PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voor de tweede maal atoombom ontploffing in de Sowjet-Unie Geringe verbetering ingetreden in suikergehalte der bieten 0£ BILT Vandaag Als Churchill de macht krijgt ZWENDEL IN GEHEIME WEST- DUITSE DOCUMENTEN ELECTRISCHE TREIN NABIJ AMSTERDAM ONTSPOORD Levenslang geëist tegen spion Hushka. VOORSPELT, 194e Jaargang - No. 234 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintjjn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.55 p. kw., fr. p. p. f 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 4 Oct. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie i 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen Walstr. 58-60, 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160).M'burg Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Maurltsstr. 12, tel. 102; Terneuzen Brouwerljstr. 2; Zierikzee N. Bogerds'.r. C UjOMchJli VERKLARING VAN AMERIKAANSE REGERING. Perschef van Truman hult zich verder in stilzwijgen De Amerikaanse regering heeft Woensdag bekend gemaakt, dat zich op nieuw, thans voor de tweede maal, een atoombom-ontploffing in de Sowjet- Unie heeft voorgedaan. De perschef van president Truman, Joseph Short, die dit mededeelde, wilde geen nadere byzonderheden verstrekken. De verklaring van Short volgde op niet-officiële berichten, dat in de Sowjet-Unie onlangs (enige dagen of enige weken geleden) twee proeven met atoombommen zyn genomen. Volgens deze berichten was de tweede proef geslaagd, doch de eerste mislukt. Short verklaarde, dat in gevolge de politiek van president Truman om het Amerikaanse volk ten volle van de ontwikkelingen, die de Ameri kaanse nationale veiligheid raken, op de hoogte te houden, Truman hem had opgedragen deze verklaringen af te leggen, om daarmede opnieuw de noodzakelijkheid te beklemtonen van doelmatige internationale controle op de atoomenergie. Verdere bijzonderheden konden niet worden gegeven zonder de belangen van de Amerikaanse nationale veilig heid te benadelen, aldus Short. Voor de officiële verklaring van Short hadden verslaggevers uit niet- officiële bronnen vernomen, dat uit gegevens, die op het ogenblik door hoge defensie functionarissen worden bestudeerd, blijkt, dat bij de proeven normale kernsplitsing was betrokken en geen waterstofbom. Waarschijnlijk waren de proeven in het laatst van Juli of in Augustus in Siberië genomen. Men gelooft, dat een bom ter ontploffing is gebracht bij een laboratorium voor atomische wapenen, waarvan men weet, dat het in midden- of Noordoostelijk Siberië ligt In tegenstelling tot de officiële ver klaring van 1949, waarin gesproken werd over een „atomische ontplof fing", gebruikte Short in zijn verkla ring het woord „bom". Officieel zijn nooit bijzonderheden bekendgemaakt over de middelen, die de Verenigde Staten aanwenden om achter de Sowjetrussische atomische activiteit te komen. Volgens atoomgeleerden, aldus A. F.P., was de Sowjet-Unie tussen '49 en *50 in staat tien atoombommen viert de bekende Nederland se wereldreiziger, natuuronder zoeker en scheikundige dr. W. G. N. van der Sleen te Amster dam, zijn 65e verjaardag; is het Wereld-Dierendag. te maken. Indien de vooruitgang de zelfde snelheid zou hebben als die in de Verenigde Staten, zou de Sow jet-Unie in 1951 twintig bommen ver vaardigd kunnen hebben en tevens de grondslag hebben gelegd voor een serie-productie. De Sowjet-Unie, zo menen deze geleerden, zou thans dus over dertig bommen beschikken en in de komende twaalf maanden tot een productiepeil van 100 per jaar kunnen komen. VOORSPRONG VERGROTEN. De voorzitter van de gemengde Amerikaanse Congrescommissie voor atoomenergie, McMahon, heeft ver klaard, dat de nieuwe Russische atoomproef betekent, dat Amerika zijn pogingen om op het gebied der atoomenergie paraat te zyn, dient te verdubbelen. „Wij hebben een frote voorsprong op het gebier van e atoomenergie op de Sowjet-Unie, maar wij moeten deze voorsprong nog vergroten", aldus McMahon. Volgens de „Washington Post" zou Amerika thans in het bezit zyn van 1500 atoombommen en een productie tempo hebben van ongeveer een bom in de twee dagen. Politiek programma van Conservatieve partij. De Britse conservatieve partij heeft Woensdag een politiek pro gramma gepubliceerd, dat zij zich voorstelt uit te voeren indien de par tij de komende algemene verkiezingen zou winnen. Enige punten zijn: 1. Instelling van een raadgevende raad voor de verdediging van het ge menebest en van een verenigde mi litaire staf voor het verenigd konink rijk en zijn dominions; het tot stand brengen van een standaardisatie van opleiding, uitrusting en organisatie der gemenebest-strijdkrachten. 2. Het op korte termijn uitschry- ven van een economische conferen tie voor het gehele gemenebest met het doel tot het vast stellen van een gemeenschappelijk politiek te komen betreffende beleggingen, wetenschap pelijk onderzoek, landverhuizing en handel. 3. Herhaalde bijeenkomsten van ministers van het gemenebest, opdat Engeland en zijn Dominions er aan gewend raken hun problemen geza menlijk als deelgenoten te behande len. Voorts volledige steun voor de verdediging van West-Europa. De Britse conservatieve partij wenst nauwe samenwerking tussen het ge menebest en de Verenigde Staten. In Groot-Brittannië zouden de con servatieven willen beginnen met het opzetten van een landmacht („Home Guard"). Het eerste middel om de Britse levensstandaard te verhogen is het vergroten der productie en het be lemmeren van alle overbodige rege ringsuitgaven aldus het programma. Gedurende de uitvoering van het be wapeningsprogramma wil men de belasting op extra-winsten handha ven. Eerste Kamer bood Tweede Kamer schilden aan. Tijdens de ontvangst, welke de voorzitter der Tweede Kamer en me vrouw Kortenhorst Dinsdagmiddag in het gerestaureerde gebouw der Ka mer nebben gehouden, heeft de voor zitter der Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, namens de leden van dit college een geschenk voor de Tweede Kamer aangeboden. Hy overhandigde RU". L. G. Kortenhorst een werkteke ning van twee schilden, welke zullen dienen om de kalenders welke in de zittingzaal van de Tweede Kamer hangen, te omlijsten. Truman's perschef Joseph Short Geen nadere mededelingen...*... Koninklijk gezin zag televisie. Het Koninklijk gezin heeft Dinsdag avond de eerste televisie-uitzending met veel belangstelling gevolgd. Men had zich verzameld in de bibliotheek, waar een televisieapparaat is onge steld en van kwart over acht tot het einde der uitzending heeft men hier in gespannen aandacht de toespraken beluisterd en de verrichtingen der acteurs gevolgd. De ontvangst liet niets te wensen over. Oorlog in Indo-China zou ten einde lopen. De Franse opperbevelhebber in Indo-China, generaal Jean de Lattre de Tassigny, heeft in Parijs ver klaard, van mening te zijn, dat de strijd in Indo-China op zijn einde loopt. „Het zal een kwestie van maanden, lange maanden zyn", aldus de Lattre de Tassigny, „mits er geen buitenlandse interventie komt". Arbeider levensgevaarlijk gewond bij ontploffing. In een open opslagplaats van me talen te Eindhoven heeft zich Woens dag een ontploffing voorgedaan, waardoor een arbeider levensgevaar lijk werd gewond. Hij heeft o.a. yzerscherven in de halsslagader ge kregen. Een andere arbeider werd licht gewond. Vermoedelijk bevond zich tussen het ijzer een projectiel, waarop vonken terecht zijn gekomen. Sterke daling van Engelands goud- en reservedollars. De goud- en dollarreserves van Groot-Brittannië zijn in het derde kwartaal van dit jaar met 598 mil- lioen dollars tot 3.269 millioen dollars gedaald. Deze achteruitgang is de grootste, die ooit in een periode van drie maanden in vredestijd is voor gekomen. Van officiële zijde werd verklaard, dat de achteruitgang van de reser ves in het derde kwartaal van dit jaar ernstig, doch niet catastrophaal is. De landen van het Britse gemene best zullen bespreken, welke maat regelen genomen moeten worden. ARRESTATIES VAN AMBTENAREN TE BONN. Dr. Schumacher ên Franse geheime dienst beschuldigd. De Westduitse regering heeft in een communiqué de sociaal-democrati sche oppositieleider dr. Schumacher en de Franse geheime dienst er van beschuldigd onrechtmatig geheime regeringsstukken in bezit gekregen te hebben. Het communiqué onthult, dat drie sociaal-democraten, van wie er een verbonden is aan de federale kanselary van dr. Adenauer, in arrest gehouden worden. Laatstgenoemde had bekend, extra-exemplaren van alle geheime ontwerpen van liet kabinet en van notulen van kabinetsvergade ringen te hebben vervaardigd. Volgens het commuiqué had de betrokkene verder toegegeven, twee exemplaren aan socialistische functionarissen te hebben verstrekt, die hem grote bedragen voor de documenten ter hand stelden. Een dezer functionarissen had bij zijn arrestatie bekend, een exemplaar van elk document aan de secretaris van dr. ^Schumacher en in twee ge vallen aan dr. Schumacher zelf te hebben overhandigd. Een vriend van hem in Mainz had zes maanden lang exemplaren toegestuurd gekregen, die vervolgens aan de Franse gehei me dienst werden overhandigd. Ook aan de Amerikanen waren documen ten aangeboden, aldus het communi qué. Het deelt verder mede dat een proces in voorbereiding is. Van sociaal-democratische zijde is verklaard, dat er geen geheime docu menten zijn ontvangen. In een verkla ring wordt gezegd; „Wij hebben nooit iemand tot iets opgestookt. Wij heb ben nooit iemand voor iets betaald en Canada bedreigt de Ver. Staten met repressailles. Canada en tien andere landen zul len „vergeldingsmaatregelen" tegen de Ver. Staten nemen indien deze de beperkingen op de invoer van zuivel producten niet intrekken, aldus heeft Jinclair, de parlementaire assistent van de 'minister van financiën, ver klaard. Dq Ver. Staten zouden nog ongeveer een maand de tijd hebben om de beperkingen op te heffen Indien de beperkingen niet worden ingetrokken, zullen Canada en tien andere landen enkele tariefconces sies aan de Ver. Staten, waarschijn lijk op het gebied van de landbouw, intrekken. Felle brand in aardappelmeelfabriek. Een felle brand heeft Woensdag avond gewoed in de aardappelmeel fabriek „Musselkanaal en Omstre ken" te Terapelkanaal. Een arbeider zag op een droogzolder het vuur als een laaiende massa op zich aanko men en kon zich nauwelijks uit de voeten maken. Het vuur greep snel om zich heen en in korte tijd stond het hoofdgebouw van deze belangrij ke aardappelmeelindustrie in lichter laaie. Men slaagde er gelukkig in van het ketelhuis, dat ook spoedig vlam had gevat, de stoom uit te la ten, waar-door ontploffingen uitble ven. Op het moment dat de brand uitbrak, bevonden zich ruim 30 per sonen in de fabriek; persoonlijke on gevallen zijn evenwel uitgebleven. Na een reis van twee maanden is Woensdag de torpedoboot jager „Banckert" uit Nieuw Guinea in Den Helder aangekomen. Aan boord be vonden zich 180 man aflossingstroe pen uit Indonesië en Nleuw-Guinea. wij hebben nooit geheime documenten ontvangen". Het openbaar ministerie heeft in verband met deze affaire Woensdag dr. Schumacher willen horen, doch deze heeft zich op zyn immuniteit als afgevaardigde beroepen. ENORME RAVAGE, GEEN DODEN. Reizigers aan groot gevaar ontsnapt. Woensdagmiddag is even voorbij de molen bU Slotcrdyk de. elek trische trein van Amsterdam op weg naar Rotterdam met een snelheid van circa 100 km. per uur ontspoord. Slechts enkele reizigers Hepen lichte verwondingen op. Men vermoedt, dat de oorzaak van het ongeluk te wtften is aan het aflopen van een wielband van één der wagens. Er was geen sprake van een paniek, maar wel zijn de reizigers, het was een forensentrein, dus overvol, zodra de wagens tot stilstand kwamen, op alle mogeiyke manieren uit de trein geklommen. De geweldige schude, die aan dc spoorbaan is aangericht, had tot ge volg, dat ieder spoorverkeer tussen Haarlem en Amsterdam onmogelijk was. Trouwens, de ontspoorde trein heeft zowel links als rechts van de baan een electriciteitsmast geraakt. De rechtermast is om de derde wagon gekronkeld, de linker is geknakt. De zware contragewichten lagen troos teloos over de zwaartjehavende rails. De spoordijk Ls over een grote leng te opengereten door de zijkanten van de wagens. Een baggerwerker, die het onge luk zag gebeuren, verteldé: „Toen de trein met grote snelheid naderde, hoorde ik direct, dat er iets niet in orde was. Plotseling zag ik dat de derde of vierde wagen naast de rails zat. Splinters en stukken staal vlogen naar alle kanten en ik merkte nog op hoe de wagenbestuur der de tegenwoordigheid van geest had de electrische beugels te laten zakken. Een ogenblik dacht ik dat de wagens boven op elkaar zouden te rechtkomen en in elkaar zouden schuiven. Steeds meer wagens vlogen uit dc rails en het zag er naar uit, dat ze in de sloot naast de dijk te recht zouden komen. Verder heb ik niet opgelet, want ik ben direct naar een telefoon gerend om te bellen". MATERIAAL SPAARDE DE REIZIGERS. Dat het ongeluk zo goed is afgelo pen, ls uitsluitend te danken aan de hechtheid van de wagens. De Spoorwegen hebben onmiddel lijk na het ongeluk voor het vervoer van en naar Amsterdam bussen Inge legd. AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Naar wij later vernamen zijn de passagiers, die overhaast uit de ver ongelukte trein kropen, aan een twee de groot gevaar ontsnapt. Evenals trouwens de passagiers van een trein, die kort na het gebeurde juist uit de richting Haarlem naderde. Een oog getuige van het ongeluk rende on middellijk in de richting Haarlem langs de spoorbaan en hij slaagde er in een trein, die met grote snelheid naderde, tot stilstand te brengen. De ze trein zou eveneens ontspoord zijn door de aangerichte ravage en was mogelijk reent op de passagiers uit Amsterdam, die zich over de spoor dijk hadden verspreid, ingereden. Dr, Mossadeq, eerste minister van Perzië, heeft zyn eigen verbod tol sa menscholing geschonden en de menigte die voor het Parlement was samen, gestroomd, op emotionele wjjze toegesproken. Toen het quorum van 70 volksvertegenwoordigers dat noodzakelijk is om zijn verklaring af te leg gen inzake de nieuwe ontwikkeling in het oliedispuut, niet in de Majlis (Parlement) aanwezig was, deelde hij het volk zelf mede hoe hij getracht heeft de Britse samenwerking te verkrijgen. Staande op een stoel en her. haaldelyk in tranen, sprak hij gedurende 25 minuten. Toen was Mossadeq zo uitgeput dat hy de Majlis binnengedragen moest worden, waar hij is flauwgevallen. CAMPAGNE BEGONNEN. N.-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen zijn het sterkst met aaltjes besmet De Zeeuwse boeren hebben hun eerste „suukerpeëen" aan de laadplaat sen van spoor en boot aangevoerd. Zoals bekend zal er dit jaar voor de boer aan de suiker een bitter bijsmaakje z^jn, want er zal op een campagne met zeer matige bietenopbrengsten en een laag tot matig gehalte gerekend moeten woerden. Toch is er sinds begin September, waarvan wij Maandag de cijfers publiceerden, nog een geringe verbetering opgetreden. Het instituut voor rationele suiker productie constateerde bij ziin weke lijkse rooiing op 10 September een wortelgewicht van 640 gram en een gehalte van 15.3 De groei van het blad begon weer, doch de wortelgroei stond praotisch stil, terwijl het ge halte daalde. De cijfers van 17 Sep tember illustreren dit duidelijk n.l. resp. 648 gr. en 14.9 In de daarop volgende week was de bladgroeiphase by deze bieten teneinde en nam het gewacht weer toe. terwyl tevens een flinke gehaltestijging optrad. Zo kwam op 24 September net gewicht per biet op 711 gr. en het gehalte op 15.7 Vo. Dit wil echter niet zeggen, dat dit verschijnsel zich overal tege- lyk voordoet, zo wordt in het jongste nummer van de „Suikerbiet" opge- Volgens de gegevens verkregen uit de veertiendaagse monsternemingen der fabrieken, was het gewicht van 1 biet op 17 Sept. 1.1. voor de Zeeuw se eilanden 733 gr. Op dezelfde datum in 1950 866 en in 1938: het slechte bietenjaar: 617. Voor Zeeuwsch Vlaan deren zyn deze cijfers resp. 653, 875 en 552. Het suikergehalte was op de ze data op de Zeeuwse eilanden, resp. 14.8, 15.7 en 17.0, Zeeuwsch Vlaande ren: 14.2, 16.1 en 16.7. De grammen suiker per biet waren op de Zeeuwse eilanden resp. 109, 136, en 105. In Zeeuwsch Vlaanderen, 93, 141 en 92. Gemiddeld zijn de bieten dus nog een flink stuk achter bij andere jaren Groningen en Friesland hebben on geveer het peil van vorig jaar. Hier zijn de bieten bovendien redelijk aan het afrijpen. In de andere districten, o.a. Zeeland, is de achterstand nog steeds vry groot. Er is wel een verbe tering in gewicht ten opzichte van 1938, doch er is een grote achterstand in afryping. Wanneer October droog weer met enkele koele nachten brengt, dan kan het nieuwgevormde blad nog wel een rol spelen ter ver betering van het gehalte. Na de laatste twee jaren van goe de opbrengst, stelt Zeeuwsch Vlaan deren wel zeer teleur. Vooral in het Oostelijk deel zijn de cijfers sterk tegengevallen; in het Westen is het iets beter. De raad wordt gegeven de late ras- sen ook laat rooien en de percelen met een zware stikstofbemesting zo lang mogelijk te laten staan. GRONDMONSTERONDERZOEK Voorts geeft het Instituut een in teressant overzicht over het grond- monsteronderzoek op bietencystenaal- tjes over 1950. Er werden in dat jaar 3436 grondmonsters voor de praktijk genomen. Bijna 60 r/r van deze mon sters was geschikt voor directe bie- tenverbouw, ca. 18 matig besmet en ca. 22 ernstig besmet. Schou- wen-Duiveland geeft daarbij een vrij gunstig beeld te zien. Hier is n.1. <0.86 <:'r voor directe bietenverbouw geschikt, hoewel bekend is, dat voor al ook dit gebied er om bekend staat, dat het sterk met aaltjes besmet is. Er doet zich daar echter een uitzie- kings-verschynsel voor. Er waren n.l. ook in 1950 vrij grote aantallen cys ten per monsters, waarvan weinig ge vuld met eieren. Hier zal een ruime vruchtwisseling plaats moeten heb ben. teneinde een mogelijke nieuwe sterke uitbreiding te voorkomen. Van de verder onderzochte monsters was niet licht of licht ziek, dus geschikt voor directe bietenverbouw: op St. Philipsland 71.43 Tholen 60.36 r,o N. Beveland 48.20 Se, Zuid Beveland 63.55 Walcheren 94.12 en Z. Vlaanderen 50.89 In Zeeland zjin dus N. Beveland en Z. Vlaanderen in verhouding het sterkst met aaltjes besmet. Bij vergelijking van de cijfers over 1949 met die van 1950, blijkt het percentage matig- en ernstig ziek in het laatste jaar gestegen te zijn. Wat betreft Zeeland zijn deze cij fers: Schouwen-Duiveland 1950: 29.14 pet.; 1949: 27.6 St. Philipsland resp. 28.57 en 13.3, Tholen 39.64 en 24.4, Noord Beveland 51.80 en 39.9, Zeeuwsch Vlaanderen 49.11 en 42.7. Alleen Zuid Beveland en Walcheren geven in 1950 een vermindering in de groepen matig en ernstig ziek te zien. Zuid Beveland n.l. 36.45 in 1950 en 42.7 in 19.49; Walcheren 'resp. 5.88 en 20 Vc. De toeneming is zeer waarschijn lijk het gevolg van te nauwe vrucht wisseling in de laatste jaren. Geadvi seerd wordt daarom geen bieten te verbouwen waar aaltjesaantasting verwacht kan worden en op zyn minst een dergelijk perceel te laten onderzoeken op het voorkomen van cysten. Het verdient aanbeveling om dit reeds direct na de oogst van de graangewassen te doen. Woensdag heeft de officier bij de byzondere strafkamer van de recht bank te Zutphen, mr. de Walle, le venslange gevangenisstraf geëist te gen de spion C. L. Hushka, die zich als medewerker yan de Marine Ab- wehrstelle te Wilhelmshafen in de Nederlandse illegaliteit wist te drin gen en in deze kringen vele slacht- offers heeft gemaakt. Tfldens deze laatste zitting werd alsnog een getuige gehoord, n.l. me vrouw F. G. H. WolthuisBreukers, die in de bladen de verslagen gele zen had van de rechtzaak. Zij herin nerde zich, dat zij heeft gezien, hoe captain D. E. Jenvey. een Canadees piloot, door Hushka* te Enschede in een auto van het leven werd beroofd. Hushka schopte daarna de dode pi loot uit de auto. Mr. de Walle herdacht in zijn re quisitoir degenen, die als slachtoffer van Hushka gevallen zyn. Behalve in Bussum, Den Haag en Amsterdam span-de Hushka ook zijn netten in Enschede om zyn verrader lijk werk uit te kunnen voeren. Op last van dr. Mayer, Hushka's chef, werden daar op een avond acht mannen en een vrouw gedood Toen Hushka de nederlaag van jt-. Duitsers zag naderen, wilde hij twee fronten spelen. Voor hem was het een tegenvaller, dat zijn chef, dr. Mayer bleef toeslaan, anders zou hy nog met een goede illegali teitsverklaring uit de bus zijn geko men, aldus de officier. De uitspraak werd bepaald op 17 October a.s. Westerse militaire missie naar Turkije. Naar uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen zal een mili taire missie van de westerse Grote Drie over ongeveer 10 dagen een be zoek brengen aan Turkije ter bespre king van de mogelykheid van het oprichten van een commando voor het Midden-Oosten, verbonden met de organisaties van het Noord-At lantisch Verdrag. Leider van de mis sie is generaal Omar Bradley, voor zitter van de Amerikaanse commis sie van stafchefs. Hij zal worden ver gezeld door hoge Britse en Franse officieren. Zij werden „te sterk gecontroleerd". De militaire attache's van de Sow jet-Unie, Polen, Tsjecho-Slowakye en Communistisch China hebben gewei- ferd langer de oefeningen van het weedse leger in West-Zweden bij te wonen, omdat zij „te sterk werden gecontróleerd". De regering van Zwe den had alle militaire attache's, die te Stockholm geaccrediteerd zijn, uit genodigd de oefeningen bij te wonen, hoewel de militaire staf dit had af- f;eraden. De staf wilde alle buiten- andse toeschouwers weren, omdat tydens de oefeningen nieuwe wapens beproefd zouden worden. RUSTIG HERFSTWEER. Droog en zonnig weer, maar in de ochtenduren hier en daar nevel of mist. Matige tot zwakke wind uit Oostelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1