Catch... getolereerde poging tot manslag GENERAAL RIDGWAY DOET COMPROMIS-VOORSTEL GROTE JÜWELENDIEFSTAL TE AMSTERDAM OPGEHELDERD VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SPORTDIE IN ONS LAND NIET BEKEND IS Voetbal per fiets, per motor en te paard (Van onze sportmedewerker). De hersengymnastiek van de AVRO, die vooral kort na dc oorlog in de mode was, toen Bob Wallagh en Jan Boots elke Zondagavond een trouwe kring luisteraars hadden, schijnt nu wat over zijn hoogtepunt hees te zijn, maar in clubverband worden nog vele van zulke gym- nastiekcursussen gegeven, ook op sportgebied. De hersenturner. die zijn auditorium eens een lastige, ofschoon eenvondig lijkende vraag wil voorzetten, kan gaan informeren welke in het buitenland onbekende sporten in ons land beoefend worden, waarop antwoorden als „kaatsen" en .korfbal" afgekeurd dienen te worden vanwege de jaarlijkse wedstrijden Ne derlandBelgië in deze belde sporten. Wèl goed is „kolven", dat ten on zent alleen maar in Noord-Holland boven het IJ wordt beoefend en bij na goed is „dameswaterpolo", want met uitzondering van een hoogst enke le dameszwemclub in Engeland, wordt deze sport alleen in ons land gespeeld. De Hilversumse 'Robben zouden zich er wereldkampioen in kunnen noemen, maar de meisjes van trainer Stender hebben, dank zij Geertje Wielema c.s., al zoveel officiële wereldrecords op hun naam, dat ze er heus geen offi cieus wereldkampioenschap bij hoe ven te halen tot nog groter eer voor hun clubnaam. En de tegenhanger van deze vraag, na melijk: welke in Nederland onbeken de sporten worden er in het buiten land beoefend? Persoonlijk hebben we daar een dozijntje van gezien in diver se landen, maar de meeste hersen- gymnasten zullen ze niet eens van naam kennen. Over lacrosse, pelote en Amerikaans voetbal hebben we het al eens eerder gehad; motorpolo, rol- lercatch, bobsleerennen, polo te paard, skeletonraces, wielerpolo, catch, cur ling en jeu de boules hebben we ook hier en daar in het buitenland mogen bewonderen, waarbij we ten aanzien van catch en rollercatch dienen op te merken, dat er daarbij van „bewon deren" geen sprake was, al kunnen we niet ontkennen, dat we ons er een avond kostelijk mee geamuseerd heb ben. CATCH....» De naam „catch" is eigenlijk een af korting van „catch as catch can", wat we zouden kunnen vertalen met: pak hem waar je hem maar grijpen kunt. Het is een soort worstelen, dat vooral niet verward moet worden met het worstelen in de klassieke Grieks-Ro meinse stijl, zoals de amateurs van de Nederlandse Kracht Sport Bond dat doen. Bij catch is het verboden om aan een tegenstander minder dan drie vin gers tegelijk om te draaien (drie vin gers mag wel), zijn haren uit te trek ken, hem de vingers in de ogen te steken, hem beentje te lichten en hem de keel dicht te knijpen. Al het overi ge is toegestaan en daar maken de be roepsworstelaars een royaal gebruik van. Wanneer iemand zieh in een bepaal de omgeving niet behaaglijk voelt, zeggen we, dat het hem is als een vis op het droge. Men behoeft waarlijk geen geestdriftig hengelaar te zijn om te weten dat het een vis buiten het water kwalijk te moede is; de glazige blik, waarmede dit dier lusteloos in de oneindigheid staart en de wanhopige sprongen, waarmee hij op goed ge luk tracht weer van de kant in het water te belanden, zijn voldoende sprekend om ons te doen beseffen, dat zijn verblijf op het land niet uit vrije keus geschiedt. Maar, zoals gewoonlijk, zijn we weer erg aan het generaliseren, want, om het eens vreemdsoortig uit te drukken, er zijn vissen die zich op het land ge voelen als een vis in het water. Daar is dan om te beginnen de Bommi, een vis, die in West-Afrika en ook in Nieuw-Guinea voorkomt. De naam heeft hij van de Afrikaanse inboorlin gen gekregen, maar de wetenschap kent hem als periophthalmus, een on mogelijke titel, zodat we hem maar fa miliair Bommi blijven noemen. Deze vis is bijna geheel een land dier geworden. De voorvinnen hebben zich ontwikkeld tot een soort armpje met een hand, waarvan de „vingers" straalsgewijs uitstaan en verbonden zijn door een vlies. Met deze armpjes beweegt deze vis zich schuifelend over het land en hij rust daarbij op de ach termanen, die zodanig zijn uit gegroeid, dat het hem zelfs mogelijk is sprongen voorwaarts te maken. Be halve voor de voortplanting, kan de Bommi het water als levensmilieu missen, wèl laat hij graag zijn staart in het nabije water hangen. Aanvan kelijk meende men, dat hij op dez< wijze ademde, dus dat de staart kieuw-achtige organen bevatte, doch later is gebleken, dat de Bommi door longen ademt, zodat de in het water hangende staart ivaarschijnlijk tot doel heeft de afkoeling te bewerkstel ligen, en óók om het vochtgehalte in het lichaam op peil te houden. Gelijk de kikvors, die met zijn poot „drinkt", doet de Bommi dit dus met zijn staart. Mocht D eens in de gelegenheid zijn de Bommi op ftct land te zien scharre len of hem, op zoek naar prooi, te zien kruipen tussen te mangrovewortels, denk dan niet, dat deze vis per abuis op het land is terecht gekomen, maar verbaas U over de doelbewuste aan passing^ in de natuur, waardoor voor deze dieren geheel andere levensom standigheden mogelijk worden. Uw verbazing zou misschien nog wel toe nemen, wanneer U een vis ontwaarde, die in de bomen klimt? Toch bestaan deze ook1 H. Pétiüon. Vooral in Frankrijk is deze „sport" zeer populair. Van October tot Mei heeft men alleen al in Parijs vier of vijf catchavonden per week, waarbij de gemiddelde recette zo'n zesduizend gulden bedraagt, terwijl er bij de gro te catchwedstrijden in het Parijse Sportpaleis vijftienduizend toeschou wers komen en de duurste plaats vijf tien gulden kost. Binnenkort zal men daar ook de oud-wereldkampioen bok sen Primo Camera zijn Frans debuut kunnen zien maken nadat deze masto dont in Italië reeds diverse catch wedstrijden achter de rug heeft ge kregen. Het zou zeer beslist onjuist zijn om dit beroepscatch, al vindt het ook in een sportpaleis plaats, tot de sport te rekenen, maar dat neemt niet weg, dat duizenden toeschouwers, die be- roepsboksen te „tam vinden, dol zijn op deze getolereerde pogingen tot manslag. Merkwaardigerwijze be hoort daartoe een groot percentage van het zwakke geslacht, variërend van schoolmeisjes, die in ons land niet eens naar een film met achttien jaar als leeftijdsgrens zouden mogen, tot tachtigjarige dames met een gezicht van „grootmoeder komt sprookjes vertellen". MISLUKTE POGING IN AMSTERDAM. Een jaar na de oorlog heeft men het ook in Amsterdam geprobeerd, maar toen mochten bepaalde stoten en gre pen op bevel van de politie niet wor den toegepast, zodat men een soort „beschaafd catch" kreeg, dat geen vis en geen vlees was. Van vis gesproken: om het nog mooier te maken voor de toeschouwers laat men in Amerika de catchers wel optreden in een ring, waarvan de bodem bedekt is met eni ge honderden vissen of met een cen- timetersdikke laag modder. Men kan aannemen, dat dit catch gebruik maakt van dezelfde middelen (stoten, duwen, rukken, wringen, knij pen, schoppen en trappen) die de pri mitieve mens in de oudheid toepaste om zich tegen zijn vijand te verwe ren. POLO TE PAARD. Een volkomen tegenhanger van de ze onmenselijke sport is het elegante polo te paard, dat bij vijf Olympische Spelen op het programma heeft ge- taan; alleen niet bij de Spelen van 928 te Amsterdam. Men heeft er zeer irote grasvelden voor nodig (270 me er lang en 150 meter breed, dus vijf- naai zo groot als een voetbalterrein) •n zeer dure ponies, die speciaal voor 'eze sport worden getraind met het esultaat, dat menige pony het spel ■vengoed aanvoelt als zijn berijder, die in zo'n sportief aangelegd rijdier natuurlijk een groot voordeel heeft. De viertallen, die elkaar bij dit uit Perzië stammend polo te paard be strijden, moeten, net als bij voetbal, de bal in een goal zien te deponeren, waartoe ze met lange hamers een soort croquethamers zijn bewapend om de bal, van hout of bamboe ver vaardigd, voort te slaan. Een variant op deze sport is het Argentijnse „El Gato" (gato betekent bal), waarbij de goals zijn veranderd in doelnetten van een meter in door snee en waarbij de bal niet met ha mers doch met de hand wordt voort bewogen. zodat men aan deze bal een soort handvatten heeft aangebracht. Een andere moderne vorm van polo te paard is het motorpolo dat ook wel eens motorvoetbal wórdt genoemd en een enkele keer in ons land is ge speeld door leden van motorclubs. De vijftallen of zestallen, die elkaar hier bestrijden met enigzins vereenvoudig de voetbalspelregels, rijden op lichte motorfietsen van maximaal 125 cc. cy- linderinhoud. Alleen de keepers staan met beide voeten op de grond, maar moeten bij het stoppen van een schot hun motorfiets vasthouden op straffe van een penalty. Ook op de lichte, maar snelle motorfietsen zijn botsin gen hier niet zonder gevaar door de hoge snelheid. Wielerpolo daarentegen, dat een hal ve eeuw geleden door ZA.C. te Zwol le werd beoefend, is veel minder ge vaarlijk, omdat men niet op motor fietsen rijdt, maar op gewone fietsen, zij het dan ook speciaal daarvoor ge maakt. Eind Augustus werden er te Milaan werelkampioenschappen in verwerkt, uiteraard zonder Nederland deelnemers. Mr. Steenberghe zal met België over de waterwegen spreken. Naar wij vernemen valt te ver wachten, dat binnenkort oud-minister mr. M. P. L. Steenberghe zal worden aangewezen om met de Belgische in stanties verdere besprekingen over het waterwegenprobleem te voeren. De heer Steenberghe was voorzitter van de Nederlandse delegatie in de waterwegencommissie. Gemeente Apeldoorn in hoger beroep. In de Donderdag gehouden verga dering van de Apeldoom.se gemeen teraad is overeenkomstig het voor stel van B. en W. vrijwel zonder dis cussie en zonder hoofdelijke stem ming besloten in hoger beroep, te gaan van het door de rechtbank te Zutfen uitgesproken vonnis, waar bij de gemeente tot een boete van 25.000 werd veroordeeld wegens het doen bouwen van een school zonder de vereiste rijksgoedkeuring. Een foto van het orgelfront, dat zich thans in het Ktjksmuseum bevindt en dat in de Nieuwe Kerk te Middelburg zal worden geplaatst. NAAR NIEUWE CONFERENTIEPLAATS Radio Peking blijft echter de generaal beschuldigen. Generaal Ridgway heeft de Noordelijken een belangrijk compromisvoorstel gedaan om de afgebroken wapenstilstondsonderhandelingen weer op gang te brengen. Hij stelde voor de zetel van de besprekingen van Kaesong naar Songhjong te verplaatsen. Songhjong ligt ongeveer 14 kilometer ten Zuid-Oosten van Kaesong en en kele kilometers Zuidelijker dan de communistische controlepost Pan Moen Djon. De geallieerde officieren passeerden het steeds op hun tocht naar Kaesong. Het voorstel van de geallieerde op perbevelhebber hield ook in, dat de delegaties zouden terugkeren tot de bespreking van punt 2 van de agenda: het instellen van een bufferzóne. Op dit punt liepen de onderhandelingen de vorige maal vast. De generaal bood aan de volledige bestandsonderhandelingen onmiddel lijk te hervatten zoals door de Noor delijken is verzocht en vertegen woordigers van beide partijen bespre kingen te doen voeren over de veilig heid van de toekomstige conferentie- zetel. In zijn boodschap zegt generaal Ridgway, dat de neutraliteit van de nieuwe conferentieplaats door beide ANONIEME TIPGEVER Deel van de buit gevonden De recherche te Amsterdam heeft een grote juwelendiefstal tot klaar heid gebracht, die in de nacht van 80 Juli van dit jaar werd gepleegd ln een goudsmidswinkel aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam en waar bij voor een verkoopwaarde van ruim 38.000 aan kostbaarheden werd gestolen. De daders en helers zijn gearresteerd. Een deel van de gestolen goederen is in Amsterdam en Den Haag teruggevonden. Een langdurig onderzoek is nodig geweest om de daders van deze bru tale inbraak in de juwelierszaak van de firma Meyst te vatten. Het eerste spoor werd gevonden in Den Haag. Op 2 Augustus jl. ontdekte men aan de Leidsestraatweg een pakje, waar van de inhoud bestond uit losgemaak te stenen uit ringen, koraalstenen en horlogebanden. Deze voorwerpen ble ken bij nader onderzoek te behoren aan de firma Meyst. Dit onderzoek liep echter op niets uit. Op 13 September kreeg de recher che een anonieme tip, die voor de ontknoping zeer belangrtfk bleek te zijn. Een kellner zou een horloge hebben gekocht, waarvan de her komst dubieus zou zijn. De man werd verhoord en verklaarde het horloge te goeder trouw te hebben gekocht van een handelaar, die weer op zijn beurt verklaarde het van een onbe kende te hebben gekocht. Wegens ge brek aan bewijs moest men de man vrijlaten. Precies een week later kwam een tweede anonieme tip binnen, die tot de directe arrestatie van de daders leidde. De recherche arresteerde de 27-jarige chauffeur M. de W. uit Am sterdam, de 32-jarige Amsterdamse schoenmaker A. O. en diens echtge note. Zij hebben een volledige beken tenis afgelegd. Een gedeelte van de buit werd teruggevonden by de moe der van de chauffeur. De aanvanke lijk wegens gebrek aan bewijs losge laten handelaar bleek een zuivere he ler te zijn. Hij en de zwager van de schoenmaker zijn gearresteerd en gis ternacht werd de hand gelegd op een zekere B. Een groot aeel van de buit werd brj deze teruggevonden. Van de gestolen juwelen is tenslot te voor een bedrag van 5000 terug gevonden. De rest is verkocht en ver moedelijk zal ook een deel van de ge stolen gouden voorwerpen zijn omge smolten. Nieuw lichtschip wordt te water gelaten. Zaterdagmorgen zal op de Rijks werf te Den Helder een nieuw licht schip te water gelaten worden. Dit nieuwe lichtschip is voorzien van een lamp van 4,2 kw. met een lichtsterk te Vim 1 millioen kaarsen. partijen moet worden gegarandeerd en de vrije doortocht naar deze plaats dient te worden verzekerd. RADIO PEKING BESCHULDIGT Radio Peking heeft Donderdagavond in een uitzending verklaard, dat ge neraal Ridgway voor de derde keer aan de hoop van de wereld op een hervatting van de wapenstilstandscon ferentie te Kaesong de bodem had in geslagen door „een tactiek van ver traging". De radio verwees niet naar het voorstel van de opperbevelhebber over een nieuwe plaats voor de be sprekingen. Verder werd critiek uitge oefend op de handelwijze van de ge allieerde verbindingsofficieren. BRADLEY NAAR KOREA. Generaal Omar Bradley, voorzitter van de gezamenlijke Amerikaanse stafchefs, is Donderdagavond naar Ko rea en Japan vertrokken „om een overzicht te krijgen van de algehele toestand". Generaal Ridgway zal hem daarbij vergezellen. Nieuwsberichten van 7 uur n.m. vervallen. De nieuwsberichten van zeven uur in de avond zullen met ingang van 1 October voor de radio vervallen. Voortaan zullen belde zenders om zes uur n.m. het nieuws geven. Aan het gemis van het weeroverzicht zal wor den tegemoetgekomen door dit in het programma Van de KRO en NCRV te geven na het korte nieuws van acht uur. Eén dode bij ongeval op onbewaakte overweg. Een spoortrein is op een onbe waakte overweg bij Oss in aanrijding gekomen met een met eieren beladen vrachtauto. De auto werd 250 meter meegesleurd en geheel vernield. De eigenaar-bestuurder werd zwaar ge wond naar een ziekenhuis gebracht, waar hij later overleed. Het slachtof fer was gehuwd en had 4 jeugdi ge kinderen. Egypte doet niet mee aan Britse vlootoefeningen. Egypte heeft een Britse uitnodi ging om deel te nemen aan vloot oefeningen by Malta, die op 3 No vember beginnen, afgewezen. Niet-aanvalsverdragen voor het Nabije Oosten. De Israëlische delegatie op de con ferentie te Parijs heeft de verzoe ningscommissie voor Palestina der Ver. Naties de ontwerpen overhan digd der niet-aanvalsverdragen, die Israël bereid is met Egypte, Jorda nië, Syrië en de Libanon te sluiten. In de ontwerpen wordt verklaard, dat de ondertekenende mogendheden bereid zgn alle geschillen op vreed zame wgze te regelen. Over vijf jaar naar New York in 6 uur DRIE MILLIARD AMERIKAANSE DOLLARS NAAR HET BUITEN LAND DOOR INVOERING TOERISTENKLASSE. „De invoering van de toeristenklasse in het vliegverkeer zal de uitgaven van de Amerikaanse toeristen in het buitenland, die thans een milliard dol lar per jaar bedragen, verdrievoudi gen", aldus verklaarde de president van de Pan American World Airways, de heer Juan Terry Trippe. De heer Trippe bevestigde, dat de Pan American het plan heeft in het komend voorjaar op de transatlanti sche lijnen de z.g. toeristenklasse in te voeren. Voorts zeide hij. dat over vijf jaar een oceaanvlucht van New York naar Londen niet meer dan 6 uur mag duren met straal- of turbine vliegtuigen. De zaak tegen de verdwenen^ Maastrichtse notaris. De arrondissementsrechtbank te Maastricht behandelde Donderdag in raadkamer de zaak tegen de door de officier van justitie gedagvaarde Maastrichtse notaris. De uitspraak Is bepaald op Donderdag 4 October &.s. Nederlandse betalingspositie verbeterd. Prof. Keesing acht geen acuut gevaar meer aanwezig. De positie van Nederland in de Europese Betalings-Unie is thans zo danig. adt er in tegenstelling tot de situatie van enkele maanden gele den geen acuut gevaar aanwezig ls en men iets optimistischer kan zyn dan zes weken geleden. Aldus ver klaarde professor dr. F. A. G. Kee- sing, raadsadviseur aan het ministe rie van financiën, in een onderhoud met een redacteur van het A.N.P. Zoals bekend, gaat professor Kee- sing binnenkort ons land verlaten om een functie te aanvaarden by het Internationale Monetaire Fonds te Washington. Als reden voor een iets betere po sitie noemde prof. Keesing de ver groting van het Nederlandse quotum in een Europesce betalings Unie met 25 millioen dollar, de gunstige ontwikkeling in Augustus j.l., toen. mede dank zij een afrekening met West-Duitsland, zelfs een overschot werd verkregen, en vooral het feit, dat de tweede helft van hef jaar voor de ontwikkeling van onze beta lingsbalans door de seizoensstijging van de uitvoer meestal een gunstiger beeld te zien geeft. Zoals de zaken er thans voorstaan kan verwacht worden dat Nederland het jaar 1951 in de E.B.U. zonder verdere kleerscheuren kan meema ken. Voor 1952 kan verwacht en ver trouwd worden dat het regerings programma, dat beoogt onze beta- tingsbalans sluitend te maken, vruch- ten^zal gaan dragen. Oog en hand verloren door granaatontploffing. Ondanks de herhaalde waarschu wingen tegen en de vele ongelukken met het demonteren van explosiva kon de heer van L. te Afferden (L.) zijn nieuwsgierigheid niet bedwingen. Bg het demonteren van een granaat- kop kwam dit projectiel tot ontplof fing waarbg van L. zodanig werd ge troffen, dat hy een oog en een hand zal moeten missen. wereldgebeuren Duitslands dilemma Da loop der geschiedenis stelt de leiders der volken niet zelden voor een dUlemma. Voor 'n heel moeilijk soms. Dat is in het verleden steeds zo geweest en ook de politie ke gebeurtenissen van deze tfld ge ven hiervan menig duidelijk voor beeld: Engelands dilemma in Perzië Trumans dilemmaa van onderhan delen of bewapenen, en nu weer Ade nauers uiterst moeiiykc keuze tussen de voorstellen van Oost én van West over de naaste toekomst van Duits land. Het Westen biedt de Duitsers een vrijwel volledige souvereinitelt in ruil voor een bijdrage in het West-Euro- pese verdedigingsstelsel, waarin de West-Duitsers nu eenmaal moeilijk gemist kunnen worden. Maar daarte genover komen van over de Oost grens eveneens zeer aanlokkelijke voorstellen over vrije verkiezingen, welke de eenheid van het in tweeën gescheurde land zouden kunnen her stellen. Inderdaad: de keus is moeilijk! Het Duitse sentiment, dat zich nu een maal door een zeer sterk nationaal besef kenmerkt zo sterk zelfs dat het andere wel een» te veel wordt zal zich heel gemakkelijk aangetrok ken gevoelen voor dc idee van een herenigd Duitsland en het ls de Rus sen natuurlijk uitstekend toever trouwd hun knechtje Grotcwohl zoete melodieën op deze heel gevoelige snaar te laten spelen. Maar aan de andere kant staat een geheel orkest van de Westerse wereld, waarin ieder op ^yn eigen instrument speelt t onder eén Amerikaanse „gaat'-di rigent natuuriyk) en dat mogelijk minder welluidende klanken laat ho ren, maar in elk geval toch een plaatsje heeft aan te bicden dat per spectieven opent op een vry grote mate van zelfstandigheid. En dit moet toch worden geconstateerd: het zyn zeer reeële en zelfs concrete voor stellen, die door het Westen worden Sedaan. Wat het overigens niet min er moeiiyk maakt om tegenover Grotewohl en zyn lastgevers botweg „neen" te zeggen. In dit licht moet men de jongste beslissingen van het parlement van Bonn zien. Men heeft zich daar wel iswaar uitgesproken voor vrije ver kiezingen m geheel Duitsland, maar Bondskanselier Adenauer, die eigen- ïyk maar node deze richting is uit gegaan nadat niet alleen de sociaal democraten van Schumacher, maar ook een deel van zyn eigen (katho lieke) aanhang hem daartoe min of meer hadden genoopt, heeft zich ge haast een programma van veertien punten op te stellen, waarin hö de voorwaarden voor dergeiyke verkie zingen heeft vastgelegd. Voorwaar den, die overigens lang niet mals zijn. maar die inderdaad toch ver vuld moeten worden wil er van vrije verkiezingen naar Westerse opvat tingen iets terecht kunnen komen. De eerste reacties uit Oost-Dults- land zyn niet direct bemoedi gend. maar dit heeft men ook eigenlgk moeiiyk kunnen verwachten W ant één ding zal toch wel voor leder duideiyk zqn: het gaat de Oost-Duit sers en ln elk geval hun Russische lastgevers helemaal niet in de eerste plaats om de verkiezingen die als zy werkelijk „vry" zouden zgn. Gro tewohl wel eens met één slag van de kaart zouden kunnen vegen en ook niet om het herstel van de Duit- Be eenheid, maar vóór alles om de Westerse defensieplannen en met na me de rol, welke Duitsland daarin zou moeten spelen, te dwarsbomen. Het ligt dus geheel ln de lgn der ver wachtingen, dat het Oosten met aller lei chicanes zou komen al was het alleen maar om de lijn te trekken. Het is daarom te hopen, dat Ade nauer zich niet van de wijs zal laten brengen. Want hoe graag ook wer- keiyk vrije verkiezingen voor het herstel van de Duitse eenheid geac cepteerd zouden worden, er mag tot geen enkele prijs worden getalmd met de arbeid, die West-Duitsland een nuttige plaats in de rijen der niet-eommunistische landen kan doen innemen. Maar dat zal nog wel me nig diplomatiek zweetdruppeltje moeten kosten, vooral wanneer het er om zal gaan de Franse bezwaren tegen de opneming van de Duitsers in het Europese leger te verzoenen met de Duitse bedenkingen tegen de voorwaarden, welke de Fransen hier voor toch op zyn minst onontbeer lijk achten. Derde medisch congres ,te Maastricht geopend. Donderdag werd te Maastricht een tentoonstelling geopend „Met pincet en penseel". De opening van deze ex positie ging vooraf aan het derde me dische congres van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst, dat van Don derdag tot en met Zaterdag a.s. in Maastricht wordt gehouden. Deze ex positie omvat schilderijen, gravures, plastieken e.d. door doktoren in hun vrüe tijd gemaakt. Op de algemene congresbijeenkomst hield dr. J. J. van der Horst, oud voorzitter van de Maatschappij eer toespraak, waarin hij een overzicht gaf over het afgelopen jaar.. De eer ste maanden van 1950, aldus spreker, werden beheerst door ziekenfondsvra- gen. Door de onverwacht aangekon digde onevenredige verhoging van de loongrens voor dc sociale verzekering, onevenredig in verhouding tot de al gemene verhoging van lonen, onder ging het ziekenfondswezen een plot selinge uitbreiding, die in brede krin gen van de maatschappij grote beroe ring verwekte. Het Hoofdbestuur ech ter bleef in deze niet in gebreke en benoemde een commissie, die belast was met het nemen van maatregelen om een dreigend ziekenfondsconflict tegen te gaan. Na dr. v. d. Horst voerde de hui dige voorzitter van de Maatschappij, dr. L. A. Hulst, het woord. Uitvoerig ging spr. in op het noodzakelijk zede lijk bewustzijn van de arts. dat naast het vakmanschap dient te staan. Dr. Hulst was van oordeel, dat het pu bliekrechtelijk lichaam: de vakgroep geneeskunde een gevaar voor de vrije maatschappij betekent en verklaarde, dat hierover het laatste woord n niet gesproken was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5