De Parijse Opera: groots monument van de Franse cultuur GEN. SPOOR EN VIJF ANDEREN POSTHUUM ONDERSCHEIDEN STICHTING VOOR DE LANDBOUW BESPRAK PRMZENBELEID r\ ZATERDAG 29 SEPTEMBER J951 PROVINCIALE ZEEUW SE COURANT 3 GEBOUW MET 7569 SLEUTELS Architect moest de mooiste opera ter wereld bouwen (Van onze correspondent) Parijs, September In het hartje van Partjs, op het plein naar de be langrijkste grote boulevards elkaar snijden, ligt de Parijs© Opéra, de trots van elke Parjjzenaar. Iedere tourist, die naar de Franse hoofdstad komt, staat er met bewondering naar te kijken en als hjj het zich enigszins kan veroorloven, gaat hy er minstens één avond heen. Die Parjjse Opéra is zo groot, dat je tien minuten nodig hebt om er omheen te lopen en het toneel heeft zulke afmetingen, dat men er de gehele Amsterdamse schouwburg op zou kunnen bouwen, 's Avonds wordt het imposante gebonw fel ver licht door ontelbare schijnwerpers en dan heerst er op de Place de l'Opéra inderdaad iets van een sprookjesstemming. Het gebouw van de Opéra is nog maar een goede 75 jaar oud. Architect Garnier kreeg omstreeks 1870 de op dracht de mooiste opera van de we reld te bouwen. Op geld behoefde hij in die dagen niet te kijken en zo ont stond een opéra die nu, 75 jaar later, nog de grootste is die er bestaat. Niet wat het aantal plaatsen betreft, want bij een uitverkocht huis vinden er toch niet meer dan 2130 personen een plaats. Maar wel wat zijn inrichting betreft. Wie het hele gebouw lopende zou willen bekijken moet een afstand afleggen van Rotterdam naar Den Haag: de gangen zijn namelijk geza menlijk 21 km. lang. De zaal is 56 meter hoog. Onder de grond bevinden zich nog vijf étages, zodat de totale hoogte van kelder tot nok genoeg plaats biedt om er een toren van de Notre Dame in te verbergen. De eiec- trische installatie is een meesterwerk. Er zijn dertien duizend lampen in de Opéra, die door niet minder dan vier honderd kilometer draad met elkaar verbonden zijn. De schijnwerpers, die het toneel verlichten, kunnen vijf dui zend verschillende effecten te voor schijn toveren. De trappen bij elkaar zouden u op een berg van 1500 meter kunnen brengen. Wilt u nog meer cijfers? De sleutel bewaarder van de Opéra heeft een moeilijke taak. Hij moet 7569 sleutels uit elkaar kunnen houden. 1500 MAN PERSONEEL. Aan de Opéra, die vier maal per week een opvoering geeft, werken niet minder dan 1500 mensen, dat is dus net zoveel als de bemanning van een slagschip. Er zijn twee orkesten, die samen 160 man tellen. Het ballet wordt door 200 danseressen en dansers ge vormd en het koor is bijna net zo groot. Dat een dergelijke opera met een dergelijk personeel niet zonder subsidie kan leven spreekt wel van zelf. Wanneer men een plaats met twee gulden betaald, dan kost die in werkelijkheid zes gulden. Het budget van de opera beloopt 7.5 millioen gul den. De voorstellingen brengen echter slechts 2.5 millioen gulden op. De Staat moet er een dikke vijf millioen per jaar bijdragen. De voorbereidingen voor een nieuwe opvoering kosten een half millioen gulden. Vroeger was het in Parijs erg chic een eigen loge te bezitten. Iedereen, die in het mondaine leven van de hoofdstad mee wilde tellen, moest ieder jaar weer een loge huren. Boven dien was het „de bon ton" om ter ere van de bekendste zangers en dansers feesten te organiseren. Dat is nu natuurlijk allemaal veran derd. Alleen de president van de re publiek en de burgemeester van Parijs beschikken nog over loges. De Opéra heeft zich gedemocratiseerd. De voor oorlogse gewoonte, dat men op be paalde dagen verplicht was in avond kleding naar de voorstelling te gaan, heeft men ook laten varen. Men heeft nog wel gedacht die avondkleding-mode weer in te voe ren, maar dat is een jammerlijke echec geworden. De mensen kwamen toch in gewone pakken en daagse jurken. Had men al deze bezoekers willen weige ren, dan zou men de zaal niet half vol gekregen hebben. ZES KEER AFGEBRAND. De Parijse opera is 275 jaar oud en heeft al veertien verschillende gebou wen bewoond. Zes hiervan zijn door brand met de grond gelijk gemaakt. Vandaar dat men nu voortdurend de grootste voorzorgsmaatregelen neemt om brand te voorkomen. Onder de Opéra stroomt een onderaards rivier tje. Het water wordt hieruit gepompt in negen grote bakken, die gezamen lijk honderdduizend liter bevatten. K.L.M. ingeschakeld voor bezoek aan oorlogsgraven. In acht opeenvolgende vluchten zul len ongeveer 200 Engelsen per KLM naar ons land komen voor het bren- fen van een bezoek aan de geallieer- e oorlogsgraven. Het Nederlands Oorlogsgraven Comité is tot dit mas sale transport door de lucht overge gaan om in korte tijd te kunnen vol doen aan de talrijke verzoeken uit Engeland van nabestaanden van hier begraven Britse militairen. Dinsdag 2 October arriveert het eerste KLM- toestel met pelgrims uit Londen op Schiphol. Bookmaker Harry Gross tot 12 jaar veroordeeld. De New-Yorkse bookmaker Harry Gross, is Donderdag tot 12 jaar ge vangenisstraf veroordeeld op be schuldiging aan het hoofd te staan van een grote door de politie be schermde speelorganisatie. Het Hof legde Gross geen boete op. Gross, over wie wij onlangs een ar tikel publiceerden, was onlangs de voornaamste getuige in een proces tegen een aantal New-Yorkse poli tieagenten, die van corruptie wer den beschuldigd. Een ingewikkeld buizensysteem, dat vijf kilometer lang is, kan dit water in alle vertrekken laten spuiten. Ook heeft men een kunstmatige regenin stallatie bedacht, die in staat is water heel fijn in de lucht te verspreiden, waardoor men op warme avonden de temperatuur kan doen zakken. Bij belangrijke premi'res wordt er natuurlijk nog wel door iedereen avondkleding gedragen. Dit is dan een prachtige gelegenheid voor de Parisiennes om de laatste creaties van de beroemdste „maisons de haute cou ture" te komen tonen. -De Garde Ré- publicaine vormt een haag, waardoor de gasten naar binnen komen en bui ten staat heel de Place de l'Opéra vol mensen, die hun chique stadgenoten in hun mboiste avondkleding komen bekijken. (Nadruk verboden). Stijgend aantal buitenlandse toeristen. ALGEMENE VERGADERING A.N.V V Als onderdeel van het A.N.V.V.- congres werd Vrijdag te Utrecht de algemene vergadering der Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer gehouden. De voor zitter. mr. dr. L.PL Deckers uit Den Haag. verzekerde in zyn openings woord tevreden te zyn over het afge lopen jaar. Bedroeg het aantal bui tenlandse toeristen ui 1949 315.000, in 1950 steeg dit getal tot 400.000 exclusief de Belgen en Luxemburgers wier aantal op 4 millioen geraamd kan worden. Aan buitenlandse devie zen werd ontvangen 58 millioen gu» j den tegen 34 \'t millioen in 1949. Aan vervoerskosten werd 20 millioen aan deviezen ontvangen „Wy gaan met gematigd optimisme de toeaomst te gemoet aldus de heer Deckers. De president der N.S., ir. F. Q. den Hollander, die vervolgens het woord voerde, zei de o.m., dat voor het in ternationale autobusverkeer een gro te toekomst open ligt. In het paleis op de Dam heeft H.M. de Koningin Vrijdag aan de nabe staanden van posthuum onderscheiden Nederlanders, wegens hun bijzonde re verdiensten voor het Vaderland, Militaire Willems Orden uitgereikt. De Koningin stelt de versierselen, behorend b(j het ridderschap Militaire Willems Orde vierde klasse, ter hand aan mejuffrouw J. C. W, Ketting Olivier, zuster van wylen soldaat J. F. Ketting Olivier, (boven), en aan mevrouw Den Ouden, echtgenote van Luitenant-kolonel M. P. A. den Ou den, (onder), wegens hun verdiensten in Korea. Zoals we de vorige maal gezien Heb ben, is de Bommi-vis door een wijzi ging in de bouw van voor- en achter vinnen, alsmede door het bezit van longen, in staat op het land te leven, maar in nog sterker mate heeft een verwante soort zich aan het landleven aangepast, ?i.l. de merkwaardige Ana- bas. Deze vis, die in India, Burma en Malakka wordt aangetroffen, is niet alleen in staat zich kruipende over het land voort te bewegen, maar kan met behulp van zijn vergroeide stekelige vinnen zelfs bomen beklimmen. Dien overeenkomstig wordt hij dan ook klimbaars genoemd. We moeten ons natuurlijk niet voor stellen, dat hij dit doet met het gemak van een eekhoorntje, maar, door zijn stekelige vinnen in het hout van de boom te haken en zich vervolgens met de staart opwaarts te drukken, weet hij zich toch aardig te behelpen. Ook bezit hij longen, die zich in 'n ruimte ter weerszijden van de kop boven de kieuwen bevinden, zodat hij zich ge durende zijn tochten in het loof geen zorgen behoeft te makencover gebrek aan zuurstof. Het zou onjuist zijn de klimbaarzen te beschouwen als een tussenvorm tussen vissen en landdieren; integen deel, het dier is volkomen een r>is, zij het dan dat het is uitgerust met moge lijkheden, waardoor het in staat is op het land en in bomen te verblijven. Dit moge voor ons als een tegenspraak klinken, maar er zijn in de natuur zo vele zaken, die voor ons gevoel een te genstrijdigheid inhouden. Want de meesten onzer zouden bijv de magnetische noordpool in de buurt van het Noordpool-gebied zoeken, maar bij nadere beschouwing blijkt hij bij de Zuidpool te liggen. H. Petition. „Onze gemeentchap kan helden niet ontberen" Koningin reikt hun weduwen de Militaire Willemsorde uit. Tydens een indrukwekkende plechtigheid in de Burgerzaal van het paleis op de Dam te Amsterdam heeft H.M. Koningin Juliana Vrijdag aan de weduwe van generaal S. H. Spoor mededeling gedaan, van zyn benoe ming posthuum tot commandeur der Militaire Willemsorde. Aan de we duwen van generaal-majoor R, T. Overakker, luitenant-kolonel M. P. A. len Ouden, reserve eerste luitenant J. A. van Bijnen en de heer T. Dobbe ■n aan de zuster van soldaat J. F. Ketting Olivier, deelde H. M. de Ko- ingin mede, dat zij posthunm benoemd waren tot ridder der vierde klasse an de Militaire Willemsorde. H.M. reikte de nabestaanden de versierselen behorende by de onderschei ding persoonlek uit. Zij hield daarbij een redevoering, waarin zij o.m. zeide: „In dit plechtig ogenblik mag het verdriet van het dagelijks gemis plaats maken voor trots en dus voor blijdschap om hem die U zo lief was. Het zijn hun uitstekende daden ge weest van moed, beleid en trouw, die hen stempelen tot helden van het Nederlandse volk. In de eenvoud en nederigheid, 'die het ware kenmerken, bieden zy de overlevenden en het na geslacht hun leven en hun dood aan, ten voorbeeld. Wat zy deden en wie zq waren Is van een zeer grote ver scheidenheid. Daarbij spreekt te ster ker, dat zij dit ene gemeen hadden: zich te geven tot het laatste en ten volle. Generaal Spoor heeft in een tijd van felle strijd en scherpe tegenstel lingen zijn troepen zoveel zelfvertrou wen weten te geven, dat dit leger met kalmte en zelfbeheersing de verschil lende opdrachten, die het kreeg, voor beeldig wist uit te voeren. Deze zelf beheersing van het leger heeft er krachtig toe bijgedragen om het tot standkomen eerst van overleg en daarna van een vergelijk tussen Ne derland en Indonesië mogelijk te ma ken. Drie van hen, die wij eren waren fi guren, die, toen voor de oppervlakki ge beschouwer de overweldiger blij vend overwinnaar leek te zyn gewor den, toch de moed hadden om de strijd voort te zetten. Het Nederland se volk kan nooit diep genoeg besef fen, wat het hen te danken heeft. De twee anderen stelden zich vrijwillig beschikbaar voor de idealen van de .idealen van de Verenigde Naties. Onze gemeenschap kan helden niet ontberen". Na de plechtigheid ontving de Ko ningin, die zelf het Grootkruis der Militaire Willemsorde droeg, de zes vrouwen, die uit haar handen de ver sierselen van de onderscheidingen ontvingen, in haar privé-vertrekken. Waardevolle enveloppe lag op straat. Donderdag zagen twee agenten op de Rijswijkseweg te 's Gravenhage een enveloppe liggen, die bij onder zoek f 2643 aan betaalbare coupons bleek te bevatten. De enveloppe was verloren door een wisselloper, wiens tas een gat vertoonde. De enveloppe is aan de bank terugbezorgd. Premielening voor de woningbouw. Het plan voor een nationale pre mieregeling ten behoeve van de wo ningbouw. schijnt thans zo goed als gereed te zyn. De Volkskrant schrijft, dat de com missie van advies het plan dezer da gen aan de minister zal overhandigen en dat het totaal van de lening op 100 millioen gulden wordt geraamd. Beoogd wordt, aldus de Volkskrant, de uitgifte van obligaties variërende van vijf en twintig tot duizend gul den met een rente van 21,{! procent. De aldus binnengekomen gelden zullen de gemeenten die zich bij het fonds aansluiten, kunnen lenen tegen een nog vast te stellen hogere rente. De looptijd van de lening is volgens het plan van de deskundigen gesteld op vijf jaar DE FINANCIERING VAN DE LANDBOUW. Het Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-comité, houdt dit jaar zijn al gemene vergadering op 25 October in Den Haag. In de middagvergadering zal ir. J. S. Keyser, directeur van de Coöpe ratieve Centrale Raffeisen-Bank te Utrecht, een inleiding houden over het onderwerp: „Actuele vraagstuk ken op het gebied van de financie ring van de landbouw." Damesbeurzen in Den Haag en Rotterdam geopend. Met de woorden van Virgilius „De vrouw is een wispelturig en veran derlik wezen", als aanknopingspunt, heeft mevrouw J. C. OudFischer \rydag in Rotterdam de derde beurs voor mode en huishouding „Femina". in de grote Ahoyhal, geopend. Tezelfdertijd opende de burgemees ter van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking. in zijn stad de 69ste Da- mesbeurs van de Dameskroniek. Bedrijfsunie Bouwnijverheid bezorgd voor woningbouw Nota aan Stater-Generaal. De bedrijfsunie in het bouwbedrijf, gevormd door dé drie grote landely. ke werknemersorganisaties in het bouwbedrijf, heeft in een nota aan de Staten-Generaal haar bezorgdheid uitgesproken over de ontwikkeling van de laatste maanden in de bouw nijverheid en met name in de woning bouw. Het bouwjaar 1952 heeft deze bezorgdheid niet weg kunnen nemen. Gevraagd wordt om verbetering van de situatie in de bouwnijverheid. De bedrijfsunie komt tot de con clusie, dat de perspectieven voor de woningbouw zeer ongunstig moeten worden genoemd. In dit verband rijst bij haar de vraag of het plan van dè regering om in de 2e helft van 1951 nog 25.000 en in 1952 ten minste 40.000 woningen te bouwen, wel gereali seerd zal kunnen worden. Zou dit niet het geval zijn. dan is onder meer een weerslag te verwachten op de huis vesting en op de werkgelegenheid. Voorts wordt in de nota geconclu- deert, dat een werkloosheid in het bouwbedrijf, terwijl honderdduizen den gezinnen niet behoorlijk gehuis vest kunnen worden, voor het Neder landse volk moeilijk aanvaardbaar is. De nota dringt er daarom met klem op aan, dat: 1. Gestreefd wordt naar een ver hoging van het woningbouwprogram ma 1952. 2. Maatregelen genomen worden dat onder alle omstandigheden de fi nanciering van de woningbouw ver zekerd zij. AGRARISCHE PROBLEMEN De heer J. B. Becu treedt thans op als voorzitter der Stichting. Deze week vergaderde het bestuur van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland en besprak daarbij tal van actuele agrarische problemen. Het voorzitterschap, dat by de in de Stichting same uwer kende organisaties rou leert, werd door de heer G. van Waes overgedragen aan de heer J. B. Becu. De heer van Waes dankte voor de prettige samenwerking en voor de goede sfeer, die er in de Stichting steeds heerst. De nieuwe voorzitter zeide hier na te vertrouwen, dat de nauwe en goede samenwerking tussen de organi saties ln de Stichting zal blijven voortduren. Een belangrijk punt van de bespre-1 kingen vormde het pryzenbeleid van de regering. Op 11 September werd een bespre king gehouuen met de minister, waar by aangedrongen werd op een snelle re bekendmaking van het pryzenbe leid voor de akkerbouwproducten 1952, en voorts op een verhoging van de tarweprijs. Van regeringswege achtte men het noodzakelijk om ae z.g. koppelings regeling voor de kleigebieden ie hand haven, inmiddels heeft de minister op ae vergadering van de F.N.Z. de tarweprys vooi j.952 ad 26.be kend gemaakt. Het nieuwe pryzenbeleid is er nu op gericht om aan de werkers in de agrarische sector een redely ke be- staansmogelykheid te verschaffen, terwijl tevens prijsmaatregelen nodig zullen zijn voor de proaucten, die voor de voedselvoorziening in Neder land van oijzondere betekenis zijn. De minister heeft de producten in een drietal catagonèen ondergebracht en voor elke categorie een oepaalde gedragslijn uitgestippeld. Tot de ca tegorie producten, waarvan de prijs vorming nagenoeg geheel door de overheid moet worden beheerst, kun nen worden gerekend; tarwe, kool zaad, suikerbieten, consumptiemelk en bacon. Met de Stichting voor de Landbouw zal de minister in nauw overleg treden over het prijsbeleid. In ae vergadering werd er op ge wezen, dat de regering de lanaoouw van jaar tot jaar tevreden wil stel len met enkele maatregelen. Het is echter nodig om een eigen sterk be leid op langere termijn te ontwikke len. Voorts zal er op aangedrongen worden om de prijzen van de ver plicht in te leveren producten mini maal te stellen op het kostprijsnive- au. Het Bouwbureau voor Zeeland ont wikkelt zich gunstig, doch heeft al leen te kampen met ae bouwstop. Als adviserend lid van het bestuur van het Bouwbureau voor Zeeland werd aangewezen de secretaris van de Sticnting voor de Landbouw de heer P. de Kam. Bij de minister zal worden aange drongen op de aanstelling van een boeraery-technische kracht ter be schikking van de landbouwvoorlich tingsdiensten in de provincie. STEMBEVOEGDHEID. Gesproken werd over een mogelij ke verlaging van het aantal hectaren dat vereist is voor de stembevoegd heid in polders of waterschappen ge regeerd door het Algemeen Polder- reglement. Aangezien deze materie o.m. van 'groot belang is voor de tuinbouw, zal dit nader worden bestudeerd in de Commissie Grondgebruik en in de Tuinbouwcommissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland. AARDAPPELMOEHEID Ten aanzien van de bestrijding aardappelmoeheid werd een nota be sproken over de gang van zaken in 1951 ten aanzien van de voorbereidin gen, de uitvoering, de overtredingen en de terinzage-legging. In 1951 werden practisch alle aard appelpercelen in kaart gebracht, 135.000 ha. cultuurgrond in totaal. Ook in 1952 wordt weer vruchtwis- selcontröle toegepast en is kartering dus noodzakelyk, waarbij nog vroe ger zal worden begonnen. Getracht zal worden de terinzage- legging van de kaarten wettelijk te doen regelen. Volgend jaar zal tegen overtreders sneller en strenger worden opgetre den in het belang van de export. TRACTOREN EN WEGVERVOER De mogelijk bestaat dat het gehele land en aus ook de provincie wordt ingedeeld in rayons, waarbinnen het dan toegestaan zou worden om met één of meer aanhangwagens achter een tractor te rijden op de ryks- en provinciale wegen. Het bestuur stond afwijzend tegen over een indeling in rayons en was van mening, dat het rijden met trac toren niet moet worden belemmerd, althans niet voor eigen vervoer en voor coöperaties en combinaties. Het bedrijfsleven kan zich niet veroorlo ven, dat de mechanisatie, waarin veel kapitaal is geïnvesteerd, niet ten volle wordt uitgebuit. Het is ondenk baar dat de landbouwer het beroeps vervoer zou willen verdringen, bo vendien zou dit laatste niet in staat zyn om het gehele vervoer van land bouwproducten over te nemen. Er zullen bovendien grote onbillijkhe den komen by een rayon-indeling- zelfs in een provincie als Zeeland met natuurlykc eilandenbegrenzingen al wordt de straal op o, 10 oi5D k.m. vastgesteld. Als lid van de kanalencommls#*» werd aangewezen de heer G. van Waes te westdorpe. BOERDERIJENBOUW SLOEPOLDER. Bekend werd gemaakt dat er nog dit jaar een aanvang zal worden ge maakt met de aanbesteding van een tiental boerderijen in de Sloepolder. Een en ander naar de plannen, die destijds ook met de Stichting voor de Landbouw werden besproken. Nieuw verschijnsel vliegend huisraad. Uit een open raam van een huis te Rotterdam vlogen met korte tussenpozen diverse stukken huisraad uit het raam en met gekraak kwam het dan versplinterd op de straat terecht. Een beeldje van een kinderkopje, koperen schalen, kastjes en zelfs een pick-up- mstallatie arriveerden op de klinkers. Op te maken uit de verha len, die de ronde deden bij de opgewonden toeschouwers, zou de inboedel, waarop wegens belastingschuld beslag zou zyn gelegd, worden verkocht. De eigenaar sloot toen do voordeur af en liet niemand binnen. Ook de politie, die via het dak probeerde binnen te komen, had geen succes. Daarop ontrolde zich voor de ogen van de toeschouwers een gratis gooi- en smijtfilm. Het wereldgebeuren Week van spanningen Hoezeer het verhaal misschien ook wat eentonig begint te worden, het moet toch weer gezegd wor den: de afgelopen week is een week van grote spanningen geweest. Span ningen in Europa om de toekomstige positie van Duitsland, spanningen in net Nabye Oosten, waar het olie-con flict tussen de Perzen en het oude Albion zich steeds meer toespits, spanningen ook in het Verre Oosten, met name in Korea natuurlijk, waar de oorlog om der wille van de vrede nog steeds voortraast, ook al worden er krampachtige pogingen aangewend om een modus te vinden, die het strekken van de wapenen mogelijk zou maken. En 'op de achtergrond van dit alles als een levensgevaarlijke hoogspan ning de grote, alles beheersende te genstelling tussen Oost en West, tus sen Washington en Moskou, waarbij vele andere concrete en latente con flicten in het niet schijnen te verzin ken. Zo zeer zelfs, dat men zich wel eens begint af te vragen of ze, alle el lende ten spijt, misschien toch ook een nuttige rol vervullen. Want wan neer al die kleine vonkjes werkelijk gedoofd zouden zyn, zou dan het gro te gevaar niet pas werkelijk acuut worden Na hetgeen we gisteren in deze ru briek reeds schreven over de situatie in Duitsland, kunnen we op dit punt kort zijn. Hoe men het oók bekijkt, het ziet er beslist toch niet naar uit. dat hier Oost en West elkaar spoedig zullen weten te vinden. De feiten tlg- Een nu eenmaal zo. dat een verdeeld lultsland althans voorlopig de beste waarborgen biedt voor Set behoud van de vrede in Europa. Voor de Duitsers tragisch natuurlijk, maar zij zullen dit te hebben aanvaarden. Anders liggen de zaken tussen En geland en Perzië. Premier Att- lee en zyn regering zhn hier wel voor een zeer moeilijk dilemma ge steld en hun zorgen worden boven dien nog niet weinig verzwaard door het feit dat de verkiezingen om zo te zeggen voor de deur staan. Men kan natuurlijk aanvoeren, dat Labour het tijdstip hiervoor zelf heeft kunnen kiezen, maar daartegenover staat toch, dat de keuze moeilijk anders kon vallen dan is geschied, omdat uit stel de zaak alleen maar nóg moeilij ker kon maken. Capituleren of vechten? De Engel se oppositie schijnt het er op aan te sturen, dat Attlee tot het laatste be sluit, maar of zij zich daarbij voldoen de voor ogen heeft gehouden, dat zij bij een eventuele Labour-nederlaag en daar rekent Churchill toch vast op? zelf het zaakje verder zullen moeten opknappen, lijkt toch wel eventjes de vraag. Attlee overweegt thans het conflict met de Perzen aan dc Veiligheidsraad voor te leggen. Waarschijnlijk is dit voor hem voorlopig de enige uitweg uit de moeilijkheden, vooral nu de Amerikanen te verstaan hebben ge- feven er weinig voor te gevoelen, dat ngeland door wat Churchill dan misschien als een „vastberaden optre den" zou toejuichen, de wereldvrede mogelyk in onmiddellijk gevaar zou brengen. Het is immers niet uitgeslo ten, dat de Russen een militair optre den in Perzië ook niet zonder meer zouden laten passeren en wanneer de vonk eenmaal ln het vat is geslagen, kan een explosie misschien niet meer voorkomen worden Bij de onderhandelingen over wa penstilstand in Korea wil het, alle hoopvolle berichten van de vorige week ten spijt, nog steeds niet vlotten. Generaal Ridgway wenst eerst meer zekerheid ten aanzien van het voorkomen van schendingen van het onderhandelingsgebied, hetgeen geen onredelijke eis kan worden ge noemd. Thans heeft hij een wat gun stiger gelegen plaats voor een d i- recte hervatting der onderhande lingen voorgesteld, maar ook daarop hebben de Noordelijken gereageerd met de oude beschuldigingen van traineren der besprekingen en derge lijke. Erg logisch klinkt dit niet en bijzonder hoopvol ziet de situatie er niet uit. En toch zal ook hier een vorm gevonden moeten worden om oen einde te maken aan een conflict, dat weliswaar van lokale betekenis zou kunnen worden genoemd, maar dat toch ook alle elementen in zich heeft, die voldoende kunnen zijn om ernstiger onheil te ontketenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5