Zeeland's oudste kasteel wordt voor verval behoed WEK DE GAL IN UW LEVER OP JAARVERSLAG 1949 VAN HET RIJKSARCHIEF IN ZEELAND SWIFT UIT MIDDELBURG WEER ZEEUWS KORFBALKAMPIOEN DD 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 25 SEPTEMBER 1951 HET LUSTOORD VAN DE ABT „Westhove" wordt weer bewoonbaar gemaakt In de bossen tussen Domburg en Oostkapelle lag vóór de oorlog een zeer bijzondere antiquiteit. In de buurt van hot kasteel Westhove spande zich over een miniatuur beekje een Romeinse boogbrug van oude met de hand behakte zandsteen. Zy zou afkomstig zgn van een oorspronkelijke -voor burcht van Westhove en dateren uit het begin van onze jaartelling. Helaas hebben de Duitsers ook deze brug niet ontzien en haar, evenals vele andere over belangrijker stromen, laten springen. Daarmee is Westhove van een opmerkelijk monument beroofd. Opmerkelijk inderdaad. Want Kas- pur Cornells Slicher, die weliswaar geen Romein was voor zover we weten, had haar tussen de jaren 1799 en 1807 toch zo knap in elkaar gedokterd dat zelfs hooggeleerde heren en de meeste touriaten zijn kunststuk met ver schuldigde eerbied moeten hebben aangestaard. Nu liggen de brokstukken in het struikgewas en wc kunnen een vage spijt, niet van ons afzetten, dat Monumentenzorg zich het lot van dit ons monument niet zal aantrekken. VORSTELIJK VERBLIJF Erger zou het evenwel geweest zijn, wanneer van het kasteel Westhove zelf het herstel niet ter hand zou zijn genomen. Westhove is wérkelijk oud. Volgens een nogal onzekere over levering werd de sterkte in 836 ge sticht. Als beveiliging tegen de in vallende Noormannen, of juist dóór de Noormannen. Een brand zou het slot veertig jaar later geteisterd heb ben en sindsdien verschijnt er in de nacht van 16 op 17 Juni omstreeks twaalf uur steeds de vage gedaante van een jonkvrouw op de torentrans, Advertentie. BINNENLAND Hoge Commissaris Lamping naar Indonesië vertrokken. De Hoge Commissaris van Neder land in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, is met de K.L.M.-Const'el- lation „Tilburg" naar Djakarta ver trokken. De heer Lammng vertelde kort voor zijn vertrek, dat hij langer in Nederland is gebleven, dan aan vankelijk in zijn bedoeling lag. „Tij dens mijn aanwezigheid ïn Nederland heb ik", aldus de heer Lamping, „,de gelegenheid te baat genomen con tact op te nemen met leidende figu ren uit het bedrijfsleven. In verschil lende kringen heb ik een grote pre occupatie aangetroffen ten opzichte van de rechtsonzekerheid en onvek ligheld in Indonesië. De' verhoudin- gen zijn in sommige gebieden inder daad niet zoals de regering enp ook de Nederlanders in Indonesië deze graag zouden zien; maar in het al gemeen leggen de courantenberich ten in Nederland te veel de nadruk op rampokken, moord en roof en verge ten vele aspecten, die ook onze aan dacht verdienen", aldus de heer Lamping*. Nog geen overeenkomst bij staking te IJmuiden. De Nederlandse aannemers- en pa troonsbond heeft medegedeeld, dat over het arbeidsconflict bg de firma Boele Van Eesteren te IJmuiden, de uitvoerige besprekingen tussen de- werkgevers en de vakorganisaties niet tot een oplossing hebben geleid. Het standpunt, dat 44 arbeiders niet meer zouden kunnen terugke ren, bleef gehandhaafd. Alle overige arbeiders zouden in de gelegenheid worden gesteld het werk te hervat ten, eventueel bij andere firma's. De ze oplossing werd echter door de stakingsleiding verworpen. Niette min hééft een deel van de arbeiders het werk hei-vat. Eerste Russische schip met kolen in ons land aangekomen, Maandag is in de Amsterdamse haven aangekomen het Russische s.s. „Istra" uit Riga met een lading 7000 ton Donetz anthraciet. Dit is voor het eerst sedert 1936 dat een kolenschip uit de Sowjet- Unie in ons land arriveert. Autobus te water. Maandagmiddag is bij Ureterp (Gr.) een bus van het gemeentelijk trambe- dryf van Groningen ln een sloot ge laakt. De chauffeur was onwel ge worden en verloor de macht over liet stuur. De bus reed daardoor in de berm en kantelde in de sloot. Van de 25 inzittenden werden er vijf Iicht- ?;ewond door glasscherven. De chauf- eur is met een shock naar Gronm- gen overgebracht. Indonesische vissers „bezetten" Australisch eilandje. Het Australische eilandje Browse, een klein onbewoond gebied 180 km. van de Noordwestelijke kust \;an Australië, is volgens de -bemanning van een landingsvaartuig, die in Darwin aankwam, door Indonesiërs „bezet." De kapitein van het landingsvaar tuig deelde mede, dat ongeveer 70 Indonesiërs in de wateren rond het eiland hadden gevist en het zich.op het eiland „gemakkelijk hadden ge maakt." Eerste overwinning van Keiler. Keiler heeft gisteren in HaarleraJn de 14e partij om de wereldtitel dam men voor de eerste maal een over winning behaald. Na 67 zetten gaf Roozenburg de party op. De stand w thans: Roozenburg 15 punten, Kei ler 13 punten. die daar een zacht klaaglied aan heft Haar gezang is echter in de volgen de eeuwen door gelach en veel vro lijkheid overstemd, want Westhove wordt reeds in 1277 genoemd als het lustoord van de abten der zeer in vloedrijke Middelburgse Abdij. Het was een goed leven daar bij de „witte heren" van de Premonstratenser or de en vaak werd de brug neergelaten voor vostelijke logé's. Tot de prelaten kort na 1572 plaats moesten maken voor de Geuzen, die het kasteel in een overmaat van ijver voor een deel in as légden. Westhove werd echter hersteld, en voor langere of kortere tijd in handen van bekende Zeeuwse fami lies, Boreel, Van Reygersberg, Bod- daert en Van Lynden, is het nog ver groot en verfraaid. Het werd opnieuw «en „vorstelijk paleis", waar onder meer stadhouder Willem V verblijf hield. De Zeeuwen hebben Westhove nimmer losgelaten. Toen het in 1880 in slopershanden viel, kocht een ,lid van een der genoemde families het slot weer terug. Vanaf 1926 is West hove eigendom van de „Stichting Herstellingsoord Westhove in Oost- kapelle". Wat is er over van deze „vermake lijke en aangename plaats", waar vol gens Heer Nicolaas de Castro, de eer ste bisschop van Middelburg, „alles by uitstek net en sieriyk is". Door de keukendeur treden we er binnen en krijgen de gans niet over bodige opmerking daar niet meteen door de vloer te zakken! We gaan gangen door, zalen, kelders, torenka mers. Het behang hangt in meters- f;rote vellen naar beneden, alle pla- onds zijn gescheurd, sommige han gen tot op de grond. Van het vele houtwerk is het ene deel verteerd en het andere deel zwaar beschadigd. Enkele ramen zijn met luiken geslo ten-, andere met planken dichtgespij kerd. maar in bijna alle, ontbreken de ruiten. Kauwtjes vliegen 'het kasteel in en uit Alleen de-daken werden waterdicht gemaakt, om het allerergste te voor komen. Maar wat is het allerergste. Een. miserabeler interieur dan dit is moeilijk denkbaar. Het is weinig ver makelijk en in het geheel niet aange naam te zien, hoe het schitterend meubilair plaats heeft gemaakt voor een in een hoek achtergelaten kinder stoel. In de oorlog heeft Westhove eerst Nederlandse militairen geher bergd, vervolgens Duitsers, toen, tij dens, de inundatie, evacué's. Daarna huisde er vele jaren lang alleen nog de wind, met regen en mist en een ■menigte vogels WESTHOVE GERED. Móet Zeelands oudste kasteel op deze wijze ondergaan? Hoewel er aan Westhove in de loop der eeuwen werd verbouwd en de Duitsers een deel van de voorburcht lieten af- branden, heeft hot nog te veel oor spronkelijk Middeleeuws om niet tot onze kostbaarste monumenten te be horen. De oudste delen, waaronder de zware torens die het hoofdgebouw flankeren, moeten uit ongeveer de vijftiende eeuw dateren. Men vindt daar tussen de meterdikke funda menten nog; de martelkelder, die wanneer hg behoorlijk geschrobd zou zijn, zeker weer de bekende bloedpas zou vertonen. Maar het hele gebouw- is van respectabele ouderdom en het stemt tót voldoening te weten, dat Ryksmonumentenzorg er veel belang stelling voor heeft en het geheel m oorspronkeiyke styi zou wfllen res- staureren. Waar echter zelfs de her bouw van de Abdg niet verzekerd is, za! van een nieuw object als dit in de eerstkomende jaren geen sprake zijn. Vóór 1953 kan geen verzoek tot restauratie bij het Ministerie van O.. K. en W. worden ingediend en of die dén wordt ingewilligd, zal men nog moeten afwachten. Het is echter duidelyk, dat het kas teel niet lang in deze toestand kan blgven zonder een hopeloze bouwval te worden. Wie evenwel reeds in ge dachten de witte jonkvrouw tussen de kantelen ziet verschynen om het deerlijk verval van het slot opnieuw uit te klagen, kan worden gerustge steld. Ook nu hebben de Zeeuwen de oude burcht niet opgegeven. De „Stichting Herstellingsoord Westho ve" zélf heeft op zich genomen West hove, ten koste van zware financiële offers, niet alleen water- en wind- dicht te maken, zoals eerst het plan was, maar zelfs bewoonbaar. Men hoopt, dat Westhove reeds het vol gend jaar weer zal kunnen zijn, wat net vanaf 1889 was: een herstellings oord, waar kinderen Van Middelburg se en Vlissingse ouders verpleegd worden. Ook wanneer een ingrypende restau ratie en zelfs het herstel der uitge brande gebouwen nog op zich laat wachten, zal het kasteel dan zeker voor zy'n jeugdige bewoners weer zijn, wat het de eeuwen door voor al zijn gasten is geweest: een „verma- kelgke en aangename plaats". TINA KELLER. D inlt 's morgens „kiplekker" nlt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken on uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Adhaesiebetuiging met brief Personeelsvereniging „De Schelde" Vervoerspersoneel uit Vlissingen en Middelburg over de hoge prijzen. De Prot. Chr. Bond van Spoor- Tram en ander vervoerspersoneel, af deling Vlissingen-Middelburg, kwam te Souburg in vergadering byeen. In deze vergadering werd met gro te instemming kennis genomen van het besluit van de Personeelsvereni ging van de N.V. Kon. Mij. „De Schel de' 'om een brief aan de Raad van Overleg te Vlissingen te zenden, waarin de aandacht gevestigd wordt op de zeer hoge vlees- en broodprij zen in deze gemeente. Besloten werd aan deze brief instemming te betui gen en de Raad van Overleg te ver zoeken niet alleen de vlees- en brood- pryzen doch alle prijzen der levens middelen in vergelijking met andere femeenten aan een nauwkeurig 6n~ erzoek te onderwerpen en de uitslag hiervan ter kennis te brengen van de Raad van Vakcentrales, opdat deze in staat kan worden gesteld de zeer hoge levensstandaard, zowel in Vlis singen als in Souburg en Middelburg- In behandeling te nemen. De vergadering was verder van oordeel, dat hier een belangrijke taak j voor de Coöperatie is weggelegd om daadwerkelijk te tonen, dat zij in staat is prijsregelend op te treden. Materiële toestand van de verzamelingen bleef bevredigend. Inventaris archief Middelburgsche Commercie- Compagnie kwam gereed. Verschenen is het door de Ryltsar- chivaris dr. W. S. Unger opgestelde verslag over 1949 van het Rijksar chief in Zeeland. Medegedeeld wordt onder meer, dat de materiële toe stand der verzamelingen bevredigend bleef. De inventarisatie werd voort gezet. De inleiding op de door de ar chivaris bewerkte inventaris van het archief der Middelb. Commercie Compagnie 1720-1889 kwam gereed, waardoor dit werk persklaar werd. Daarna werd begonnen met de voor bereiding van de definitieve catalogi sering van de handschriftenverzame ling. De chartermeester dr. H. P. H. Camps zette de bewerking van de copulaatboeken der Zeeuwse reken kamer voort. Door 61 (vorig jaar 82) verschil lende personen werden nasporingen ingesteld omtrent de volgende onder werpen. Latijnse scholen in Nederland; ontstaan der Stat ven Zeeland; con tract van de Angelinapolder; schip breuk van het schip de Dolfyn; ge schiedenis van het huis de Koren beurs te Goes; bédijking van Vrem- dijk en Willemskerke; plaatsonder- zoek; kartografie van Zeeland; ge schiedenis van Terneuzen, geschiede nis Zeeuwse klederdracht; hofstede Reygersburch onder St. Maarteps- Advertentle. VOOR DE TIENDE ACHTEREENVOLGENDE MAAL Reeds jarenlang toonaangevende club in Zeeland. Het begint zo langzamerhand eentonig te worden. Swift heeft alweer het kampioenschap in de eerste klasse van de Zeeuwse Korfbalbond be haald. Zaterdag j.l. werd VIOS uit Krabbendyke met niet minder dan 117 geslagen en hoewel nog twee wedstrijden gespeeld moeten worden, werd daardoor voor de tiende achtereenvolgende maal het kampioenschap be haald. Voorwaar een prestatie, die men niet zonder meer voorbij kan gaan. Swift, dat in 1934 werd- opgericht, maakte de eerste jaren een moeilij ke ty.d door. Na 1938 ging het veel beter en het daaropvolgende jaar bracht zelfs het eejste kampioen schap. In het oorlogsjaar 1940 be zette Swift ook de bovenste plaats, Advertentie. Als V voelt dat 't zuur in Uw maag op ontbranden staat - dadelijk één 01 twee Rennies ea 't vuur is bij voorbaat geblust. Hoewel Rennies de hevigste aanval van bran dend maagzuur dadelyk bezweren, is 't beter ze bij voorbaat te nemen. Talloze lijders aan zuurbranden ne men, als vaste gewoonte, hun Ren nies dadelijk na tafel, 't Is ook zo gemakkelijk: een Stuk of wat Reünies in handtas of vestzak. Ze zijn één voor 'één verpakt, handig en hygië nisch;..Vraag den doos Renüies bij uw Apotheker of Drogist. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I ^Doet do jeuk bedaren enl doodt de ziektekiemen, zodat V de huid zich kan herstellen. I Diploma's vakbekwaamheid m groentenhandél. Het diploma voor vakbekwaam heid in de detailhandel in aardappe len, groenten en fruit, waarvoor een examen werd gehouden te 's-Her- togenbosch werd behaald door P. Dekker, Wolphaartsdijk; D. Gideon- se, St Laurens; M. J. de Groot, H. de Witte, Koudekerke; A. Harinclc, M. Tilroe, Goes; J. Harpe, Biggeker- kei G. van Kleven, B. Leynse, J, Leynse, M. Koole, A. van Saanen te Middelburg; G. de Pagter, Domburg; P. J. Seheele, Axel; A. Ma^s, Vlis singen; J. Stroo, Zoutelande. De cursus, die er aan vooraf ging, werd geleid door de heren M. Wattel, tuinbouwleraar en W. Verstraate, handelsleraar. Bg voldoende deelna me zal weer een cursus worden ge houden. maar door de omstandigheden kon toen de competitie niet worden uit gespeeld. In 1941 ging weer de lcam- pioensvlag in top, maar het jaar daarna was het Zeelandia, dat de ti tel veroverde. In 1943 was het weer de beurt van Swift, dat de toon aangaf en sindsdien heeft deze ver eniging steeds op de eerste plaats beslag weten te leggen. Thans spelen in het eerste twaalf tal nog drie leden, die aan alle kam pioenschappen hebben meegeholpen. Het zijn mevr. A. Bruggeman en de heren G. de Ru en H. Bruggeman. Het twaalftal, dat vorige week op fraaie wijze het kampioenschap ver overde bestaat uit de dames R Looise, A. Bruggeman, K. van Ber gen, W. Adriaansen, T. van Dalen, kl. Voogd en de heren H. Brugge man, F. Adriaansen, P. Eiff, G. de Ru, L. Voogd en J. Wisse. Als reser ves stonden mej. E. Goedbloed en de heer A. Goedbloed opgesteld. Swift nam dit jaar met vijf seni oren- en drie junioren-twaalftallen aan de competitie deel. Er werd ge start met een overschot aan heren leden, maar in de loop van deze competitie veranderde dit in een te veel aan damesleden. Zoals bekend behaalde, behalve het eerste twaalftal, ook Swift IV het kampioenschap in de derde klas se C door een 4—5 overwinning op Groede. BUITENLAND Op 26 November verkiezingen in Perzië. De sjah van Perzië heeft een de creet ondertekend, volgens hetwelk op 26 November algemene verkiezin gen voor het parlement zullem wor den'gehouden. ------ Scherpe controle van Oost- Duitsers op postverkeer Pe' Qost-puitse autoriteiten blijven een strenge controle üitóéfenen op het postverkeerVan West-5' fiaar-' Oost- Duitsland 'ondanks, de nieuwe inter- zónale handelsovereenkomst, die bei de landen vorige week sloten.. Ook ne- me&. de West-Beflijnse functionarissen geën vermindering waar van de Sow- jetrussische beperkingen óp de export van 'bepaalde waardèvolle 'West-B er- lij nSe goederen naar het Westen, die een stempel van de Sowjet-autoritei- ten nodig hebben ora de Sówjet-zöne te mogen, passeren. Nieuw geneesmiddel tegen tuberculose? Öp het twaalfde internationale congres te New York voor zuivere en toegepaste scheikunde hebben Franse geleerden medegedeeld, dat zy een nieuw geneesmiddel tegen tuber culose hebben ontdekt. Het is nog te vroeg om de. rol, die dit genees middel bij de behandeling van tuber culose van de mens zal gaan spelen, nauwkeurig te kunnen vaststellen. De nieuwe stof wordt aangeduid onder de formule „G 469" en gelykt op het ,.T B-l" vaccin tegen tuber culose, dat in Duitsland ontdek werd, Benedjclijnerklooster in Spanje door brand verwoest. In de opslagplaats van de distilleer derij vaü het Benedictijner klooster te Sarria in.de Spaanse provincie Lugo, is brand uitgebroken. De uiterst waardevolle bibliotheek is verbrand. By de brand is een monnik om het leven gekomen, twee werden gewond. Het klooster zelf, dat dateert uit de 16 eeuw, werd verwoest, maar de 18de-eeuwse kerk bleef Intact. dijk; inpolderingen in Zeeland; eigen domsrecht van de toren der Ned. Herv. kerk te Groede; het Sloe. Schriftelijke inlichtingen werden verstrekt over: oude Zeeuwse maten en gewichten; oorlogsarchieven: kerk te Retranchement; de Schotse court te Vere; het ykwezen te Middclbui'g; docenten aan de Illustre school te Middelburg; de heer van Faillaix en Sommelsdijk; het woord laveista- king; gegevens betreffende de ge schiedenis van Brazilië; geslacht Roosevelt en Oud-Vosmeer; bronnen handel Noorwegen-Zeeland 1688-1715; naamsoorsprong van Aagtekerlte, rechtsbronnen steden in Zeeuwsch- Vlaanderen; muntwezen van Surina me; leenregister Hodenpijl; wapen gemeente Nieuwvliet; walvisvaart der Middelburgse Commercie Com pagnie; handelsbetrekkingen met Ditmarschen; geschiedenis van Rei- merswaal; namen der wegen op Wal-: cheren; aanschrijving bedrijfsenquê- tes 1816; veren in Zeeland; appél van vonnissen van de rechtbank van 's-Hertogenbosch op die van Middel burg. Ten behoeve van bezoekers werden 81 maal stukken uit het archief naar andere archieven verzonden (vorig jaar: 95 maal). Omgekeerd werden er 26 maal (vorig jaar: 12 maal) stukken uit andere plaatsen gedepo neerd. Het verslag besluit met een lijst van aanwinsten voor het archief. Arrestant sprong te Middelburg in het water Thans te Rotterdam aangehouden Te Rotterdam is aangehouden de 18-jarige zeeman J. J. L. uit Middel burg, die op 18 Augustus j.l. te Mid delburg aan de begeleidende politie mannen ontsnapte door in het ka naal door Walcheren te duiken. L. was met enkele politiemannen op weg. om de plaats aan te wijzen, waai' hij een diefstalhad gepleegd en sprong plotseling in het kanaal. Hg zwom geruime tijd onder water zodat het met mogelijk was de man aan te houden. In Middelburg had hij zich aan koperdiefstal en aan in braak schuldig gemaakt. Tussen 30 Augustus en 14 Septem ber had hij in dertien nood winkels te Rottendam ingebroken. Zgn buit bestond voor het grootste deel uit geld en bedroeg ongeveer duizend gulden. Hg werd de vorige week te Rotterdam op de Coolsingel gezien, toen hy aan de dakgoot van een noodwinkel hing. Een agent zette onmiddellyk de achtervolging ln en slaagde er in de man aan te nouden. In dorsmachine bekneld. Maandagmiddag geraakte de 19- jarige K. J. uit Oostkapelle die be hulpzaam was bg het dorsen van fraan bekneld in de machine waar oor vermoedelijk z$n borstkas werd ingedrukt. Dr. Bom die spoedig ter plaat se was verleende de eerste hulp, waarna hij op diens advies per zie kenauto naar het gasthuis te Middel burg werd .vervoerd. CHRISTELIJKE LANDBÖUWHUISHOUDSCHOOL TE 's HEER ARENDSKERKE In de memorie van toelichting bij de begroting van O., K. en W. wordt medegedeeld dat de Chr. Landbouw- huishoudschool te 's Heer Arends- lcerke in* aanmerking is gebracht voor een subsidie volgèns "de Nijver- heidsonderwijswet. Provinciale vergadering ARJOS te Goes Zaterdagmiddag vergaderde in Goes het Provinciaal Verband van Anti-revolutionnaire Jongeren-Studie clubs in Zeeland onder voorzitter schap van de heer C. Mooiman te Middelburg. Na het zingen van Pgalm 103 vers 1 opende de voorzit ter met gebed, waarna Schriftlezing volgde. Na het jaarverslag van de se cretaris, de heer C. Balkenende, werd dit verslag nader besproken. Ook het jaarverslag van de penningmees ter werd behandeld. Men zal zich in verbinding stellen met het provin ciale comité van kiesverenigingen voor het verkrygen van subsidie. Bij de bestuursverkiezing werd de voor zitter, de heer C. Mooiman te Mid delburg bij acclamatie herbenoemd. De andere aftredende bestuursleden werden allen herkozen, dit zijn de heren C. Balkenende te Biezelinge, secretaris; L. de Bruyn te Souburg, penningmeester; D. van Gilst te Co- lynsplaat; J. de Klerk te Axel en Jac. Wondergem te Oostkapelle. De heer W. Slob te IJzendyke kon zich niet herkiesbaar stellen wegens ver trek. In deze vacature zal te zijner tijd worden voorzien. In de plaats van de heer C. Mooiman werd de heer C. Balkenende gekozen als be stuurslid der Nationale Organisatie. Het rapport van de commissie voor het onderhouden van contact met emigranten van A.R. gezindte, kwam in bespreking. Getracht zal worden dit landelijk te regelen, doch vooral in samenwerking met het pro vinciale comité. Bg de vaststelling van de begroting voor het komende jaar werd besloten de contributie te verhogen. Er zullen in het a.s. seizoen 17 plaatselgke vergaderingen worden gehouden. Voorts zullen er maatre gelen genomen worden om een groot aantal jongeren naar de verkiezings- toogdag in Den Haag te krggen. De heer J. C. Fossen te Kapelle sloot de [vergadering met dankgebed. Advertentie Fraude bij ballonwedstrijd te Goes. Een misplaatste „grap". Ter gelegenheid van de Goese bloemen- en lichtweelc wex'den Zater dag 15 September op de Grote Markt door de jeugd enkele honderden bal lonnen opgelaten. Van 39 kwam er bij de commissie het aangehechte kaar tje retour. De verste ballon was in Dirksland terechtgekomen. Toen men Vrijdag de pryzen wilde f-aan toekennen, kwam de commissie raude op het spoor. Er waren enke le kaartjes binnengekomen uit Schouwse gemeenten, die de wind richting óp de bewuste Zaterdag in aanmerking genomen nu juist niet in de koers lagen. Bovendien was men ter ore gekomen, dat de bege leidende briefjes in een café te Goes waren getypt. Bg een bezoek aan het café vroegen de commissieleden aan de ter goeder trouw zynde café houder ook even de schrgfmachine te leen en toen was het bewijs spoedig geleverd. Een van de andere acht be zoekers die blykbaar in het .complot" had gezeten, informeerde bovendien nog naar de uitslag van de ballon wedstrijd. zodat de commissie verder voldoende wist. De frauduleuze bal lonnetjes gingen ditmaal aiet op! Achteraf verklaart men wel dat het als een grap bedoeld was, doch deze is dan toch wel volkomen misplaatst. Intussen hebben Zaterdag de tien kinderen, die als winnaars van de bal lonwedstrijd werden aangewezen, elk een mooie prijs ontvangen. Advertentie. De was doet m'n vrouw, maar ik weet het wel: Alkalivrij betekent niet. geschikt voor alles en nog wat. Veilig wast U indien U speciaal alkalivrij wast. Speciaal alkalivrij voor wol is Ecnfalon en speciaal alkalivrij voor zijde is Viva Ion. Subsidie voor gemeentelijke lagere technische dagschool te Sint Maartensdijk. In de memorie van toelichting op de onderwysbegroting wordt medege deeld, dat rekening is gehouden met subsidiëring van een gemeentelijke lagere technische dagschool te St. Maartensdijk. Opening jachthuis „Terschelde" te Rilland Bath. Zaterdag jl. werd te Rilland-Bath het nieuwe jachthuis „Terschelde" feestelyk geopend. Bij deze opening waren aanwezig de familie Daman v. d. Tak uit Brussel, die de zórg voor dit jachthuis in handen krijgen, met vrienden en genodigden, onder wie B. en W., polderbesturen, be stuursleden van de muziekvereniging „Rillandia" te Rilland-Bath en het bestuur van de buurtvereniging „On derlinge Vriendschap" te Bath. Des avonds bracht de muziekver eniging „Rillandia" de Brusselse eigenaar en zijn echtgenote een sere nade. waarna de voorzitter van deze vereniging, de heer Daman tot be schermheer van het korps benoemde. Bij wijze van herinnering aan de opening van het jachthuis werd aan de muziekvereniging een drietal fak kels aangeboden. Verder voerde nog het woord de heer A, A. Krynse namens de buurt vereniging „Onderlinge Vriend schap". Spreker overhandigde na zyh tóe- spraak de familie Daman een plaat als aandenken aan de opening. Op zgn beurt schonk de heer Da- man de buurtvereniging een envelop pe met inhoud voor het bouwen van toneelcoulissen. De heer Krynse .dank te hierna nog de nieuwe eigenaar, waarna het feest in intieme kring werd voortgezet. Wèl in hel spoorboekje Uit de mededelingen over de nieu we winterdienstregeling van de Néd. Spoorwegen blijkt, dat de beslissing van de minister over de stopzetting van het personenvervoer op de lijn TerneuzenHulst pas na het ter per se gaan van het spoorboekje is afge komen. De dienstregeling staat er dus nog in, maar geldt niet............

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2