In televisie-studio te Bussum werd onder hoogspanning gewerkt JIMMY BROWN, sportheld no. 1 TELEVISIE NAM GROTE VLUCHT IN DE VER. STATEN WOENSDAG 3 OCTOBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S „HET IS EEN HEEL BIJZONDERE AVOND". Onder de brandende hitte van de schijnwerpers In een hoekje van de televisie-studio in Bussum, temidden van licht- en geluidkabels, heeft een A.N.P.-verslaggever de geheimen van de televisie- keuken kunnen aanschouwen. Meer dan wie ook in het land heeft hy kun nen constateren met welk een elan en onder welke hoogspanning gewerkt is, maar ook hoe vlot en hoe beheerst, zodat een compliment voor allen, die bü deze uitzending betrokken zyn geweest, wel op zyn plaats is. Dit geldt zowel voor de acteurs, voor regisseur Erik de Vries, zyn hulp-regis seurs, de camera-mensen Dick de Wilde en Frans Marks, voor de geluids- en beeldtechnici, voor de technici in de regelkamer onder leiding van W. van Vlerken en niet minder voor de omroepster, de Amsterdamse journa liste Jeanne Roos. Twee uur lang heeft de verslaggever onder de brandende hitte van de tientallen grote schijnwerpers en de lampen met het blauwachtige „koude" licht het schouwspel gade geslagen. Terwyi via de zender de test-plaat jes werden uitgezonden, werden de laatste voorbereidingen getroffen. Eerst werd voor de lens geplaatst het herkenningsteken, de O.K.-vlag met de letters N.T.S. (Nederlandse Tele visie Stichting), die door een electri- sche ventilator in wapperende toe stand werd gebracht. Temidden van de in hun wonderlijke, maar aantrek kelijke kledij rondstappende acteurs, waren als weinige niet-verklede en geschminkte medewerkers aanwezig mr. Cals en prof. Kors. Albert van Dalsum, die de rol van Video vertolk te, liep daar in een soort clown-cos- tuum, Johan de Meester en Ank van der Moer waren respectievelijk ge kleed als reder uit de gouden eeuw en zijn vrouw en Hetty Blok en Ad Hooykaas in donkere met cellophaan omklede gewaden. Op de helmen, waarmede zij getooid waren, torsten zij een televisie-ontvanger en beeld den daarmee figuren uit het jaar 2600 uit. Ook de 11-jarige Louis Bouw meester voelde zich hier kind in huis. RODE LAMP GING AAN. Om kwart over acht ging de rode lamp aan en was de eerste Neder landse televisieuitzending begonnen. „Het is een heel bijzondere avond, ook voor ons in de studio", zei Jeanne Roos in haar openingswoordje en het is ook inderdaad een heel bijzondere avond geworden. Aanvankelijk was het beneden nog een tikje rommelig en hoorde men in de studio onder meer een Bussumse hond blaffen. Ook was het geluid van toeterende auto's nu en dan hoorbaar, maar het Kinderpolitie kwam televisie-studio binnen. Direct na afloop van de te- .evisie-uitzendlng kwamen twee heren van de arbeidsinspectie de studio binnen. Niet zozeer om de televisie te zien, maar met een ander doel: zij waren in functie. Aan het televisiespel „De To verspiegel" werkte immers de 11-jarige Louis Bouwmeester mee en juist voor hem had den de ambtenaren bijzondere belangstelling. Op het scherm hadden zy immers met eigen ogen kunnen constateren, dat hier sprake was van kinderar beid. Zij hoorden de jonge Louis als getuige en vervolgens voel den zy prof. Kors aan de tand, omdat zij voornemens waren een proces verbaal op te ma ken. Het is er in de drukte van dit bijzondere uur nog niet van gekomen. Wel hebben de ambtenaren aangekondigd, dat zij dezer dagen prof. Kors npnieuw zullen bezoeken, waar na besloten zal worden of de wet onverbiddelijk zai worden uitgevoerd of niet. Prof. Kors deelde ons desge vraagd mede, dat hij geen ogenblik aan dit probleem had gedacht. Dat dit incident overigens niet bij machte was de sfeer van tevredenheid te bederven bleek wel uit de opmerking van secretaris Rengelink: „Als prof. Kors moet gaan zitten, krijgt hij van ons een televi sietoestel in zyn cel" Benden opereerden in de omgeving van Bandoeng. Zeven personen zijn Zondag gedood en vier andere zwaar gewond als ge volg van een aanval door een 200 man sterke bende op een rubberplantage bij Tjiandjoer, ten Noordwesten van Bandoeng. De bandieten hebben een rubberfabriek, twee bediendenhuizen en twee vrachtwagens in brand gesto ken. De bende was er tevoren in ge slaagd de in de buurt van de politie post gelegen gebouwen te bezetten. Na de aankomst van versterkingen trok zy zich echter terug. Latere be richten melden, dat een andere ben de van ongeveer 300 man sterk de vo rige nacht twee dorpen ten Zuiden van Bandoeng heeft geplunderd. Amerikaanse handels concessies aan Tsjech o- Slowakije ingetrokken. President Truman heeft Dinsdag bepaald, dat alle handelsconcessies aan Tsjecho-Slowakije met ingang van 1 November a.s. komen te ver vallen. v. Pe Senomen maatregel, waarop in net Congres sterk is aangedrongen wegens de arrestatie en gevangen- iioudtog van de Amerikaanse journa list Oatis, zal naar verwachting een aanzienlijke vermindering van de Tsjechoslowaakse uitvoer naar de Ver. Staten tengevolge hebben. Ook aan de Sowjet-Unie, Polen en Hongarye is aanzegging gedaan, dat Amerikaanse handelsconcessies Rullen worden ingetrokken. stoorde de uitzending niet noemens waardig. Nadat mr. Cals en prof. Kors hun toespraken hadden gehouden, kwam er even rust en ontspanning in de studio tijdens het draaien van een tweetal filmpjes. KOORTSACHTIGE ARBEID. De pauze, die in heel het land door de televisiekijkers gebruikt werd om impressies uit te wisselen en een kop je koffie te nuttigen, bracht geen rust in de studio. Integendeel. Zij bracht koortsachtige arbeid, want in die tien minuten moesten de decors worden opgesteld en moesten de ac teurs hun plaatsen innemen in de drie speelhoeken, die voor hen waren ingeruimd. Terwijl in een der speelhoeken de kleine Louis Bouwmeester en de gro te Albert van Dalsum de eerste scène van het televisiespel „De Toverspie gel" inzetten, nam een der actrices in een tweede speelhoek haar rol door en manicuurde Hetty Blok in een der de hoek haar nagels. Zoiets is moge lijk bij de televisie. Na afloop heerste er in de studio tevredenheid. Men was blij dat het er opzat en dat het „lekker was ge- 50 jaar geleden werd eerste Chr. H.B.S. in Nederland gesticht. REDE VAN MINISTER RUTTEN. Dinsdag heeft de minister van O., K. en W. in de Rotterdamse Schouw burg een toespraak gehouden ter gelegenheid van de herdenking van het feit dat 50 jaar geleden de eer ste Christelijke Hogere Burgerschool in Nederland werd gesticht. De stichting van de eerste Chr. H.B.S. was een daad. die getuigde van moed en getrouwheid aan de beginselen, aldus minister Rutten. Dank zy de principiële levenshouding van degenen, die voorgingen, ls de politieke situatie van het bijzonder onderwijs in Nederland thans enig in de wereld. Uit naam van de Nederlandse re gering betuigde de minister het hui dige bestuur en de oprichters van de eerste Chr. H.B.S. te Rotterdam zijn grote erkentelijkheid voor zyn onverdroten ijver. 450.000 buitenlanders bezochten het „Festival of.Britain". 450.000 buitenlandse toeristen heb ben het „Festival of Britain", dat Vrijdagmiddag eindigde, bezocht. 90.000 bezoekers waren Amerikanen. gaan", zodat de medewerkers elkan der met een handdruk complimenteer den. Nog geen tien minuten voor de eerste televisie-uitzending Dinsdag avond begon, ontstond een defect in de waterkoeling van de kwikverlich ting. Met een luide knal sprong een der lampen uit elkaar. Met inspan ning van alle krachten slaagden de technici er in het euvel in recordtijd te herstellen. Door sommigen geprezen, door anderen verfoeid. Nu de televisieuitzendingen in Nederland een feit zyn geworden, is liet ze ker wel eens interessant na te gaan, welke invloed de televisie in Amerika waar nog geen zes jaar geleden de eerste openbare uitzending plaats had op het publiek en de openbare mening gehad heeft. In Amerika wordt de televisie door sommigen een groot gevaar geacht, door anderen hemelhoog geprezen, doch iedereen is het er over eens. dat behalve misschien de auto geen enkele uitvinding zoveel invloed heeft uitgeoefend op de gewoonten, het gedachtenleven en de ontspanning der bevolking. De New York Times heeft niet min der dan honderd medewerkers aan het werk gezet om na te gaan, hoe ver de invloed van de televisie zich uitstrekt en na zeven uitvoerige ar tikelen, komt het blad tot de conclu sie, dat de televisie zich in bijna alle phasen van het Amerikaanse leven doet gelden. Het bioscoopbezoek is met 20 40 pet. verminderd. Tal van schouwbur gen en bioscopen zyn geslotenin het Oosten van de staat Pennsylvania 61, in Chicago en omgeving 64 en in New York minstens 35. De werkelijk goe de films echter blijven volle zalen trekken en het zijn de armzalige Hol- lywood-producten die de mensen er toe brengen liever thuis op hun ge mak bij de televisie te zitten, dan naar de bioscoop te gaan. Dat de televisie oorzaak zou zijn, dat er minder gelezen wordt, is niet bewezen. Er worden weliswaar min der boeken gekocht dan voorheen, doch dit moet aan de duurte geweten worden. Er worden nl, wel meer hoe ken van uitleenbibliotheken geleend. Men neemt aan, dat de televisie in dit opzicht, vooral voor jongere men sen, zelfs stimulerend werkt. De radio is wel naar het tweede plan verhuisd. De meeste radioartis- ten hebben zich reeds bij een salaris verlaging moeten neerleggen en de publiciteitswaarde van de radio is sterk achteruit gegaan. Mits de ouders goed opletten wat de kinderen te zien krijgen, is de te levisie voor de jeugd een invloed ten goede, die haar gezichtskring ver ruimt en haar interesse stimuleert. Voor onderwijs en massa-ontwikke ling biedt de televisie ongekende mo gelijkheden. De televisie draagt ook veel bij tot de politieke bewustwording van het Amerikaanse volk, want de grote massa wordt voorgelicht door middel van openbare debatten en verslagen van vraaggesprekken met vooraan staande figuren. President Truman geeft bij al zijn belangrijke toespra ken toestemming om deze per televi sie uit te zenden en de meeste Ame rikaanse politici delen zijn opvattin gen in deze. Nieuwe zwavellagen ontdekt in de Ver. Staten. Naar men verwacht zal door de ontdekking van enorme zwavellagen in de Ver. Staten het gevaar voor een een wereldtekort afgewend worden, aldus wordt medegedeeld door dr. James Boyd, de directeur van het Amerikaanse bureau voor het mijn wezen. De pas ontdekte zwavellagen worden beschreven als de grootste welke waar ook ter wereld in de laat ste 20 jaar gevonden zijn en zullen volgens een schatting in 1953 reeds ongeveer 500.000 ton zwavel per jaar leveren. Zy bevinden zich in de moerasstreken van Louisiana onge veer 160 km ten Z.O. van New Or leans. Thomas E. Dewey beschouwt de televisie als een soort politiek rönt- genapparaat. Als een man niet wer kelijk over bepaalde bekwaamheden beschikt, dan Is hy, volgens Dewey, niet in staat de vuurproef van de te levisie te doorstaan. Senator Robert A. Taft heeft opgemerkt, dat de te levisie in het voordeel is van de man die oprecht ls en het feit teniet doet dat sommige mensen heel mooi kun nen praten en een prettige stem heb ben. Hij is van oordeel, dat de televi sie de waarheid tot zyn recht laat komen. SPORTUITZENDINGEN. Talloze mensen hebben een televi sie-ontvanger gekocht voor de sport- uitzendingen. Het trok hen aan. dat zij in hun huiskamer, met een koel glas bier by de hand. de belangrijk ste wedstrijden zouden kunnen vol gen. Hun enthousiasme is echter reeds aanmerkelijk bekoeld, doordat de uitzendingen van wedstrijden aan zienlijk beperkt zijn en in vele geval len geen toestemming wordt ver leend voor dergelijke uitzendingen. Voor boksmatches wordt b.v. nooit toestemming gegeven, tenzij voor de teievisievertoning in sommige thea ters. Men vreest nl., dat niemand meer in de zaal zal komen kijken. Bij de wedstrijd tussen Ray Robinson en Randy Turpin waren alle zalen, waar deze op het grote projectiescherm te zien was, uitverkocht, ofschoon de plaatsen toch twee tot drie dollar kostten. Het Amerikaanse troepentransportschip „General Mc Ra;" he*ft Maandagmorgen te Rotterdam aangebracht het oorspronkelUke Nederlandse detachement Verenigde Naties en Korea-vrtywilllger* uit Frankryk, België en Luxemburg. Links een opname tijdens de ontscheping. Rechts: Kapitein J. Linzel. die bU Hoengsong zwaar ge wond werd, ontvangt uit handen van Prins Bernhard die ter begroeting aanwezig was, het Kruis voor Recht en Vrijheid. Plan voor emigratie van 5 miliioen Europeanen. Afgevaardigden van 27 landen zijn Dinsdag te Napels bijeengekomen om te trachten de hinderpalen voor meer dun 5 miliioen Europeanen, die willen emigreren, te verwijderen. De confe rentie zal een plan bestuderen om een internationaal organisme in het leven te roepen voor het overbrengen van 1.700.000 dezer Europeanen naar nieuwe woningen in de loop van de volgende vijf jaar. De komende vijf jaar zouden 25 miliioen dollar besteed moeten wor den voor een internationaal organis me. Indien het benodigde geld er komt zullen volgens het door het interna tionale arbeidsbureau voorgestelde plan in het eerste jaar 200.000 Euro peanen emigreren, 300.000 het jaar daarna en 400.000 in elk van de vol gende drie overige jaren. Verder ver wacht men dan, dat nog 2 miliioen op de tot dusver gebruikelijke wijze weg zuilen trekken. Men hoopt, dat het restant van meer dan 1 miliioen Eu ropeanen „weggezogen" zal worden door de zuigkracht, welke de emigra tie door toedoen van het internatio naal organisme zal krijgen. Dr. F. da Costa Gomez naar de West vertrokken. Met een lijnvliegtuig van de K.L. M. zijn Dinsdag van Schiphol naar Curacao vertrokken mr. dr. F. da Costa Gomez, voorzitter van de re geringsraad der Nederlandse Antillen én dr Ch. W. de la Try Ellis, onder voorzitter van de raad van advies voor de Ronde Tafel-Conferentie met de West. Zij hebben met de Nederlandse regering overleg gepleegd over de in het volgend voorjaar te houden Ron de Tafel-Conferentie. Voor hij in het vliegtuig stapte ver telde dr. da Costa Gomez nog, dat de besprekingen heel goede gevolgen heb ben gehad en dat zij in de meest vrienschappelijke sfeer zijn gevoerd. Naar de mening van dr. da Costa Go mez is nu wel ,.de weg gevonden naar een betere samenleving tussen onze volkeren". Onduidelijke voorspelling van Bradley. Generaal Bradley, de voorzitter van de Amerikaanse verenigde staf chefs, heeft na een inspectietocht langs het front verklaard, dat de V.N. de oorlog in Korea tot een succesvol militair einde kunnen brengen, indien de opgeschorte bestandsbesprekingen niet worden hervat. De generaal weidde niet uit over de betekenis van de term „militair einde". Radio Pjongjang heeft Dinsdag haar stilzwijgen over de wapenstil standsbesprekingen verbroken door te verklaren, dat het voorstel van ge neraal Ridgway om een nieuwe plaats voor de onderhandelingen te kiezen, een poging was om de onderhande lingen te laten mislukken. De officiële spreekbuis van de Noordkoreaanse regering liet echter nog steeds In twijfel of de Noordelij ken het voorstel zullen aannemen dan wel verwerpen. Geheime bijeenkomst van opperbevelhebbers in Engeland. De Britse regering heeft alle op perbevelhebbers der Dominions uit genodigd voor een ééndaagse gehei me conferentie, welke 17 October a.s. te Warminster, in het graaf schap Wiltohire, zal worden gehou den. Sir William Slim, chef van de Britse generale staf, zal ter confe rentie een uiteenzetting geven van de algemene militaire toestand. Daar na zullen militaire onderwerpen, verband houdende met de verdediging van het Gemenebest en di, der Wes terse Staten, worden besproken. Besprekingen over Rijnvaarï- premies. Het ligt in de bedoeling om in ge meenschappelijk overleg In de loop van de volgende week de Rijnvaart- premies te behandelen. De plaats waar dit overleg zal worden gehou den is nog niet bekend. Deze be spreking geschiedt ter uitvoering van het overeengekomene op de Benelux- conferentie te Goes 1952: jubeljaar voor P.T.T. - In 1852 werd niet alleen de eerste postzegel in Nederland gebruikt, maar tevens werd in dat jaar het eerste telegram in openbaar verkeer verzonden. 1952 zal dus zonder twijfel voor de PTT een belangrijk ju beljaar worden. De eer het eerste telegram in Nederland te hebben ver zonden komt toe. niet aan de PTT, maar aan de Spoorwegen, toen nog een particulier be drijf, maar de PTT was er snel by. Korte tijd hebben PTT en Spoorwegen samengewerkt. „Tante Pos" maakte namelijk in sommige streken van ons land wel gebruik van de dra den van de Spoorwegen, maar dat was slechts van korte duur en omstreeks 1860 was ons land bespannen met een groot aantal, toen nog heel dikke koperdraden, waarlangs met behulp van primitieve in on ze moderne ogen althans morsetoestellen de telegram men heen en weer schoten. Tóch optreden tegen Haagse speelclubs. In verband met de recente uitspraak van het Haagse Gerechtshof heeft de wnd. proc.-generaal van dit Hof de politie opdracht gegeven in te grijpen, wanneer de grote Haagse speelclubs gevolg geven aan haar voornemen om de roulette weer te doen draaien. De aanwezigen zullen worden gear resteerd. terwijl beslag op het speel materiaal zal volgen, aldus weet „De Telegraaf' te melden. Intussen wordt er in kleinere Haag se clubs alweer clandestien roulette gespeeld. Deze gevallen zijn echter moeilijk te achterhalen, omdat deze clubs meer in het verborgen werken. 84. Bode Biesjes had genóten van de twee schitterende opstoppers die Jimmy de leeuw Piet had verkocht. „Die éérste tegen znn kaak!" zei hij vol bewondering. „Dóit wat er één! Wilt u ge loven, dat de ruiten van het stadhuis er van rin kelden. Kijk 's even hoe scheef die kaak nop staat. En dan dat óóg! Ik wist niet, dat je een leeuw ook een blauw oog kon slaan". „Kom", ze Jimmy, ofschoon hy toch een beetje gevleid waf- door de lof, die bode Biesjes hem toezwaaide „sta niet zo te praten en help my liever deze sin jeur zo stevig mogelijk vast te binden". De bode vond dat eigenlijk maar een griezelig werkje, doch hy begon toch ijverig mee te helpen de achterpo ten van de leeuw Piet te knevelen. Daarna werden de voorpoten onderhanden genomen en eerst toen dat werkje er ook opzat, was Jimmy tevreden. Hij zocht de ijzeren staaf op, die hij uit de dieren tuin had meegenomen en deze schoof hy tussen de touwen door, zodat zij de leeuw Piet gemakkelijk :ouden kunnen dragen. „Het beste is", zei Jimmy .egen bode Biesjes, „dat u met iemand anders de eeuw Piet naar zijn hok brengt, dan kan ik mij >zig houden de rest van de dieren tot rede te engen". Bode Biesjes knikte. „Ik zal proberen le agent Karei Klabak op te scharrelen", zei hij. .Met ons tweeën spelen we dat wel klaar". Het wereldgebeuren Strijd om Hellas De strijd om de regeringsmacht in Griekenland is voorlopig uitgevoch ten en het Ls generaal Papagos de Griekse De Gaulle, zoals men hem wel eens noemt niet gelukt met zijn concentratieparty de macht in handen te nemen. Men kent de ge schiedenis: Papagos kreeg wel de meeste stemmen Dij de enige weken geleden gehouden verkiezingen, maar toch geen meerderheid en zijn tegen standers Venlzoles (liberaal) en Pias- tiras (progressief), bleven hem de baas door samen 43% van de stem men te veroveren. Papagos kreeg nl. 35%. De man van de concentratie weigerde echter aan de vorming van een rege ring mee te doen en er kwam dus een kabinet van progressieven en libera len. De progressieve leider Plas tiras, die aan het hoofd van dit kabinet kwam te staan, zal het overigens lang niet gemakkelijk krijgen. wie soms mocht menen, dat dit nog wel zal los lopen, moet maar eens het rapport van de V.N.-commissie voor de Balkan lezen, dat onlangs ten be hoeve van de in November in Parijs te houden algemene vergadering van de Ver. Naties werd uitgebracht. Deze commissie, die ondanks de sa botage der Oostelijke landen dus blijkbaar nog altijd bestaat, heeft als haar mening uitgesproken, dat de be dreiging van de politieke onafhanke lijkheid en de territoriale onschend baarheid van Griekenland nog steeds bestaat. In het afgelopen jaar was deze bedreiging een gevolg van de „actieve vyandelijke houding van ze kere Oost- en Centraal-Europese sta ten tegenover Griekenland", aldus le zen wy in de beschouwingen van de commissie, die overigens gelooft, dat de voortdurende waakzaamheid van de Ver. Naties ten aanzien van de be langen van Griekenland een belang rijke factor is geweest voor de vre de in de Balkan. De voortdurende bedreiging van Griekenland en dus ook die van de vrede in deze uit hoek van Europa zou alleen kun nen worden opgeheven indien de be trokken staten in hun betrekkingen met Griekenland overeenkomstig het Handvest der Ver. Naties en de aan bevelingen van de algemene vergade ring zouden handelen. De commissie raadt de algemene vergadering der halve aan de betrokken staten voor te stellen alle hulpverlening aan de Griekse rebellenbeweging te staken en de diplomatieke en vriend schappelijke betrekkingen te herstel len. Verder stelt zy voor: hernieu wing, wijziging of sluiting van grens- overeenkomsten. ontwapening en ont bindingen van de rebellen-formaties en een embargo op zendingen van wapens en ander oorlogsmateriaal naar Albanië en Bulgarije tot vast gesteld zal zyn, dat deze landen hun steun aan de Griekse guerilla-strij- ders hebben gestaakt. Voorts zouden Griekse militairen, burgers en kin deren gerepatrieerd moeten worden en ten slotte zouden de betrokken staten met de bevoegde instanties der Ver. Naties moeten samenwer ken, voornamelijk in het onderzoek van hun klachten en beschuldigingen. Maar de commissie ls daarmede nog niet aan het einde van haar advie zen. Zij vraagt de algemene verga dering er goede nota van te willen nemen, dat in Centraal- en Oost- Europa een organisatie bestaat voor het opleiden en binnensmokkelen van Griekse agenten in Griekenland, die tot taak zouden hebben de guerilla- bewe ging te reorganiseren voor een poging om de Gnekse regering met geweld omver te werpen. Met name worden Albanië, Buigarne. Polen. Tsjecho-Slowakije. Hongarije en Roe menië genoemd als de landen, die de Griekse rebellen steunen Ten slotte wordt in het rapport opgemerkt, dat de guerilla-strijders in het laatste jaar hun tactiek heb ben gewijzigd. Zy streden niet meer in de eerste plaats tegen het Griek se leger, maar concentreerden zich voornamelijk op politieke activiteit. De meerderheid van de voormalige actieve strijders is naar de com missie uit berichten moest ervaren ondergebracht in kampen of werk zaam op boerderijen en in fabrieken. Het democratische leger van Grie kenland bleek te bestaan uit een ac tieve minderheid, opgeleid voor op drachten in het binnenland, en een passieve meerderheid, die op het ogenblik niet in legereenheden is sa mengebracht. De algemene vergadering van Pa rijs zal nu weer voor de taak wor den gesteld door eventuele maatre gelen aan deze onrust een einde te maken. Het is beslist geen gemak kelijke taak, misschien zelfs wel een onuitvoerbare.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5