C N.J.H.C. EXPLOITEERT IN ONS LAND 49 JEUGDHERBERGEN ALS DE BLADEREN VALLEN. Van Vrouw tof Vrouw DE VAART BRUGGE-SLUIS ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1051 PROVINCIALE ZEEBWSECODRAWT EEN GASTVROUW VAN FORMAAT Ruim 70.000 jongens en meisjes staan als trekker ingeschreven. (Van onze speciale verslaggever) Met de (natte) zomer Is ook het trekkerselzoen voorby. De scholen z(jn weer begonnen en zy hebben de sportieve jongens en meisjes die de afge lopen maanden her en der langs 's heren wegen trokken, weer opgeslokt. Voor de jeugdherbergen ls een rustige tyd aangebroken. Zo nu en dan met de weekenden byvoorbeeld zal er nog wel eens het vroiyk gezang en levendig gekwebbel klinken van de onbezorgde jeugd, maar de gezelUge rumoerige drukte van het zomerseizoen, als de jeugdherbergen uitpuilen van de duizenden jongens en meisjes die er te voet of per flets op uittrek ken, is voorlopig weer voorby. Trekker word je, als je geen lust of geen geld (of geen van beiden) hebt om op de conventionele manier met trein of bus op reis tc gaan en in hotels te overnachten. Dit komt uiteraard vooral bij heel jonge men sen voor, die vrij willen rondzwerven, (zo weinig mogelijk volwassenen wil len zien) en zich in hotels niet op hun gemak voelen. Te voet of op de fiets kunnen zij gaan waar zij willen, kun nen hun eigen tempo bepalen en de mooiste plekjes uitzoeken voor hun rust- en maaltijden. Maar als de nacht komt moet er raad geschaft worden. Ons klimaat laat (helaas) en onze vaders en moeders laten (ge lukkig) meestal het slapen in de open lucht niet toe. En daarvoor is het in stituut van de jeugdherbergen ge schapen, in Nederland beheerd door de N.J.H.C., de Nederlandse Jeugd herberg Centrale. Die N.J.H.C. is een gastvrouw van groot formaat. Niet minder dan 70.893 Nederlandse jongens en meis jes staan op het ogenblik by de NJ. HLC. als trekker ingeschreven, inclu- 1 sief 4000 leiders. Het merendeel daar van is beneden de 20 jaar (60 Om individueel trekker te kunnen worden moet de jongen of het meisje 14 jaar zijn. Zij kunnen zich dan bij de N.J.H.C. melden en krijgen een trekkerskaart die, dank zij internati onale afspraken, toegang geeft tot bjjna alle jeugdherbergen van de ge hele wereld. Bij aanmelding moet een autoriteit als referent worden opge geven. De toestemming der ouders wordt aanwezig verondersteld. Blijkt dit later niet het geval te zijn, dan gaat de inschrijving natuurlijk niet door. Slechts 2 van het totale aan tal ingeschrevenen is inderdaad 14 jaar, de rest is ouder. Een leeftijds grens naar boven is niet vastgesteld, doch in de praktijk houdt de lust (en de gelegenheid) tot trekken meestal op zo om en nabij de 25 jaar. IN GROEPSVERBAND. Ook ln groepsverband kan van de jeugdherbergen gebruik gemaakt worden en dat wordt de laatste jaren meer en meer gedaan voor school- reisjef. Als een school zich in laat schrijven, dan krijgen de onderwijzers een trekkerskaart en kunnen met groepen van 15 leerlingen in of bui ten de vacantie in een jeugdherberg logeren De jongelui beneden de 20 jaar kunnen in jeugdherbergen logeren voor 65 cent en de ouderen voor 95 cent, een lunch kost 45 cent, een warme maaltijd 95 cent en thee per keer een dubbeltje! En denk vooral niet, dat die jeugdherbergen een soort primitieve onderkomens zyn. Er zyn oude kaste len bij (in Denekamp b.v. en in Heemskerk) en luxueuze villa's (in Amersfoort). In Bcusichem is de Jeugdherberg ondergebracht in een voormalig veerhuis, in Arkel in een vroegere pastorie, op Ameland in oude Duitse bunkers en onderko mens. In Bakkum staat het fraaie speciaal gebouwde ..Koningsbos", in Oldenbroek bouwden de trekkers zelf een prachtige jeugdherberg en in Axel komt met steun van de ge meente, ook een speciaal gebouw tot stand. Een van de oudste jeugdher bergen van Nederland is die in Kor- tenhoef. Een vroegèr schildersatelier op palen dat vooral door trekkers Deze een uitzondering in ons land. zy wordt alleen beheerd door een jeugdherberg-moeder, de popu laire Moeder M. Hopman. Alle an dere jeugdherbergen hebben een com pleet ouderpaar. In totaal zijn er op het ogenblik in ons land 49 jeugdherbergen met samen 5600 bedden. Omdat er in ons land nog zo weinig terecht komt van de vacantiespreiding is dit in het drukke seizoen veel te weinig Dan moeten er vaak trekkers teleur gesteld worden. Er zijn herbergen waar ieder bed geregeld 90 daget. per jaar beslapen wordt. Eén van de vele aardige jeugdherbergen in Nederland. Belgische mijnen werven mijnwerkers in 1 .imburg De Belgische mynen z(jn onder de Limburgse mijnwerkers een groot scheepse wervingscampagne begon nen. die verontrustende vormen be gint aan te nemen. Het aantal Lim burgse mijnwerkers, dat naar Belgi sche mijnen is afgevloeid, heeft de 700 reeds overschreden. Het vraag stuk van het ondergronds personeel- tekort en daarmee van de nationale kolenproductie wordt hierdoor nijpen der. De bona fide vakbonden zijn te gen deze werving zeer gekant, te meer omdat de mijnwerker in België minder rechtszekerheid geniet dan In Nederland. Blaricumse weduwe mag in haar huis blijven. In tegenstelling tot de beslissing van de Amsterdamse rechtbank heeft het Amsterdams Gerechtshof, dat in hoger beroep het kort geding tussen de weduwe Van Duyne-E rasmus uit Blaricum en B. en W. van deze plaats te behandelen kreeg, het College van B. en W. in het ongelijk gesteld. De woning van de weduwe werd destijds door B. en W. gevorderd ten behoeve van een gemeente-ambte naar. Zij bood aan hem in haar huis op te nemen onder voorwaarde dat 2y er zelf ook in mocht blijven wo nen. Dit werd echter geweigerd. Ontwerp van voorbereiding voor tweede T.H. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijziging van het zesde hoofdstuk der Rijksbegro ting 1951, inhoudende kosten van voorbereiding voor een tweede insti tuut voor technisch hoger onderwijs. In het ontwerp wordt gezegd, dat de voorbereidingen o.a. moeten omvat ten: een vorm van bestuur en de sa menstelling van voorlopige program ma's en exameneisen voor de onder schelden studierichtingen, en voorts de samenstelling van een programma van eisen voor gebouwen en inrich ting. De kosten van de voorbereidingen zullen over meer dan één jaar kun nen worden verdeeld. Voor 1951 zal met 15.000 kunnen worden volstaan. Gouverneur was niet erg gezien. In Sao Luiz, de hoofdstad van de Braziliaanse staat Maranhao, is het Dinsdag tot onrust gekomen. Drie personen kwamen om het leven en velen werden gewond. Er ontstond onrust, toen de politie het vuur op een menigte opende, die demonstreerde tegen de terugkomst UQ de hoofdstad van de gouverneur, Eugenio de Barros. De zich versprei dende menigte liet twee doden en vele gewonden achter. De derde persoon werd door de menigte doodgeslagen. Hy was een aanhanger van de gou verneur. Woensdag was de toestand weer rustig. De burgemeester van Sao Luiz heeft uit protest tegen de benoeming van de gouverneur zyn ontslag genomen. PATRIJS MET DRIE POTEN Een jager uit Ven ray was ten hoog ste verwonderd toen hij een patrijs schoot en tot de ontdekking kwam dat zyn slachtoffer in plaats van met 2 poten, met 3 poten het leven door was gegaan. Het betekende een extra kluifje aan zyn avondmaaltyd. let is weer September, en dat betekent voor de meesten van ons, vrouwen: wij hebben de zomer gehad. De school juffrouw, nog bruin van zon en wind, zit weer achter haar lessenaar en doet haar uiterste best op streek te komen met haar nieuwe klas. Dat valt minder mee dan u zoudt ver moeden maar dat is weer een Vrouwenpraat apart. De apothekeres, het hoofd nog vol van de Alpen, weegt minus cule witte bergjes af. De typis te neuriet „Paris, centre du monde", maar tikt gehoorzaam Nieuweschans of Oudewater boven haar brieven. En de huisvrouw, die de koffer heeft uitgestoft en op zolder gebor gen, ziet door de ruiten het vermoeide groen van de bomen en denkt: De vitrages zijn no dig aan een sopje toe. Ach ja: de vitrages en de spreien: de dekens moeten naar de stome rij en het wintergoed mag wel eens in de zon. Is er ol lever traan in huis, want de r in de maand kijkt alweer om het hoekje. De zomer is in feite voorbij, al kan October nog prachtige dagen brengen Er zijn vrouwen, die zich dan van de ramen afkeren, meteen resoluut het trapleertje gaan halen en de gordijnen van de roeden schuiven. Die de uit haal, van zolder tot kelder, met mattenklopper en D.D.T., als een welkome bedrijvigheid te gemoet zien. Die niets liever doen dan met opgestroopte mouwen iets redderen en op poten zetten, en deswege de zomer maar een matig genoe gen vinden. Wekenlang de kin deren over de vloer, het huis maar halve beurten en onge regelde etenstijden, altijd bad- pakkn en sokjes en zomer jurken aan de lijn, elke dag de zoete inval van vrienden en magen hittegolven, waarbij je niet werken kunt, of regen- weken, waarin de kinderen niet te regeren zijn. Geef mij maar, zeggen zij, die gezegende Sep temberdagen als alles weer nor maal loopt, de hele bende 's morgens de deur uitstapt en je huis weer een huis is en niet een jeugdherberg annex kleu terbewaarplaats. Maar er zijn er andere, min der kordaat maar dieper van wezen, voor urie het tooord September een droevige bij klank heeft. Alweer haast voor bij, preveln zij, en lopen ver loren door het park of stgren mistroostig naar haar tuin. Kijk, de rozen zijn al ontbladerd, de gulden roede begint te dorren, er zit al hier en daar een rood blad in de tcingerd. Nu nog even de glorie van de dahlia's en de sterrenregen van de herfstasters. Dan vallen straks zoetjes aan de eerste kastanjes, de roest kruipt over hel gebla derte en de spinnentebben vol juwelen hangen 's morgens in de struiken. Zo gaat de zomer voorbij, peinzen zij, en alle zo mers een korte bloei en dan de wemoed van de herfst, de doodskou van de winter Mijn eigen zomer is ook al zo angstig gevorderd. Alweer vanmorgen een streep grijs haar in de spiegel, en de kraaiepootjes zijn nu niet meer weg te poederen. Straks komt de herfst, vijf en veertig, vijftig, nog een paar jaar daarover misschien. Maar dan witte haren, rimpels en groeven, voeten die snel moe zijn en een onrust, die bij tij den angstig opfladdert. Hoe lang nog eer de gordijnen wor- Memento mori den dichtgeschoven, en iemand zegt: Het is afgelopen? Zo mijmeren zij, doelloos zit tend voor het raam, angstig en tegelijk met een gevoel van bitterheid. Zo gaat het leven voorbij en wat heb ik eraan gehad? Straks ben ik oud, en niet meer bij machte om te ge nieten, en dan staat het uur werk stil. En zij missen de moed om op te staan, om te beginnen aan al die routine bezigheden, die zo noodzakelijk en tegelijk zo nutteloos zijn. Wat heeft het voor zin om gor dijnen te wassen, die toch weer vuil worden, om kleren te luch ten, die straks in de vodden terecht komen, om kinderen op te voeden, die je straks toch alleen laten? Wat baat al die menselijke bedrijvigheid, dat gewroet en geploeter en ge draaf en gekonkel als het toch onherroepelijk eindigt met zes planken onder twee meter zoden? Niets, inderdaad. Duizenden jaren voordat de terneergesla gen vrouw van heden voor haar spiegel constateert, dat het le ven eigenlijk zo nutteloos is, werd diezelfde conclusie al met bitterheid neergeschreven: „Wat voordeel heeft de mens van al zijn arbeid, die hy ar beidt onder de zon. Het ene geslacht gaaten he: andere geslacht komtAl deze din gen worden zo moede, dat het niemand zou kunnen uitspre ken." Maar hier weet ik zeker, dat de bezige huisvrouw, met de doek om het hoofd en het mouwschort aan, mij ongedul dig in de rede valt: Is er niets nuttigers om te bedenken? La ten die moedeloze vrouwen liever aanpakken, er is heus genoeg te doen in een huis, waar de hele zomer met de Franse slag is gewerkt. Bezig zijn, dat is de beste remedie tegen al die muizenissen Gelooft u dat werkelijk? Is die bedrijvigheid van u, dat rusteloos vullen van elke ver loren minuut, niet in de grond een vlucht voor de stilte? Durft u rustig bij het raam te gaan zitten, starend naar de stil uitbloeiende natuur, en moedig de wetenschap door denken dat uw leven, met alle bedrijvigheid, onherroepelijk voortsnelt naar het einde? Mis schien bent u boos, dat ik u van het werk houd, of u dingen zeg die u liever, vluchtend ach ter het gerammel van emmers of het lawaai van de radio, niet hoort. O foei, die moedeloos heid, die triestheid tegenwoor dig, zelfs de romans zijn er van doordrenkt, je kunt je niet meer keren of wenden of het is moeheid, treurigheid, angst. Waar moet een mens vluch ten om dat te ontkomen? Tegenover mijn huis ligt een kerkhof. Een vredig, belom merd park met verweerde graf stenen; er wordt nog maar zel den iemand begraven. Hoe kunt u die aanblik verdragen? vraagt men mij soms. Waarom zou een mens dat niet kunnen? Op stille uren wandel ik daar graag en zit soms op een van de banken om naar de wind te luisteren „Memento mori" staat er op het hek gedenk te sterven. En dat is het wat het hart rustig maakt. Gedenk te sterven en geniet daarom, dankbaar en hartstochtelijk van het leven, nu en op elk moment, dat u gelaten wordt. Vrees niet voor het oud worden, want elke leeftijd heeft zijn vreug den. Vrees niet voor de winter, want onder de sneeuw slaapt altijd de nieuwe knop. Vrees maar één ding: het verspeelde ogenblik. SASKIA. Nieuwe hoeden voor de herfst. Nu de herfst zyn intrede heeft ge daan en de bladeren weer gaan val len, breekt voor menigeen de tyd aan van een uitgaansavond Je enhet nspecteren van de beschikbare kle- ding hiervoor. Een bezoek aan de schouwburg dient nu eenmaal enigs- zins rekening te houden met de mode. Men kan moeiiyk ln een sportieve rok en pullover een concert bywonen,j hoewel de jeugd zich aan deze onge schreven wet tegenwoordig niet al- tyd stoort. Natuuriyk willen wij niet beweren, dat men, aldus gekleed gaande, min der zou genieten van de uit te voeren muziek, maar wel ls het een feit, dat de sfeer direct heel andera wordt, wanneer men een paartje, goed en met smaak gekleed, ziet binnenko men. Daarom is het prettig, dat 't grootste deel van de schouwburgbe zoekers hieraan de voorkeur geeft. Men behoeft niet altUd „ln 't lang te gaan. Eeriyk gezegd, blijkt er vooral in Amerika grotere belang- steling te bestaan voor de meer in zwang komende cocktailjaponnen. Een keuze, welke niet zo vreemd ls, indien men bedenkt, dat deze japon nen o.m. ook geschikt zyn voor mid dag-recepties. In dit opzicht speelt het kleedgeld een belangrijke rol! Men diene deze cocktail-jurkjes een voudig van opzet tc houden, zoals het ontwerp van Jean Desses, volgens de eerste afbeelding. De nachtblauwe zyde, welke hy voor zijn model gebruikte, leent zich hiervoor uitstekend, terwyl de van voren brede en naar de rug toelopen de ceintuur het figuur slanker maakt. Desses past bij deze creatie het laatste modenieuwtje, de 7/8 mouw, toe. Een hoed Is by het geklede toilet nu eenmaal een onmisbaar attribuut, dat alle zorg vereist en waarbij men niet over een nacht Hs moet gaan De grote modellen hebben afge daan; zy kunnen het niet zolang vol houden als de kleinere collega's in de mode! Bijgaande illustraties trachten U enigszins een beeld te geven van Herfsthoed 1951 in Amerika en Frankrijk. Het Amerikaanse model, ontwor pen door de hoedenexpert John Fre derics, heeft een vlakke bovenzijde, welke op het voorhoofd overgaat ln een korte naar beneden afhangende klep. Dit model wordt ln het gelaat ge dragen en is zeer eenvoudig van uit voering. Zacht haarvilt was het ma teriaal, dat Frederies uitkoos. Verder ziet men een creatie van Maud et Nano tc Parys, waarvan werkelyk de Parijse élégance af straalt. Misschien komt dat wel door de grote afhangende veer en de volle, welke bezaaid is met mouches. Albony komt met iets zeer aparts. Men moet er van houden om net te kunnen appreciëren RITA. SEDERT 1940 VERSPERD Bijna 100 jaar geleden kwam deze waterweg gereed Op 21 September 1858 kwam men gereed met het doortrekken van de vaart Brugge—Sluis tot in de stad Sluis en daarmee kreeg die vaart de te genwoordige gedaante. Een eenvoudige gebeitelde steen aan de kade, vlak voor hotel „De Korenbeurs" vermeldt dit voor die dagen zo belangryke ge beuren. Er staat op gebeiteld: „De Brngsche Vaart verlengd en de Kaai hersteld onder 't bestuur van I. H. Hennequin burgemeester, L L. Stern en L M. Hennequin wethouders; E. Maertens, M. L. Blankcrt, A. de Burck en P. Renier raadsleden, volgens ontwerp van 's Rijkswaterstaat uitgevoerd onder toezicht van I. E. Hennequin, burgerlijk ingenieur door L Filis, aanne mer te Ylisslngen". Men was in die dagen nog al inge nomen met deze doortrekking. De stoomvaart was in opkomst, 'n snel lere verplaatsing fe water lag nu voor Sluis binnen het bereik, maar ook voor Brugge. Geen wonder dat de vroede vaderen deze gewichtige gebeurtenis ringen beklinken tydens een diner. Een op rose papier ge drukte menukaart bevindt zich te Sluis nog in het museum. Alle ge rechten werden keurig in het Frans vermeld, waarschynlylc een beleefd- heidje tegenover de Belgische gas ten die ongetwyfeld aangezeten moe ten hebben. De spyskaart bevat, zon der de dranken, precies 20 gerechten en daarnaast vele soorten wyn. DE BOOT Al spoedig kwam een bootverbin ding tussen beide steden tot stand. Dat wil natuuriyk volstrekt niet zeg gen dat er voor die tyd geen verbin ding bestond. De „Zeeuwsche Volks almanak" van 1843 vermeldt onder de in Zeeland bestaande lyndiensten: „Ook komt te Sluis alle morgen ten negen ure eene barge van Brugge aan, welke van daar des namiddags vertrekt op een onbepaald uur". Deze reisroute liep eigenlijk meer via de laatste restanten van het Zwin, dan via de route die nu gevolgd zou kun nen worden mitsja mits er geen hinderlijk obstakel lag enkele kilo meters voor het aloude Damme: de z.g. verwoeste siphons of gronddui- kers. Even ten Noorden van Damme wordt de vaart loodrecht gekruist door een tweetal kanalen, de z.g. af wateringskanalen van de Leye of Lys, kanalen dus die rechtstreeks in verbinding staan met de vlasstreek van het Kortrijkse. De Vlaamse vlas- roteryen kunnen hier hun afval kwyt dat op deze wyze by Zeebrugge in zee gespuid wordt De grondduikers of siphons zorgden er voor dat ge noemde waterkrulsing geen hinder voor het doorgaand verkeer veroor zaakte, maar toen de Fransen by het terugtrekken in 1940 de zaak lieten springen, werd elk scheepvaartver keer tussen Zeeuwsch Vlaanderen en Brugge onmogelKk. Het passagiersbootje tussen Brug- ge-Sluis verdween en daarmede een beeld uit het Sluisse leven dat by velen weemoedige herinneringen op wekt HERSTEL Herstel van de siphons is een Bel gische aangelegenheid en een kost bare geschiedenis. Toch zou dat én voor Zeeuwsch Vlaanderen én voor West Vlaanderen van grote beteke nis zijn. Het gemeentebestuur van Sluis heeft dan ook na de bevrijding ettelyke pogingen aangewend om herstel te bespoedigen. Nog is de kans daarop groot Ook in Belgische kringen heeft men interesse. Tot slot nog een grapje dat in Sluis vaak met het grootste genoe gen verteld wordt en voor welks his torische waarheid wy volkomen in staan. Het gebeurde in de eerste wereld oorlog (1914-1918), te Sluis' in de dagen dat zo veel schepen wegvlucht ten uit België om op Nederlands ge bied een veiliger ligplaats te vinden. Op een gegeven ogenblik lag het in de vaart zo vol met schepen van al lerlei soort, dat het toenmalige ge meentebestuur telegrafisch overleg pleegde met de autoriteiten in Den Haag. Prompt kwam daarop bet ant woord uit de residentie: „Onmlddel- iyk opstomen naar Breskena". Het telegram is lang bewaard ge bleven. Het was een curiositeit en tevens een bewjjs van de slechte to pografische kennis, die sommige ambtenaren in Den Haag toen had den van Z. Vlaanderen. Tydene de tweede wereldoorlog is het document by de brand in hei raadhuis verto ren gegaan. Boerderijnamen op Walcheren UI (Slot). Hier volgen nog vele boerderyna- men, die niet onder de groepen in het vorig artikel zyn te brengen. Zy lui den: Altyd zorg; De jonge Boom gaard, Botjeszee, Brunswyk, BHster- veld, de Dankbare, de Dolfyn, Drie wegen, Het hooge Duvekot, de Een dracht, de Groote Geere, de Kleine Geere, Goed gelegen, de Grenadier, Groenoord, Hondegem, het Hoogland, Hooiperk, Karnemelkshoek, Kiaver- wyk, de Koepel. Krabbeneiland, Kro- nenveld, de Kniitmolen, Leg af. Leeuwendamme, Ter Mee. Moesbosch. Mplenbaix, Molen perk, de Nederige. Niet altyd zomer. Niet altijd winter. Nieuwerve, Nooit gedacht. Noord- duin, 't Oliekot, 't Huis Om Oostduin, Oranjezon. Overduin, het Paradijs, de lange Pacnt, Pitteperk, de Plompert, Poelwijk, Prooyen, Puttenboomgaard. de Prelaat, Roos en Doorn, Rusten - polder, Schooneveld, SchoonenwaJ. Schorre, 't Stroodorp, Trianon, Trio. Triton, Vertrouwen, Vierwegen, Voor duin, Zeewyk, Zelden rust, Zuidwerf. Zonneveld. Alzo hebben wy 225 boerderijna men op Walcheren genoemd. Wie der lezers meent het platteland van Walcheren goed te kennen, moet eens van elke genoemde boerderij naam zeggen in welke gemeente de hofstede lïgt. Wy willen hlerby nog opmerken, dat de gemeente Nieuw en St Joosland ook by Walcheren is gerekend. Schrijver dezes heeft de namen der gemeenten weggelaten ter wille van ae plaatsruimte. Tot slot geven v.-y by enkele na men enige toelichting. Arendsrnst. Op een gevelsteen van het woonhuis staat de Latynse uit drukking: Aquilla non cuplat mu- seus. In het Nederlands: Een arend vangt geen vliegen, d.w.z. Een groot of edel mens strydt niet tegen on beduidende personen. Trianon. Zo helt het paviljoen of lusthof van Lodewijk XIV ln 1687 by zyn kasteel te Versailles gebouwd en het betekent: uitgezochte plaats. Triton. Dit is de naam van een zee god, half mens half vis. Door de to nen van z|jn schelptrompet kon hy de golven kalmeren. In de lusthoven stonden vaak beelden van Griekse goden. De Prelaat. De abt te Middelburg, die korte tyd ook bisschop is geweest, had behalve de buitenplaats West- hove onder Westkapelle een z.g. uit hof: De Noordllende. De betiteling van zo'n hoge geesteltfke was ook prelaat. De boerderij, die to de plaats van het uithof is gekomen, werd dus naar de vroegere eigenaar genoemd. L«g af. Tydens de belegering van Middelburg (1572—1574) door de troepen van Willem van Oranje de den de Spanjaarden dikwijls een uit val. BH een van deze uitvallen werd een afdeling soldaten by Brigdamme genoodzaakt de wapens af (neer) te Ie teln. Genoemd naar de stichter der voormalige buitenplaats Huber- tus Goltzlus (1526-1583). Zyn spreuk deels afgeleid van zyn naam was: Eer boven golte (goud). Bysterveld. Het midden van Wal cheren is zeer vruchtbaar. Zoveel te meer valt het op, als daar enige stuk ken land liggen, die minder vrucht baar (byster) zyn. Nog altyd zomer, Niet altijd win ter. Met de eerste naam wilde men uitdrukken, dat de mens er op moet rekenen, dat het hem niet altyd voor de wind biyft gaan. De tweede naam geeft juist het tegengestelde te ken nen en is dus een troostwoord voor hem, wien het tegenloopt in de we reld. De afwisseling van voor- en tegen spoed wordt uitgedrukt door de naam Roos en Doorn. Over 't algemeen kan de boer hierover meepraten. De Walcherse boeren in de N. O - Dolder, die voor hun boerderti een naam zoeken, kunnen uit de 225 door ons genoemde boerderijnamen een keuze doen. Zo zy er een gevonden hebben, is die naam tevens een herin nering aan hun geboortestreek Wal cheren. B. J. DE MEU.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 11