PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Generaal Marshall om persoonlijke redenen afgetreden BILT Kantlijn SCHIETPARTIJ IN DE STATEN VAN BELGISCH BRABANT „Affray" werd per televisie opgespoord Grote Drie bespraken de wereldsituatie Finse regering afgetreden Perzische premier heeft ultimatum verstuurd NEDERLANDSETROEPEN TREKKEN VANDAAG DUITSLAND BINNEN Terroristen richtten bloedbad aan Vandaag DE ZEEUWSE MOSSELVISSERS ZOEKEN NAAR MOSSELZAAD Geen verdere daling van textielprijzen 184e Jaargang - No 216 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballinttja. PL verv.: W Leertouwer en EL A. Bosshardt. ABONNEMENTSPIUJS 37 Ct. per week f 4J» p. kw. «r. p. p. 2 430 per kw- nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 13 Sept. '51 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. p.r mm. Minimum p. advertentie 1 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—6 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen Walstr. 58-60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M7>urg Londense Kaai 29. teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. teL 2475 (b.gg. 2228); Oostburg; Pr. Maurltastr. 12. tel. 102: Temeuaen: Brouwerjjstr. 2: Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 2g. WEST-EUROPA VOLKOMEN VERRAST Amerika's minister van defensie wordt opgevolgd door Lovett Generaal Marshall is om persoonlijke redenen afgetreden als minister ran defensie der Verenigde Staten. Hy zal opgevolgd worden door Robert Lovett, de tegenwoordige plaatsvervangende Amerikaanse minister van defensie. Generaal Marshall deelde zelf het nieuws over zyn aftreden mede op een persconferentie van het ministerie van defensie. Tegenover verslag gevers vertelaarde Marshall, dat het altijd zijn bedoeling is geweest zijn functie slechts een jaar te bekleden. President Truman heeft het ontslag van de generaal „met grote tegen zin" aanvaard, doch liet het onmiddellijk ingaan. "Een adjudant deelde de verslaggevers mede, dat de gezondheidstoestand van de generaal niet de „beslissende factor" voor zyn besluit vormde. Marshall is 70 jaar oud. Voor de Westelijke landen van Europa was het ontslag van Marshall een volkomen verrassing. De opvolger van Marshall, Lovett. is 56 jaar oud. Hij is een intiem vriend van MarshalL Lovett kwam op 28 September van het vorig jaar bij het ministerie van defensie als opvolger van Stephen T. Early. In zijn aanvaarding van het ont slag bracht president Truman de ge neraal, die hij reeds eerder „een van de grootste generaals aller tijden en een van de meest vooraanstaande pa triotten van het land" had genoemd, wederom hulde. Men neemt aan, aldus Reuter, dat de mutaties tengevolge zullen hebben, dat krachtiger druk op Truman wordt William C. Foster, administrateur van de E.C.A., is door Truman aange wezen als opvolger van Robert Lovett als onderminister. De administrateur van de E.C.A. zal opgevolgd worden door de adjunct-administrateur, Ri chard M. Bissell, als plaatsvervan gend administrateur. George Catlett Marshall, de soldaat staatsman, was een „five star gene ral". In de tweede wereldoorlog was hij stafchef van het Amerikaanse le ger. Later werd hij minister van bui tenlandse zaken. Marshall was de geestelijke vader van het Europese herstelprogramma. Na dc dood van de minister der Amerikaanse defensie, Louis Johnson, ongeveer een jaar geleden, werd hij diens opvolger, als eerste beroepsmi litair, die deze post sinds 1916 be kleedde. Generaal Marshall was toen reeds op non actief gegaan. Onze Oosterburen houden zich in deze spannende dagen weer eens bezig met een uiterst belang- ry'ke kwestie. Zij hebben itamelyk geen lintjes! Er zou een nieuwe rid derorde komen met maar eventjes zeven klassen. Maar de Duitsers hebben er niet de minste belang stelling voor. Zij willen hun ijzeren kruisen met eikenloof en zwaarden weer dragen en dat is verboden. Daarom schrijven de kranten nu, dat de Duitse soldaten te midden van hun Westerse bondgenoten een slecht figuur zullen slaan, als zij geen en die anderen allemaal wel lintjes dra genDat die ridderorden van Hitier afkomstig waren en dus van 'n misdadig regime? De Duitsers vin den dat zo erg niet. Zij werden ver leend voor dapperheid en voor ver dienstelijke gedragingen. Wy zouden zo zeggen: Laat de Duitsers dip lintjes maar weer dra gen, maar op een enkele voorwaar de. Dat er een zeer hog;e ridderorde komt voor diegenen, die om hun strijd tegen Hitier jaren in concen tratiekampen hebben gezeten. Of zijn dat nu al weer de verraders van Duitsland? Onze taxitarieven bezorgen ons bij de vreemdelingen, die ons land bezoeken, een slechte naam. De toeristen vallen achter over als zij in menige stad betalen moeten. Dat komt omdat de taxita rieven hoog gehouden worden, ten einde te verhinderen, dat de taxi een concurrent zal worden van tram, bus en auto. Het resultaat is, dat er in geen Amerikaanse of Engelse krant een artikel over Nederland geschreven wordt, of men gewaagt van te dure taxitarieven. Horeca heeft op het verschijnsel al de aandacht gevestigd. Zouden wij echter niet eens maatregelen bera men, om dit vlekje op onze goede reputatie te verwijderen? Vrij Nederland" (onafh. progr.) vestigt nog eens de aandacht op het vijfjarenplan van de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking, dat een produc tieverhoging van 25 pet in vijf jaar beoogt. „Een besluit, zó belangrijk, dat men zich verbaasd afvraagt, hoe het komt dat er in de pers niet meer spectaculaire aandacht op gevestigd is. (Maar ja, Piet Bruin was net „in het nieuws"). Een vijfjarenplan voor West-Europa! Ai, hoe plegen de Sta- lins en de Tito's hun plannen van die aard aan te kondigen en tot ereza ken hunner volken te proclameren! Het besluit van Parijs is een uit daging aan Amerika: zie eens waar toe wrj in staat zijn. Het is een hart onder de riem der Europese volken: een nieuwe gemeenschappelijke in spanning zal niet slechts de defensie ten goede komen, doch daarboven uit en daarover heen ook de „civiele sector", ook dus uw sociale welvaart. Nederland heeft een minister voor de productieverhoging, de heer Al- bregts. Wanneer spreekt deze thans over het besluit van Parijs? Wanneer feeft hy die boodschap aan het Ne- erlandse volk door? Er schijnt aan eerr nota gedokterd te worden, fluis ter}*. men. Maar er zou eigenlijk niets in Vtaan, fluistert men. Daarom hour.'t men haar liever maar „in por tefeuille", fluistert men. T^t doet de heer Albregts eigen- uitgeoefend om het ministerie van buitenlandse zaken onder een „meer populair gezag, dan dat van Acheson" te plaatsen. Men meent, dat president Truman Acheson niet wenst te ver vangen, omdat hij, nu Acheson steeds weer hevig gecritiseerd wordt, een „kameraad" niet in de steek wil la ten. DEN HAAG VERRAST. Een woordvoerder van de Neder landse regering in Den Haag noemde het nieuws van generaal Marshall's ontslag een volkomen verrassing. Men betreurt het heengaan van deze be kwame bewindsman en vraagt zich af, waarom hij dit besluit juist op dit moment neemt, nu er belangrijke be slissingen op internationaal militair gebied genomen moeten worden. TWEE DODEN EN TWEE ZWAARGEWONDEN Dader joeg zich een kogel door het hoofd. Woensdagmiddag is het in de Provinciale Staten van Belgisch Brabant tot een schietparty gekomen. Tijdens de zitting trok een der leden, tegen wie een voorstel tot ontslag wegens wangedrag was ingediend, zijn revol ver en begon op verschillende leden van de Staten te schieten. Een dei- Statenleden werd dodelyk getroffen. Twee andere werden zeer ernstig gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De dader pleegde zelfmoord. Het incident heeft zich als volgt toegedragen De vergadering zou Tchetceroukine, een leraar aan het provinciaal insti tuut voor onderwijs, horen, tegen wie een voorstel van afzetting wegens wangedrag was ingediend door de centrale administratieve commissie van deze provinciale inrichting. Tchetceroukine had tegen dit voor stel beroep aangetekend bij de Staten en werd bijgestaan door twee advo caten. Na uitleg te hebben verschaft en zonder te wachten op de uitspraak van de Staten trok Tchetceroukine plotseling een revolver en vuurde op de heren Sterckx, onderdirecteur van voornoemd centrum, Van Laer, direc teur van het centrum, en Erbrand, directeur van het technisch onderwijs der provincie Brabant. Sterckx werd gedood, terwijl Van Laer en Erbrand zwaar gewond wer den en naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Tchetceroukine vuurde bovendien in de richting van andere leden, zonder hen te raken en pleegde daarna zelfmoord door zich een kogel door het hoofd te jagen. „IK GEEF VIJF SECONDEN". De Neeff, gouverneur van Brabant, heeft tegenover de journalisten bij zonderheden verstrekt over het voor val. Tchetceroukine, een genaturaliseer de Rus, had in totaal 28 schoten ge lost. Toen Tchetceroukine tot Sterckx zei: „Ik geef u vijf seconden om uw beslissing in te trekken", verklaarde Op het televisiescherm zag men de naam van de duikboot. De Britse admiraliteit heeft Woens dag bekend gemaakt, dat gebruik ge maakt is van televisie bij de opsporing van de Britse duikboot „Affray", die in het begin van het jaar met 75 man in het Kanaal is gezonken. Men gelooft, dat dit de eerste keer is, dat met televisie onder water is gewerkt. De „Affray" zonk op 16 April. Naar de admiraliteit thans heeft be kend gemaakt, heeft men gebruik ge maakt van een draagbare televisie uitrusting. Drie weken lang hebben technici van de Britse marine gewerkt om de uitrusting voor gebruik onder water geschikt te maken. In Juni werden op het televisiescherm aan boord van het bergingsvaartuig wrak stukken van de „Affray" gezien. Het hoogtepunt was het moment, waarop de naam van het schip werd waarge nomen. Twee uur later waren duikers in staat, de gezonken onderzeeboot te identificeren. deze aan de gouverneur: „Ik trek niets in". Hierop zei Tchetceroukine: „Ik heb onweerlegbare argumenten, ik zal u het document tonen". Op dat ogenblik haalde hij twee revolvers te voorschijn en begon te vuren. Drie Griekse ministers vragen ontslag. Drie Griekse ministers, die bij de verkiezingen zijn verslagen, hebben Woensdag een verzoek om ontslag in gediend bij minister-president Veni- zelos. Venizelos heeft hun echter ver zocht hun ambt uit te blijven oefenen totdat het gehele kabinet aftreedt, hetgeen na de vorming van de nieu- ke Kamers zal geschieden. Alcohol als brandstol voor auto's. In sommige delen van Duits land zullen de auto's ln de toe komst misschien op alcohol lo pen. zo wordt uit Hamburg ge meld. Enkele leidende olieon- dernemingen hebben zich na melijk bereid verklaard over tollige hoeveelheden zuivere al cohol over te nemen van het Duitse monopolie voor gedistil leerd. De alcohol, waarvoor men geen andere bestemming weet, zal met benzine worden gemengd om als motorbrand stof te dienen. .J De Britse, Franse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken, Morrison, Schuman en Acheson, zijn Woensdag hun aangekondigde be sprekingen te Washington begonnen. Zy hebben ruim twee uur op het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken vergaderd. Er is Woens dag in zeer algemene trekken over de wereldsituatie gesproken, waarbrj de ministers poogden tot een ontleding van de politiek der Sowjets te komen. Charles Bohlen. deskundige voor Russische aangelegenheden van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, hielcl een uiteenzetting voor de ministers over de eigenlijke bedoelingen der Russen bij hun jong ste zetten op het schaakbord der we reldpolitiek en hij gaf de lijnen aan die de diplomatie der Sowjets schijnt te volgen. Verder is nog gesproken over het Midden-Oosten en het Middelandse- Zeegebied. De besprekingen moeten Vrijdag middag a s. zijn afgelopen, daar de ministers dan naar Ottawa vertrek ken, waar Zaterdag 15 September a.s. een voltallige bijeenkomst begint van de ministers van buitenlandse zaken, financiën en landsverdediging der staten-leden van het Noord-At lantische Verdrag. De Finse coalitieregering, waarin de agrariërs de leiding hebben, is Woensdagmiddag afgetreden. Dit aftreden houdt geen politieke crisis in. doch wil het Kabinet de mo gelijkheid geven van een hervorming na de algemene verkiezingen van Juli. Bij deze verkiezingen verdreven de sociaal-democraten de agrariërs van de eerste plaats in het parlement. De agrariërs zijn daar thans de op een na sterkste partij, gevolgd door de volksdemocraten, een combinatie van communisten en linkse socialisten. Het Perzische ultimatum is Woens dag naar Washington gezonden ter doorzending naar Londen door tus senkomst van Harriman. In het ultimatum wordt geëist, dat Engeland de oliebesprekingen binnen vijftien dagen hervat, anders zullen de verblijfsvergunningen van het En gelse oliepersoneel van de olieraffina derij te Abadan worden ingetrokken. Mossadeq heeft het ultimatum ver. zonden, hoewel de oppositiepartij van het parlement de zitting, waarop een stemming over zijn politiek zou wor den gehouden, had geboycot. De Se naat heeft de minister-president ech ter zijn vertrouwen geschonken voor het ultimatum. Engeland zal jaarlijks 300 a 400 mil- lioen dollars moeten uitgeven om el ders dan in Perzië olie te kopen. OPERATIE TEGENSTOOT" Leger liet een eigen geldsoort maken. „Cuunterthrust" tegenstoot. Onder deze codenaam beginnen deze week in de Britsè zóne van West-Duitsland de grootste geallieerde land- manoeuvres, die ooit in vredestyd zyn gehouden. Omvangrijke legeronder delen van zeven landen, te weten Amerika, België, Denemarken, Enge land, Frankrijk, Nederland en Noorwegen, zullen in de Duitse laagvlakte tussen Elbe en Weser, die van oudsher de invalsweg ls geweest van bet Oosten naar West-Europa, tezamen worden gebracht om geoefend te worden in het opvangen en keren van een eventuele aanval uit het Oosten. Nederland neemt met 7000 militairen deel aan deze grootscheepse inter1- geallleerde oefening. Vandaag zullen zy de grens oversteken. De 7000 man vormen de 31e regimentsgevechtegroep. De Nederlandse soldaten, die thans ongeveer een jaar onder de wapens zijn, staan onder bevel van kolonel B. M. P. van Griethuijzen. Zij hebben gedurende de oefening „Mars" hun generale repetitie gehad. Na afloop van „Counterthrust" (24 September) zullen de 7000 Nederlanders nog tot 3 October in de Franse zóne oefenen Acht en twintig Indonesiërs vermoord. Terroristen hebben Maandag in Tjiparaj bij Baydoeng acht en twin tig Indonesiërs vermoord. De plaat selijke politie moest wijken voor de bende, die uitgerust was met machi negeweren. Het schrikbewind van de terroristen, die in Tjiparaj vijftig huizen w.o. een ziekenhuis in brand staken, duurde 4 uur. Zy sloegen op de vlucht toen poll- tieversterkingen uit Bandoeng arri veerden. Urker visser deed een goede vangst Een Urker visser neeft een goede vangst gedaan. Tegelijk met een hoop wriemelende palingen haalde hij een bus binnen boord. Aanvankelijk werd geen aandacht aan de bus geschon ken, maar toen het net opnieuw over boord was gezet en er dus een ogen blik tijd was, opende de Urker de dus. waarvan het deksel tamelijk vastge roest zat. Tot zijn grote verbazing rolde er een vrij groot bedrag aan gangbaar geld uit de bus. De Urker heeft van zijn vangst aangifte gedaan bij de po litie. Op verzoek van deze is het geraakt, want er bevonden zien o.m. papieren guldens in van na de geldinlevering. is het 100 jaar geleden, dat de Amerikaanse bacterioloog. Walter Reed, die de verwekker van de gele koorts ontdekte, te Gloucester (Va.), werd gebo ren. samen met Amerikaanse en Franse troepen. PLASTICMUNTEN. Enorme hoeveelheden levensmidde len gaan met het regiment mee en nog grotere voorraden worden in Ne derland gereed gehouden voor de re gelmatige aanvulling. Teneinde deviezenmoeiiykheden te voorkomen heeft het leger een eigen geldsoort laten aanmaken, namelijk plasticmunten. waarvan iedere sol daat voor vijftien gulden meekrijgt en waarvoor hij sigaretten e.d. kan ko pen aan de cantinewagens. De 32-jarlge Callfornlsche zwemster Florence Cliadwick Is er In geslaagd het Kanaal over te zwemmen van Engeland naar Frankrijk. Zij ls de eerste vrouw, die het Kanaal ln belde richtingen Is overgezwommen en te vens de eerste zwemster, die de over tocht van Engeland uit heeft vol bracht. Florence Chadwick wuift naar de toeschouwers by het aanvan gen van haar tocht. VONDSTEN VAN FOSSIELE BEENDEREN Grote drukte voor de Schouwse kust Dinsdagmorgen vroeg begon de gehele Zeeuwse mosselvissersvloot met de jacht op het mosselzaad, dat in Maart j.L voor de Zeeuwse kust en in de Westerschelde gevallen zou zijn. De resultaten van de zaadvissery waren tot dusver niet erg bemoedigend, hoewel er met verwoede yver is gezocht. Asgrauw lagen de schepen in de haven van Zierikzee toen in de nanacht de klossende klompen aankondigden, dat de vissers zich naar hun vaartui gen begaven. In de duisternis herkenden we de bemanning van de Z.Z. 8, die ons zou meenemen naar de zaadbanken voor de Schouwse kust. Het doffe poefpoef van de motor weerklonk, de trossen werden losge- smeten en langzaam voer het schip de haven uit. Om ons heen was het geluid van andere motoren en we zagen ook de lichten van andere vertrekkende schepen. Het is verwonderlijk hoe snel en juist de vissers in het duister de weg weten te vinden naar visgronden. Spoedig waren we op de plek, waar gevist zou worden. Daar troffen we andere vissersschepen aan en ook het politievaartuig „De Havik", dat als toeziende voogd straks het sein zou geven, waarop men met het werk zou aanvangen. Statig dreven de boten rond, want er moest gewacht worden op het aan breken van het daglicht. De voor schriften bepalen nu eenmaal, dat de zaadvissery eerst by daglicht mag aanvangen. Aller ogen moeten wel gericht ge weest zijn op „De Havik", toen het eerste morgengloren zichtbaar werd. De spanning steegen plotse ling ging de vlag op „De Havik" om hoog. Van alle visserschepen gingen snel de korren in zee en het werd een wilde jacht Daar waren lijnrechte afstamme lingen van de watergeuzen bezig hun voordeel te zoeken op de zeebodem!! Rakelings scheerden de schepen langs elkaar en by deze gewaagde toeren raakten vaak de korren in elk aar verward, want ieder probeerde zoveel en zo snel mogelijk het koste lijke mosselzaad te bemachtigen. Er werd ook iets anders naar boven gebracht dan alleen maar mossel zaad. FOSSIELEN. Een der vissers die tegen de be staande wetten had gezondigd was daar reeds eerder geweest, had een sleepje gedaan en had daar mee naar boven gebracht verschillende fossie len uit de voor-historische ty'd. En dat was het wat de gasten aan boord van de Z.Z. 8 zozeer interes seerde. Telkens wanneer de korren werden boven gehaald heerste er spanning over de vraag wat er nu weer in het bezit zou komen van het Stedelijk Museum te Zierikzee. Fragmenten kwamen naar boven van mammouthbeenderen en resten van neushoorns, rendieren enz. Niet alleen op de Z.Z. 8, waar leden van de Museum-Commissie aanwezig waren, werd nauwkeurig toegezien op de tussen het mosselzaad aanwezi ge resten van voor-historische die ren, maar ook op vele andere schepen was dit het geval, zodat wanneer we langs de andere schepen voeren me nigmaal een stuk been werd opgehe ven om te tonen hoe men ook daar ernst maakte met de „wetenschap". En eer de vangst geëindigd was lag er bij verscheidene schippers een beenderverzameling op het voordek, waar de mannen van de wetenschap nog menig uur over moeten zitten piekeren, alvorens uitgemaakt zal zyn wat die botten betekenen. Dat het een succesvolle dag ls ge worden staat wel vast, want toen weer de duisternis was ingevallen en de schepen rustig gemeerd lagen in de haven werd een handkar vol res ten van mammouthen enz. opgeladen bij de verschillende schepen. MODERNISERING. Zolang er mosselvissers waren is er op mosselzaad gevist, maar men deed dat vroeger met zeilende scheepjes en met korren, die door handkracht werden bewogen. Dieper dan tien me ter kon men niet vissen. Nu gebruikt men motorschepen en de korren worden mechanisch opge haald van 50 meter diepte. Op die diepte liggen de fossielen en zo komt het dat men eerst na de mo dernisering van de mosselvissersvloot de fossielenrijkdom van de zee nabij de Schouwse kust heeft ontdekt!! Jongetje onder meelzakken bedolven en gedood. Op tragische wijze is Woensdag middag het vierjarig zoontje van de familie van T. te Zevenbergschehoel: om het leven gekomen Men trof het stervende kind aan in de schuur va;, zijn grootvader, waar hij onder twee meelzakken was bedolven. In de schuur lag een voorraad reg- ge opgeslagen. In een van de zakker, was een gaatje. Dit trok de aandacht van het jongetje. Hij is met zyn vin ger in het gaatje gaan peuteren, waardoor de zak plotseling leeg be gon te lopen. Twee zakken, die er boven op stonden, gingen schuiven en kwamen op het jonge tie terecht. 'Men heeft hem eerst een half uur iater gevonden. De levensgeesten waren toen nog niet geheel geweken, maar kunstmatige ademhaling baatte h.et meer Er worden dit najaar en deze win ter geen prijsverhogingen in de tex tielbranche hier te lande verwacht. Op het ogenblik is de textielbranche min of meer weer op een vrij stabiel punt beland. De fabrikanten zijn tot enige normale prijsverlagingen over gegaan, maar een belangrijke daling wordt verder niet meer verwacht. Dit is medegedeeld door de heer J. A Rooze, directeur van de naamlo ze vennootschap B. I. de Vries en Co. textiel N.V. in de Woensdag in de hoofdstad gehouden jaarvergadering. De hoofdstedelijke politie zal dezer dagen met straffe hand de strijd aanbin den tegen het stijgend aantal verkeers ongevallen. Elke weggebruiker, die op enige overtreding van de verkeersregels wordt betrapt, krijgt zonder meer een procesverbaal. DE VOORSPELT: WARM. In de ochtend hier en daar mist. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind uit zuidelyke richtingen. Warm weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1