Applaus, bloemen en hartelijke toespraken voor Eduard Flipse JUBII F.UM ..KON. HARMONIE" BIERVLIET OPGEWEKT GEVIERD AFD. ZIEKENFONDS WALCHEREN WERKT MET GROOT VERLIES DE KERK EN HET MODERNE SOCIALE LEVEN Planologische Dienst treedt niet eigenmachtig op. De Z.L.M. vergaderde te Kruiningen 2 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 8 OCTOBER 1951 BRILLANT CONCERT Jhr. de Casembroot: „Wij zijn trots op U!" Op hartelijke en overtuigende wijze heeft Zeeland Zaterdagavond Eduard Flipse gehuldigd in verband met diens zilveren dirigentenjubileum. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr, A. F. C. de Casembroot was ondanks zijn ziekte naar de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal gekomen om aan deze huldiging deel te nemeni „Ik voel me wel enigszins als Mossa- deq" verklaarde jhr. de Casembroot in zjjn toespraak onder hilariteit, van de concertbezoekers, „maar ik kom niet om te schreien, doch om te juichen Hoezeer ook liet publiek de hulde aan Flipse en het concert onder diens leiding door het Rotterdams Philharmonisch Orkest op prjjs stelde, bleek wel uit de ontvangst, die zowel Eduard als zj|n broer Marinus ten deel viel. Toen de dirigent zich bij de aanvang van het concert naar zjjn lessenaar begaf, rezen de vele aanwezigen de zaal was geheel uitverkocht van hun stoelen, om staande deze Zeeuw met een ovationeel applaus te begroe ten. Ook de pianist Marinus Flipse werd een zelfde hartelijke ontvangst bereid. Bovendien was het podium versierd met talrijke bloemstukken. feet in eigen land ook geëerd kan worden", aldus spreker. Hy herinner de er voorts aan, dat er een tjjd was geweest, waarin hjj de tegenwoordige burgemeester van Wissekerke eens in een vjjver had gegooid en met hem samen een ruit van de kerk had ver nield... (gelach). Tenslotte dankte litf allen, die hem deze hulde hadden bereid en die het mogelijk hadden ge maakt om in Middelburg op te treden. Na afloop van het concert was er in de Statenzaal van de Abdij een re ceptie.. waar een kort begroetings woord werd gesproken door jhr. de Casembroot. Deze zeide o.a.. dat hem gebleken was, dat velen dit concert op hoge prijs hadden gesteld en daar om besloot hij zijn toespraak met een van harte gemeend: „Tot weerziens". Voorts sprak nog dr. J. Daniskas, directeur van het Conservatorium te Rotterdam en bestuurslid van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Deze spreker roemde o.a. de kwali teiten van Eduard Flipse en hoopte tenslotte, dat de banden tussen Zee land en het orkest, die er dank zij de dirigent bestaan, in de toekomst nog r.auwer aangehaald zullen worden. Velen maakten daarna van de ge legenheid gebruik om Eduard Flipse en mevrouw Flipse geluk te wensen. Na het eerste gedeelte van het con cert werd allereerst het woord ge voerd door.jhr. de Casembroot. Deze herinnerde aan een interview - met Flipse, dat. door een der Zeeuwse dagbladen was gepubliceerd en waar in de suggestie werd gedaan om deze musicus in verband met zijn zilveren Sbileum ook in Zeeland te huldigen. evrouw de Casembroot nam hiertoe het initiatief en dank zij de medewer king van velen. o.a. de Zeeuwse Volksuniversiteit, kwam de organisa tie van het concert tot stand. „Wr "^uwen zyn trots op U," zo zeide Commissaris. Hrj wees op het u \nde werk van de jubilaris voor i hedendaagse Nederlandse toonkunst en roemde de karakter eigenschappen van Flipse. „Ik mag het wel op z'n Zeeuws zéggen", aldus de Commissaris: „Bij U zit geen cent „grozigheid"... „U komt van Noord-Beveland", zo ging jhr. de Casembroot verder, „een eiland waarvan do bewoners over grote capaciteiten beschikken. Merk waardigerwijs zjjn deze bekwaamhe den omgekeerd evenredig aan dé ver keer- 'Hundingen Tenslotte be tuigt de Commissaris nogmaals zijn warme hulde aan Eduard Flipse en bood liem namens het provinciaal be stuur een grote krans aan. De-volgende spreker was de burge meester van Wissekerke de heer J. J. van der Maas. die het woord voerde namens alle4 Noord-Bevelanders. De heer van der Maas zeide dankbaar te zijn, dat dit concert tot stand geko men was en dankte hiervoor mevrouw de Casembroot en de Z.V.U. De bur gemeester wenste voorts Eduard Flipse van harte geluk met diens ju bileum. „In gedachten zie ik U nog als schooljongen op de muziektent van Wissekerke zitten, met een kort broekje aan links van uw vader", zo zeide de burgemeester. Namens de Noord-Bevelanders'bóód hij de jubila ris bloemen aan. Eduard Flipse dankte de sprekers in een korte, geestige toespraak, waarin hij o.a. opmerkte zeer geluk kig cn ontroerd te zyn in de zaal te mogen concerteren, waar liy de eer- ste muzikale indrukken ontving, die waardebepalend voor zijn verder le ven waren. „Ik ben blij, dat een pro- Eduard Flipse had ongetwijfeld de werken voor dit concert op eigen bo dem met grote zorg gekozen en daar- bjj tegelijkertijd bewust of onbe wust inzage verschaft in zijn mu zikale geloofsbelijdenis, omdat men immers icon aannemen, dat de uit gevoerde composities zijn bijzondere liefde hebben. Wie zich di£ Zater dagavond realiseerde, herkende in Flipse onmiddellijk de musicus, wiens leven van jongsaf met het orkest is vergroeid, die niet leven kan zonder de volle orkestklank mét zijn vele schakeringen en mogelijkheden, en die met grote vreugde aan zijn luis teraars het orkestraal coloriat toont. De namen op het programma waren in dit geval veelzeggend: Berlioz, Franck en Wagenaar... Achter deze gestalten herkende men wellicht de schim van Wagner, hoewel deze er Zaterdag het zwijgen aan toe deed. Wanneer men Flipse in het licht van dit Credo beschouwt en wanneer men aldus naar hem luistert, kan het niet anders of men moet grote be wondering voor hem hebben, want de- ze dirigent is een groot meester in het gebruik van de orkestklank. Bril- lant is eigenlijk het enige woord, dat de kwaliteiten van Fhpse's her scheppingen, met name van Wage naar en Franck, een juiste waarde ring geeft, zowel in „Saul en David" van Johan Wagenaar als in César Franck's Symphonie heeft de jubile rende musicus zjjn toehoorders ge toond, welk een' gaaf instrument hij in het Rotterdams Philharmonisch Orkest bezit en dit is nog het be langrijkste met welk een meester schap en begrip voor het werk zelve hij dit instrument bespeelt. Moet men nu, gezien het boven staande, aan Flipse dichteriyke kwa liteiten ontzeggen? Betekent dit soms, dat deze dirigent zich bijvoor beeld niet bezig kan houden met die ingetogen muziek, die zovelen inner lijk ontroert? Wie het tweede deel uit Franck's Symphonie onder zijn leiding heeft gehoord, weet dat deze vragen over bodig zyn. Maar bovendien behoeft men slechts te wijzen op de vertol king van Beethovens pianoconcert nr. 3 om zekerheid te hebben, dat Flipse's meesterschap vele facetten bezit. In dit werk toonde de dirigent zich ook van een andere zijde, namelijk als de bewogen musicus, als de ingetogen kunstenaar, die deze vroege Beetho ven volkomen verstaat en daarnaar handelt. Eduard's broer, Marinus die de piano-partij in dit c-mollconcert vertolkte, toonde hetzelfde begrip en speelde zoals wij hem zelden hoor den. Wellicht was de wetenschap in eigen kx-ing te zijn, tussen vrienden en bekenden, een reden, die het deze pianist mogelijk maakte zo vol maakt gelukkig en zo gaaf te musi ceren. Het langzame gedeelte van het Beethovenconcert was een der hoog tepunten van deze avond: met grote innigheid en prachtig van toon werd het door Marinus Flipse uitgevoerd. Het applaus voor beide kunstenaars was bijzonder hartelijk waaraan het feit. dat zij beiden Zeeuwen zijn. wel niet vreemd zal zijn geweest. Toch was dit applaus volkomen terecht verdiend, want de Flipses bewezen met dit concert, dat zij kunstenaars van formaat zijn. de K. Si a-******#*## 104 Wie onzer heeft niet eensmet het horloge in de hand, geprobeerd hoe lang hij zijn-adem kon inhouden? Het succes was meestal niet bijster groot, want na een minuut voelen we in de buurt van de maagkuil een weeë span ning optreden, die zich na enkele se conden als een algemene benauwdheid openbaart en die ons gewoonweg dwingt aan dit onschuldige spelletje een einde te maken. Het is algemeen bekend, dat we zuur stof uit de lucht inademen en dat bij verbranding daarvan in ons lichaam koolzuurgas ontstaat. Het is nu geble ken, dat de regeling van de ademha ling door dit koolzuurgas tot stand komt. Dit werkt n.l. prikkelend op een bepaald gedeelte van het centrale ze nuwstelsel en deze prikkel wordt langs be\oegingszenuwen naar de tussenrib- enmiddenrif spieren gevoerd, waar door de ademhaling automatisch tot stand komt. Bij hardlopen wordt veel zuurstof verbrand, er ontstaat veel koolzmirgas en het centrale zenuw stelsel wordt dus overmatig, geprik keld, zodat U gaat hijgen. Zelfs als U. even gaat liggen, zet het hijgen zich door; U kunt het gewoon niet onder drukken. U krijgt een geweldige ademnood, evenals wanneer U poogt uw adem langer dan een minuut in te houden en de enige remedie is dan de ademhaling haar vrije loop te laten, waarna alles zich weer vanzelf regelt. In werkelijkheid kan ieder mens wel enige minuten in leven blijven zonder adem te halen. Maar de ade'mhalings- reflex dwingt ons geivoonweg om in te ademen. Wat is nu het geheim van de duiker, die enige minuten onder water kan blijven zonder te verdrinken? Wel, hij heeft geleerd deze reflex gedurende een bepaalde tijd te onderdrukken. Dit lijkt eenvoudig, zoals het hier neerge schreven staat, doch dit vereist uiter aard veel wilskracht en oefening. Of U zich hierin óók zoudt kunnen oefe nen, zou ik zonder advies van een arts niet willen beweren. Bovendien, U zult deze kunst hier te lande niet nodig hebben en voor het geval U zich voor verdrinking wilt vrijwaren, is het vei liger en eenvoudiger om te leren zwemmen. Het leven ts tóch al kort, dus waarom zou U onnodig risico's nemen. Want weet U dat het leven van de ge middelde mens korter duurt dan één cosmische dag?. H, Pétillon. HONDERDTIEN JAAR MUZIEK. Vele toespraken getuigden van grote waardering voor dit corps. De „Koninklijke Harmonie" is Biervliet en Biervliet is de „Koninklijke Harmonie"! Deze stelling, waaraan niemand in Zeeuwsch-Vlaanderen twij felt, is Zaterdag opnieuw bewezen tijdens de grote jubileumfeesten, die deze Harmonie organiseerde ter gelegenheid van haar honderd en tienjarig bestaan. Het gehele dorp heeft er aan deelgenomen en op allerlei wijze liet de bevolking bljjken, dat ze met haar „muziek" zeer ingenomen ls. Het voornaamste onderdeel van de feestviering was wel de ontvangst door het gemeentebestuur van be stuur en genodigden. By deze ont vangst, die werd gehouden in 't gym nastieklokaal van de Openbare La gere School, hield de burgemeester een hartelijke toespraak, waarin hij op het belang van de „Koninklijke Harmonie" voor Biei-vliet wees. In korte tx-ekken schetste de burge meester de toestand van het muziek corps na de bevrijding. De oorlogs- chaos trof ook deze vereniging. Practisch het gehele instrumentarium met bijbehoren, ja ook het vaandel, gingen bij de brand van 8 en 9 Octo ber verlox-en. Met bewonderenswaar dige moed en met groot doorzettings- vermogen slaagde men er niettemin in het muziekleven weer op gang te krijgen. De burgemeester noemde in dit verband de leden van het corps „kerels van de daad", wie de muziek in het bloed zit. Zjj begrepen, dat ook een half verwoest dorp behoefte aan cultureel leven had en dat muziek evenzeer nodig was als matex*iële op bouw. Zo was het mogelijk, dat op 5 Mei 1945 de „Koninklijke Haxmonie" de bevrijdingsfeesten met muziek op luisterde. De burgemeester wees er voorts op, dat men op velerlei manieren geld bjjeenbi'acht, zodat het werk van de „Koninklijke Harmoixie'" kon worden voortgezet. Spreker herinnerde er aan, hoe H.M. de Koningin in 1948 de vereniging het predicaat „Konink lijke" verleende. Tot de bevolking van Biervliet zeide spreker: „Houdt uw mu ziekvereniging in ere". Tenslotte besloot de Durgemeester zjjn toe spraak met een „Lang leve onze „Koninklijke Harmonie". Nadat de erewjjn was rondgediend, complimenteerde een lange ry van sprekers de jubilerende vereniging. De heer M. Maas deed dit namens het feestcomité en overhandigde aan de voorzitter van het corps, de heer C. B. Jansen, een fraaie plaquette na mens de burgerij. Aan de directeur, de heer Jasper Antheunisse, werden enkele studiewerken aangeboden en aan de deelnemende zustercorpsen herinneringsmedailles. Voorts spra ken de heren L. Beckaert uit Water vliet, Van der Oost uit Dour (B.), de heer P. Doens namens „Geduld Over wint" van IJzendijke, de heer Janse namens de accordeonvereniging Ter- neuzen, de heer P. Ocké uit Hoek na mens de zangvei-eniging „Crescen do". Deze spreker voerde ook het woord namens de Bond van mu ziekgezelschappen in Zeeuwsch- Vlaanderen. „Wij zjjn er trots op, dat de Koninklijke Harmonie lid van de bond is", zeide de heer Ocké, die voorts het corps een der beste gezelschappen van Ne- derland noemde. De heer Joz. Verhage sprak «na mens „St. Caecllia" te Philippine en de heer A. Teiximermannamens de muziekvereniging te Hoofdplaat. Verscheidene sprekers lieten hun ge lukwensen van bloemen vergezeld gaan. Het dankwoord werd gespro ken door de heer C. B. Jansen. Hierna werd naar de Markt afge marcheerd, waar 'n reeks concerten werd begonnen. Daixk zij het prach tige weer was de belangstelling groot, 's Avonds was er een geslaag de lampionoptocht Het slotconcert werd gegeven door de „Koninklijke Harmonie" en werd besloten met een taptoe en het volkslied. De feestelijkheden voor de jeugd werden op het voetbalterrein gehou den. Er was een ballonwedstrijd en een voetbalmatch tussen de R.K. school en de openbare school. Zaterdag was top-dag voor de Vlisto 1951. Zaterdagmiddag en Zaterdagavond werd de Vlissingse Middenstandsten toonstelling door duizenaen mensen bezocht en omdat vele bezoekers en bezoeksters zich de tijd gunden de stands rustig te bekijken was het over stelpend druk. Er heerste bij sommi ge stands een gedrang van jewelste Geruimen tijd stond een lange file van wachtenden voor de ingang van 't Concertgebouw, omdat men de bezoe kers slechts geleidelijk kon toelaten. Zaterdagavond bleek, dat het aan tal Vlisto-bezoekers de 4100 had over schreden. Het binnenkomen van een zoveel duizendste of vijfhonderdste bezoeker (ster) ging gepaard met het gebrui kelijke enthousiasme, dat bij zo'n ge beurtenis past en bij diverse stands werden deze gelukkigen overladen met geschenken. Pseudo-vogelpest te Goes. Te Goes is onder de kippen van de heer A. F. pseudo-vogelpest geconsta teerd. Deze pluimvee-liefhebber had vorige week een 7-tal kippen uit Bar- neveld ontvangen en reeds na enkele dagen deden zich bij 5 kippen ziekte verschijnselen voor. Bij onderzoek bleek, dat men hier met pseudo-vogel pest te doen had: Alle dieren zijn daar op afgemaakt en het hok is vanwege de veterinaire dienst ontsmet. In verband met dit geval heeft de burgemeester gelast dat voorlopig drie weken alle honden, katten en pluimvee moeten worden vastgelegd of opgesloten. Tekort van meer dan een ton over 1950. Het algemeen Afdelingsziekenfonds Walcheren heeft over het jaar 1950 eon enorm verlies geleden. Dat verlies beloopt circa 30% van de contribu tieontvangsten der vrijwillig verzekerden. Aan het jaarverslag 1950, dat dezer dagen gereed kwam, ontlenen \vjj het volgende: Over 1949 bedroeg het nadelig saldo 5.44 per ziel. De ontvangsten stegen in 1950 door contributieverho ging voor de vrijwillige verzekering met 1.84 per ziel, maar de uitgaven stegen zodanig, dat over 1950 een te kort van 120.045,43 voor de groep vrijwillig verzekerden ontstond. Dat betekent een tekort van 8.61 per ziel. Dit grote" tekort werd voornamelijk veroorzaakt door de stjjging van de specialistenhonoraria (het nieuwe ta rief werkte door), door de styging van de ziekenhuiskosten en door op name van een groter aantal patiënten in de ziekenhuizen. De specialisten hulp kostte over het jaar 1950 f 1.63 per ziel meer dan het voorgaande jaar en de ziekenhuisverpleging eiste 2.33 per ziel meer. ONMACHTIG. In het jaarverslag wordt opge merkt, dat het zlekenfondsbestuur te genover deze gang van zaken on machtig staat en zich er slechts toe kaxi bepalen de uiterste zuinigheid te GEREF. OUDERLINGENCONFERENTIE. Interessante causerie van professor W. F. de Gaay Fortman te Goes. Zaterdagmiddag werd in de Geref. Kerk te Goes een Zeeuwse ouderlingen conferentie gehouden, waarin als spreker optrad prof. dr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de Vrye Universiteit te Amsterdam. De bijeen komst stond onder leiding van de heer J. J. Boon uit Bergen op Zoom. De voorzitter wees in zijn openings woord er op, dat de Zaterdagmiddag conferenties geslaagd genoemd mo gen worden. Prof. dr. de Gaay Fortman zeide dat zjjn ondexwex-p: „De kerk en de vragen van het moderne sociale le ven" verschillende facetten heeft, waaxwan hy slechts enkele in het kort kon bespreken. Wij hebben het arbei- dex-svraagstuk te bezien tegenover de kapitalistische achtergrond. Het kapitalisme is op zichzelf geen ver- keei'd stelsel, maar het gevaar is ei', dat het bezield wordt door een ver keerde geest. Het kapitalisme kent geen grenzen, als hot beheerst wordt door de begeerte naar steeds meer winst. Het laat ziclfiiiet leiden door geestelijke en zedelijke normen. In .deze kapitalistische wereld stond in net midden der 19e eeuw de ar beider onbeschut, de grote klacht was toen, dat de kerk de arbeider niet be schermde en de Christelijke bewogen heid zoek was. Deze klacht was voor een groot deel, juist en dit heeft tot droevig gevolg gehad dat brede scha ren van arbeidei's zich van de kerk afwendden. Gelukkig is de kerk ontwaakt, heeft haar gx-ote schuld ingezien en hééft zieh dooi' middel bijv. van evangelisa tie opgemaakt om het evangelie van Christus te brengen onder de brede lagen van het volk. Men moet er ech ter voor zorgen dat de bljjde bood schap op de juiste wijze wordt ge bracht. VRIJE TIJDSBESTEDING Prof. de Gaay Fortman wees ver der op de pi'oblemen van arbeidslust en vxije tijdsbesteding. Laat de kerk voor een deel beslag leggen op de vrije tijd der arbeiders voor allexiei werk in Gods Koninklijk, aldus betoogde spi\ De industrialisatie kan voor het ÏJatteland grote gevolgen hebben en goede en ten kwade, doch dit laatste overheei'st, In cultureel op zicht heeft de stad het platteland niet De oesterverzending in September In de maand September 1951 was de oesterverzending als volgt: Nederland 82.524 stuks tegen 143.850 in 1950; België 709.150 stuks tegen 813.330 in 1950; Engeland 31.750 stuks tegen 54.000 in 1950; Duitsland 24.750 stuks tegen 146.360 in 1950; Andere landen 3100 stuks tegen 14.372 in 1950. Totale vei-zending September 1951 851.274 stuks tegen totaal 1.171.912 stuks in September 1950. De grote vermindexing van afna me in net binnenland was te ver wachten als gevolg van de dx-astische verhoring der weeldebelasting van 15 tot 30 hetgeen er practisch op neer komt dat de prijs der oesters met ca. 42 verhoogd woi'dt. Ook Duitsland nam weinig af, waarschijn lijk ook als gevolg van de hoge belas ting op de oesters. veel goeds te brengen. Vooral net drie-ploegenstelsel heeft gi'ote bezwa ren voor het gezinsleven, het acute woningvraagstuk dient in het cen- trum te staan van de kerkelijke be langstelling. Er gebeurt nog te wei nig en de kerk dient in prediking en huisbezoek de leden op te wekken so ciale gerechtigheid te beoefenen. De organen, waardoor dit onder ons volk dient te geschieden zijn de Chi-isteljjke Werkgevers- en werkne- mersoi'g;aviisaties, die op alle manier door de kerk moeten worden ge steund. Een dnxkke gedachtenwisseling yverd hierna gehouden. Nalatigheid yan de gemeente Groede. In de vergadering van de Provin ciale Staten van Zeeland, die 3 Juli 1953 werd gehouden, stelde de heer A. J. Cambier vragen over de bouw van zomerhuisjes in de duinen te Groede en over het optreden van de Planologische Dienst in deze kwestie. De heer M. A. H. Govaert bracht eveneens deze zaak ter spra ke. Thans hebben Ged. Staten geant woord, dat er geen kwestie is. dat de Pi'ovinciale Planologische Dienst ach ter het besluit van Ged. Staten om, eigenmachtig bepaald zou hebben waar wel en waar niet gebouwd mag worden. Ten aanzien van de kwestie, die dooi- de heer Govaert te bei-de is ge bracht wordt opgemerkt, dat in 1947 voor Zw.-Vlaanderen een streekplan xr. voorbereiding is verklaai'd. Om hieraan reeds rechtskracht te ontle nen oxn alle mogelijke en onmogelijke verfaods- en gebodsbepalingen uit te vaardigen, wordt onjuist geacht. Voorts is o.a. gesproken over de herbouw van het paviljoen van de heer Casteleijn, dat meer landin waarts moest worden gebouwd. Uit een oogpunt van oeververdediging moest evenwel tegen bebouwing van de duinrand bezwaar worden ge maakt. Tenslotte wHzen Ged. Staten er op, dat het de taak en het streven van de Provinciale Planologische Dienst is, inzake bebouwing op en in de duinen te adviseren en voorlichting te geven volgens de eenmaal vastgestelde en goedgekeurde bebouwingsplannen. Zo is b.v. in de gemeenten Cad- wind en Domburg op enkele plaatsen duinbebouwing mogelijk, omdat in een rechtsgeldig herbouwplan zulks is geregeld. De gemeente Groede kan by de nu al zo dikwijls voorgekomen incidentele bouwaanvragen echter wegens het nog steeds ontbreken van stedebouwkundige regelingen, de steeds rijzende stagnatie en onaange naamheden slechts aan haar eigen na latigheid wjjten. Advertentie betrachten. In het algemeen beheer sen dwingende voorschriften de posi tie van het ziekenfonds en die voor schriften worden gegeven door de ziekenfondsraad. Het aantal verplicht verzekerden bedroeg op 1 Januari 1951 in Vlissin- gen 12.939, Souburg/Ritthem 3764, Arnemuïden/Nieuwland 2240, Veere 450, Serooskerke/St. Laurens 972 en Koudekerke 1049. Te Zoutelande, Biggekerke en Me- liskerke 951. te Westkapelle 1145, in Domburg/Aagtekerke 903 en in Oost- kapelle/Grijpskerke 1143. Het totale aantal verplicht verze kerden van het fonds was 25.556 (toename over 1950: 1263 zielen). Het totale aantal vrijwillig verze kerden bedroeg 14.000 (toename over 1950: 180 zielen). ZIEKENHUISVERPLEGING. Van de verplicht verzekerden wer den 2114 personen in ziekenhuizen op genomen met gemiddeld 16.25 ver- pleegdagen. De kosten bedroegen voor het ziekenfonds 235.130.79. Van de vrijwillig verzekerden werden 1057 zielen opgenomen met gemiddeld 19.1 verpleegdagen. De kosten bedroegen 126.159.08. EXPLOITATIE-REKENING. De exploitatie-rekening van het zie kenfonds over 1950 wijst voor de ver- plicht verzekerden een totaal nadelig saldo aan van 878.236.19 en voor de vrrjw. verzekerden van 120.045,43. De aanvullende verzekering, waar bij totaal 23.734 zielen waren aange sloten, leverde een batig saldo op van 4.918,99. Zoals bekend worden de nadelige saldi voor de verplicht verzekerden gedekt uit het Vereveningsfonds. Het voordelig saldo van de aanvul lende verzekering werd geboekt bij de reserve voor die verzekering, waax*- door die reserve eind 1950 kwam op 12.757,39. De totale inkomsten uit contribu ties enz, van de vrijwillig verzeker den bedroegen 391.369,56 en de uit gaven beliepen 511.414,99. De totale inkomsten uit de aanvul lende verzekering bedroegen 40.002,40. EXAMENS GENEESKUNDE. Te Utrecht slaagden voor het can- didaatsexamen geneeskunde de heren D. Folmer, Schoondijke en W. J. du Fossé, Sluis. Advertentie (Vervolg van pagina 1). DE AFZET DER PRODUCTEN. Vervolgens sprak de heer J. H. Blank, inspecteur Centraal Bureau te Rotterdam over de georganiseerde af zet der'producten en hun industriële verwerking. Hij -wees erop dat de ren tabiliteit van het bedrijf sterk afhan kelijk is van de afzet en betoogde daarbij dat een georganiseerde afzet gewenst is voor een geleidelijke uit stoot en een rustige marktontwikke ling. Spr. bepleitte een verdere uit bouw van de georganiseerde afzet, doch de boer zal zi. daarbij niet baas moeten blijven over zijn bij de ver koopvereniging ingeleverd product. Men zou de zeggenschap hierover moeten laten aan de directie en 't be stuur, die de marktontwikkeling kun nen volgen. Verder deelde spr. nog .mede, dat de brouwerijen slechts één ras wensen en daarom volgend jaar wellicht tot strenge boetes zullen over- ?aan voor vermenging van rassen. De ijne zaden, speculatieve artikelen, achtte spr. ongeschikt voor centale af zet. Hij wees er hierbij nog op dat tengevolge van te hoge Nederlandse prijzen de Amerikaanse fijne zaden- import vanuit ons land, reeds gedeel telijk vervangen is door Turkije e.d. Hetzelfde deed zich voor bij de Fran se poterimport, welke voor een groot deel in Denemarken is geplaatst. De provinciale voedselcommissarls, xr. J. D. Dorst, die beide inleidingen samenvatte, liet het waarschuwende geluid horen, dat een zeker conser vatisme bij de rassenkeuze wel nodig is. Enige spreiding is gewenst. Verder sprak hU om. zjjn teleur stelling erover uit dat in Zeeland geen strocellulosefabriek is opgericht, daar de bestaande fabrieken thans gaan uit breiden en ook de AKU een fabriek gaat stichten. „In Zeeland hebben we de bus gemist. Intussen is alles veel duurder geworden zodat liet plan moeilijk meer te realiseren is", Spr. concludeerde dat men door een goede rassenkeuze zal moeten zorgen om zo goedkoop mogelijk te produ ceren een daarom de afzet zo goed mogelijk maken. In het buitenland zit men niet stil, daarom moet de kost prijs zo laag mogelijk worden. Neder land ligt vaak nog te hoog in de markt. Op de inleidingen volgde nog een drukke bespreking, waarbij ook de nieuwe landbouwpolitiek ter sprake kwam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2