SIMSON EN DELILA" Rode soldaten mogen weer wodka drinken PRINS ASCHWIN TE LONDEN IN HET HUWELIJK GETREDEN WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1951. PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT 3 FEESTEN IN KARLSHORST Uitgelezen gerechten op generaal Tsjoejkof's tafel (Van onze correspondent) Berlijn, September. Vrywel een Jaar lang hebben de soldaten van het rode leger in Oost-Duitsland tevergeefs op hun wekelijks wodka-rantsoen gewacht. Dit was het gevolg van een dienstorder van de stafchef der be zettingstroepen, generaal-kolonel Sergej Iwanof, die aan alle intendanten verbood aan manschappen wodka te verstrekken. Aanleiding tot deze let- terlijk en figuurlik ontnuchterende maatregelen waren de talrijke vecht partijen en ongeregeldheden, waartoe dronken soldaten zich lieten verlei den. In beschonken toestand drongen zU café's binnen, waar zij de gehele inventaris kort en klein sloegen, indien hun soms erg ver gaande wensen niet werden ingewilligd. Zij overvielen eenzame bewoners van tuinhuisjes, speelden gevaarlijk met hun revolvers en maakten in het bijzonder de ganse grensstreek rond Berlijn onveilig. Op de kommaodan- tur regende het klachten uit alle krin gen der bevolking. Wel werden steeds maatregelen getroffen om te vermij den, dat iets van het wangedrag der beschonken soldaten naar buiten be kend werd, onder andere werd aan ooggetuigen zwijgplicht opgelegd, maar dit kon niet verhinderen, dat de onrust onder de bevolking der Sovjet-zóne onrustbarend steeg. Daar bij kwam nog, dat verschillende mis daden juist over de grens op West- Berlijns gebied bedreven waren, wat de Westelijke pers telkens gelegen heid bood de dagen van Mei 1945 in herinnering te roepen. Dit deed de reputatie der rode troepen geen goed en bemoeilijkte het streven der Sov jet-Russische legerleiding de pijnlijke herinnering aan de dolle weken na de intocht bij de bevolking uit te wissen, GENERAAL GREEP IN Generaal Iwanof greep daarom in maar zijn maatregel had slechts ten dele het gewenste resultaat. Talrijke soldaten, die hun ontbijt niet zonder een stevige slok wodka konden ver werken, verkochten legergoederen en voedsel om met het aldus verkregen geld wodka te kopen in de Oost- Duitse Staatswinkels. Wie dit niet kon betalen, één fles kost nog altijd ze ventien mark, nam zijn toevlucht tot geheime stokerijen of zocht naar an dere bronnen. f—I ijc Zonder zuurstof gaat het mense lijk en dierlijk organisme ogenblik kelijk te gronde. Het ongestoorde vervoer van de zuurstof naar de li chaamscellen is dus een eerste ver eiste en hiervoor zijn dan ook ver schillende systemen mogelijk. Het kan bfjv. geschieden door een apart buizenstelsel dat zich tot in het on eindige vertakt, gelijk bij insecDm 1 het geval is. Deze dieren hebben dan ook geen rood bloed, Mocht U dit bij het dooddrukken van een insect toch aantreffen, dan is hij er beslist niet eerlijk aangekomen. Een, voor de hogere organismen doelmatiger systeem, is het vervoer van de zuurstof door middel van een vloeistof. Vcronderstellenderwijs zou water hiervoor niet ongeschikt zijn, want zuurstof lost daarin op. Maar men heeft berekend dat in een der gelijk geval 150 liter water door ons aderenstelsel gepompt zou moeten worden. Afgezien van de zwaarlijvig heid, die dan ons aller deel zou zijn, is de voorspelling niet gewaagd, dat naast een ontzettende dorst- de mensheid geplaagd zou worden door één grote gemeenschappelijke hart kwaal. Maar dit terzijde. Zoals met alle verschijningsvor men in de schepping, is ook het vraagstuk hoe zoveel mogelijk zuur stof vervoerd kan worden met be houd van weinig volume op miracu leuze wijze opgelost. Ik behoef U daarvoor niet in het onzekere te la ten, want U weet evenals ieder ander dat de in de bloedvloeistof voorko mende rode bloedlichaampjes de ver voerders van de zuurstof zijn. Zij be staan ieder uit een eiwitdeeltje en vier haem-groepen. Iedere liaem- groep bevat een ijzeratoom, dat ge makkelijk een zuurstofmolecule in de longen opneemt en wel in een zo los se binding, dat dit bij lagere zuur stofspanning in de weefsels weer ivordt afgestaan. Door het grote-aan tal rode bloedlichaampjes (25 bil- liocn) en doordat de oppervlakte van ieder bloedlichaampje maal zo groot is als de oppervlakte van een bolletje van gelijke inhoud (probeert U een dergelijk lichaam maar eens te construeren!is de oppervlakte, die bjj het zuurstof-transport is betrok ken 15.00 keer zo groot als onze totale lichaamsoppervlakte, zodat volstaan kan worden met 5 liter vloeistof (waarvan het volume der rode bloedlichaampjes 2 liter in neemt). Maar niet alleen ijzer leent zich voor dit zuurstoftransport, ook een koperverbinding kan daarvoor die nen, zoals bij sommige kreeften, mos selen en slakken. Hun bloed ziet dan blauw. Mangaanverbindingen komen bij sommige weekdieren voor en ge ven geen bepaalde kleur aan het bloed. In ieder geval kunt U uit het voor gaande zien, dat blauw bloed niet het uitsluitend voorrecht van lieden van edele afkomst is. Over afkomst gesproken, wist U dat een mannetjes bij geen vader heeft? Foei! Toch zit het anders dan U denkt. H. Pétillon. Vanzelfsprekend waren ook hier personen, die van de drooglegging misbruik maakten en de soldaten on deugdelijke alcohol verkochten. Het aantal vergiftigingsgevallen steeg on rustbarend evenals trouwens het ge bruik van spiritus. De remedie bleek ernstiger te zijn dan de kwaal, zodat generaal Iwanof zich gedwongen zag op 25 Augustus jongstleden een nieu we dienstorder uit te vaardigen. De drooglegging werd opgehèven en er werd bepaald, dat iedere soldaat voortaan een fles per week mocht ontvangen. Dit is voor Russische be grippen heel weinig, maar generaal Iwanof hoopt toch met deze midden weg betere resultaten te bereiken dan met zijn radicale drooglegging. De rode soldaat kan zijn kameraden dus weer „nazda" toeroepen, zij het dan ook in bescheiden mate. TWEE FLESSEN PER WEEK. In het Sovjet-Russische hoofdkwar tier te Karlshorst heeft men overi gens zowel van de eerste als van de tweede maatregel weinig gemerkt. De daar dienende manschappen vielen namelijk niet onder het oorspronke lijk verbod, maar ontvingen altijd hun normaal rantsoen van twee fles sen per week. Bij bijzondere gelegen heden kregen zij bovendien nog een fles extra. En dergelijke gelegenhe den zijn bij het rode leger zeer tal rijk. Men viert, natuurlijk met wodka, de verjaardag der Octoberrevolutie. de verjaardag van Stalin, de dag van het rode leger, de „bevrijding van Oost-Duitsland, de maand der Duits- Sovjet-Russische vriendschap en de verjaardagen van alle markante per soonlijkheden uit het bezettingsleger en de controle-commissie. In Karls horst worden de glazen dan ook nog- ïl eens geheven. In Berlijn algemeen lekend zijn de prachtige ontvangsten, lie eens per maand door generaal fsjoejkof in zijn villa's te Babelsberg jf in Karlhorst zelf gehouden worden. Wie hier wordt uitgenodigd, waant ach aan het hof der oude Russische grootvorsten. Al hetgeen de tong streelt, staat op lange tafels uitge stald en ieder kan zelf halen, wat hem belieft. Zakoeska's met elk denk- Haven van Zaltbommel verkeert in slechte staat. De haven van Zaltbommel, de enige van de Bommelerwaard, verkeert in zeer slechte staat. De daar gevestigde scheepswerf van de gebr. Niestern uit Delfzijl heeft daardoor reeds enkele malen een opdracht moeten weigeren, omdat de werf voor niet al te kleine schepen onbereikbaar is. Zo is het nog niet zeker of men een bouworder van drie millioen gulden kan aanvaarden Er is thans een verbeteringsplan op gesteld. De kosten van de uitvoering van dit werk worden geschat op f 300.000,—. Commissaris van besparing De Westduitse minister van fi nanciën zal binnenkort de be noeming voorstellen van een commissaris van besparing" die toe moet zien op de over heidsuitgaven. Een woordvoerder van het ministerie zei: ,,Wjj willen het publiek laten zien dat wig zui nig omgaan met het geld van de belastingbetaler". Nieuws in een Nofedop De wereldgezondheidsorganisatie meldt, dat het aantal gevallen van kin derverlamming in Nederland, Zwitserland en Australië aan het toenemen is. In W. Duitsland. Engeland en Frankrijk ls daar entegen een afname te constateren. Achttien maanden heeft een brief er over gedaan om van Kwadijk naar Westgraftdijk te komen. In Maart 1950 stuurde n.l. mej. C. Koppen uit Kwadijk een brief naar haar zuster in Westgraft dijk. Dezer dagen is dit epistel eerst ontvangen. Koning George van Engeland, die Zaterdag zijn vacantie op „Balmoral Castle" in Schotland reeds een keer on derbroken heeft om een bezoek te bren gen aan zijn bestralingsspecialist, zal aan het eind van deze week wederom naar Londen komen voor verdere behandeling van zijn longaandoening. Vrijdag a.s. zal de Britse minister president nabij Southampton de olieraf finaderij van de Esso openen, welke de grootste raffinaderij ln Europa zal zijn. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 September j.L aangesteld als bui tengewoon hoogleraar aan de Landbouw hogeschool te Wageningen, om onderwijs te geven in de leer van het in cultuur brengen van drooggevallen gronden, dr. ir. A. J. Zuur te Kampen. baar belegsel, zwarte en rode caviaar. zalm, maar ook zure koolsoep en varkenshielen decoreren iedere ont vangst in Karlshorst. Deze uitgelezen gerechten zijn echter geen doel op zichzelf. Ze worden uitsluitend be schouwd als een middel om langer te kunnen drinken. De Russen eten voortdurend cn dank zij deze ge woonte. kunnen zij een verbazing wekkend drinktempo volhouden. Men ziet hen nooit aan hun glas nippen. Ze spoelen de volle inhoud ineens door hun dorstige kelen en meteen wordt het glas weer gevuld. Een leeg glas wordt namelijk als een onattend- heid van de gastheer beschouwd. Wordt -op officiële gelegenheden ge toast, dan moet het glas in één teug worden geledigd en dan kapot ge smeten worden. Overigens mag men niet denken, dat op ontvangsten in Karlshorst uitsluitend wodka wordt geschonken. Men kan er naar harte lust kiezen uit de zware Krim- en Kaukasuswijnen, uit Russische cham pagne en een bouquet van voortref felijke likeuren, die suikerzoet zijn, maar met hun 55 alcohalgehalte te vens zeer verraderlijk. Wie aan hun bekoring niet kan weerstaan, weet de volgende dag wel, dat hij in Karls horst ia geweest. (Nadruk verboden.) Stekelbaarsjes als „Vliegende vissen" De Nederlandse Luchtvaart maatschappij heeft hel plan binnenkort levende vis op een bijzondere manier te gaan ver voeren. Do vis zal worden „op geslagen" in plastic zakken van ongeveer negentig centimeter langte. Deze zakken zijn ge deeltelijk met water gevuld en worden met de vis in een vlieg tuig opgehangen. Getracht wordt de lucht in dc plastic zakken boven het wateropper vlak een vergroot zuurstofge halte te geven. Daardoor ver wacht men de gunstigste om standigheden te scheppen voor het vervoer van levende vis door de lucht. Picolo's van het hoofdkan toor der K.L.M. te 's Graven- hage zijn thans in hun vrije tijd met een schepnetje op ste kelbaarsjes vangst. INTIEM DINER OP PALEIS SOESTD1JK Met de Dakota van Prin» Bernhard naar Nederland. Dinsdag Is te Londen in Caxton Hall het huwelük gesloten tussen prln*. Aschwln ,de broeder van prins Bernhard, en mevrouw Simone Louise Watzdorf. Prins Bernhard en prinses Armgard waren bij de huwelijks voltrekking, die een strikt besloten karakter droeg, aanwezig. i Tegenover ons. in de gele salon I van palcis Soestdijk. zat Dinsdagmid dag de drie jaar jongere broer van prins Bernhard, een rode anjer in het knoopsgat. Naast hem, in een hoog gesloten donkere japon, een zwart harige Francaise. sinds enige uren mevrouw Simone Louise zur Lippe Biestcrfeld. Prins Bernhard bestuurde de Dakota, die het bruidspaar Dins dagmiddag kort na de huwelijksplech- ZAAK FONTEYN UITGESTELD. Het Amsterdamse Gerechtshof is Maandag niet toegekomen aan de be handeling van de zaak van de 51-ja1 rige marinier A. H. F. Fonteyn. clie al zestien jaar streeft naar rehabili tatie. Het Hof heeft de behandeling uit gesteld tot 15 October. De veren en het dons van de gans zjjn zeer gewild voor liet vervaardigen van bedden. Op de ganzenboerdery worden de jonge dieren driemaal per jaar geplukt; de eerste keer als ze tien weken oud zijn. De veren zijn bij zonder licht en één gans kan gemiddeld 300 gram leveren. Ganzenplukkers aan het werk op een boerdery te Spanbroek (N.K.). Het moet binnenshuis en met gesloten deuren geschieden, daar de minste tocht het uiterst lichte materiaal doet wegwaaien. Oud-papieractie bracht 5V2 mille op. Mot enige plechtigheid is Dinsdag middag in het gebouw van het Ne derlands Kankerinstituut te Amster dam een bedrag van ruim 55000 gul den overhandigd aan de voorzitter van de propagandacommissie van het instituut. Dit bedrag was verzameld tijdens de landelijke actie voor het inzamelen van oud-papier en lompen. Helpt Ambon in nood" verwerpt beslissing van ereraad. Het bestuur van dc Stichting ..Helpt Ambon in nood" erkent de beslissing van dc ingestelde ereraad, die onder meer tot taak had de punten van ge schil tussen de Stichting „Door de eeuwen trouw" en de stichting „Helpt Ambon in nood" tot een oplossing te brengen, niet. De ereraad heeft in zijn uitspraak van 9 Augustus j.l. de Stichting „Helpt Ambon in nood" verzocht haar werkzaamheden te staken. Een woordvoerder van „Helpt Am- bon in nood" heeft medegedeeld, dat de ere-raad zich niet heeft gehouden aan de hen verleende bevoegdheid. „Helpt Ambon in nood" zal haar charitatieve werk blijven voortzetten, aldus de woordvoerder. Jaarbeurs opende haar poorten. Met enig ceremonieel is Dinsdag morgen te Utrecht de 57ste Jaarbeurs geopend. Het harmonie-orkest van de Franse spoorwegen uit Tours liet na- melijk welluidende feestklanken ho ren. Onmiddellijk na de opening stroomden de bezoekers de poortèn aan het Vredenburg en de Croese- laan binnen. j De standhouders hebben op de eer- I ste dag van de Jaarbeurs niet te kla gen gehad. Er werd meer verkocht, dan tevoren vermoed werd. 11 NIEUW FILMSPEKTAKEL VAN CECIL B. DE MILLE Hoewel hij niet de geestelijke vader van het genre is in Italië was men hem omstreeks-1913 al voorgegaan met films als „Quo Vadis" en „Cabiria" heeft de Amerikaanse filmregisseur Cecil B. DeMille zijn naam gemaakt als de ongeëvenaarde grootmeester van de spektakelfilms, de met bonte overda digheid geënsceneerde rolprenten, imponerend door hun tot het uiterste op gevoerde romantische praal en hun geraffineerde massa-scènes. Voordien werkte hij reeds jaren als regisseur in het Hollywood-in-opkomst, maar zijn grote successen dateren uit dc jaren na de eerste wereldoorlog, toen hij zich ontpopte als de meester van uitgelezen sensaties. Hij had een blijkbaar on feilbaar instinct voor dat, wat het publiek graag wilde zien: exotische schouwspelen serveerde hij en daarbij als eerste ook volop erotiek. Die twee elementen handhaafde hij ook later, toen hij tot de winstgevende ont dekking was gekomen, dat met op de Bijbel en dc religie geïnspireerde films een groot publiek te bereiken en te bevredigen viel in zijn verlangen naar pompeuze illusies. voorgaan in de strijd tegen de tyran- niserendc Philistynen, maar daarbij £»V!Jn .leVenf.uïï faalt voorkeur door dergelijke lilmkitsch r„da'2l^ï^' .„'2. £d\„V°°r !«t. imponeren. Vijl millioen dollar waar de overheersers bijeen zijn, doet instorten: dat alles was natuurlijk een kolfje naar DeMille's hand. En deze op de historie geïnspireerde scènes meet hij hier dan ook breed nit met al het technische meesterschap en al het virtuoze raffinement, dat bij hem de plaats inneemt van stijL Indrukwekkend is „Simson en Deli- la" -zo zeker wel. grandioos geënsce neerd in weelderige kleuren. Voor het overige echter valt deze „Bijbelse re constructie" met haar accent op romantiek, sadistisch-wrede sensatie en naar de schrijftafel riekende ero tiek bepaald niet au serieux te ne men. Men kan het betreuren, dat De Mille zijn virtuoze begaafdheid niet voor betere zaken aanwendt en vooral ook, dat het grote publiek zich bij Wie DeMille zegt, denkt daarbij dan ook onmiddelijk aan films als „De tien geboden", „De koning der konin gen", „Het teken des kruises" en „De f9ïïf„°tC^f'Hde¥^ereCenn^iar een meiS)7e Uit het v«andal«k0 ka-P- heeft'déze'twee uuT durenSe'en" Te'. 1923 tot 1935. Het was een reeks pom- Simson's indrukwekkende kracht te hevige ernst gepresenteerde vertoning peuze massaal geensceneerde rolpren- tonen in zijn gevecht met de leeuw gekostDe film is in 1950 gereed torwn en in ziïn striJd als enkeling met gekomen en nu reeds schijnt men de verhaal en verder veel sentimentali- siechts een ezelskaak bewapend kosten er dik uit te hebben teit, romantiek en lugubere wreedhe- legen de legers der phiiistijnen of in den en hardheid: in het bespelen van zijn laatste uur. wanneer hij de tempel LONG-SHOT zijn publiek was DeMille altijd on- overtroffen. Dit genre films wisselde hij weer met andere af: hij vermoedde mogelijkheden bij de Western en de toepassing daarbij van de technicolor en zo zagen we de laatste jaren in zijn bekende trant een reeks hevige, met kleurig bloed bedropen, wild-west- drama's, alle geperfectionneerd van techniek, met meesterschap gemaakt, vol raffinement en van de eerste tot de laatste meter op effect berekend. DeMille is echter weer eens terug gekeerd naar zijn roemruchte serie Bij belse filmverhalen en thans beleeft Nederland de première van zijn „Sim son en Delila". Men behoeft niet te verwachten van DeMille een histori sche reconstructie te krijgen van het in het boek Richteren opgetekende oud-testamentische verhaal. DeMille gebruikte ook hier van zijn Bijbelse gegeven, maar net zo veel en net zó weinig als hij nodig meende te hebben voor een luidruchtig imponerend kijk spel, met een martiale heldenfiguur en een in liefdeslisten kronkelende hel din. De tijd der onderdrukking van het volk van Israël door de Philistij- nen laat DeMille hier voor onze ogen geenszins leven: hij voert slechts een operette op met kleurig gecostumeer- de heren en dames, wier stoere kracht c.q. lichamelijke aantrekkelijkheden met veel raffinement in het licht ge steld worden. De titelrollen worden gespeeld door Hedy Lamarr en Victor Mature, wier spel ook al niet de min ste geloofwaardigheid en werkelijk heidsillusie oplevert. En de geschiede nis, welke DeMille met hen en het duizendtal andere acteurs en figuran ten ons voor ogen tovert, heeft slechts nu en dan nog enige verwantschap met het verhaal van de richter Sim son, die zijn onderdrukte volk zal tigheid in Londen naar Soesterbcrg bracht. Ook prinses Armgard had in dit toestel plaats genomen. De echtgenote van prins Aschwin is al geen onbekende meer op paleis Soestdijk. „Ik ben hier al twoemar.1 geweest", zegt ze in een bijna accent loos Engels. „Ja, ik ken mijn man al geruime tijd. We hebben elkaar leren kennen in Duitsland. Waar ik geboren ben? Waar wordt een Frangaise anders geboren dan in Parijs...? Ik heb er politieke weten schappen gestudeerd. Mijn vader was officier in het Franse leger. Hij woont thans in Bordeaux. En dan heb ik nog een zuster en myn broer Jean in Frankrijk wonen. Neen. we blijven niet in Nederland. In New- York wacht het werk weer op mijn man". Het echtpaar gaat eerst nog een dagje naar Rome „en dan naar ons eigen huis in New York". Het is niet uitgesloten, dat de Ko ningin en prins Bernhard er spoedig eens een kijkje komen nemen, want in April hoopt prins Aschwin zijn broer in elk geval weer te zien tij dens het officiële bezoek van het Koninklijk Paar aan de Verenigde Staten. Dinsdagavond gaf H.M. de Ko ningin ter ere van het jong getrouwde paar een intiem diner op het paleis Delila (Hedy Lamarr) is met veel list eindelijk achter het geheim van Simson's miraculeuze kracht gekomen en heeft hem vervolgens van het symbool daarvan, zijn lange haardracht, beroofd om hem als een weerloos man aan zijn vijanden te kunnen uitleveren. Het wereldgebeuren Vreemde comedie in Argentinië Er heeft zich een vreemde comedie in Argentinië afgespeeld. Met Evita in het byzonder, met haar gemaal Peron in het algemeen. En er wordt maar weinig over gezegd in de overi ge wereld. Althans, het valt op dat als zoiets in Spanje zou zijn gebeurd, de Westerse, vooral Europese wereld, eerder aan het schokken was ge bracht dan thans het geval is nu er in Argentinië zoiets heel vreemds aan de hand is. Er Ls maar weinig verschil overigens tussen het regiem in Spanje en in Argentinië. Peron is even goed dictator als Franco. Als er enig verschil is dan hoogstens in de wijze waarop zij aan de macht zijn gekomen. Welnu, in Argentinië gaan de stemgerechtigden in November naar de urnen om hun president te kiezen. En thans dienen zich derhalve de candidaten voor die begeerde zetel aan. Dat gaf eigenljjk maar weinig moeilijkheden: Peron heeft de macht stevig genoeg in handen om zelf on bedreigd candidaat te zijn. Hij heeft tevoren een klein wjjziginkje in de grondwet bewerkstelligd waardoor de bepaling dat niemand als presi dent herkozen kan worden, kwam te vervallen. Maar er moet ook een vi ce-president (e) gekozen worden. En dat ls op het ogenblik Perons echtge note. de voormalige filmster Evita Peron. Het land is dus tot nog toe bestuurd door het echtpaar Peron een familiekwestie. Evita en haaf ge maal hebben de candidaatstellmg prachtig geënsceneerd: massa-beto gingen van de arbeiders toonden dui delijk de volkswil aan: Peron moest terugkomen. En zijn echtgenote Zij had zich teruggetrokken uit de poli tiek. beweerde zij heel coquet. Prompt kwamen drommen arbeiders-betogers die Evita „dwongen" om zich toch maar candidate te stellen voor het vice-presidentschap. De vrouw be zweek voor zoveel aanhankelijkheid en kwam dus op haar beslissing van vroeger (gaarne) terug. Immers, het volk zelve wilde het zo. Nu moet ge zegd worden dat Evita erg populair is. Allereerst is men onder de beko ring van haar onmiskenbare verfijnd fecultiveerde schoonheid. En voorts eeft zij zich gedurig op het terrein van de sociale zorg bewogen. Men vond het heerlijk als Evita, met dia manten getooid en in kostbare Parrj- se toiletten gehuld, verlichting kwam brengen in de duistere krotten van de achterbuurten der wereldstad Buenos Aire3. En tóch, het echtpaar Peron heeft intussen een akelige politieke neder laag moeten lijden. Op binnenlands g-ebied. Want Evita heeft zich on danks de volkswil van de betogers en ondanks haar eerdere toezegging, op nieuw gedistancieerd van het vlce- presidentschap. En de vakbond heeft er zich bij neergelegd. De vakbond, het orgaan van dat deel van de be volking dat Peron aan de macht houdt en dat de meerderheid moet vormen. Het is de vloot vooral en verder het leger dat genoeg had van de combinatie man-vrouw op de hoog ste zetels van het land. De militaire leiders willen zich blijkbaar niet voc- fen naar de elegante handen van ivita en hebben zich er niet mede accoord verklaard (dat gist. men al thans, want er is niets officieels hier omtrent vrijgegeven) dat een vrouw vice-presidente zou worden. Want stel dat Peron in zjjn tweede ambts periode eens zou komen te overlijden of op een andere wijze zyn bevoegd heden niet meer zou uitoefenen, wel dan zou Argentinië een vrouw als presidente krijgen... en de Argentijn se strijdmacht zou een vrouw als op perbevelhebber moeten erkennen. Dat was de admiraals en generaals toch wel al te gortig. In haar verovcrlngs- capaciteiten zullen zij wel vertrouwen hebben, maar niet op het terrein waarop zy die zou moeien ontplooien. Peron zelve echter zal zijn finish bij de verkiezingen wel glorierijk hal- len. Misschien verdriet het hem niet zo bar als Evita uitgeschakeld is: hij stond soms wel eens in dc schaduw van zijn gemalin. De oppositie kan geen vat op hem krijgen, want de conservatieve en radicale partij mo gen niet combineren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5