Armoede en gezelligheid in het inse leven Spaai JIMMY BROWN, sportheld no. 1 EEN SCHIP OP VLEUGELS Nieuwe beheersvorm van de Openbare School. 1 Vereffende schuld 1 Grote voorraad atoom bommen tegenwicht voor de Russen. DINSDAG 25 SEPTEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 DINER OM 11 UUR '5 AVONDS Vreemde ideeën over kleding enhet buitenland De Spanjaarden staan over het algemeen vroeg op. Zy ontbijten met een grote kop namaak-koffle en eenhampje brood en daarna gaat men aan het werk. Die Spaanse morgen is wel bijzonder lang, want de lunch wordt pas tegen drie uur gebruikt. Daarna is het zo warm, dat men gaat slapen. Omstreeks vijf uur trekt men weer aan het werk. Veel doet men dan over het algemeen niet meer. Maar men is toch tot ongeveer acht uur bezig. Het werk is dan gedaan en men gaat naar huis om het wandelpak aan te trekken. Dat zyn heerlijke, lichte pakken, die vaak van popeline zijn gemaakt en waarin men de warmte het minste merkt. Daarmee gaat men wat flaneren. Heel rustig en heel kalm, want vooral in de steden blijft die warmte lang hangen. En men gaat natuurlijk op een terras zitten om een heel klein kopje echte koffie te drinken. Tegen tien uur begint men aan de avondmaal tUd te. denken. In de restaurants «iet men meestal niet voor elf uur. Heeft men gegeten, «lan gaat men van de koelte, die de nacht zelfs in Spanje met zich brengt, genieten. Het gevolg is, «lat het vooral in een stad als Madrid zo omstreeks midder nacht het drukste op straat is van heel de dag. Ja, dat Spaanse leven heeft, on danks de verdrukking en de ver schrikkelijke armoede, waaronder een groot gedeelte van het volk leeft, toch iets bijzonder gezelligs gehouden. De mensen, die men op zjjn zwerftochten door dat grote, droge land ontmoet, zrjn oyer het al gemeen bijzonder vriendelijk en voor al ook erg zachtaardig. Men zal een Spanjaard nooit horen schreeuwen. Wel houden ze bijzonder van zingen. Als men, bij het vallen van de avond, een van die typische Spaanse dor pen binnenrijdt, dan wordt men soms getroffen door de wonderlijk warme stem van zo'n Spaanse jongen, die op het gezellige oude pleintje te mid den van een groep kornuiten aan het zingen is. In die kleine dorpen komen nooit vreemdelingen men wordt er met een buitenlandse auto als iets heel Wonderlijks nagekeken. Maar als men uitstapt en een glas Sherrie bestelt ('dat is gewone witte wijn. die in het Zuiden van Spanje groeit) dan ko men de bewoners al gauw een praat je maken. Ze vragen honderd uit over het leven in het buitenland en ze geloven het maar nauwelijks wan neer men vertelt dat men in Holland net zo veel suiker kan kopen als men zelf maar wil. En of iedereen er naar de kerk mag gaan, die hij zelf uit kiest? Franco leert immers, dat de kerk nergens zo beschermd wordt als in Spanje. Wanneer men hierop antwoordt, dat het in Nederland he lemaal geen probleem is naar welke kerk men wil gaan, dan kijken ze daar toch wel heel vreemd van op. Vooral ook over Frankrijk hebben ze vreemde ideeën. Dat is een com munistisch land, waar alle kerken gesloten zijn. De Spaanse fascisti sche pers heeft namelijk nooit veel foede woorden over voor buurvrouw larianne, die zij altijd als een licht zinnige, revolutionnaire dame voor stelt. KLEDING. Wat hun kleding betreft, houden de Spanjaarden er vreemde ideeën op na. In een stad als Madrid, waar het toch in Augustus en September zo warm kan zijn, dat het asphalt smelt, is het uit den boze om zonder jasje op straat te lopen. Als buitenlander kan men dat wel doen, maar de Spanjaarden denken er niet over. Ook het strandleven ziet er heel anders uit dan by ons. De dames dragen nog badcostuums met rok jes tot halverwege de knieën en de mannen gaan zwemmen met kuit broeken, die gemaakt zyn van een of andere glimmende stof. De vrouwen in Spanje zijn erg mooi, maar ze worden al gauw te dik. Trouwens in Spanje noemt men een vrouw gevuld slank, als wjj haar ronduit dik noe men. Meisjes van zestien, zeventien jaar, die een zeventig kilo wegen, zjjn geen zeldzaamheid. De boeren op het land moeten vaak als beesten werken. In de vruchtbare streken langs de kust zien hun velden er over het algemeen uitstekend onderhouden uit. Het feit dat Spanje niet genoeg voedsel Xïv'Tl.n VSKhS™. 6aan door <te Stichting Men- schrijven aan de luiheid Van de boe- Delft te varanderen ren. Spanje zou ook -.vel genoeg olijf- j "elrt tc £araM«"n Olie, wijn. tabak, rijs,, mate. groente j Borrel tenminste 30 cent. De vakorganisatie gedistilleerde Benauwde uren voor Deens echtpaar. Het Deense jacht „Si Gepsy" is Zondagnacht ter hoogte van Den Hoorn (Texel) omgeslagen. Aan boord bevond zich een Deens echt paar, dat met het jacht op weg was naar Amsterdam. Door zich aan het drjjvende bootje vast te houden, heb ben de betde opvarenden er het leven afgebracht. Geheel stukgeslagen strandde het jacht even achter Den Hoorn op het Texelse strand. De schipbreukelingen werden bij de strandvonder ondergebracht. Het jacht moet als verloren worden be schouwd. Hulp voor hongerige studenten. Gebleken is, dat vele studenten aan de Technische Hogeschool te Delft zich uit geldgebrek onvoldoende voe den. Het initiatief is reeds genomen tot het verstrekken van goede cn goedkope maaltijden. Na.r de mening van minister Rutten ligt het op zijn weg dit initiatief te steunen door de rente en de aflossing van een lemng. en fruit hebben, wanneer er niet zo- I veel geëxporteerd werd. Maar Span- je heeft veel te weinig industrie en is voor de eenvoudigste voorwerpen op het buitenland aangewezen. Al «1e reusachtige reclames, die men in Madrid ziet, zijn afkomstig van bui tenlandse fabrieken. Op de tram kan men in het Spaans lezen, dat men Nederlandse jenever moet drin ken. dranken heeft, rekening houdend met de onlangs verhoogde accijns op ge distilleerd, de volgende mininium- prijzen voor gedistilleerd vastgesteld. Een glas gewone jenever en een glas licht bier zullen thans in een bedryf van de prijsklasse 3 minimaal dertig cent kosten, een glas oude jenever en een glas zwaar bier tenminste 35 cent. 93. Mag ik vanaf deze plaats pleiten voor wat meer deelneming met het lot van de regenworm? Volmondig wordt daarbij toegegeven dat dit dier een weinig appetijtelijk voorkomen heeft, vooral wanneer hij zich in goede welstand bevindt, maar daar staat dan ook tegenover dat zijn lot in ons vaderland allesbehalve benij denswaardig is. Zeker, in het visseizoen heeft de regenworm over opgetogen belang stelling van de zijde der hengelaren niet te klagen, doch deze hartelijk heid is hoogst eenzijdig en leidt niet tot zijn lichamelijk welzijn. Maar ook dit verschijnsel buiten beschouwing latend, is het leven van de regenworm één grote tragiek. Bij regen verschijnt hij aan de op pervlakte. Geen wonder, want de drijfnatte aarde bezorgt hem zuur stofgebrek en dus ademnood. De re genworm poogt hieraan te ontkomen door rusteloos in de aarde om te woelen, maar dit brengt hem geen baat. Daarom verschijnt hij tenslotte aan de oppervlakte, waar hij ivelis- waar vrijer kan ademen, doch waar hem de dood wacht in de vorm van het daglicht. Zij kunnen dit daglicht slechts een korte tijd verdragen en hebben dan de keus weer in de aarde te verdwijnen en aan benauwdheid te sterven öf hun ondergang te vinden aan de oppervlakte. Daarom treffen we na sterke regen buien zulke grote hoeveelheden re genwormen boven de grond aan. Vooral de humusgrond, die door zijn samenstelling een gewild milieu voor deze wormen is, doch voor hen het nadeel heeft, juist bij grote vochtig heid, bijzonder zuurstofarm te zijn. Mocht u deze dieren, wat vrij veel voorkomt, by langdurige regens zelfs op de wegen aantreffen, weet dan, dat deze wezens in rusteloze vlucht trach ten hun lot te ontlopen. Mag ik na deze droevige geschie denis een beroep op uw fantasie doen Het hierboven gebruikt woord „weg" geeft daartoe een gerede aan leiding. Welnu dan, wanneer men er in zou slagen een volkomen vlakke, rechte weg aan te leggen van bijv. Amsterdam naar Moskou (zonder bij bedoelingen overigens!) kunt u zich dan indenken, dat u zich met een fiets op weg begevend, de eerste honder den kilometers met ijzingwekkende vaart daalt en het laatste gedeelte van de weg moet stijgen, dat u naar adem snakt? Toch is het zo! II. Pétillon. De achtjarige Nanno Sjoerd Meinders, die kort na zyn geboorte in Bremen, waar zijn ouders tijden* de be zetting te werk waren gesteld, by de familie Ullner werd ondergebracht en daar sedert dien verbleef, is, na talryke pogingen om hem in de ouderljjke woning terug te krtfgen, eindelijk in de familiekring te Assen te ruggekeerd. Nanno Sjoerd temidden van zijn familieleden. Van links naar rechts: Vader Meinders, de kleine Grietje, moeder Meinders, Nanno Sjoerd en zijn broertjes Willem en Hendrik. Merkwaardige vinding van twee Zweedse ingenieurs wordt in Scheveningen gedemonstreerd. (Van onze Haagse redactie). Op weg van Stockholm naar Le Havre al dezer dagen een nieuw soort schip de haven van Scheveningen aandoen en voor belangstellenden worden gedemonstreerd. Het is de Aquavion, een naam die de elementen van lucht en water in zich draagt. De Aquavion is geen gewoon schip, maar evenmin een glUboot. Het tech nische principe van de Aquavion. dat als zodanig reeds lang bekend ls. Is hetzelfde als dat van het vliegtuig, n.l. dat dJt uatcrvervoermiddcl tijdens de vaart gedragen wordt door de reaeUe van het water op 2 of meer onder de romp gemonteerde vleugels en dus niet door ij|n waterverplaatsing, zo als dit bü schepen het geval is. Dientengevolge wordt d«- romp n-ed* bij ge ringe snelheid (pl.m. 25 pet. van de kruissnelheid) volledig uit het water geheven, terwijl de vleugels onder het wateroppervlak blijven. Stockholm. Als houdster van dc we De door patenten beschermde uit vinding, constructie en combinatie van vleugels en stabilisatoren, waarbor gen een volkomen stabiliteit onder al le omstandigheden, dwingen de Aqua vion voortdurend in de horizontale po sitie en neutraliseren het rollen. De voordelen schijnen vele te zijn, men wijst althans o.a. op de volgende eigens«diappen: Vermindering van de waterweerstand met ongeveer zeven tig procent. Bijgevolg: veel hogere snelheden, c.q. enorme besparing op motorvermogen en brandstofverbruik. Betere manoeuvreerbaarheid en veel grotere stabiliteit, welke nog toeneemt bij hogere snelheid: bij slecht weer kan de Aquavion zijn snelheid veel langer handhaven, dan een schip van gelijke of grotere tonnage. De moge lijkheid de snelheid in speciale geval len (bijv. voor militaire doeleinden) vlug op te voeren zonder bijzondere moeilijkheden. Volledige veiligheid, zelfs ook wan neer de hoogste snelheden worden ge lopen. door een uitzonderlijk sterk remvermogen. De Aquavion stopt on middellijk zodra de romp weer jn het water zinkt, hetgeen geschiedt door „achteruit te slaan". ZWEEDSE VINDING. De Aquavion ,die van Scheveningen- Haven een demonstratievaart op de Noordzee zal maken, is een Aquavion- 80, en is een van een serie welke is aangekocht door de Société FRANCO- KHMèRE de Navigation te Saigon (In- do-China) en wordt in Frankrijk voor de troepen geschikt gemaakt. De bouw geschiedde door de Ab. Supermarin te Apeldoorn in hoger beroep B. en W. van Apeldoorn stellen de raad voor in hoger beroep te gaan van het vonnis van de Economische Kamer der Zutfense rechtbank, waar bij de gemeente Apeldoorn wegens het bouwen van een openbare school, zon der dat de daarvoor vereiste vergun ning was verleend, veroordeeld werd tot een boete van f 25.000. Naar de mening van B. en W. staat de opgelegde straf niet in een juiste verhouding tot het gepleegde delict Zij achten voldoende redenen aanwe zig appèl aan te tekenen. In de Don derdag a s. te houden zitting van de gemeenteraad zal over dit voorstel worden beslist Wetsontwerp in voorbereiding. Minister Rutten deelt in de memo rie van toelichting op de onderwijs begroting mede, dat hy voor het ko tende begrotingsjaar geen ander be- ;id voorstaat, dan dat, hetwelk hij het verleden reeds meermalen ken- aar heeft gemaakt. Er is thans ech- 3i- ernstig gestreefd naar erken ing van uitgaven. Bij de zorgen van .e dag om aangelegenheden van ma- ?riële aard mogen echter de geeste- Ijke belangen niet uit het oog wor den verloren, aldus de minister, ln 't bijzonder niet de belangen van de a###****#***##*****#*»*# i jeugd en toekomst. Een len begin is gemaakt met de be studering van het probleem van de uitzonderlijke begaafde leerlingen. De inspecteur L. O. hebben 'n aantal leerlingen van ongeveer 12-13 jaar opgegeven, die als uitzonderlijk be gaafd werden aangemerkt. Zij wer den getest en voor zover zij door de psycho-technische bureaux als uit zonderlijk begaafd worden aange merkt, zou de minister hen financieel willen helpen. Voorbereid wordt een wetsontwerp betreffende een nieuwe beheers vorm van de openbare school. De pacifica tiegedachte en het karakter van de openbare school als overheldsschool zullen in het ontwerp volledig wor den gehandhaafd. De minister deelt mede dat wijzi gingen van de eindexamenreglemen ten voor HBS A enB en van het examenprogramma voor «liverse mid delbare akten in voorbereiding zyn, Verder ligt 'tin de bedoeeling bijzon dere aandacht aan het leerlingenstel sel te besteden. Artike! van generaal Vandenberg ..De Verenigde Staten leggen een dergelijke voorraad atoombommen aan, dat daardoor een tegenwicht kan worden geschapen voor de grote supe rioriteit van de Sowjetunie in land strijdkrachten", aldus schrijft generaal Vandenberg, de stafchef van de Ame rikaanse luchtmacht in het tijdschrift „Look". Vandenberg is van oordeel, dat een luchtmacht, in rijke mate uitgerust met atoomwapens, grote concentraties van troepen zou kunnen verhinderen. Naar de mening van de generaal zijn de Noordatlantische strijdkrachten haar minimum-doel slechts halverwe ge genaderd. De Nederlandse en de Deense dele gaties bij de conferentie van de landen der algemene overeenkomst voor handel en tarieven hebben krachtig geprotesteerd tegen de onlangs door de Ver. Staten in gestelde invoerbeperkingen voor zuivel producten (vooral voor kaas). door Barbara Cartland 62 „Dat hebben we, mevrouw" ver zekerde de luitenant. „Zijn lordschap is heel vriendelijk geweest, maar we moeten niet langer talmen. Hebben we uw toestemming om voort te gaan?" „Maar natuurlijk. Weet u zeker, dat deze tuinen u het meest inte resseren? Zou u niet liever het huis doorzoeken? wie zal zeggen, of een van myn gasten niet in relatie staat met ae smokkelaars? Ze kun nen wel signalen geven uit het ven ster van een slaapkamer." ,,Dat acht ik onwaarschijnlijk, mevrouw" „Misschien hebt u gelijk", zuchtte de markiezin, ,,'t Spijt me het te moeten zeggen, maar de meesten zijn niet intelligent genoeg om zoiets te bedenken of alleen maar uit te voeren. Als ik eens tijd heb, moet ik zelf aan 't smokkelen slaan en dan, luitenant, zal ik u werk uwer waardig geven." „Laat ons hopen, dat die dag niet te veraf meer is, mevrouw", zei de luitenant galant, „Want een smok kelaarster als u te betrappen, zou de bekroning van een wat alledaag se loopbaan zyn." „Goed gezegd", verklaarde de mar kiezin. Daarop strekte ze de hand uit naar Serena, die kalm en onop vallend ter zijde had gestaan tijdens het gesprek en zei lieftallig: „Kom, kind, we moeten naar de salon. Jam mer, want het spel zal vervelend lyken na de conversatie" met de lui tenant. Dat was nog eens opwin dend en avontuurlijk." „Uw dienaar, mevrouw." Na een buiging te hebben gemaakt, verwijderde de luitenant zich met zijn troepje. Serena hoorde, hoe Lord Vulcan een lakei opdroeg, de luitenant naar de Oostelijke deur, die toegang gaf tot de tuin, te brengen. Deze deur was, dit wist zij, het verst van de rotsen verwijderd. Ze leidde recht streeks in een ommuurde kruiden tuin; vandaar kwam men in de kron kelgangen van een oude doolhof en verderop in het rosarium. De luite nant en zijn mannen zouden op zijn minst enige minuten nodig hebben voor ze zich op het grasveld langs de rotsen bevonden en zelfs dalr was er nog geen directe toegang tot die rotsen behalve door de Weine deur, die ze zelf had gebruikt, maar welke 's nachts en zonder gids moei lijk te vinden zou zijn. Op het ogenblik waren zij en de markiezin omringd door gasten, die geboeid luisterden naar een 'vrolijk verhaal van de gastvrouw over haar gesprek met luitenant Delham. „Laat ze alsjeblieft het huis niet doorzoeken", zei ze, „want ik zou er op durven zweren, dat de vaten brandewijn, die drie dagen geleden uit Londen kwamen, eruit zien alsof ze gesmokkenld waren. Als men ze vindt, zullen de douaniers ons zeker beschuldigen, ze zelf hierheen te hebben gebracht en misschien ver denken ze dan Justin wel, dat hij een van de riemen heeft gehanteerd". Nadat hetgelach over deze ver onderstelling wat bedaard was. ging de markiezin voort: ..Och. maar het spijt me toch voor de smokkelaars. Jelui hebt nooit zulke vastberaden, stoere jonge mannen gezien als deze soldaten en de kustwachters leken wel boksers van beroep. Als het tot een gevecht kwam, zou ik heus mijn hart vasthouden voor de smokke laars." „Ik voor my geloof dat de smok kelaars best voor zich zelf kunnen zorgen", sprak een jong fatje lijzig. (Wordt vervolgd). Frankrijk heeft ir. de res jaar strijd In Indo-China bijna 300.000 man aan doden verloren. reld-licentiercchtcn treedt op de So ciété Aquavion te Parijs, waarvan Ir. J. van Geuns directeur is. De uitvin ders zijn de Zweedse ingenieurs Almqvist en Elgström. Nadruk verboden. 77. Het was Marinus Magister, de chef der Pinguins, die Jimmy Brown was komen waar schuwen, dat er iets heel ergs gebeurd was. „Me neer Brown", zei de Pinguin, „ze zyn er allemaal vandoor en dat grapje hebt u te danken aan die twee arrogante chimpansees, Toos en Trien he ten zij, geloof ik, die de sleutels van alle dieren verblijven hebben gestolen en die daarna met be hulp van de leeuw Piet de hokken hebben open gezet. Ook ik en myn mede-pinguins kregen de aanzegging de dierentuin te verlaten, maar ik ben zo vry geweest voor de eer te bedanken". Jimmy, die in zijn leven voor heel wat hete vuren had gestaan, schrok toch wel een beetje van deze me dedeling. Hij sprong uit zijn bed, schoot gauw een broek aan en een jasje en snelde naar buiten. De totaal verlaten dierentuin bood hem een on heilspellend schouwspel,Zo, zo, meneer Piet en de dames Trien en Toos hebben geen halve maatregelen genomen", bromde hy, „maar als zy denken, dat ik het hier btf laat zitten, dan slaan zy de plank mis. Jimmy snelde zjjn kantoortje binnen en greep bliksemsnel de telefoon- Snel draaide hij het nummer van de burgemeester en zei: „Burgemeester, met Jimmy Brown spreekt u. Ik moet u een tamelijk vervelende boodschap overbrengen. De hele dierentuin is losgebroken en ik zou u willen verzoeken uw gehele politiemacht op de been te brengen, teneinde...". „Zwijg maar, zwijg maar", hoorde Jimmy de burgemeester zeg gen. „Een uwer drommedaris9en is juist bezig mijn keukendeur te forceren en er zijn zo juist een lama en twee miereneters mijn studeerkamer binnengewandeld". Het wereldgebeuren Westers Vijf jar en-plan Het onlangs door de Raad van dc Organisatie voor de Europese Economische samenwerking ge nomen besluit om de regeringen van de aangesloten landen uit tc nodigen hun productie in de komende vjjf ja ren met niet minder dan 25 pet. te verhogen, heeft deze regeringen voor vele en vaak zeer ingewikkelde problemen geplaatst. Toch is het plan in het algemeen niet ongunstig ontvangen en daarbij zal de overwe ging, dat deze productie-verhoging volstrekt noodzakelijk is, wil de wes terse wereld economisch op de been bljjven, wel een belangrijke rol heb ben gespeeld. Onze regering heeft al spoedig op een typisch Nederlandse manier gereageerd door de medede ling, gedaan bij monde van minister Albregts, dat Nederland voorlopig zal trachten in twee jaar de pro ductie met 10 pet. op te voeren. Het gaat by de productie-verho ging eigenlijk om drie belangrij ke factoren: de grondstoffen- voorziening. de stroom-voorziening en de toestand op de arbeidsmarkt. Wanneer men deze drie aspecten van de zaak beschouwt, kan men moei lijk anders concluderen, dan dat met name de eerstgenoemde kwestie dc West-Europese regeringen nog vele zorgen zal baren. Bij de grondstoffen- voorziening moet men natuurlijk on derscheid maken tussen de grond stoffen, die in de betrokken landen zelf geproduceerd worden en die, welke door deze landen moeten wor den ingevoerd. Enige tijd geleden is er een rapport van de O. E. E. S. verschenen, dat weliswaar in hoofd zaak betrekking had op een periode, welke reeds voorbij is. maar dat toch ook moest getuigen van een betrek kelijk gering vertrouwen in de toe komstige voorziening met binnen landse grondstoffen, vooral voor wat betreft kolen. Die zijn immers m brtna alle aangesloten landen schaars. Alleen vergroting van de producti viteit in de basis-industneën zal hier uitkomst kunnen brengen en de O. E. E. S. heeft dan c»ok het v«>or- nemen hierop in de eerste plaats met klem aan te dringen. Ook voor de ingevoerde grondstof fen ziet de toestand er niet zo bij zonder gunstig uit, maar toch is hiervoor in tweeërlei opzicht verbe tering mogelijk. In de eerste plaats is het duidelijk, dat de prijzen op de wereldmarkt althans voorlopig over hun hoogtepunt heen zyn. Een prijsdaling op dit punt zal ongetwij feld een gunstige terugslag hebben op het economisch leven van O. E. E. S.-landen. Frankry'k, waar het plan voor de productie-verhogi ng in het algemeen zeer gunstig werd ont vangen. heeft zijn invoer-politlek voor een belangrijk deel ingesteld op deze prijsontwikkeling. In de twee de plaats begint het nadelig saldo van de betalingsbalans van de betrokken landen met de Dollar-zdne ook te verminderen, hetge«>n Ongetwijfeld de invoer zal vergemakkelijken. Als tweede punt noemden we reeds de stroom-voorziening. Volgens het rapport van de O. E. E. S. ligt de zaak in dit opzicht in het algemeen aanmerkelijk gun stiger dan met de grondstoffen. De hyaro-electrische centrales werken overal in Europa door de sterke re genval met een grote capaciteit en de stroomproducne met behulp van hoogoven-gassen ontwikkelt zich eveneens gunstig. Bovendien is de O. E. E. S. bezig met de vorming van een orgaan voor Europese samenwer king op het gebied van stroom-pro- ductie en -verdeling. Men heeft in elk geval reden om aan te nemen, dat dit punt geen beletsel behoeft op te leveren voor de voorgenomen productie-verhoging met één kwart. Tenslotte dan nog de toestand op de arbeidsmarkten. Wat de op leiding van arbeidskrachten be treft, werkt de O.E.E.S. nauw sa men met het Internationale Arbeids- bureau en de internationale arbeids organisatie van de Ver. Naties. Er zijn de laatste tnd verschillende con ferenties gehouden over emigratie, vluchtelingen-vraagstuk, rondtrek kende arbeiders, e.d. en deze bespre kingen wekken wel de indruk, dat men er ernstig naar streeft een meer rationele verdeling van arbeids krachten tot stand te brengen. Gro ter aandacht verdienen daarbij ech ter nog de opleiding en stelselmati ge herscholing van arbeidskrachten, vooral wanneer men dit probleem bekijkt van uit het gezichtspunt van de totale Europese eisen. Overigens werkt de zaak hier naar twee kanten: voor de oplossing van het probleem van de arbeids krachten is verhoging van de pro- ductiviteit onontbeerlijk. Amerika is ons in «lit opzicht waarschijnlijk ver voor en daarom is het van het aller grootste belang, dat West-Europa straks het volle profijt zal weten te trekken uit de rapporten van de de legaties van vele landen, die momen teel in de Ver. Staten de daar gebe zigde methoden tot verhoging van de productiviteit bestuderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5