is de shag! De Onteigenings plannen Dishoek verwerven weinig instemming De ingebruikneming van het gemaal Schelphoek. PRINSES MARIJKE-SCHOOL TE OOSTBURG OPENT 1 OCTOBER TUINBOUWTENTOONSTELLING IN TERNEUZEN BELOOFT VEEL Restauratie van monumenten in Zeeland. „ZUID-BEVELAND" GAAT OOK PUTTE WATER LEVEREN PROVINCIAL1 ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1951 REQUESTENSTORM Vele instellingen en verenigingen zonden bezwaarschriften aan de minister De plannen tot onteigening van gronden en bebouwingen in het duinge bied der gemeente Koudekcrke ten behoeve van de N.V. Waterleiding maatschappij Midden Zeeland" hebben tot nu toe weinig instemming ver worven. Van tal van zijden is er by de minister van Sociale Zaken op aange. drongen om do plannen in de huidige vorm geen doorgang te laten vinden. De Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden, de Bedryfshoreea, de Z.L.M., do Stichting voor de Landbouw, de C.B.T.B., de A.N.W.B., de A.N.V.V., de provinciale V.V.V., de V.V.V. Koudekcrke, Handelsbelang Middelburg, tal van particulieren en tenslotte ook het gemeentebestuur van Koudekcrke hebben zich allen met bezwanrscliriften tot de minister ge wend* Bij het bestuderen van de zakelijke beschrijving en de bijbehorende teke ning van de plannen kan de Kamer van Koophandel zich niet aan de in druk onttrekken, dat men terwille van dc onverbiddelijke doorvoering van een eenmaal gerapt plan, ande re belangen aantast op een wyze die een ernstig woord van waarschuwing noodzakelijk maakt, aldus het re quest van dezp kamer. Dc in het gebied Dishoek en Valke- nisse in de loop der jaren gestichte bedrijven hebben hun moeilyke be ginstadia reeds geruime tijd achter de rug en zyn thans zonder uitzonde ring gezond en levenskrachtig. In toenemende mate worden bui tenlandse toeristen aangetrokken, hetgeen van niet te onderschatten be tekenis is voor dc zo hoog nodige economische welvaart. Gaat men nu de voorgenomen onteigeningsplannen onverminderd en ongeremd uitvoe ren dan heeft het betrokken gebied als recreatieoord, juist voor het meer belangrylce toeristenverkeer en pcn- sionbedrijf, volkomen afgedaan. Bo vendien zullen met het amoveren van bedrijfsgebouwen en vergoeding voor bedrijfsschade zeer aanzienlijke be dragen zyn gemoeid, terwyl het niet verantwoord is te achten in deze tijd tot het vernietigen van woon- en be drijfsruimte op uitgebreide schaal over te gaan. Tenslotte geeft de Kamer de mi nister in overweging de compromis- oplossing Van het gemeentebestuur te aanvaarden. De Provinciale V.V.V, wijst eveneens op het belang van de de recreatiegebieden, evenals de Mid delburgse vereniging „Handelsbe lang" en Bedrijfshoreca. AGRARISCHE KANT De Z.L.M., de C.B.T.B, en de Stich ting voor de Landbouw wijzen op agrarische bezwaren van de plannen. Vele en speciaal de kleinere bedrij ven zouden zwaar door de maatrege- (Slot van pagina 1). De aannemers van het Werk en de arbeiders liet spreker in zijn hulde delen voor dc knappe wijze, waarop zij het werk hebben uitgevoerd. Spre ker concludeerde, dat Schouwen na de inundatie uit een poel van eliende is herrezen en dat dit van grote be tekenis is voor de toekomstige wel vaart van het eiland. EEN VREUGDE- EN EEN- NOODKREET De Commissaris der Koningin wees erop, dat het tegenwoordig min of meer mode wordt om te wijzen op dingen, waarin Zeeland achterstaat bij het Westen. Er zijn echter ooit punten te over, waar Zeeland gelijk of voorstaat. Schouwen ihoge bijv. wat zijn verbindingen aangaat niet up to dale zyn, als het de kans krijgt wel up to date te zijn, grijpt het die, dat Is heden wel gebleken. De ontwatering Is nu voltooid en de SchouwRe boeren, heleend om hun ac tiviteit en vooruitstrevendheid, mo gen trots zijn op wat zij lot stand heb ben gebracht. Dat nog niet alles Ideaal is, we we ten het. Men denke bijvoorbeeld maar aan de waterleidinggebieden in Schou wen en Thoieii. eMn vergeet te vaak, dat dit getroffen gebieden zjin, waar verbeteringen dringend nodig zijn. Ik hoop, dat deze noodkreet in het openbaar doordringen zat tot d© re gering! zolde de Commissaris. Verder uitte spreker zijn dank voor het feit, dat het ontwaterings plan zo is opgesteld, dat belangrijke verbeteringen konden worden aange bracht aan de provinciale wegén. Na opgemerkt te hebben, dat het ge maal architectonisch een fraai aan zien heeft gekregen, waarvoor spre ker de heer de Jongli hulde bracht, wenste hij. het Waterschap Schouwen toe, dat de nieuwe ontwatering onder- Gods zege tot heil zal mogen strek ken van de gehele bevolking. ANDERE SPREKERS Onder aanbieding van een hoogte- kaart van het waterschap huldigde hierna ir. Mesu het bestuur van net Waterschap Schouwen voor zyn door tastendheid en vooruitziende blik. Op zyn lauweren kan het ook nu riog niet gaan rusten, maar het heeft een zeer grote verbetering tot stand ge bracht. Nog spraken de burgemeester van Zlerikzee, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije en mr. dr. R. W. graaf van Lynden. Deze laatste namens de Zeeuwse Polder en Waterscliapsbond. Beiden boden hartelijke gelukwensen aan. Nadat de heer Klompe zyn dank aan de sprekers tot uiting had ge bracht, verenigde het gezelschap zich aan een eenvoudige maaltijd in hotel van Oppen, waar nog menig hartelijk woord werd gesproken en onder meer door de heer H. J. Gast een gedicht werd voorgedragen van P. L. Bas- tiaanse te Brouwershaven ter gele genheid van het gereed komen van het nieuwe gemaal. len getroffen worden, aldus de Z. L. M. Het afbreken van bestaande, in de meeste gevallen nog goed bruikbare gebouwen, en het bouwen van nieuwe febouwen zal immers voor de daarbij etrokkenen grote moeilijkheden met zich meebrengen en hoge uitgaven vergen, welke o.a. ook nationaal economisch niet verantwoord ge acht kunnen worden. Het bestuur van dc Z.L.M. vraagt Zich dan ook af of het water, wat volgens mededelingen van do gebrui kers van slechte kwaliteit ls, wel een dergeljjkc hoge uitgave aan schade vergoedingen «aard ls, en voorts of hier geen andere en goedkopere op lossingen te vinden zouden zyn ge weest. Gedacht kan hlcrby worden aan het aanbrengen van betonnen glcrkelders en mest platen by dc bcdryven en an dere voorzieningen ten aanzien van afvul en meststoffen van bedryf en huishouden, die met minder kosten evenzeer een hygiënische waterwin ning zouden gurunderen. Hoewel het verlies aan cultuur- grond eerst op de tweede plaats ge noemd kan worden, is dit ook zeker de belangstelling waard. De in het waterwingebied vallende percelen zullen immers aan de normale pro ductie onttrokken worden, en met bomen worden beplant. In het kader van de herverkave ling, zou wellicht betrokkenen een compensatie gegeven kunnen worden in de vorm van andere percelen, doch het areaal cultuurgrond wordt hier mee onherroepelijk verkleind. De Z.L.M. drong er tenslotte op aan de in genoemd plan opgenomen onteigeningen in ieder geval tót re delijke proporties terug te brengen en indien nodig een gedeelte van de waterwinning door het afsluiten van een aantal bronnen, aan de belangen van de agrarische bevolking en an dere doeleinden op te offeren. Het bestuur van de CiB.T.B. vraagt zich af, of bij uitvoering van het plan de noodzaak aanwezig is om tot onteigening van de landbouwbedrij ven, liggende binnen de strook, over te gaan. Zou het aanbrengen van be hoorlijke afvoerleidingen van land bouwbedrijven tot buiten de strook niet voldoende zijn? Verder is het waarschijnlyk niet denkbeeldig, dat door voortdurende onttrekking van zoet water aan dc bodem op den duur een verzilting van de achterliggende cultuurgrond zal optreden, aldus de C.B.T.B. De Stichting voor de Landbouw wijst er op, dat een ontwikkeling van de Dishoek tot belangrijke badplaats op de afzet van tal van agrarische producten een gunstige invloed zal hebben, Deze ontwikkeling mag dan ook naar het oordeel van de Stichting Nachtelijke militaire oefening te Thoien. In de nacht van Dinsdag op Woens dag jL hield een grote gruep militai ren te Thoien en omgeving een oefe ning. In de late avond werd begon nen. Er werden straatgevechten uit gevoerd, waarbij de bevolking van Thoien verschrikt naar buiten snelde om te zien, wat er aan de hand was; er waren zelfs mensen bij, die in nachtgewaad op straat gingen. Na een uur ongeveer konden de „verdedigers" van Tholert hun aahvallers terug drij ven en werd het gevecht in de polders rond Thoien voortgezet. Later moes ten 'de verdedigers rich in hun stel lingen terugtrekken -en werd het ge vecht in de straten van Thoien voort gezet. Half in de nacht trokken de militairen weer af en keerde de rust in Thoien weer. Recrutendag in Goes. Woensdag werd in de Geref. Kerk te Goes een recrutendag gehouden voor de jongeren van de Geref. Kerk, Chr. Geref. Kerk en Geref. Gemeen te. De leiding berustte by ds. P. van Til, die na zijn openingswoord het woord gaf aan luit, Zwijnenberg, die het doel va,n mil. dienst uiteen zette, na zjjn openingswoord het woord gaf aan lult. Zwijnenberg, die het doel van de militaire dienst, uiteen zette. Na hem sprak generaal-majoor Sit sen over verschillende problemen van de tegenwoordige militaire toe stand. terwyl dokter Sibie sexuele en alge mene zedelyke vraagstukken belicht te. Ds. A. Gruppen sloot tenslotte de- zo vergadering met dankgebed. Er was veel belangstelling voor de ze dag. Pseudo vogelpest te St. Jansteen. Te Sint Jansteen heeft zich een ge val voorgedaan van pseudo-vogelpest bij de pluimveehandelaar, de heer J D'Hooge, wonende aan de Oude Drij- dljk. Een dertigtal kippen zullen wor den afgemaakt. slechts geremd jof tegengehouden worden, indien het belang van de waterwinning groter geacht moet worden dan aie der landbouwkundige en andere belangen tesamen. Met tal van cijfers wordt aangetoond, dat dit niet zo is. Gemeentesecretarissen vergaderden. OOK PROV. BESTUUR VAN ZEELAND VERTEGENWOORDIGD In de raadzaal van het Utrechtse stadhuis werd gisteren de eerste le denvergadering van het landelijk con tactorgaan van gemeente-secretaris sen gehouden. Dit landelyk orgaan is op 1* Januari van dit jaar opgericht. Er was een buitengewoon grote op komst van de leden. Als gasten wa ren aanwezig prof. dr. L. J. M. Beel en vertegenwoordigers van de minis ter van Binnenlandse Zaken, de pro vinciale besturen van Utrecht. Noord- Holland en Zeeland. Mr. Jan de Vries vertegenwoordigde het provinciaal bestuur van Zeeland. Advertentie. MODERN INGERICHT. Echtgenote van de Commissaris der Koningin zal opening verrichten. Maandag 1 October a.s. zal voor het kleuterondervvys tc Oostburg oen zeer byzondere dag zijn, daar op die datum door de echtgenote van de Commissaris der Koningin in Zeeland, mevrouw de Casembroot-Baronessc van der Feltz de nieuwe gemeenteiyke kleuterschool zal worden geopend. De ingebruikneming van deze nieuwe school, die met speciale toestem ming van H,M. de Koningin, do naam „Prinses Maryke" zal dragen, betekont voor het kleuteronderwijs in Oostburg een grot© verbetering, daar het de laatste tyd, mede in verband met do aanzienlijke uitbreiding van de gemeente, onmogelijk bleek alle aangemelde leerlingen voor dit onderwijs op te vangen. Niet minder dan circa 90 van de jeugd die daar voor in aanmerking komt, bezoekt dan ook een van de beide bestaande kleuterscholen, nameiyk de gemeenteiyke en do Rooms Katholieke, De thans te openen school, dié tot nu toe was ondergebracht in de voormalige noodkerk der Ned. Herv. gemeente, na eerder in een gymnas tieklokaal gehuisvest te zyn geweest, telt momenteel ongeveer 100 leerlin gen en is gelegen aan de School straat de vroegere Volderstraat in welke straat zich reeds vier an dere. namelijk de Openbare en Chris telijke Lagere- en ULO-scholen, be vinden. Bij het onderwijs dat gegeven wordt, streeft men de modernste op vattingen na en in het bijzonder wordt veel aandacht besteed aan dö zelfwerkzaamheid van het kind. Hiertoe is bijvoorbeeld aan een der drie lokalen, waaruit de school be staat, met name een speel- en twee werklokalen, een keukentje met for nuis, gootsteen enz. verbonden. Een drietal leerkrachten is aan de school werkzaam. Ook bij de inrichting van het gebouw werden moderne metho den toegepast en heeft men alles in het werk gesteld, om een zo harmo nisch en voor de kleuters zo aantrek kelijk mogelijk geheel te verkrijgen, onder meer door gebruikmaking van z.g. Bambi-patronen. Het ontwerp voor de nieuwe school, die ver binnen de opleverlngs- tyd werd gebouwd en ingericht, is Van de hand van do directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht, de heer C. M. Zuidweg. De Amsterdamse tuinarchitecte, mevrouw Mien Ruys, zal zich belas ten met de aanleg van het plant soen, dat voor het schoolgebouw komt te liggen. By de officiële ope ning, die Maandagmiddag om 2 uur plaats vindt, zullen o.m. aanwezig zijn de beschermvrouwe van de school, gravin H. de Hemptine en de inspectrice voor het Kleuteronder wijs, mej. Glasz. Vermeldenswaard ls tenslotte nog, dat de plannen Voor de nieuwbouw van deze gemeentelyke kleuterschool EXAMEN. Voor het propaedeutische examen natuurkundig ingenieur, slaagde te Delft de heer G. J. Geluk uit Noord- welle. van welke Zeeland er slechts zeer weinig telt op het allerlaatste ogenblik werden goedgekeurd. Ware dit niet het geval geweest, dan had in verband met de vrijwel onmid- deliyk daarop van kracht zijnde be palingen de bolnv geen doorgang kunnen vinden. Men is dus wel juist met de hakken over de sloot geko men. VRIJDAG EN ZATERDAG Ruim 15.000 kg fruit zal worden tentoongesteld in het veilinggebouw. Terneuzen zal dit weekeinde in de belangstelling van de tuinbouw staan, nu Vrydag en Zaterdag a.s. in het Veilinggebouw aan de Baandijk, de eer ste tuinbouwtentoonstelling in Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden gehouden. Het initiatief tot deze tentoonstelling, die niet alleen ten doel heeft dc bloei van de coöperatieve vruchtenveiling te stimuleren, doch ook de uit stekende kwaliteit van de in Zeeuwsch-Vlaanderen geteelde rassen te doen uitkomen, zowel by de binnen- en buitenlandse handelaren als b(j de consumenten, werd genomen door de assistent by de Rijkstulnbouwvoor- lichtingsdienst, de heer P. Klaassen te Hoek. Een tentoonstellingscommis sie uit de beide organiserende verenigingen; de coöperatieve vruchtenvei ling „Zeeuwsch-Vlaanderen" en de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederlandse Fruittelersorganisatie, onder voorzitterschap van de heer A. H. Dekker, trof hierna de voorbereidingen voor de expositie. Ruim 15000 kg. fruit, ingezonden door een dertigtal kwekers-deelne mers zal in verscheidene stands wor den tentoongesteld, terwyl daarnaast een door het Centraal Bureau ver zorgde stand met groenten en fruit die een oppervlakte heeft van ca. 100 vierkante meter op artistieke wjjze, met fruitmanden e.d. zal worden in gericht. Aan de handel is in het ruime vei linggebouw eveneens een flinke plaats toebedeeld. Zo zullen er stands zijn van bestrijdingsmiddelen, kunst meststoffen, tuinbouwwerktuigen, af- rasteringspalen, ventilatoren voor bewaarplaatsen, de boerenleenbanken enz., terwyl ook de boomkwekers goed vertegenwoordigd zullen zijn. Ook de voorlichtingsdiensten, waar onder die van de Rykstuinbouw, de publicatiedienst van de directie van de tuinbouw, de plantenziektekundi- ge dienst, het laboratorium van Zee- lands proeftuin en de N.A.K.B. zullen diverse stands bezetten. Daar het doel der tentoonstelling eveneens is om elders vaak heersende verkeerde opvatting te doen verdwijnen als zou Zeeuwsch-Vlaanderen op tuinbouwge bied achter staan, kan worden opge merkt, dat de tuinbouw in dit ge west de laatste tijd een grote uitbrei ding vooral in Oost Zeeuwsch Vlaan deren, heeft ondergaan. Tien jaar geleden was van intensie ve fruitteelt in Zeeuwsch-Vlaanderen practisch geen sprake, monienteel echter zyn ca. 250 ha., die een pro ductie kunnen geven van ongeveer 3 mlllioen kg daarvoor in gebruik. De jonge bedrijven worden technisch goed opgezet. Over het algemeen ls Goede vangst van Middelburgse politie. VERTEGENWOORDIGER GEARRESTEERD. De gemeentepolitie van Middelburg is er in geslaagd, de vertegenwoordi ger H. W. M. uit Eelde te arresteren. M. is enige tijd geleden gedurende een week of drie in pension geweest in Middelburg. Na zijn vertrek mlstè men enige honderden guldens. De politie heeft met deze arrestatie een goede vangst gedaan. M. heeft inmiddels reeds bekend. Aanrijding' op de Slaakdarr». Dinsdagmiddag is een rijtuigje, bespannen met een hit op de Slaak- dam te Sint-Philipsland in botsing gekomen met een vrachtauto. De be stuurder van het rijtuig moest naar links uitwijken, omdat ter plaatse de rechterweghelft was afgezet, met het gevolg dat de van achter komen de vrachtauto, welke juist wilde pas seren, plotseling moest remmen. Op hetzelfde moment echter weigerden de remmen haar dienst en was een botsing onvermijdelijk. De inzittenden van hét rytuigje werden er uitge slingerd, maar Hepen slechts lichte schaafwonden op. Het wagentje werd beschadigd, FLORALI A-TENTOONSTELLING Zaterdag 29 September, 's morgens om 9 uur wordt de Kinderfloralia- tentoonstelling in de Graanbelirs te Middelburg geopend. De schoolkinde ren worden in verband hiermede ver zocht de plantjes Vrydag 28 Septem ber, 's middags tussen 4 en 6 uur in te leveren. De wisselbeker is momen teel in het bezit van de Rijksleer school. Er Zal wel weer de nodige spanning heersen onder de jeugdige deelnemers(sters), wie nu de trofee zal bemachtigen. de grond in Zeeuwsch-Vlaanderen zeer geschikt en de kwaliteit van het fruit stemt dan ook tot volle tevre denheid. DE OPENING De opening van de tentoonstelling, waarvoor vele medailles, o.m. van H. M, de Koningin, Prins Bernhard, mi nister Mansholt de gemeente Terneu zen, enz. beschikbaar werden gesteld, feschiedt Vrydagmiddag om 2 uur oor de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. In het ere-comt- té der tentoonstelling, waaraan ver scheidene gemeenten subsidies ver leenden, hebben o.m. zitting de minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, dhr. S. L. Mansholt, de burgemeester van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Teilegen, ir. A. W. v. d. Plassche en ir. W. v. Soest. Tydens de tentoonstellingsuren zal op bepaalde tydén een door de heer G. J. Debeleir vervaardigde kleuren film over de fruitteelt worden ver toond. Zaterdagavond zal de „Harmo nie Terneuzen" concerten op het voorterrein van het tentoonstellings gebouw. Circa f 80.000.- voor Zeeland. Op de onderwysbegroting 1952 zijn uitgetrokken de volgende rykssubsi- dies voor restauratiesDorpsplein St. Anna ter Muiden 6500, carillon Goes 3600, Grote kerk Goes 2000, Ned. Herv. kerk Thoien 68.000. Nog geen subsidie kon worden verstrekt voor de volgende restau raties; kerk Brouwershaven 90.000, toren Domburg 21.000, toren 's H. Arendskerke f 120.000, Raadhuis Hulst 76.000, Ned. Herv. kerk Kat- tendijke 65.620, toren te Idem 50.000, Toren St. Maartensdyk 165.000, Molen Seisbolwerk Mid delburg 16.000, Gasthuiskapel idem 70.000, Balans idem 48.000, Engel se kerk en simpelhuls, idem j 60.000, toren Oostkapelle 84.700, gasthuis Oosterland 4000, Ned. Herv. kerk Renesse 20.000, Ned. Herv. kerk Vrouwenpolder 30.000, Tempelieren huis Zierikzee 75.000, Ned. Herv. kerk Nieuwerkerk 100.000. Weekends in „Hedenesse" te Cadzand. In het Jeugdvormingscenturm „He denesse" te Cadzand, worden eind September en ln de maand October a.s. weer enkele week-ends georga niseerd. Op 29 en 30 September a.s. zal een Möttlingen-weekend worden gehou den, waarvoor als leider zal optreden ds. W. A. Plug te Hattum. Op 13 en 14 October is el' een lekenspel-trai- nings-weekend. Onder leiding van de heer en mevrouw Boon uit Biltho- Ven zal een lekenspel ingestudeerd en gespeeld worden. Op 27 en 28 October zal een Toyn- bee-weêkend worden gehouden, dat gewijd zal zijn aan de vraag: „Waar gaat het heen met onze cultuur?" Inleider is dr. F, Boerwinkel, rec tor van de academie „Kerk en We reld" te Driebergen. HOUTBOOT IN DE MIDDELBURGSE HAVEN. De houtboot Truida K. ls de Mid delburgse haven binnengelopen met een lading hout uit Finland, bestemd voor N.V. v.h. Houthandel Bouw meester, Borsius en van der Leyé. 's-HEER ABTSKERKE EN WAARDE AAN DE KOP Aandeelhoudersvergadering werd te Goes gehouden. Woensdag werd in „de Prins van Oranje" te Goes een vergadering van aandeelhouders gehouden der N.V. Waterleiding Mij. „Zuid-Beveland". De voorzitter, do heer Joh. Pilaar te Goes, stelde o.a. aan de orde het voorstel tot vaststelling van de balans per 81 December 1950 en de winst- en ver liesrekening over 1950. Een en ander werd met algemene stemmen goed- gekeurd. Ter financiering van de vernieuwing van gedeelten der oude transportlei ding ln de gemeenten Krabbciuiyke en Kapollo word de directeur gemach tigd een geldlening van ten hoogste 125.000.-— aan te gaan. Met algemene stemmen werd be sloten de werkkring van de Vennoot schap uit te breiden tot de drinkwa tervoorziening van de gemeente Put te in Noord-Brabant. De aftredende leden van de Raad van Toezicht, de heren mr. dr. A. J. J. M. Mes en M. Vogelaar werden bei den 'met algemene stemmen herko zen. Bij de rondvraag kwamen ter spra ke de maatregelen van de planologi sche dienst m Noord-Brabant ten aanzien van het beschermingsgebied van de waterwinplaats. De directeur gaf hierover een toe lichting, waarbij bleek, dat een en ander moest worden gezien in het licht van een algemene hygiënische bescherming van, waterwinplaatsen in Nederland als preventieve maat regel tegen infeotiegevaren, als ge volg van grotere uitbreiding dezer waterwingebieden. JAARVERSLAG De ontwikkeling van het bedrijf verliep in 1950 op normale Wyze. Veel werk is verricht aan de voorbe reiding en uitvoerihg van werken ter vergroting van de transportcapaci teit van de hoofdtoevoerleidingen van Ossendrecht naar Goes en van Goes naar de Sloedam. Een en ander in verband met de toenemende water behoefte van Walcheren, aldus wordt medegedeeld in het jaarverslag van deze Vennootschap. In het voorjaar van 1950 kon wor den aangevangen met het leggen van ca, 15,2 km. gewapend beton trans portleiding van 500 m.m, diameter, een nog niet verdubbeld traject tus sen de Hinkelenoorddyk en de Vliet- weg. Een deel van deze leiding, ca. 8,4 km. van de Ryksweg te Rilland tot aan de Vlletweg, kon op 8 No vember 1950 in gebruik worden ge nomen. De waterverkoop steeg van 1.460.500 m3 in 1949 tot 1.527.100 m3 in 1950. Aan de N.V. Waterleiding My. „Mid den Zeeland" werd 408.084 m3 gele verd. De gemiddelde prys per 100 m3 steeg van 1930 tot 1950 slechts van 39.55 tot 40.48. In het afgelopen jaar werd totaal 1.931.200 m3 aan de bodem onttrok ken, waardoor de totale hoeveelheid sinds 1912 is gestegen tot 34.859.200 m3. In het buizennet werd gebracht 1.856.962 hl3 tegen 1.770.204 m3 over 1949. Het gehele buizennet heeft thans een lengte van afgerond 318 km, zon der de spruitleidingen naar de wonin gen. Het waterverbruik per hoofd, gere kend naar het aantal werkelijke ver bruikers van de aangesloten wonin gen bedraagt voor 1950 63,8 liter per etmaal. De geméente 's Heer Abtskerke en Waarde gaan met 99% aan do kop, wat betreft het aantal aangesloten woningen, op de voet gevolgd door Goes met 98%. Driewegen sluit met 51% de ry. Van de totale waterleve ring van 1.527.000 m3, nam Goes 413.448 m3 af. De balans der N.V. sluit per 31 December 1950 in activa en passiva met een bedrag van 3.413.206,05, terwyl de verlies- en winstrekening een bedrag van 468363,67 aangeeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2