VLISSINGEN IN DE ZEEUWSE SAMENLEVING Vlissingse winkeliers bouwden zelf hun „Vlisto" op DE VLISSINGSE MIDDENSTAND TOONT ZIJN ACTIVITEIT een werkstad en daar mag het trots op zijn VLISSINGEN - WERKSTAD JTOWDAO^OCTOBEI^M PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT -Over zijn deugden en gebreken- - Over zijn glorie en zijn verval - -En over zijn opstanding - Het vergaat VRsslngen natuurlyk precies als iedere andere stad In Nederland: er wordt over geroddeld. Zy heeft nu eenmaal haar benijders en wie benijdt, spreekt zeklen goeds! Er zyn er die zeggen: Vlissingen? Ach, dat Ls het eind van de wereld! Daar houdt het land op en begint het eindeloze water en wie is er ooit ln Vlissingen geweest, zonder dat het er woei? En Vlissingen, ach, dat is een lelijke stad en Vlissingen, ach, dat is een arbeidersstad en, zoals naar men beweert, in Arnemuiden alles naar vto ruikt, zo ruikt in Vlissingen alles naar de zilte zee Er zit natuurlijk in dit alles, zoals in het meeste geroddel, wel een kern van waarheid. Men grijpt een mens nu eenmaal in zyn zwakke zijden en een stad eveneens en wie heeft er geen zwakke kanten? Maar geef een Vlissinger de ruimte, wanneer hij de deugden van zijn stad bezingt. Als het waar is, dat niemand goed is en niemand slecht en dat het goede in de éne en het kwade in de andere schaal van de balans geworpen pleegt te worden, en dat het oordeel er van afhangt, welke schaal te licht bevonden wordt, ach, dan moet Vlissingen wel een zeer goede stad zijn. Want haar deugden zyn vele en onvergelijkelijk! Vlissingen, dat is inderdaad het eind van de wereld. Het land houdt er op en het eindeloze water begint. In ecuwig wisselende tinten strekt zich de Hoorn der Schelde naar de horizon en d Zeeuws en door en door Ne derland. Het was voor de Prins vóór enige andere Zeeuwse stad voor de Prins was. Het hees de geuzenvlag vlak na Den Briel! Het heeft zijn rol gespeeld in de Zeeuwse historie en het speelt zijn rol nog, een hoofd rol, zoals weleer. GUN HET ZE MAAR En gun ze dan het genoegen, als er zyn, die graag roddelen. Vkssingen heeft zjjn benijders en die zullen er blijven tot in lengte van dagen. Zij zullen him schouders ophalen en zeggen: Vlissingen. ach Maar tot dezulken zal het nimmer doordringen, dat wat zij minachten tevens de glorie van Vlissingen is. Vlissingen is Zeelands bolwerk van de industriële arbeid, Missingen is 1 een der centra, waar deviezen worden gewonnen voor een berooide staat, vlissingen heeft een naam. die overal ter wereld klank heeft. Vlissingen is een werkstad met vlijtige, nij vere mensen. Daar mag het trots op zyn. uit, de schepen varen af en aan, al is het dan helaas niet meer in hoofd zaak naar de Missingse haven en wie er komt, wordt gegrepen door de aanblik van het water en het gaan en komen van de schepen en wie voor dit altyd boeiend spel ontvankelijk is, die kan er staan dromen, bij mooi weer en by slecht weer. Over het raadsel van het menselijk zijn, over de onvermoeide bedrijvigheid van het mensengeslacht en over zijn honger naar de verre einders. Noem één stad in West-Europa, waar de heirbaan der Oceaanreuzen zó dicht langs de kust gaat, noem één stad ter wereld, die drie majestei- telyke boulevards heeft, zoals Vlis singen die heeft, brede wandelwegen, met een vergezicht om nimmer te vergeten! VAN ZON EN VLAGEN Het waait er meestal, daar aan de zeekant bij Vlissingen. Maar het kan er Zuidelijk zonnig zyn en die twee dingen zijn beslissend voor het ka rakter van Vlissingen als stad in Zeeland. Want de zeewind schept mensen, die koele hoofden hebben en als het moet, hard en onverzettelyk zijn, die het geweld der elementen kunnen trotseren, die nimmer by de pakken neerzitten, maar als het riet zich weer opheffen na een storm vlaag. En diezelfde zeewind schept mensen, die als het buiten bar is en nauwelijks om uit te houden, naar gezelligheid hunkeren en bij elkaar zoeken naar warme genegenheid. En zy kunnen die schenken, want de zo merzon kan hier branden en de men sen loom doen worden en het besef in hen wekken, dat zon en warmte belangryk zijn op dit ondermaanse en tevreden maken. Aan die zon danken ae Vlissingers de zonnige elementen in hun karakter, aan de stormen dan ken zy hun hunkering naar gezellig heid, aan de frisse zeewind hun hel dere koppen en de dadendrang in hun sterke lichaam. En Missingen, dat is een lelyke stad. Dat is natuurlijk maar ten dele waar. Missingen immers heeft zijn ScheldemondJuister is het, als men constateert, dat Vlissingen veel van zyn oude schoonheid heeft ver loren. Daar zyn de krijgsbedryven schuld aan. Werd er een enkele stad in Zeeland zo zwaar door Mars ge slagen, als de stad aan het wijde wa ter, waar Hollands grootste zeehel den het levenslicht aanschouwden En kunnen de Vlissingers het helpen, dat hun haven dichtslibde? Is dat niet gebeurd met alle Zeeuwse ha vens? En is nietoveral de glorie van weleer teloor gegaan? Kyk naar de nieuwe woonwyken: er bloeit weer nieuwe schoonheid op! DE ARBEID Maar Missingen is een arbeiders stad! En dat is waar. Vlissingen heeft zich tenslotte uit zijn ondergang weer omhoog weten te werken en het is de stad, die het belangrijkste bedrijf in Zeeland het hare mag noemen en weet, dat de naam Vlissingen alom ter wereld een klank van metaal heeft, omdat Vlissingen schepen bouwt, dié de beste der besten mogen heten. Vlissingen heeft het in zijn verleden niet gemakkelijk gehad. Het heeft in de gouden jaren moeten strijden tegen de overheersende in vloed van Middelburg, dat rijker Was en machtiger en meer koopvaarders uitzond over de wereldzeeën. Het werd de gelijke vanMiddelburg. Maar toen later alles voorbij scheen en Vlissingen een dode stad was ge worden, waar de eens zo bloeiende weryen de trieste..taal spraken van vergané grootheid, toen kwam de om mekeer en men werkte zich er in Vlissingen. met de noeste vlyt van zijn arbeidersbevolking, weer boven op op een manier, die niet anders dan de grootst mogelyke eerbied af kan dwingen. En dan tenslotte: Vlissingen is door Iedere Nederlander zal, als hij van Vlissingen als werkstad hoort, zijn gedachten laten gaan naar de scheepswerf van de Kon. Maatschappij J)e Schelde". Hij heeft gelijk, want hij be grijpt, dat in een scheepsbouwbedrijf, dat schepen als de „Wil lem Rugs" aflevert, zeer velen hun dagelijks brood verdienen. Minder scherp staat hem voor de geest, dat dtt bedrijf reeds vóór de oorlog, en in niet mindere mate daarna, zich meer en meer is gaan bewegen op het gebied van machinebouw en con structiewerk en daardoor, zowel in als buiten Vlissingen, rich tot een zeer veelzijdig bedrijf ontwikkeld heeft. Een beschouwing van Vlissingen als werkstad biedt intussen een goede gelegenheid er eens de aandacht op te vestigen, dat velen hun bestaan vinden in een grote verscheidenheid van andere bedrijven en instellingen. Ik noem de in belangrijkheid groeiende Koninklijke Marine, het Nederlandse en het Belgi sche loodswezen, dat steeds voor het nodige vertier aan het waterfront der stad zorgt, de visserij, de Provinciale veerdien sten, het stuwadoorsbedrijf van de Haven van Vlissingen, het bunkerbedrijf van de Steenkolen Handelsvereniging, de werk plaatsen der Maatschappij „Zeeland", de hotelbedrijven en de pensions, die in de zomer nog met een aantal tijdelijke derge lijke bedrijven vermeerderd plegen te worden, de Provinciale bedrijven, die belangrijke gedeelten van Zeeland, van Vlissingen uit, van gas en electriciteit voorzien, de aannemersbedrijven, die een groeiende stad als Vlissingen niet missen kan, de ambtelijke instanties, die voor leiding van en toezicht op dit alles nodig zijn, degenen, die in de talrijke Vlissingse onderwijsinstellingen werkzaam zijn, en last but not least het grote aantal (wat men dan met een gewichtig woord noemt) verzorgende bedrij ven of, huiselijker gezegd, de middenstand, die de moeilijke taak heeft zich naar de hem bekende eisen van het publiek te richten en tegelijk reeds bij voorbaat nog niet geuite verlangens van het publiek te raden. Moge een ieder, die werkzaam is in de Vlissingse gemeenschap, of hij inwoner van de stad is of niet, zijn arbeid steeds zo ver richten. dat hij daardoor bijdraagt tot een sterk en bloeiend Vlissingen. De Vlissingers verdienen hetde stad is het waard. B. KOLFF. Vlissingen was reeds in het verleden een echte werkstad en op de plaats, waar nu de Zeehondenwerf ligt, zyn van oudsher schepen gebouwd. De man met het krijtje.. Na dagen van hard werken een fraai resultaat Wie Maandagmorgen zo om een uur of negen het Vlissingse Concertge bouw zou zijn binnengestapt, had daar een volkomen ongewoon schouw spel waargenomen. Midden op de vloer van de grote zaal, by de meeste Vlissingers alleen maar bekend van een gezellige feestavond, kroop een man rond. Een kleine, gezette man met een dik stuk kryt, waarmede hy ijverig lynen op de" vloer trok. Dat was het begin van de Vlisto" de Vlissingse middenstandstentoon stelling, die morgenmiddag haar poorten zal openen om de bevolking van Missingen èn van buiten althans iets te tonen van hetgeen de Missingse zakenman hét publiek te bieden heeft. En die kleine, ijverige man was de heer J. G. Smits, aan wiens hardnekkig volhouden het ongetwyfeld voor een belangryk deel te danken is, dat deze „Vlisto" er gekomen ls. Want hy is het toch, die er voor gezorgd heeft, dat de beschikbare ruimte ten slotte toch „uitverkocht" geraakte. Dat eerste werk voor de opbouw van een tèntoonstelling is altyd heel belangrijk en vaak moeilijk ook. De beschikbare ruimte moet verdeeld worden en daarbij komt heel wat kij ken. Iedere deelnemer heeft zyn wen sen. en het is een kwestie van zorg vuldig passen en meten om elkeen naar behoefte en billykheid een plaats toe te wijzen. Dat gebeurt na tuurlyk eerst op papier en daarna, aan de hand van een plattegrond, met het witte kryt in dikke strepen op de vloer. In de grote zaal en in de drie kleine. Een heel karwei „Oefdat is vast gebeurd", zegt de heer Smits en hij veegt zich een vaart Vlissingen» haven binnen: op het ogenblik een zomerse wTereofoynmg maar voor alle Vlissingers een vurig gewenste vaste gast. zweetdruppel van het voorhoofd, ter wijl hy weer overeind komt. Op dat moment stapt juist de tweede „gro te man" van deze tentoonstelling binnen: de heer J. van Looy uit Til burg, de eigenlyke technische orga nisator. En hy glundert, want de tentoonstelling belooft een succes te worden. Daarop rekent hy tenmin ste vast. En hij glundert nog méér als hij ziet, dat het eerste werk al verricht is. „Da's mooi Smitik had juist gedacht, dat dit het eerste karweitje zou zyn, waarmee ik moest beginnen". Maar het eerste karwei mocht dan reeds gedaan zijn, er komt voor de opbouw van een tentoonstelling na tuurlijk nog heel wat meer kijken en men kon er zeker van zyn, dat de heer van Looy de eerste dagen zyn tenten wel zo ongeveer in net Con certgebouw kan opslaan. Want al bouwen de deelnemers zelf hun stands op, er blyft toch zo ontzettend veel te regelen en te organiseren, dat er bijna geen minuut meer af kan. Een paar uur later is het beeld van het Concertgebouw dan ook al helemaal veranderd. Van alle kanten komen de deelnemers opzetten .en door alle deuren wordt het materiaal voor de opbouw van de tentoonstel ling binnengedragen. Planken, latten, carton, board, meters en meters stof voor bekledingEn nog voor het middag is kan men weer een won derlijk schouwspel gadeslaan. TIMMERENDE W INKELIERS Wist U dat een Missingse winke lier zo handig met hamer en zaag kan omgaan Dat hij met veel vaar digheid de verfkwast weet te hante ren? En dat hy hele series spykers achtereen kan inhameren voor hy eindelijk ook eens een keertje op zyn duim slaat, zoals U en ik misschien al bij de tweede zouden hebben ge daan? Daar staat een manufacturier bo ven op een trap lustig de hamer te zwaaien alsof het zyn dagelyks werk is en even verder zien we een bé^ kend Missingse accountant al even ijverig in de weer met planken en latten. De stands schieten letteriyk omhoog en voor de middag om is, be gint er zowaar al tekening in te ko- De man, die een verf winkel heeft, komt een stukje board lenen by zyn buurman, die in potten en pannen doet, en ergens achter in het gebouw zien we een reclameschilder bezig in ongeloofiyk snel tempo de wanden te decoreren van een kale ruimte, dié moet worden omgetoverd in een gezellige bierkelder. Er wordt gesjouwd en gedraafd, ge mopperd en gelachen, kortom het is een bedrijvige drukte, waarin de buitenstaander zich gevoelt als de bekende poes in het vreemde pakhuis, maar die toch zo echt kenmerkend is voor de opbouw van een expositie. En het leuke daarbij is deze keer vooral U zult het al begrepen heb- nier z< ben dat de mensen zoveel zelf doen. Ieder pakt aan wat hij kan, helpt zijn buurman als dat nodig is, en zo bouwen ruim dertig Missingse winkeliers samen de tentoonstelling, waarmede ze, al is het dan wel niet officieel, toch ook nog een beetje het jubileum van de Middenstandsvereni ging „Gemeenschappelyk Belang" willen vieren. Nóg is de tentoonstel ling niet klaar en zelfs morgenoch tend zal er nog wel getimmerd en geschilderd worden. Maar wij twijfe len er niet aan of 's middags, wan neer burgemeester Kolff het officiële openingswoord spreekt, zal de „Mis- to" er keurig uitzien en zullen hon derden bezoekers komen kijken, ook op de volgende dagen, want de „Mis- to" biyft tot en met Woensdag geo pend, wat hier de Missingse mid denstand, tezamen met enkele firma's van buiten, te tonen heeft. Vlissingen als plantsoenstad Kijkje in de mcoirie nieuwe wijk van Zeeland. De nieuwe wijk van Vlissingen is misschien wel de mooiste woonwyk van Zeeland. Men praat wel eens over een „arbeiders-villawyk" en daarin schuilt geen overdrijving. Wanneer buitenlandse bezoekers in Vlissingen rondgeleid worden en ze zien deze wyk, dan zijn ze opgetogen. Het bekoorlyke van Vlissingen's nieuwe wijk schuilt niet alleen in de aantrekkelyke nieuwe huizen en de welverzorgde straten met trottoirs, maar vooral ook in de groenstroken, de tuinbeplanting, de grasveldjes enz. Wandelt men langs de Irislaan, de Breitnerlaan en de Tooroplaan. dan zyn het de brede plantsoenstroken met de keurige rozenaanplant, die de ze buurten een prettig karakter ge ven. Het valt op, dat het plantsoen er zo keurig uitziet en niet door de jeugd overigens hier talryk ge noeg werd beschadigd. Hier wordt een goed voorbeeld ge geven! De wandelaar zal een ogen blik geboeid worden door de ruimte werking van enkele grasveldjes ach ter de huizen. Straks zullen enkele grote bomen die ruimtewerking nog eccenturen. Ook bij de verdiepïngsbouw aan de Jan van Govenlaan en Irislaan is een bijzonder gelukkige oplossing voor de voortuinenbeplanting gevonden. Overal staan rozen. Dat is wel een dure aanschaf, maar het onderhoud is minder kostbaar. De Rooseveltlaan zal in de toe komst een der fraaiste lanen van Vlissingen worden. Dit jaar is er heel wat geplant, maar het werk moet nog afgemaakt worden. Tussen de hoogbouw komen aan de Noord- zyde bomen te staan als een soort afsluiting. Daarvoor komt dan een brede strook zomerbloemen en ro zen. Het is de bedoeling de groen stroken tussen trottoir en rijweg ko mend jaar onder handen te nemen. Een geheel eigen karakter heeft de beplanting in de Calandtstraat. Daar zijn de voortuinen iets dieper en men kon een voetmuurtje plaatsen als trottoirafscheiding. De afwisseling van grasveldjes en rozenperken heeft een voortreffelijk effect. Wanneer men wandelend door de nieuwe wyk 't resultaat ziet van de ge- meenschappelyke beplanting der voortuintjes en de daarby aanslui tende verzorging van de plantsoen stroken, dan kan er maar een con clusie zyn: de gemeenschappelyke op lossing is verre te verkiezer boven de afzonderlijke verzorging van de tuintjes. Dat leert ook het woning blok, waar de bewoners niet bereid waren tot samenwerking. Hoe goed ook bedoeld, de aanblik van boeren kool en goudsbloemen in die tuin tjes is rommelig en onaesthetischü VOORZITTER MIDDENSTANDSCENTRALE Dertien jaar geleden laatste expositie. De Vlissingse middenstand zal tonen wat hy kan, maar de omstandig heden brengen mee, dat de demonstratie bescheiden zal zyn, zo verklaarde ons de heer W. J. Berg, voorzitter van de Vlissingse Middenstandscentrale en als zodanig ook voorzitter van het comité, dat de leiding heeft van de „Vlisto". De tentoonstellingsruimte in het Concertgebouw is uitverkocht en in dat verband kan nu dus al van een succes worden gesproken. Toch had ik, aldus de heer Berg, liever gezien, dat de samenwerking tussen de Vlissingse middenstanders groter was geweest en er meer ge meenschappelijke stands van bepaal de bedrijfstakken waren opgebouwd. Het zou zo aantrekkelyk zyn ge weest, wanneer de Vlissingse bakkers met een gemeenschappelijke demon stratie waren gekomen en wanneer de slagers dat ook hadden gedaan! Nu dat niet kon, omdat de samen werking nog moet groeien, spyt ons dat! De manufacturen-wereld sloeg wel de handen ineen en zy toonde daar mee, dat samenwerking heel goed mogelijk is!! JUBILEUMTENTOONSTELLING De tentoonstelling is overigens be doeld als een jubileumtentoonstel ling van de middenstandsvereniging „Gemeenschappelyk Belang" te Vlis singen, die haar 50-jarig bestaan vierde. Zy liet de uitwerking van het denkbeeld over aan de Middenstands- centrale en omdat men by deze ex positie ook nog wat verder dan het zuivere middenstandsbedrijf wilde gaan, treedt nu het bestuur van de Centrale op als tentoonstellingscomi té. Daardoor heeft men meer vrijheid. De laatste middenstandsten toonstelling werd 13 jaar gele den in ,3rittania" gehouden. Zij was een groot succes en het denkbeeld om nu na de bit tere oorlogsjaren en het moei zame herstel weer eens met een expositie te komen was dus volkomen aanvaardbaar. Bovendien kwam het comité in con tact met een organisator, die op ex- positiegebied deskundig was en dat verhoogde het zelfvertrouwen. Nu zal dan van 4 tot en met 10 Oc tober de Vlisto worden gehouden in het Concertgebouw. Bezoekers van de tentoonstelling mogen wel bedenken, dat dit geen nij verheid, maar een middenstands tentoonstelling is. Zy zullen er echter Deelnemers aan de Vlisto In de grote zaal: Schildersbedryf J. Grootjan». Assu- rantiebedryf Joh. P. Vcntevogel; Wasserij „Edelweis"; Damesconfee- tiebedryf S. M. Hooydonk: Kampoda N..V. «stalen meubelen). Eindhoven; Vulpeninrichting J. Wegeling; Mo dehuis Bobbe; Bloemisterij A. J. Wit te zn.; Fa. F. W. Remmerswaal (Parfumerieën). Den Haag: Stand ,.Maggi"-producten, Amsterdam; Glashar.del F. Prins 8c Zn.; Schilders bedrijf P. A. Gillissen Zn.; Geza menlijke textielstand (I. Tricotage: L. Filius, W. M. Haccou. Gez. La- bruyère, M. Meerman, P. Steketee, De Ster. Stezo. II Wol: W. J. Berg. P. Steketee. Stezo); Rijwielhandel C. v. d- Linde; Rijwielhandel J. Lefèvre; Fa. P. v. d. Maden (Huish. art.). In zaal 1: E.R.U.-kaasfabrieken, Woerden; Bak- kery A. J. Guérand. ..VISCO-IJS Fa. W. Poppe (Zuivelproducten); Rolluikenfabriek „Zeelana"; Fa. Buys de Koning (Huish. art.); Electro- en radiotechnisch bureau L. v. 't Westende; Provinciale Zeeuwse Cou rant en fa. F. van de Velde Jr., dag bladbedrijf en handelsdrukkerij. Te lex-apparaat P.T.T. In zaal 3: Handelsondem. „KOFCO" (koffïe- artikelen), Vlaardingen; Meubelhan- del J. du Fossé, Breskens; Fa. De Nijs en Fa. Fastenau (Sola-zilver en huish. art.); „Loreti" (Etalage- en Kerstartikelen), Tilburg; „Plastica" (Schoenzolen), Rotterdam. In zaal 4: „Sperwer"-winkeliers (Comestibles e-a.). In de hal: J. .P. de Jonge, (sig. magazijn); Han- delsondern. v. d. Ven, (Groentemolen) Amsterdam; „STOPPAX", Stop-ap paraten, Amsterdam. geen verlengstukken van de étalage's zien, maar bepaalde demonstraties, verklaringen van werkmethoden, enz. Getracht zal worden de activiteit van de bedrijven te tonen. Voor de nodige ontspanning zal ge zorgd worden. Er komt een bierkel der en het ligt in de bedoeling daar te laten musiceren door een Ambone- se band. Overigens, zo besloot de heer Berg het gesprek, is de Missingse midden stand in bepaalde opzichten noe een jonge middenstand, waarin allerlei krachten en velerlei soort enthousias me nog naar een uitweg zoeken. Ook voor de middenstand zal de „Vlisto" wijze lessen kunnen inhou den en als die lessen geloerd worden, zal Vlissingen in de toekomst ten toonstellingen krijgen, die steeds be ter worden en nog duideiyker getui gen van de vaste wil, die de Missing se middenstand heeft: „het zo goed mogelijk vervullen van de maat- schappelyke taak, welke in deze ste- delyke samenleving aan de midden stand is toevertrouwd".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 9