PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Egypte wil banden met Engeland definitief verbreken „Schilders ter Zee 1951" kwam naar Vlissingen BILT Kantlijn DREIGENDE INFLATIE EIST STRENGE MAATREGELEN Vandaag VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 238 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.55 p. kw., fr. p. p. f 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 9 Oct. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm Minimum p. advertentie f3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels van 1—5 regels tl.- Iedere regel méér 20 cent. ..Brieven ot adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen Walstr. 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160).M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 fb.g.g. 2228); Oostburg Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102; Terneuzen Brouwerijs»-. 2; 2ierlkzee N. Bogerdstr C 160. tel. 2 VERRASSING IN LONDEN Nahas Pasja legt betreffende decreten aan het parlement voor De Egyptische premier Xahas Pasja heeft aan het parlement verzocht de opzegging van het Brits-Egyptisch verdrag van 1936 te willen goed keuren. Dit verdrag van 1936 voorziet in de onafhankelijkheid van Egypte, de verdediging van het Suez-kanaal en de toekomst van de Soedan. Het liep oorspronkelijk tot 1956, doch reeds sinds het einde van de oorlog wer den zonder resultaat besprekingen over een herziening van het verdrag gevoerd. In het verdrag is o.a. vastgelegd, dat het niet eenzijdig ver broken kan worden. Het erkent de Britse belangen in het Suez-gebied. Nahas Pasja deelde mede, dat de besprekingen met Engeland over de herziening van het verdrag afgebroken waren en legde het parlement vqprts een tweede decreet voor, waarin het verdrag van 1899 officieel wordt herroepen en koning Faroek uitgeroepen wordt tot „koning van Egypte en de Soedan". De Soedan staat thans onder een ge zamenlijke heerschappij van Engeland en Egypte. Koning Faroeks officiële titel is „Koning van Egypte. Souverein van Nubie en de Soedan". Het de creet houdt tevens de afschaffing van het gezamenlijke bestuur van de Soe dan in. Deze bestuursvorm, waarbij Egypte met de toestemming van En geland een gouverneur-generaal be noemt, kwam in 1899 tot stand en werd in 1936 in het Brits-Egyptische ver drag bevestigd. Een derde ontwerp-decreet handelt over de status van de Soedan als het Iemand, die gedurende de oorlog in de Duitse kampen gevangen heeft gezeten, heeft onlangs een bezoek gebracht aan de begraafplaatsen bij deze kampen en daarover verslag uit gebracht in Het Parool. Het was voor hem een bedevaart, hij zocht er de rustplaatsen van degenen, die, ter wijl hij zelf op het nippertje aan de dood ontsnapte, hun leven verloren. De begraafplaatsen waren totaal door onkruid overwoekerd, de hekken van berkestammetjes zijn vergaan. Een door de geallieerden in 1945 geplaat ste steen is het enige blijvende ge denkteken. Op de graven staan krui sen, waarop de namen onleesbaar zijn geworden. Als het zo doorgaat, zal er over een paar jaar niets meer te zien zijn. Een schril contrast met deze kamp begraafplaatsen vormen de heldenge denktekenen van de Duitsers zelf. Zij zpn piekfijn onderhouden. Bestaat hier geen aanleiding om eens contact op te nemen met de Duitsers om te bereiken, dat de kampbegraafplaat sen, waar de beste vrienden van zo- velen rusten, althans een redelijk on derhoud krijgen? En zouden desnoods de Nederlandse graven niet door Ne derland zelf onderhouden kunnen worden? De Nationale Reserve krijgt dus toch een miitaire taak. De leden ervan zullen als volledig mili tair worden beschouwd en kunnen te gen een buitenlandse vijand worden ingezet. De vergoeding zal een gulden per oefenmiddag bedragen. Of de aantrekkingskracht van de Nationale Reserve door deze regeling groter zal worden, staat te bezien. Als er in twee jaar 300 oefenuren moeten komen, betekent dit dat er maximaal een oefenmiddag per week zal zijn. Dat zal dan de Zaterdagmid dag moeten wezen, tenzij men ook de avonduren voor oefening gaat benut ten. Vermoedelijk zullen de meeste voor de Nationale Reserve in aanmerking komende Nederlanders hun vrije mid dag op meer taxeren, dan op 1. Zelfs een tweejaarlijkse premie van 100 zal daar niet veel aan verande ren. En het inzetten van de Nationale Reserve tegen goed bewapende en goed getrainde vijandelijke troepen lijkt ons nog steeds een fout. Daar is de Reserve niet geschikt voor. Al leen in gevallen van alleruiterste noodzaak zou zij daarvoor dienst moeten doen. Staatssecretaris Cals heeft geant woord op de hem in de Kamer gestelde vragen over de op drachten voor de oorlogsmonumenten in Den Bosch en Nijmegen. Hij heeft daarbij een merkwaardige uitspraak gedaan en te kennen gegeven, dat ook andere artistieke overwegingen bij een beslissing mogen meetellen en inderdaad hebben meegeteld. Dit nu lijkt ons een merkwaardig iets, Ten slotte is niemand gebaat bij een monument, dat niet voldoet aan redelijke artistieke eisen. Wordt het door een commissie vah deskundigen afgekeurd, dan behoort het niet ge plaatst te worden. Staatssecretaris Cals wil ook an dere overwegingen doen gelden. En hij begeeft zich daarmede op een ge vaarlijke weg. In dit speciale geval kon de heer Cals overigens aanvoeren, dat de provinciale commissie aan de ont werpen, in tegenstelling tot de cen trale commissie haar goedkeuring wel had gehecht. Dit lijkt ons een steekhoudender argument, dan het hierboven genoemde van de speciale overwegingen. In „Economisch-Statistische Berich ten" gaat prof. dr. C. H. Edelman in op de conclusies van vele re cente publicaties, welke de ondergang van dc mensheid voorspellen als ge volg van de roekeloze verkwisting van de eigendommen onzer aarde: deze schrijvers schenken volgens gezamenlijke bestuur beëindigd is. Volgens democratische methoden zou een volksvertegenwoordiging gekozen worden. Een door het parlement geko zen kabinet zou met de koning teza men de uitvoerende-macht beoefe'nen. Buitenlandse zaken en defensie zouden echter in handen van de koning blij- De premier zeide, dat het verdrag van 1936 tot stand gekomen was on der de dreiging van de omsingeling door de as-mogendheden. Deze waren thans echter verslagen. Mede door de stichting van de Verenigde Naties was het verdrag thans niet meer nodig. Hü zeide het verdrag in 1936 voor het welzijn van het Egyptische volk te hebben getekend. Thans verzocht hij terwille van dit welzjjn de ver breking. VERRASSING IN LONDEN. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken zei de, dat zijn regering „uiterst verrast" zou zijn, als de berichten uit Caïro juist waren. Men wachtte rapporten van de Britse ambassadeur in Egypte af. De Egyptische regering was er van op de hoogte, dat Engeland op het punt stond nieuwe voorstellen inzake een herziening te doen. Het verlof van de Britse troepen in de zóne van het Suez-kanaal is Maan dagavond ingetrokken. De troepen In Port Said, Ismailia en Suez kregen In structie naar hun kwartieren terug te keren. Te Caïro zijn de diplomatieke ver tegenwoordigers van Amerika, Frankrijk, Engeland en Turkije bij eengekomen, om de toestand tussen Engeland en Egypte, die waarnemers „uiterst onzeker" en zelfs „explosief" noemen, te bespreken. Schumacher eist stemming Yoor nieuwe Bondsdag. Na verkiezingen in Bremen. Bg Zondag gehouden verkiezingen voor de Senaat van Bremen hebben de socialisten zich vrijwel gehand haafd. De Chr. Dem. Unie van Ade nauer viel terug van 24 op 9 zetels. De winst ging in hoofdzaak naar de Deutsche Partei, de Freie Deutsche Partei en de Sozialistische Reichs- partij van Generaal Rehner. De com munisten verloren 4 zetels. Hoewel de vorige regering van Bremen on der socialistische leiding stond, acht men thans een coalitie tussen de C. D. U. en cle F. D. P. niet onmogelijk. Na (leze verkiezingen heeft <le lei der van de Duitse Socialistische Par ty. dr. Schumacher, Maandag in Bonn verkiezingen voor een nieuwe Bondsdag geëist. „De oude Bonds dag heeft niet meer het vertrouwen van het volk en is ook niet tot stand gekomen in het licht van de poli tieke en economische problemen, die op het ogenblik de mensen het diepst beroeren'", aldus Schumachers ar gumentering. BELGISCHE ECONOMIE IN GEVAAR Strenge eontröle op de export uit België naar Europese landen De Belgische regering heeft Maandag bekend gemaakt, dat zij beslo ten heeft het land te beveiligen tegen dreigende inflatie door scherpe con trole op de export naar Europese landen, die reeds schulden aan België hebben. In een communiqué is medegedeeld, dat maatregelen van „econo mische zelfverdediging" onmiddellgk van kracht zullen worden. tuigd is, dat de betrokken transacties in overeenstemming zijn met de nor male Belgische handel. In Belgische kringen beweert men dat de grote koopwoede van de Fran se en Engelse importeurs van Belgi sche goederen het resultaat is van de devaluatie-atmosfeer, die thans in Frankrijk en Engeland heerst. De aankopen van deze importeurs doen automatisch het Belgische crediet aan de Europese betalingsunie toene men. De Belgische delegatie bg het be stuur van de E.B.U. heeft instructie ontvangen om zich beslist te verzet ten tegen ieder voorstel tot verdere verhoging van het Belgische crediet aan de Europese Betalingsunie. Er zullen weer exportvergunnin gen nodig zijn voor de gehele Belgi sche uitvoer en deze zullen voorzich tig worden verstrekt, opdat deze uit voer binnen normale traditionele grenzen blijft. Alle betalingen, welke aan Belgi sche exporteurs verschuldigd zijn we gens zendingen naar het buitenland, zullen tevoren nauwkeiuig door de Belgische Nationale Bank onderzocht moeten worden. De noodzakelijke „visa" zullen slechts verstrekt wor den, wanneer de Bank er van over- Ridgway aanvaardt Noordelijk voorstel Generaal Ridgway, de opperbevel hebber der strijdmacht van de V.N., heeft het voorstel van de communis te» aanvaard om Panmoendjon te kiezen als nieuwe plaats voor de wa penstilstandsconferentie. In zijn antwoord zegt generaal Ridgway, dat z.i. slechts een klein neutraal gebied rond de plaats der conferentie noodzakelijk is. Ridgway herhaalde voorts zijn voornaamste voorwaarde, dat de plaats voor be sprekingen ongeveer midden tussen de frontlijnen zou moeten liggen. In Tokio meent men, dat de onder handelingen over een hervatting der besprekingen niet noodzakelijkerwij ze vooruitzichten voor een spoedig staakt-het-vuren inhouden. hem alleen aandacht aan de destructieve en niet aan de con structieve krachten in de maat schappij; de productiviteit van de we reld in haar geheel kan nog enorm toenemen en een veel grotere bevol king dan de huidige kan op de aarde in overvloed leven: „WH kunnen de benauwdheid over de natuurlijke grondstoffen niet se rieus nemen. De aarde is rijk aan mi neralen en energiebronnen. De beken de voorraden zijn in het algemeen voor verscheidene, soms voor vele eeuwen voldoende. En met nog lange re termijnen kan men toch bezwaar lijk rekenen. Wel is de uitputting van bepaalde afzettingen plaatselijk van groot economisch belang. De produc tiegebieden verplaatsen zich, mede ook in "'erband met de stand van de technic De economische toestanden op de aarde zijn niet stabiel maar dynamisch. Zo denken sommigen, dat de grens van de uitbreiding van de bevolking in Nederland en België door gebrek aan zoet water zal wor den gesteld. Het Westen van ons land verzout en de Rijn levert ook steeds minder goed water. Gesteld dat dit juist is, zo is dat natuurlijk erg naar voor Nederland en België, maar het is toch slechts een locaal vraagstuk want elders is er zoet water in over vloed". De Iraanse premier Mossadeq is Zondagavond op doorreis naar New York op de Amsterdamse luchthaven Schiphol aangekomen. Ten gerieve van de in grote getale aanwezig zynde persfotografen en film operateurs, verscheen de heer Mossadeq even aan de deuropening van het vliegtuig. Herstelbank doet beroep op bedrijfsleven. Bedoeling is een bedrag van 40 a 55 millioen aan te trekken De Herstelbank beschikt nog slechts over weinig middelen, welke haar in staat stellen nieuwe credle- ten te verlenen. De Herstelbank kan haar bestaande toezeggingen ten vol le nakomen, een bedrag van rond 100.000.000. voor de export-flnanele- rlng daaronder begrepen, maar daar mede zijn haar middelen dan prac- tiseh gesproken ook uitgeput. Wil de Herstelbank derhalve voort kunnen gaan haar stimulerende laak bjj de ontwikkeling van het bedrijfs leven, in het bijzonder van de indus trialisatie, te verrichten, dan zal zulks alleen kunnen geschieden, in dien zjj daarvoor nieuwe middelen kan aantrekken. Daar een beroep op dc kapitaal markt thans niet wel mogelijk is. om dat grote bedragen voor andere doel einden gereserveerd zijn. is de Her stelbank op de gedachte gekomen een beroep te doen op het Nederlandse bedrijfsleven. De Nederlandse bedrij ven hebben, elkaar nodig. Indien, deze nu elkaar via de Herstelbank de hel pende hand zouden kunnen bieden, door een gedeelte van hun besparin gen ter beschikking van de Herstel bank te stellen, zal dit ongetwijfeld de algemene economische ontwikke ling van Nederland bevorderen. De Herstelbank heeft zich, tenein de dit te bereiken, in verbinding ge steld met de vier grote werkgevers organisaties, waar het plan van de Herstelbank niet onwelwillend is ont vangen en besloten werd, dit plan na der te bestuderen en onderling te be spreken.' De bedoeling van de Herstelbank is aldus een bedrag van 40 k f 55.000.000.aan te trekken, in de vorm van een obligatielening, waar van de plaatsing dan tevoren groten deels verzekerd moet zijn. Een bijzonderheid van deze lening is, dat overwogen wordt dë rente va riabel te maken, in dien zin, dat zij elke 5 jaar kan worden herzien, ten einde overeenstemming met de dan geldende rentevoet te verkrijgen. De gedachten gaan uit naar een looptijd van 17 jaar. waarbij de aflossingen na 5 jaar zullen beginnen. Protest van uit Nederland ver dreven Duitsers bij de V.N. Op de agenda van de volgende te New York te houden vergadering van de V. N.-commissie voor de rechten van de mens zal worden opgenomen het inbeslagnemen door de Nederland se regering van particuliere vermo gens van uit Nederland uitgewezen Duitsers. Dit gebeurt op verzoek van de „Bond van uit Nederland verdre ven Duitsers". Brand op de „Bontekoe" Sedert Maandagmorgen woedt een harnekkige brand op het 4500 ton me tende motorschip „Bontekoe", dat voor reparatie in Tandjong Priok ligt. Het schip heeft 300 ton olie aan boord. Te gen zonsondergang maakt de „Bonte koe" 30 graden slagzij en het vuur was nog niet geblust. Leo Prins terecht De vijftienjarige Leo Prins Zwündrecht. die op 2 October met ryn moeder en zes broertjes en zusjes naar Canada zou vertrekken, is ge vonden. De kinderrechter in Dordrecht, mr. G. van Itallie. die deze mededeling verstrekte, weigerde iedere verdere inlichting. „De jongen is gezond- Wat er verder met hem- gaat gebeuren wordt nog overwogen", aldus mr. van Itallie. ...is het 10 jaar geleden, dat de Duitse rijksperschef dr. Die trich tijdens een persconferen tie de opzienbarende medede ling deed, dat de oorlog ten gunste van Duitsland was be slist en het Sowjet-leger ver slagen; ...viert dr. G. Bolkestein, oud minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, te Den Haag zijn 80ste verjaardag. Kap. ter zee J. G. Broekhuysen opende schilderij en-tentoonstelling in de Scheldestad Waartoe zee en marine de kunstenaar inspireerden Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen, de tentoonstelling „Schil ders ter Zee 1951" alleen te houden in de grote steden en de marinebasis Den Helder. Nu Vllssingen echter weer volwaardig marinestad is gewor den, kan het welhaast niet anders, of ook hier moest de bevolking gelegen heid worden geboden, deze expositie te aanschouwen. Maandagmiddag heeft dan ook de Commandant Maritieme Middelen Vlissingen, kapitein ter zee J. G. Broekhuysen, in de gebou wen van Vroom en Dreesmann aldaar de tentoonstelling In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden officieel geopend. Nadat de aanwezigen in welgekozen woorden welkom waren geheten door de heer J. H. C. Vroom, sprak kolo nel Broekhuysen het gezelschap toe. Spr. bracht allereerst dank aan de firma Vroom en Dreesmann, die door als gastvrouwe op te treden, deze ten toonstelling mede mogelijk maakte. Kolonel Broekhuysen herinnerde er vervolgens aan, dat de „Salon de la Marine" in Frankrijk Nederland tot navolging prikkelde. Een aantal schil ders werd uitgenodigd om in 1950 een zeereis met de Koninklijke Marine te maken, waarbij zij gebieden bezochten, waar zij anders niet licht zouden ko men. Zij kregen gelegenheid nieuwe indrukken op te doen en hun blik te verruimen en bovendien hoopte men te bereiken, dat het zeeschilderen als genre meer in de belangstelling zou komen, dan de laatste tijd het geval was. Tevens werd deze samenwerking tussen marine en kunst gezien als een middel om de zee en ons volk nader tot elkaar te brengen, en bij te dra gen tot de culturele ontwikkeling van het marinepersoneel. Tenslotte werd hier de mogelijkheid geopend om langs de weg der kunst ons volk na der tot de marine te brengen, iets wat helaas, naar kol. Broekhuysen met een historische anecdote aantoonde, nog altijd niet overbodig is. Na deze inleiding verklaarde spr. de tentoonstelling officieel geopend. BOEIEND SCHILDERWERK. Op de tentoonstelling „Schilders ter Zee 1951" is werk geëxposeerd van de schilders Cees Bolding, Flip Hamers, J. Meine Jansen, A. van der Poll, W. Kals hoven, H. van Bottenburg, Jan Dyker en A. R. Mauve. Het is werk van zeer verschillend karakter. Helt het werk bijvoorbeeld van Hendrik van Bottenburg zeer sterk over naar de abstracte kunst, volkomen naturalistisch en dus voor iedereen begrijpelijk is het werk van W. Kalshoven. Dit mag men de twee uitersten in het hier tentoongestelde noemen. Het is natuurlijk ondoenlijk de ruim 70 schilderstukken afzonderlijk te ver melden. Wij moeten volstaan met en kele indrukken en opvallende wer ken. De overheersende indruk dan is, dat de zee en de marine als inspiratiebron hun uitwerking niet hebben gemist. Hoe verschillend beeldende kun stenaars de zee kunnen zien, deze ten toonstelling bewijst het. Men verge lijke de twee boeiende zeegezichten van Mauve met de doeken van J. Mei ne Jansen, waarin men de zee nau welijks herkent, maar die boeien door originaliteit zowel als door hun uit dagend kleurenspel. Van Meine Jansen treffen voorts zijn „Zandplaat" en „Borkum". Cees Bolding reisde met Hms. Bat jan naar Denemarken en hij had een open oog voor de schoonheid van een oorlogsbodem. Maar toch valt te mid den van deze „marinedoeken" zijn „Haringkaken op Scheveningse log ger" bizonder op. Van Bottenburg nadert in zijn werk zoals gezegd het abstracte, modern, maar niet te modern daarentegen is het werk van Jan Dyker en Flip Ha mers. Prachtig is Dykers glas-in-lood „Meeuwen" en voorts treffen zijn aqua rellen en gouaches zowel door vorm geving als kleur. Flip Hamers bracht mooie zonnig getinte herinneringen uit Malta en Spanje mede, maar verrast ook met levendige uitbeeldingen van het leven Koninklijke onderscheiding voor prof. Waterink Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum Tijdens de receptie ter gelegenheid van het zilveren jubileum van profes sor dr. J. Waterink als hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam kwam Z. K. H. Prins Bernhard onver wacht binnen en reikte de professor temidden der vele gasten, namens H. M. de Koningin, het Commandeurs kruis in de Huisorde van Oranje met de bijbehorende oorkonde uit. Inderhaast werd voor de Prins eni ge ruimte gebaand tussen de honder den vrienden en belangstellenden, fa milieleden. leerlingen en oud-leerlin gen, die in drie zalen stonden samen gepakt. De Prins drukte zowel prof. Waterink, die in het paleis Soestdijk een graag geziene gast is. als diens echtgenote, hartelijk de hand, felici teerde hem met zijn jubileum en over handigde hem de onderscheiding. Toen een der leden van het jubi leumcomité daarop met luider stem me bekend maakte, welke eer de pro fessor ten deel was gevallen, juichten de aanwezigen de Prins en de profes sor langdurig toe. H.M. de Koningin reikte regimentvaandels uit H. M. de Koningin heeft aan de re gimenten Johan Willem Friso. Lim burgse Jagers en Oranje-Gelderland elk een eigen vaandel uitgereikt. Deze uitreiking geschiedde op het voorplein van de Infanferiekazerne te Amers foort. Prins Bernhard was bij de uit reiking aanwezig, evenals tal van ho ge militaire en civiele autoriteiten. Brutale overval op klaarlichte dag. Indringers bedreigden vrouw met een revolver. Zondagmorgen om half tien reed te Loplkerkapel voor de woning van de bejaarde teen- en fruithandelaar YV. F. Sollnger aan het Kapelsepad een grote z.espersoons auto voor. Twee der Inzittenden stapten uit en bega ven zich naar de achterkant van de woning, waar de eveneens bejaarde, wat gebrekkige zuster aan de deur kwam. Zy werd by de keel gegrepen en met een revolver bedreigd. De indringers doorzochten daarna het gehele huis, doch konden slechts weinig contanten vinden. De hande laar zelf, die dikwgls over grotfe be dragen geld beschikt, omdat hg veel teen naar België exporteert, sliep op een der bovenkamers en hééft niets gemerkt. Direct nu de overval hebben de daders zich met de wagen, waarin een derde persoon was blijven zitten, verwijderd. Kapper van Een met de Noorderzon op stap In het gehucht Een in Drente vraagt men zich af, waar toch de man is gebleven, die Een een we reldnaam heeft gegeven. Trouwens Een is niet de enige plaats waar men deze man mist, ook elders, o.a. in Maastricht, zitten de mensen met de handen in het weinige) haar. „De kapper van Een" heeft zich al enige weken niet meer op de „spreekuren" laten zien. In Maastricht placht hij elke weck in een café-restaurant tc verschijnen, maar op zekere keer deelde de kastelein aan de op-haar- uit zijnde cliëntèle mede, dat de kap per ziek was. Vervolgens heette het. dat hij met vacantie was, daarna kwam een assistent en tenslotte nie mand meer. Verschillende cliënten hebben bij de politie geklaagd over dit optreden van „de kapper van Een". Zowel in Een en in Assen als in Maastricht verluidt dat de kapper naar het buitenland is vertrokken. Hij is inmiddels failliet verklaard. Donderdag a.s. zal in opdracht van de curator in het failissement tot executoriale verkoop van het meu bilair van de kapper worden overge gaan. Bij dit meubilair bevinden zich ook veie schildergen. die, in tegenstel ling tot de geruchten, generlei of zeer geringe kunstwaarde hebben. op het vliegdekschip Karei Doorman. Kalshoven ten slotte geeft het ge wone natuurlijke schilderij, knap van techniek, knap van kleur, maar uiteraard blijft hij „gewoner" en is daardoor minder opvallend. Een der officieren van H.ms. Jacob van Heemskerck heeft ter opluistering als „amateur" enkele van zijn aquarel len ingezonden. Geen bezoeker der tentoonstelling zal er aan voorbijgaan zonder er bij te hebben stilgestaan. De schilderijen worden afgewisseld met fraaie scheepsmodellen, die in ge heel ander genre toch ook weer do aandacht vragen voor de schoonheid van schip en zee. Het is een zeer gevarieerd, boeiende tentoonstelling, die een druk bezoek verdient en ook ongetwijfeld zal trek ken. Werk van verschillend gehalte, doch aantrekkelijk door zijn onderwer pen en belangrijk als spiegel van dat gene. waartoe zee en marine de kunstenaar van heden inspireren. De tentoonstelling blijft tot 20 Oc tober geopend. DE AANHOUDEND FRAAI HERFSTWEER. Droog weer met weinig bewolking en ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1