STATENLEDEN ZULLEN BEZOEK AAN N-BEVELAND BRENGEN Handen ie kort in het mosselbedrijf AFD. ZUID BEVELAND WEST TOONDE GROTE ACTIVITEIT Kantongerecht Oostburg Douane-kantoor Zelzate komt te vervallen De hoge vleesprijzen te Vlissingen Werk m Zeeland van de Chr. Emigratiecentrale a PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT VRUDAG 28 SEPTEMBER 1981 UITNODIGING VAN BRUGCOMITE I» een nieuwe veerboot wel een afdoend middel? In de a.s. zitting van do Provinciale Staten zal een besluit genomen die nen te worden over de bouw van een nieuwe veerboot voor de dienst Wol- faartsdijksc veer-—Kortgene, nu naar de mening van G.S., van een vaste oeververbinding voorlopig wel niets zal kunnen komen. Teneinde de Statenleden op de hoogte te brengen van de onhoudbare toestand welke daar momenteel heerst, heeft het werkcomité uit het Noord-Bevelandso brugcomité de verschillende fracties uitgenodigd deze week een bezoek aan Noord-Beveland te brengen. Men kan zich dan zelf overtuigen van de misère aan de vcersteigers, tcnvyi de comitèleden verder alle mogclyke inlichtingen verstrekken. In dit verband heeft het Zeeuwsch Dagblad het bericht gelanceerd, dat het actie-comité bij deze gelegenheid de Statenleden er van wil overtuigen „dat het plan voor een nieuwe pont onnodig is, omdat er financierings mogelijkheden zyn voor de bouw van een brug tussen beide eilanden". Het i brug zou in de bedoeling schynen te liggi ^-veian :cn dat de inwoners van Noord-Bevefand, een belangrijk gedeelte van de hier voor benodigde ca. 7 millioen wil len financiërcn. De secretaris van het werkcomité noemde dit beric.it „volkomen uit de lucht gegrepen". Een dergelijk plan is in het comité nooit ter sprake ge komen. Integendeel, het voorstel van G.S., om een nieuwe veerpont te la ten bouwen, wordt door het comité toegejuicht. Deze maatregel kan al thans voorlopig enige verlichting brengen. Vanzelfsprekend betekent dit met, dat het comité zijn actie voor een vaste oeververbinding de eni ge afdoende oplossing zal staken. LAPMIDDEL? Iedere Noord-Bevelander heeft zo zijn mening over dc veermisère. Het wordt gewaardeerd dat Gedep. Sta ten aan deze kwestie aandacht schen ken en door de bouw van een nieuwe boot verbetering trachten te bren gen. Doch, zo merkte een vooraan staande Noord-Beveiander nog op, het blijft slechts een lapmiddel. Wanneer men nagaat, dat het veer thans even druk is als de lijn Vlissin- genBreskens voor de oorlog, dan was men daar toendertijd toen beter LEZERS SCHRIJVEN NOTEN. Zoa's altiet ên'k ock deze keer, in de krante van Donderdag 20 Sept. 1951, 't stuk van meneer Zwerfmans over blommen en beêsten in Zeêland, mee vee' interesse heiezen en ik 'oop, dat 'r nog vee' van zukke leer- zaome stukken zullen volhen. 'Oewel an 'k ock noe weê' merao- kels vee' van da' verhaol over die zwaone blomme en die torre heno- ten ên, kan 'k 'et niet laoten om 'ier een opmêrkieng te maoken over de uutspraok van de naom van da' durp waor de Notense Kreke nae' henoemd is. Nie' dat 't mien kan schelen 'oor. maor je zou kunnen én, dat 'r lezers waoren die è-d-oek is an d'overkant nao' blommen of torren wou'en haon zoeken A die ménsen dan mee 't boat je in Terneuzen an zou'en kommen en an een Terneuzenaer zou'en vraohen nao' de weg naor Othene (mee de klemtoan op de O en tweê toanloaze letterhrepen daor- achter net as in Yerseke) dan zou'en ze wel is uutgelachen kunnen oren zie je. Ik g'loaf da' ze beter mao' nao' Noten zou'en kunnen vraohen. Ik neem 't meneer Zwerfmans niks kwaolyk 'oor dat ie d'r anders over dienkt, maor zie je, je zoa's ik a's* 't waore onder 't Notense bruggetje heboren bin en jaoren in de Noten se Kreke hevist dan za' je toch wè' weten 'oe of ze bie ons die iie- hery noemen Meneer de redacteur, bedankt voo' de ruumte 'oor. Middelburg. P. C. Smolders. NOGMAALS AMBON. Het Ambonezen-vraagstuk vervult ook mij met grote bezorgdheid. En wel om de afschuwelijke (onherstel bare?) psychologische en paedagogi- sche fout. die in deze aangelegenheid gemaakt is. Door da Ambonezen te demobilise ren heeft men hen en hun gezinnen van hun menselijke waardigheid zoals z(J die beleefden en zoals w(j hun die voorgehouden hebben be roofd! Wij hebben hen gedegradeerd tot „wederom Inlanders" en dat als beloning voor hun Trouw-door-de- eeuweiwieen". Zij verdienen onze deernis. Hopelijk hebben zij medelij den met ons over zulk een onwetend heid na zoveel eeuwen kennis van Indië en z(jn bewoners! Psychologisch en paedagogisch juist ware het geweest, deze mensen sol daten te laten. (Persoonlijke voorkeu ren vanzelfsprekend in aanmerking genomen)Indien zulks hier niet mo gelijk is (schept de Nederlandse na tionaliteit nog mogelijkheden?), dan in de gebieden, die zij zelf noemen: Zuid-Molukken, Nieuw Guinea. Wanneer deze ontluistering van menselijke waardigheid blijft voort bestaan (door hen als zodanig ge voeld) zal zich overcompensatie voor- doen: het weigeren, eigen pot te ko ken is een zéér onschuldig onderdeel tje van deze rubriek van verschijnse len! Wanneer de massa bewust wordt, is de kans op „horde" zéér groot. Worde deze minderheid in ons volk géén bewuste massa, die gewillig aanknopingspunt is voor acties van minderwaardig allooi. Er blijken schulden te zijn, die niet worden vergeven J. E. SANDERS—NORTIER. Vlissingen, 25 September 1951. Badhuisstraat 8lb. Naschrift. Wij kunnen moeilijk in zien, waarom uit het feit. dat de Ne derlandse regering op goede gronden meent de Ambonezen niet m het Ne derlandse leger te kunnen opnemen en uit het feit. dat het politiek gezien niet mogelijk was om hen naar de Zuid Mofukken of naar Nieuw Guinea te zenden, moet voortvloeien, dat de Ambonezen zouden weigeren hun kampen te onderhouden of zelf te koken. Laat men toch redelijk blijven! Discussie gesloten. uitgerust. Vorig jaar werden de stei- Ïers nog vernieuwd, doch veel verbe- erd is er niet. Nu men opnieuw ruim vier ton voor een noodoplossing wil uitgeven, rijst bij sommige Noord-Be velanders wel eens een andere vraag. Wanneer tolgelden op de brug wer den geheven het desbetreffende wetje is er nog steeds de Provin cie, polders en gemeenten zouden bij dragen en wanneer men daarbij de mindere uitgaven voor personeel re kent, zou dan toch niet aan een vaste oeververbinding kunnen worden ge dacht? Verder is er nog altjjd het drie-eijandenplan. Zou er nu geen op lossing voor Noord-Bevelana kunnen worden gevonden, aat t.z;t in dat Plan kan passen ?Dit zijn enkele van de vragen die de Noord-Bevelanders bij hun gedwongen wachttijden aan de veersteiger wel eens zitten te over peinzen. Zij zijn wellicht de overwe ging -waard. Ook wanneer deze ge dachten, niet uitvoerbaar zijn, zou het zekér wenselijk zijn, dat dit van bevoegde zijde "werd aangetoond. Grote tegenstelling met 1950. Nu zowel in de landbouw als in de mosselvisseril alles op volle toeren draait,, komt men op Schouwen en Dulveland handen te kort, om al het werk té doen. In de landbouw zijn het de aardappelen en de uien, straks ge volgd door de suikerbieten, die de werkloosheid verre houden, in de mosselvisserij Is het naast het uitvoe ren der leveringen, vooral ook het schoonvissen der percelen, dat dag aan dag de vissers de haven doet ver laten. Vorig jaar werd tevergeefs b(j de regering aangedrongen op subsidie voor het schoonvissen der percelen, waar zeesterren, slippers en ander schadelijk gedierte welig tierden. De ze subsidie werd niet gegeven en ve len, die geen geld hadden om de on kosten voor het zuiveren der percelen te betalen (motorbrandstof en ar beidsloon) zagen zich genoodzaakt h.uh percejen te laten vervuilen. .Thans is .de situatie anders. Iedere overgebleven mossel is goed van kwa liteit en waard om weggevist te wor den en nu het bedrijf weer levensvat baar is, móet men ook weer over zui vere percelen beschikken. Zeesterren, zowel als slippers hebben nu echter op vele percelen de overhand. Waar vele werknemers die anders in de mosselvisserij werk vonden, toen deze bedrijfstak aan het begin van deze zomer geen perspectief meer scheen te bieden, overschakelden op wegenbouw, ruilverkavelingswerk- zaamheden of landarbeid, Is het ge brek aan personeel thans in deze branche groot. Het komt meermalen voor, dat men een bestelling voor mosselen enige dagen moet laten wachten, omdat niet voldoende per soneel beschikbaar is voor het uitvoe ren van de bestelling. De gaszinker door de Westerscheid e volgende maand gereed. In de loop van 2 October a.s. zal vanaf de Griete, gemeente Zaamslag, het laatste gedeelte van de gaszin ker tussen Zeeuwsch Vlaanderen en Zuid Beveland, welke de grootste der wereld is, worden getrokken. De laatste las van deze zinker zal in de late avond van 2 October of in de daaropvolgende nacht op de Zand plaat „De Rug van Baarland" wor den gemaakt. Een tweetal ducks, dat door de aannemer, de fa. E. W. Smit te Nijmegen daarvoor beschik baar wordt gesteld, zal een gezel schap genodigden gelegenheid bie den deze gebeurtenis bij te wonen. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zeeland heeft bekend gemaakt, dat óp 2 Oc tober a.s. en eventueel daarna twee sleepboten een gaszinker over de bo dem van de Westerschelde (Gat van Ossenisse) van de Eendragtpolder naar de S. punt van de Rug van Baarland zullen slepen. De sleepboten zullen door een sleepkabel met de kop van de gaszinker zijn verbonden en zich langzaam voortbewegen of tijde lijk stilliggen. De scheepvaart mag slechts op een afstand van tenminste 200 met geringe snelheid passeren en overigens geen hinder veroorza ken. Conferentie over de winterdienstregeling R.T.M. MOEILIJKHEDEN WERDEN OPGELOST. Woensdagmiddag werd te Zierik- zee eenconferentie gehouden tussen de rijks-inspecteur van het Verkeer, de directie van de R.T.M., de gemeen te-secretaris, de heer G. Grolleman, de rector van het Zierikzees Lyceum, dr. J. J. Westendorp-Boerma en de direct, van de Zierikzeese Ambachts school, de heer W. Hack, over de dienstregeling van de R.T.M. De con ferentie Irad tot gevolg, dat met vol ledig begrip voor wederzijdse be langen, de moeilijkheden, welke met de winterdienstregeling dreigen te ontstaan, met name voor de school jeugd, werden opgelost voor zover di't economisch verantwoord is. Op 1 October 1951 Is de heer J. M!eüer, landarbeider te Biggekerke, 50 jaar in dienst by de familie Dek ker, waarvan 85 jaar by C. Dekker en by diens zoon 15 jaar en ten slotte het laatste jaar van 4 Nov. 1950 af by de wed. J. Dekker. „Liebe *47", een indruk wekkend filmwerk. Op de puinhopen van het na-oor- logse Duitsland leven mlllioenen die geestelijk in het moeras dreigen te verzinken. In hun eenzaamheid zien zij de zin van 't leven niet meer. Ond- frontsoldaten, weduwen en wezen vragen zich in vertwyfeling af of het nog enige waarde heeft op deze cha otische wereld verder te g aan. De Duitse regisseur Wolfgang Liebenel- ner heeft deze materie, naar het to neelstuk „Draussen vor der Tur" van Wolfgang Borchert, in „Llebe '47" op de filmband aan de orde gesteld. De frontsoldaat Beckmann (Karl John) en Frau Gehrke (Hilda Krahl) ontmoeten elkaar aan de oever yan de ElbeBeiden zien geen uit zicht meer en willen zelfmoord ple gen. In een rustig gesprek leggen de ze twee slachtoffers van de oorlog hun ellende en tegenslagen bloot, met als verlossend resultaat, dat zrj gaan beseffen verantwoordelijk te- fenover elkaar te zyn. Dit laatste is e grote geesteiyke waarde van. de ze film, met alleen voor de Duitser doch voor de gehele moderne mens heid. „Liebe '47" is 'n indrukwekkend film werk, vaak aangrijpend en adembe nemend. Het is de grote verdienste van de regisseur, dat hij bij alle film-technische meesterlijke vond sten niet gestreefd heeft naar goed kope effecten, doch het volle accent heeft gelegd op de positieve, gods dienstige strekking van het verhaal. De hoofdrolspelers, in het bijzonder Hilde Krahl, geven daarby voortref felijk Bpel te zien. XXX In de afgelopen week werd dit by- zondere filmwerk reeds te Vlissingen en Goes vertoond voor predikanten en R. K. geestelijken. Vrijdag 5 October zal ds H. M. Strating te Goes, des avonds van acht tot negen uur, een bijzondere kerkdienst houden, naar aanleiding van deze film. Herstel Havendijk te Zierikzee aanbesteed. Te Zierikzee werd aanbesteed het vernieuwen van de oeverbekleding van de Oost- en de Westhavendijk, met door de gemeente Zierikzee te leveren diabool-betontegels (opper vlakte pun 35.000 m2), met bijko mende werken. De door de directeur van de cen trale dienst „Noord-Zeeland" ge maakte begroting voor bovenbedoel de werkzaamheden bedraagt 226.950.Ingeschreven werd door: Fa. A. v. d. Werf, St. Maartensdijk 248.000.Fa. L. v. d. Heuvel, 'Werkendam 179.950.Fa, van Oordt. Werkendam 234.000.Fa. P; B. v. Velthoven, Zierikzee 340.000; Fa. C. A. v. Velthoven, Zierikzee 233.000,—; Fa. H. Stouten, Brouwershaven 320.000.Fa. B. L. v. Velthoven, Zierikzee 332.000.-; Fa. M. v. d. Velde, Bruinisse 219.920.—. Kleine brand bij Ijzergie terij Boddaert en Co. Vannacht omstreeks kwart over een brak brand uit in de Ijzergiete rij Boddaert Co aan de Kousteen- sedyk te Middelburg. Enkele agen ten en een hotelhouder van de Blau we Dyk ontdekten een scherpe brand lucht en waarschuwden direct de brandweer. Deze rukte onmiddeliyk met groot materieel uit en bestreed het vuur, dat op een zolder boven de gietovens was ontstaan,eerst met een brandblus-apparaat en later met water, waartoe slechts één slang be hoefde te worden uitgelegd. Na een half uur was de brand weer het vuur meester en kon het grote materieel inrukken. De vermoedelijke oorzaak van deze kleine brand ligt in een kleine hoe veelheid droog hout, dat op zolder boven de gietovens lag en door de hitte van deze ovens was gaan schroeien. De zolder is gedeeltelijk uitgebrand, evenals een deel van het dak. De herbouw van het zwembad te Vlissingen Na een nadere bespreking van het college van B. en W. van Vlissingen met de directie van de Koninklyke Maatschappij „De Schelde" over de schenking aezer maatschappy ten ba te van de herbouw der zweminrich ting zyn enkele voorwaarden, aan de ze schenking verbonden, vervallen, o.a. de reductie van 50 op de ta rieven voor het Scheldepersoneel en het opnemen van vertegenwoordigers van de personeelskem der maatschap py in het bestuur van de Vlissingse Zwemclub. NEDERLANDS RODE KRUIS ïi\ Driemaal werd de Landsteiner penning uitgereikt Het jaar 1950 heeft zich voor de afd. Zuid Beveland West van het Ned. Rode Kruis gekenmerkt door een grote activiteit. Er werd een afdeling van de Moedermelkcentrale opgericht, een begin werd gemaakt met het Welfarewerk en de Bloedtransfusiedienst verrichtte verdiensteiyk werk. Dit kon de voorzitter, de heer A. J. van Heel Donderdagavond mededelen op de in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden algemene ledenvergade ring. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer H. A. van Heel bleek, dat het ledental echter teruggelopen is tot 1700. De colonne breidde zich uit tot 35 helpers en 24 helpsters, het geen evenwel nog steeds onvoldoende is om bij eventuele calamiteiten af doende hulp te kunnen bieden. De rekening van de penningmeester, de heer J. Hommes uit Nieuwdorp sloot over 1950 met een batig saldo van 54. De voorzitter kon voorts medede len, dat in het verslagjaar 107 maal gebruik werd gemaakt van de bloed transfusiedienst, terwyi 103 perso nen hiervoor herkeurd en 105 nieuwe donors gekeurd werden. Per 1 Janu ari beschikte men in Goes, Kruinin- gen en Wemeldinge totaal over 346 donors. O pde plasma-avonden wer den 375 flessen bloed verzameld. Ook dit jaar zullen weer twee van derge- Voor het Vlissings carillon. Voor de luidlnstallatle van het Vlissingse carillon kwamen de vol gende giften binnen: Op gironummer 353900 (Prov. Z. Crt.) M. W., Vlissingen ƒ5; A. F. 2,50; mevr. de wed. H. M. L.Z. 1; mevr. de wed. V.M. 1; M. L. K. 2,50. Op gironummer 261272 (G. A. van Druten, penn. carillon-comité): Ver eniging N.N. 3; Vlissingen H.Z.; Vlissingen. 1; M. C, de S„ Zeist 2.50. Gestort bij het bureau van de P. Z. Crt. Walstraat: V. te Vlissingen 10. Het totaal Is thans gestegen tot 300,43. Wy herinneren er nog even aan dat er ruim 2000 nodig is.. Coloradokever» in tuintje» van P.T.T.-ambtenaren. De Coloradokever maakte tydens de zitting van het kantongerecht te Oostburg weer verscheidene slachtoffers en het leek er op, alsof deze dier tjes het speciaal op de mannen van de P.T.T. hadden voorzien. Tenminste, een tweetal ambtenaren van deze dienst, A. J. P. te Aardenburg en J. J. van H. te Schoondüke stond terecht, omdat z\j niet voldoende maatrege len hadden getroffen om dit schadeiyk gedierte uit te roeien. P. verdelgde de insecten op zyn aardappelland uitsluitend met de hand, terwyl van H. wel sproeide, doch niet in voldoende mate. De kantonrechter toonde voor de ze manier van bestrijding weinig waardeiing en noemde de volkstuin tjes de kernen van waaruit het kwaad zich verder verspreid, waar door wellicht straks het telen van aardappelen daarin zal worden verbo den. P. kreeg dan ook 25.boete of 10 dagen, terwyi van H. er 5. goedkoper afkwam. Ook C. K. los arbeider te Schoon» dyke en J. G. metselaarsknecht uit diezelfde gemeente hadden de kevers niet genoeg achterna gezeten. Uit spraak voor beiden 20.of 10 da gen. Op 1 Juli van dit jaar kwam de vervoerder C. A. C. uit Waterland kerkje met zyn vrachtauto uit een zijweg de Provinciale weg onder Biervliet opryden, juist toen daar een personenauto, bestuurd door een arts uit Hulst naderde. Een botsing volgde, waarby zowel de dokter als diens echtgenote vry ernstig werden gewond. C. werd er van beschuldigd, niet voorzichtig genoeg te zyn geweest, maar hij voerde aan, dat er zich daar ter plaatse geen waarschuwings borden bevinden, waarop vermeld stond, dat het uitzicht door een haag belemmerd werd en voorts betoogde hy, dat de arts z.i. veel te hard gere den had. De eis was 50.of 25 dagen, doch na een pleidooi van mr. Postma, sprak de kantonrechter de man vrij, omdat hy van mening was. dat ae schuld van C. wel uitermate gering moest zijn en de overheid hier niet vry uitging. De jeugdige I. A. D., arbeider te Aardenburg werd „in kenneiyke staat" op ae openbare weg in zyn Semeente aangetroffen. Besch. voerde 5t zijn verontschuldiging aan, dat het met op „de grote baan" doch slechts In een paadje was geweest, dat het kermis was en dat de biertjes hem waren misvallen. De kantonrechter waarschuwde hem dat men met „misvallen" in de R. W. I. terecht komt on legde 15. of tien dagen op. J. B. uit Middelburg had op zyn motorrywiel te Breskens niet vol doende rechts gehouden en werd daarvoor veroordeeld tot 6.of 3 dagen. Mej. E. G. te Oostburg nam zander vergunning haar intrek in een woning. Uitspraak 15.of 8 dagen. De notelier M. A. M. te Oost burg, die zonder vergunning de naam van zijn hotel daarop liet aan brengen werd ontslagen van rechts vervolging. J. M, R., melkhandelaar te Oost- Voor scheepvaart Gent-Terneuzen Het secretariaat-generaal van de NederlandsBelgischLuxemburgse douane-overeenkomst deelt het vol gende mede: De Belgische douane heeft in het kader van Benelux maatregelen ge troffen op grond waarvan met in gang van 1 October a.s. de formali teiten voor het zeescheepvaartver- keer op het kanaal GentTerneuzen worden vergemakkelykt Deze maat regelen laten toe het oponthoud van de zeeschepen aan het douanekantoor Zelzate op te heffen, zy zyn in sa menwerking met de Nederlandse autoriteiten verwezeniykt. Van dezelfde datum af zal een in ternationaal douanekantoor worden opengesteld te Bilzerbaan—Veldwe- zelt, op de weg van Maastricht naar Hasselt. Gedeelte ven Zuid-Beveland zat zonder stroom. Tussen Oudelande en 's Gravenpol der ontstond Donderdagavond om streeks 5 uur een storing in de stroom voorziening. Hoewel in de loop van de avond diverse gemeenten konden worden bijgeschakeld, werden in vele fezinnen ae petroleumlampen voor e dag gehaald. burg en M. C. T., chauffeur te Bres kens zouden beiden de veiligheid van het verkeer in gevaar hebben ge bracht, Eerstgenoemde werd vryge- sproken, terwhl T., naast een ge duchte uitbrander nog een boete van 35.of 20 dagen kreeg. De verlofhouder I. H. té Schoondii- ke had sterke drank in zyn zaak voorradig, hetgeen gehonoreerd werd met twee maal 30.of 15 dagen. De veehouder E. K. van H. te Bres kens, die blykens zyn uitlatingen wei nig voor de runder t.b.c.-bestryding schynt te gevoelen en op wiens be- dryr 2 stuks niet aangegeven rund vee werden aangetroffen, zag zich daarvoor 50.of 30 dagen toebe deeld. Ook al in conflict met de runder- t.b.c.-bestryding was de landbouwer A. van H. uit St. Laureins (B.), die zyn beestjes op Nederlands gebied had laten weiden. Hy vond de 50. of 25 dagen een „kosteiyke zaak". A. H. de K. chauffeur te Souburg had zyn lading niet voldoende ge stuwd, waardoor een kei op het rij wielpad viel. Hy kwam er met vrij spraak af. De Oostburgse student J. J. K. be reed in het nachtelijk duister een ry- wiel dat niet was verlicht, 7.— of 5 dag-en luidde voor hem de uitspraak. l(jke avonden voor bloedinname wor den gehouden, n.l. op 26 October te Goes en op 26 November te Kapelle. Namens het hoofdbestuur reikte de voorzitter hierna aan de heren M. Haasdonk, L. Geene en J. M. Pilaar de Landstéiner.penning uit, als onder scheiding voor vyfmaal verstrekken van bloed. De Welfare-afdeling ten behoeve van liggende patiënten, welke om streeks Mei 1950 haar werk begon, mag zich in een goede belangstelling verheugen. Op de Nytengo kon voor 700.aan door deze patiënten vervaardigde voorwerpen verkocht worden. Er is echter nog een groot gebrek aan dames, die het voorberei dende werk in deze afdeling moeten verrichten, terwijl men tevens gaar ne tydschriften, vooral ook denk sporten, voor distributie onder de ziekenhuispatiënten zal ontvangen. HET BESTUUR Het bestuur ondergang enkele wij zigingen. De heren P. J. W. v. d. Dries en D, Ochtman namen ontslag. Als nieuwe bestuursleden werden be noemd mej. J. Jansen, Goes en de heren C. Traas, Biezelinge, P. G. Wiersma, Goes en F. Bakker, Goes. Deze laatste als bestuurslid van de Ver. B.H.B.O., ter versteviging van het contact met deze organisatie. Nadat de voorzitter o.m. nog had medegedeeld dat op 20 October te Wemeldinge prov. wedstrijden voor de colonnes zullen worden gehouden, gaven de Goese helpers en helpsters een interessante demonstratie. Vragen yan gemeenteraadslid. Het gemeenteraadslid, de heer M. J. van Poelje (P. v. d. A.) te Vlis singen heeft de volgende schrifteiy- ke vragen gericht aan B. en W. van Vlissingen. 1. Is het uw college bekend, dat de vleespryzen, welke door de Vlis singse slagers worden berekend, niet onaanzieniyk boven de gemiddelde pryzen liggen, welke elders in het land gelden? 2. Indien de eerste vraag bevMtl- gend door uw college wordt beant woord, kunt u dan eveneens beves tigen dat deze vleespryzen het ge volg zijn van een z.g. sanerings- overeenkomst, dat wil zeggen een af spraak tussen de Vlissingse slagers- ?atroons om niet beneden deze pryzen e verkopen? 3. Is het uw college bekend en weet u of dit op waarheid berust, dat enkele slagerspatroons, zich be wust zynde van het feit, dat te ho ge pryzen worden gevraagd, bereid zouden zyn hun pryzen te herzien. Dat zij dit echter niet kunnen en niet durven, eensdeels omdat zy ge bonden zijn door bovengenoemde on derlinge overeenkomst, aan de an dere kant wyl zy bevreesd zijn moéi- ïykheden te zullen krygen met de bevoorrading? Acht u met name de mogelijkheid aanwezig, dat het coöperatieve slachthuis onaangename maatregelen tegen deze slagers zou kunnen ne men? 4. Indien uw college ten slotte mede van mening is. dat hier een algemeen belang in het geding is en de mogeiykheid aanwezig is om met handhaving van een reaeiyk be staan van de slagers, tot een aanmer kelijke prysverlaging te komen, acht u het dan mede op de weg van het ge meentebestuur liggen, eventueel in samenwerking met de Raad van Overleg, om contact op te nemen met de betreffende slagerspatroons- vereniging ten einde te bevorderen, dat de Vlissingse bevolking in staat zal zijn tegen redelylce pryzen het vlees hier ter stede te kopen. Bijzondere kans bij bietenverbouw De verwachting bestaat, dat velen in 1952 zullen emigreren. Om de stroom van aanmeldingen behoorlyk te kunnen verwerken heeft de Chris- telyke Emigratie Centrale in Zeeland twee aanmeldingskantoren geopend. Een is er gevestigd te Goes, Boek- houdbureau C.B.T.B., St Jacobstraat 15. Het tweede is voorlopig ten huize van de voorzitter van de afd. Zee land, Grijpskerkseweg 20, Oostkapel- le, gevestigd. Het a.s. seizoen zullen op vele plaatsen voorlichtingsvergaderingen worden gehouden. Voor Middelburg en Goes zh'n de data reeds vastge steld. Op enkele plaatsen wordt bo vendien een cursus Engels voor emi granten georganiseerd. Van byzonaere betekenis voor Zee land is wellicht de emigratiekans, welke geboden wordt voor grote ge zinnen in Canada en wel in het bie tendistrict van Zuid-Alberta. Daar kunnen 200 gezinnen geplaatst wor den met 3a 7 volwassen werkkrach ten per gezin. Voor werkeiyk vakbe kwame gezinnen bestaat de kans om reeds het eerste jaar veel te sparen. Ongehuwden en jonggehuwden vin den zo goed als overal in Canada nog voldoende bestaanskansen. Ook vak mensen buiten de landbouw kunnen geplaatst worden. Andere delen van de wereld zoals Australië, Nieuw Zee land en Zuid-Afrika bieden nog be- Eerkte mogeiykheden. Werkgelegen- eid is er genoeg, maar de woongele- fenheid ontbreekt, reden waarom aar slechts ongehuwden of jongge huwden gemakkelijk worden ge plaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2