Kunsthart van prof. Jongbloed was sensatie van chirurgen-congres JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Toch is 'f zo I LABOUR ZIET VERKIEZINGEN MET VERTROUWEN TEGEMOET Hc DINSDAG 2 OCTOBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TWEEDE OPERATIE VOOR KONING GEORGE Dode vrouw werd weer levend Pary# staat deze week in het teken van het ontleedmes of juister van het kunsthart. Uit de hele wereld zyn de knapste koppen der Interna tionale chirurgie naar Parijs gereisd uit Amerika, Engeland, Duitsland, Spanje, Turkije, Holland en zelfs uit Rusland waar nu, in de grootste, collegezaal van de Sorbonne, nieuwe technische verworvenheden worden uitgewisseld, hypothesen geformuleerd, theoriën bediscussieerd, aldus meldt de Paryse correspondent van het Utrecht# Nieuwsblad. Op dit con gres zag men chirurgen met „wereldnamen": prof. Henschen uit Bazel, Blakemore uit New York, Bauer uit Marienstadt, Morizzl uit Cordoba, Jongbloed uit Utrecht, Duarte uit Madrid en anderen Een ander naam, die ook buiten de i bied, dat een vijftien jaar .geleden wetenschappelijke kringen sedert kort voor het eerst door de Amerikaanse een bekende klank bezit, is die van dr. prof. Gibbon, die het congres even- Price Thomas, de Engelse chirurg, die I eens heeft toegesproken, werd betre- enlge dagen geleden koning George den. aan een longoperatie onderwierp. Dr. Thomas stond vermeld op de spre kerslijst met een voordracht over Pneumonectomie, doch aangezien hij natuurlijk Londen niet verlaten kon, werd zijn referaat door een collega voorgelezen. De beroemde Britse geleerde wees in zijn verhandeling onder meer op de wenselijkheid, in geval van long- tuberculose, een patiënt na een eer ste operatie ook nog aan een tweede chirurgische Interventie te onderwer pen om dan een deel der ribben te verwijderen, waardoor onder meer hartverzakking zou kunnen worden voorkomen. Aangezien de beschrij ving der omstandigheden, die tot zo'n tweede operatie moeten leiden, ge heel van toepassing was op de toe stand, waarin de Engelse koning moest verkeren, mag men aannemen, dat dr. Thomas binnen enkele weken ook voor hem een tweede ingrijpen noodzakelijk acht. HET KUNSTHART Naast verscheidene andere vader landse chirurgen, is uit Utrecht prof. J. Jongbloed aanwezig, die in het Engels en geïllustreerd door een zeer instructieve documentaire, een voor dracht hield over de toepassingsmo- gelgkhéden van „buitenlichamelijke bloedcirculatie" met behulp van het kunsthart en de kunstlongen voor de chirurgie van het hart. Prof. Jongbloed is een der vier in ternationale specialisten op dit ge- 99 In het najaar neemt het aantal vlie gen plotseling af. Deze rusteloze in secten, die maanden lang de woonka mer en keuken bevolkten en door het bevuilen van de lampekap voortdu rend aanslagen hebben gepleegd op het reinheidsbesef van de huisvrouw, zijn eensklaps geweldig in aantal af genomen. We hebben de neiging om weinig acht te slaan op dit verschijn sel en nemen, daarop attent gemaakt, hoogstens met voldoening van deze verdwijning kennis. En de enkelen, die zich rekenschap geven van de vraag, waaróm het aantal vliegen zo plotseling is verminderd, nemen veel al genoegen met de opmerking dat het hun wel te koud zal zijn geworden of dat zij aan ouderdomskwalen te gron de gaan. De oorzaak is echter een andere: er is in het vliegenrijk zich een geweldi ge ramp aan het voltrekken. Overal, op muren, ramen en gordijnen zitten deze dieren bewegingsloos. Ze slapen niet, maar zijn óf reeds dood, óf zo traag en lusteloos dat zelfs de kwaad aardige ogen van de harteloze spin vol tranen moeten schieten bij het aan schouwen van zoveel leed. Bij nauwkeurige beschouwing blij ken de vliegen in het najaar met een fijn poeder te zijn bestrooid. Dit is gèèn D.D.T. dat een ongeziene weldoe ner over deze insecten heeft ge strooid, maar het zijn de sporen van een kleine zwam, die uit de vlieg te voorschijn treden, nadat de inwendi ge organen verteerd en verwoest zijn. Het zijn deze zwammen die ieder na jaar onder de vliegen een vreselijke opruiming houden. De luchtstromin gen dragen deze zwamsporen mee, die in de haarbedekking van de vliegen blijven hangen, daar snel tot schim- meldraden ontkiemen en dan door de ademopeningen en door andere plaat sen in de huid het lichaam binnendrin gen. Nadat zij zich eerst in de vetkus- sens van de vliegen hebben verspreid, voert het bloed hen naar alle andere organen en op deze wijze wordt de vlieg inwendig door de zwam opge geten, zodat uiteindelijk alleen het omhulsel overblijft, dat geheel met een warwinkel van schimmeldraden is opgevuld. Als de vlieg op deze wijze tot een mummie is gemaakt, banen de schimmeldraden zich een weg naar buiten en vormen sporen, die ver weggeslingerd worden om weer ande re vliegen te infecteren. Binnen enke le dagen wordt op deze wijze onder de kamervliegen een verwoestende opruiming gehouden. Het klinkt allemaal een beetje treu rig, doch het kan ons toch niet onwel gevalligzijn, dat het aldus verloopt, want eén enkele wijfjesvlieg kan in vijf maanden een nakomelingsschap hebben van 5 milliard individuen! Dit getal brengt als een nachtmerrie het begrotingscijfer van dit jaar, zijn de het bedrang van rond 5.000.000.000 zachte doch met hard werken ver diende guldens in herinnering. Met een zekere lichtvaardigheid plegen wij de laatste jaren met bedragen van deze orde tegoochelen, doch wist U, dat het bedrag, dat de minister van Financien xn een jaar uitgeeft, nog in honderden van jaren niet in guldens bijeengeteld kan worden Pétillon. De Nederlandse geleerde, die een exemplaar van zijn kunsthart en kunstlongen, die reeds iri de handel zijn, in de Sorbonne exposeert, oogstte na zijn brillante voordracht van zijn collega's 'n ovatie die ook dè buiten staander wel duidelijk demonstreer de, hoe groot de reputatie, van deze Nederlandse geleerde in wétenschap- lljke kringen wel moest zijn. Van ve le zijden werd bovendien prof. Jong bloed daarna nog hartelijk gelukge wenst, en alle volgende sprekers er kenden die middag volmondig, dat door de onderzoekingen in Utrecht tot dusver wel de beste resultaten waren afgeworpen. Prof. Jongbloed heeft, zo was de algemene overtui ging, in het experimentele stadium, waarin men op dit nieuwe gebied mogelijk nog verkeert, van allen ze ker reeds de grootste afstand afge legd. INGEWIKKELD ORGANISME Het apparaat van prof. Jongbloed is een voor de leek uiteraard uiterst Ingewikkeld organisme van pompen, plastic slangen en een zestal vaten, de imitatielongen, waar verwarmd bloed tot circulatie wordt gebracht en dat zo de functie van het hart tij delijk kan overnemen. Met behulp van Jongbloed's apparaat kan dus het vitaalste en kwetsbaarste mense lijke orgaan het hart, worden geope reerd. Tot dusver heeft weliswaar de Utrechtse geleerde alleen nog maar met proefdieren grotere honden rassen geëxperimenteerd, doch de resultaten, die hij daarby boekte, en die hij in tabellen overlegde, vervul den zijn gehoor met verbazing en kennelijke bewondering. Want, waar andere geleerden meestal erkennen moesten, dat hun proefdieren zelden of nooit'een operatie lang wisten te overleven, werden in Utrecht alle ex perimenten met een volledig succes bekroond en kan het aantal sterfge vallen onder de honden tengevolge der proeven vrijwel verwaarloosd worden. Aan het slot van het duidelijke filmpje, waarmee prof. Jongbloed zijn uiteenzettingen illustreerde, ziet men dan ook een zijner patiënten, een aardige, hartelijke straathond, enke le uren na de operatie weer monter kwispelstaartend voor de lens ver schijnen. De verklaring van zijn triomf zocht prof. Jongbloed vooral In twee omstandigheden. Ten eerste in de technische supe rioriteit van zijn apparaat, waarin het bloed zijn oorspronkelijke samen stelling en kracht behield en b.v. geen schuim oplevende, en ten twee de zeker ook in de aard van zijn In terventies. In tegenstelling met en kele zijner collega's, die tydens het experiment, getuige hun films, de harten der proefdieren met sneden en inkervingen soms aan de ingrij pendste beproevingen onderwierpen, bepaalde prof. Jongbloed zich hoofd zakelijk tot de vraag, of met behulp van het kunsthart de functie van het oorspronkelijke orgaan kon worden overgenomen. En die vraag werd dus wel met een overtuigende duidelijk heid bevestigend beantwoord. Wij vroegen de geleerde nog, of hij het pessimisme van enkele andere sprekers dan niet deelde, die Van me ning bleken, dat in de naaste toe komst van het kunsthart by opera ties op mensen nog geen gebruik mocht worden gemaakt. Met die opi nie bleek de Utrechtse professor het inderdaad geenszins eens, en hij sprak dan ook als zijn overtuiging uit, dat zijn kunsthart zonder twij fel bg voorkomende gelegenheden m de operatiezalen al onschatbare dien sten zal kunnen verrichten. Elk zie- kenhuls zou een kunsthart met kunstlongen reeds nu tot zijn be schikking moeten hebben, want le gio zijn de gevallen van patiënten, die met behulp van dit apparaat ge red hadden kunnen worden. DOOD GEWEEST Dat deze veronderstelling helemaal geen academische hypothese was, werd even later door' een Italiaanse chirurg, dr. Dogliottl, bevestigd, die vorige maand met zijn kunsthart in een kliniek te Turijn de levensgees ten had opgewekt van een vrouw wier hart het zo juist had begeven. Dr. Dogliotti verhaalt zijn miracu leuze ervaring met de gloed van de Zuiderling: Op mijn tafel lag een vrouw, die ik opereren moest aan een gevaarlijke longtumor in de hart streek. Plotseling hield het hart op te kloppen. De vrouw was dood. Se dert zes maanden had ik aan de per- fectionnering van mijn kunsthart ge werkt en wachtte ik op de gelegen heid het aan de practijk te kuiïnen toetsen. Hier had ik een kans, waar bij niemand iets verliezen kon. Ik gaf dus een diepe insnijding in de arm en bracht een lange sonde van mijn kunsthart tot ver in de ader. Mijn kunsthart was ingeschakeld. De bloedcirculatie nam opnieuw een aan vang en ik kon mgn operatie vol tooien. Mijn patiënte, die enkele mi nuten dus letterlijk dood is geweest, leeft nu weer rustig voort in de om geving van Turijn! naar de Ver. Staten. Om zich practisch en theoretisch te bekwamen Ongeveer honderd jonge Nederland se arbeiders, tnssen de 20 en S3 jaar kunnen voor een jaar naar de Ver. Staten gaan om er in de industrie te gaan werken en zich er theoretisch te bekwamen. Deze bezoeken staan on der auspiciën van een nieuw program ma van de ..Economic Co-operation Administration". De eerste „leerlingen" zowel ge heel als half geschoolde arbeiders ko men voor de reizen in aanmerking zullen begin volgend jaar kunnen vertrekken. In totaal kunnen enige duizenden arbeiders uit alle Marshall- landen profiteren van het nieuwe pro gramma. Met het aanwijzen van Nederlandse deelnemers de selectie voor de eer ste groep zal eind October gereed moe ten zijn is reeds een begin gemaakt. Hoewel het-op het ogenblik nog on mogelijk is om de totale kosten van het programma te begroten, staat wel reeds vast, dat de mannen zelf 70 per cent van die kosten met zelf verdien de dollars zullen bestrijden. De E.C.A. draagt 20 percent bij, terwijl de deel nemende landen zullen zorgen voor de resterende 10 percent. Eventuele candidaten moeten zich kunnen bedienen van de Engelse taal. Zij moeten leiding kunnen geven en zij behoren bovendien zodanig voor hun eigen beroep te zijn geschoold, dat zij in staat zijn om met succes in een Amerikaanse fabriek te werken. De E.C.A. acht het gewenst, dat een deel van de uitgekozenen tot de met- communistische vakbeweging van zijn land behoort. Deze herfst zullen in Zweden leger- manoeuvres worden gehouden. In Span je beginnen volgende week reeds grote manoeuvres. CONGRES TE SCARBOROUGH BEGONNEN. „Engeland heeft zijn invloed in de wereld niet verloren". Het jaariykM? congre* van de Britse Labourparflj is Maandag tc Scarbo rough geopend. D© hoofdschotel van het congres, dat drie dagen zal duren. \s het verkiezingsmanifest van Laboor. Premier Attlee, die het debat In leidde. zeide, dat de party de verkiezingen met vol vertrouwen tegemoet gaat. De opvatting van de oppositie, dat Engeland zgn invloed In de wereld had verloren, was volgens Attlee volkomen onjuist. „Het is niet onze schuld, dat de wereld zo verdeeld is'', aldus de Britse premier. van defensie. Emanuel Shlnwell. die het slotwoord sprak. Shlnwell zeide, dat in Iedere par ty onenigheid voorkwam. Labour stond echter voor de verkiezingen in gesloten formatie achter Attlee. Vol gens Shinwell was niemand in fle Labour-bewegtng enthousiast voor de herbewapening. Labour herbewapen de niet, omdat zij het gaarne deed, maar omdat er op het ogenblik geen keus was. Fel wees Shinwell de critiek af, dat Engeland in vergeiyklng met andere landen veel meer te lyden had onder de hoge kosten van le vensonderhoud. Indien de wereld vrij van vrees zou moeten zijn en als zy tot een schikking zou moeten komen met de landen aan de andere zgde van ..het Üzeren gordyn", dienden de vryheid- lievende landen sterk genoeg te zyn. Vrede betekende, dat men voor zo ver mogeiyk de oorzaken van de oorlog uit de weg ruimde. Het was juist, dat het Labour-manifest de eerste plaats aan de vrede inruimde, aldus Attlee. Toen Attlee had gesproken barst te een donderend applaus los. Op de eerste dag van het congres zgn op het verkiezingsmanifest van Labour geen werkelijke aanvallen gedaan. Ook werden van de zijde der uiterst linkse groep van Labour geen pogin gen gedaan om opnieuw beperking van de bewapening te eisen. Slechts één spreker zinspeelde op de recente twist over de herbewa pening tussen de aanhangers van Be- van en de regering, n.I. de minister Arbeiders in Buenos .Aires demonstreren in de straten vóór President Pe- ron na het bekend wdrden van het onderdrukken van de revolte tegen de President (Radiofoto-A.N.P.). Zeven renpaarden vlogen over de Oceaan De K.L.M. heeft enkele passagiers tegen hun wil in een vliegtuig gela den tegen een zeer hoog passagetarief. Deze luchtreizigers waren zeven uit Frankrijk afkomstige renpaarden, waarvoor een speciale Skymaster ge charterd was van Amsterdam naar New-York. Voor elk paard was in de Skymaster „Zeeland" een afzonder lijke box gebouwd. De afkeer van enige der paarden voor het vliegtuig heeft het vliegsche- ma danig in de war gestuurd. Om de zeven raspaarden namelijk over de loopplank in het toestel te loodsen, bleek men niet minder dan zeven uur nodig te hebben. Met één der paarden was men vijf uur bezig. In New York zullen de dieren wor den overgeladen in een toestel van de Pan American World Airlines, die hen verder naar Sao Paulo in Brazilië zullen vervoeren. Dieseltreinen naar Parijs Op het te Utrecht gehouden Con gres der Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer, heeft ir. F. Q. den Hollander, presi dent-directeur der Nederlandse. Spoor wegen, medegedeeld, dat het moge- iyk is, dat in de toekomst het traject AmsterdamParijs met enkele snel le dieseltreinen zal worden gereden. Nieuwe directeur Postchèque- en Girodienst Als opvolger van de heer H. v. d. Linden, directeur van de Postcheque- en Girodienst te 's-Gravenhage. werd benoemd de heer A. H. J. Teyen, tot dusverre adjunct-directeur. Tienduizendste schip Rotterdam in Zondagavond arriveerde in de Rot terdamse haven het tienduizendste schip van dit jaar. Het was het 1039 ton metende Engelse ss. „Fairwood Elm", dat met een lading kolen van Swansea kwam en ligplaats koos in de binnenhaven. Vorig jaar kwam het 10.000ste schip op 14 Oct. binnen. Eerste internationale douane post geopend. Maandag is het derde Belgisch Nederlandse grenskantoor (na Vise en Klein Ternaaien) Bilserbaan, de voornaamste grensovergang in de en clave Maastricht, officieel geopend. Het is het eerste grenskantoor met in- en uitkiaring voor wegvervoer en tevens de eerste gecombineerde dou anepost op Nederlands gebied. 83. Jimmy Brown keek heel voldaan naar de leeuw Piet, die aan zön voeten rustig scheen te sluimeren. „Ziezo", mompelde hy tevreden, „die heeft zyn bekomst. Nu moet ik zien hem zo gauw mogeiyk stevig vast te binden; dan kan die ten minste geen kwaad meer doen. Waar haal ik ech ter zo gauw een flink eind touw vandaan?" Jim my keek in het rond, maar op het totaal verlaten Marktplein viel niemand te bekennen. De enige, die bemerkte dat Jimmy iets zocht en die ook wel zag, dat er van de leeuw Piet niet veel meer te duchten viel, was bode Biesjes, de enige, die het gehele tafereel van achter een der vensters van het raadhuis had aanschouwd. Hy schoof het raam open en schreeuwde naar Jimmy; „Héééé meneer, zoekt U soms wat?" Jimmy keek verrast naar boven. „Ja" zei hy, „ik zoek een stevig stuk touw om dit lastige heerschap mee vast te bin den, want als hy straks een beetje bykomt, begint hij misschien van voren af aan". Bode Biesjes was iemand die nog al vlug van begrip was. Hy trok haastig zyn hoofd naar binnen, rende naar de rom melzolder van het raadhuis en kwam met een hele bos touw naar buiten. Op een holletje zette hy koers naar Jimmy, om echter op een meter of vijf vgf eensklaps te biyven stilstaan. „Dat beest...", zei hy aarzelend. „Maak je geen zorgen", zei Jim my geruststellend, „als hy een vin verroert, sla ik z'n ander© oog dicht!" Prins Bernhard verwelkomde Korea-vrijwiHigers. „Nederlands aanzien in de wereld j gestegen door uw daden". Maandagmorgen arriveerde in de haven van Rotterdam het Ameri kaanse troepenschip „Generaal Mc I Rae" met aan boord het oorspronke- iyk Nederlandse detachement Ver- enigde Naties en Korea-vrywilligers uit Frankryk, België en Luxemburg, i Het Nederlandse detachement ver- trok het vorig jaar op 26 October uit ons land. De groep bestond toen uit. j 636 officieren en manehappen. De Nederlandse Korea-vrywiUigers werden toegesproken door Prins j Bernhard, inspeoteur-generaa! van de Kon. Landmacht en door ir. C. Staf, 1 minister van Oorlog. „U hebt voor de gehele wereld weer bewezen dat de Nederlandse -o) daten tot de beste ter wereld be horen en uw daden hebben het aan- zien van Nederland in de wereld doen stijgen", aldus de Prins, i Z.K.H, feliciteerde de mannen met 1 lnin onderscheidingen en wijdde ver- volgens woorden ter nagedachtenis aan de mannen, die het leven hebbn gelaten op Korea. i Ir. Staf zeide met weemoed, maar |ook met trots, de gevallenen te her- denken. In het bgzonder gingen zyn gedachten uit naar kolonel Den uden. die in uiterste plichtsbetrach ting zijn leven had gegeven. ,,Gg hebt blijk gegeven van dap perheid en een bewonderenswaardig uithoudingsvermogen", aldus ir. Staf, die met de woorden „hartelijk dank en welkom thuis" zyn toespraak be sloot. Vervolgens reikte de Prins de Kruisen voor recht en vrijheid uit. Ter verwelkoming waren ook aan wezig de chef van de generale staf luitenant-generaal B. R. B. F. Has- selman, generaal Kruis, luitenant-ge neraal D. C. Buurman van Vreeden en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. De Franse Korea-vrijwilligers wer den verwelkomd door de Franse am bassadeur in ons land, de heer J. P. Garnier. De Belgische vrijwilligers werden toegesproken door de Belgische mi nister van landsverdediging, kolonel S. A. de Gfeef en de Luxemburgers door hun staf chef kolonel Jacobi. Na de plechtigheid werden de Ko rea-vrywilligers naar hun woonplaat sen vervoerd. Generaal Norstad terreden over oefeningCirrus". Geest van vastberadenheid en betere organisatie. De opperbevelhebber van de lucht strijdkrachten in de midden-sector van West-Europa, luitenant-generaal Lauris Norstad, heeft Maandag te Fontainebleau zön indrukken van de driedaagse luchtmanoeuvre „Cirrus' gegeven. Naar zijn mening was het belangrgkste winstpunt sinds de oefening „Ombrelle" in Juni, dat men thans de beschikking had over een groot aantal vliegvelden, die ge schikt waren voor straalvliegtuigen, De generaal wilde geen commen taar geven op het bericht, dat de Rus sen zouden beschikken over 8000 vliegtuigen voor een eventuele aan val, doch verklaarde dat het gevaar van een overschatten van het aantal vliegtuigen van een mogelijke tegen stander misschien even groot is als het gevaar van een onderschatten hiervan. Over de oefening zei generaal Nor stad verder, dat het optreden van de escadriles goed was geweest. Het meest was hy getroffen door de wil en de vastberadenheid van de deelne mers. Vooral met het oog op de be perkte middelen, achtte hg deze geest zeer belangrgk. Bg de oefening is slechts een groep van 20 bommenwerpers onopgemerkt gebleven voor het radarpersoneel. By een volgende oefening wil ge neraal Norstad de snelheid van de operaties opvoeren. Nu heeft men zich allereerst met punten als orga nisatie en systeem bezig gehouden Tijger» op Sumatra rijn actief. In de afgelopen dager, zijn in Mid- den-Sumatra negen mensen het slachtof fer geworden van aanvallen van tygers De bevolking leeft in een paniekstem ming. Op de rijstvelden en op de plan tages wordt niet gewerkt. Het wereldgebeuren Afbrokkelend imperium oezeer het er een week geleden ook naar mag hebben uitgezien, dat Mossadeq. aarzelend het be kende ultimatum naar Londen af te sturen, toch wel geneigd was in het olieconflict met de Britten wat water in zijn wgn te doen. het is toch an ders gelopen en men heeft moeten er varen, dat het conflict zich de laat ste dagen steeds meer toespitste. Zo zeer zelfs, dat men in Londen als eni- fe uitweg de weg van het beroep op e Veiligheidsraad heeft gekozen. Heeft moéten kiezen waarschyniyk. want het is toch wel zeer onwaar schijnlijk, dat Attlee het werkelgk op een gewapend conflict zou willen la ten aankomen. Men weet hoe op dit punt de verhoudingen in Londen lig gen: voornamelijk onder druk van de Conservatieven heeft Labour deze zo mer de belofte gedaan zich niet zon der meer uit Perzië te laten verdrg- ven en nu het werkelgk zo ver is, dat Mossadeq de laatste Britten heeft be volen vóór a.s. Donderdag het land te verlaten, zou men dus mogen ver wachten. dat de regering de gegeven belofte nakwam. De oppositie met de verkiezingen in zicht! herinnert Attlee daaraan dagelgks. Attlee heeft echter een andere weg gekozen en nuchter gezien, kan men moeilijk anders doen dan hem daarin gelgk geven. Het beroep op de Veiligheidsraad opent in elk geval de mogelgkheid het kri tieke stadium nog even op te schui ven en wat zou beoordeeld van het standpunt van Labour prettiger zgn dan deze moeilijke kwestie onop gelost na een verkiezingsnederlaag aan de tegenstander over te dragen? Inmiddels is bekend gemaakt, dat de Britten Woensdag door Engelse marine-eenheden uit Abadan zullen worden geëvacueerd. Op het moment, dat wg dit over zicht schrijven, zgn de debatten in de Veiligheidsraad juist begon nen, maar uit diverse uitlatingen valt toch reeds af te leiden, dat het de Britten niet zal meevallen hier een politiek succes te behalen. Hun ontwerp-resolutie. die de Perzen er van beschuldigt de beslissingen van het Haagse Hof welke toch niet verder gingen dan een handhaven van de status quo in afwachting van een definitieve beslissing niet na te komen, maakt weinig kans te worden aangenomen. De Amerikanen, die tot elke prijs willen vermijden, dat de Russen zich in het conflict zouden gaan mengen fhetgeen zeker het ge val zou zgn bij het gebruik van mi litaire machtsmiddelen), sturen aan op een nieuwe bemiddelingspoging, ditmaal te ondernemen door de Vei ligheidsraad. Maar ook dan zullen de Russen nog een spaak in het wiel kunnen steken door gebruik te ma ken van het veto-recht. Men weet, dat zg daarin helemaal geen been zullen zien. Bg alle moeilijkheden, is op het ogenblik echter één ding toch wel duidelijk: Engeland staat op het punt opnieuw een belangrgk bolwerk van zgn oude, door imperia listische politiek opgebouwde machts positie te verliezen. Na India, ook PerziëIs dit nu werkeiyk de schuld van Labour, zoals van Con servatieve zgde maar al te graag wordt beweerd? Aan deze vraag wiidde het Zwit serse weekblad „Die weltwoche" en kele dagen geleden een interessante beschouwing, waarin het vaststelde, dat hier gans andere factoren in het spei zgn dan die van beleidsfouten van welke politieke partg dan ook. Het is de veranderde geestesgesteld heid van het Engelse volk zelf, die het niet langer mogelgk maakt de rol van wereldheerser te spelen. Men kan dit betreuren, wanneer dit tevens betekent, dat de Europese invloed in de wereld aanzienlgk is verzwakt, maar het feit ligt er. De Engelsen, wier politieke geestkracht eigenlijk al sinds de eerste wereldoorlog aan het afnemen is, zullen zich in elk ge val moeten schikken in een situatie, waarin zg hoogstens nog maar een tweede viool zullen spelen in het we reldorkest der volkeren. Of zoals „Die Weltwoche" zegt: Zg hebben vrgwil- Iig gekozen naast Hitier onder te gaan als wereldmacht, liever dan de ze met Hitier te moeten delen. Ook wanneer Churchill over een maand de macht van Attlee zou heb- men, hetgeen door velen irschgniyk wordt be schouwd maar Truman heeft ons al eens gedemonstreerd, dat een ver kiezingsbal ook heel anders dan vol- f;ens Gallup-verwachtingen kan rol- en! zal Engeland geen principieel anders gerichte buitenlandse politiek künnen voeren. De dagen van Disrae li ende jonge Churchill zijn im mers voor goed voorbij!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5