WHIP Stop MEER LONENDE TARWE-TEELT NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. HERVERKAVELING WALCHEREN VERGT IN 1952 7 MILUOEN PLANNEN OM 104 WONINGEN V0CHTVRIJ TE MAKEN GENERAAL SCHOLTEN BEZOCHT DE AMBONESE WOONOORDEN RUSTHUIS ..DE GRIFFIOEN" TE MIDDELBURG UITGEBREID Voor Koelkasten PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 22 öEJflEAlBEK l»ol Z.L.M. BESTUURSVERGADERING De aardappel-export is slap liet staat nu vrijwel vast, dat de koppolingsregeling voor de graan- verbouw, zoals die in het afgelopen jaar gold, voor 1953 bekrachtigd zal worden. Do regeling zal in zoverre gewijzigd worden, dat de eerste 2 ha. haver vrfl blijven, doch dat daarboven voor meer dan 4 paarden 0,50 ha. per paard zal worden vrijgegeven. Aldus werd medegedeeld in de dage lijkse bestuursvergadering der Z. L. M., die ditmaal in een der gebouwen van do E.N.CK. te Vlaardlngen werd gehouden, welke fabriek na afloop werd bezichtigd. De voorzitter, ir. M. A. Geuze, deelde voorts nog mede, dat de Stichting voor de Landbouw uitvoe rig met minister Mansholt over de graanregeling en de tarweprtjs heeft gesproken. Daarbij werden de bezwa ren tegen de geldende regeling, de in verhouding te lage tarweprtjs en de te lage imeveringsprijs naar vo ren gebracht. Door do gestegen kos ten van gerst en haver bedraagt de kostprijs van de tarwe plus 20 ondernemersloon thans 1,75 meer dan vorig jaar. In lanabouwkringen is men van mening, dat er niet veel meer tarwe in ons land verbouwd zal worden dan in 1950/'51, wanneer geen extra stimulans in de tarweprijs wordt ge legd. De stroprg'zen zyn wel goed, doch deze alleen vormen geen vol doende prikkel voor een grotere uit zaai. Inmiddels heeft de minister Woensdag 1.1. op de vergadering van de F. N. Z. medegedeeld dat d,e tarweprijs voor oogst 1952 26 zal bedragen. Er kan thans wel van een be tekenende verhoging gesproken worden, doch het blijft de vraag of de boer hiermede zodanig te vreden kan zijn, dat ruim voldoen de tarwe wordt uitgezaaid. VERBOD ONGEKEURD ZAAIZAAD. Op een vraag van het Bedrijfschap, heeft de Hoofdafdeling Akkerbouw van de Stichting, in eerste instantie geweigerd het gebruik van ongekeurd zaaizaad te verbieden. Uitgezonderd voor lijnzaad en mais, ingaande vol gend jaar. De heffingen op onge keurd worden alleen opgelegd ais er tekort aan gekeurd is en het onge keurde wordt vrijgegeven. De Fransen leggen onze pootgoed- export moeilijkheden in de weg. Zy centraliseren de import om inzoö- heid de prijs van de Bintje A te drukken. Sommige monopolistische handelaren vragen n.l. zeer hoge prijzen. Voorts eisen de Fransen le vering in maten, welke in Frankrijk gebruikelijk zijn, doch van de onze afweken (opgaand met max. 10 m. m.). Aan dit laatste zal zeker niet voor volgend jaar voldaan worden. Per 1 September was door het Centraal Brouw, kantoor ongeveer de helft van de benodigde brouw- gerst uit de leveringsverplichting aangekocht. De brouwers betalen aan het A.V.A. een heffing tot de we reldmarktprijs. NOG GEEN MAX. PRIJS VOOR AARDAPPELEN. Zolang het niet strikt noodzakelijk is, wordt geen maximum prijsrege ling voor consumptieaardappelen af gekondigd. Stijgt het prijsniveau van Bintje en Eigenheimer boven 11 ct., dan Het Oniwerp-Slreekplan Geen grotere woningen voor 'andarbeiders (vervotf} van blz. IJ Zoals wij reeds schreven, is nage noeg het gehele advies van de agra rische commissie door de vaste com missie overgenomen. Het voorstel van diverse gemeenteraden, de N.C.L. B. en de Stichting v. d. Landbouw tot verhoging van de max. inhoudsgrens voor Ianaarbeiderswor.ingen tot 300 m3, kan echter door de beide com missies niet worden overgenomen. Wèl acht men de mogelijkheid tot het verlenen van ontheffing door G. S. gewenst. De wens om per gemeente meer dan één sportterrein in het agrarisch ge bied toe te laten, met een totale op pervlakte van meer dan 2 ha, kan vervuld worden. De Vaste Commissie gaat ook accoord met het voorstel van Domburg en Souburg inzake het toelaten van bouwwerken ten behoe ve vah de recreatie op de badstran- den. Een bezwaarschrift van Bedrijfs- horeca over hotelbouw op de duinen, vindt men onaanvaardbaar, om de thans wel bekende redenen. Aan het verlangen van Vrouwen polder, Veere en de Stichting v. d. Landbouw om de landbouw in het bij zonder natuurgebied langs de kreken bij Veere ter wille te zyn, wordt te gemoet gekomen. De commissie gaat er mee accoord, dat de gemeentebesturen vrijheid krij gen het plaatsen van kampeerhuis- jes op de kampeerterreinen te rege len, maar voelt niets voor toelating van permanente kampeerhutten én voor het voorstel van Koudekerke om de inhoud van de kampeerhutten op max. 75 m3 te stellen. Aanbevolen wordt het voorstel van Vrouwenpol der om het geprojecteerde kampeer terrein naar de N.W.-zijde van de uit- snanning „Oranjezon" te verschuiven, aan te nemen. Met het verzoek van Koudekerke om ter vervanging van het Slobberduinse-pad een nieuw rij wielpad langs de Houtenhandse Sprink aan te wijzen, stemt de com missie in, evenals met een voorstel om een duinovergang bij het pomp station Biggekerke en btf Valkemsse te projecteren. HET VLIEGVELD Daar het Noordsloe naar het oor deel van de Rijksluchtvaartdienst de eerste 15 jaar stellig niet in aanmer king kan komen voor de aanleg van een vliegveld, acht de Vaste Commis sie de reservering van het vliegveld in het streekplan een zaak van uit gesproken planologisch belang. De Agrarische Commissie meent echter, dat met de bestemming „Naderings- zónestroken" kan worden volstaan. In elk geval wil de Vaste Commissie, dat er een verbod voor nieuwbouw komt op het zg. luchtvaart- en obsta- kelvrtJe terrein. zullen de volgende maximumprijzen felden: najaar 11 ct. Jan. 12 ct., ebr. 13 ct. en vervolgens oplopend met ct per maand. De oogsten in de omringende landen zyn goed, de prijzen laag. Tot nog toe werd slechts 1/3 van vorig jaar geëxporteerd. De export-vooruitzichten zijn niet gun stig. De afzet van groenten en fruit .blyft gunstig verlopen. Over de af zet van het winterfruit is men op timistisch gestemd. BUREAU BEROEPSKEUZE. Daar vele landbouwerszoons voor de moeilijke keuze gesteld worden om een ander beroep te kiezen, zul len stappen ondernomen worden ten einde de Z.L.M. eventueel te doen deelnemen in een Bureau voor Be roepskeuze voor Zeeland, voor de oprichting waarvan plannen blijken te bestaan. LANDBOUWVOORLICHTING. Een commissie van de landelijke Stichting voor de Landbouw bracht een uitvoerig rapport uit over de werkwijze van de Iandbouw-voor- lichtingsdienst en event, hierin aan te brengen wijzigingen. Een der be langrijkste punten is wel het streven naar meer decentralisatie én het hierdoor nader brengen van theo rie en praktijk. Medezeggenschap van de boer lrjkt zeker gewenst. De vergadering sprak hierover haar me ning uit en gaf enkele punten mee aan de vertegenwoordigers in het K.N1.C. Tenslotte gaf ir. A. Franke, rrjks- cultuurconsulent, een overzicht van de nieuwe regeling van boerenwer ken. Bijzondere uitkering aan de prdvincie Zeeland OOK VOOK Vrijdagmiddag is in de vergadering der Tweede Kamer aan de orde ge komen het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 25 November 1948, houdende herziening van de regeling der provinciale financiën. De wet van 25 November 1948 bevat een overgangsbepaling, waarbij aan de provincie Zeeland over de jaren 1948. 1949, en 1950 een speciale uitkering uit 's rijks kas wordt verleend in afwach ting van een principiële herziening van de wet van 19 Juli 1870. houdende vaststelling van de voorwaarden, waarop aan de calamiteuze polders in de provincie Zeeland tegemoetkoming uit 's rijks schatkist kan worden ver leend. Het te dier zake vanwege de minister van Verkeer en Waterstaat met de provincie Zeeland gevoerde overleg heeft echter niet voor het ein de van 1950 tot de beoogde herziening kunnen leiden. Uit dien hoofde wordt voorgesteld de bijzondere uitkering aan de provincie Zeeland alsnog mede voor het jaar 1951 te verlenen. Het wetsontwerp is zonder beraad slaging of stemming goedgekeurd. Zeeuwse Agrarische Raad. Zoals gemeld, zal Zaterdag 13 Oc tober te Goes de jaarlijkse Ontwikke lingsdag van de Zeeuws Agrarische Raad worden gehouden. In de och tenduren zal prof. ir. W. de Jong uit Wageningen voor de Z.L.M.-ers spre ken over „Moderne aspecten van de Nederlandse Rundveefokkerij". AFSLUITING WEG TE RENESSE. Op verzoek van B. en W. van Re- nesse hebben Ged. Staten van Zee land besloten het 60 meter lange ge deelte van de Nieuwe Moolweg te Re- nesse tussen het emplacement van de R.T.M. en de provinciale weg Renes- seHaamstede in Westelijke richting gesloten te verklaren voor alle ver keer. Een vrome alleen aan het roer U kunt Uw vrouw eeif belangrijke steun geve» voor het geval, dat zij eens alleen voor de zorg van het gezin komt te scaarr. Idealiseer Uw bij onze Bank lopende kapitaal verzekering door het bijsluiten van een jaarlijkse rente. Lage premie! Inlichtingen bij de Sdüekade 130, ROTTERDAM, TeL 82700 ea hut verte$eowoor<ii«er* WATERHUISHOUDING AAN BOD Lichte personeelsinkrimping De begroting van het departement van landbouw voor 1952 vermeldt de te verwachten uitgaven voor de Herverkaveling Walcheren over dat jaar namelijk 7.081.300.Wel stijgen de personeelsuitgaven voor 1952 nog tot 191.500.(in 1951 176.400.maar de formatie kon met 4 man worden ingekrompen, omdat eind 1951 de funderingen van de wegen goed deels gereed zullen zyn en het aanbrengen van de dek- en slijtlagen in gro tere bestekken minder toezichthoudend personeel vergt. OP IEDERS LIP! RAADSSTUKKEN VLISS1NGEN Woningbouwvereniging wil tegelijkertijd verbeteringen aanbrengen Zoals bekend, bestaan er plannen om een groot aantal woningen van de „Vereniging tot verbetering van de Volkshuisvesting te Vlisslngen", die een tijdlang in het water hebben gestaan en daardoor nog steeds zeer vochtig zijn, weer vochtvrlj te maken. Momenteel worden daartoe proeven geno men, waarvan de uitslag echter niet eerder dan April 1952 bekend zal zijn. In afwachting van deze uitslag, geven B. en W. van Vlisslngen de raad nu reeds in overweging een aanvraag in te dienen om een voorschot uit 's Ryks kas. Het ligt voorts ln de bedoeling het terrein, waarop deze 104 woningen staan, te draineren. De kosten voor een en ander worden begroot op totaal 163.612,80, waarbij inbegrepen een bedrag van ruim 10.000 voor verhuiskosten. Het bestuur van de woningbouw vereniging wil tegelykertyd enkele verbeteringen aanbrengen, die be staan in het maken van plafonds in de slaapkamers, het slopen van de bedstede, het aanbrengen van een aanrecht met gootsteen, waterspoe ling in de W.C. en het maken van een schuurtje met kolenkist. De kos ten hiervoor worden geraamd op 138.944,Ér bestaat gegronde hoop, dat het Rijk de kosten wil fi nancieren, maar het heeft zich op het standpunt gesteld, dat de kosten zo veel mogelyk uit een huurverhoging moeten worden bestreden. WIJZIGING VAN DE REINIGINGSRECHTEN B. en W. stellen dan verder dé raad voor de reinigingsrechten te wijzigen en deze aan te passen aan de nieuwe huurwaarden. De reinigingsrechten worden berekend naar de huurwaar de, maar waar deze huren over het algemeen met 15% zijn verhoogd, komt het B. en W. gewenst voor dc grenzen ln de huidige tabel voor de reinigingsrechten eveneens te verho gen met 15%. Daar de huren van verschillende woningwetwoningen reeds op een hoger peil stonden en dus niet met ingang van 1 Januari 1951 zijn verhoogd, zal de totale op brengst enigszins lager zyn. NOLLEBOS Er zijn weer enkele gedeelten van het Nollebos gereedgekomen en daar om stellen B .en W. voor, in het na jaar over te gaan tot beplanting van deze terreinen. Ook kan een gedeel te van de Burgemeester van Woelde- renlaan worden beplant. De raad vraagt hiervoor een crediet van 11.750,Daarnaast wordt voorge steld over te gaan tot uitvoering van grondwerken voor het laatste gedeel te van het Nollebos, waarin het eer ste gedeelte van het rijwielpad ligt en waarin een speelterrein is ontworpen. Het Rijk zal waarschijnlijk de kosten van arbeidsloon 152.611,73) voor znn rekening nemen. Voor de zg. bij komende kosten 55.105,kan Commissaris Polder Walcheren benoemd Tot commissaris van de Polder Walcheren werd- benoemd de heer A. de Buck te Oostkapelle. Hy neemt de plaats in van de heer P. Melis, die tot raad werd benoemd. nog geput worden uit een in 1949 voor het gehele werk door de raad toegestane crediet. B. en W. stellen de raad voor een tijdelijke verlichting op de Prins Hendrikweg te doen aanleggen en vragen daarvoor een crediet van 1200,De raad is voorts een plan aangeboden voor de beplanting van gedeelten van de Vredehoflaan, Von- aellaan en P. C. Hooftlaan en B. en W. stellen nu voor dit plan te doen uitvoeren en daarvoor een crediet be schikbaar te stellen van 1295, Voorts zijn er enkele voorstellen be treffende ruil, aan- en verkoop van gemeentegrond voor het bouwen van woningen. De algemene uitgaven zullen over 1952 83.800 bedragen, waarvan 24,000 voor bureaukosten en 29.000 voor dienstreizen. Voor de eigen uitvoering van de dienst is een bedrag van 60.000 no dig, waarvan 55.000 voor onderhoud en exploitatie van eigen duurzame hulpmiddelen. Ook in het bedrag op dit artikel geraamd weerspiegelt zich de voort gang van de werkzaamheden. Het aantal draglines wordt nl. ingekrom pen. Gerekend is op het onderhoud en de exploitatie van 5 draglines, 2 vrachtauto's. 1 tractor en enige Klei nere bemalingsinstallaties. Onder het Hoofd Geldelijke regelin gen is een bedrag van 65.000 uitge trokken en wel voor: kosten verbon den aan verplaatsing bedryven 53 000: vergoeding gewassen, airas- teringeii 4.Ö00; vergoeding overna me gebouwen, werken, beplantingen 5.000; vergoeding schade, voort vloeiend uit toenassing va,n het recht om pacht te vestigen 3000. VRIJKOMENDE GRONDEN. Voor tijdelijke exploitatie van gron den zal 30.000 nodig zijn. Door de verplaatsing van bedrijven na ir el ders zullen da daardoor vrykomende f ronden tot aan het tijdstip van ver ding zo mogelijk worden verpacht. Het verschil tussen de te betalen ver goeding en de te bedingen pachtpry's wordt geraamd op 10.000 De gronden, welke vrijkomen door vertrek naar de N.O.-polder, worden zoveel mogelijk aangekocht door de Stichting tot het Beheren van Land bouwgronden teneinde bij de toede ling zowel compensatie te kunnen bie den voor verloren gegane grop^en als de toewijzing te vergemakkelijken. De aan dit tijdelijk behe.er verbon den kosten worden geraamd op 20.000. Hiertegenover is onder de middelen een post opgenomen voor de te ontvangen pacht. DRINKWATER VOOR A "EE. Voor drinkwatervoorziening vee is in 1952 nog e.en bedrag van 300 000 nodig. De kosten worden weliswaar geraamd op 400.000, maar volstaan zal kunnen worden met het opgeno men bedrag, indien van het in 1951 uitgetrokken bedrag dat niet geheel zal worden gebruikt, een bedrag van 100.000 kan worden overgebracht naar 1952. De kosten betreffen voor namelijk die van de verzwaring van het buizennet. DE WERKEN. De post „Uitvoering van werken" vermeldt e.en bedrag van 6 millioen gulden. Zij omvat ae volgende wer ken: nieuw aanleggen en gedeelteiyk verbeteren van wegen 1.760.000; watergangen en sprinken 340.000; bruggen en overige kunstwerken 250.000; bemaling 440.000; herbe planting 150.000; verwerken delf- frond met bijkomende werken en rainage 2.400.000; tijdelijke voor zieningen en schadeloosstellingen i.v m. uitvoering van werken 400.000; onder-houd wegen en sloten 140.000; oevervoorzieningen 120,000. Uit deze specificatie blijkt, dat de nadruk thans meer komt te liggen op met de waterhuishouding verband houdende vraagstukken. Wat de wegen be.tréft wordt nog gerekend op de aanleg van 6 km fun dering en overigens op het afwerken van landwegen en secundaire wegen. Het onderdeel bemaling betreft de kosten van verdere voorzieningen aan het gemaal Boreel waarvan de capa citeit belangrijk moe,t worden ver groot om het grondwaterpeil tot de gewenste hoogte te kunnen- afmalen. Verwacht ,mag worden, dat hier door een niet onbelangryke opbrengst vermeerdering van de grond het ge volg is. De verwerking van delfgrond, het dempen van oude sloten, he.t graven van nieuwe sloten, het afronden van percelen, het leggen van dammen en duikers en de drainage zullen in 1952 nog omvangrijke werkzaamheden ver- fn, waarvoor een bedrag van 2.400.000 wordt beraamd. Bij de uitvoering van de werken in het voorgaande genoemd, is het on vermijdelijk, dat tydelyk en blyvend cultuurland voor gebruik verloren gaat De hierdoor veroorzaakte scha- De bouw van het nieuwe sluishoofd te Veere Met de bouw van het sluishoofd van de grote sluis te Veere worden goede vorderingen gemaakt. De driehonderd en twintig betonnen palen voor dit hoofd zyn thans alle geslagen. Het be treft hier geen gemakkeiyk karwei. Het heien moest nameiyk geschieden tussen de talrijke afstempelingen van de werkput door. Met behulp van twee bokken (aan elke zijde van de werkput één), waarvan aan de uit einden van de kraanarm de geleiders voor de palen waren bevestigd, kon men boven de sluisput manoeuvreren. De ene bok is inmiddels vertrokken, terwyl de andere, afkomstig van de Kon. Mij. „De Schelde" uit Vlissingen, thans de laatste meters stalen dam- wand in het sluishoofd zelf slaat. Bovendien werd by het heien veel last ondervonden van funderingsres- ten van het oude hoofd, vooral by het heien van de werkput. Men is nu begonnen met het stor ten van een ongeveer één meter dikke zandlaag, die nagenoeg gelyk komt met de bovenkant van de palen. Hier op zal de vloer van het nieuwe sluis hoofd worden gemaakt Advertentie Door de krachtig genezende en regenererende wer king van Purol. blijft de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij. de, deels bestaande uit grondverlies, deels uit gwassenschade en de.els uit tijdelyke vermindering van opbrengst in verband met egalisatie van perce len wordt geraamd op 400.000. Tenslotte is een post van 340.000 uitgetrokken voor betaling van werk zaamheden, die door derden verricht worden. Daarvan gaat 140.000 naar de polder Walcheren, 100.000 naar het kadaster en 100.000 naar overige instanties. Het personeel van de polder Wal cheren, dat by de herverkaveling was betrokken, kon iets worden ingekrom pen. Hij stelde zich op de hoogte van de noden en problemen der Ambonezen in Zeeland De generaal-majoor b.d. P. Scholten, die kortgeleden belast werd met het toezicht over alle Ambonezen-woonoorden in Nederland, heeft een tweedaags bezoek gebracht aan de kampen in Zeeland. Hy bezocht aller eerst het woonoord Middelburg n, waar hy werd ontvangen door de kamp leider van alle Ambonezen-woonoorden in Zeeland, kolonel S- Brendgen, de inspecteur van de Dienst Maatschappelijke Zorg, de heer S. J. G. van Leeuwen, het wnd. hoofd van het Prov. Bureau van Huisvesting, de heer J. Haverman en door het hoofdbestuur der Ambonezen in Zeeland. Bestaand pand aanzienlijk vergroot. Het rusthuis der Nederlands Hervormde gemeente Middelburg „De Grif fioen" heeft een zeer belangryke uitbreiding ondergaan. Aansluitend aan het bestaande pand is een nieuw gebouw opgetrokken, eveneens met twee verdiepingen, dat het mpgelyk maakt om méér bejaarden op te nemen en dat vermoedelijk in de eerste helft van November in gebruik zal worden genomen. De week na Pasen is men met de bouw begonnen en thans is men daar- mee zo ver gevorderd, dat het inte rieur afgewerkt kan worden. Na vol tooiing niervan omvat het sneeuw witte rusthuis aan de singel 39 ka mers,' t.w. 16 voor twee personen en 23 voor één persoon, alsmede een re serve-kamertje; 15 van deze kamers bevinden zich in het oude pand. De twee-persoonskamers liggen alle aan Zuidzijde, de één-persoons kamers aan de Noordzijde van het gebouw; de gelijkvloers treft men er negen aan, op de eerste étage eveneens negen en op de tweede étage zes. Het bestuur behoeft niet bevreesd te zyn, dat een aantal daarvan onbezet zal blijven, want gegadigden zyn er voldoende. De kamers zijn ruim en licht en de toekomstige bewoners zullen over flinke kasten, centrale verwarming en stromend koud en warm water kunnen beschikken. Het is de bedoe ling, dat zy hun vertrek met hun ei gen spulletjes, waaraan zij uiteraard gehecht zyn, zullen meubileren. Op de tweede étage bevinden zich voorts drie grote bergruimten en zo wel gelijkvloers als op de verdiepin gen zyn verscheidene toiletten. Tot nu toe had het rusthuis één badka mer, thans komen er drie by. Voorts is in de nieuwe afdeling een derde etenslift aangebracht. Dank zy de uitbreiding kan de con versatiezaal vergroot worden tot een zaal van 12% x 6% meter. In het ou de gedeelte van de „Griffioen" zyn zo- wel de keuken als de bykeuken aan zienlijk vergroot en gemoderniseerd, terwyl tevens twee nieuwe ketels voor de centrale verwarming zyn ge plaatst. Na de verbouwing zullen de gan gen geiykvloers en op de eerste ver dieping een lengte hebben van niet minder dan 52 meter. Na een korte bespreking met dit hoofdbestuur bezocht gen.-maj. Scholten de woonoorden in Grypsker- ke en Serooskerke (W), waar hy werd ontvangen door de assistent kampleider en door de kampraden. De lunch werd gebruikt in het kamp Middelburg n, waarna werd vertrokken naar de Ambonese woon oorden in Oostburg en Aardenburg. Advertentie J. r OLDERMAN GOES (nog enkele typen tegen de oude prijzen.) Waddenzee open voor mosselzaadvisserij Van 2 tot 26 October De inspecteur der visserijen van het 2e, 3e en 5e district te Amsterdam heeft de mosselkwekers medegedeeld, ■dat het gedeelte van de Waddenzee, beoosten de lijn, gaande van de toren van Paesens sn Friesland naar het Noordelijkste lichtbaken op de En- gelsmanplaat van 2 tot en met 26 October a.s. zal worden opengesteld voor het vissen van mosselen en mos selzaad. De geviste mosselen en het zaad zullen uitsluitend naar Zeeland vervoerd mogen worden. Men is van mening in Yerseke, dat. aangezien de mosselkwekers onge twijfeld allen zaad zullen halen.*aleer zy hun exportorders uitvoeren, er in October gebrek aan mosselen zal ont staan, waardoor de export in het ge drang komt. met f -- /iS STOPHOEST I Hosster. li hinder- J lijk 1 SIOPHOEST J rarieeht direct die tatfige teelkriebel j Zorg, dat U altijd 'n paar relleljet in huit heeltI Met STOPHOCtt It het hoerten tnal verleerd en wie niet hpett, tnoept graag mee. Proel te meer eenil Op de avond van de eerste dag was er een gezellig samenzijn in de can- tine van Middelburg II, opgeluisterd door de bekende Ambonese band „Soeaea Maloekoe". Nadat het Wil helmus en het Ambonese Volkslied waren gespeeld, verwelkomde de heer Mainake gen.-maj. Scholten in Zee land. Hy sprak namens het hoofdbe stuur. Vervolgens hield de heer Oes- mamy een zeer gevoelige rede; hij wilde bidden, dat de generaal er in zou slagen de Ambonezen in Neder land tot elkander te brengen en dat onderlinge twisten achterwege zou den blijven. De volgende morgen werd een be zoek gebracht aan de kampen Vlis singen II, Westkapelle en Koudeker ke, welke onder leiding staan van de heer Van Boxtel, assistent-kamplei der. In Westkapelle deed het bam- boefluitorkest van de Keiëzen de ge neraal uitgeleide. 's Middags werden nog de Ambone se woonoorden op Schouwen en Dul- veland bezocht, te weten de kampen Kerkwerve, Brijdorpe en Noordwelle, ziekenhuis te Noordgou- we. De assistent-kampleider de heer Van Wyk, lichtte de generaal nader in In alle kampen werden besprekin gen gevoerd met de kampraden en werden de plaatselijke noden en pro blemen van de Ambonezen onder het oog gezien. Voor het Vlissings carillon De laatst gepubliceerde stand van de inzameling voor het Vlissings ca rillon was f 197.43. Nadien kwamen de volgende giften binnen: op giro nummer 359300 (Prov. Zeeuwse Cou rant) A J. W. v. P. T.. Vlissingen f 1; J. L. v. L., Scheveningen f 2.50; M.- F. v. H., Vlissingen f 5.- Op gironummer 261272, penning* meester carillon-comité werd ge stort: A: J. de M., Vlissingen f 10.—; S. C. L., id. f 2.50; J. C. S., id. f 2.50 en A. S-, id. f 25. Op de intekenlijst in het bureau van de P.Z.Crt., Walstraat, Vlissingen: R. K., Vlissingen f 1. N. W., idem f 0.50; M. W.—H., idem f 0.50. Daardoor is het totaal van de inge komen gelden thans gestegen tot f 247.93. Hebt U nog niet gestort? Haast u dan, want de bevrydings- klokken van Vlissingen luiden op 3 November ook voor Ui

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2