NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden WALCHEREN'S POLDERBESTUUR VERGADERT TE MIDDELBURG TOELATING TOT DE OPENBARE SCHOLEN GING NIET VLOT Ambonezen weigerden zelf in centrale keuken te koken Sport Pick-up/'es DINSDAG 18 SEPTEMBER 1951 PROVINCIALEZBBUWSKCOORANT 6 Stichting voor de Landbouw bepleit hogere prijzen voor tarwe en olievias In een onderhoud met de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft de Stichting voor de Landbouw aangedrongen op een spoedige bekendmaking van het prijs beleid voor enkele akkerbouwproduc ten oogst 1952. De Stichting bepleitte verhoging van de prjjzen voor tarwe en olievias. Aangezien de minister uitdrukke lijk op het standpunt staat dat ter stimulering van de tarweteelt de zgn. 1' oppeiingsregeling voor de klei gebieden dient te worden gehand haafd. is de Stichting van mening, dat ook de inleveringsprijzen voor gerst en haver dienen te worden ver- noog'l Geraamte en granaten gevonden By het graven van een sleuf ten behoeve van de nieuw aan te leggen riolering te Breskens stootte men op een geraamte. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat het een Duits militair betrof, die tydens de bombardementen, welke aan de be- vryding voorafgingen, op deze plaats het leven had gelaten. Tydens het graven van een sleuf voor een kabel ten behoeve van de P. T.T. zyn een tweetal granaten opge graven De Hulpverleningsdienst uit Oostburg heeft de projecti ruimd i projectielen opge- Personeelsmutaties P.Z.E.M. In de maand Augustus deden zich by de N.V. Provinciale Zeeuwsche Eiectriciteitsmaatschappö te Middel burg de volgende personeelsmutaties voor: aangesteld in vaste dienst als technisch ambtenaar 3e klas, de heer P. D. Tack te Middelburg; als dis trictsmonteur 2e klas, ae heer J. Labruyère te Nieuwdorp en als hulp- electriciens, de heren J. Goedegebu- re te Nieuwdorp, J. de Lange te Middelburg en P. G. Vleeslcens te Westdorpe. Automobiel Technische Club. Dezer dagen is ook in Zeeland een afdeling opgericht van de Automo biel Technische Club, waarvan het hoofdbestuur is gevestigd in Den Haag. In de 4 jaren van haar be staan heeft deze A. T. C. meer dan 1000 leden gekregen, hetgeen wel bewijst, dat zy in een dringende be hoefte voorziet. Het doel der vere niging is onder meer het auto-tech nisch oydorwys aan te passen aan de moderne werkplaatspractijk. de sa menwerking te bevorderen tussen leraren auto-techniek en auto-techni ci in het bedrijfsleven en het uitwis selen van de nieuwste technische ge gevens, problemen en practykervarin- gen. Met name leiding gevend per soneel in garagebedryven komt voor het lidmaatschap in aanmerking. Voor de afdeling Zeeland gaven zich 19 leden op. Het voorlopig be stuur bestaat uit de heren J. de Muynck, Jac. do Drcu, J. W. Knyff, H. M. W. Makking en M. Moermond. FINANCIËLE RESULTATEN OVER 1950 Opname kasgeld tot een totaal van 2 millioen. Op Zaterdag 29 September te 9.30 uur wordt in het Polderhuls te Mid delburg de algemene vergadering van het Polderbestuur van Walcheren ge houden. Het dagelijks bestuur vraagt mach tiging tot het opnemen van kasgeld tot een bedrag van 2.000.00(5. (max.), hetzij door middel van het sluiten van éen of meer geldleningen op korte termijn, hetzij in rekening courant. Voorgesteld wordt van de Staat Dienst der Domeinen aan te kopen het kadastraal perceel gemeen te Veere sectie A no. 981, groot 0.14.40 ha., dat in beheer en onder houd by de Polder is. Voor dit en vier reeds eerder van de Staat aangekoch te percelen in Veere moet de formele som van 1.worden betaald. De algemene vergadering is tevens gevraagd te besluiten om over 1951 aan de ambtenaren, die op 1 Juli 1.1. als zodanig in dienst van de Polder werkzaam zijn en in het aan deze da tum voorafgaande deel van het jaar als ambtenaar of arbeidscontractant in overheidsdienst werkzaam zijn ge weest. bij wyze van voorschot een va- cantietoeslag toe te kennen van 2 van hun jaarwedde op 1 Juli tot een maximum van 50.—. Voorwaarde is, dat deze wedde niet minder dan 625.of meer dan 5027,40 be draagt. In 1949 werd besloten het zuidelijk gedeelte van de zg. Trekdyk te Rit- them te verpachten aan W. Verhage voor 70.en hetnoordelyk gedeelte aan L. J. Boone voor 150.per jaar. Daar dyken en hun buiten- en binnenbermen niet met schapen mo gen worden beweid gedurende het tijdvak 1 April1 November, wordt thans voorgesteld deze pachtprys te verminderen tot resp. 15.en 7. per jaar. REKENING 1950. Tenslotte wordt voorgesteld de re kening ovev 1950 aldus vast te stel len: balans A: totaal gewone inkom sten 2.284.954,89; totaal der gewone uitgaven 2.531.S66.24; kwaad slot 246.911,35; totaal der buitengewone inkomsten 855.996,52; totaal der buitengewone uitgaven 666.326.06; batig slot 189.670,46; balans B: (straat- en zandwegen): totaal der gewone inkomsten 261.709,26; to taal der gewone uitgaven 288.739,65; kwaad slot 27.030,39; totaal der bui tengewone inkomsten 56.321,23; to taal der buitengewone uitgaven 25.000.—; batig slot 31.321,23; re kening gebouwde eigendommen over de dienst 1950: totaal der inkomsten 260.313.95; totaal der uitgaven 236.019.74; goed slot 24.294,21. Aan de rekening-1950 ontlenen wrj nog de volgende byzonderheden gewoon dijkgeschot, ontvangen ƒ1.009.728,88 (raming 1.015.261,35); gewone werken in de wateringen 298.279.— (raming 349.000); her- Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 15-9 Nogat van Brussel. Mary van Antwerpen. 16-9 Laila Nurmine van zee. Andreas-G van Calcutta. Nelly van Spanje. Chateau .a Rose van Antwerpen. Claus van Gent. Karpaty van Antwerpen. Polaris van Londen. Vlissingen vertrokken: 15-9 Kunlabo- n naar Bodeaux. 16-9 Chateau la Rose naar Casablanca. Mary naar Londen. Karpaty naar zee. Nogat naar Stock holm. Fortuna naar Rostock. Fen naar Londen. Atlantic naar Londen. Refuge I naar Southampton. Laila Nurmine naar zee. Nelly naar Antwerpen. Polaris naar Antwerpen. 17-9 Andreas-G naar Go thenburg. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 15-9 Peter Swenden van zee naar Gent Nigerstroom van Dakar. Aldabi van Las Palmas. 16-9 Prins Frederik Willem van Montreal. Marinus V van Grange mouth. Prins Willem van Oranje van Hamburg. Rossem van Amsterdam. Ak- krumdijk van Hamburg. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen 15-9 Noorderhaven naar Copenhagen. He licon naar Amsterdam. Vlier naar Rot terdam. Neptunus naar Norköping. 16-9 Delft naar Amsterdam. Tarakan naar Amsterdam. Brouwersgracht naar Lon den. Leersum naar New York. stel stormschade 14.863 75.000) herstel oorlogsschade 201.880 102.000); kosten buitengewone werken 427.057 408.000)onvoor ziene uitgaven 16.384,81 (raming 29.179.50). Middelburg VLIEGERWEDSTRIJD OP 'T ZAND. De buurtvereniging 't Zand tc Mid delburg organiseert Zaterdagmiddag a.s. weer een vliegerwedstrijd, welke gehouden wordt op het voetbalter rein aan de Lageweg en om 2.30 uur begint. Er zyn pryzen beschik baar voor de mooiste, de hoogst- staande en de meest stilstaande vlie gers. Deze worden 's avonds om half acht in het clubgebouw van de ver eniging uitgereikt. Op 26 October wordt een uitvoering gegeven, ver zorgd door eigen krachten van de vereniging. SPORTIEVE ACTIE HODE KRUIS. Zaterdag startte te Middelburg een nieuwe actie ten bate van het Ned. Rode Kruis, welke tot stand kon komen dank zy de medewerking van een aantal plaatselyke winke liers. Zij verstrekken de komende weken aan hun cliënten gratis plaat jes, getekend door Bob Uschi, van bekende sportfiguren. Deze plaatjes kan de jeugd plakken in een door Klaas Peereboom geschreven boekje. De actie heet S.P.A.R.K. (Sportie ve Actie Rode Kruis). WATERZINKER WAS KAPOT. Door onbekende oorzaak was een zinker van het gemeentelijk water leidingbedrijf te Middelburg in hel Kanaal door Walcheren, defect ge raakt. Een duiker heeft de zinker Maandag gerepareerd. KANTOORTJE YACHT HOLIDAYS LTD. Op de Loskade te Middelburg word) thans een houten gebouwtje geplaatst, waarin een kantoortje en een ontvang kamer, ten behoeve van de Yacht Ho lidays Ltd, worden ingericht. RAAD NW EN ST. JOOSLAND Nieuw raadslid toegelaten De gemeenteraad van Nieuw- en St. Joosland kwam in spoedeisende vergadering byeen onder voorzitter schap van burgemeester F. S. K. J. Graaf van Ranawyek. Aanleiding was de aanbesteding voor de hoofdonder wijzerswoning, waarby de raming be langrijk wera overschreden, traagste inschryver was A. C. Polderdyk voor 15.780. Men besloot een aanvullen de begrotingswijziging ter goedkeu ring aan Ged. Staten voor te leggen en de gunning aan te houden. Tevens zal de huur van deze woning ver hoogd worden. Daarna werd de ge loofsbrief van het in de vacature-C. van Nimwegen benoemde nieuwe raadslid J. Knuyt Sr. onderzocht en in orde bevonden, zodat tot diens toe lating kon worden besloten. De voorzitter wijdde enkele gevoel volle woorden aan het zo plotseling overleden raadslid Sam. Janse Sz., welke hy een man noemde van wei nig woorden, die echter sterk met de gemeentezaken meeleefde. Bij de rondvraag informeerde de heer S. Janse Jz. naar de zuiverings installatie en het herstel van de wo ning Molendyk 12, waarop dc voor- zitter antwoordde dat de zuiverings installatie tot volle tevredenheid werkt en reeds veel bezoek, o.a. uit België, heeft getrokken en dat aan het herstel van bedoelde woning wordt gewerkt. De heer C. A. Polderdyk vroeg naar de modderwagen, waarop de voorzitter meedeelde, dat deze spoe dig afgeleverd zal worden. Verder drong de heer Polderdyk er op aan. de watergang Dy de weegbrug te la- ■en schoonmaken Hiervoor wordt ge zorgd. De heer A. de Jager bracht het plun tot verbetering van de buitenwegen ter sprake, waarover een uitgebreide discussie ontstond. Daar de polderbe sturen financiële medewerking weige ren en de gemeente deze zeer h>ge kesten niet alleen kan dragen, zal voorlopig van deze plannen weiDig i kunnen komen. Nieuwe raad Polder Walcheren Tot Raad van de Polder Walcheren is benoemd de heer P. Melis uit Se- rooskerke, die sinds 1924 commissa ris van de Polder was. Sterkte van de rijkspolitie in Zeeuwsch Vlaanderen. Indertyd is een landelyke bevor deringscommissie samengesteld, die nagaat voor welke groepen en posten van de rykspolitie personeelsvermin dering mogeiyk is. Deze commissie bezocht een dezer dagen Zeeuwsch Vlaanderen, waarin diverse plaatsen besprekingen wer den gehouden over de sterkte van de rykspolitie. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ IN ZEELAND. Op 10 November is in Goes een kringvergadering van de Kath. Volkspartij. De Statenkringen Hulst en Sluis vergaderen Zaterdag 22 Sep tember, Z.-vlaanderen houdt op een nader te bepalen datum een kader dag in Tcrncuzen en de eilanden heb ben 4 November een kaderdag te Goes. De collecte te Ritthem, gehouden voor de Chr. Nat. sanatoria, bracht 67 op. De collecte, gehouden te Souburg voor de Chr. Nat. sanatoria, bracht 506 op. De collecte voor de Stichting „De Opbouw" voor het verwaarloosde kind van alle gezindten, gehouden door leerlingen van V.G.L.O. van de Juliana- en Bybelschool te Souburg, bracht 93.05 op. Marktberichten VEILING BERGEN op zoom. 17 Sept. Bloemkool A 29—53; idem B 11—35; idem C 8—20; savoye kool 815; andijvie 5—14; sla 10 st. 2071; rode kool 916; witte kool 512; bospeen 818; waspeen 1733; stamboon dubbele prln- cessen 4050; snijbonen 3164; staak- princessen 55—70; kroten 1214; prei 10— 14; komkommer 814; natuur tomaten 12—18; kas tomaten 18—30; spinazie 7— 12. Peren: Tr. de Viemie 37—64; B. Le brun 32; Maagdeperen 26—32; Appelen: J. Lebel 16—17; Cox Oranje 25—43; M. Codlin 21—28; Tr. de Cronsel 24—38. Pruimen: Jefferson 36—60; R. Victoria 38—54. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 17 September. Klei 35 mm. opwaarts: Eigenheimers 8—9. Bintjes 88.50; Koop- mansblauwe 9.5010. Voer: Zieke aardappelen 4, gezond 5.25. Alles per honderd kg. Prijzen be rekend op de handelsvoorwaarden, vast gesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. VEILING MIDDELBURG. 17 Sept. Fruit: Appels val en kroet 3 15; Cox Oranje 1845; Enkhuizeraagt 16; Ellisons Oranje 1920; Manks Codlin 14 —21; Zigeunerin 1429; Tuinzoet 29; Tr. de Cronsels 9—24; Peren: val en kroet 1217; Seign. d'Esperen 3748; William Duchesse 2032: Triomphe de Vienne 41 51; Beurré Hardy 5055; Kraaipeer 21 —24; Beurré Lebrun 31; Reine Victoria 6 45; Abrikoospruim 8—34: Burbank 6— 22; Warwick Droper 1618; Tomaten 12 —25; Netmeloen 2340; Suikermeloen 25 —38; Oranje Ananas 20—37; Groene Ana nas 11—27; Franken thaler 72—92; Black Alicante 73-62. Aardappelen. Aanvoer:10 ton. Koop- mansblauwe 1112; Bintje grote 89; idem bonk 89; Blauwe Eigenheimer 10— 11. Groenten: Andijvie 1217; Sla 212; Bloemkool A 2160; idem B 21—36; idem C 8—21; idem D 89; Snijbonen 2260; Dubbele 34—79; Pronkbonen 38—50; Stok- princessen 54—75; Postelein 1G—31; Ro de kool 1317; Savoyekool G—20; Spits kool 3; Witte kool 3—5; Prei 20—22; Spi nazie 5—32; Veldsla 27; Kroten kg. 16— 18; Uien 525; Koolrapen 910; Spruiten 29; Komkommers A 8—14; idem B 8—10; idem C 89; Augurken 3—55; Zilveruien 3747; Boskroten 1017; Bospeen 954; Bosramenas 210. .VISMIJN VEERE. 17 Sept. Export garnalen 1827 kg.: 73— 1.44; Handels garnalen 183 kg.: 53—58: Schar 297 kg.: 38—47; Bot 219 kg.: 36—47; Schol 2 kg.: 42; Wijting 126 kg.: 24—35; Middel tong 83 kg.: 1.08—1.89; Rog 171 kg 1631; Kabeljouw 2 kg.: 91; Onge sorteerde Vis 7 kg.: 27—16. Moeilijkheden in Gelderse kampen In de overigens tot nu zeer rustige Ambonezenkampen in Gelderland, is de vorige week enige beroering ont staan door een nieuw voorschrift van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg De kampbewoners moeten voortaan nJ. zelf hun eten koken in de in elk kamp aanwezige centrale keuken. Te gen deze maatregel kwam de kamp bevolking in verzet. Deze Ambonezen stellen zich op het standpunt, dat zü Nederlandse burgers zijn en derhalve niet aange wezen willen worden voor gezamen lijk werk in de centrale keuken. Wel willen zij het aanwezige voedsel in ontvangst nemen en het dan in eige^ gezin gereed maken. De bewoners van het kamp „Sno- denhoek" by Eist volhardden bij hun opvatting en omdat Zaterdagmiddag de honger begon te knagen, wendden zij zich om tussenkomst tot de bui gemeester van Eist, de heer W. M. i Klyn. Te diens huize had met de kampraad een bespreking plaats. De burgemeester heeft de Kampraad de biliykheid van de regeringsmaatrege onder het oog gebracht en er op ge wezen, dat in ieder geval een voor schrift van de regering moet worde opgevolgd. Willen de kampbewoners dat niet, dan hebben zij de gevolge»- daarvan aan zichzelf te wijten. Ziekenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland Onder voorzitterschap van mr. dr. A. J. J. M. Mes hield de Vereniging vo-ii Ziekenhuisverpleging in Zuia- eD Noord Beveland te Goes een alge mene vergadering. In de vacature J. A. Wolsc werd de- heer M. van Halst te Kortgene tot bestuurslid gekozen- In verband met de stijging van tarieven in de zieken huizen werd voorgesteld een wyziging te brengen in de contributies en uit keringen met Ingang van 1 Januari 1952. Het bestuur wilde niet overgaan tot een contributieverhoging over dc gehele linie, maar stelde voor om dc bestaande A verzekering met een contributie van 0.10 per week te la ten voortbestaan als A-l verzekering, maar daarnaast verschillende andere verzekeringen in te voeren, zodat ieder zich voortaan kan verzekeren tegen het 3e klas tarief in het zieken huis waarin men bij ziekte by voor keur wenst opgenomen te worden. De leden maken dus zelf keuze uit de 10 variaties van de A-verzekering en kunnen er op deze wijze zelf tijdig voor zorgen, dat zy het 3e klas-tarief in het ziekenhuis van hun keuze vol ledig vergoed krygen. Na enige bespreking werd dit voor stel met algemene stemmen aange nomen. Vervolgens stelde het Bestuur voor om de B-verzekering (die destijds ais 2e k»as verzekering was bed dd) met ingang van i Jan. 1952 op te heffen en de hlerby verzekerden te veiwijzen naar de A- en de G-verze keringen. Deze groeD levert vrijwel etk jaar verlies op, aangezien net draagvlak te klein" en het percentage van de ziekenhuisopnamen regelma tig elk jaar abnormaal hoog is, veel hoger dan by de andere verzekerin gen. Na enige bespreking werd besloten aan de B-verzekerden te vragen of zy, maar dan tegen een hogere contri butie, lid willen blyven van de B-ver zekering, dan wel of zy willen over gaan naar de A-verzekering. Van het resultaat van deze enquête zal het af hangen of er een voldoend aantal le den overbiyft voor een rendabele B- verzekering. Tenslotte werd besloten om in de contributies en de uitkeringen van de Aanvullende- en de C-verzekering voorlopig geen verandering te bren gen. RONDVRAAG MIDDELBURGSE RAAD Drie dagen voor het begin van het schooljaar verkeerden ouders en hoofden nog in het onzekere Veertig jaar lang is het in Middelburg gebruik geweest, dat de ouders, die hun kind openbaar onderwijs \v. en laten volgen, zich aanmeldden bij het hoofd van de door hen uitgezochte schooL Dit jaar moest do aanmel ding geschieden by li. en W., maar dc wUze, waarop hot gemeentebestuur zich van z(Jn nieuwe taak heeft gekweten, veroorzaakte liier tri daar vrü veel critiek. In de rondvraag tydens do gisteren gehouden raadsvergade ring was do heer A. J. Schuiteina (Arb), de tolk van degenen, die minder tevreden zyn over do gang van zaken. Hij betoogde, dat drie dagen vóór dat het schooljaar zou aanvangen, de ouders nog niet wisten op welke school hun kind zou worden geplaatst en op welke dag de lessen zouden be ginnen. Ook de schoolhoofden ver keerden in het onzekere welke kinde ren zij in de eerste klas zouden krij gen. Toen één hunner ter secretarie in lichtingen wilde inwinnen, vernam hij. dat de naamlijst was verzonden, doch deze werd niet bezorgd, zodat hij tenslotte de lijst, waarop overigens vele onjuistheden voorkwamen, zeil maar heeft afgehaald. Een ander heeft, om de ouders nog tijdig te kunnen inlichten, op Zondag oproepkaarten moeten verzenden. Volgens de neer Schuitema zouden sommige ouders, die niet tijdig een oproep ontvingen, hun kind naar een bijzondere school heb ben gestuurd. Hij noemde het de plicht van het gemeentebestuur om de be langen van het openbaar onderwys ten allen tijde te bevorderen en drong aan op een nauw overleg met de plaatse lijke afdeling van „Volksonderwijs" en de Ned. Onderwyzersvereniging. De wethouder van onderwijs, de heer J. W. Kögeler, antwoordde,-dat er in verband met het te grote aantal aanmeldingen voor school J een leer lingenspreiding over de openbare scholen moest komen en dat het ge meentebestuur het daarom gewenst vond zelf te beslissen over de toela ting. D» wethouder had overlegd met de afdeling Middelburg van „Volkson derwijs" en vervolgens persoonlijk ge sproken met de ouders, wier kinderen wegens overbezetting niet op school WIELRENNEN Verwijmeren sterkste te Clinge Te Clinge werd Zaterdag een wie lerwedstrijd voor amateurs verreden over 115 km. De spanning begon reeds in de tweede ronde, toen Eng- hels en Verhelst (uit Axel) samen met Verstraeten en De Bruin een kleine voorsprorfg namen. Enkele ronden later kregen ze gezelschap van de Belgen Pauwels en v. Vliet- bergen. Tot de achtste ronde behielden ze hun voorsprong, daarna werden de renners ingelopen. Doch nogmaals gingen Verstraeten en Pauwels er tussenuit. In de laatste ronde lag het peloton weer byeen, en nu kreeg Pauwels geen kans meer. Door goed ploegwerk werd een kleine opening gelaten, waardoor Verwijmeren kans zag er doorheen te glippen en als eerste over de stroep te gaan. De uitslag was: 1. verwymeren (Terheijden) 115 km. in 3 uur 8 min. 15 sec.; 2. Pauwels (België) op 100 m.; 3. E. de Waal (Hontenisse) op 25 sec.; 4. C. Verstraeten (Breda)5. Oosthoek ('s Heerenhoek)6. Van Vlietbergen (België); 7. P. de Bruin (Roosendaal); 8. Mathyssen (België) op 1 min. 15 sec.; 9. Godaert (Bel gië); 10. De Kuijsscher (België). HOCKEY M. H. C. RAPIDE TEGEN MIDDELBURG- De heren van M. H. C. Rapide te Hulst speelden een thuiswedstrijd te gen Middelburg en wisten met 1—-0 te winnen door een doelpunt van R. Picavet. De dames bonden vervolgens de strijd tegen de Middelburg dames aan en stonden met rust reeds met 2— 0 voor door doelpunten van mej. v. d. Peyl. Na de rust wist Middelburg de verdiende tegengoal te maken Zondag vinden in Middelburg return- wedstrijden plaats. MOTORSPORT VERKEERSPROEF .SCHELDEG OUWEN" De motor- en autoclub „Schelde- gouwen" hield de tweede practische verkeersproef voor het kampioen schap. Daar de proef met het beste resultaat slechts telde, konden enke len hun positie verbeteren. Het wa ren in de soloklasse dr. J. C. Arends en C. Redelykheid, in de duo-klasse A. Bouwens en in de auto-klasse Coolman/Balllntyn, A. de Pree, S. A. Versluys, L. de Nooyer en R. Duunk. Er was door Middelburg een rou te afgepyid, waarin zich verschillen de verkeersproblemen voordeden. Elke overtreding werd met een straf- punt bestraft. Over het algemeen werden er weinig overtredingen be gaan. De uitslag was: 1. J. C. Arends, Coolman/Ballintijn, K. J. van Loo en P. Sanderse, 1 strp; 2 A. de Pree, C. Redelijkheid en S. A. Versluys, 2 strp: 3 Bueninck, R. Duunk, L. de Voorlopig nog geen Noordzeehaven-conferentie De Kamers van Koophandel te Rot terdam en Amsterdam hebben aan de Kamers van Koophandel te Ger Hamburg, Bremen en Emden, mede gedeeld, dat de Noordzeehaven-confe rentie, welke van 25 tot 27 Septem ber «ls. te Rotterdam zou worden ge houden, voorlopig geen doorgang kar vinden. Aanleiding tot bovenbedoeld besluit is geweest een dezer dagen van de Kamer van Koophandel te Antwerpen ontvangen mededeling dat deze Kamer aan de conferentie niet zal deelnemen. Bij de parlementsverkiezingen, welke Zondag in San Marino gehouden zijn. hebben de communisten en hun socia listische bondgenoten weer de meerder heid behaald, ditmaal met twee zetels, (voorheen 5). Nooyer ep J. Parent, 3 strp: 4 A. Gooyen, O. Hoving, P. Polderdijk, M- Uil en J. Wondergem, 5 strp; 5 A. Bouwens, 8 strp. Na afloop werd de tweede theore tische verkeersproef gehouden, waar van de uitslag eerst over enkele da gen bekend zal zyn. De stand is nu: Soloklasse: 1 J. C. Arends, Hans- weert, 6—11.501.92; 2 C. Redelyk heid, Middelburg, 5—12.50—2.50; 3 J. Parent, Souburg, 516.503.30; 4 R. v. d. Velde, Middelburg, 4—26.50— 6.68: 5"J.' van Dalen, Wemeldinge, 3 268.66. Düoklassé: 1 C. Westerweel, Middelburg, 2—2.50—1.25; 2 O. Ho ving, Vlissingen, 410.502.63; 3 A. Gooyen, Goes, 5222.40; 4 A. Bouwens, Middelburg, 6—315.17; 5 P. Polderdijk, Heinkenszand, 317 5.66; 6 J. Wondergem, Middelburg, 4-25—6.25. Autoklasse: 1 C. J. van Loo 10.50 0.50; 2 S. A. Versluys 3—8—2.66; 3 Bueninck 133; 4 L. de Noover 3 10—3.33; 5 A de Pree 5—17—3.40; 6 Coolman/Ballintyn 517.503.50; 7 M. Uil 2—14—7; 8 P. Sanderse 4— 36.50—9.13; 9 P. v. d. Woestijne 4— 41—10.25. SCHAKEN DR. EUWE VERLIEST VAN GOLOMBEK. Te Paignton (Engeland) werd Maan dag een aanvang gemaakt met hei schaaktoumooi, waaraan ook onze landgenoot dr. Euwe deelneemt. Dr. Euwe speelde in de eerste ronde van de hoofdgroep tegen de Engelsma- Golombek. Golombek won de partij. KORf-BAL DE UITSLAGEN De uitslagen van de Zaterdag ge speelde korfbalwedstrijden zyn: le klasse: ScampoloS.S.S. 31, SwiftSeolto 92, TogoTjoba 2 2. 2e klasse: ZeelandiaStormvogels 71, MadjoeOlympia 06, Volhar dingTogo II 33. 3e klasse A: VopoDe Poel 20. 3e klasse B: Olympia nV.K.V- 2—2, Tjoba II—Swift III 3—9. 3e klasse C: Swift IVAtlas 24. K.V.L.S.G.V. 5—6, Fortuna— Swift V 4-4, De Poel—Swift A 2—2 Asp. B: SouburgSwift B 1—1. Abe Lenstra onderging Zondag J.l. na de wedstrijd tegen 't Gooi een com plete belegering van Hilversumse voet balenthousiasten, die om een handteke ning van de crack verlegen zaten. Slechts met behulp van drie breedgeschouderde politieagenten gelukte het de Fries de kleedkamer te bereiken. Rinus Michels heeft geen uitstel gekregen van zijn militaire dienstplicht, zodat de ex-Ajacied nog een tweetal jaartjes moet wachten, voordat hij als voetbalprof in Frankrijk zijn broodje kan verdienen. Kees de Ruyter heeft voor een vro lijk incident gezorgd. Toen de wedstrijd leider Vrijdag jL om half twee de par tijen De Ruyter—Van Hassel aankondig de. was Kees nergens te vinden. Men vond hem een uur later in het Rijks museum, waar de Waalweker in diep gepeins verzonken naar de „Nachtwacht- zat te kijkenHy was van mening, dat hy pas om half vier moest spelen. Joris van de Bergh heeft In „Sport cn Sportwereld" een noodkreet laten ho ren. Volgens deze wielerexpert zal de bromfiets in ernstige mate de wielersport gaan bedreigen. Een voorbeeld hiervan vinden we in het besluit van de Franse rljwielfabriek Peugeot, die reeds veel bromfietsen maakt, door volgend jaar al geen beroepsrenners meer in dienst te nemen. Automoto. een andere grote fa briek, overweegt hetzelfde. J geplaatst konden worden, teneinde hen er toe te bewegen hun zoontje of dochtertje naai- school C. waarvan het leerlingenaantal voortdurend daalt, te zenden. Van deze ouderparen waren slechts twee daartoe genegen. Voor het feit, dat de naamlijsten zo laat in het bezit van de schoolhoofden waren gekomen, wist de heer Kögeler geen verklaring; hij zou er een onderzoek naar instellen. Voorts zcide hij het te betwijfelen, dat inderdaad ouders, die openbaar onderwijs voorstaan, hun kinderen naar een christelijke school hebben gezonden, want er was toch os> twee openbare scholen nog voldoende plaats, t w. school C en de school op 't Zand. RONDVRAAG-ALLERLLEI. De heer A. Flipse (C. H.) vroeg in de rondvraag aandacht voor het aan plakbord op dc Dwarskaai, dat een weinig fraai uitzicht oplevert voor de bewoners van de nieuwe étagewonin gen aldaar. De heer H. J. Fliorman (Arb.) vond het vreemd, dat de toe komstige bewoners van deze flats reeds voor hun verhuizing een recla mefolder ontvingen van een installa teur, terwijl andere zakenlieden, die eveneens reclame wilden maken, geen opgave konden verkrijgen van hun adressen. Wethouder L. J. van 't Westende antwoordde, dat de betrok ken installateur deze adressen als ge volg van zijn werkzaamheden in de étagewoningen kende. De heer M. Wattel (A. R.) drong aan op maatre gelen. die een beperking van de ko nijnenstand in het duingebied bij Oranjezon beogen. Daaraan wordt reeds alle aandacht besteed. De heer J. M. Wondergem (C. H.) begreep de zin niet van de verkeerslichten, die- hij bij het Hofplein had bespeurd. Hij kreeg ten antwoord, dat deze daar slechts tydeiijk waren geplaatst voor een verkeersproef van „Scheldegou- wen". Tenslotte vroeg mevrouw A. J. P. C. de VliegerDe Vlieger (Arb.) B. en W. het invoeren van éénrich tingsverkeer op het smalle Oud-Ame- muids Voetpad te willen overwegen. KERKNIEUWS. TWEEDE HERVORMDE PREDIKANT TE AXEL? De kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente te Axel heeft de vraag in stu die genomen, wat de lasten zouden zyn, indien een tweede predikant te Axel werd beroepen. Op verzoek van ds. P. J. Pennings hcert dr. Wagenaar, deskundige op het gebied der tractementsregeling In de Ned. Herv. Kerk, een becyfering gegeven van deze kosten. Volgens een ruime berekening zou de kerkvoogdy voor de onkosten ten behoeve van twee predikanten plus pastorieën, de andere functionarissen plus sociale lasten, één kerkgebouw kerkelijke lokalen, onderhoud, verze keringen, bydragen aan de centrale kas der Ned. Herv. Kerk, enz, een be drag moeten bijeenbrengen van 22.000 per jaar, of per week en per hoofd 0.15. De predikant en de kerkeraad te Axel achten de benoeming van een tweede predikant voor de Herv. Ge meente te Axel dringend noodzake- lyk. De kerkvoogdy zal zich over een en ander nader beraden. NED. HERV. KERK. Beroepen te Rotterdam-Charlois, L. D. van Dyi te Koudekerke. Angenomen naar Oostzaam H. Cra mer te Renesse. GER. GEMEENTEN. Bedankt voor Leerdam Fr. Mallan te Bruinisse; voor 's-Gravenpolder, A. de Blois te Rotterdam Z. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Wolfaartsdijk, G. Heyerman, candidaat te Varsseveld, die bedankte voor Oud-Vossemeer. Nagekomen advertentie. Heden werd plotse ling uit ons midden weggerukt door een noodlottig ongeval on ze iieve Zoon, Broeder. Behuwd-broeder en Oom WILLEM ADRIAANSE, in de bloelende leeftijd van 28 jaar. Sterke de Here ons in deze zware beproe ving. Zijn diep bedroefde Ouders, Broers en Zus ters. Middelburg: A. ADRIAANSE. J. ADRIAANSE— BASSIE. Vlissingen: J. F. VAN BELLE— ADRIAANSE. J. VAN BELLE en Kinderen. Soerabaja: L ADRIAANSE. Hull (Eng.): F. J. ADRIAANSE. Utrecht: A. ADRIAANSE. Middelburg: H. ADRIAANSE. De begrafenis zal plaats vinden a.a Woensdag 19 Septem ber, vertrek van het sterfhuis 2.30 uur n.m. Middelburg, 17 September 1931 Koudekerkseweg 141

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3