MARINIERSKAPEL BEZOCHT MAANDAG VLISSINGEN Zeeuwse garnalenvissers voeren Maandag weer uit Veesmokkel leeft weer op. DOBBELMANN... (8J, lekker man! nB' VLISTO 1951 GROEIDE UIT TOT GROOTSE DEMONSTRATIE HUIDKLACHTEN Arbeiderszangverraigingen m Zeeland Bouw van middenstands- woningen te Vlissingen. Kinderen uit Westelijk Schouwen niet naar school in Zierikzee. Negen jaar vlasonderwijs in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 3 PROVINCIALE ZBEUWSE COO RANT DINSDAG 9 OCTOBER 1951 HONDERDEN OP DE BEEN Mars door de stad en taptoe bij flambouwen op de boulevard De vlag op de oude St. Jacobs to ren. Vlaggen rond het standbeeld van Mlchiel de Ruvter by het Roeiershoofd. Jantjes gezellig flanerend In het herfstzonnetje door de binnenstad. Ja, Vlissingen is weer echt marinestad en op een dag als gisteren, toen de Marinierskapel onder leiding van kapel meester Gysbert Nieuvvland naar Vlissingen was gekomen om de opening van de tentoonstelling „Schilders ter zee" meer luister bij te zetten, bleek dit weer eens overduidelijk. Reeds 's morgens, tjjdens de mars van de Vlissingse marine met de kapel aan het hoofd door de stad, was de belang stelling groot en toen 's avonds op de boulevard, bjj het standbeeld van Vlissinger Michiel, een taptoe werd gegeven, waren honderden Vllssingers present, om op deze mooie avond van dit schouwspel en de gevarieerde taptoe-muziek te genieten. De mars door de stad, waaraan door een bataljon van twee compagnieën werd deelgenomen, stond onder com mando van de luitenant ter zee der eerste klasse R. J. de Weerd, die aan het hoofd van de troep ging. Onmid dellijk daar achter kwam de Mari nierskapel. die in afwisseling met het pijperscorps vrolijke marsmuziek ten gehore bracht. De route leidde van het Marine-terrein door de Paul Krugerstraat en „nieuw-Vlissingen" naar de oude stad en van daar weer terug naar de haven. De kranige stoet van enige honderden Jantjes met het geweer aan de schouder trok overal langs de weg veel belangstel ling. DE TAPTOE Nog veel groter was deze belang stelling echter 's avonds bij de tap toe, toen pas goed bleek, dat Vlissin gen behalve Vlisto-stad, toch ook nog altijd marine-stad is. De Mariniers kapel stond met het pijperscorps aan getreden by het standbeeld van De Ruyter en een grote menigte Vlissin- gers daar rond omheen. Door de po litie was voor een ruime afzetting ge zorgd, zodat velen het boeiende schouwspel uitstekend konden gade slaan. Vooral bij het licht der flam bouwen was het een bijzonder aardig taf reel. Op een gereserveerd gedeelte hadden vele genodigden zien opge steld, o.w. burgemeester mr. B. Kolff, die door de Commandant Ma-, ritieme Middelen te Vlissingen, de ka pitein ter zee J. G. Broekhuysen, werd begroet, ook waren daar de commandant van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck", de kapitein-luitenant ter zee W. H. de Graaff, wethouders, leden van de gemeenteraad, enz. Door de Marinierskapel en het Pij perscorps werden de gebruikelijke Advertentie Vocht of Tocht bezorgen D dio Bbonmatisch pijnen. Naom regelmatig Kruschen - on D verdrijft ze radicaal. Dat doen de zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld. Die stimuleren Uw bloedzuiverende organen en voor zover deze met de jaren trager gingen functionneren, komen ze bij een regelmatig gebruik van Kruschen allengs weer op gang Regelmatig iedere morgen dat beet je Kruschen is het hele geheim en de basis van de wereldberoemde Kru schen remedie. Maak zo gauw moge lijk een begin met Uw Kruschen kuur, om de weldadige werking aan de lgve te ondervinden. Eerste steenlegging Chr. Lyceum Goes Vrijdag 19 October a.s. zal te Goes officieel de eerste steenlegging plaats vinden voor het nieuwe schoolgebouw van het Chr. Lyceum voor Zeeland. Des middags houdt de Vereniging voor Chr. Middelbaar en Voorberei dend Hoger Onderwijs voor Zeeland in het Schuttershof een vergadering, waarin ds. D. Biesma uit Amsterdam zal spreken over: „De eerste steen en het enig fundament". Na afloop hier van zal dan de eerste steen voor het nieuwe schoolgebouw worden gelegd. Vangst was goed, De garnalenvissers van Vlissingen Veere, en Breskens hebben Maandag morgen het bedrijf hervat in de hoop, dat de garnalenprijs door het afnemen van de voorraden iets gestegen zou zijn. Inderdaad werd een iets betere prijs gemaakt, maar toch was die prijs nog uiterst laag. Te Veere werd Maandag een hoe veelheid van 1985 kg. exportgarnalen aangevoerd. De prijs bewoog zich tus sen de 32 en 47 cent per kg. Voor de binnenlandse handel werd 1077 kg. garnalen verkocht tegen een prijs tussen de 30 en 35 cents per kg. Rusthuis „Ter Mantelinge" op 1 November in gebruik IN „OVERDUIN" WORDEN REEDS 40 PATIëNTEN VERPLEEGD. Het nieuwe pensiontehuis van de Stichting Rusthuizen Walcheren „Ter Mantelinge" op de grens van Oostka- pelle en Domburg wordt op 1 No vember a.s. in gebruik genomen. Waarschijnlijk zal het fraaie rusthuis in de tweede helft van de maand No vember officieel worden geopend. Het rusthuis voor psychische pa tiënten „Overduin" te Oostkapelle. dat eveneens geëxploiteerd wordt door de Stichting Rusthuizen Walcheren te Middelburg, is reeds in gebruik geno men. Er worden thans veertig patiën ten verpleegd; dit aantal kan worden opgevoerd tot 56, wanneer het voor malige koetshuis tot zusterhuis ver bouwd is en de verpleegsters dus geen vertrekken in het hoofdgebouw meer behoeven te hebben. Met deze ver bouwing is men thans volop bezig, men hoopt haar in December voltooid te hebben. signalen, roffels, marsen en oud-va derlandse liederen (Valerius!) byzon- der fraai ten gehore gebracht met tot besluit het Wilhelmus. Het was een marine-taptoe, zoals Vlissingen er in het verle den reeds vele heeft beleefd, en die, juist omdat het weer de eerste maal na de terugkomst van de marine was, niet naliet diepe indruk te maken. Kapelmeester Nieuwland en zyn man nen legden met deze taptoe alle eer in en het hartelijk applaus, dat na afloop klonk, zal hun hebben duide lijk gemaakt, dat Vlissingen hen gaarne spoedig zal zien terugkomen. Met een korte mars door de stad werd dit bezoek van de Marinierska pel besloten. Ook boter gaat frauduleus de grens oyer. In de grensstreken begint de vee smokkel weer op te leven. Zo werden door de ambtenaren der invoerrech ten en accijnzen te Clinge de afgelo pen week een viertal koeien in beslag genomen, welke bestemd waren voor 'rauduleuze export. De smokkelaars wisten met achterlating van het vee in het nachtelijk duister te ontkomen. In de nacht van Vrijdag op Zater dag werden bij de buurtschap „De Bonte Koe" tussen Axel en Zuiddorpe door de douane twee stuks vee in be slag genomen. Twee Belgische vee smokkelaars werden aangehouden. Ook het smokkelen van roomboter gaat nog steeds door. Door de dou ane van het Belgische grenskantoor Kemzeke-Paaï werd een inwoner van St. Jansteen aangehouden, die in zijn auto 100 kg. boter had verborgen. De boter en de auto werden in beslag ge nomen en de bestuurder werd in hech tenis genomen. Ook worden nog steeds Belgen be trapt, die per rijwiel kleine hoeveel heden roomboter de grens over trach ten te brengen. Chr. Textielhandelaren vergaderden te Goes De afd. Zeeland van de Ned. Bond van Chr. detailhandelaren in textiel- modeartikelen hield Maandag middag in hotel Centraal te Goes een ditmaal zeer matig bezochte leden vergadering. Na een openingswoord van de se cretaris, de heer W. J. Berg, voerde de heer J. Heerema uit Dordrecht, penningmeester van de bond, het woord over het onderwerp „Wat doet de Bond voor U en wat doet U voor de bond?". Spr. begon met er op te wyzen, dat de wereld zonder textiel ondenkbaar zou zijn, terwijl hg aan de hand van de Schrift aantoonde, dat de textiel reeds van vrijwel de schep ping af dateert. In vergelijking met byv. de Middeleeuwen, kan thans in deze jachtige tijd geen textiel meer van zo goede kwaliteit worden ver vaardigd. Het karakter van de zaken is ook sterk veranderd in de laatste tientallen jaren. Met de confectie is de rust in het bedrijf verdwenen. Er wordt nu van de textielhandelaar ge vraagd dat hg behoorlijk onderlegd is en de verkoopkunde bestudeert. Op het platteland veronachtzaamt men bijv. nog al te vaak de etaèage en de indeling van de zaak, terwijl ook een moderne boekhouding van het groot ste belang is. De textielhandelaar komt voor vele gecompliceerde vraag stukken te staan. Men moet -vakken nis hebben en op de hoogte zijn met velerlei wetten. Bij dit alles helpt de bond. Daarbg moet de Chr. textiel handelaar ook bedenken, dat hij een grote geestelijke verantwoording heeft, omdat zijn werk moet getuigen van de ere Gods. Na deze inleiding volgde nog een gedachtenwisseling over verschillen de problemen. Kadervergadering Bond van Chr. Overheids personeel. Zaterdagmiddag hield de Bond van Christel gk Overheidspersoneel in Zeeland een goed bezochte kaderver gadering in de „Prins van Oranje", te Goes. Na een openings- en welkomst woord van de heer J. Dirks, voorzit ter van de afdeling Goes, sprak het hoofdbestuurslid, ae heer 't Lam uit Den Haag. In zyn inleiding bepaalde deze zich tot de vraagstukken van de gemeente klassificatie: Commissie voor geor ganiseerd overleg dienstcommissies propaganda en de nieuwe contributie- regeling. Op elk dezer punten ging spreker nader in, met name over de gemeente klassificatie zulks naar aanleiding van het reeds veel besproken rapport van de com missie Kruyt. Uit hetgeen spreker vertelde over de medezeggenschap van ambtenaren by de overheids dienst in het algemeen, bleek dat er reeds veel was bereikt door de com missie voor georganiseerd overleg. In 1902 b.v. nog was er in Groningen een eerste verzoek om genot van vacantie door de geriieenteraad zonder meer afgewezen. Thans zyn er reeds 130 gemeenten aangesloten by deze com missie. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat in elke Zeeuwse afdeling deze winter een. hoofdbestuurder zal spre ken. Doofstom meisje uit Terneuzen op reis WERD ZIJ AANGERAND? Zaterdagavond kwam een doofstom meisje uit Terneuzen. op weg naar de Noordhoek te Kloetinge, nabij het station te Goes, in contact met de koopman W. v. O. Daar het meisje de weg niet wist, zou deze haar met zijn wagen naar het op een briefje aangegeven adres brengen. Dit is ook inderdaad geschied, doch onderweg zou de man zjjn passagiere hebben aangerand. De rijkspolitie te Kloe tinge heeft de man aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Hij heeft echter nog niet bekend, zich aan de ze daad schuldig te hebben gemaakt. Haagse Zeeuwen spelen toneel (Van onze Haagse redacteur). De actieve vereniging van Zeeuwen in Den Haag, „Zeelandia", geeft op Donderdag 11 October haar eerste toneelavond in dit seizoen. Opgevoerd wordt een Zeeuws toneelstuk in twee bedrijven „Toch een oplossege evon- de", geschreven door W. de Zeeuw. Vooraf zingt de afdeling „Zang" enige Zeeuwse liederen onder leiding van de dirigent de heer P. D. de Rid der. De avond wordt besloten met een bal. BESTUUR H.M.D.T. Op de dezer dagen gehouden leden vergadering van Het Middelburgs Dilettanten Toneel is het bestuur als volgt samengesteld: voorzitter W. de Pagter, secretaris J. Gerritsen, pen ningmeester A. K. van Wiggen, leden R. A. van Verre en I. C. de Blaauw- Laatste rit electrische tram Sluis Knocke. Zaterdagmiddag tien voor half zes vertrok de laatste tram van Sluis naar Knocke en hiermee verdween te vens de laatste electrische tram van de Zeeuwse bodem. Er was geen offi cieel afscheid by het vertrek van het zo vertrouwd geraakte gele tramme tje. Slechts enkelen op de kade wa ren getuigen toen Louis Koster eens extra hard toeterde. Toevallig maak ten de burgemeester P. F. v. Hoote- gem en wethouder L. A. J. van Don gen de laatste rit mede. De bestuur- ler Louis Koster vertelde nog, dat reeds vanaf 6 Februari 1890 een tramdienst bestond tussen Sluis en Knocke. Dit was natuurlyk een stoomtram die 1 Augustus 1934 door een electrische vervangen werd. Vanaf Zondag wordt de dienst door bussen onderhouden. De St. Anna- straat kan nu grondig verbeterd wor den door ondermeer gebruik te ma ken van de vrykomende ruimte van de tramrails. BELEEFDHEID WERD BELOOND! Jong meisje overladen met geschenken Handen kwam ze te kort om alles te dragen en ze lachte gelukkig mej. F. van Aalst, die Maandagmiddag de Vlisto 1951 in het Concertge bouw te Vlissingen bezocht. Toen ze binnenging liet ze uit beleefdheid een oudere dame voorgaan en daarna gebeurde het. De organisator van de tentoonstelling, de heer J.. J. van der Looy, schoot op haar af. Ze werd als de ere-gast van de dag rondgeleid langs de stands, want ze was de 5000ste bezoekster. Een waardebon van f 10 aanvaardde ze vlot, maar toen by de wandeling langs de stands een berg van geschenken aan haar werd toegeworpen, had ze hulp nodig om alles te dragen. Vijf knotten wol voor een jum per, een nieuwe buitenband voor haar fiets, een schemerlamp om fantastisch- gezellig bij te zitten, een fles advo caat om die gezelligheid nog te ver hogen, een couvert, twee letterlepel- tjes, een pakket zeep, een Gilda-pak- ket, een fles eau de cologne, een al bum „Het zeegat uit", het aanbod van een Edelweis-proefwas, en nog tal van aardige geschenken. Overigens was mej. van Aalst niet de enige gelukkige, want het regende Maandag extra-prijzen en waardebon nen. Allerlei pakketjes werden als sur prise uitgereikt op bepaalde entree kaartjes. Het bezoek aan de tentoonstelling Advertentie zoal» puistjes, vetwortnpje» an mee- eter» die Uw huid aantasten en ont sieren, verdwijnen spoedig door plaat selijk betten (deppen) met - een paar druppel» Bouw aardappelkoelhuis „Eiland Tholen" aanbesteed. Vrijdag werd te St. Annaland de bouw aanbesteed van het in deze ge meente te bouwen koelhuis voor aard appelen. Er werd als volgt ingeschre ven: Abr. Burgers en Zn. te Sint An naland 169.025; Fa. J. Burgers-den Engelsman te Sint Annaland 161.900; Fa. Korteweg te Breda 15L800; Fa. Van Wieringen te Krimpen a. d. IJsel 151.000; P. de Raat te Sint PhÜipsland 149.989; Fa, A. BoonF. Burgers 149.985; Johs. van Gorsel te Scherpenisse 149.890. Het werk werd gegund aan de laagste inschryver Johs. van Gor sel uit Scherpenisse. Biggenmarkt te St. Annaland. Zaterdag werd te SL Annaland de jaarlijkse biggenmarkt gehouden. Er werden ongeveer 200 biggen aange voerd. Varieerden de pryzen in 1950 bij een aanvoer van 100 stuks tussen 30 en 50, thans waren de prijzen van de kleinste biggen 25 tot 35, terwyl de grotere soorten verkocht werden voor prijzen, variërend tussen 50 en 65. was Maandag bijzonder groot. Vooral na de Marine-taptoe heerste er een drukte van belang. Omdat het zo overvol is op de tentoonstelling de meeste be zoekers blijven er verscheidene uren moet er nog eens de aan dacht op gevestigd worden, dat kinderen zonder geleide werke lijk niet toegelaten kunnen wor den. Ouders dienen zelf op hun kroost te letten!!! Toeh Maandagavond te kwart voor elf de bezoekersstroom verwerkt was het bleef overigens tot precies elf uur levendig toegaan in de zalen was het totaal aantal bezoekers geste gen tot 5467. EEN SUCCES. Nu reeds kan gezegd worden dat de Vlisto 1951 een groot succes is ge worden. Verscheidene standhouders verzekerde ons, dat zij zeer tevreden waren over het bezoek en over de be langstelling. die het publiek toonde voor de verschillende demonstraties. Soms stonden nieuwsgierigen in lan ge rijen te wachten om een bepaalde demonstratie te kunnen meemaken. Verblydend was het ook. dat de ten toonstelling ook wat de directe ver koop betrof, uitermate succesvol was, hoewel ze niet op directe verkoop was gericht. Wanneer we vertellen, dat enkele standhouders zoveel opdrachten kre gen voor de levering van bepaalde ar tikelen, dat ze totaal uitverkocht raak ten en Maandagmorgen ijlings nieuwe voorraden moesten inslaan, dan spreekt.dat voor zich zelf! De Vlissingse middenstand kan met voldoening op deze tentoonstelling te rugzien, die op een uitstekend peil stond en die ongetwijfeld herhaald zal worden, nu duidelijk is gebleken hoe zeer zulke manifestaties ook door het publiek gewaardeerd worden. Tenslotte vestigen wij er nog even de aandacht op, dat gedurende de bei de laatste tentoonstellingsdagen Dinsdag en Woensdag aan wille keurige bezoekers bij het binnengaan van de tentoonstelling waardebonnen sommige van f 25.of surprises uitgereikt zullen worden. EXAMEN NOTARISKLERK. Voor het te Amsterdam gehouden examen ter verkrijging van een akte van bekwaamheid als notarisklerk slaagden de dames M. A. Lauret te Groede en E. Lefèvre te Vlissingen en de heren B. C. Koekman te Middel burg, I. J. Verduijn te Breskens en M. L de Vos te Nieuw- en St. Joosland. Paddestoelendag te Oostkapelle De Ned. Natuurhistorische Vereni ging', afd. Zeeland hield Zondag haar jaarlijkse paddestoelen-excursie. Gewapend met mandjes, tassen en determineerboeken trokken de deel nemers in de vroege morgen naar Oostkapelle. Al gauw hadden de lief hebbers .van eetbare paddestoelen een maal geschubde inktzwammen in hun mandjes. Later werden nog ge vonden: kale inktzwam, parasol- zwam en eekhoorntjesbrood, die ook alle eetbaar zijn. Van de overige vondsten kunnen nog worden ge noemd: rodekoolzwam, zwavelkopje, berkenzwam, paarlamaniet, honing- zwam, en witte stuifzwam .terwijl ae stinkzwam al uit de verte haar aan wezigheid verried door een zeer on aangename geur. Mede door het prachtige weer was idag zeer deze paddestoelendag j geslaagd. Oesterpannen gelegd. Begunstigd door gunstig weer heb ben de pannenleggars te Yerseke een aanvang gemaakt met het in de win- terreservoirs brengen der pannen. Er werden reeds heel wat pannen van Stryen, Kattendijke, Stavenisse en uit de kreek gehaald. Over het alge meen zijn de oestertjes vry groot en van goede kwaliteit De meeste pan nen zijn tamelijk goed bezet. Zeeuwse koren naar Amsterdam In de Prins van Oranje te Goes werd een gewestelijke vergadering gehouden van de Bond van Arbeiders zangverenigingen in Nederland. Op deze vergadering, waren naast de bondsvoorzitter de heer A. Krela- ge, tevens aanwezig de bondssecreta- ris, de heer A. Dal en de muziek-ad- viseur van de Bond, de heer Jaap v. d. Meulen. In zijn openingswoord sprak voor zitter Krelage zyn vreugde er over uit dat alle Zeeuwse koren vertegen woordigd waren, terwyl ook drie di rigenten aanwezig waren. Hierna hield Jaap van der Meulen een inleiding over goede en slechte koormuziek. Op duidelijke wyze werd dit nog eens onderstreept door het spelen van enkele goede en slechte koorwerken. Tevens wees deze spre ker op de mogelijkheden van het vol gen van een cursus voor dirigenten. Na de pauze kwam het organisatori sche gedeelte aan de orde. Medede lingen werden gedaan over het jubi leum-concert van de Bond In 1952 te Amsterdam. Aan dit concert zal ook medewerking verleend worden door koren uit verschillende provincies. Op deze vergadering werd tevens de wens uitgesproken m de toekomst meer van dergeiyke vergaderingen te houden. De bondsvoorzitter deed de toezegging, dat zeker in die provin cies waar de belangstelling aan de verwachtingen voldeed, deze verga deringen op gezette tijden herhaald zullen worden. Voor de Zeeuwse arbeiderskoren bleek dit een uitstekende vergadering, zowel voor de onderlinge verhouding, als voor de koren zelf. Afspraken werden gemaakt voor "uitwisselings concerten. Veenlaag in bouwterrein. By graafwerkzaamheden voor de bouw van zestig middenstandswonin gen en een winkel, welke in opdracht van de N.V. Exploitatie Maatschap- py „De Scheldestad" aan de Singel te Vlissingen zullen verryzen, is men gestoten op een veenlaag, die voor een deel reeds verwijderd is. Het betreft hier het gedeelte waar op een blok van dertig woningen wordt gebouwd. Met de voorbereiden de werkzaamheden aan dit blok was men reeds zover gevorderd, dat het economisch bezien verantwoord was de gevolgde funderingsmethode op ;ewapend beton voor dit blok voort ;e zetten. Voor het gedeelte waarop de overi ge vyf blokken van zes woningen worden gebouwd, is nog geen beslis sing genomen. Deze week nog zullen in dit bouwterrein proefpalen gesla gen worden. Aan het resultaat hier van zal afhangen of de woningen op een paalfundering komen te staan of dat ook hier de funderingsmethode op gewapend beton zal worden toege past. De veenlaag in het bouwterrein is van een onregelmatige dikte. In de eerste wereldoorlog werd door de Vlissingse bevolking op deze plaats turf gestoken. De woningen aan de Singel worden gebouwd door het aannemersbedrijf Van Loon te Vlissingen onder archi tectuur van het architectenbureau Götzen. eveneens te Vlissingen. De verwachting is, dat de woningen vel gend jaar Mei klaar zijn. In opdracht van dè woningbouw vereniging „Gemeenschappelijk Be lang" zal genoemd aannemersbedrijf binnenkort ook een aanvang maken met de bouw van 36 woningen aan de Faul Krugerstraat te Vlissingen, die normaal gefundeerd worden. Ouders handhaven hun eis. De leerlingen van de Zierikzeese scholen, afkomstig uit geheel Weste lijk Schouwen, ongeveer negentig in totaal, zyn Maandagmorgen niet op school verschenen. Zoals bekend werd door de ouders1 vorige week een protestvergadering te Haamstede ge houden, waarbij besloten werd de kinderen thuis te houden, totdat de R.T.M. de eisen der ouders had inge willigd. De ouders zyn vastbesloten de kinderen pas naar school te stu ren, wanneer er een voldoend aantal bussen beschikbaar is voor het ver voer der kinderen en totdat de tarief kwestie geregeld Is. Deze tarieven zyn voor de bussen verhoogd van 12 op 22 per maand voor het eerste kind. Deze verhoging willen de ouders niet betalen. De ouders van de kinderen, die per fiets naar school trekken, hebben zich solidair verklaard en hebben even eens hun kinderen thuisgehouden. Op Schouwen-Duiveland beschouwt men een en ander als een groeiend verzet tegen dë wijze, waarop de R. T.M. het vervoer op het eiland regelt. Naar het zich laat aanzien zal het bij deze protestactie niet biyven. Vele cursussen aan de school te Koewacht. De vlassersschool te Koewacht be gint dit .iaar het tiende lesjaar. In October 1942 werd met de lessen be gonnen in een oude school en hoewel ve'e vlassers in het begin een beetje critlsch waren, is toch wel gebleken, dat ook zij nog wel iets hebben kun nen opsteken van het vlasonderwijs. In 1937 werd gesproken over vak opleiding en het bouwen van vlasser- scholen. In 1938 werd een consulent voor vlasteelt en vlasbewerking be noemd, hetgeen een grote stimulans was. De plannen voor Koewacht wer den door de tijdsomstandigheden ach- teruitgeschoven en ook de bouw van een school kon niet doorgaan. By het begin van de dagschool bleek er direct grote belangstelling voor het onderwys te bestaan. Daar naast kwamen er avondzwingelcur- sussen voor degenen, die reeds te oud waren om het onderwys aan de dag school te volgen en een vervolg-zwin- gelcursus. Vele oudere vlassers volgden een cursus In boekhouden, sociale wetten en kostprijsberekeningen, waarvoor de ondervakgroep Vlasbewerkende Industrie in 1947 een deskundige be schikbaar stelde. Door de grote toename van de warmwaterroterij werd het nodig ge acht het vorig jaar een rootcursus in te stellen, die gesplitst is in een theo retisch en een practisch gedeelte. Voor deze winter staat een cursus in motorenkennis op het programma, welke 16 weken duurt Door de Eerste Zeeuwsche Vlas sersschool te Koewacht werden in de afgelopen jaren uitstekende resulta ten behaald en men mag aannemen, dat het onderwys veel tot de bevor dering van de vlasteelt heeft byge- dragen. Vc* f» Wy brachten in ons blad van Za terdag een artikeltje van onze mede werker Barend Zwcrfmans over het eerste Hoornaar-wespennest op Zuid- Beveland. Hierboven een afbeelding van deze wesp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2