Gezinsdrama in St. Jansteen voor de Middelburgse Rechtbank cS B AT WIS GEMEENTE OOSTBURG WERD IN HET ONGELIJK GESTELD METEO-AMBTENAAR ZORGDE VOOR MEER REGEN Uitslag prijsvraag P.Z.C.-vraagtekenman PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 Acht maanden geëist Officier: Tragisch element heerst over het criminele „Het tragische element in deze zaak heerst over het criminele en de droevige zyde stelt de misdadige kant in de schaduw". Deze woorden sprak tegen de 43-jarige <T. C. de M. uit St. Jansteen, die er van beschuldigd werd de officier van Justitie, rar. J. L. Andreae by de behandeling van de zaak in de nacht van 6 op 7 Juni z\jn zeventienjarige zoon Joannes Jacobus om het leven te hebben gebracht. Gisteren werd dit droevige gezinsdrama, dat enige maanden geleden in brede kring grote ontsteltenis verwekte, voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg behandeld en daarby bleek hoe triest deze geschiedenis zich had toegedragen. De officier zeide niet in op zet te geloven en kwam na ampele overwegingen in het slot van zyn re quisitoir tot een cis van acht maanden onvoorwaardelijk. Verdachte M. maakte een zeer ver slagen Indruk en kon zich tydens het verhoor door de president, mr. C. R. F. van Roggen .enkele malen niet be dwingen. Hij "barstte in snikken uit. Tjjdens het verhoor kwam vast te staan, dat de M. en zijn vrouw twee hardwerkende mensen waren, die zich weinig gunden en die van 's morgens vroeg tot zonsondergang bezig waren met' nun landbouwbedrijf. Hun zoon leverde aanvankeiyk geen moeilgkhe- den op en ging na ae lagere school naar een internaat in Oudenbosch, waar hij een Mulo-opleiding kreeg. Aanvankelijk ging ook hier alles naar wens, doch in het tweede schooljaar, J9491950, ontstonden er moeilijkhe den met de jongen, zo zeer zelfs, dat de broeder-overste de vader bij zich liet komen en hem mededeelde, dat de jongen van school zou worden ge stuurd. Inderdaad kwam het zover, waarna de knaap naar de Muloschool in Terneuzen werd gezonden. Hy werd steeds lastiger, kwam in verkeerd ge zelschap en was een voortdurende zorg voor zyn ouders. Toch slaagde hy voor het eindexamen der school. Toen moest er beslist worden wat hy verder ging doen. Eerst werjd de mo gelijkheid overwogen tc studeren voor staatsexamen, waardoor hy een arts-studie aan de universiteit zou kunnen volgen, doch toen dit niet ging, werd besloten dat hg boêkhoud- lessen in Hulst zou volgen. De jongen werd echter met de dag lastiger, spybelde van zgn lessen, ging met allerlei meisjes om en ver diende waarschijnlijk nog iets bg zgn zakgeld met smokkelen. Advertentie. Egyptisch katoenen REGENJASSEN geheel dubbel vanaf 39.95 HERENCOSTUUMS zuiver kamgaren, mooie kwaliteit r.a. 81.5Ü Cheflotte en Tweed v.a. 59.95 HEREN SPORT-COLBERTS vanaf 29.75 PANTALONS Kamgaren vanaf 39.75 De vader en moeder twee uiterst eenvoudige boerenmensen konden hem niet meer aan en conflict op con flict ontstond. Buren en kennissen kwamen het vertellen, als de jongen weer lets had uitgehaald en de pas toor adviseerde de flets van de zoon op te sluiten. Dat zette kwaad bloed, waardoor de jonge volkomen onhan delbaar werd. President: „De verhouding werd steeds slechter?" Verdachte: „Hg bedreigde mgn vrouw soms met een fietspomp en ook eens met een stoel. Bgna nooit kwam hy 's avonds op tyd thuis". Zo brak de nacht van 6 op 7 Juni aan. De jongen kwam pas tegen vier uur in de woning aan en de vader, wakker geworden en volkomen uit zijn gewone doen door het gedrag van zgn zoon, vroeg waar deze geweest was. Er ontstond een worsteling, waarbij de jongen volgens verdachte op hem afsprong. Verdachte: „Ik wist niet meer wat ik deed. Ik was bulten mezelf". President: „Dacht U: Nou moet hy er maar aan V' Verdachte: „Neen! Het was toch myn kind!" Het drama gebeurde omstreeks vier uur en om vijf uur haalden de ouders de dokter. Verdachte kon zich niet meer herinneren, wat er inmid dels gebeurd was. Of hy de jongen van de trap had laten vallen, of dat het lichaam uit zijn handen was ge gleden.hij wist het niet meer. Het conflict had hem reeds in de tijd vóór het gebeurde zo aangegrepen, dat hij soms naar de stal moest vluchten om zich in te houden. Die nacht echter was de spanning te groot geworden. REQUISITOIR. De officier, mr. Andreae. geloofde niet in opzet en kwalificeerde de daad als mishandeling met een gevolg, dat verdachte niet heeft gewild. Hg acht te het echter onjuist om het slachtof fer te zien, als iemand die zonder meer de beest uit hing. „Een paeda- gogie van zeventien jaar speelt hier ongetwijfeld eveneens een rol", aldus mr. Andreae. „Daarbij komt nog dat velen met goede raad kwamen: gees telijken, kennissen, buren, vrienden en dit alles wekte een zekere span ning, die ten slotte tot ontspanning kwam in een vechtparty met het noodlottige gevolg". Ten opzichte van de strafmaat be toogde mr. Andreae, dat de grootste straf in dit geval niet door de Justi tie wordt opgelegd, maar gevormd yrordt door het schuldgevoel van ver dachte. Tenslotte eiste hy een gevan genisstraf van acht maanden. PLEIDOOI. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, zeide in zjjn pleidooi, dat hy in zyn zevenentwintigjarige loopbaan als advocaat nimmer een dergelijk ern stig feit had meegemaakt. „Dikwijls heb ik medelijden met een verdachte gehad", aldus pleiter, „maar ditmaal is mijn medelgden toch wel zeer groot". Pleiter wees op de belangrijkheid van de voorgeschiedenis en wees er op, dat het rapport van de deskundi ge, dokter B. Pfacltzcr, tot conclu sie komt, dat de M. in sterke mate verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Is de opvoeding van het slachtoffer wel juist geweest, vroeg pleiter zich af. De ouders zijn mensen, die in de styi van hun voorvaderen leven en werken: hard zwoegende boeren, die zichzelf niets gunden. Daarby komt, dat hier sprake is van een jongen, die zoals de uitdrukking luidt: „een mens het bloed onder de nagels weghaalt". Pleiter zeide het te betreuren, dat het gezin in St. Jansteen stug en ge sloten voor zich zelf leefde, zodat het niet mogelgk was een getuige op te roepen, die zich een oordeel kon vor men over de conflicten. Met verwij zing naar een vonnis uit 1938 voerde mr. Adriaanse aan, dat in deze zaak een beroep op noodweer-exces moge- ïyk was en vroeg tenslotte ontslag van rechtsvervolging c.q. een zo ge ring mogelgke straf. Uitspraak Woensdag 10 October. A FINE TRADITION LANGE NOORDSTRAAT 8-10 MIDDELBURG Motorrijder slipte. Vrijdagmiddag omstreeks 1 uur reed de journalist R. v. d. V. uit Mid delburg op zgn motorrgwiel op de Provinciale weg tussen LJzendijke en Driesprong, toen plotseling bg het naderen Van een tegenligger de voor band van zgn motorrgwiel sprong. De heer v. d. V., die hierdoor slipte, schoot rakelings voorbij de naderende vrachtauto in de berm van de weg, sloeg over de kop en kwam via een haag en een sloot in een stromyt te recht. Wonderlgk genoeg had hg slechts schaafwonden aan de rug en de knie opgelopen. Hn kon na repa ratie van zyn motorrgwiel ter plaat- Set sQn reis voortzetten. De Godshuizen in 1950. "Verschenen is het verslag van het bestuur der Godshuizen te Middelburg over het jaar 1950. In verband met dé toename van het aantal patiënten werd de barak op de binnenplaats van het Gasthuis, waarin verplegend per soneel was gehuisvest, weer voor ver pleging van patiënten bestemd. Het instrumentarium werd op sommige onderdelen vernieuwd en uitgebreid. De nog steeds toenemende bedbezet- ting en de grote toeloop tot de poli klinieken was aanleiding voor het be stuur om het architectenbureau Pos thumus Meyes en Van der Linden te Amsterdam opdracht te geven plan nen voor een verdere uitbreiding te ontwerpen. Deze inmiddels reeds békende plannen hebben als basis gediend voor de besprekingen met de Ziekenhuisraad. .Het ministerie van Sociale Zaken kon zich in beginsel met de uitvoering der plannen ver enigen. Van het Nederlandse Rode Kruis ontving het Gasthuis het Her- inneringskruis 19401945 als bewijs van erkentelijkheid voor het werk verricht ten tijde van bezetting, be vrijding en herbouw. De bezetting in het Gasthuis en het bezoek der poli klinieken en röritgenafdeling overtrof belangrijk de cijfers over 1949. Ten aanzien van Tiet personeel zegt het verslag o.a. dat het aantal gegadigden, dc.f zich opgaf voor de nieuwe cursus leeriingverpleegster bevredigend was. Het verslag besluit tenslotte met ui ting te geven aan de waardering van het bestuur voor de wyze waarop het personeel der Godshuizen zgn taak heeft vervuld. Bij het verslag zijn een aantal bijlagen gevoegd met gedetail leerde cijfers over verpleegdagen enz. EZONDE pullman CYïlatraóAdn De bijeenkomst van de Nationale Vrouwenraad. Zoals bekend wordt Maandag en Dinsdag aanstaande te Middelburg de jaarlijkse vergadering gehouden van de ledenraad van de Nationale Vrou wenraad. Het is voor de eerste maal, dat deze vergadering in Zeeland wordt gehou den en het is de bedoeling om te trachten een plaatselijke raad voor de provincie Zeeland te vormen. De. ver gadering, die Maandagavond gehouden wordt zal worden bijgewoond door de vertegenwoordigsters van ruim 40 vrouwenorganisaties in Nederland en is ook toegankelijk voor belangstel lenden. Zoals bekend vormt de Nationale Vrouwenraad het forum van vrou wenorganisaties van alle gezindten in Nederland. Maandagmiddag om 17 uur worden de gasten in de Statenzaal door het provinciaal bestuur ontvangen. Voor Dinsdag staat een excursie en een ontvangst door het gemeentebestuur van Middelburg op het programma. De regelingscommissie bestaat uit de dames E. J. v. d. Broecke-de Mjan, voorzitster, mr. P. H. M. Pot, secreta resse, M. v. Arkel-de Jongh, penning- meesteresse, E. Bolkestein, M. K. Kolff, A. E. Priester (Ver. v. Huisvrouwen te Vlissingen), F. Kostense-Kraak (Prov. Bond Plattelandsvrouwen), J. M. Leenhouts (U.V.V.), J. v. d. Weel (Ver v. Huisvr. Middelburg), O. E. H. Kloevekorn (soc. werkster), dr. H. C. M. Ghysen, Soroptimistclub. HOOFD CHR. KLEUTERSCHOOL TE VLISSINGEN BENOEMD Mej. M. G. Sutherland te Nieu- werkerk, hoofd van de Chr. Kleuter school te Zierikzee, is benoemd tot het hoofd van de Chr. Kleuterschool te Vlissingen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN IN ZEELAND Over de week van 16 tot en met 22 September kwamen in Zeeland de volgende gevallen van besmettelgke ziekten voor: 4 gevallen van rood vonk, t.w. in Goes Krabbendykè, Nieuw- en St. Joosland en Terneu zen en 1 geval van rubeola te Goes. DE RAADHUISKWESTIE. Intrekking raadhuisopdracht aan ir. F. H. Klokke geschiedde onrechtmatig. Naar wij vernemen heeft de commissie van geschillen van de Bond van 5federlandse Architecten thans uitspraak gedaan in het geschil tussen de gemeente Oostburg en de ontwerper van het nieuwe gemeentehuis, ir. F. H. Klokke, architect te Middelburg. De commissie Is tot de conclusie ge komen, dat het intrekken van de aan ir. Klokke verstrekte opdracht tot het ontwerpen van een nieuw gemeentehuis onrechtmatig is geweest, ook al werd ir. Klokke in de gelegenheid gesteld om deel te nemen aan de na deze intrekking uitgeschreven prysvraag voor een nieuw ontwerp. Moge Intussen het geschil uit de wereld zyn, Oostburg staat thans voor 'n nieuw probleem. Het kan als nog besluiten 't ontwerp-Klokke uit te voeren. Het kan ook de prijsvraag op nieuw uitschrijven, of opdracht geven aan een andere architect. Voor de gemeente betekent de gang van zaken niet alleen een schadepost en de noodzaak tot het erkennen van ongelijk, maar tevens een aanzienlgke vertraging van de oplossing van het raadhuisprobleem... Voor ir. F. H. Klokke is de arbitrage uitspraak een volledig eerherstel. De commissie grondt deze uit spraak op net feit, dat nadat ir. Klokke in opdracht van het gemeen tebestuur een ontwerp voor een ge meentehuis te Oostburg had gemaakt de gemeente eenzydlg wijziging heeft gebracht in de situatie van de stra- tenligging ter plaatse, waardoor de uitvoering van het ontwerp van de heer Klokke inderdaad in het ge drang is gekomen. Het scheidsgerecht constateert, dat zelfs de door de ge meente beweerde onuitvoerbaarheid van eisers plan geenszins onherroepe- iyk vaststond. De wijze waarop het gemeentebe stuur de door eiser aangevochten be slissing heeft genomen, de behande- ling in de gemeenteraad en de daar op gevolgde krantenpublicaties, acht te de commissie schadelijk voor de ïoede naam van Ir. Klokke. Zy kwam :ot de conclusie, dat eiser aan dit al les een recht op schadevergoeding vermag te ontlenen. Het scheidsge recht neeft deze schadevergoeding naar biliykheid vastgesteld op 5000 de gemeente veroordeeld tot betaling van dit bedrag benevens de kosten van de procedure. Tevens heeft de commissie het biliyk geoordeeld, dat de uitspraak ter openbahe kennis van de gemeenteraad wordt gebracht. Met genoegen wordt door het scheidsgerecht nog geconstateerd, dat ;een der uitgenodigde architecten .langende het geschil deelgenomen heeft aan de door de gemeente Oost burg uitgeschreven prysvraag voor """itweri een nieuw raadhuis ontwerp. is een einde gekomen aan tussen ir. Klokke en het gemeentebestuur van Oostburg. Dat de arbitrale uitspraak uit zou vallen ten voordele van de architect was reeds te voorzien, hoezeer het ook noodzakelgk was, dat de lezer zhn opvatting met argumenten staafde. Deze zijn tenslotte doorslaggevend gebleken. Wy hebben in ons blad destijds op de ongebruikeiyke weg. die door Oostburg bewandeld werd, reeds gewezen. Weer tourwagens bij de S.B.M. Vrydagavond hielden de aandeel houders van de Stoomtram Bres- kens-Maldegem in hotel „De Burg" te Middelburg een vergadering. Tydens deze vergadering werd de heer J. M. A. C. van Dongen herbe noemd tot commissaris. De balans en de verlies- en winstrekening over 1950 werden goedgekeurd. Verder bestaan er bg de Stoom tram Breskens-Maldegem plannen tot wederopbouw van het tourwagen- bedryf. Maandag 1 October a.3. zal te Oostburg een nieuwe tourwagen van de S.B.M. aan het publiek ter be zichtiging worden gesteld. GEKNOEI MET REGENMETER Viissingse politie ontrafelde bijzonder fraude-geval. Verdachten hebben bekend. De politie van Vlissingen heeft een zeer bijzonder geval van fraude on derzocht en tot klaarheid gebracht, waarbg een ambtenaar van het Me- teo-station is betrokken. Een inwo ner van Bergen op Zoom. een zekere E. had in verband met bepaalde plan nen een regenverzekering gesloten voor een dag in September. De ver zekering hield in, dat als er op die dag meer dan 3 mm. regen zou val len, een "behoorlgk bedrag zou wor den uitbetaald. Toen deze dag was aangebroken, Waren de plannen van E gewyzigd en Hier zijn de gelukkigen. De prgsvraag van de P.Z.C.-Vraag tekenman tjjdens de Goese Bloemen en Lichtweek, heeft jong en oud aan hét Wérk gezet. De étalages van onze adverteer ders zgn nauwkeurig bestudeerd, om het kaartje met een der attributen van de „Vraagtekenman" te ontdek ken. Hoewel de „neus" nogal wat verscholen was, hadden zeer velen een goede speurdersnëus en konden ze de negen juiste oplossingen vin den. De acht gelukkige pryswinnaars (-essen), die hun prys in waardebon nen ontvangen, 'zijn: 40 J. J. Verbeem, Molendyk 17, Goes; 20 Jos. de Romph, A.J. Kade 1, Goes; 10 W. J. v. d. Weert, Rim- melandplein 8, Goes; 10 J. Kaste lein, Hëernisseweg 33, Goes; 5 mevr. van Eysden, Ganzepoortstraat 3, Goes; 5 mevr. N. Verburgde Rooy, J3.D. v. d. Boutstraat 12, Goes; 5 Janny v. d. Post, Naerebout- straat 65, Goes; 5 Jan Roose, Schen- gestraat 59, Goes. Een derde van de mosselvloot naar de Waddenzee. Toen bekend werd dat de Waddenzee voor het vissen van mosselzaad door Zeeuwse vissers zou worden openge steld van 2 tot 26 October, rees in kwekerskringen en niet het minst van de zijde van het Aan- en Ver koopkantoor de vraag, hoe idan de ex port van mosselen voortgang moest hebbén. Te verwachten- was immers dat praktisch 100% der vaartuigen naar de Waddenzee zou vertrekken, want mosselzaad is een levensbelang voor ieder bedryf, na de verwoestende AvcfKing. van de jnosseipaxaslet in. 1950.- In een bespreking, tussen de amb tenaren van het Bedrijfschap, het Aan- en' Verkoopkantoor en de Vis- sery Inspectie in de Waddenzee is nu een regeling getroffen. Bepaald werd, de kwfekérs, die óver vaartuigen be schikken, over 3 groepen te verdelen en iedere week een andere groep ge legenheid te geven een reis mossel zaad te halen. Ieder die een standaardcapacitelts- cyfer bézit van minder dan 5000 kan zodoende slechts een reis zaad halen en daardoor biyft tweederde van de vloot beschikbaar voor het aan voeren van mosselen bestemd voor export. WAARNEMING BURGEMEESTERSAMBT Burgemeester W. van Berg Dz, aan wie per I October 1951 eervol ontslag is verleend als burgemeester van de femeente Bruinisse, in verband met et bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, is van 1 October af be last-met het waarnemen van het bur gemeestersambt tot op de dag, waar op zijn opvolgér zal zijn geïnstalleerd. Zo'n nets, Hl, lager meegaat B&TuVUS-RIJWlELEN verkrijgbaar bij v.d. DRIEST, Herenstr. 12, iVtiddelburg, lel. 2410 Stijgende belangstelling voor „Wetenschappelijke Belangen" te Goes. De Vereniging voor Algemene We tenschappelijke Belangen te Goes mag zich in een stygende belangstel ling verheugen en zal haar leden In het seizoen weer een aantrekkeiyk programma kunnen voorzetten. Deze mededelingen konden voorzitter en secretaris Vrijdagavond doen op de in „Centraal" gehouden algemene vergadering. Na het openingswoord van de voor zitter, de heer B. v. d. Berg, bracht de secretaris, de heer J. C. Scheffer het jaarverslag uit, dat getuigde van een goed verenigingsjaar. De le den waren vol lof over het geboden programma en het ledental steeg van 319 tot 388. De diverse lezingen wer den goed bezocht. Uit de rekening van de meester de heer B. Meyers bl er een batig saldo van 663.03 is. De aftredende bestuursleden, de heren ir. J. Versteeg en mr. J. Se- pers werden bg acclamatie herbe-, noemd. worden daarbg verstaan, personen beneden 18 jaar, die geen eigen in komsten hebben. HÉT WINTERPROGRAMMA Hierna'kon de voorzitter medede ling doen van het winiérpfogramma. Op: Maandag 22 October wordt het seizoen geopend met een avond te verzorgen door de cineast D. van Syn uit Den Haag, met een kleuren film over Marokko. Op Woensdag 21 November wordt een muziekavond gegeven. Het trio J. Kuiler (vleugel) M. Arons, (ViOÖl. en F. Olivier (cel lo), zal na een toelichting door de heer Kuiler, muziek van Haydn, Mo zart en Beethoven ten gehore bren- gen: Dinsdag 15 Januari zal ir. V. W. van Gögh uit Laren Spreken over de schilder Vincent Van Gogh, Vrijdag 15 Februari verzorgt de heer Jacq. van Elsècker uit Rotterdam een voor- drachtavónd, terwgl het programma op Donderdag 20 Maart wordt beslo ten mét een filmavond in het Grand Theater, -Vertoond zal- worden de film „De Rode Schoentjes", een ver filming, van een sprookje van Ander sen. BENOEMING De heer M. Meeuwse, onderwijzer Besloten werd tot statutenwijzi ging. in die zin dat op de gezinslid- «.c ucer jmi. ivieeuwse, oroaerwgeer maatschapskaart voortaan slechts aan de Chr. U.L.O. te Vlissingen is max. 4.1jjg— i. mogen gezinsleden de byeenkomsten jn gelijke betrekking bi bezoeken. Onder kinderen een Chr, U.L.O. te Arnhi had hy alleen nog maar belang bjj een flinke regenbui. Daarom ging hg die middag naar Vlissingen en infor meerde bij het Meteo-station, hoeveel regen er die dag was gevallen. Het bleek maar 0,4 mm. te zgn. Dat was sneu voor E. en daaiom vroeg hg aan de dienstdoende ambtenaar of deze niet voor een beetje meer regen kon zorgen. Na enig heen en weer ge praat beloofde E. de ambtenaar een jedeelte van dg verzekeringsgelden, ndien deze er voor zou zorgen, dat de meter meer dan 3 mm. aan zou geven. Hierop gooiden beide een beetje water in de regenmeter en de ambtenaar wgzigde de cijfers zoda nig, dat het leek. alsof er meer dan 3 mm. regen gevallen was. Dit cgfer werd hierna doorgegeven aan De Bilt. Gebruikelgk is, aat De Bilt het cgfër doorgeeft aan de verzekerings- maatschappy, voor wie deze opgave de basis is voor het al of niet uitbe talen van de verzekeringsgelden. De Bilt kreeg echter argwaan en vroeg de politie te Vlissingen een onderzoek i te I in te stellen. Beide verdachten hebben thans be kend. WELVERZORGDE HANDEN In elk jaargetij Hamea-Gelei Spreeuwenwolken. Een echtpaar te Middelburg nam op 22 Sept. 's avonds 7 uur een groep van duizenden vogels waar, die na vreem de formaties in de lucht gevormd te hebben, neerstreken in de bosjes b\j Klein-Valkenisse. Mede uit naam van andere bewon deraars van deze wonderlijke vogel manoeuvres, verzoeken zij mij in de P.Z.C. iets hierover mee te delen. Ongetwijfeld hebben de waarnemers kennis gemaakt met een zgspreeu wenwolk. In de tweede helft van Sep tember nl. voegen de spreeuwen zich op hun trektochten tezamen tot gewel dige groepen, die des avonds slaap plaatsen zoeken. Vooral tijdens dit zoeken nemen de spreeuwenwolken allerlei vormen aan, dringen zich sa men tot geweldige bollen om dan weer uiteen te zwiepen, alsof er een deken wordt uitgeklopt. Bij dalende zon vooral is dit manoeuvreren adembene mend mooi. Ik raad de lezers aan in deze dagen zo tegen de avond uit te zien naar het voorbijtrekken van zulk een spreeuwenwolk. Het is werkelijk de moeite waard. De kuststrook biedt een gunstige gelegenheid. Zwerfmans. Demonstratie met vernevelmachines. Nu de nevelspuiten in de landbouw de sproeimachines practisch hebben verdrongen, zit de boer ook hier met de moeiiyke vraag, welke machine het doelmatigst is voor zijn bedrgf. Daarom organiseerde de Techni sche Commissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland Vrij dagmiddag in de Wilhelminapolder een regionale demonstratie met ver- nevellngsmachines. Onder vrij behoor- lijke belangstelling werd hier 'n acht tal verschalende apparaten in bedrgf getoond op een perceel mosterzaad. Op papieren stroken werden sproei- beelden opgenomen, welke een duide- lgk beeld gaven van de verrichtingen der diverse machines. De meeste ap paraten waren druknevelspuiten. Na afloop van de demonstratie gaf lr. J. Crucq uit Wageningen namens de beoordelingscommissie een over zicht van de getoonde machines. De rugsproeiers leveren over het alge meen goed werk, doch vereisen een nauwkeurige bediening. De getoonde vernevelaar welke met de hand moet worden getrokken, is speciaal ge schikt voor de tuinbouw. De „Dor- man" en de „Bean" leverden aardig werk, doch de „Kiekens Dekker" achtte de commissie alleen geschikt voor een fruitbedrg'f met daarnaast wat landbouw. Voor landbouw alléén is zg te duur. De „Urgent" zowel achter trekker als paand, bleek zeer practische machine. Aan het slot sprak de heer A. Min- derhoud namens de Technische Com missie een dankwoord. „Scheldegalm" Hansweert bestaat 65 jaar. Op 30 September a.s. zal het Har moniegezelschap „Scheldegalm" te Hansweert 65 jaar bestaan. Van de oprichters der vereniging is niemand meer in leven. Het oudste lid is thans de heer J. Polderman, de di recteur van de vereniging, die reeds 63 jaar lid is en op 30 September juist 30 jaar als directeur fungeert. Aan zyn leiding is het te danken dat „Scheldegalm" een goede naam heeft. Het korps is opgericht als „Fanfare" en wist in de concoursen op te klim men tot in de superieure afdeling In 1936 werd besloten het korps om te zetten in een Harmonie. Men be gon weer van onder af, maar men is nu weer gestegen tot in de e re-afde ling. Er is besloten om dit jubileum in stilte te laten voorbggaan. Dit vindt niet zyn oorzaak in gebrek aan vreugde doch meer in een gebrek aan contanten. De vereniging heeft zich nl. sinds een jaar als doel ge steld om een uniform te krijgen, waarvoor toen een uniformfonds is opgericht. Er is al een belangrijk be drag by een, doch nog niet voldoende. Er is niettemin besloten om op 15 November a.s. een jubileumavond te vieren, waaraan een toneelgezelschap zal medewerken. Het bestuur van „Scheldegalm" hoopt verder de avond aan te vullen met bgzondere verrassingen. MET ONDERSCHEIDING GESLAAGD Aan de Universiteit te Gent (B.) slaagde met onderscheiding voor het tweede licenniaat in de beroepsoriën tering en selectie, de heer K. Pels, schoolarts te Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2