D.D.D.1 BADPLAATS DISHOEK BEDREIGD DOOR ONTEIGENINGSPLANNEN Jongeman sloeg meisje mei hamer op het hoofd HEFTIG ONWEER MET ZWARE REGENVAL BOVEN ZEELAND Zeeuws zangersfeest te Kruiningen Een verdwenen caféhouder Z.-VLAAMSE BADPLAATSEN HADDEN SLECHT SEIZOEN VOORTSCHRIJDENDE HERBOUW VAN MIDDELBURGS STADSKERN |i k. 2 rANTE ÈfTEJT Melkprijs te Middelburg onder protest verhoogd PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 11 SEPTEMBER 1951 GEMEENTERAAD KOUDEKERKE Alles zal in het werk gesteld worden om uitvoering van de plannen tegen te gaan. Tydens de rondvraag van de vergadering, die de raad van Koudekerke Maandagmiddag hield onder voorzitterschap van burgemeester J. L. Dregmans, bracht de heer P. Flipse de kwestie der onteigening van gron den by Dishoek door de Waterleidingmy. „Zeeland" ter sprake. De voor zitter meende, dat wanneer deze onteigening inderdaad doorgevoerd zou worden, dit de ondergang van de badplaats Dishoek betekenen zou. De toeristen zouden wegblijven, met alle gevolgen van dien. Ook de heer Fllpse toonde zich zeer verontwaardigd en protesteerde met klem tegen de plannen, welke z.l. uitgaan van één bepaald persoon. De voorzitter zeide, dat alles in het werk gesteld zal worden om deze onteigening tegen te gaan en stelde daarom de raad voor een bezwaarschrift op te stellen en advies van een deskundige in te winnen. Dit zal geld kosten, aldus de voorzitter, maar het is dan ook een kwestie die belangrijker is dan alle andere in Koudekerke. Het voorstel werd aangenomen. By de ingekomen stukken was de door G S. goedgekeurde gemeentere kening 1948. De raad had geen be zwaar om de jaarwedden van de wet houders te verhogen tot 400 eveneens werd accoord gegaan met een wijziging van de jaarwedderege- ling van de secretaris en ontvanger, die neerkomt op een verhoging met 5 van de basisjaarwedde. Een re geling werd aangenomen voor de ge neeskundige verzorging van het ge- meentepersoneel. De contróleregelen op het geldelijk beheer en de boek houding van de gemeenteontvanger werden gewijzigd. De vergoeding over 1950 werd voor de Ver. voor Bij zonder lager onderwijs op Geref. grondslag vastgesteld op 2021,50 en voor de Herv. Chr. school op 1748. De bedragen der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven wer den vastgesteld op resp. 2963,03 en 2226,65. Een verzoek van de Ned. Herv. school om aankoop van nieuwe leermiddelen tot een bedrag van on geveer 250 werd ingewilligd. KEURLONEN VERHOOGD. In verband met de verplichte in voerkeuring van vlees, dat van buiten de kring Vlissingen wordt ingevoerd, zal dit vlees voortaan langs de kortst mogelijke weg worden vervoerd naar het slachthuis te Vlissingen, waar het aan het voorgeschreven onder zoek wordt onderworpen. De keurlo nen werden verhoogd. De verpachting van het jachtrecht op de vronen aan de heren J. Boone en C. Puijpe werd verlengd en ook werd dé huurover eenkomst van enkele huurders van gemeentegrond voor drie jaar ver lengd. Aan de heer P. G. Gillisen te Vlissingen werd gemeentegrond ver kocht. In de verordening op de be grafenisrechten kwam een wyziging, waardoor het mogelijk is het onder houd van eigen graven van gemeen tewege af te kopen. De raad ging ac coord met het verlenen van een ga rantie tot een maximum van 200 voor een eventueel tekort by het on derzoek op longtuberculose, Het voor stel 'tot net instellen van een door gangsverbod op de Middelburgse straat, lokte enige discussie uit. De heer P. Flipse zag moeilijkheden, die er volgens de heer J. de Kroo niet waren en de heer W. Ova stelde voor een proeftijd in te stellen. Het voor stel werd evenwel aangenomen. Tot leden van de adviescommissie Woon- ruimtewet 1947 werden benoemd de heren J. W. .Christiaansen, W. Ova, J. Vos, P. Flipse en A. L. Jacobsen. Tenslotte ontmoette ook het voorstel Advertentie Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. I Zuivert de poriën, doet de I jeuk bedaren, verfrist en I sterkt de huidweefsels.. tot het aangaan van een geldlening van 200.000 by de leden geen be zwaar. RONDVRAAG. Behalve de reeds genoemde ontei geningskwestie, wilde de heer Flipse weten of de geruchten over een niet doorgaan van de aanleg van de weg door de kom der gemeente juist wa ren. De voorzitter zeWe. dat deze ge ruchten absoluut in strijd met de waarheid zijn. De heer J. W. Chris tiaansen informeerde naar de aan sluiting van de Middelburgse straat op de waterleiding. De voorzitter ant woordde, dat dit afhankelijk is van de aansluiting van de weidegebieden, maar dat dit jaar het leidingnet niet zal worden uitgebreid. Auto verdween in de haven te Goes. Zondagavond kreeg de Goese poli tie de mededeling dat aan de Nieuwe haven bij de zgn. Meestoof een luxe auto was ontvreemd. De eigenaar, zekere v. d. L. uit Goes, had zijn wagen daar omstreeks half acht geparkeerd en anderhalf uur later was de auto verdwenen, De politie stelde een onderzoek in, doch daarby bleek dat van diefstal geen sprake was. Door onbekende oorzaak was de wagen in de haven gereden! Met een kraanwagen werd de „dren. keling" op het droge gebracht Aan vankelijk vreesde men nog dat er wellicht een paar knapen in zouden zitten, doch gelukkig bleek dit niet het geval te zijn. Werd door de politie aangehouden. Het is de politie te Hulst gelukt de dader te arresteren van de aanran ding, waarvan vorige week mej. B. tussen Clinge en Hulst het slachtof fer werd. Mej. B. werd daarbij met een hamer op het hoofd geslagen. Nadat zij zich verzet had sloeg de aanrander op de vlucht. Hij liet een brilleglas achter op de plaats van het misdrijf en aan de hand van dat glas kon de politie bij een aantal opticiens nagaan, welke personen brillen met glazen als het gevondene droegen. Uiteindelijk bleek, dat de 25-jarige zoon van de familie A. te Hulst een familie, die een uitstekende re putatie heeft tot de gepleegde wandaad was vervallen. Hjj zal zich daarvoor moeten verantwoorden. HAGELSTENEN ALS KNIKKERS Landbouwschuur te Gapinge afgebrand Tijdens het hevige onweer, dat zich Maandagavond boven Zeeland ont lastte, is op verscheidene plaatsen de bliksem ingeslagen. De schade by de meeste dezer inslagen is uiterst gering geweest. Zij bepaalde zich tot een vernield stroomleldinkje, enkele stenen van een schoorsteen, enz. Alleen te Vrouwenpolder deed zich een ernstig geval van blikseminslag voor. Aan de Schellach staat daar een Jandbouwschunr, welke toebehoort aan de heer O. Langebeeke Czn., die thans in de Noordoostpolder woont. De schuur was verhuurd aan verscheidene landbouwers en diende als opslagplaats voor graan. Ruim 400 deelnemers. Het Krulningse verenigingsleven bruist van enthousiasme. Zaterdag jl. had men het grote openluchtfeest van „Excelsior" en thans leggen de zangverenigingen „Crescendo" uit Kruiningen en „Zulderstemmen" uit Hansweert, in broederlijke samen werking de laatste hand aan de voor bereidingen voor een groot Zangers- festival, dat Zaterdag a.s. wordt ge houden. Ruim vierhonderd zangers leden van de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt" zullen dit eerste Krulningse zangfeest bezoeken. Volgens het Kruiningse recept zal het weer gezellig worden op het Marktplein. Het gemeentebestuur laat zich natuurlyk ook bjj dit festijn niet onbetuigd. Er wordt alle mogelijke medewerking verleend. Begonnen wordt des middags om drie uur met een officiële ontvangst ten gemeentehuize. Na het gemeen schappelijk zingen van het bondslied, wordt een rondwandeling door het dorp gemaakt, en dan zullen van kwart over vier met een kleine on derbreking, tot ongeveer half elf, de verschillende verenigingen zich laten horen. Uit vrijwel afie delen van Zee land komen de zangers op deze dag naar Kruiningen. Behalve de organi serende verenigingen nemen nl. aan dit festival deel: Udi uit Souburg, Zanglust uit Wilhelminadorp, Ons Genoegen uit Kats, Nieuw Leven uit Yerseke, De Lofstem uit St. Maar tensdijk en het Hansweerts meisjes koor. Voorts het kinderkoor uit Axel. de Scheidzangertjes uit Hansweert en Jong Crescendo uit Kruiningen. Voor de organisatie van een derge lijk groots zangersfestyn is veel durf engeld nodig. De meeste vereni- fingen zitten echter slecht by kas en aarop maken Crescendo en de Zyi- aerstemmen geen uitzondering. Daar om zullen ook verschillende attracties worden opgesteld, waar men zfjn geld kan offeren en die bovendien de ge zellige feeststemming ongetwijfeld zullen bevorderen. Zo hevig werd de schuur door het hemelvuur getroffen, dat ze in wei nige ogenblikken in lichter laaie Stond." De brandweer van Vrouwen polder was snel aanwezig en koit daarop kwam ook de brandweer van Veère ter assistentie. Men kon'even wel niet verhinderen, dat de schuur met inhoud verloren ging. Tot laat in de avond was men bezig met nablus sen. De schuur was verzekerd, de inhoud was ten dele verzekerd. NOODWEER. „Zeer zwaar weer", aldus karakte riseerde de Meteorologische Dienst gisteravond de onweersbui, die uit het Z.O. kwam en in N.W. richting over Walcheren naar zee dreef Het hemelvuur was niet van de lufcht en vrijwel zonder onderbreking roffel den dé donderslagen. De neerslag was bijzonder groot, t.w. 21 m.m. en tij dens de bui vielen er hagelstenen van een centimeter dikte, hetgeen slechts zelden gebeurt. Het onweer ging met windstoten gepaard; één uitschieter had een kracht van niet minder dan 21 meter per seconde. Zowel vóór als na de bui was het volkomen bladstil. OVERSTROMINGEN. Doordat te Vlissingen een overwel digende hoeveelheid regenwater viel, juist op het tijdstip van hoogwater, toen er niet gespuid kon worden en de riolen in bepaalde stadsgedeelten dus hun inhoud niet konden lozen, Gemeente-ambtenaren zullen uitstapje naar Brugge maken. De bezoekers van de jaarvergade ring van de Nederlandse Bond van Gemeenteambtenaren, welke op 14 September a.s. te Middelburg wordt gehouden, zullen Zaterdag met tien touringcars een uitstapje maken naar Brugge en des morgens op hun door reis door West Zeeuwsch-Vlaan- deren, op uitnodiging van de indit gebied gevestigde onderafdeling, een kort bezoek brengen aan de badplaats Cadzand. Dierkundigen bezochten oesterbanken. Leden van de Nederlandse Dierkun dige Vereniging te Amsterdam brach ten dezer dagen een bezoek aan de oesterbanken in de Oosterschelde on der leiding van dr, Korringa. Op het visserijpolitievaartuig „Havik" werd deze tocht, die grote voldoening gaf aan de deelnemers, gemaakt. Het was de bedoeling, dat 's avonds In Yerseke in de bioscoopzaal de oester- film van dr. Krcutzberg zou worden vertoond, doch door storing moest dit gedeelte van het programma worden afgelast. IJzeren kruis in houten kroon van Lange Jan. Gisteren heeft men boven op de Lange Jan te Middelburg het ijzeren kruis een gevaarte, dat enige hon derden kilo's weegt aangebracht op de Inmiddels gereed gekomen houten kroon. Het wachten is nu op de uiterste bekroning van de toren, de haan, wel ke thans „in de maak" is. Nu het weer zo goed meewerkt, zal men be ginnen met het bekleden van de kroon met lood. Het afwerken van de spits met lood en koper is opgedragen aan de firma A. Jobse te Middelburg. vielen er enkele overstromingen voor. Aan de Badhuisstraat liepen daar bij sousterrains onder water en werd schade aan meubilair enz. aangericht. Tot laat in de avond was men bezig deze soy ster rains leeg te pompen. Aan de Païingstraat liepen enkele kelders onder en daarbij werd aanzienlijke schade geleden door enkele nering doenden, die in deze kelders kruide nierswaren, meel, enz. hadden opge slagen. Ook in het nieuwe stadsdeel van Vlissingen stonden enkele straten blank, maar daar richtte het water geen schade van betekenis aan. In de Korte Noordstraat te Middel burg vernielde een bliksemstraal de schoorsteen van een bakkerij, sloeg vervolgens in een naburige antenne en daarna in de bliksemafleider van de C.O.A.K.-kazerne. In Serooskerke (S.) ging een schuur in vlammen op. Maandagmorgen omstreeks half 10 brak brand uit in de landbouwschuur van de heer C. van der Male aan de Provinciale weg te Serooskerke (S.). Deze brand ontstond in het washok, waar een open vuur ln een kookfor- nuis werd gestookt. Men trachtte de vlammen met behulp van een blus- apparaat te smoren, doch het vuur greep zo snel om zich heen, dat de brandweercorpsen van Haamstede, Renesse en Zierikzee gealarmeerd moesten worden. Deze waren reeds om 10 uur ter plaatse. Ondanks de moeilijkheid, dat men niet over vol doende water beschikte de slangen moesten 400 m. worden uitgelegd slaagde men er met vereende krach ten in de brand by de schuur en het washok te lokaliseren, zodat het aan gebouwde woonhuis geen schade op liep. Inbraak te Hulst. Tydens de festiviteiten te Hulst is Zaterdag ingebroken in een alleen staande woning, waar de bewoners tijdelijk afwezig waren. Uit een geld kistje werd een bedrag van 400. meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. Niet duidelijk of er van misdrijf of ongeval sprake is. Te Oud-Vossemeer op Tholen is enkele dagen geleden het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wij len de heer C. Linthout, die sinds 18 Juli spoorloos was verdwenen en wiens iyk op 1 September j.l. te Waarde aanspoelde. Er zijn rondom deze verdwijning nog een aantal onopgehelderde kwes ties en daarover wordt in Oud-Vosse meer druk gepraat. Op 18 Juli ver trok de heer Linthout uit zijn woon plaats, zonder dat er enige reden be stond waarom hij weg zou blijven. Hij ging met een vertegenwoordiger van een drankzaak, die in Bergen on Zoom woont, naar Bergen op Zoom en verder naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar zou Linthout bij een duivenlief- hebber enkele zaken betreffende dui ven en duivenklokken regelen. De vertegenwoordiger is met hem naar Perkpolder gegaan, vanwaar deze rei ziger naar Kloosterzande vertrok, terwijl Linthout zijn reis voortzette naar Hulst. En van dat ogenblik ontbrak elk spoor van de caféhouder. Op 1 September jl. spoelde het stoffelijk overschot onder Waarde aan land en uit de op het slachtoffer aan getroffen papieren en bescheiden kon zijn identiteit worden afgeleid. En kele dagen geleden, toen het gerech telijk onderzoek was afgelopen en het stoffelijk overschot was vrijgege ven, vond in Oud-Vossemeer de ter aardebestelling plaats. Maar nu duiken allerlei verhalen op. De vraag is namelijk nog niet be antwoord of hier sprake is van'mis drijf,. zelfmoord of ongeluk. Volgens de echtgenote van Linthout zou hij een groot bedi-ag aan geld by zich hebben, terwijl op het lijk niet veel geld werd gevonden. Het onderzoek dat door de politie- dokter werd ingesteld heeft niets uit gewezen. Wel zou het stoffelijk overschot enige blauwe plekken aan het hoofd hebben vertoond, maar dat zegt niet veel. Wat de reden van zijn plotse ling vertrek kan zijn, weet men niet. De politie zet het onderzoek nog voort, maar mogelijk zal het een mysterie blijven, tenzij er getuigen zijn, die zullen gaan spreken. TE WEINIG DAGJESMENSEN Het aantal hotel- en pensiongasten was echter over het algemeen bevredigend. Het is thans stil geworden aan de stranden van Cadzand, Groede en Nieuwvliet, te stil voor de tyd van 't jaar. Anders waren er ook in de eerste helft van September nog heel wat gasten voor de kust, speciaal mensen, die minder gesteld zijn op de grote drukte. Er zijn nu nog wel enkele gas ten, maar hun aantal is betrekkelyk gering, zodat men gevoegelijk het sei zoen voor gesloten kan beschouwen. Wij hebben daarom een tochtje langs de kust gemaakt en hier en daar geïnformeerd naar de indruk ken over het seizoen. Het eerste con tact was met Cadzand, de meest, bezochte badplaats van Zeeuwsch- Vlaanderen. Het aantal pensiongas ten was hier zeer bevredigend, de meeste hotels zagen hun kamers bijna het gehele seizoen bezet en het gereedkomen van de nieuwe ho tels „De Schelde" en De - Lyzer" bleek een grote, aanwinst. Weliswaar hebben de beide laatste niet het ge hele seizoen op volle toeren kunnen werken, omdat de bouw wat laat gereed kwam, maar toch waren de resultaten bevredigend. De pensions, zowel in de nabijheid van het strand als in het dorp had den vele gasten. Zomerhuisjes, kam peerwagens en tot zomerverblijf in gerichte bunkers waren ook nu bij zonder in trek. Het kampeerterrein blijkt, mede dank zij het voorbeel dige toezicht en leiding van de heer de Keunink, ccn goede aanwinst voor Cadzand. De door de V.V.V. georganiseerde bustochten naar Brugge en Gent werden een groot succes, waaraan het slechte weer zeker niet vreemd is geweest, omdat een verblijf aan het strand deze zomer nu niet altyd even aangenaam was. HET WEER.. Daardoor zyn we tevens gekomen aan een thema, dat de genele zo mer heeft beïnvloed: de slechte weers omstandigheden. Wanneer men met de caféhouders spreekt hoort men weinig optimistische geluiden. Slecht, slecht en nog eens slecht, dat is het commentaar. Want deze caféhouders, evenals de eigenaar van de wafel- bakkerij en andere zakenmensen moeten het voornamelijk hebben van de dagjesmensen, die bij mooi weer, bij duizenden naar Cadzand trekken. Dat bezoek is dit jaar een grote strop geworden. Daar komt bij dat vele gasten, die voor geruime tijd gehuurd hadden, ontijdig zijn vertrok ken en sommigen lieten zelfs hele maal verstek gaan, al werd dan ook in de meeste gevallen de hotel- of pensionprijs betaald. IN GROEDE. Ook in Groede, waar men welis waar niet is ingesteld op dagjes mensen, was het seizoen niet bij zonder goed. Naar wij van de voor zitter van de V.V.V. vernamen, was speciaal het voor- en na-seizoen slecht. Augustus heeft daarentegen veel goed gemaakt, omdat er toen heel wat pensiongasten zyn geweest. Verheugend is het dat er ook in het dorp steeds meer pensionruimte be schikbaar wordt gesteld. Het arbeiderslogeerkamp was dit jaar echter niet beschikbaar, maar men verwacht dat volgend jaar daar in meer grote families kunnen wor den ondergebracht. Eindelijk ls er nu ook vergunning verleend voor de bouw van zomerhuisjes achter de duinen. De plannen zyn reeds ge reed, zodat verwacht mag won' dat zij er volgend jaar zullen staan, ïgamgiden zyn er genoeg. Tevens heeft men goede hoop dat de weg naar het strand dan van een nieuw wegdek zal zyn voorzien hetgeen een grote verbetering zal betekenen voor wandelaars en fiet sers. Tenslotte ook Nieuwvliet had te lyden van het slechte weer, hetgeen speciaal voor „Elderado" een strop VERBLIJDENDE ACTIVITEIT Wederom bouw van zakenpanden gegund. Zoals de Middelburgers dageiyks kunnen aanschouwen, heerst er mo menteel in de kern van hun stad gelukkig weer een vry grote bouwactivi teit en deze zal spoedig nog toenemen. Naar wy vernemen is thans de bouw gegund van drie nieuwe zakenpanden, welke respectievelijk aan de Markt, het Plein 1940 en de Koorkerkstraat zullen verrijzen. Twee van deze panden, die onder architectuur staan van de architect J. B. van Wuijckhuijse te Middelburg, zullen voor rekening van de N.V. Brouwerij d'Oranjeboom worden op getrokken. De beide panden, waarin een café zal worden gevestigd, heb ben een frontbreedte van 12 meter. Het ene pand wordt aan de Markt ge bouwd naast de levensmiddelenzaak van de neer J. Polderman; gelijk vloers komt het café, op de verdie ping zijn een vergaderzaal, een ver gaderkamer en een woning ontwor pen. Het andere pand van de brou. werij komt aan Plein 1940 tussen de zaken van de heren L. J. van 't West- ende en J. Merk en omvat een café en een woning. Het werk is gegund aan de firma Burgers. Het Plein 1940 zal na vol tooiing van deze bouw op één pand na dat moet komen op de hoek van de Gortstraat en het plein geheel gesloten zyn. Op de Markt blyven straks nog twee gaten te vullen. Het derde zakenpand wordt aan de Koorkerkstraat, naast de fruitzaak van de heer Ingelse, gebouwd voor rekening van de heer C. M. Flipse. Architect <s de heer B. J. J. M. Ste vens uit Haarlem en het werk is op gedragen aan de firma De Rijk en Minderhout te Middelburg. De heer Flipse zal in het pand zyn bloemen- zaak vestigen. VELE PANDEN IN AANBOUW. Behalve de hierboven genoemde panden, zijn er thans niet minder dan tien zakenpanden, waaronder enige kapitale gehouwen, in aanbouw. Bo vendien zijn nog elf woningen in de binnenstad in uitvoering, terwijl voorts goede vorderingen worden ge maakt met het enorme complex, dat voor de R.K. Stichting Bejaardenzorg aan de Lange Noordstraat en Bach- tensteene in aanbouw is. Bovendien is dezer dagen de gun ning te verwachten van twee zaken panden. die de opening, welke in de straatwand van de Lange Delft tus sen de zaak van de heer Wagenvoort en het in aanbouw zijnde pand van NA VERKEERSONGEVAL OVERLEDEN. Maandagmiddag is in het Alge meen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom overleden de heer P. Vergou wen, boomkweker-bloemist van de Stichting Vrederust, die vorige week de Moerstraatsebaan by een aan- jding was betrokken en toen een schedelbasis-fractuur had opgelopen. De heer Vergouwen werd geboren te Zuidzande in Zeeuwsch Vlaande ren. Hy zou binnenkort zijn veertig jarig dienstjubileum herdenken. Oplichter leefde van voorschotten. Enkele weken geleden bood zich by een Goese hotelhouder eèn man als kok aan. Met een mooi praatje wist hy alvast op zijn salaris een voor schot te krijgen, doch daarna liet hy zich niet meer zien. Dit „spelletje'1 herhaalde zich in tal van gemeenten, totdat hy in handen viel van de poli tie. Momenteel maakt hij een „tour nee" langs de verschillende plaatsen waar hij zich aan deze opiichters- >ralctijken schuldig maakte. Zo werd S„ zonder bekende woon- of vérbiyf- plaats, door de Haagse gemeentepoli tie ter beschikking gesteld van de In specteur van politie te Goes. De man heeft bekend en zal'nu verder op transport gaan naar Meppel. Onderscheidingen uitgereikt door de A.N.W.B. Door de A.N.W.B. zUn aan de vol gende chauffeurs onderscheidingen uitgereikt: Voor 25 jaar trouwe dienst de on derscheiding in goud aan: L. Stof berg, chauffeur by de fa. Woittiez te Breskens en aan A. van der Walle en D. Ekkebus, chauffeurs by de fa. Cambier te Breskens. De onderscheidingen in zilver voor 12% jaar trouwe dienst aan: J. v. d. Lyke, chauffeur by d© fa. Woittiez te Breskens, A. Versprille, chauffeur by de fa. du Bois te Breskens, L. Vis ser. J. M. Besemer, J. Muson, B. Schaap, J. Vasseur, A.- van Belóis, K. Schouten, M. Dirkx en A. Focke, allen chauffeurs by de Stoomtram Breskens-Maldeghem. de heer Imanse resteert, zullen slui ten. De Lange Delft zal daarna nog maar vier gaten vertonen. Een enor me vooruitgang, wanneer men in zijn herinnering terug roept, dat men drie jaar geleden van de St. Janstraat uit door de Lange Delft kijkende het Plein 1940 kon zien! Ook Bachten. steene, eertijds door ons vergeleken met startbanen van een vliegveld, on dergaat de laatste tijd een ware ge daanteverandering. Hoewel men in Middelburg niet mag mopperen, wanneer men de toe stand in de binnenstad vergelykt met die in een verwoeste stad als Rotter dam, waar de eerstkomende tien ja ren slechts het kernplan een ge deelte van eert herbouwplan tot uitvoering zal komen, dient toch niet te vroeg te worden gejuicht. De stadskern is nog niet geheel volge bouwd en het wordt in verband met de financiële omstandigheden voort durend moeilijker plannen te reali seren. Het valt te wensen, dat men het huidige tempo vol kan houden; dan heeft Middelburg een goede kans, dat over enkele jaren de wonden, die de oorlog de binnenstad toebracht, geheeld zijn. Helaas zal het volbou wen van de Rotterdamse kaai en de Breestraat voorlopig nog wel een groot probleem blyven. Een request naar Den Haag? Hoewel aanvankeiyk nog overwo gen is geen gevolg te geven aan de opdracht van het Bedrijfschap voor Zuivel, is de melkhandel te Middel burg en St. Laurens er gisteren zij het onder protest toen toe overge gaan om de losse melk een cent duur der dan tot dusver te siyten. Zoals gemeld is deze tijdelijke prijsverho ging (tot en met 23 Februari) door het Bedrijfschap opgelegd, omdat men MiddelburgSt. Laurens beschouwt als „tekortgebied" en verzetten de slyters zich tegen deze maatregel, omdat zij het onjuist achten, dat Middelburg en St. Laurens op Wal cheren in een uitzonderingspositie worden geplaatst. Vandaag zullen de directie van de Coöp. Zuivelfabriek te Middelburg, de Rijkszuivelconsulent voor Zeeland en het bestuur van de Coöp. Meikin- koopvereniging „Samenwerking" te. Middelburg de kwestie bespreken en- nagaan, of liet geen aanbeveling ver dient èen request naar Den Haag te zenden, teneinde aldus tc trachten opheffing van de als onredelyk be schouwde maatregel te verkrijgen. Huis van Betje Wolff in Beemster wordt gerestaureerd. De houtworm knaagt in het huis van wylen Betje Wolff in de Beem ster. Dit huis, dat is aangekocht door het historisch genootschap „Jan Adriaansz Leeghwater" en als mu seum zal worden Ingericht, moet dringend worden gerestaureerd. Daartoe heeft het bestuur zich verze kerd van de medewerking van specia listen, o.a. architect Rooyaards, die reeds het studeervertrek van wyien Betje Wolff heeft onderzocht en heeft verklaard, dat het mogelyk is dit kamertje weer in de oorspronke lijke toestand terug te brengen. Ge leidelijk zal men daarna het gehele interieur onder handen nemen, moge lijk gemaakt door financiële steun uit het Anjerfonds en andere instel lingen. De mosselzaadvisserij. Maandag vertrokken uit Yerseke ongeveer 25 schepen om voor de Ne derlandse kust van Vlissingen tot de Brielse Maas de mosselzaaavangst te beoefenen. Het schijnt dat daar op sommige plaatsen overvloedig zaad is gevallen, en daarom is men er dade- ïyk op uitgegaan. De vraag naar con sumptiemosselen is groot. Er worden dan ook verscheidene schepen van de Waddenzee verwacht in de eerstko mende dagen. Arbeider te Middelburg stal een horloge. Vorige week miste iemand, die zich op een bouwwerk te Middelburg be vond, zyn horloge. Thans is uitgeko men, dat een arbeider, zekere Van O., die gehuisvest ls in het plaatseiyk DUw-kamp, het uurwerk had gesto len. Tegen de man zal proces-verbaal worden opgemaakt. Pseudo-vogelpest te Terneuzen. By het pluimvee van Inwoners der gemeente Terneuzen ls pseudo-vogel- pest geconstateerd. Hun kippen zyn afgemaakt en verbrand. Waarschyniyk ls de besmetting overgebracht door kippen, die zq' hebben gekocht van onbekende pluimveekooplieden. In verband met het voorkomen van deze ziekte is met Ingang van heden een ophok-gebod afgekondigd voor katten, honden, duiven en kippen in de gemeente Terneuzen. Bovendien worden zy, die menen pseudo-vogel pest op te merken by hun kippen, dringend aangeraden daarvan direct mededeling te doen ter gemeentese cretarie. DE CURSUS HERSTEL BROMFIETSEN. De opening van de nieuwe cursus ln herstel van bromfietsen in de Technische school te Middelburg is uitgesteld tot Woensdagmiddag 19 September

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2