Grootste gaszinker ter wereld gelegd door Westerschelde DE NATIONALE VROUWENRAAD BEWONDERDE WALCHEREN EEN NIEUWE BOOT VOOR NOORD-BEVELAND Nieuwe burgemeester te Bruinisse benoemd. EXTRA BERICHT Dertig jaar aan het hoofd van Zoutelande. Chefarine „4" doet wonderen s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 3 OCTOBER 198! OPERATIE ZEESLANG VOLTOOID Het werk kwam Dinsdag gereed De operatie Zeeslang in Zeeland werd in de afgelopen nacht voltooid. ZU slaagde zowel te water als te land en het bataljon, dat te Griete aan de Westerschelde onder grote internationale belangstelling de laatste strategische bewegingen uitvoerde, kreeg een pluimpje van de bevelvoe ring. Ook de actie van de schepen, die op de Schelde aan de operatie Zee slang deelnamen, voltrok zich geheel volgens program. water, om de zinker op deze zand plaat te trekken. Omstreeks half Vijf was ook da.t ge beurd en daarna diende gewacht te worden óp laag water om het zin kerstuk, dat van de Griete werd aan gesleept te verbinden met het korte stuk, dat reeds was gelegd van de Dit lijkt wel wat op een staf com muniqué uit een militair hoofdkwar tier, maar het is in werkelijkheid een overzichtje van de laatste manipula ties bij het leggen van de gróte gas zinker door de Westerschelde. Dinsdag was het werk nabij de Griete in volle gang. De laatste phase begon van de operatie Zeeslang, en daarmee werd de drie-delige gaszin ker voltooid, die voorlopig 's werelds grootste gaszinker zal zyn. TOEGESNELD. Men liad op bescheiden wijze de aan dacht van de technici en andere be langstellenden gevraagd voor dit werk van internationale betekenis. Het effect van die bescheidenheid was verrassend: uit geheel Nederland en uit de omringende landen waren de technici en deskundigen toegesneld om zelf getuige te zijn van deze merkwaardige technische verrichting, In het zachte Octoberzonnetjè ston den de heren op de dijk bij Griete in Oost Zeeuwsch Vlaanderen. De dijk was een soort openluchttheater. Bij dat theater stond een park van honderden auto's en er was ook een reusachtige consumptie-tent, waarin de firma E. W. Smit uit Nijmegen de uitvoerders van het werk haar gasten ontving. OPENLUCHT-THEATER. Naar dat openluchttheater toe kronkelde de slang van ongeveer 2000 meter lengte, die door de sleep boten Hertha en Anton over de Scheldebodem getrokken zou worden naar de zandplaat, die bij de schip pers „De rug van Baai-land" heet. Men moest enige tijd geduld heb ben alvorens de operatie begon, want ir. Hofman, de leider van het werk, nam geen enkel risico. Overigens had hij reeds voldoende ervaring opge daan, want reeds twee der zinkers werden op de bodem van de Schelde gelegd en deze derde zinker vormde weliswaar het glorieuze sluitstuk van het werk, maar dat be tekende voor ir. Hofman niet meer dan een herhaling van vroegere ar beid. Welnu, het werk is Dinsdag feil loos uitgevoerd. En de tientallen Nederlandse en buitenlandse journalisten en het le gertje persfotografen konden weinig anders waarnemen dan dab het werk van een leien dakje ging. Wy zagen onder de menigte van toeschouwers ir. N. M. de Tychon, directielid der staatsmijnen, ir. J. J. Derksen en ir. C. A. Hofman, van het directoraat van de energievoor ziening, vele hoofdingenieurs van de rijks- en provinciale waterstaat, tal van directeuren der Nederlandse gas- en electriciteitsbedry'ven. Uit W. Duitsland waren de directeuren van „Ruhrgas A.G.", ir. W. Wunsch en dr. Geilenkeuser, overgekomen. Uit Bel gië zagen wij ondermeer de heren G. Josse, directeur van „Savgaz", P. Dorzée, R. de Brouwer en A. Weiier, directeuren van „Distrigaz". Uit Frankrijk waren aanwezig de ir. De Benard van de „Regie Autonome des Petrolès", en de heer Grenè van de „Transport der Gaz de France". Voorts waren er diverse vertegen woordigers van de Nederlandse en buitenlandse olie-industrie aanwezig. Wü volstaan met de opsomming van deze enkele namen, omdat ver melding van alle autoriteiten onmo gelijk is. Wel moeten we nog mede delen, dat uit- Zeeland tal van bur gemeesters, leidende figuren der Srovinciale bedrijven, tal Van wet- ouders en andere belangstellenden aanwezig waren. Om één minuut voor 10 begon de 2000-meter-slang te glijden en het bleek, dat de beide sleepboten met gemak het sleepwerk afkonden. Drie sleepboten, die in reserve lagen, be hoefden geen assistentie te'verlenen. Om half twaalf des ochtends be reikte men de Rug van Baarland en daar moest gewacht worden op hoog „Bethesda"-personeeI vierde 20-jarig bestaan. Dinsdagavond werd in de kerkzaal van het Chr. Ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen een feestavond gege ven, georganiseerd door de contact commissie van het personeel. De leiding berustte bij de voorzitter van deze commissie, de heer J. Moll. Be halve het personeel waren mede aan wezig de bestuursleden van „Bethes da". alsmede enkele genodigden. De voorzitter van het bestuur, ds. J. C. Sickesz herinnerde er aan, dat „Bethesda" thans 20 jaar bestaat en hij huldigde in het bijzonder zuster M. J. Blok, adjunct-directrice en zuster P. J. Kuijpers, hoofd der in terne- en zenuwafdeling, in verband met het feit, dat zij vanaf de" op richting hun beste krachten aan het werk der verpleging in „Bethesda" hebben gegeven. Spr. wees speciaal op de trouw en grote ijver, waarmede zij hun functies hebben vervuld in dienst der lijdende mensheid. Spr. overhandigde hen namens het bestuur een geschenk onder couvert eh een kunstig gecalllgrafeerde oorkonde. Spr. verheugde zich ook over het slagen van alle leerlingen bij het laatste examen voor het diploma zie kenverpleging A. De avond werd afgewisseld door „eigen werk" van het personeel. In het bijzonder mag worden genoemd: „Een stukje geschiedenis"'door mej. A. van Damme, die op rijm het 20- jarig wel en wee van „Bethesda" de "it fasaerea. Bevelandse wal naar de" Rug Baarland. SLOTSTUK. Dinsdagavond omstreeks 7 uur ver trok uit de haven van Terneuzen de sleepboot Schelde met aan boord een aantal belangstellenden en een veer tigtal werklieden, onder wie zich las sers, branders en hakkers bevonden, om de laatste las te maken van de derde pijpleiding. Bij aankomst op de Rug van Baarland werd onder lei ding van opzichter Thomas bij het lieht van gasbranders en. schijnwer pers onmiddellijk begonnen met het bijeenbrengen der twee leidinggedeel ten, waarbij bleek dat een stuk pijp ter lengte van ca. 60 meter moest worden afgesneden. Nadat dit was geschied zetten de lassers C. Faas en P. Blom zich aan liet werk en werd de laatste las ge maakt, waarmede men te ruim 11 uur gereed was. Vermelden wij tenslotte, dat een kopstuk van de eerste leiding, van een inscriptie voorzien, door de arbei ders aan de directeur der uitvoerende firma werd aangeboden. BU K. B. is met ingang: van 16 Oc tober 1951 benoemd tot burgemeester van de gemeente Bruinisse de beer H. H. Michaelis, thans adjunct-commies van de Provinciale Griffie in Zeeland. De nieuwe burgemeester van. Brui nisse, die op 16 October zijn ambt kan aanvaarden, werd 2 Juli 1920 te Arnhem geboren. Hij bezocht do H.B.S. in Den Haag, deed daar in 1939 eindexamen en begon daarna zijn studie voor de gemeente-admi nistratie, welke hy in 1943 bekroon de door het halen van het diploma. In 1940 was de heer Michaelis In middels ook volontair ter gemeente secretarie van Noordwijk geworden en op 12 Juni 1947 volgde zrjn be noeming tot adjunct-commies ter provinciale griffie van Zeeland. De heer Michaelis is secretaris van de commissie voor samenwerking van het Fonds Bijzondere Noden te Mid delburg en voorzitter van de afd. Middelburg van de Kon. Ned. Jagers vereniging. Hy is gehuwd (twee kin deren) en lidmaat van de Ned. Herv. Kerk. Politiek behoort hij tot de Chr, Historische richting. In Bruinisse is hein reeds een wo ning aangeboden, zodat hij zich daar waarschijnlijk spoedig zal kunnen vestigen. Kaderyergadering N.V.V. ie Goes. Het N.V.V. houdt op Zaterdag 20 October in Goes een Zeeuwse kader- vergadering, op welke het woord ge voerd zal worden door de N.V.V.-voor- zitter, de heer Oosterhuis. Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden VERGADERING OP 24 OCTOBER TE GOES. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwse Eilanden houdt op Woensdag 24 October een al gemene vergadering te Goes. Ds. M. Enker uit Middelburg naar Israël. Ds. M. Enker, Ned. Herv. predi kant te 't Zand (Middelburg)hoopt zich in Januari 1952, op verzoek van de Internationale Vereniging van Joden-Christenen, naar Israël te be geven en aldaar- tot April 1952 te verblijven. Advertentie. Morgen op de Markt in Middel burg SENSATIE-VERKOOP PRACHTIGE GROTE LAKENS, effen en geborduurd, vanaï 6.95 Grote D.D.D. THEEDOEK f 1.25 'TINTERLOCKHUIS - GOES. Hartelijke ontvangsten door de burgemeesters van Middelburg en Veere. D© burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, heeft op de tweede dag van het congres van de Nationale Vrouwenraad het gezelschap in de middaguren op het Middelburgse stadhuis ontvangen. In een geestige toespraak prees de burgemeester het werk van de Vrouwenraad en ver klaarde dat de Raad er zeker zijn mag, vooral in verband met de omstan digheid dat er meer vrouwen dan mannen op de wereld zyn. De burgemeester verhelderde deze laatste mededeling nog door te zeg gen, dat vele beroepen voor de vrouw toegankelijk zyn en dat zij daardoor een groot nationaal lichaam als de Vrouwenraad nodig heeft. Spr. stond niet afwijzend tegenover ae arbeid van de gehuwde vrouw buiten het huisgezin. De toespraak van de burgemeester werd beantwoord door de presidente van de Nationale Vrouwenraad, mej. L H. J. Struyk Daim, die burgemees ter Bolkestein dankte voor de loffe lijke woorden. In de morgenuren bezichtigden de dames de maquette in het Oorlogs museum te Middelburg, waarbij door jf j -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. DE STATENZITT1NG. Vaste oeververbinding zou te veel kosten. De heer mr. H. B. BOUWMAN (PvdA) heeft met voldoening kermis genomen van het voorstel tot de bouw van een nieuwe veerboot. Dank zij de activi teit van het brugcomité hebben de Statenleden zich persoonlijk kunnen overtuigen van de noodtoestand voor Noord-Beveland. Ook deze spreker vroeg om een .uitvoerig rapport over de mogelijke-oplossingen met kosten berekening. De heer J. HOMMES (AR) noemde de gekozen oplossing niet ideaal, maar een stap in de goede richting. Ook hy drong op een studiecommissie aan. De heer H. FLIKWEERT (SG) meende, dat de nieuwe boot ook nog vele moeilijkheden zal medebrengen. De steigers zullen beweegbaar moeten worden. Kan dit niet? Een studiecom missie achtte ook deze spr. zeer wen selijk. De heer L. 'P. VAN OORSCHOT (P.v.d.A.) voelt de behoefte van een studiecommissie niet zo sterk. Een kostenberekening- is reeds door Ged. Staten gevraagd en daarbij kunnen Rijks- en Provinciale Waterstaat me dewerken. Men lean de nieuwe boot zien als een soort voorschot op de vaste verbinding, Spr. merkte op, dat de regering aan gemeenten en provincies gevraagd heeft om plannen klaar te maken om conjunctuur-schommelingen op de ar beidsmarkt op te vangen. Kan het Drie-Eilanden-plan in dit verband niet worden bekeken en met de regering worden besproken? Het rijk zou dan wellicht ook financieel bijspringen. Gedeputeerde A. L. S. LOCKEFEER (KVP) constateerde met genoegen, dat alle sprekers het voorstel van Ged. Staten steunden. Dat de behoefte aan een goede ver binding voor Noord-Beveland aan de orde kwam. achtte spr. begrijpelijk. In dit verband zeide spr. dat men moet streven naar een snelle, definitieve oplossing. Mogelijk is thans alleen het in de vaart brengen van. een nieuwe boot; - Een vaste verbinding zou op dit mo ment te veel geld kosten. De verbete ring aan de steigers cn de nieuwe boot zullen echter de vaste oeververbinding niet in de weg staan. Er kan snel op deze vier ton worden afgeschreven en de boot zal een goede restwaarde heb- WUZIG1NG VAN BETONNING De grilligheid van de* stromingen en v het daarmee gepaard gaan van diéper of ondieper Worden der vaar waters wordt wel zeer goed bewezen in het Nieuwe Vaarwater, de korte verbinding tussen Slaak en Kram mer. Nadat een groot aantal jaren dit drukke vaarwater zeer goed had voldaan, moest vorig jaar wegens het ontstaan van een ondiepte, de officiële verlichting en betonning worden verlegd, langs de Krammer plaat heen, een omweg van plm. 5 km. Thans is het vaarwater ter plaatse weer zo diep geworden, dat men er andermaal toe over zal gaan, de betonning te wijzigen. Men kan nu weer veilig voor niet al te diep geladen schepen de kortste weg ne mén. De betreffende droogte in het Nieuwe Vaarwater, zal nu ook van een andere aanduiding worden voor zien. ben als zij overbodig wordt. Een studiecommissie achtte spr. niet nodig. Gedeputeerde Staten zullen,ac tief blijven en meer dan in het ver leden naar een vast plan werken. De gevraagde kostenberekening zal er ko men. Moeilijkheden met België zullen niet van dien aard zijn, dat zij niet over wonnen kunnen worden. De vraag, welke besparingen een vaste verbinding mede zou brengén, zal nader worden bekeken. Realiseer baar is een millioenenplan op dit ogen blik echter niet. De toegang tot de schepen' zal zo goed mogelijk worden ge maakt Men is echter ook hierin af hankelijk van de kosten. Spr. besloot met de mededeling, dat Gedeputeerde Staten met spoed naar vaste plannen zullen streven. Gedeputeerde C. PHILIPSE (CH) be loofde, dat de op 10 October te instal leren werkloosheidscommissie zeker rekening zal houden met de suggesties van de heer van "Oorschot. De heer VAN OORSCHOT vroeg nog of er een tijd genoemd kan worden binnen welke het rapport over de mo gelijkheden zal verschijnen. Gedeputeerde LOCKEFEER ant woordde: Binnen een jaar. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna het voorstel tot de bouw van een nieuwe veerboot aangenomen. De Staten zullen op 13 November opnieuw in openbare vergadering bij een komen. DE S.B.M.-BUSDIENSTEN. De S.B.M.-wintérdlenst, die 7 Oc tober ingaat, brengt voor de dienst OostburgPotjes—Cadzand—Sluis Draaibrug de gebruikelijke inkrim ping. De busdienst BreskensAarden burgBrugge heeft als vertrektijd uit Breskens niet meer vijf minuten voor het halve uur, maar precies op het halve uur. Tijdens het winterseizoen zullen in dien daaraan behoefte bestaat regel matig bussen uit W.-Z.-Vlaanderen rijden voor bezoek aan de Kon. Ned. Schouwburg te Gent. De arbeidsvoorwaarden in de Kanaal-industrie In een circulaire hebben de bestu ren van de Ned. Kath. Fabrieksarbei- dersbond, de Algemeene Bedrijfsgroe pen Centrale en de Chr. Bedrijfsgroe pen Centrale zich gewend tot hun le den, werkzaam in de Kanaalzone. Hierin wordt gewezen op de moge lijkheid óm dé" werktijden op-tleze-be drijven in vol-continuöiensten te ver korten van 56 uur op gemiddeld 48 uur. Het voorstel der samenwerkende arbeidersbonden voor een 100 pct.-toe- slag voor Zondagsarbeid is na lang durig overleg door de werkgevers aanvaard. Teneinde de arbeiders hiervan op de hoogte te stellen, alsmede een schema van de 48-urige werkweek te bespreken, zullen op Donderdag 11 October a.s. een drietal vergaderingen worden gehouden te Sluiskil en Sas van Gent, respectievelijk in het pa tronaatsgebouw en in de zaal „Rese da". de heer J. J. Laroes een korte toelich ting gegeven werd. Onder leiding van dc heer H. Pie- ters, bibliothecaris der Provinciale Bibliotheek te Middelburg, begaf het gezelschap zich hierna per autobus naar Veere, waar het ontvangen werd door de burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael. Ter gelegenheid aan dit bezoek bespeelde de beiaardier van Veere, de heer J. Kwist, het ca rillon, waarna de dames een kopje koffie nuttigden in de Campveerse toren en tenslotte het stadje bezich tigden. Via Domburg ging de reis naar Westkapelle, waar mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man, voorzitster van het regelings-comité, op de dijk in de bus een gedicht van Jan Campert „Lof van het eiland" declameerde. Als slot van de excursie maakte men een bootreisje VlissingenBres kens vice-versa. EERVOL ONTSLAG BURGEMEESTER VAN POORTVLIET. Thans is het Koninklijk besluit af gekomen, waarbij aan de heer B. J. van Oeveren, op zijn verzoek, met in gang van 1 Januari 1952 eervol ont slag is verleend als burgemeester der gemeente Poortvliet. Wij maakten reeds eerder melding van zijn ontslag aanvrage. VIJFTIG JAAR PIJLENRAPER. Tijdens een bijeenkomst van de handboogsportvereniging te Westdor- peipe, is de heer A. Guinau gehuldigd inbverband met zijn 50-jarig jubileum als pijlenraper. Medailles en een en veloppe met inhoud waren de geschen ken. De uitslag van de Zondag j.l. gehou den schieting luidt als volgt: Hoogvogel: A van Nielande te Koe wacht. Zijvogels: de heren A. Dhert en R. Goossens te Selzaete. Kallen: B. Baert te Koewacht en A. v. Nieland, eveneens te Koewacht. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar L. de BlaeijE. Pen- ne aan de Axelsestraat te Terneuzen viert vandaag zijn gouden bruiloft. Deze zomer 15.000 bezoekers voor Zeeuws oorlogsmuseum Deze zomer trok het Zeeuws Oor logsmuseum te Middelburg een groot aantal bezoekers, zowel landgenoten als vele vreemdelingen. In totaal zijn 15.000 bezoekers de contróle gepas seerd. Gemeente-secretaris van Oud-Vossemeer vroeg ontslag. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd heeft de heer W. v. d. Ploeg te Oud-Vossemeer aan de raad met ingang van 1 Novem ber as. ontslag gevraagd als gemeen te-secretaris, ambtenaar van de bur gerlijke stand en gemachtigde voor de raad van aandeelhouders der N.V. Waterleiding Mij., eiland Tholen. Zilveren jubileum bij de Belastingdienst. De heer L. M. Karreman, hoofdas sistent van 's Rijks belastingen te Goes, werkzaam aan de inspectie der belastingen, afdeling contróle, vierde Maandag zyn 25-jarig ambtsjubileum. Roerketting gebroken. Juist bij het binnenlopen van de Middelhaven te Terneuzen brak de roerketting van de Belgische motor- spits „Rembrandt". Het gevolg hiervan was, dat het onbestuurbare schip op de Oosthavendam liep en door twee sleepboten vlot moest worden ge sist. Amerikaans schip aan de grond en weer vlot. Dinsdagmorgen is het Amerikaan se m.8. „Atlantic Shipper" aan de grond gevaren by Rilland-Bath. Des middags is het schip op eigen kracht vlot gekomen en opgevaren naar Antwerpen. DE VLEESPRIJZEN In ons verslag van de vergadering van de Vlissingse Bestuurdersbond is helaas een storende zetfout geslopen. Medegedeeld werd, dat het Zeeuwse publiek in het algemeen geen rund- v e t afneemt. Rundvlees lust men in Zeeland even graag als waar ook. Burgemeester D. Kodde jubileert Vanavond komt de gemeenteraad van Zoutelande in een bijzondere zit ting bijeen ter gelegenheid van het dertigjarig jubileum van burgemees ter D. Kodde als hoofd der gemeente Zoutelande. De heer Kodde is een opmerkelijke en zeer geziene figuur onder de Zeeuwse burgemeesters. Sinds hij in 1921 landbouwer van beroep werd benoemd tot eerste burger van het landelijke Zoutelande, heeft hij zich doen kennen als een eenvoudig, maar intelligent magistraat, die door de zeer besliste wijze, waarop hij zijn overtuiging weet uit te dragen, ook by andersdenkenden steeds res pect heeft weten af te dwingen. Op uiterst bekwame wijze heeft hij zijn gemeente geleid, ook in zeer moei lijke jaren, en daarnaast heeft men hem nog leren kennen door zijn ar beid in vele colleges, zowel op ker kelijk als op maatschappelijk ter rein. Niet het minst als lid van de Provinciale Staten voor de Staatkun dig Gereformeerde- Partij heeft hij Zeeland van zijn kennis en gaven vaD hart en hoofd doen profiteren. Van zijn functies noemen wij ver der die van voorzitter van de Staten- kring Walcheren der Staatkundig Ge reformeerde Partij, voorzitter van het provinciaal bestuur en ook lid van het hoofdbestuur. Ook bekleedde hij functies in de stichting Rusthuizen Walcheren, de stichting Zuid-Neder lands Sanatorium, de stichting „Vre derust" en het Oranje-Groene Kruis. Op kerkelijk terrein moet vermeld worden, dat hü verschillende ambten bekleedde en nog bekleedt in de Ge reformeerde Gemeente en een be langrijk aandeel had in de vorming van een zelfstandige gemeente van dit kerkgenootschap te Zoutelande. Voorts deed hij zeer veel voor het Nederlandsch Bijbelgenootschap. KUNST Stefan Askenase speelt Chopin. WAS het de muziek van Chopin of was het de roem van Stefan As kenase, die gisteravond zovele Zeeuw se muziekvrienden naar de Middel burgse Concert- en Gehoorzaal trok? Waarschijnlijk waren beide er de oorzaak van, want bijna geen stoel was onbezet en zelfs moesten nog enkele tientallen bezoekers op het podium plaats nemen. Wanneer Cho pin wordt gespeeld door Askenase, weet men dat aeze composities klin ken als in de dagen van de compo nist en daarom is een piano-recital door deze Poolse pianist een gebeur tenis van de eerste rang. Askenase maakte met zijn pro gramma een sympathieke indruk omdat hy niet uitsluitend werken had gekozen, waarvan tevoren vaststond, dat zy het auditorium in een opge togen stemming zouden brengen. Toch was het eigenaardig op te mer ken, dat Askenase zijn kracht voor namelijk ontleent aan het zangerige, aan het poëtische element in Cho- Sin's werken. In passages, waarin Lt element domineert, speelt hy elke toon beheerst en prachtig uitgebalanceerd en komt hy inder daad tot een volmaakte Chopin-in- terpretatie. Zodra echter het monu mentale de aandacht vraagt, laat As kenase het detail vervagen en be- peckt hij zich tot de grote lijnen. Zijn spel is dan minder boeiend dan in de dromerige delen en het schijnt niet meer van hart tot hart te spreken hoewel de techniek byzandqr knap blijft. De dichterlijke en soms mediterende Chopin, die zoveel weemoed en zoveel verlangen in noten heeft uitgedrukt, begrijpt Askenase volkomen en met hem confronteert hij in de eerste plaats zyn qdemloos luisterende toehoor ders. Dat gebeurde in de Nocturne in G en dat gebeurde ook in het largo van de sonate in b. Het speel se element is hem evenmin vreemd, want mazurka's en walsen kregen een bijzonder fraaie vertolking, voor al de walsen in Des en As. Zo werd dit concert ondanks het geen hierboven werd uiteengezet een bijzondere schone avond, waar van velert met volle teugen hebben fenoten: Chopin bleek groot en As- enase een waardig profeet! Terecht was het publiek uiterst gul met apjplaus, waarvoor Askenase tenslotte dankte met een toegift. de K. Nederlandse televisie ook in Zeeland ontvangen. In enkele gevallen zeer go©de resultaten. Ook in Zeeland heeft men natuur lijk met belangstelling uitgezien naar de eerste officiële televisie-uit zending. Natuurlijk ie de afstand tot de zenders (Eindhoven en Lopik) voorlopig voor een goede ontvangst in de huiskamer nog wel een beletsel, maar er zijn toch televisietoestellen in Zeeland aanwezig amateurs- werk zo goed als fabriefrstoestellen en het spreekt dus vanzelf, dat de be zitters daarvan Dinsdagavond zich toch tot luisteren en kijken hebben gezet. In Goes had de radüohandel van den Broek daarbij publle&e belang stelling omdat het toester zo was op gesteld, dat men de ontvangst op straat kon volgen. Mede cfemk zij het feit, dat hier gebruik werd gemaakt van een zg. voor-versterker en van een 16 meter hoge antenne, was de ontvangst zeer behoorlijk en de pu blieke belangstelling dienter^evojgö zeer groot. De beelden kwamen vrij wel zonder storing door en het geluid was daarbij alleszins redelijk. Ook in Middelburg en VJSssingen hadden verscheidene radlohaifcdelaren een toestel „aan staan", rna&r dan binnenkamers. De beeld-ontvangst was hierbij in het algemeen radelyk, vooral bij hen, die ook met een voor versterker werkten, het geluid in de regel iets minder. De aïgemece In druk, ook by enkele amateurs in bel de steden, was dat Londen oö> het ogenblik toch nog beter doork»mt. Maar op deze zender had men .zijn apparatuur tot dusver ook ingesteld. In het Vlissingse Havendorp werd de Nederlandse uitzending door de heer Kuzee goed ontvangen. KERKNIEUWS. INTREDE DS. DERCKSEN. Candidaat H. M. Dercksen te Har derwijk, die door de classis Walche ren van de Geref, Kerken peremptoir werd geëxamineerd en toegelaten tot de Dienst des Woords en der Sacra menten, hoopt Zondag, 14 October a.s. zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk van Oostkapelle, na bevestigd te zijn door ds. A. Dercksen te Har derwijk. EXAMEN. Aan de Theologische Hogeschool te Kampen der Geref. Kerken (on derhoudende art. 31) slaagde voor het prop. examen de heer M. Bran- des te Axel. CHR. GEREF. KERK. Door de Classis Middelburg der Chr. Geref. Kerk zijn Dinsdag peremptoir -eëxamineerd en toegelaten tot de lienst des Woord en der Sacramenten de candidaten D. Slagboom uit Ulrum en J. de Vuyst uit Rotterdam. Cand. D. Slagboom doet op 14 Octo ber, des middags zijn intrede te Mid delburg, na des morgens bevestigd te zijn door ds. A, Gruppen van Bieze- linge. Cand. J. de Vuyst doet op 4 Novem ber des avonds zijn intrede te Vlis singen, na des morgens bevestigd te zijn door prof. J. Hovius van Apel doorn. NED. HERV. KERK. Bedankt voor aCharlois, ds. Lu D. van Difl U KoudAerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2