In Sydney springt men wonderlijk met de verkeersregels om rr JIMMY BROWN, sportheld no. 1 \r OUD ORGELFRONT KOMT IN DE NIEUWE KERK TE MIDDELBURG DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DIPLOMA VOOR EEN BELEEFD CHAUFFEUR Tentoonstelling van vernielde auto's in het hart van de stad (Van onze correspondent) Sydney, September Zoals de vermaarde Diogenes »»<de heer die inder tijd in een ton woonde en niet vanwege het woningtekort), met zQo zielig lampje rondging op zoek naar een wys en verstandig mens, zo heb ben in Sydney en omgeving vier auto's vol heren naarstig gespeurd naar de beleefde chauffeurs. De gehele dag lang hebben zy rondgetoerd. Zes honderd kilometer heb ben zy afgelegd. Maar de zak vol mooie diploma's met een extra bewtjsje voor een 25 gulden, werd nauwelijks aangeroerd. Toen de heren in de vier auto's elkaar aan het eind van de lange, trieste dag ontmoetten, hadden zy slechts twee zegge en schrijve twee mooie diploma's en briefjes van 25 kunnen lozen. Zijn er in de gehele millioenenstad Sydney dan maar twee nette, beleef de auto-rijders te vinden? Het leek er inderdaad op na de eerste speurdag van de „Australische ..Veiligheid op de Weg Week". Het lijkt er inderdaad op, wanneer men welhaast iedere dag het vege lijf moet werpen in de maal stroom van het verkeer in Sydney. En men is er wel haast zeker van. wanneer men de schrikbarende cij fers leest, die gedurende de Veilig heid op de Weg week werden gepu bliceerd. Niet minder dan 37.924 ongevallen op de weg werden er in het afgelo pen Australische boekjaar gemeld. Met dodelijke afloop 1900 en 36.024 met gewonden. Tweehonderd millioen gulden schade is toegebracht in deze slachting, waarbij iedere 4% uur van het jaar een dode moest worden be treurd, iedere 15 minuten een ver wonding werd gemeld en iedere 10 minuten een aanrijding. ONBEGRIJPELIJK. Dat er in de city van Sydney zelf nog zo betrekkelijk weinig auto-onge lukken gebeuren, is onbegrijpelijk. De gemiddelde Sydneyer toont een zor geloze onverschilligheid op het ge bied van het verkeer, waarbij Parij- se taxi-chauffeurs nog maar kleine jongens zijn. Het straatbeeld op de spitsuren in Sydney is een studie waard. Auto's en vrachtauto's rijden maar raak, taxi's schieten als hazewindhonden kris-kras door de maalstroom om passagiers op te pikken en de voet ganger.... de voetganger in Syd ney heeft zijn's gelijke niet. Met het onverschillig air van de matador, die in de arena de briesende stier tege moet treedt, wandelt de voetgan ger in Sydney dwars voor, achter en langs al die auto's en wagens om. De voetganger in Sydney springt, danst en buigt door het verkeer precies zoals de geschoolde matador steeds net aan de scherpe hoorns van de dolle stier weet te ontko men. Dat oversteken op de hoeken van straten dient te gebeuren op daarvoor aangewezen plaatsen laat hem Sibe risch. Hij steekt over waar hem dat past, alle aanstormende en zwenken de auto's ten spijt. Deze zo populaire sport heet „jaywalking" (jay bete kent „sul"). Zij is natuurlijk verboden, maar waar er toch niemand voor be keurd wordt, blijft zij vlijtig beoefend Aan de parkeervoorschriften houdt niemand zich. Daar kan men zich overigens ook moeilijk aan houden, gezien het enorme aantal wagens, dat iedere dag naar het betrekkelijk klei ne hart van de city trekt. De speciale politie-agenten in het bruin met het krijtje in de hand hebben dan ook een even volle dagtaak als de ma gistraten, die de ene parkeerbekeuring na de andere met een prettige boete bezegelen. Het aantal droomkoninkjes onder de automobilisten en onder de „jaywal- king"-voetgangers is fantastisch. De lucht is blauw, het weer is mild, de bruine boronia geurt heerlijk aan de kleine stalletjes langs de straat, de meisjes hebben hun mooiste blousje of truitje aanen zo dromen ze za lig voort, het verkeer rustig het ver keer latend. DROEVE EXPOSITIE Thans, als onderdeel van de Veilig heid op de Weg Week, is de onvolpre zen Martin Place in het hart van Syd ney „versierd" met een tentoonstelling van verongelukte auto's. Een trieste tentoonstelling, die noch de auto-im porteurs. nóch het publiek erg op prijs stellen. Niets prettig op zo'n heerlijke lentedag met de geur van de wilde boronia in de lucht aan Het aesculaapteken, hel zinnebeeld van de geneeskunde, is een slang, die zich om een staf kronkelt. Dit teken ontleent zijn naam aan de Griekse god Asklepios, die door de Romeinen Aes culapius werd genoemd. Nog vóór de Romeinen hun grote veroveringen rond de Middellandse Zee aanvingen, hadden zij Aesculapius reeds aanvaard, want tijdens de pest epidemie van 293 v. Chr. gelastte het Sibyllijnse orakel hen om deze god in de gedaante van een slang uit Epidau- rus te halen. En dat waren raadgevin gen, die in die tijd niet zo maar achte loos in de wind werden geslagen! Te Epidaurus, i?i Griekenland ge legen, bevond zich het heiligdom van de Griekse god der geneeskunst en de aan Asklepios gewijdde tempel was in die tijd van grote betekenis als bede vaartplaats. Het schijnt dus wel zeer eenvoudig, om, gewapend met deze wetenschap, vast te stellen, dat het aesculaapteken, zoals wij dat thans kennen, van de Grieken, via de Romeinen tot ons is gekomen. Er zijn echter nog oudere bronnen, die we niet onopgemerkt mogen laten. Als we Numeri 21 9 opslaan, treft ons het volgende: „En Mozes maakte eenen koperen slang en stelde ze op een stang; en het geschiedde als een slang iemand beet, zo zag hij de koperen slang aan en hij bleef levend". Dit Bijbelverhaal, waarin de slang tot zinnebeeld der genezing wordt ge maakt, is door Michelangelo in fres co's afgebeeld in de Sixtijnse kapel en het huidige symbool is naar alle waar schijnlijkheid daarvan afkomstig. Want eerst omstreeks de 15de eeuw wordt de slang, mede onder invloed van de Christelijke Godsdienst, tot een belangrijk symbool in de Westerse wereld. Wanneer iemand, afgaande op de Griekse naam Asklepios, derhalve be weert dat ook het symbool der ge neeskunde in Griekse bodem wortelt, bent U volkomen gerechtigd de wenk brauwen argwanend op te trékken. Even argwanend als wanneer iemand U vertelde, dat er een vis bestaat, die *ver het land kuiert. Toch is het zo! H. Pétillon. Jrianus van der Zande heeft een ieuw Nederlands record marathon- >pen gevestigd. Op een internationale tarathonloop te Wetzlar (Duitsland) gde hij 42 km af in een tijd van „wee uur, 38 min. en 14 sec. Adrianus van der Zande (6) op het moment dat hij Joop Overdijk, die tweede werd in 2 uur. 42 min., 50 sec., passeert. zoiets herinnerd te worden als dat de dood zo permanent is. Op de zonnige Martin Place staan de wrakken ten toon, maar honderd meter verder dollen de auto's door de chaos en slenteren de voetgangers kris kras. voor en achter de wagens langs. En in vier auto's rijden een aantal heren, met een zak vol mooie diploma's en bankjes van 25 over 's- Heren wegen, gelijk moderne Dioge- nessen met een lampje op zoek naar een wys, verstandig mens achter het stuur Nadruk verboden. De jasbad-methode „De beste methode om uw pak te onderhouden en schoon te houden bestaat er in het goed te schrobben en in eer. bad te weken met U zelf nog in het costuum". Dit tamelijk opzienbarende advies is gege ven doen een zekere mr Guil- foyle Williams, hoofd van een textiellaboratorium van een combinatie van winkels. Hij zeide iedere zes maanden deze methode toe te passen om zyn gryze pak een nieuw aanschijn te geven. Het proces eindigde met een douche. Daarna ging hij uit het bad. hing de jas zorgvuldig over een kleerhanger om te drogen en schrobde de broek op een houten tafel, aldus Williams. -Y .J De ontginning van het Boertanger veen. DUITSERS WERPEN EEN BALLETJE OP. In dé laatste jaren hebben de Duitsers een paar duizend hectaren ontgonnen van het langs de Neder landse grens liggende Boertanger veen. Deze ontginning is een onder deel van een grootscheepsplan, dat als „Eemsland-project" wordt aan geduid. Veel turf wordt gewonnen. Op het ogenblik kampt men echter met geldgebrek bij de uitvoering van de plannen. Van Duitse zijde heeft men thans een balletje opgeworpen, dat Neder land zichzelf een dienst zou kunnen bewijzen door uit zijn tegoed aan ge blokkeerde marken in de financie ring deel te nemen. Men merkt hier op, dat met de beschikbare turf voorraad een groot deel van Noord- Oost-Nederland gedurende meer dan een eeuw van stroom zou kunnen worden voorzien. Manoeuvres „Jupiter" in Frankrijk. Van 27 tot 30 September zullen door in Frankrijk gelegen land-, zee- en luchtstrijdkrachten manoeuvres, fenaamd „Jupiter", worden gehou- en. Aan de actie der luchtstrijd krachten, die zal gekoppeld worden aan die van „Cirrus", zullen een Amerikaanse luchtmachtgroep en een Franse luchtdivisie deelnemen. De landstrijdkrachten zullen twee Franse legerkorpsen omvatten, aan gevuld met Engelse, Belgische en Ne derlandse legeronderdelen en een Amerikaanse legergroep. Aan de vlootoefeningen nemen Amerikaanse, Engelse en Franse onderdelen deel. De ruim honderdvijftigduizend deel nemers staan onder leiding van ge neraal Guillaume. Zeven jaar op een eiland. JAPANSE SOLDATEN DURVEN NEET NAAR HUIS. Twee vissers hebben op het eiland Goeam in de Stille Oceaan vier Ja panse soldaten, die de laatste zeven jaar op het eiland vertoefd hebben, slapend op het strand aangetroffen. Toen de Japanners ontwaakten vluchtten drie hunner het oerwoud in. De vierde vertelde, dat hij en zijn metgezellen wisten, dat de oor log voorbij was. Zij waren echter be vreesd omn aar huis terug te keren. De Japanner zeide, dat nog vier van zijn landgenoten ergens in een grot op het eiland woonden. Het Engels-Noorse visserij-geschil. EEN NEDERLANDSE NOTA. In het verloop van een uiteenzet ting van het Britse standpunt, in zake het Brits-Noorse visserijgeschil voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag, heeft de Britse verte genwoordiger Sir Eric Beckett ook melding gemaakt van een nota, die door zijn regering vorige week van de Nederlandse werd ontvangen. Daarin zegt de Nederlandse rege ring bereid te zijn de regel te accep teren, dat de „Continental Shelf" (de banken en kustbeddingen aan het vasteland) onderworpen is, aan de uitoefening van controle en de ju risdictie van de kuststaat, met het doel zijn natuurlijke hulpbronnen te exploreren en exploiteren. Naar de opvatting van de Neder landse regering heeft deze uitoefe ning door de kuststaat evenwel geen invloed op de wettelijke status van de daarboven aangrenzende wateren als open zee, noch op de wettelijke status van de luchtruimte boven deze wateren. Voor zover de bekendmakingen van een aantal Zuid-Amerikaanse staten de hier genoemde beginselen te boven gaan, zullen deze door de Nederlandse regering niet worden erkend. Het geschil tussen Engeland en Noorwegen handelt over de begren zing der zg. territoriale wateren. Noorwegen heeft de gebruikelijke 3 mijls zone reeds uitgebreid tot 4 mijl, hetgeen door Engeland ls aan vaard, maar nu wil het deze lijn trekken als een rechte lijn tussen de beide meest uitstekende punten van zrjn kust en niet parallel aan de frillige kustlijn zelve. Binnen de al- us begrensde territoriale wateren worden dan geen buitenlandse vis sersschepen toegelaten. Vioolconcerten van Russen te Brussel geannuleerd. Twee vioolconcerten welke te Brus sel gegeven zouden worden door de Sowjetrussische violisten Leonid Ko- gan en Mikhael Vayman die bij de in Mei te Brussel gehouden interna tionale viool wedstrijd onderscheiden lijk de eerste en tweede prijs te zamen een geldbedrag van fr. 250.000 verwierven, zijn geannuleerd. In de plaats van de beide Russen zullen als solisten op andere concerten op treden een Hongaarse vluchtelinge en een Oostenrijkse violist, die op dezelfde internationale wedstrijd respectievelijk de derde en vierde plaats veroverden. Kraan verplettert machinist. Woensdag is te Hardinxveld een rijdende kraan voorovergestort. De machinist sprong uit zijn cabine, doch werd onder het 18 ton zware gevaar te verpletterd en was op slag dood. Zeeziekte Vrijwilligers voor. Er worden in het openluchtzwem bad te Portobello by Edinburgh op het ogenblik proeven genomen met 150 soldaten, om te zien of, en welke drankjes, pillen of poeders een goed middel zijn om zeeziekte tegen te gaan of te voorkomen. De soldaten zijn allen vrijwilligers voor deze ex perimenten. Het zwembad te Porto bello is gekozen, omdat het werktui gen bevat die hoge golven in het wa ter kunnen doen ontstaan. EEN UNIEKE AANWINST Kast, die zich thans nog in het Rijksmuseum bevindt, zal naar Middelburg worden overgebracht. Naar w(j vernemen zal het nieuwe orgel in de Nieuwe Kerk te Middel burg worden gebouwd in een kast met front, afkomstig van het voormalige orgel van de Lutherse Oude Kerk te Amsterdam. Deze orgelkast bevindt zich reeds jarenlang In het Rijksmuseum te .Amsterdam en zal dus thans weer in een kerkgebouw worden geplaatst. Het front, dat een buitenge woon fraaie indruk maakt, zal ongetwijfeld in de Nieuwe Kerk bijzonder goed tot zijn recht komen. Het orgel in de Lutherse Oude Kerk te Amsterdam werd gebouwd in 1692 door Johannes Duyschot te Amster dam, die enige jaren tevoren ook het instrument in de Westerkerk had ge leverd. In de loop der eeuwen werd het enige malen gerestaureerd, doch uiteindelijk bleek van het oude oor spronkelijke pypwerk niets meer over. Alleen dc frontpüpen bleven bewaard, alsmede de klavieren en de registerknoppen met armen. In deze staat werd het destijds overge bracht naar het Rijksmuseum te Amsterdam, waar het diende^ als een „stom" voorbeeld van de Neder landse orgelbouwkunst. Dank zij dc medewerking echter van de betrokken instanties zal hel weer tot spreken worden gebracht en op een plaats worden opgesteld, waar het thuis hoort, namelijk in een kerk. Zoals bekend wordt het binnenwerk van het orgel gebouwd door de fir ma van Leeuwen uit Leiderdorp, die daartoe vorig jaar reeds opdracht kreeg. Zowel de architect van de kerkres tauratie. de heer H. v. d. Kloot Meij- burg, als de Kerkvoogdij der Nea. Herv. Gemeente te Middelburg toon den zich zeer verheugd over het feit. dat deze prachtige orgelkast in de Nieuwe Kerk wordt opgesteld. De kast is voorzien van enkele fraaie beschilderde luiken, zoals men o.a. ook bij het orgel in dc Grote Kerk van Goes aantreft, waarmede vroe ger het orgel werd afgesloten. De Hollandse Kerk in Austin Friars te London die In 1940 door bommen werd verwoest, wordt weer herbouwd. Vorig jaar ls prinses Irene s|M-<-iaal naar Londen gegaan om de eerste steen te leggen. Het nieuwe gebouw, dat ontworpen is door de Engelse architect Arthur Bailey, zal veel kleiner zyn dan het oude. Op een gedeelte van het terrein zullen kantoorgebouwen komen en om de kerk wordt een tuin aangelegd. Dc foto toont een maquet te van de in aanbouw zynde kerk. West-Duitsland wil Joden schadeloos stellen. Een woordvoerder der Westduitse regering heeft medegedeeld dat het kabinet zijn goedkeuring heeft ge hecht aan een verklaring, welke Donderdag door bondskanselier dr. Adenauer in de bondsdag zal worden voorgelezen en waarin Westduits- land zich bereid verklaart de Joden schadeloos te stellen voor de misda den der nazi's jegens hen. Snauwde generaal Hasselman vermoeide officieren af Vragen over zijn bezoek aan de oefening Counterthrust. Het Tweede Kamerlid de heer K. Vorrink (P.v.d.A.) heeft aan de mi nister van oorlog schriftelijk ge vraagd of deze kennis heeft genomen van het verslag van de geallieerde manoeuvres „Counterthrust" in „De Volkskrant", waarin de volgende pas sage voorkomt: „Enkele Nederlandse commando posten hebben vandaag bezoek gehad van generaal Hasselman. die volstaan heeft met aan dodelyk vermoeide of ficieren links en rechts snauwen uit te delen. Generaal Eisenhower en veldmaarschalk Montgomery hadden zich enkele dagen tevoren langdurig met de troep onderhouden en hun ver bazing uitgesproken over hun uit houdingsvermogen" De heer Vorrink vraagt de minis ter naar de juistheid van deze mede delingen een onderzoek in te stellen en zo nodig maatregelen te nemen. Verbindingsofficieren in Korea waren opnieuw bijeen. Bijeenkomst van tachtig minuten. Woensdagmorgen heeft een groep verbindingsofficieren der verbonde nen in Korea opnieuw een onderhoud met de Noordelijke verbindingsoffi cieren gehad. De bijeenkomst duurde 80 minuten. Naar in een te Tokio uitgegeven communiqué werd gezegd, hebben de communisten een vergadering van de afgevaardigden op 27 September des morgens voorgesteld. Hierop ver klaarden de geallieerde verbindings officieren, opdracht te hebben, met de Noordelijke verbindingsofficieren te spreken over voorwaarden voor een heiwat ting van de wapenatilstands- onderhanaelingen. De bespreking der verbindingsoffi cieren werd met wederzijds goedvin den verdaagd. Het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger heeft medege deeld, dat in de 21 September jJ. ge ëindigde week in Korea ruim 7500 communisten zijn gesneuveld, plm. 4000 gewond en 762 gevangen geno men. Leider van Egyptische socialistische partij gearresteerd. Ahmed Hoessein, leider van de Egyptische socialistische party, is Woensdagavond gearresteerd, nadat het orgaan van zijn party, „Al Isjterakeya" (Het socialisme), een artikel, getiteld „Revolutie", had ge publiceerd. 79. De mare, dat de hele dierentuin die nacht was losgebroken, was natuurlijk als een lopend vuurtje door Kuitendam gegaan. Iedereen waar schuwde iedereen. Meiy iep elkaar uit de vensters toe vooral binnenshuis te blijven en deuren goed gesloten te houden. Angstige zielen barricadeer den hun deuren zelfs met stoelen en tafels en bak ker Meelmans voelde rich niet eerder veilig, voor dat hij alle zakken met meel, die hij in huis had, voor zijn voor- en achterdeur had opgestapeld. Intussen richtte Jimmy Brown zijn schreden naar het hart der stad. „Ik moet beginnen de ergste raddraaier in te re kenen", zei hij tegen Symen Sabbel, die angstig achter hem aan liep. „Wie is dat dan?" vroeg Sijmen met een onzekere stem. „Dat is de leeuw Piet", zei Jimmy, „als we die eenmaal te pakken hebben, dan behoeven wij ons wat de rest betreft, geen verdere zorgen meer te maken. Die zyn dan onder een hoedje te vangen, let maar op myn woorden". „M-m-m-maar h-h-hoe krijgen we de leeuw Piet te pakken, baas?" vroeg Symen ang stig. „Hebt u een revolver bij u?" „Een revolver heb ik niet nodig", antwoordde Jimmy grimmig. „Met deze ijzeren staaf zal ik dat opstandige heerschap wel mores leren". Hel wereldgebeuren Moskou, Kairo en Londen ezer dagen heeft dc Sowjet-Unk- Egypte gewaarschuwd dat het Kremlin de deelneming van Egypte aan het voorgestelde Wester se pact voor het Midden-Oosten als een „onvriendelijke zo niet vijande lijke daad" zal beschouwen: aldus verluidt het in politieke kringen in Alexandria. Deze vrij duidelijke waarschuwing zou vervat zijn in een nota welke de Russische gezant in Egypte, Semen Kozyrev, enkele dagen geleden aan de Egyptische onder-secretaris van buitenlandse zaken. Hoessein El Ra- dy Bey, heeft overhandigd. Kozyrev is nog maar kort geiteden uit Mos kou op zijn post in Egypte terugge keerd. Kennelyk heeft hij van dc Russische machthebbers inzake de ze materie bjjzondere instructies ge kregen. Ongeveer tegelijkertijd was dc Egyptische ambassadeur in Londen. Abdel Fattah Amr Pasja, voor be sprekingen uit Engeland naar zijn vaderland teruggeroepen; voor be sprekingen met net oog op het voor gestelde opzeggen door Egypte van het Brits-Egyptische verdrag van 1936, waarover al zoveel te doen is geweest. Immers, de Egyptenaren menen dat hierdoor hun souvereine rechten worden aangetast en dat hun nationale gevoelens er door ge kwetst zouden zijn om met Engeland een verdrag te hebben dat een waarborg voor de verdediging van het Suez-kanaal zou bieden. Die waarborg is niet overbodig als men zich bewust is van de geringe mili taire kracht van Egypte, welke dui delijk in de oorlog tussen de Arabi sche staten en de jonge Joodse staat Israël tot uiting is gekomen. Men wil dat in Cairo wel verdoezelen, o.a. door te wijzen op een vérgaande corruptie by de legerleiding. Hierop wil men de mislukking van de veld tocht terug brengen. Het is echter te doorzichtig. Engeland en 't Westen steunt Groot Briltannië daarbij meent zijn verbindingen over zee echter 't best beschermd door eigen troepen. Vandaar dat Londen zo vast wil houden aan het verdrag van 1936. Maar mocht dit niet mo gelijk zijn, zo heeft men heel wys ge redeneerd. dan maar iets anders ver zinnen zodat er tenminste in oorlogs tijd direct versterkingen of anders- rins naar die bedreigde doorgang kunnen worden gezonden. Intussen zal de ambassadeur uit Londen bij de Egyptische minister van buitenlandse zaken al wel ver slag hebben uitgebracht over zijn be sprekingen in Londen. En uit wat men zo terloops verneemt, moet men op het ogenblik wel opmaken dat de jongste Britse voorstellen het beëin digen van de Brits-Egyptische be trekkingen op het gebied van de de fensie in haar huidige vorm wel be ogen, maar de verhouding tussen beide landen willen inschakelen by de algemene Westelijke strategie te- fen het communisme. Egypte zou op eze wijze op voet van gelijkheid deelnemen aan de organisatie voor de verdediging van het Midden-Oos ten, welke organisatie verbonden zou zijn aan de Nato; toch zeker nu ook Griekenland en Turkije zijn opgeno men in het verbond van de Noord- Atlantische staten. Men mag zelfs wel aannemen dat deze jongste Britse voorstellen gedaan zyn in het licht van de afgelopen besprekingen van de conferentie der Nato-landen in Ottawa. Ook te Washington, waai de Grote Drie onlangs bijeen zyn ge weest, heeft men zeker over deze za ken gesproken. De ambassadeur Amr Pasja zou pleiten voor gematigdheid en gekant zijn tegen een eenzijdige opzegging van het Brits-Egyptische verdrag, en intussen hebben de Britse ambassa deur en zijn collega in Cairo bij ko ning Faroek aangedrongen op sa menwerking van Egypte met de ge zamenlijke Westerse verdedigings plannen. Morrison heeft reeds een boodschap in deze geest verzonden. In dit stadium nu heeft Rusland in gegrepen. Ondanks de Kremlinse dogma's van „géén inmenging in interne aangelegenheden van vreem de staten". Niet alleen, dat het een inmengen zou kunnen zijn, men verbindt er tevens nog een waar schuwing en intimidatie aan. Maar men is het thans wel langzamerhand gewend dergelijke inconsequente handelingen te beleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5