Polder Walcheren wil dijkgeschot andermaal verhogen Middelburg heeft weer een nieuw zwembad-project WINTERPROGRAMMA VAN HET C.J.M.V. SAMENGESTELD DOOPSGEZINDEN BEZOCHTEN SCHOUWEN EN DUIVELAND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 18 SEPTEMBER 1951 DE GEMEENTERAAD VERGADERDE Plan voor inrichting in het kanaal nabij Blauwedijk De gemeenteraad van Middelburg heeft gistermiddag na enige discussie zonder hoofdelijke stemming, het uitbreidingsplan der gemeente goedge keurd. Tevoren had de wethouder van Gemeentewerken, de heer L. J. van 't Wettende, medegedeeld, dat het plan om een zwembad op 't Zand aan te leggen, nu voor goed van de baan is. Er bestaat thans weer een nieuw project, te weten voor een zwembad in het kanaal tussen Blauwedijk en gemaal Boreel. De Dienst Gemeentewerken heeft opdracht gekregen hier voor een ontwerp te maken. De gemeente pleegt overleg met een commis sie, waarin vertegenwoordigers zitting hebben van de zwemvereniging „Luctor et Eniergo", de zgn. „gele zwemschool", de C.O.A.K. en de Rijks waterstaat- Het verheugende is, dat het gemeentebestuur en de Middel burgse zwemmers, die persé een bad in het kanaal wensen, elkaar thans gevonden schijnen te hebben. 1 De wethouder van financiën, de heer J. W. Kögeler, wees er op, dat de werkzaamheden van de verificateur de laagste jaren een geweldige uit breiding hebben ondergaan en dat hij bovendien assistentie moet krijgen, omdat hij anders als gevolg van de nieuwe controlevoorschriften in tijd nood zou geraken. Waar by de ge- meenteiyke diensten bezuinigd moet Worden, dient de gemeente de bes schikking te hebben over een verifi cateur, die gelegenheid heeft om na te gaan hoe, bijv, door ljet combine ren of coördineren van werkzaamhe den, deze bezuiniging kan worden be vorderd. Op een vraag van de heer Wattel kon de wethouder antwoor den, dat de verificateur zijn taak vervult op een wyze, welke volledige rate! Hét uitbreidingsplan gaf vooral de heer M. Wattel (AR), veel stof tot spreken. Hy wilde weten, waar de lintbebouwing in de toekomst zou moeten verdwijnen, toonde zich er geen voorstander van, dat de agrari sche richtiynen zy'n gebaseerd op het nog niet eens vastgestelde ontwerp- Streekplan Walcheren en vond het onjuist, dat glascultuur verborgen moet worden achter opgaand hout. Naar aanleiding van het enige tegen het plan ingediende bezwaarschrift, vroeg hy, of de geprojecteerde water gang in Nieuw-Middelburg niet in de richting van de toekomstige randweg kan worden verschoven, opdat het tuinderabedrjjf in kwestie meer ont- wikkelingsmogeiykheden krijgt. De heer J. S. Hoek (AR) drong er by B. en W. op aan, in geen geval industrie toe te laten op het terrein tussen de melkfabriek en het kantoor der P.Z. E.M.. daar de bewoners van de steeds talryker wordende huizen aan en achter de N. Vlissingse weg hiervan veel overlast zouden ondervinden. Wethouder Vah 't Westende ver klaarde, dat, wanneer het uitbrei dingsplan wordt aangenomen, de agrarische richtiynen die zyn afge stemd op het Streekplan, zullen gel den. Overigons zeide spreker te ver wachten, dat er in alt Streekplan nog wel de nodige verandeidngen zul len worden gebracht, welke de in stemming van de heer Wattel zullen hebben. Het is vrijwel onmogelijk om aan de in het enige bezwaarschrift vervatte wensen tegemoet te komen, maar zowel de gemeente als de Her verkavelingscommissie zullen de be trokken tuinder zoveel mogelijk ter wille zyn. De wasserij, welke op het terrein tussen de melkfabriek en het kantoor van de P.Z-B.M. is geprojec teerd, zal, wat aanzien betreft, ze ker acceptabel zyn. De bouw is in een vergevorderd stadium van voor bereiding en het gaat niet aan de destyds daarvoor verleende vergun ning nu eensklaps in te trekken. De heer Hoek toonde zich weinig bevredigd door dit antwoord, maai de voorzitter, burgemeester mr, dr. N. Bolkestein, merkte op, dat de was- sery in ieder geval op de daax-toe bestemde plaats zal worden gebouwd. Indien nu plotseling daarvoor geen toestemming meer zou worden gege ven, zou men de gemeentelijke over heid terecht van kwade trouw kun nen betichten. Bovendien past deze bouw in het van kracht zijnde uit breidingsplan, dat destijds door de raad is goedgekeurd. Nadat de wet houder de heer Wattel nog had ver zekerd, dat de gemeente de belangen van de volkstuinders goed in het oog zal houden, werd het uitbreidingsplan goedgekeurd. MYSTERIEUZE GEGADIGDE De raad verleende B. en W. een crediet van 16.900 voor verbetering van de straatverlichting, t.w. 12.700 voor aanleg van een nieuw hoofdka belnet en f4200 voor (natrium)-ver lichting van de Loskade. In het plan was opgenomen de aanleg van een nieuw stuk laagspanningskabel, wel ke eventueel kan worden gebruikt voor electrisch laden en lossen. De gemeente zou daarvoor reeds een ge gadigde hebben. De heer P. Melief- ste (AR) wilde wel eens weten, wie deze gegadigde is, maar wethouder Van 't westende wenste geen naam te noemen. „Hangt hij nog in de lucht?" vroeg de heer Meliefste, doch de wethouder verkoos niets meer te zeggen, dan dat het hier een bedryf betreft, waarvoor de aansluiting lo nend is. In verband met de nieuwe regelen voor de contróle op het geldelijk be heer en de boekhouding van compta bele ambtenaren, hadden B. en W. de raad voorgesteld te besluiten, dat aan de verificateur een ambtenaar in de rang van adjunct-commies wordt toegevoegd. De heer H. J. Flierman (Arb.), verklaarde zich accoord met dit voorstel, maar de heer Hoek zei- de de indruk te hebben, dat de raad Militair uit Middelburg na ongeval overleden In het ziekenhuis te Roosendaal is Maandag overleden de 28-jarige mili tair W. Adriaansen uit Middelburg. A. is in het afgelopen weekend, toen hij op weg was naar huis, met zijn mo torrijwiel te Sint Willebrord tegen een boerenwagen gereden. Hij liep daar bij ernstige verwondingen op, waar aan hij Maandag is overleden. De toedracht van het ongeval is nog niet duidelijk, omdat er voor de motorrijder voldoende ruimte was tot passeren en er geen tegenliggers op de weg waren. Gedacht wordt aan een onverwacht defect. Grenspalen in het Zwin. Reeds vele jaren was er van de grenspalen no. 367 en no. 368, in het natuurreservaat „Het Zwin" te Re- tranchement, ten gevolge van aan slibbing, weinig meer te zien. Alleen de koppen van deze palen waren nog zichtbaar. De palen worden thans uitgegra ven cn zullen, na grondig schoonma ken en opschilderen, weer opnieuw geplaatst worden zodat de grensaf- bakening ook in dit afgelegen gebied destyds niet juist was voorgelicht, omdat B. en W. bij de instelling van de functie van verificateur in 1948 hadden verzekerd, dat deze de hem opgedragen taak persoonlyk kon ver richten. Thans moet een ambtenaar aan hem worden toegevoegd en de heer Hoek vreesde, dat 't daarbij niet zal biyven. Middelburg kan zich een zo kostbaar contróleapparaat niet veroorloven. De heer A. J. Schot (S GP), viel hem by, en de heer I van Loo (Arb.), informeerde, hoe de ve rificateur zich een oordeel kan vor men over de doelmatigheid van be paalde uitgaven door de gemeente lijke diensten. voldoening schenkt. Het voorstel werd hierna aangenomen met 16 stemmen vóór en alleen die van de heer Hoek tegen. LERAAR BENOEMD Tot leraar in de Nederlandse taal en geschiedenis aan het Stedeiyk Gymnasium, werd met algemene stemmen benoemd de heer J. W. J. Heidoorn te Vlissingen. Voorstellen betreffende de voorziening in de cre- dietbehoeften van de gemeente, tot het aangaan van een rekening-cou rant-overeenkomst voor 500.000 en tot verhoging van de gas- en elec- triciteitsprys met één cent werden eveneens goedgekeurd. De vrijheidsklokken zullen luiden Grote belangstelling yoor Vlissings carillon. Op 3 November de dag van Vlissingcns bevryding zullen de klokken van het nieuwe carillon lui den en dat zal naar men verwacht gebeuren met een luidinstallatie, die door een comité uit de burgery wordt aangeboden aan het gemeentebe stuur. Zaterdagmiddag waren de nieuwe klokken te bezichtigen in de Jacobs- kerk. Verscheidene honderden Vlis- singers hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om hun nieuwe ca rillon te bewonderen. Het was waar- lyk indrukwekkend deze ry van klok ken in de kerk te zien staan. Er was voor de bezoekers een col lecte-busje aanwezig en des avonds bleek, dat er totaal 72 was gestort. Geen slecht begin voor deze inza meling. die totaal 2000.moet op leveren. Ook op de gironummers van de Prov. Zeeuwse Courant (359300) en de penningmeester van het comité, de heer G. A. van Druten (261272) kwamen de eerste giften binnen. Men verzuime by gireren niet op het strookje aan te tekenen: „Voor het carillon". Zy, die liever niet gireren, kunnen hun gift storten by het bureau van de Prov. Zeeuwse Courant, Walstraat Vlissingen, waar een lyst ter teke ning ligt. Vermelden we nog even, dat behal ve de reeds in ons entrefilet van Vry- dag j.l. genoemde heren ook nog in het comité zitting nam de heer W. Sanders, seer. Ned. Herv. Kerkvoog- dy. Veerdienst Kruiningen Perkpolder weer normaal Vanaf vandaag functioneert de KruiningenPerkpolder veerdienst weer normaal. Deze dienst werd 15 September il. tydelyk stopgezet we gens reparatiewerkzaamheden aan de grote fuik te Kruiningen. BENOEMINGEN By beschikking van de minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschap pen is wederom benoemd tot tydelyk leraar aan de R.H.B.S. te Vlissingen de heer J. Th. G. van Boldrik. Tot leraar in vaste dienst in een volledige betrekking aan dezelfde school is de heer Pn. H. Krygsman benoemd, tot dusver tydelyk leraar. WEEKEND TE TERNEUZEN Hoogtepunt in het nieuwe seizoen is de provinciale bondsdag te Middelburg Zaterdag en Zondag werd in Temeuzen een weekend gehouden door de provinciale commissie van het O.JJVÏ.V. en van het Jongenswerk. Deye bijeenkomst stond onder leiding van de heer C. Leunis, voorzitter der Prov. commissie C.JJM.V.. Tijdens dit weekend is het werkprogramma voor het seizoen 19511952 in grote l(jncn vastgesteld. Op 13 en 14 October belegt de pro vinciale commissie een bestuurders weekend in het Jeugdcentrum te Dom burg. Daar zal uitvoerig worden ge sproken over de programma's van de jaarfeesten der verenigingen. In pro vinciaal verband wordt op 3 Novem ber te Goes een najaarswerkverga dering georganiseerd. Tijdens deze vergadering zal de districts-secretaris, de heer J. C. Gordeau, spreken over zijn taak en de actie „Op naar de 60.000". Op 16 Februari wordt de jaar lijkse voorjaarswerkvergadering ge houden. Het hoogtepunt in het C.J.M.V.-werk in het nieuwe seizoen is de grote pro vinciale bondsdag, die op 2e Paasdag 1952 in de Veilinghal te Middelburg wordt gehouden. Meer dan 1000 jon gens en meisjes worden daar ver wacht. Voor de eerste maal zal deze bondsdag officieel door de CJ.M.V. en de Chr. Jonge Vrouwen Federatie worden georganiseerd. Ook is tijdens het weekend te Ter- neuzen reeds gesproken over het zo- merwerk in 1952. Voorlopig werd een reis naar de Ardennen op het pro gramma geplaatst, mede met het doel het contact met de Belgische C.J.M. V. te bevorderen. Ook een waterkamp zou tot de mogelijkheden behoren. Ter verdieping van het geestelijk be sef wil men in Brabant een zomerdag organiseren. Ook over het Jongens werk werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Voor de leiders wordt een weekend georganiseerd te Kapelle op 21 en 22 Juhi 1952. Ook worden lei derscursussen gehouden in Goes, Ter- neuzen en Zierikzee. Voorts zal aan dacht worden besteed aan de kam pen, welke het C.J.M.V. voor de jon gens van 12 tot 16 jaar organiseert. DISTRICTS-SECRETARIS NAAR AMERIKA. Tot commissielid voor West-Z.- Vlaanderen werd benoemd de heer Meeuwsen te Breskens. Voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen werd benoemd de heer A. v. d. Roovaart, die tevens de Prov. Jongenswerkcommissie in de Commissie zal vertegenwoordigen. Zondagmorgen werd afscheid genomen van de penningmeester der Commissie, de heer P. Loof te Terneuzen, die we gens vertrek naar Roosendaal heeft moeten bedanken. Hij werd toegespro ken door de heer Leunis. die de schei dende functionaris een Jaoek aanbood. Mevr. Loof ontving bloemen. De heer Loof zal als penningmeester worden opgevolgd door de heer C. de Jonge te Yerseke. Tenslotte werd op het weekend meegedeeld, dat de districts-secretaris, de heer J. C. Gordeau, in Januari voor een studiereis van 8 maanden naar Amerika en Canada gaat. Deze reis wordt gemaakt op uitnodiging van de Y.M.C.A. Burgemeester van Zierikzee sprak over historische banden Zondag hielden de leden van de Doopsgezinde Broederschap in Zeeland een bijeenkomst op Schouwen en Duiveland. Het gezelschap, dat onder lei ding stond van de heer D. C. Lugt, verzamelde zich te Zierikzee, waar een bezoek werd gebracht aan het Stadhuis. Het dagelijks bestuur van de ge meente ontving daar de gasten ert de burgemeester jhr. mr. J. Schuurbeque Boejje, sprak een hartelijk welkomst woord. Hy memoreerde van de Dooj geschiedenis te Zierikzee. De eerste volgelingen van Menno Si mons vertoefden in het begin van de zestiende eeuw in stad en hun lei der was Gerrit van Benschop. Op 8 Mei 1635 werd deze leider voor het Gravensteen onthoofd en op 8 Sep tember 1636 voltrok men dat vonnis aan nog vier anderert. Niettegenstaande deze strenge maatregelen px-eekte op 21 en 22 Sep tember 1636 de Doopsgezinde leraar, Hendrik met den Krommen voet" opei zijn enbaar in de ZELKE en was onder qg; vormde predikant Jacob Jo: De toen ontstane strijd gaf later aanleiding tot openbare twistge sprekken, welke tenslotte bij raads besluit van 12 Januari 1567 verboden werden. Als bekend Doopsgezind predikant moet zeker genoemd worden Galunius de Haan, die in 1620 te Zierikzee werd geboren en in 1648 leraar was te Am sterdam. Bekend zyn ook de twee gebroeders HUIGEzoon van Haamstede, die bei den blind waren, en by hun optreden te Zierikzee een zeer groot gehoor hadden. Er bleef evenwel veel strijd bestaan en zwaar waren de boeten, die moes- VAN f 46 OP f 50 VOOR SCHOTBAAR LAND Slechts het geschot van gebouwde Jgendommen kan worden verlaagd Het dageiyks bestuur van de Polder Walcheren heeft zich genoodzaakt gezien de algemene vergadering voor te stellen, het In 1952 van de onge bouwde eigendommen te heffen dtfkgeschot vast te stellen op 50,— per ha schotbaar land en 41,80 per ha vrU land. Voor 1951 bedroeg dit djjk- geschot respectieveiyk 46 en 37,80 per ha. Verder is voorgesteld het dykgeschot van de gebouwde eigendommen te bepalen op 6 per 100 belastbare opbrengst, dat wil zeggen: één gulden minder dan alt jaar. By het opmaken van een voorlopi ge raming van uitgaven en inkom sten voor het dienstjaar 1952 ls uit gegaan van de veronderstelling, dat net nadelig slot van de gewoue dienst 1950 ad 246.911,35. waarmee de dienst 1952 opent, geheel zal worden goedgemaakt door nog van het Rijk te ontvangen vergoedingen wegens oorlogsschaden. Daar zy geen invloed hebben op het dykgeschot, zyn in de voorlopige raming geen bêdragen op genomen voor uitgaven, welke de Herverkavelingscommissie vergoedt. De voorlopige raming van het totaal der uil gaven bedraagt 1.217.393,25 (begroting 1951 1.929,340.11), van eigendommen de helft van de kosten dat der inkomsten 257.346,52 1.929.340,11). De ramingen der kosten voor de werken aan de wate ringen bedragen voor de Noordwate ring 210.000, voor de Oostwatering 40.000, voor de Zuidwatering 34.090.en voor de Westwatering 60. (h o( totaal 344.000, waavan 32.46e> ten laste van de gebouwde eigendommen. De rente van geldle ningen is totaal geraamd op 122.577,57, de aflossing totaal 206.304,33, waarvan ten laste van de gebouwde eigendommen komen resp. 44.810,51 en 84.376,76. Voorts komt ten laste van de gebouwde van herstel stormschade en aan de zeewering voorgesteld wordt, ten laste van de dienst 1952 het aandeel van het gebouwd in de herstelkosten over 1950 te brengen zynde 11.482,38. Uit dykgeschot is te dek ken een bedrag van 148.835,44 (be groting 1951 167.502,37). De totale belastbare opbrengst van de gebouw de eigendommen kan voor 1952 wor den geraamd op 3.100.000. Voorge steld wordt het geschot te bepalen op 6 per 100 belastbare opbren (v.j. 7), waarmede het totale drag van de heffing dus op 186.000 kan worden geraamd. Voor dekking van onvoorziene uitgaven biyft dan beschikbaar 37.164,56. Heffing van een geschot van 5 zou voor dekking van onvoorziene uitgaven een bedrag van 6164,56 overlaten, hetgeen te gering wordt geacht Bovendien kon den de ten laste van het gebouwd biyvende uitgaven door byzondere omstandigheden (geringe kosten van stormschaden en een betrekkelHk hoog batig saldo van de dienst 1950) laag worden geraamd, doch het laat zich niet aanzien, dat deze gunstige factoren ook In volgende jaren aan wezig zullen zyn. HET ONGEBOUWD. Ten laste van de ongebouwde eigen dommen biyft een som van 811.211.29, welk bedrag verhoogd moet worden met een som ter dek- king van de kosten van onvoorziene ten worden betaald aan de Grafelyk- held en aan de stad, waarbij de meest pyniyke boete was het leveren van kaarsen voor het sacrement. Later veranderde de mening van het stadsbestuur en kregen de Doops gezinden vele vryheden, hoewel dit niet was ten genoegè van de Herv. predikanten. Zelfs werd door een pre dikant van Noordgouwe in de classis een klacht ingediend met gevolg, dat de Staten van Zeeland zich met het geval bemoeiden en besloten een man aan te stellen die de Mennonieten be keren zal tot de „ware leere Christi". De aangestelde map was de school meester Cornelis Dankaertszoon van Noordwelle, die voor het werk werd voorbereid door ds. Adriaen Brunn- visch. De Mennonieten namen in aantal toe en te Zierikzee konden zH zelfs een kerkgebouw betrekken in de We- vershoek. Hun laatste predikant was ds. Sa muel Tak, die tot zyn dood in Nov. 1808 te Zierikzee woonde. NAAR DREISCHOR. Tot zover de rede van de heer Schuurbeque Boeye. Na het bezoek aan het Stadhuis begaf het gezel schap zich naar Dreischor waar een kerkdienst werd gehouden. Wel heeft de Broederschap een overeenkomst met de Lutherse Kerk te Zierikzee waardoor zy gerechtigd is daar enke le diensten te houden, maar de Lu therse kerk was niet beschikbaar, omdat daar reeds een Lutherse kerk dienst werd gehouden. Mej. dr. A. H. A. Bakker ging in bovengenoemde dienst voor en pre dikte naar aanleiding van Joh. 1 vs. 29 en Maleachi 4 vs. 2. Hierna werd in café Slager een gemeenschappeiy- ke koffiemaaltyd gebruikt, waarby de heer D. C. Lugt uit Zierikzee een en ander vertelde over de geschiede nis van Dreischor. Advert entte. Eén Kolom Vnnr van Uw maag tot ln Uw keel en dan die laaiend brandende pyn. Als dit schrikbeeld U voor ogen staat, by iedere maaltijd, neem dan Uw toe vlucht tot Rennies, 'n Paar Renries, gewoon gesmolten op Uw tong, blus sen de hevigste aanval van orandend maagzuur binen enkele minuten. Een wondermiddel die Rennies en gemak kelijk in te nemen, zonder water of wat ook. En bovendien nog zo sma kelijk! uitgaven. De opbrengst van het ge schot der ongebouwde eigendommen (15.380 ha. schotbaar- en 1470 ha. vry land) is by een heffing van 46 Ser ha. te ramen op 763.046, bh een effing van 49 per ha. op 813.596 en by een heffing van 50 per ha. op 830.446. Slechts by een heffing van 50 per ha. blijft een voldoende be drag over ter dekking van onvoor ziene uitgaven ten laste van het on gebouwd, Lw. 19.234,71. Andermaal grafkelder te Middelburg gevonden Ook Maandag werd bij de graaf werkzaamheden in het bouwterrein aan de Korte Burg te Middelburg een oude grafkelder blootgelegd. Hy was geheel met puin gevuld, waaruit men mag opmaken, dat hy vroeger al eens opengemaakt is geweest Ook op de wanden van deze kelder zyn kruisen "Teschilderd z.g.n. Johannieter- of ïalteser kruiser. Vergadering technische waterschapsambtenaren In hotel Dekker te Vlissingen werd de najaarsvergadering van de Bond van technische waterschapsambtena ren gehouden. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur besloten had in 1952 weer examen af te nemen voor waterbouwkundig opzichter in Zee land. Een oproep voor dit examen zal in het voorjaar van 1952 in enkele bladen worden geplaatst. Uitgaande van de technische contactkring in Zeeland, die verscheidene groepen van middelbaar technici in deze pro vincie omvat, zullen in de komende wintermaanden drie bijeenkomsten worden georganiseerd, waarin enkele voordrachten door bevoegde sprekers zullen worden gehouden. Enkele le den deelden mede, dat door deskundi gen is aangeboden voor de water bouwkundigen lezingen te houden. Dit aanbod werd in dank aanvaard. Naast grote erkentelijkheid aan de polder- en waterschapsbesturen, 'dié de stoffelijke waardering aan hun ambtenaren niet trachtten te onthou den, moest echter geconstateerd wor den, dat verscheidene besturen daar over een afwijkende mening zijn toe gedaan. Hierdoor komt niet alleen het belang van de betrokken ambtenaar in het gedrang, doch ook het belang van de betreffende polders en water schappen wordt hiermede niet ge diend. Nadat nog verschillende onder werpen waren behandeld en over en kele vraagstukken van gedachte was gewisseld, werd in de namiddag een rondrit gemaakt door de polder Wal cheren. waarby diverse werken op wegenbouwgebied en waterafvoer werden bezichtigd. Ook werden de in uitvoering zijnde werken aan de schut sluis te Veere in ogenschouw geno men. Mosselen naar Parijs. Morgen zal de export van mosselen naar Parys een aanvang nemen. Ook ln België en Noord-Frankryk is nog steeds een zeer goede vraag en er komen dan ook duizenden tonnen mosselen van de Waddenzee van goe de kwaliteit met weinig tarra. Met name van de „Schildknopen" zyn de mosselen erg gewild. Als zeldzaam heid werden in de afgelopen week door een kweker mosselen aange voerd van een visgewicht van ruim 29 kg. Een gewicht, dat bijna nooit bereikt wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2