Inflatie in Indonesië? JIMMY BROWN, sportheld no. 1 j AS GOES SE KLOKKEKLEPELS AFRIKAANSE LIEDJIES BENGEL DRIE PLANNEN VOOR DEMPING VAN DE KADE DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PRODUCTIE IS TE GERING Ook dr. Schacht kan niet helpen (Van onze correspondent) 0 DJAKARTA, September. Terwijl de razzia's van de laatste tgd in Indo nesië een zekere politieke verademing hebben gegeven, doordat hierdoor vele extreme en ondergrondse activiteiten voorlopig zyn uitgeschakeld, wil het op financieel en economisch gebied nog maar steeds niet vlotten. Er is een duidelijke inflationistische tendenz merkbaar, die ernstige re den tot bezorgdheid blijft geven, en aan de voorwaarden tot verbetering van de situatie wordt nog altyd niet voldoende voldaan. De regering heeft onlangs de heer dr. Schacht uitgenodigd, om haar op het gebied van de financiën van advies te dienen. Men kan deze Duitse export regelmatig in de Lobby van Hötel des Indes te Djakarta zien zitten, een lange grjjze man, 71 jaar, ondanks de tropische hitte wonderljjkerwijs in een dikke grijze pull-over gehuld. Zijn tamelijk compromitterend po litiek verleden verhindert niet, dat hij een realistische en nuchtere kijk op de situatie in dit land blgkt te hebben. Maar hetgeen de heer Schacht zo hier en daar, in particu liere kring, als zijn inzichten ten beste geeft cn wat hij, naar men mag aannemen, de Indonesische Regering als zijn oordeel gaf, verschilt niet met wat al verscheidene malen eerder van verstandige Indonesische zijde is betoogd. Zij het zonder practisch resultaat. En wat de heer Schacht zegt komt ook neer op hetwelk hier reeds vele malen van Nederlandse zijde als enige remedie tegen Indo nesische moeilijkheden werd aange geven. De kwestie is, dat allerlei fi nanciële of economische experimen ten, die deskundig advies zouden eisen, op het ogenblik volkomen nut teloos en zinneloos zijn, zolang aan een aantal bepaalde elementaire voorwaarden niet is voldaan. En aangezien men daar nog verre van af staat, lijkt het nogal overbodig figuren als dr. Schacht, of wie ook om enige raad te vragen. POLITIEKE KWESTIE Die voorwaarden waaraan dan in de eerste plaats moet worden vol daan, zijn niet van technisch-finan- ciële aard, maar liggen op het vlak van het politieke regeringsbeleid. Zij vallen in een paar woorden sa men te vatten: le. Herstel van rust en veiligheid, 2. Harder werken, 3. Meer exporteren. Met het herstel van rust en veilig heid heeft men al een krachtig be gin gemaakt. Maar dat is natuurlijk niet voldoende. Nog noodzakelijker is, dat er in positieve zin hard wordt aangepakt, dat er wordt gewerkt en opgebouwd. En hier nu mankeert zeer veel aan. De invoering van een 40-urige werkweek in een land, dat na het doorstaan van oorlog en revo lutie, zich weer een plaatsje op de wereldmarkt moet veroveren, is een sociale maatregel, die onder deze omstandigheden als een gevaarlijke luxe dient te worden aangemerkt. Daarbij komen dan nog de vele sta kingen, waar weinig tegen wordt uitgericht, en de talloze vrije dagen die de kalender er na de revolutie heeft bflgekregen, voor allerlei mooie herdenkingen, die zeer te waarderen i 86 Wanneer men beschuldigend de vin ger op een mannelijke bij een dar richt en hem venvijt geen vader te hebben gehad, dienen we ons billijk heidshalve tot de koningin der natie te wenden en ons onderzoek tot haar gedrag te bepalen. Want zij is het enig eierleggende individu in de bijenstaat. Enkele dagen nadat deze vorstin zich uit de poptoestand tot volle loaardig- heid van heerseres heeft ontwikkeld, gaat zij op de bruidsvlucht. Zij vliegt hoog de lucht in, achtervolgd door tal rijke darren. Hoger en hoger vliegt zij tot uiteindelijk van de vele minnaars slechts één dar in staat is gebleken haar tot in de duizelingwekkende hoogten te volgen. (Dunkt XJ dat geen edele ivedvlucht, in tegenstelling tot de vernietigende krachtpatserij, waartoe vele andere mannelijke dieren en som tijds ook mensen hun toevlucht ne men?) De overgebleven dar valt de eer te beurt de vader te worden van de toe komstige bijenstaat. Hem is overigens slechts een kort leven beschoren, want na de bevruchting sterft hij. Teruggekeerd in de korf, zet de ko ningin zich tot haar taak. In elke cel wordt een ei gelegd. Het eitje passeert in haar lichaam een buisje, dat in verbinding staat met het zojuist ge vulde reservoir van zaadcellen, en aldus vindt de bevruchting van het eitje plaats, waaruit zich een larve ontwikkelt, die in de toekomst een werkster of een koningin zal worden, al naar gelang de voeding. Maar het kan ook gebeuren, dat dit, met het reservoir in verbinding staan de, buisje door toevallige omstandig heden wordt dichtgedrukt, zodat de eicel zich niet met de zaadcel kan ver enigen. In dat geval legt de koningin dus een onbevrucht eitje, waaruit zich echter wel degelijk een individu ontwikkelt: de zozeer misprezen dar. Dit gebeuren is iets heel bijzonders in de natuur, en wordt maagdelijke voortplanting genoemd. Dat is dus de ontwikkeling van een onbevrucht eitje, iets wat vroeger uitgesloten werd geacht, doch in beginsel wel de gelijk mogelijk blijkt. Ook bij een bepaald soort sprinkhanen, btadlui- zeri en watervlooien wordt dit ver schijnsel waargenomen. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat eigenlijk alles mogelijk is. Behalve misschien een cirkel met hoe- kerf Toch wel! Tot vóór 75 jaar bleh m zelfs cirkels met hoeken tot de j ipgelijkheden te behoren. Maar sind: aen is er wel iets veranderd. Daar -ver een volgende maal H. Pétillon zijn, maar waardoor de opbouw eveneens wqrdt vertraagd. LANGZAAM AAN Werd in de 40-urige werkweek nu nog maar met kracht en overtuiging gewerkt, maar óok dit blijkt niet het geval: er heerst integendeel over vrijwel geheel Indonesië een sfeer van arbëidsschuwheid, die misschien psychologisch als een revolutie-kater móet worden beschouwd, maar die reeds lang genoeg duurt om reden tot onbehaaglijkheid te geven. Voor een goed deel valt dit ook te wijten aan de exti-ecm-Iinkse vakbondslei ders. die voortdurend onrust en on tevredenheid zaaien, z.g. om de so ciale voorwaarden te verbeteren, maar met een politieke bijbedoeling, die aan de geoefende waarnemer voldoende duidelijk is. Door dit alles wordt de productie ten- zeerste ge remd, niet alleen op de onderne mingen zelf, maar ook in de tran sportmiddelen en in de havens, waar de afvoer der producten grote be lemmeringen ondervindt. En de export is nog altijd de kurk waar Indonesië economisch en financieel op drgft. Het zou onjuist zijn te zeggen, dat men^ dit op het hoogste niveau van de Indonesische Regering niet inziet. Men ziet dit duidelijk genoeg, en men geeft er ook uiting aan. Het bestuursappa raat heeft tot dusver echter, helaas, nog niet voldoende blijk gegeven krachtig en efficiënt tc kunnen op treden om deze toestand te verbete ren. Reden om te wanhopen bestaat er evenwel niet, sinds men althans begonnen is met verrassend sterke hand een groot aantal onruststo kers uit de gemeenschap te elimine ren. Men moet voor dit land en dit volk hopen, dat het veel moeilijker op tc lossen probleem van arbeids- inspiratie op even kloekmoedige w\j- ze zal worden aangepakt. (Nadruk verboden) Eerste televisie-uitzending uit Bussum. Hoewel de voorbereidingen in de Bussumsc televisie-studio nog gere geld worden voortgezet is Dinsdag de eerste uitzending uit deze studio tot stand gekomen. Deze uitzending kan als eerste officiële uitzending wor den beschouwd. In samenwerking met de P.T.T. heeft Philips vla de straalzender naar Lopik twee film pjes uitgezonden, een film van de staatsmijnen en de opleidingsfilm van de K.L.M. Zowel het geluid als het beeld waren goed, hoewel natuur lijk de filmpjes zo nu en dan onder broken moesten worden voor techni sche proeven. Door verscheidene houders van televisietoestellen is de ujAzending in het Gooi uitstekend c^^'angen. Te Londen is Dinsdagmiddag in Caxton Hall het huwelyk gesloten tus sen prins Aschwin, de broer van Prins Bernhard en mevrouw Simone Louise Watzdorf. Z.K.H. Prins Bernhard en prinses Armgard waren aan wezig bij de hu&elyksvoltrekking, die een strikt besloten karakter droeg. Prins Bernhard (links) biedt het bruidspaar zijn gelukwensen aan. STEM UIT ZUID-AFRIKA Gesprek met de stadsbeiaardier. Jan van de Graaf schrijft in het blad „Die Transvaler": So gou as 'n mens die groot stede van Nederland verlaat, word die naam Suid-Afrika 'n toverwoord wat die deure van huise en die harte van mense ontsluit. Hierdie feit was veral opmerklik toe ons met twee Afrikaners en 'n Nederlander, 'n fietstoer deur die provinsies Zeeland en Noord-Brabant onderneem het en wel tj'dens 'n be- sortdere bezoek aan die ou Nederland- :e Hervormde Kerk in Goes. Tydens dié besoek het ons, sonder •nige besondere aanknopingspunt, net 'n man begin gesels wat sy siga- •et by die ingang van die toring staan m rook het. Nouliks het hierdie Goesenaar ge- ïoor dat die drie vreemde besoekers Afrikaans praat, of hy het homself voorgestel as die stadsbeiaardier en het hy ons saam met hom genooi om die klokkespelkonsert bo op die to- i-ing by te woon. io het ons dan die veertigtal trap. pies opgeklim. Die pragtige vergesig van die vnigbare eiland Zuid-Beve land was onbeskryflik. En onderwyl ons se na die uitge strektheid van die eiland gekyk het, waar die koxing en ander gewasse soos tapyte gelê het, het ons gasheer sy beroep aan ons verduidelik. Hy het vertel dat hv vier jaar lank in die Vlaamse stad Mechelen moes studeer voordat hy dit kon regkry om, die veertig blokke van die toring vrolike liedjies te laat bengel. Hoewel hy maar 'n paar uur per week sy Beeldhouwers ernstig ontstemd. MINISTER O. K. en W. NEGEERDE ADVIES VAN CENTRALE COMMISSIE De Nedei'landse Kring van beeld houwers is ernstig ontstemd. In een open brief aan de minister van O. K. en W. wordt, critiek geleverd op de beslissing van de minister, die twee ontwerpen voor monumenten heeft goedgekeurd, hoewel beide ontwei-pen door de centrale commis sie voor oorlogs- en vredes-gedenk- tekenen waren afgekeurd. In de brief staat o.m. te lezen: „Wij zijn geschokt en verontwaardigd omdat U door uw weigering de ad viezen van de centrale commissie te aanvaarden ons vertrouwen in uw beleid in ernstige mate hebt ver zwakt." Enkele maanden geleden lieten Ne derlandse auteurs van hun afkeuring blijken, toen staatssecretaris mr. J. M. L. Th. Cals in strijd met de jury 't R< Eteve aan de schrijver Simon van een reis-subsidie onthield. „Hawker", Engeland: snelste vliegtuig. Op het Engelse vliegveld Fambo- rough is Woensdag een luchtvaart tentoonstelling geopend. Een van de meesterstukken van de show was de straalbommenwerper Hawker P 1067 Dit toestel kan een fantastische snelheid ontwikkelen. De commen tator van het vliegfeest zeide van de bommenwerper, dat het Enge- lands krachtigste wapen was en mis schien wel het krachtigste van de wereld. Dit vliegtuig is in staat atoombommen te vervoeren. werk nie te min veeleisend, want hy bring 'n groot gedeelte van die tyd agter die oefenklavier in sy huis deur. En op interessante wyse vertel hy dan aan - ons die verhale van klokke wat dikweis honderde jare oud is en van die klokkegieterye waarvan daar in die hele Nederland r.og maar drie bestaan. TJiteindelik wend die gesprek na Suid-Afrika, wat vir hom 'n ander woord is vir Transvaal. As hy die woord ..Boere" gebruik, kom daar 'n flikkering in sy oa asof hy 'n ou be kende na jarélange skeiding weer raakloop. Geen ander woorde as dié wat van waardering van die stamgenote ge tuig nie. kom oor die lippe van hier die man, wat net soos die massa van mense in die Nederlandse platteland, doof gebly het vir die anti-Afrikaan se veidtogte in die nuusblaaie en oor die eter. En as die twee swaar klokslae die juiste tyd aan die bevolking van Goes oordra, neem ons gasheer plek in agter sy klavier en nooi hy ons met 'n handgebaar om langs hom op die banke te gaan sit. Tei-wyl ons dan met verbasing die talie draadjies bekyk wat die klokke met die klavier verbind, beuk die vuiste van die beiardier soms sta dig, dan weermin ï'asende snelheid die houtklawërs van die speeltafel, terwyl sy voete stampend neerval op die pedale wat die swaarste klokke in beweging bring. Só speel hy die een geliefde Neder landse volksdeuntje na die ander tot dat hy ons plotseling vra om 'n Afri kaanse liedjie vir hom te noem. Dan." na 'n paar oomblikk'e van stilte, sing die klokke daar ver oor die wêreld van Goes,,'n Ieder nasie het sy land, Ons woon op Afri. kaanse strand". Bo in die toring weet vier mense op hierdie moment dat wat ook in die wêreld mag aangaan, die bande wat die harte van hul nasies bind. nooit verbreek kan word nie. Radio-activiteit in dienst van de landbouw. De voorlichtingsdienst voor super fosfaat te Wageningen demonstreert op de Utrechtse Agrarische Jaar beurs een methode om het effect van fosfaatbesmetting op planten te controleren. Men is er in geslaagd het uit su perfosfaat met water oplosbare fos- forzuur radio-actief te maken, waar door gemeten kan worden hoe snel. op welke wijze en met welk effect deze meststof de proefplant ten goe de komt. Met hulp van deskundigen van het Philipsconcern kan men thans op de jaarbeurs zowel zien als horen hoe planten op bemesting met superfosfaat reageren. Pauselijke encycliek. In een encycliek roept paus Pius de Twaalfde alle christenen ter wereld op om „samen onder een vlag te strijden tegen de aanvallen van de duivelse vijand". De encycliek is uitgegeven ter ge legenheid van de 1500ste jaardag van het concilie van Chalcedon, waarbij de Kopten. Armeniërs en Sy. rische Jacobieten zich van Rome af scheidden. De paus doet een beroep op deze groepen zich weer met Ro me te verenigen. Vier gevangenen er vandoor en weer gepakt Naar eerst thans bekend wordt, zijn Zondagavond uit het strafge- sticht „Norgerhaven" (Drente) vier gevangenen uitgebroken. Zij hebben kans gezien bij de invallende duis ternis zwaar traliewerk door te zagen en op deze wijze er vandoor te gaan. Dinsdagmorgen vroeg zijn zij in de buurt van Coevorden weer gearres teerd. Zij zijn onmiddellijk op trans port gesteld en naar Norgerhaven te ruggebracht. Drie gevallen van kinderverlamming op Urk. Binnen een week hebben zich te Urk drie gevallen van kinderverlam ming voorgedaan. De getroffen kin deren zijn naar het ziekenhuis te' Zwolle vervoerd. GOES-NOORP VRAAGT DE AANDACHT Het Noordelijk stadsdeel wordt met verval bedreigd. Het Noorden van Goe« vraagt de b\jr,ondere aandacht voor ©en zeer ern stige zaak! Het wegvervoer vermijdt de toe- ©n» afvoerwegen in het Noor delijk stadsdeel, met het gevolg dat het personenvervoer verdwenen is en het bezoek aan dat stadsdeel hoe langer hoe meer achterwege biyft. Daar om heeft het comité van het „Noorden van Goes" zich met een adres tot de gemeenteraad gewend, waarin drie plannen voor gehele en gedeeiteiyke demping van de Kade in de aandacht worden aanbevolen. Het adres begint met dc opmerking dat de gestage teruggang in beteke nis van dit stadsdeel dreigt te wor den tot een verval, waarvan de bewo ners in ernstige mate de dupe zullen zijn. Voorheen bracht de Kade nog veel levendigheid en fleur, doch door de bouw van de vaste brug is ook dat in het tegendeel gewijzigd. Inplaats van een plek met aantrekkelijke en schilderachtige bedrijvigheid, zit men nu met „dood water dat alleen maar een onaangename geur ver spreidt. De doorbraak van de Magnolia straat en de voorgenomen verbeterin gen aan de Oostsingel en de zgn. Bult van de Kleine Kerkstraat, alsmede het streven om door de Brouwcrsg-apg een bredere toegangsweg te creëren, zyn reeds bewijzen dat de raad en het college van B. en W. aandacht aan dit probleem schenken. De verlangens van dc Noordelijke stadsbewoners gaan-echter verder. Het streven om o.a. Nieuwstraat ,'s-Heer Hendriks- kinderenstraat, Beestenmarkt, Mag- dalenastraat. Opril Grote Markt, Koningstraat, Keizerstraat, St. Ja- cobstraat e.a. weer nieuw leven in te blazen, kan nog op velerlei andere manleren worden ondersteund. Zo zag men de doorbraak van de Magno liastraat gaarne voltooid door een verlenging van de Zaagmolenstraat naar 's-Heèr Hendrikskinderendjjk en afdoende verbetering van de J. A. v. d. Goeskade. Tevens ware na te gaan of bij verdere uitbreiding van Goes, nieuwe woonwijken aan de Noordzijde der stad zouden kunnen verrijzen. Wellicht zou het ook aan beveling verdienen om de busdiensten over de nieuwe weg te leiden en b.v. voor ziekenhuisbezoekers, R.H.B.S.- scholieren en werknemers op en om de haven een stopplaats in het Noor delijk stadsdeel voor te schrijven. DE ECONOMISCHE ONTWIKKELING. Voor de economische ontwikkeling van dit stadsdeel, denken adressan ten bijv. aan het ontsluiten en de ex ploitatie van de haventerreinen. In- plaats yan de verloren gegane aan- en afvoerwegen voor personenver voer, kunnen dan de nu nog ontbre kende wegen voor goederenvervoer worden aangelegd. Een veel moeilij ker probleem is de sanering van het Noordelijk stadsdeel. Als woonwijk neemt de betekenis nog steeds af. De woningen daar behoren thans tot de minst aanvaardbare. Eén project houdt het comité ech ter in buitengewone mate bezig. .Steeds opnieuw, steeds duideiyker he seffen de bewoner» de noodzaak van het dempen van de havenkom van de Kade. De bestaande toestand vergt zeer veel onderhoud en zelfs wanneer over enige tijd aanzleniyke kapitalen worden besteed aan herstel en ver nieuwing van de kademuren, biyit het onderhoud loodzwaar drukken, veel zwaarder dan na demping. Demping zou ook een aanzieniyke hygiënische winst betekenen, daar ve le riolen niet langer direct in de ha venkom zouden lozen. Behalve voor parkeerterrein zou het gedempte deel benut kunnen worden voor bijzonde re markten, volksspelen, demonstra ties, circussen, stopplaats voor auto bussen enz. Vele bedrijven die landelijk van be tekenis zijn voor Goes, hebben ook belangstelling maar kunnen zich thans door „ruimtegebrek" niet ves tigen. Demping van de kade zou vol gens adressanten het ontstaan van een nieuwe krachtige zakenwijk ten gevolge hebben. Het aesthetisch ver lies weegt nooit op tegen de vele voordelen, zo is men verder van me ning. DRIE PLANNEN. Het comité heeft de raad thans drie plannen, samengesteld door het Z.T.I., doen toekomen. Vertrouwd wordt, dat in de begroting 1952 de be nodigde gelden zullen worden gevo teerd ter verbetering en ontsluiting van het Noorden van Goes. Het eerste plan bestaat uit dem ping van de achterste kom tot onge veer de Bocht van Guinea, met ver 67. Karei Klabak was een martiale figuur in het politiecorps van Kuitendam. Een grote knevel, een beetje peper en zout, siei'de zijn mannelijk ge laat en hij droeg deze op een wijze alsof hij aan ieder die hij tegenkwam de vraag voorlegde: nou, hoe vind je m'n snor? Is het geen pracht exem plaar Hij mocht er met recht trots op zijn. Soms zag men hem minutenlang voor een winkelruit staan, zogenaamd om te controleren of er niet met de prijzen geknoeid werd. Het was hem er echter om begonnen, zich te verheugen in de schoonheid van zijn verrukkelijke knevel, welks punten hij dan met welbehagen omhoog streek. De agent Karei had zich juist een kwartiertje on ledig gehouden door zich zelf inclusief zijn kne vel in de spiegelruit van de firma Porremans Co. in grutterswaren, te bewonderen, toen hy in de aangrenzende Faunastraat enig gerucht meende te vernemen... Een beetje veratoord be sloot hg eens te gaan kjjken wie zich verstoutte hem in zyn nachteiyke bezigheden te hinderen. „Als het wéér dronken Daantje is", mopperde hy, „sla ik hem zonder pardon in de boeien". Karei Klabak wierp een laatste blik in de spiegelruit van PoxTemans, streek nog eenmaal zyn knevel op, haalde zijn broek naar boven en hing zijn sabel zó, dat hy er zeker van kon zijn er niet over te zullen struikelen. Toen zette hg zich in beweging in de richting van de Faunastraat betering van een gedeelte van de Kleine Kade tot 8 meter, aansluiting van de Grote Kade. De kosten wor den begroot op 53.400. Er zou dan een parkeerplaats van 1950 m2 wor den verkregen. Het tweede plan voorziet in dem ping van het achterste gedeelte met aanvulling langs de Grote en Kleine Kade ter verkrijging van een verhar dingsbreedte van 8 m. en bermen van 2 m. De parkeerplaats zou dan 1800 m2 kunnen zijn. De kosten van dit plan worden begroot op 93.200. Het derde plan bestaat uit gehele demping van de havenkom en een bredere bestrating van de beide ka den. De parkeerruimte zou dan 5000 m2 worden. De totaalkosten hiervan zouden 98.700 vergen. Dit werk zou bijv. in drie jaren zijn uit te voeren, n.l. in het eerste jaar plan A, het tweede jaar plan B en het derde jaar geheel afwerken. Destgds werd in de gemeenteraad een bedrag van drie ton genoemd als flobale en voorlopige schatting voor emping van de kade. Het wereldgebeuren Papagos, een tweede De Gaulle In Griekenland zijn verkiezingen gehouden om te geraken tot een nieuw fris parlement dat meer kan sen biedt voor een stabiele regering dan tot nog toe het geval is geweest. Want tot op de dag van vandaag is het voor Griekenland onmogeiyk ge bleken om een standvastige, betrouw baar gegrondveste regering, die kon steunen op de trouw van het parle ment. te vormen. Daarvoor zyn na tuurlek verschillende oorzaken aan te tonen, zoals de vijfjarige bloedige, burgeroorlog die het gehele land in een chaos Heeft gedompeld; en dat na een bezetting door de Duitsers. Maar hiervan kan men zeggen dal de tijd heelt en dat de democratie thans toch wel haar kansen heeft kunnen krijgen. Er is echter een tweede euvel: de versplintering van het Griekse politieke leven in vele schakeringen en groeperingen. Kr zjjn talloze Griekse partyen en par tijtjes die onderling weinig verschil len vertonen', maar die toch te veel op voet /van rivaliteit leven om tot een behoorlijke samenwerking te ko men. Vooral de nartyielding werkt laerling ster'" deze partynijd onderling sterk in de hand. Er is. voordat men aan deze nieuwe verkiezingen is begonnen, gezocht naar een remedie tegen dit gruwe- lgke euvel. Men dacht dit gevonden te hebben door te bepalen dat de rest zetels bg de verkiezingen slechts ten goede zouden komen aan de grote pprtgen. Dat waren tot nog toe de Populisten onder leiding van Venize- los, de aftredende premier cn de progressieve coalitie, ofwel EPEK geheten, onder generaal Piastiras, ünks-liberaal. Het zag er aldus voor de grote par tyen goed uit en er zou geen vuiltje aan de lucht zgn geweest als niet maarschalk Papagos. eerder in het jaar als opperbevelhebber van de Griekse strijdmacht mét veel spec- lhebber van de takel afgetreden, zich een had gevormd; een groepering groepe- jepering eging die vele overeenkomsten vertoont met de partijgroepering van de Franse soldaat-politicus De Gaulle. Ook hem, Papagos, stond voor d« feest wat De Gaulle bezielde: een rachtige beweging die alle partij- verschillen uit de weg zou ruimen: een Griekse concentratie die boven de partgen uit zou gaan en waarvan de leiders in hoofdzaak nieuwe (oif- bédorven) figuren zouden moeten zyn. De maarschalk wil deze bewe ging stellen tegenover de „beroeps politici" die him coalitie-regeringen vormen en hervormen. Tevens neemt hg, de overwinnaar in de burgeroor log tegen de linkse rebellen en bui tenlandse infiltraties, sterk stelling tegen de communisten. Papagos is een nationale held, al heeft hg door zgn twist met het hof wel sympathie verspeeld. In totaal waren b ijdeze verkiezingen ruim tweeduizend personen candidaat gesteld door de zeven voornaamste partgen. Om een indruk te hebben hoe de krachten verdeeld zijn, nog het volgende over zicht: op de rechtervleugel staan de Populisten onder Tsaldaris en de nieuwe Griekse beweging onder Pa pagos, het centrum wordt bezet dooi de liberale party van Venizelos, de Piastiras en de democratisch-socia listische party van Papandreoe, en de linkervleugel bestaat uit dc so cialistische partij (ELD) van pro fessor Svolos en de verenigde demo cratische linkse party (EDA). By de verkiezingen in 1950 kwa men hiervan drie partijen sterk op de voorgrond: de liberalen van Ve nizelos, thans aftredend premier met 56 van de 250 zetels, d van Tsaldaris met 62 (de de Jras Van Piastiras' groep echter is inmiddels een derde over gegaan naar Papagos en een ander deel naar de liberalen. Wat Papagos te bieden heeft? oorlopig nog vage beloften, om o.a. een einde te maken aan de bureau cratie, een goede besteding van de Marshall-dollars, een daling van het prijspeil door opvoering van de pro ductie en de besnoeiing van het ambtenarenapparaat Het volk mag dit wel!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5