VELE HUISMOEDERS IN GOES HIELDEN EXTRA SCHOONMAAK WEK DE GAL IN UW LEVER OP MERKWAARDIGE VONDST BIJ GRAAFWERK TE MIDDELBURG Najaarsmarkt Oostburg DE VLISSINGSE BEIAARD ZAL OP 3 NOVEMBER KLINKEN ZEEUWSE PLUIMVEEHOUDERS HEBBEN NOG ENKELE WENSEN IN DE VLASSERIJEN HEERST WEER GROTE BEDRIJVIGHEID PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 14 SEPTEMBER 10G1 „KLEIN-VENETIE" IS WEER DROOG Werkzaamheden ter verbetering van de riolering niet de oorzaak van de overstromingen. De zware regenval van Woensdagavond, welke grote delen van Goes enkelo uren volkomen blank zette, moet nis Iets abnormaals worden ge zien. De werkzaamheden, die thans worden uitgevoerd ter vernieuwing van de riolering en do uitbreiding hiervan, zyn in geen geval de oorzaak van de overstromingen. Dit is het oordeel van de directeur van gemeente werken, de heer J. Oranje. van de kelder in het gasthuis, blykt gelukkig veel mee te vallen. Niet onvermeld mag blflven, dat de transportcolonne van net Rode Kruis zich woensdagavond in de omgeving van. de De Ruyterlaan ook zeer ver dienstelijk heeft gemaakt door tot middernacht de helpende hand te bie den aan de gedupeerde bewoners, bij de lozing van het in de woningen ge stroomde water. Om dit te bewijzen merkte de di recteur o.m. op, dat de stadsgedeel ten welke van een nieuwe riolering waren voorzien en de lozing hebben, die geprojecteerd is, geen last hebben ondervonden van de abnormaal hoge waterstanden. De overstortput in de Piet Heinstraat werd bijvoorbeeld een half uur na de tweede zware re- fenbui opgenomen, waarbij bleek, dat e bovenste lozing nog niet voor de helft functionneerde. De riolering van de traverse en alles wat daarvan kon worden aangesloten, ontving dus een behoorlijke lozing. Belangrijke stagnatie is ontstaan doordat stadsgedeelten, vanwaar het water door de oude riolering naar deze nieuwe riolering loost, de enor me watermassa's niet onmiddellijk konden kwijtraken. De diameter van de oude leidingen is nu eenmaal te krap. Het feit dat de rioleringen in het Oostelijk bouwplan en in de Zuid- vlietstraat niet konden lozen, althans slechts zeer ten dele, is toe te schre ven aan de verhoging van de water stand van de boezemwateren. Woens dagnacht en ook Donderdagmorgen om 7 uur stond het waterpeil in de poldersloten op vele plaatsen nog ge lijk met de weg. In misschien nog geen uur tijds is de waterstand in de polder met 50 tot 60 cm. gestegen en later tot een zodanige hoogte geko men. dat het polderwater over ver schillende wegen en door verschillen de lozingen in de riolering stroomde. Naar de mening van de heer Oranje zouden de gevolgen wei veel ernsti ger zijn geweest, indien een dergelij ke hevige regenval de gemeente en kele jaren geleden was overkomen. DE HANDEN VOL. Tot zover de lezing van de direc teur van gemeentewerken omtrent de oorzaak van de overstromingen. In middels hebben vele hulsmoeders Donderdag nog de handen vol gehad met de extra schoonmaak, welke hun door de overstroming werd opgelegd. Velen zijn ernstig gedupeerd. De schade, ontstaan door het onderlopen KERKNIEUWS. INTREDE DS. RIJKSEN IN DE GEREF. GEM. TE MIDDELBURG. Donderdagavond deed ds. L. Rijk- sen, na 's middags bevestigd te zijn door ds. Aangeenbrug van Terneuzen. zijn Intrede in de Gereformeerde Ge meente van Middelburg. Tot tekst voor zijn intreepredikatie had hij ge kozen Romeinen 1 vers 15 en 16: „De begeerte om al wat in mijn is aan de gemeente van Rome te verkondi gen". Na de predikatie richtte ds. Ryk- sen zich tot de kerketaad van Mid delburg. Spr. dankte de kerk van Middelburg voor het vertrouwen in hem gesteld en hoopte dat hij in goe de samenwerking met de raad het Evangelie zou mogen uitdragen. Voorts werden toegesproken de ver tegenwoordigers van andere kerken, de plaatselijke overheid, de classis- afge vaardigden en afgevaardigden van Leiden, de vorige gemeente van ds. Rijksen. Tot de nieuwe predikant van Mid delburg richtten vervolgens het woord ds. Aangeenbrug van Terneuzen na mens de Classis Middelburg, ds. Bèl van Krabbendijke, ds. Vergunst van Zeist, namens de studenten der TheoL Hogeschool de heer Hagen en de heer W. v. Egmond namens de kerke- raad van Leiden. Als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur sprak wethouder J. W. Kögeler. Laatste spreker was de voorzitter van de kerkeraad der Geref. Gem. te Middelburg, de heer J. de Kok. Tot slot werd nog gezongen Ps. 122 3. GENERALE SYNODE DER GEREFORMEERDE KERKEN (ART. 31 ICO.) De synode van de Gereformeerde Kerken (art. 31 K.O.) heeft in haar Woensdagavond voortgezette verga dering te Kampen zien uitsluitend bezig gehouden met de behandeling van het rapport van de commissie die voorstellen deed betreffende hèt ambt van missionnair dienaar des Woords, welke discussie Dinsdag avond was afgebroken. In het uitvoe rige debat werd een voorstel gebo ren om geen eigen uitspraak te doen, maar de kerken te adviseren te blij ven bij de bestaande toestand eri in tussen de onderhavige vraag te blij ven bestuderen, terwijl aan de hoog leraren en de zendingslector verzocht wordt ter zake een gedocumenteerd rapport vóór 1 Juli 1953 uit te bren gen. BOND VOOR INWENDIGE ZENDING JUBILEERDE. De minister van Justitie, mr. H. Mulderijc, heeft Donderdag in een plechtige bijeenkomst ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Centrale Bond voor Inwendige zen ding en Christelijk maatschappelijk werk in de Nieuwe Kerk te Amster dam een rede uitgesproken, waarin hij een overzicht gaf van het baan brekende werk, dat door de Bond in de 50 jaar van zijn bestaan is ver- Met grote eerbied herdacht de mi nister de nagedachtenis van dr. J. Th. de Visser, onder wiens leiding in het begin dezer eeuw de eerste coördina tie van Chr. philantropisch werk ver wezenlijkt werd door de oprichting van de Centrale Bond van Chr. phi- lantroplsche inrichtingen in Neder land. de oorspronkelijke vorm en be naming van de jubilerende instelling. Koningin Juliana woonde de her denkingsbijeenkomst bij. U solt morgen» „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever eep liter gal in uw Ingewanden doen stromen, ander* verteert uw voedsel niet. bet bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en toom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig sacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Kleine opleving in toeristenverkeer in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Na het uitermate slechte seizoen, is er enige opleving gekomen in het toeristenverkeer aan ae Belgische en Zeeuwsch-Vlaamse kust. Een voor de tyd van het jaar betrek kelijk groot aantal badgasten heeft alsnog intrek genomen in de pensi ons en hotels en daarvan profiteert ook Zeeuwsch-Vlaanderen. Vele bus ondernemingen en V.V.V.'s ln Oos tende en Blankenberghe organiseren nog dagelijks uitstapjes naar Cad- zand, Breskens of Sluis. BIJ TOEVAL ONTDEKT Vijfhonderd jaar oude grafkelder, waarin gebeente van twee mensen, blootgelegd. Bij het maken van funderingssleuven voor enige woningen, die aan de Korte Burg te Middelburg lullen worden gebouwd, heeft men gistermor gen een zeer merkwaardige vondst gedaan. Tijdens de graafwerkzaamhe den werd door een toevallige omstandigheid een grote grafkelder ontdekt, die naar schatting ruim 500 jaar oud is en naar alle waarschijnlijkheid heeft behoort bij het Minnebroeders-klooster, dat eertijds op deze plaats moet hebben gestaan. In de kelder werden de resten van twee lichamen aangetroffen. De heer J. K. van Loo, aannemer, vertelde ons: „Wij waren bezig fun deringssleuven te graven, toen één onzer een gaatje in de grond aantrof. Daar de mogelijkheid bestond, dat zich in de bodem een kleine holte be vond, welke opgevuld diende te wor den, stelden wij een nader onderzoek in en stieten al spoedig op een van Zeeuwse moppen opgetrokken muur tje. dat de eindmuur bleek te zijn van een grafkelder. Ik heb toen deze kelder, waarof) zich ongeveer 20 cm. aarde bevond, laten blootleggen en laten openmaken". Oj) (lat moment beleefden de aannemer en zijn mannen een nieu we verrassing: in de kelder, die drie meter lang en ruim één me- terv.hreed is, vonden zij een aantal beendéren, stoffelijke resten van twee Middelburgers, die vele hon derden jaren geleden Ln deze ruim te zy» begraven. Op dc kopwanden van dé kelder aanschouwde men geschilderde kruisen van rood bruine kleur; elk balkuiteinde we derom gekruist. De veronderstel ling is reeds geuit, dat het hier bisschopskrüisen betreft en dat wellicht een bisschop in deze graf kelder te ruste is gelegd. De Rijksarchivaris, dr. W. S. lin ger, heeft gisteren de kelder onder zocht. Deze is in verband gebracht met het Franciscaner klooster, dat in vroeger tijden op deze plaats moet hebben gestaan. Wat er met het ge beente zal gebéuren, kon men ons nog niet mededelen,; de arbeiders hebben het in dp steek moeten laten, omdat zij moesten vluchten voor. een plensbui. Vermoedelijk zal bij de graafwerk zaamheden op de hoek van de Korte Burg en de Bogardstraat nog wel meer aan het licht komen. Naast de grafkelder heeft men reeds een an dere kelder aangetroffen, welke ge heel met zand en puin was gevuld. Het vermoeden bestaat, dat de stof felijke overschotten aanvankelijk in deze ruimte, die dus van nog oudere datum zou zijn, begraven zijn en dat zij later naar de andere kelder zijn overgebracht. Het gewelf van deze rustplaats is totaal verweerd; men kan er nau- Drukke vee-aanvoer. De voorbereidingen voor de jaar lijkse najaarsmarkt te Oostburg, zijn thans practisch gereed. Het ziet er naar uit, dat ook nu weer iets bij zonders verwacht mag worden. De veehouders zullen tonen dat er in West Zeeuwsch Vlaanderen nog heel wat fokvee aanwezig is en dat de kwaliteit zeker niet is achteruitge gaan. Ruim 160 stuks fokvee werden voor deze tentoonstelling ingeschre ven en hier zal een felle strijd worden geleverd om de kampioenstitel. Onze fokkers zijn bijzonder actief en ont zien zich geen kosten om door aan koop van jong vee van goede produc- tieafstammïng uit Friesland, de fok kerij in ons gewest op een hoger peil te brengen. Afstammelingen van de allerhoogste adel van het F.R.S. en hetN.R.S. (resp. Fries en Ned. Rund vee Stamboek) zullen op deze ten toonstelling vertegenwoordigd z(jn. Het zou ons te ver voeren om na men te noemen, men kan er echter van verzekerd zyn, op deze tentoon stelling het beste te vinden, niet al leen op het gebied van fokvee, maar ook op dat van handelsvee en vetvee. Varkens zal men er weinig aan treffen, omdat de varkensfokkerij in W. Zw. Vlaanderen van weinig bete kenis is. Geiten en schapen zullen echter weer present zijn. In totaal zijn er ruim 300 dieren ingeschreven voor de jaarlijkse prijskamp. De najaarsveemarkt te Oostburg ls altijd één van de drukste markten uit geheel Zeeuwsch Vlaanderen. Daar ontmoeten niet alleen de echte fok kers elkaar," maar daar ls ook de handel present en op zo'n dag worden er heel wat zaken godaan. Woensdag 19 September zal het daarom weer druk zrfn in Oostburg. welijks meer op staan. Aangezien tér plaatse, zoals hierboven vermeld, wo ningen worden gebouwd en de aanne mer uiteraard geen enkel risico wil nemen, zal hij het gehele terrein aan een nauwkeurig onderzoek onderwer-, pen. Mosselzaadvisserij valt tot dusver niet mee. Dinsdag is, zoals gemeld, de visserij op het mosselzaad opengesteld. Di rect is een aantal Zeeuwse mosselvis sers er op uitgetrokken om het èb zeer begeerde zaad te bemachtigeö. Hoewel deze visserij nog wel een maand voortduurt, schijnt thans toch reeds vast te staan, dat er niet volop zaad in de Zeeuwse wateren aanwezig is. Op de Westerschelde is tot op ba den weinig gevonden. De groqjSte partij welke tot dusver-gevist Kóh worden, beliep 200 tonnen. Op de Waddenzee zou echter voldoende zijn. Uiencampagne afgelopen Het oogsten der zilverüieh is in St. Philipsland en omstreken weer be ëindigd. Door de vele regens heeft de uienoogst dit jaar iets langer geduurd dan vorige jaren. Het was de laatste dagen dan cok een ware „pluk-inva- sieop de verscheidene percelen. Thans hebben velen zich weer aan gemeld om te helpen bij het rooien van aardappelen en suikerbieten. Uit St. Philipsland gaan velen riu dage lijks naar Schouwen en Duiveland om daar najaarswerkzaamheden te ver. richten. Ernstig auto-ongeluk bij Rilland-Bath. DRIE ZWAAR GEWONDEN. Donderdag tegen het middaguur is op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Zeeland bij R.illand- Bath een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Uit de richting Bergen op Zoom reed een vrachtauto en bij Ril land werd deze auto achterop gereden door een Belgische personenauto, be stuurd door mevr. Boogaerts uit Brussel, die op weg was naar Kapelle. Tóen zij de vrachtauto wilde passe ren, naderde uit de richting Goes een personenauto bestuurd door de heer J. van 't Westeinde uit Nieuwdorp, die met vier zoons op weg was naar Utrecht. Een botsing was niet meer te voorkomen en beide wagens reden op elkaar in. Mevr. Boogaerts werd ernstig gewond en later naar het zie kenhuis in Bergen op Zoom overge bracht. De heer Van 't Westeinde moest met een zoon naar het St. Joannaziekenhuis in Goes worden vervoerd. De gewonden ontvingen het H. Oliesel van een juist passerend geestelijke. Eerste hulp werd verleend door doktoren uit Krabbendijke, Ril land en Woensdrecht. Een ambulan cewagen van de luchtstrijdkrachten uit Woehsdrecht behoefde geen dienst meer te doen. De politie stelt een on derzoek in; beide wagens werden ver nield. Uitbreiding van de Chr. Kleuterschool Middelburg. De kleuterschool aan de Brce te Middelburg, uitgaande van de vereni ging „Chr. Bewaar- en Voorberei dingsschool", heeft niet over gebrek aan leerlingen te klagen! Zij wordt bezocht door bijna tweehonderd kleu ters, hoewel er eigenlijk slechts plaats is voor honderdvijftig. Het bestuur van de vereniging heeft thans een oplossing voor dit probleem gevonden: het heeft het pand Singelstraat 8. dat eigendom is van de Vereniging voor B.L.O ge huurd teneinde hier een dépendance van de kleuterschool te stichten. Het pand, dat provisorisch is ingericht en een weinig is opgeknapt, wordt mor gen in gebruik genomen. Bietenlevering begint te Middelburg op 3 October. Op 3 October zal de levering van suikerbieten, die telkenjare een grote drukte op de Loskade veroorzaakt, te Middelburg weer een aanvang nemen SYMBOOL VAN HERRIJZENIS! Het carillon zal schoner zijn dan het geroofde klokkenspel. Op Zaterdag 3 November a.s. zullen klokkeklanken tinkelen over Vlis singen. Z\j zullen zweven over de stad en over de Schelde. Misschien zullen oude Vlissingers wat ontroerd zijn als ze dat geluid horen, want jarenlang is de Jacobstoren droevig-stom geweest. De klokken waren immers ge roofd. Op 3 November zal de toren weer een stem hebben. Er kwam een nieuw en kostbaar carillon gereed, dat op die dag plechtig ln gebruik genomen zal worden. Het gemeentebestuur van Vlissin- gen, dat zich heel wat moeite en uit gaven voor de aanschaffing van dat carillon heeft getroost, maakte voor die derde November een klein f eest program op. Enkele bekende beiaardiers, onder wie de Belgische klokkenist Staf Nees, zullen komen om de Vlissingse beiaard te bespelen. Voorts zal er des avonds in de Jacobskerk een orgel concert worden gegeven door de Bel gische organist J. Peters. DEZE WEEK GEARRIVEERD. Deze week zyn de nieuwe klokken in Vlissingen gearriveerd. Zy staan nu in de kerk en belangstellenden, die het carillon willen zien voordat het in de toren wordt opgéhangen hebben daartoe Zaterdag a.s. de ge legenheid. Des middags van twee tot zeven uur kan men de klokken bekij ken, wier bronzen stemmen straks bij vreugde en leed over de Scheldestad Advertentie V.P.Z. JUBILEERDE Herdenkingsbijeenkomst te Goes Op 15 Augustus 1901 besloten énkele pluimveeliefhebbers tot oprichting van de Vereniging tot bevordering van de Pluimveeteelt ln Zeeland. Pluim veehouders „om den brode" kende men vrijwel nog niet, doch dank zy het ijverig werken van deze vereniging is deze tak van de Zeeuwse landbouw op een peil gebracht, dat reden tot tevredenheid geeft, al zijn er nog vele problemen. Dit kwam tot uiting ln verschillende toespraken welke Don derdagmiddag werden uitgesproken op de buitengewone algemene verga dering van deze vereniging in „de Prins van Oranje" te Goes, waar het gouden jubileum op bescheiden wyze werd gevierd. De voorzitter, dr. G. Wagenaar, sprak een openingswoord, waarin hij wees op de betekenis van de Neder landse pluimveeteelt. Bij de telling in December 1950 waren er 15 millioen hennen, waarvan 2 in Zeeland. De export van eieren bracht vorig jaar 175 millioen op. d.i. 18,6 van de export aan dierlijke producten. De eierproductiebedroeg dat jaar 1765 millioen of wel 175 eieren per hen per jaar. De concurrentie op de eiermarkt DE VLASOOGST IS GROOT! Vette en magere jaren! Hoogopgeiaden rijden nu de vrachtauto's met vlas door het Zeeuwsch Vlaamse land. Langzaam drenzen ze voort, want vrijwel altyd hangt er achter de vrachtauto nog een bijwagen, die ook zwaar beladen is met vlas. Ze worstelen zich moeizaam door het verkeer en het ls maar goed, dat de chauffeurs de opmerkingen niet horen, die de bestuurders van andere voertuigen maken als ze zo'n rollend vlas-gevaarte tegenkomen. De meeste wagens hebben nauwelijks voldoende breedte voor dit vlas- vervoer. Toch neemt ieder graag dat kleine ongemak, omdat de vlasserlj welvaart brengt in de grensstreek... welvaart ln Eede, IJzendijke, Koe wacht en Sint Jansteen. Van de landerijen is het vlas thans verdwenen uitgezonderd dan de en kele percelen meest omgeploegd bouwland waarop vlas ligt uitge spreid voor het dauwroten. Deze methode van dauwroten wordt echter vrijwel niet meer toegepast nu de moderne warmwaterroterijen vlug ger en goedkoper werken. De grote drukte in de roterijen moet nog komen. Op het ogenblik zijn de vlassers bezig het vlas in schuren, hangars of grote mijten op te slaan. Is dat werk gereed, dan be gint pas de verwerking tot vlaslint. VEEL VLAS Er zullen dit jaar weer. veel ar beidskrachten in de vlasserijeh nodig zyn, omdat er heel wat meer vlas is verbouwd. Men schat, dat er in Zeeuwsch Vlaanderen ongeveer 50% meer vlas is verbouwd dan het vorig jaar. De boeren hebben de teelt uit gebreid, daartoe aangelokt door de hoge prijzen, die voor het vlas be taald werden. Dat is nu wel wat te gengevallen. De prijs van het vlas lint is met minstens 25% gedaald. Wel zyn er boeren, die een goede prijs hebben gemaakt, doordat ze hun ge was vroegtijdig verkocht hebben, doch dat heeft maar even geduurd en verscheidene makelaars hebben daar bij een aardige schade geleden, want de inzinking kwam niet dadelijk, om dat ook het vlas heeft geleden van de vele regens, hoewel niet in die ma te als de meeste andere landbouw gewassen. In vlasserskringen is men nogal optimistisch. „Awel mijnheer", alaus zei meü ia Eede, waar wij met vlas sers spraken, „wij mogen niet klagen. Er zijn. vette, er zijn magere jaren, maar onze boterham verdienen wij toch wel". Het is trouwens in deze streken duidelijk merkbaar, dat er welvaart heerst. De meeste vlassers, ook de kléinere, rijden in een eigen auto. De bedrijven zijn geheel hersteld na de oorlog, evenals de meeste woonhuizen in Eede. Het eens zo zwaar geteister de dorpje ziet er aardig uit. De grote kerk zal straks weer opgebouwd zyn. Het nieuwe parochiehuis is een mo dern gebouw, met een toneel en 400 zitplaatsen. Voor een dorpje van on geveer 1500 zielen is dat waarlijk niet slecht! De warmwaterrotery, die reeds is uitgebreid van 10 tot 16 put ten, zal weldra te klein zyn. De coö peratieve vlasser ij van de kleine vlas sers kan de aanvoer practisch niet meer verwerken. Reeds werden voor bereidingen getroffen voor het bou wen van een nieuwe warmwaterrote- rij en zo wijst alles op welvaart. Jam mer daarom, dat de woningbouw zo sterk wordt geremd. Eede kan nog heel wat arbeidskrachten gebruiken en daarvoor zouden woningen ge bouwd moeten worden. Gehoopt wordt daarom, dat in de komende Ja ren wat meer bouwvolume voor de vlas-gemeenten van Z. Vlaanderen beschikbaar zal komen. Men zal er ongetwijfeld een nuttig gebruik van maken! zal ongetwijfeld In de toekomst gro ter worden, zodat de pluimveeteelt zich zal moeten baseren op het leve ren van kwaliteitseieren tegen zo laag mogelijke prijs. Voor de vele proble men waarvoor men nog zal komen te staan, is een organisatie als de V.P.Z, van groot belang. De pseudo-vogel- pest welke door de genomen maatre gelen gekeerd leek, is dit jaar nog erger. Het afmaaksysteem heeft niet geholpen. Dr. Wagenaar waarschuw de de pluimveehouders daarom iedere gevaarlijke handel te vermijden. Men moet alleen dieren kopen waarvan men zeker is dat de herkomst goed is. ZEEUWSE PROBLEMEN. Als specifieke Zeeuwse problemen noemde spr. de te geringe kuikentoe- wrjzing. Zeeland zit regelmatig met een te oude pluimveestapel. Een groot gedeelte van de Zeeuwse pluimvee teelt wordt nog óp de boerenbedrijven uitgeoefend en vaak oneconomisch. Voorts komt hier teveel t.b.c. onder de kippen voor. Van de onderzochte kippen lijden er 20 25 aan deze ziekte. De t.b.c.-bestrijding onder het rundvee wordt hierdoor vaak in de war gebracht. Om al deze redenen zal de V.P.Z. actief moeten blijven. Aan de opfok moet aandacht besteed wor den en de eierafzet moet nog verbe teren. HISTORISCH OVERZICHT. Hierna gaf de oud-rijkspluimvee- teeltconsulent. de heer $3. van Aspe- ren Vervenne, een overzicht van de V.P.Z. in de afgelopen 50 jaar. De regeling van het fokkerijwezen is een van de eerste taken van deze vereni ging geweest. Er kwamen fokstations tot stand, legwedstryden werden ge organiseerd, eierveilingen werden ge sticht. Toen het slachtpluimvee in de twintiger jaren practisch niets op bracht. zorgde de heer Van Asperen Vervenne voor export naar Duitsland tegen redelijke prijzen. Na 1930 kwa men er cursussen, o.a. voor selecteurs enz. Tot slot herinnerde spreker aan verschillende personen die zich in de loop» der jaren zeer verdienstelijk maakten voor de Zeeuwse pluimvee houderij. Verschillende sprekers voerden hierna het woord om hun gelukwen sen en de waardering voor het werk van de V.P.Z. uit te spreken. De te genwoordige rykspluimveeteeltconsu- lent, ir. B. H. v. d. Zanden, weës hier bij o.m. op het belang van de centrale opfok in Zeeland en het bezit van een eigen sexer. De heer C. Philipse prees eveneens het werk van deze organi satie en bood de gelukwensen van het Prov. Bestuur aan. Voorts spraken de heren Koole, voorzitter van de Veilingsver. „Walcheren", en de heer C. Zee namens de Zeeuwse Meikfede ratie. Op deze bijeenkomst werden ten slotte nog enkele interessante films over de pluimveeteelt in Amerika ver toond. De voorzitter, dr. Wagenaar, die alle sprekers afzonderlijk had be antwoord, sloot de middag met een opwekkend woord. De vergadering werd ook bijge woond door de heer M. Lindhout uit Bergen op Zoom. inspecteur van het Bedrijfschap voor pluimvee en eieren. zullen klinken. Men zal daarvoor slechts enkele stuivers entree behoe ven te betalen. En nu wij het toch over stuivers hebben. Het in gebruik stellen van het nieuwe carillon betekent het ver geten van een groot brok oorlogsleed en symboliseert de herrijzenis van Vlissingen. Vandaar dat een comité uit de bur gerij is gevormd om bij deze heugelij ke gebeurtenis ook van de zijde der burgerij iets te doen. Men wil daar mee tonen hoezeer de burgerij mee leeft met het werk van het gemeen tebestuur en hoezeer de terugkeer van het carillon een blijvende mijlpaal op de weg naar het algeheel herstel van Vlissingen is. TWEE DUIZEND GULDEN. Enkele stuivers zullen daarvoor no dig zijn. Het comité wil namelijk aan het gemeentebestuur een luid-instal latie aanbieden, waardoor verschei dene klokken gelijktijdig geluid kun nen worden en men de prachtige klank-effecten verkrijgt, die aan een carillon de grote waarde geven!! Een paar duizend gulden zal die installatie kosten. Wanneer iedere Vlissinger zijn plicht doet en een klein bedrag stort bij de penning meester van het comité dan kan dat bedrag spoedig bijeen zjjn. Hier volgt de samenstelling van het comité: Bestuur: J. L. Verhagen, notaris, voorzitter; F. D. G. Prins, verffabri kant, secretaris; G. A. v. Druten, (Bond van buurtverenigingen), pen ningmeester, Koudekerkseweg 72, gi ro no. 261272; J. Moll, techn. hoofd ambtenaar. Leden: E. Andriessen; W. J. Berg, voorz. middenstandscentrale; Ds. J. S. Hartjes. Ned. Herv. predikant; M. F. v. Hijfte, dir. accountantsbureau; C. Kamermans, accountant; C. v. d. Mark, Comm. van Politie; J. Marijs, voorz. Chr. Besturenbond; C. Ouwe- hand, dir. v. Gemeentewerken; C. A. Ouwendijk, Pastoor; W. de Ridder, secr. Woningbouwver.; D. Romijn, lid personeelsraad Schelde; A. Sta- verman, arts; F. Schets, voorz. R.K. Besturenbond; A. Smit, dir. Kon. Mij. „De Schelde"; F. v. d. Velde, dir. Prov. Zeeuwse Courant; Ds. A. Ver schoor, Geref. predikant; H. P. Vee- ning, arts. Bijdragen kunnen ook gestort wor den op het gironummer van de Prov. Zeeuwse Courant 359300, met ver melding op het strookje: Carillon Vlissingen. Archief van het Zeeuwsch Genootschap verschenen. MUSEUMBEZOEK STELDE TELEUR. Heden verscheen het archief 1951 van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg, waar in het jaarverslag over 19501951 is opgenomen. Daarin wox*dt medege deeld, dat de geregelde spreekbeurten door allerlei omstandigheden nog maar niet goed op gang willen ko men. In het afgelopen seizoen kon den slechts drie vergaderingen wor den gehouden. Het Genootschap telde eind 1950 één erelid, 16 directeuren en 478 leden; van deze waren 282 in Zeeland gevestigd en 101 in Middel- delburg. Ruilverkeer werd aange knoopt met het Institut archéolo- gique Liègeois te Luik. Het bezoek aan het musea van het Genootschap te Middelburg stel de het afgelopen jaar teleur. Het aantal betalende bezoekers bedroeg slechts 1078 (het voorafgaande jaar 1529), waarvan 221 jeugdige perso nen (249). De klederdracntenkamers, waarvoor de heer J. de Bree thans als conservator optreedt, werden ge reorganiseerd. Van de aanwinsten zij vermeld een schenking vaax notaris Blindenbach te St. Maartensdijk, be staande uit enkele 19e eeuwse jakken en mutsen van de Thoolse dracht. Ook de munten- en penningenverza- meling onderging een verandering: munten en penningen, die, in ruime zin genomen, in generlei verband tot Zeeland konden worden gebracht, werden verkocht en het daarvoor ver kregen bedrag gei-eserveerd voor aan koop van voor Zeeland van belang zijnde stukken, die aan de verzame ling ontbreken. Voor de afdeling Zelandia Hlustra- ta werd een aantal foto's ontvangen van oorlogsschepen met de naam Evertsen over de jaren 18081950, geschonken door lt. ter zee le klasse J. van Doorninck, commandant van Hr. Ms. Evertsen. De afdeling der vroeg-historische voorwerpen, welke thans uitsluitend zijn onderge bracht in de z.g. Stenen kamer, werd verrijkt met een pylpunt van vuur steen, daterend van ca. 1800 vóór Chr. en gevonden in de heuvel De Kauter (gemeente Clinge), welk voorwerp werd geschonken door de Geologische Stichting te Haarlem en met een tufstenen bakje, een twintig tal jaren geleden te Zoutelande ge vonden (vermoedelijke datering: vry vroeg in de middeleeuwen) en ge schonken door de heer B. F. S. von Brucken Fock te Baarn. De schilde rijenverzameling werd uitgebreid met een gezicht op het Veerse stadhuis van Jan Heyse, gelegateerd door mej. de Clercq van Weel. Het archief 1951 bevat voorts drie bijdragen over Zeeuwse onderwerpen, te weten „De Zeeuwse hofstede" door R. C. Hekker, „Ambacht en gemeen te in Zeeland tijdens de Bataafse re publiek" door M. P. de Bruin en „Bij de wieg van het Polderreglement 1873" door dr. B. D. H. Teilegen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2