PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Socialisten willen verkiezingen voor geheel Duitsland Vette mosselen spekken een schrale deviezenpot 0E BILT Kantlijn WEST-DUITSLAND HEEFT WEER EEN „STAHLHELM" WAREN PUBLICATIES OVER VELSER-AFFAIRE BELEDIGEND 194e Jaargang - No. 227 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.53 p. lew., fr. p. p. i 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 26 Sept. '51 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») van 1—5 regels f 1—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of edre» Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur. Vllsslngen Walstr. 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuzen Brouwerijstr. 2; Zlerikzec N.Jlogard»tr^CJb9M^-J GROTEWOHL'S VOORSTELLEN. Motie in het parlement van Bonn De kwestie van verkiezingen voor geheel Duitsland, door de Oostduitse premier Grotewohl voorgesteld, houdt de gemoederen in Westduitsland ernstig bezig. Dc sociaal-democratische party heeft by het parlement van Bonn een motie ingediend, waarin wordt gezegd, dat verkiezingen in ge heel Duitsland dringend noodzakelijk zjjn. Er zou een assemblee voor hel gehele land ..loeten worden gekozen met de bevoegheid een grondwet op te stenen, wetten aan te nemen en een regering te vormen. De socialisten verzoeken de Westduitse regering zich met de vier bezettingsmogendheden in verbinding te steUen, teneinde de verzekering te ontvangen, dat de ver. kiezingen vrjj en geheim zijn. In de motie wordt er opnieuw op gewezen, dat de sociaal-democraten er voorstander van zyn, dat als inleiding tot een en ander vrjje verkiezingen in de vier sectoren van Berlyn worden gehou den. Met dit laatste is het West-Berlijnse gemeentebestuur het eens, doch een Oost-Berlijns voorstel om een gemeen schappelijk comité te vormen en Ber- lijnse afgevaardigden voor een confe rentie over verkiezingen in geheel Duitsland te benoemen werd van de hand gewezen. Inmiddels is een par lementaire West-Duitse commissie begonnen de socialistische motie te bestur" ~n, evenals een resolutie van de vr democraten en een plan van uitgeweken juristen en ambtenaren, teneinde te pogen een gemeenschappe lijk standpunt vast te stellen. In de commissie zijn de voornaamste par tijen vertegenwoordigd. De christen-democraten, die de grootste regeringspartij vormen, heb ben geen motie ingediend. Dr. Her mann Ehlers, de christen-democrati sche voorzitter van de Bondsdag, heeft evenwel aangedrongen op nauwkeu rige overweging van de Oost-Duitse voorstellen. Van de zijde der vrije democraten is eveneens gepleit voor besprekingen met „werkelijk democratisch verko zen" vertegenwoordigers van Oost- Duitsland. Het West-Duitse kabinet heeft Dins dag beraadslaagd over de te Washing ton genomen beslissingen der minis- Slechts enkele dagen nadat de Partij van de Arbeid in een ur gentieprogramma betoogd heeft, dat de industrie nu maar eens moet ophouden geld te steken in nieuwe machines en dat de daarvoor vrij komende gelden desnoods door een gedwongen lening beschikbaar moe ten komen voor verdere uitbouw van de sociale voorzieningen en woning bouw, laat de minister van econo mische zaken, Van den Brink, een geheel ander geluid horen. De bewindsman verklaarde nl. in zijn derde industrialisatie-nota, dat men met de beperking der investe ringen buitengewoon voorzichtig zal moeten zijnomdat opvoering van de productiviteit nu eenmaal afhan kelijk zal zijn van die investeringen. Investeringsbeperking is in wezen een kortzichtige politiek, aldus de minister. Wij geloven, dat de minister het bij het rechte eind heeft en de P.v.d. A. bij het verkeerde, terwijl toch beide hetzelfde.beogen. Tussen haakjes het party-orgaan van de P.v.d.A. vermelde in zijn artikel over de industrialisatie de op vatting van de minister over de in vesteringen met geen woord. Jam mer. Men had een breder standpunt mogen verwachten. Toch komt .minister Van den Brink met een belangwekkende nieuwe gedachte. Hij meent, dat nu de binnenlandse markt bepaalde artikelen niet meer kan opnemen,, bedrijfstakken, die niet op export of militaire orders kunnen overschake len, hun productie moeten inkrimpen. Een deel van de arbeiders en des noods van de machines zal dan moe ten overgaan naar ondernemingen, die voor uitbreiding in aanmerking komen. Hard en pijnlijk is dat voor ondernemers en arbeiders, geeft de minister toe. Maar hij meent, dat aanpassen aan de gewijzigde om standigheden onvermijdelijk is. Exporteren of inkrimpen wordt dus de leuze voor een aantal bedrij ven. Niemand zou daar bezwaar tegen kunnen hebben, als exportei-en maar niet zo moeilijk, ja, dikwijls onmoge lijk was. En daarom zullen velen wel nieuwsgierig zijn naar de manier, waarop de minister zijn denkbeeld tot werkelijkheid zal trachten te maken, Het is al weer een lange tijd ge leden, dat er in de Nederlandse pers alarm geslagen werd, om dat de regering vier verschillende paspoorten wilde instellen en het ver krijgen van paspoorten wat ingewik kelder wilde maken. Het waren vol maakt overbodige plannen, die alleen de Nederlanders wat meer geld zou den hebben gekost. De maatregel werd toen opge schort. Een dezer dagen heeft Bui tenlandse Zaken aan de provinciale en gemeentelijke autoriteiten mede gedeeld, dat alles definitief bij het oude blijft. De wereld Wordt er niet beter door. Maar ook zo'n Weinigheid bewijst, dat een vrye pers van waarde is. Als zij er niet geweest was, zon er naar de dwaze, thans definitief opgeheven nieuwe regeling geen haan hebben gekraaid. Want zij was ingevoerd, zonder dat iemand er iets van vernomen had. ters van buitenlandse zaken van de „Westerse Grote Drie". KABINETSZITTING. Een regeringswoordvoerder deelde na de kabinetsvergadering aan jour nalisten mede dat de ministers instem den met het standpunt van de bonds kanselier dat West-Duitsland niet slechts met de Westerse geallieerden gaat onderhandelen om meer rechten te verkrijgen. „West-Duitsland zal verzoeken in de gemeenschap der Westerse landen te worden opgeno men als een volledig gelijkberechtigd deelgenoot, die dezelfde rechten heeft en verplichtingen erkent om de vrede te handhaven", aldus dr. Adenauer, die het kabinet verder nog mededeel de met de drie Hoge Commissarissen eveneens te hebben gesproken over het voorstel van de Oost-Duitse pre mier Grotewohl om verkiezingen in geheel Duitsland uit te schrijven. Adenauer heeft bovendien een on derhoud gehad met de leider der so cialisten, dr. Schumacher, met wie hy de voorstellen van Grotewohl be sprak. Spionnage-proces in Zweden. ONDEROFFICIER HAD MILITAIRE GEHEIMEN AAN RUSLAND VERRADEN Een onder-officier van de Zweed se marine heeft Dinsdag te Stock holm terecht gestaan beschuldigd van „het ter kennis van een Russi sche diplomaat brengen van geheime gegevens over de Zweedse militaire verdediging". De terechtzitting was geheim. Na afloop heeft het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken echter een In sobere bewoordingen op gesteld communiqué uitgegeven, waarin slechts wordt gesproken over het verstrekken der geheime gege vens „aan een functionaris van een buitenlandse diplomatieke vertegen woordiging te Stockholm". De onder-officier is 21 September jl. gearresteerd; zijn naam is niet onthuld. Het verluidt dat zyn zaak Woensdag weer zal voorkomen. De Zweedse regering heeft het Kremlin verzocht een marine-officier, die behoort tot de staf van de Russi sche ambassade te Stockholm, onver wijld terug te roepen. Kurt Schumacher, de leider der West- Duitse socialisten. Koning George gaat vooruit. In een Dinsdagavond te Londen uit gegeven officieel bulletin wordt me degedeeld dat koning George een goe de dag heeft gehad. Hij was in staat wat te eten. Een van de voornaamste zorgen van de geneesheren, aan wier hoede ko ning George is toevertrouwd, is om na te gaan, of de ziekte, over het juiste karakter waarvan nog steeds het stil zwijgen wordt bewaard, zich uitbreidt. Hoewel langdurige bedrust geboden is, is het mogelijk, dat koning George eerder lichte oefeningen mag doen dan normaal het geval is, omdat zijn bloedsomloop goed moet blijven func- tionneren, teneinde complicaties in het been waaraan hij twee jaar gele den is geopereerd, te voorkomen. Er is nog steeds niet bekend ge maakt. of de gehele aangetaste long van de koning is weggenomen of slechts een deel ervan. Geallieerde uitnodiging aan de Noordelijken. Vijf Noordelijke straaljagers neergeschoten. De leider van de verbindingsgroep der V.N. in Korea heeft de Noordelij ken Dinsdagavond in een boodschap laten weten, dat hij bereid is zijn Noordelijke collega te ontmoeten voor een bespreking over hervatting van de wapenstilstandsonderhande lingen. Het aanbod werd gedaan op in structie van Generaal Ridgway, nadat Dinsdagochtend deze besprekingen tussen de verbindingsofficieren van beide partijen door de Noordelijken waren afgebroken. Inmiddels zijn in het grootste lucht gevecht van de Koreaanse oorlog tot dusver vyf Noordelijke straaljagers neergeschoten en vijf beschadigd. Egyptisch minister weigert af te treden. De Egptische minister van justi tie, die door premier Nahas Pasja is belast met het ministerie van ver voer, heeft 12 uur na de reorgani satie van het kabinet verklaard, dat hy er op staat minister van justitie te bljjven. „Ik weiger af te treden. Laat de premier me maar ontslaan" zei hy. Britse technici moeten Perzië verlaten. Anders kan olie-induslrie niet op gang komen. De Perzische regering heeft bevo len, dat resterende 300 Britse oiie- teehnici in Zuid-Perzlë het land voor j volgende week Donderdag moeten j verlaten. Premier Mossadeq is van I oordeel, dat de besprekingen met Engeland geheel zjjn doodgelopen. Premier Mossadeq meent, dat hy de olie-industrie niet met andere tech nici op gang kan brengen, zolang de Engelsen ln Perzië zyn, De Perzische functionarissen te Abadan is opgedragen „zo vriendelijk en gastvrij mogelijk" te zyn by de Uitvoering van het uitwyzingsbesluit. TOESTAND ERNSTIG Gisteravond is het Britse kabinet bijeen gekomen om de toestand te bespreken. Er werden geen besluiten genomen, maar een woordvoerder van de regering deelde mede, dat de regering de toestand ernstig achtte en van mening was, dat hervatting van de onderhandelingen vrywel on mogelijk is. .NEDERLANDS GEWETEN WAKKER GEROEPEN" Men wil een geüniformeerde en licht bewapende jeugdorganisatie in het leven roepen. De .Stahlhelm is herrezen en heeft zich op een persconferentie ln een door bombardementen beschadigd gebouw In Keulen voorgesteld. Het Is, even als vóór 1938, weer een organisatie van oud-militairen op nationalistische grondslag geworden. Na de machtsovername door Illtler was de Stahlhelm In de S.A. overgegaan. Men wenst thans, dat er in West-Duitsland een jeugdbond zal komen, welks leden geüniformeerd zouden worden en die geoefend zouden worden In net gebruik van kleine vuurwapens. BU dc Jeugdorganisatie van de Stahlhelm z'Un reeds 7000 jongeren aangesloten. Men wilde echter niet mededelen hoeveel volwassenen op dit moment al lid zUn. De nieuwe Stahlhelm is geen neven orgaan van een politieke partij, zo werd op de persconferentie medege deeld, maar hij staat wél op politie ke grondslag. Hij heeft een twaalf punten tellend „programma", dat weliswaar in vry vage termen is ge steld, maar waarin byv. het woord democratie toch niet voorkomt. Het heet, dat de Westers-Christeiyke cul tuur en beschaving gesteund zullen worden. Gevraagd naar een nadere precisering, zeide een van de woord voerders; „In de practijk zal het on ze taak zijn het communisme te be- stryden". Maar hy voegde er aan toe, dat z i. de Duitsers niet bereid zullen zyn deel te nemen aan de verdedi ging van Europa zolang er nog Duit se soldaten in buitenlandse gevange nissen zitten. Ook meent men. dat „vreemdelingen" niet de processen tegen Duitse oorlogsmisdadigers had den mogen voeren (Neurenberg). SERPHOS CONTRA „VOLKSKRANT'. Civiele kamer arrondissements-rechtbank te Amsterdam behandelde procedure inzake belediging Gisteren zjjn voor de civiele kamer van de arrondissementsrechtbank te Amsterdam de pleidooien gehouden in de procedure tussen een Nederlands dagblad (De Volkskrant) en een zekere Serphos over een publicatie van dit blad over de z.g. Velser-affaire. Serphos achtte enkele passages in deze publicatie beledigend. Hierin werd gewag gemaakt van de omstandigheid, dat Serphos kort na de bevrijding werd aangehouden in de Zeeuwse wateren met zjjn zeewaar dig jacht „Zonnetij 4". Aan boord van liet jacht zouden kapitale hoeveeL heden juwelen en tapyten zjjn aangetroffen. „De RUksrecherche", aldus het artikel, „liep prompt met haar onderzoek vast en de man kwam er af met een lichte straf, omdat vooraanstaande figuren uit de Velser illegali teit tussenbeide kwamen". Mr. M. van Vugt, die als pleiter voor de eiser optrad, zeide, dat het artikel gesteld was in een niets ont ziende terminologie. De krant be roept zich er op, dat met haar publi catie het algemeen belang is ge diend. Pleiter betwyfelde of dit 't ge val is. Naar zyn mening is er reeds onrust genoeg in de Nederlandse sa menleving. Het algemeen belang wordt zyns inziens niet gediend met een van grote koppen voorzien en sensationeel gesteld artikel van deze aard. Mr. van Vugt zeide, dat het jacht in feite is aangehouden op het gerucht, dat aan Doord juwe len van mensen werden vervoerd. Het jacht is daarop byna volledig ge sloopt. Mr. van Vugt heeft destyds HET GAAT GOED In Yerseke komt men tijd tekort Iedere dag aanvoer van verse Zeelandse mosselen" staat er met koeien van letters in de Belgische viswinkels. Onze Zuiderburen zyn echte mos. selkenners, weten wat lekker is en daarom maken de madamekes voor de winkels queue om hun portie van dit smakelyke Zeeuwse zeebanket te be machtigen. In Yerseke en de andere Zeeuwse mosselplaatsen brengt dat weer de ouderwetse bedrijvigheid teweeg. Op de kantoren van de handela. ren rinkelen de telefoons uit Brussel, Antwerpen, Mechelen en ook uit Pa rijs, om de orders door te geven. En dan is het werken geblazen. Dag en nacht tuffen de vaartuigen over de mosselpercelen om te Vissen, in de loodsen zoeken rappe handen aan de glibberige lopende band de lege schel pen eruit, vullen de baaltjes en laden de vrachtauto's die vaak in de nach telijke uren honderden kilometers vreten om het Zeeuwse product tydig op de Belgische en Franse markten te brengen. Na het rampjaar 1950, is de mosselvisserij herleefd. Er is weer geld te verdienen en dan denkt de mossel man aan niets anders meer dan werken. „Eigenlijk komen we iedere dag uren tekort". Terwyl in de mosselloods hoogspan ning heerste, de Antwerpse chauf feur met z'n grote „klak" de zware camien hoog optastte met baaltjes mosselen, hebben we tussen de bedrij ven door enkele mosselmensen naar him mening gevraagd. We waren niet alleen bezoekers. Zoals op Yerseke vaak het geval is. kwamen ook Bel gen eens een kijkje nemen. „Beste mosselen", vonden zij en dan kan men gerust aannemen, dat het ook zo is. „Het gaat goed", zeggen de Zeeuw se mosselmensen. Het visgewicht ligt gemiddeld rond de 25 kg., en dat is niet slecht De Waddenzeemosselen zyn eveneens goed, doch wel iets min der dan de Zeeuwse. Hoeveel Zeeuwse mosselen er zullen zyn? Het is zo moeilyk te schatten, doch hoogst- waarschynlijk zullen er wel voldoen de zyn om de Belgische afnemers te kunnen bedienen. Hr gaan nu onge veer 10.000 mosseltonnen per week de Zuidergrens over. Frankrijk wenst tot op heden uitsluitend Waddenzee mosselen, die wel in Zeeland verwa terd mogen worden. De grote vraag uit Frankrijk moet nog komen in October, doch thans gaan er ook per week reeds 10.000 tonnen naar Parys en omgeving. DE CONCURRENTIE. Zo langzamerhand zullen ook de De nen weer op de Belgische en Franse markt komen, doch wanneer de kwa liteit van de Nederlandse mosselen goed is en dat is zjj dan ver wacht men hiervan vooral in België weinig hinder. Men zal echter op zyn qui vive moeten zijn en voor een ge regelde aanvoer moeten zorgen. En in dat verband komt het nu juist niet zo goed uit, dat van 228 Octo ber de zaadvisserii voor de Zeeuwen op de Groninger Wadden wordt open gesteld. Iedere kweker zal gaarne net zo hardnodige zaad willen gaan vissen, doch wanneer allen tegelyk gaan, zou er weinig of geen aanvoer van consumptiemosselen zijn. De ter mijn voor deze zaad visserij zal dan ook wel verlengd moeten worden. Vreemd vindt men het ook, dat geen zaad van de voormalige Zuiderzee mag worden gehaald, terwjjl het daar in grote hoeveelheden door de zee sterren schijnt te worden opgeslokt. Van de Groninger Wadden kan men slechts één reisje per week maken, terwyl van de Zuiderzee wel twee maal zou kunnen worden gevaren. Dit zou een grote tijd- en kostenbe sparing betekenen. Zo blyft er altyd wel wat te wen sen over. Doch het voornaamste is, dat na het donkere jaar 1950 de he mel boven de Zeeuwse mosselvis3ery ver opgeklaard is. De kwekers die zo gelukkig zyn te kunnen leveren, tegen goede pryzen! hebben het lek weer ver boven water! DE OESTERS. Ook de oestercultuur brengt op nieuw bedrijvigheid nu per 15 Sep tember met de export is begonnen. De groei van de oesters is nog niet zo geweldig, doch eerst over twee maan den kan hierover een meer gefun deerd oordeel worden gegeven. De af zet in het binnenland, dat tot dusver hoogstens 4 bedroeg, zal er niet op verbeteren, nu de oesters met 30 pet. weeldebelasting zyn belast. En m Duitsland schynt men ook reeds met een belasting van plm. 50 te beginnen. Waarschynlyk zal per 1 October de Oostgrens open gaan. Er zal dan weldra Dlyken, welke gevol gen deze belasting op de afname van ae Zeeuwse oesters zal hebben. De beste klant biyft nog België, terwyl ook de export naar Engeland tamelijk goed is. De broedval is in de afgelo pen zomer op de pannen voldoende geweest, doen op ae schelpen liet dit wel wat te wensen over. de inventaris van het jacht gezien en daarby bevonden zich geen juwe len en geen tapijten. Wel werd aan getroffen 11.000.aan vreemde va luta en enige wapens. VRIJHEID VAN DE PERS! Mr. A. J. M. van Dal. die optrad als pleiter voor gedaagde, zeide: „als ooit een beledigingsprocedure een principiële inzet heeft gehad, dan is het wel deze. De inzet is namelijk de vryheid van de pers, de vrijheid op misstanden in het openbare leven te wyzen en op te komen voor het recht. De publicatie, die de inzet is van de ze civiele procedure, is door de redac tie gedaan in het volle bewustzijn van haar betekenis en consequenties. Zij is gedaan na rijpe overweging en niet dan nadat zy heeft afgewaent of de hoogste autoriteiten in den lande een onderzoek zouden instellen en om dat dit niet niet geschiedde men geen enkele andere mogelykheid meer zag op andere wyze tot schoon schip te Komen". Pleiter zeide van mening te zyn, dat de publicatie in zakelijke styi was gedaan. Mr. van Dal deelde mede, dat hU in de herfst van het vorig jaar de toen malige minister van justitie pcr- soonlijk mededeling heeft gedaan van het feit, dat kranten in het bezit wa ren van gegevens over de Velser af faire en deze wilden publiceren. Hy heeft de minister echter gezegd, dat de redacties bereid waren deze gege vens niet te publiceren, indien van overheidswege een onderzoek zou woren ingesteld. De minister heeft dit toegezegd, doch de zaak bleef even bewegingsloos. Eerst 7 maanden nadat ik aldus mr. van Dal de minister op de hoogte had gebracht, ging het dag blad tot publicatie over met het doel een onpartijdig justitieel onderzoek te bewerkstelligen. „Om redenen van kiesheid en van openbaar belang heeft dit dagblad het grootste deel van zijn gegevens niet aan de open baarheid pry'sgegeven. Gegevens, die, bij publicatie, in Nederland grote op schudding teweeg zouden brengen. Dat deze publicatie het algemeen be lang heeft gediend moge wel biyken uit het feit, dat na de publicatie en naar ik meen ook onder invloed hiervan een lid van het O.M. is vrijgemaakt om het onderzoek te voeren". Op 6 November aanstaande zal von nis gewezen worden. Vijf clandestiene zenders opgespoord. De opsporingsdienst van de P.T.T. heeft in samenwerking met de po litie vyf clandestiene zenders in De- slag genomen, n.l. één te Breda, drie te Zwolle en tenslotte de reclame- z «-rider „Kwikzilver" te Emmen. Procesverbaal werd opgemaakt. Alle betrokken apparatuur benevens een belangryke hoeveelheid gramofoon- platen werden in beslag genomen. maar dat deze door de Duitsers zelf hadden moeten berecht worden. De Stahlhelm „geeft toe", dat de Nationaal-Socialisten „goede punten" in hun bewind hadden en is het met name met hen eens, dat Versailles oorzaak was van de beperking van het „Duitse bestaan". Ten slotte propageerde men ter persconferentie het Zwitserse stelsel, volgens hetwelk ieder burger-soldaat na zijn militaire opleiding zyn wa pens mee naar huis krijgt en deze fereed houdt voor het geval hij onder e wapenen geroepen zou worden. De persconferentie werd gehouden door de beide leiders van de nieuwe Stahlhelm, Simen en Hans en een woordvoerder, die zjjn identiteit niet bekend wilde maken. „RECHT EN ONRECHT" In Hamburg is een noerige bjjeen- komst van voormalige Duitse val schermjagers gehouden, waaraan door talrijke oud-SS-ers werd deel genomen. De ex-Obersturmfllhrer Harald Milde deed een beroep op alle organisaties van oud-strijders om ge- zamenlyk tussenbeide te komen voor de „bevrijding" van oud-SS-ers en le den van de Wehrmacht, die nog in Westelijke landen gevangen ritten. Otto L&un, president van de hulp actie voor oud-valschermjagers, oogstte grote byval toen hU, naar aanleiding van de mededeling, dat geen enkele nog in Nederland vast gehouden Duitse krügsgevangene de doodstraf meer zal kragen opmerk te: „WU hebben het geweten van de Nederlanders kunnen wakker schud den en hun de ogen geopend voor recht en onrecht." Utrechtse hoogleraar construeerde kunstmatig hart Prof. dr. J. Jongbloed, hoogleraar aan de Utrechtse Universiteit, is erin geslaagd een kunstmatig hart- en longsysteem te construeren. Hierdoor wordt het mogelijk het hart bloedleeg te maken en de patiënt via de appa ratuur verder te laten leven, terwijl de chirurg de hartoperatie verricht. Een dierenbehandeling, gehouden in het physiologisch laboratorium te Utrecht is geslaagd. Radio-piekuren met ingang van 12 November. De piekuren bij de radio zullen in gaan op 12 November. Zowel 's mor gens als 's middags zullen de zenders Hilversum I en II op werkdagen ge durende anderhalf uur zwygen. Dit geschiedt met het oog op besparing van electriciteit in de donkerste da gen, aldus de Volkskrant. Ex-nazi burgemeester vraagt Nederland vergeving. Op de wereldconferentie voor mo rele herbewapening te Caux in Zwit serland heeft dr. Nieland uit Ham burg. die gedurende de oorlog burge meester van Dresden was en een lei dend nationaal-socialist, aan de Ne derlandse delegatie meegedeeld „dat hij de Nederlanders uit het diepst van zijn hart vergeving vroeg voor wat zijn volk Nederland heeft aangedaan". Griekse regering afgetreden De Griekse regering van premier Venizelos is afgetreden. Koning Paul heeft de premier verzocht aan te blijven totdat een nieuwe regering is gevormd. Vandaag zal de koning beginnen met het raadplegen van de politieke leiders. V.S. willen Italië helpen. Dean Acheson heeft de Italiaanse eerste minister De Gasperi de ver zekering gegeven, dat de regering der V S. alles in het werk zal stel len, Italië, in weerwil van Russische tegenkanting, ln de V.N. opgenomen te krijgen. Spaak is ziek. Paul Henri Spaak, voorzitter van de assemblee van de Raad van Eu ropa. is Maandag in een ziekenhuis te Hamburg opgenomen. Volgens zyn secretaris heeft Spaak nog hoge koorts. Zyn toestand was evenwel niet ernstig. VOORSPÉLT: LATER ENIGE REGEN Vrij veel bewolking met later eni ge regen, eerst in het Westen van het land. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1