PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vredesverdrag met Japan getekend De plaats van Góes in de Zeeuwse samenleving D£ BILT Luchtslag boven front in Korea Prinses bood blinde, rijke Amerikaan haar ogen aan EX-NAZI'S STICHTEN VERBOND VAN DUITSE SOLDATEN K.L.M. gaal voor het eerst op Japan vliegen MORGEN WORDT ULTIMATUM AAN ENGELAND OVERHANDIGD Lichtpetroleum halve cenl goedkoper 194e Jaargang - No. 213 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwae Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Balllntijn PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Boaahardt. ABONNZMENTSPRIJ8 97 Ct. per week t 4.53 p. lew. tr. p. p. t 4.80 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 10 Sept. 1951 ADVERTENTIEPRIJS et. per mm. Minimum p. advertentie f 3.— ing. mededelingen drlemael tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) van 1—3 regels f L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer Giro nr. 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur. Vllssingen Walstr 58—80. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Wburg Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2 Goes L. Voratatr. 63. tel, 2475 (b.g.g. Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102: Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 28 CONFERENTIE TE SAN FRANCISCO TEN EINDE Afgevaardigden van Sow jet-blok verlieten voor de ondertekening Operagebouw Afgevaardigden van acht-en-veertig landen en van Japan hebben Zater dag 18.12 uur Nederlandse tijd het vredesverdrag met Japan gete. kend. De Sowjet-Unie, Polen en Tjecho-Slowakjje waren niet by de onder, tekening aanwezig. De plechtigheid duurde 68 minuten. De Japanse pre mier Yosjida tekende als laatste. De andere landen hielden de alfabetische volgorde aan. Argentinië tekende als eerste. Zodra de ondertekening be gon, verlieten de afgevaardigden van het Sowjet-blok het operagebouw te San Francisco. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebard- jo, werd stormachtig toegejuicht toen hjj zijn handtekening zette. Hy had de instructie om te tekenen pas de vorige dag van zijn regering ontvangen. De conferentie te San Francisco werd door Acheson gesloten. Het vredesverdrag moet door de Japanse rijksdag en een meerderheid van de 14 sleutellanden uit de com missie voor het Verre Oosten worden geratificeerd alvorens het van kracht wordt. Het zal in geen geval in werking treden voordat het door de Verenigde Staten is geratificeerd. VEILIGHEIDSOVEREENKOMST GETEKEND. Vrijwel onmiddellijk na de onderte kening van het vredesverdrag, heb ben de Verenigde Staten en Japan een veiligheidsovereenkomst gete kend, waarbij Amerika het recht krijgt land-, lucht- en zeestrijdkrach ten in en om Japan te houden, nadat de geallieerde bezetting geëindigd is door het vredesverdrag. De ondertekening geschiedde op het hoofdkwartier van het Ameri kaanse zesde leger te San Francisco. Voor de V.S. tekenden minister van buitenlandse zaken Acheson, ambas sadeur John Foster Dulles en twee senatoren. Voor Japan premier Yos jida. Gromyko, de Russische plaatsver vangende minister van buitenlandse zaken, heeft Zaterdag te San Fran cisco op een persconferentie ver klaard, dat een vredesregeling in het Verre Oosten onmogelijk is zonder de deelneming van de Sowjet-Unie aan het vredesverdrag met Japan. Rustige verkiezingen in Griekenland. In Griekenland zijn Zondag verkie zingen gehouden. In de grote steden was de politie gereed om iedere de monstratie te voorkomen en zonodig van haar wapens gebruik te maken. Voor zover bekend zijn er echter geen ongeregeldheden voorgekomen. Ongeveer 2 millioen kiezers, alleen mannen, hebben hun stem uitge bracht. De volledige uitslag van de verkiezingen wordt niet voor heden avond verwacht. De belangstelling gaat vooral uit hoe de rechtervleugel, ae Populisten onder Tsjaldaris en de nieuwe Griekse partij van veldmaar schalk Popogos uit de bus zal komen. Strijd op de grond neemt af. Tijdens een luchtgevecht van 25 minuten tussen 28 Amerikaanse straaljagers en 70 Migs van de Noor delijken Zondag boven het front in Korea, zijn verscheidene toestellen van de Noordelijke luchtmacht ver nietigd. Ook Zaterdag kwam het tot grote luchtgevechten. De Britse admiraliteit heeft Zon dag bekend gemaakt, dat mariniers twee nieuwe landingen achter de vij andelijke linies op de Westkust van Korea hebben uitgevoerd. De strijd op de grond schijnt vol gens de laatste berichten af te ne men. Het opperbevel van de V. N. heeft Zondag nog twee boodschappen ont vangen van generaal Nam II, waarin de jongste antwoorden der geallieer den op communistische protesten te gen „schendingen van de neutrale zóne van Kaesong" als „geheel onbe vredigend" gekenschetst worden. Ra dio Peking critiseerde opnieuw het voorstel van generaal Ridgway om over een andere plaats voor het voe ren van de wapenstilstandsbesprekin gen te onderhandelen. Het voorstel was een „geallieerde valstrik". Bo vendien beschuldigde de Chinese om roep de geallieerden opnieuw van schendingen van de neutrale zöne. Radio Moskou deelde Zondagavond mede, dat de Noord-Koreanen Zater dag bij de Oostkust van Korea een oorlogsschip der V.N. tot zinken heb ben gebracht. Het schip was „de wa teren van Wonsan binnengedrongen". Vliegtuig stortte op huis: 13 doden. Zaterdag is bij Sao Paulo (Bra zilië) kort na het opstijgen een Bra ziliaans vliegtuig op een huis ge stort. In het huis werden drie perso nen gedood. Voorts zijn de beman ning van vier koppen en zes passa giers omgekomen. Vijftien passagiers werden gewond. Bemanning sprong uit vliegtuig. Een Amerikaans vliegtuig van de weerkundige dienst is ongeveer drie honderd kilometer ten Oosten van Groenland neergestort, nadat een motor in brand was gevlogen. De bemanning is uit het vliegtuig ge- spangen. Hij noemde het huidige verdrag „een ontwerp voor een nieuwe oor log". „Het Brit-Amerikaanse verdrag" bereidde de weg voor een nieuwe oor log en een herleving van het Japanse militarisme. De volksrepubliek China, die niet was uitgenodigd, zou dit niet vergeten en wel weten hoe zij haar belangen moet beschermen. John Foster Dulles noemde hij „een doorgewinterde oorlogsstoker". GROMYKO HIELD VERSLAGGEVERS VAST. De persconferentie van Gromyko was nog aan de gang, toen de afge vaardigden van de 49 landen zich reeds verzameld hadden voor de on dertekening van het vredesverdrag. De 300 verslaggevers, die Gromy ko vragen stelden, werden hoe langer hoe rustelozer^ terwijl Gromyko's antwoorden steeds langer werden. Tenslotte riep een verslaggever uit: „Waarom riep U ons eigenlijk hier? U hebt niets nieuws verteld". Een ander riep: „U wilt ons alleen maar hier houden". Daarop renden alle journalisten naar de deur om op tijd te zijn voor de ondertekeningsplechtigheid in het Operagebouw. Zondag is de Russische delegatie na de conferentie reeds uit San Fran cisco vertrokken. De Nederlandse ge delegeerden vertrekken vandaag. MINISTER STIKKER HEEFT GAL A AN VAL. Minister Stikker heeft de Vrijdag avond-vergadering van de conferen tie te San Francisco niet bijgewoond. Hij had een lichte galsteenaanval. De minister bleef op zijn kamer en be gaf zich vroeg ter ruste. Zij wacht thans op een millioen dollar. De Franse prinses d'Anjou wacht thans in Montreal op Amerikaanse advocaten, die haar een millioen dollar zullen overhandigen. Zij had namelijk gehoord, dat een zekere Charles Ross, een rijke Amerikaan, zijn gezicht zou verliezen, als hij geen hoornvlies in zijn ogen zou laten zet ten. Ross wenste echter geen ge bruik te mkken van het hoornvlies van een overledene. Zy had hem toen haar ogen aangeboden. De prinses ontving geen antwoord op haar aan bod, doch hoorde vier maanden later dat Ross overleden was en haar een millioen had nagelaten. De Ameri kaanse autoriteiten lieten haar niet in de Verenigde Staten toe, zodat zij haar intrek nam in een hotel te Mon treal om de advocaten af te wach ten. BIJEENKOMST TE BONN Guderian, Ramcke en von Manteuffel maken deel uit van de organisatie. Op een vergadering van rond 50 voormalige generaals, stafofficieren en soldaten van de vroegere Duitse weermacht, die verschillende soldaten- bonden vertegenwoordigden, is Zaterdag te Bonn het „Verbond van Duitse soldaten" opgericht. Tot het voorlopige bestuur behoren 24 oud-militairen van alle rangen, onder wie de generaals Guderian, Ramcke, von Manteuf fel en admiraal Gottfried Hansen. Alle huidige soldatenbonden zullen In de nieuwe organisatie opgaan. Het doel van de nieuwe bond is de behartiging der sociale belangen van oud-militairen, de strijd voor recht en vrijheid van zich nog in krijsgevangenschap bevindende Duit sers en inschakeling in de kwestie van een Duitse bijdrage tot de ver dediging. Het verbond zou zich boven iedere partijpolitiek stellen. Vijftig afgevaardigden, onder wie de generaals Guderian. Von Manteuf fel en Ramcke. hebben een pro gramma van zeven punten opgesteld. Zondag vormde de vraag, of de „Stahlhelm" tot de bond zal worden toegelaten, een van de hoofdpunten van bespreking. Zaterdag hebben af gevaardigden van de „Stahlhelm" zon der uitnodiging de oprichtingsverga dering bijgewoond. Een functionaris van de Zaterdag opgerichte bond van Duitse soldaten heeft verklaard, dat de bond aan dringt op een Westduitse bijdrage aan de Europese verdediging, doch de Westduitsers moesten „dezelfde rech ten gegeven worden als de andere vol- Werk aan Hoogovens wordt herval. De Unieorganisaties bouwbedrijf Den Haag delen het volgende mede: In een Zaterdagmorgen gehouden bijeenkomst van de Unieorganisaties bouwbedrijf Den Haag, bezocht door een en twintig werknemers, betrok ken bij het conflict met de firma Boe- Ie en Van Eesteren, is beslaten van daag (10 September) het werk aan de hoogovens te hervatten onder de door de Unieorganisaties gestelde voorwaarden. „Reus van Rotterdam" krijgt auto naar maat. „De reus van Rotterdam", Henk Rijnhout, is op het ogen blik in Antwerpen om zich, naar men zegt, een auto te la ten aanmeten. Rijnhout is nl. 2.40 lang en een „gewichtig" man: 230 kg. Vermoed wordt, dat een der in Antwerpen gevestigde auto- montagefabrieken deze Rotter dammer als reclameman wil gebruiken. UITBARSTING VAN VULKAAN OP EILAND AMBRIN. Op het eiland Ambrln, behorende tot de nieuwe Hebriden, is Zondag de vulkaan Maroen actief geworden. Bij na alle kokosaanplantingen zijn ver nield. Er zijn geen mensenlevens te betreuren. ken van de Westelijke wereld voor zichzelf opeisen". De bond is bereid om voor de vre de samen te werken met oudstrijders- organisaties in het buitenland, aldus de functionaris. Dr. Schumacher, de leider van de Duitse Socialistische Partij, heeft verklaard, dat de Duitse oudstrijders het recht hebben zich ter behartiging van hun sociale belangen aaneen te sluiten, doch hij verklaarde zich te genstander van oudstrij dersverenigin gen met een politiek karakter. Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken en de heer J. H. van Royen, de Nederlandse Ambassadeur in de Verenigde Sta ten, arriveren aan het hotel te San Francisco voor een onderhoud met de Amerikaanse Staatssecretaris, Dean Acheson, inzake de Japanse vredes conferentie. Links: minister Stikker. Ook een nieuwe luchtlijn op Australië Naar wij vernemen zal de K.L.M. begin December twee nieuwe lucht lijnen openen en wel op Japan en op Australië. De dienst op de lijn Amsterdam Tokio wordt eenmaal per week uit gevoerd. Gevlogen wordt van Am sterdam via Bangkok naar Tokio. De lijn AmsterdamSydney wordt eveneens een keer in de week ge vlogen. De route loopt van Amster dam via Biak (Nieuw-Guinea) naar Sydney. Beide diensten zullen worden uit gevoerd met Lockheed „Constellati- on"-toestellen. De K.L.M. heeft nog nimmer een luchtlijn op Japan gehad. Beurtvaarttarief verhoogd. Nadat kortgeleden -ie spoor- en wegvervoertarieven reeos zijn ver hoogd, heeft thans ook de bcurtvanrt toestemming verkregen om haar ta rieven te verhogen. De toesla? van 5 welke mocht worden berekend, is met ingang van 5 September ge wijzigd in een toeslag van 10 Limburg voelde aardschok. In een zeer groot deel van Limburg is in de nacht van Vrydag op Zater dag een aardschok waargenomen. De schok duurde minstens een minuut. Twee doden bij motor ongeluk. Op de Deventer straatweg te Apel doorn is Zaterdagmiddag de 19-jari- ge motorrijder H. van der S. uit Apeldoorn met zijn motor tegen een boom gereden. Hij was op slag dood evenals zijn duopassagier, de 22-jari- ge J. W. Het slachtoffer reed met grote snelheid en vloog uit de bocht. Aartsbisschop Stepinac in vrijheid? Volgens een telefonisch bericht van de correspondent van de „Neue Zü- richer Zeitung" is de Joegoslavische regering van plan aartsbisschop Ste pinac van Zagreb, die in 1946 tot 16 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, uit de gevangenis te laten. De bewegingsvrijheid van de aarts bisschop zou echter beperkt blyven. Hij zou een klooster toegewezen krij gen als verblyfplaats. Liefhebbers voor reisje naar de maan De secretaris van de Britse inter planetaire vereniging heeft medege deeld, dat honderden personen in en buiten Engeland hebben gevraagd de eerste reis naar de maan te mogen meemaken. Niet alle liefhebbers zijn jonge mensen, aldus de secretaris, velen zijn van middelbare leeftyd en zul len wel ouderdomspensioen genieten tegen de tijd, dat de eerste reis ge maakt zal kunnen worden. Zaterdag is het astronaut!sche con gres, dat vijf dagen heeft geduurd, te Londen gesloten. Er is een internationale vereniging van astronauten gevormd, waaraan tien landen deelnemen. Het brandstoffenvraagstuk zal het belangrijkste punt bij cosmische rei zen vormen. In 25 jaar zou het moge lijk zyn naar de maan te reizen. EEN ONZER OUDSTE STEDEN Daar leven frisse denkbeelden De plaats van Goes in de Zeeuwse samenleving is zonder enige twijfel een merkwaardige. Goes is klein, het is kleiner dan Middelburg, het is klei ner dan Vlissïngen. Het beschikt noch over de grootindustrie, waarop de Scheldestad kan bogen, noch over de waardigheid, waarop Middelburg als provinciale hoofdstad zo trots is. Het mist de betekenis, die Terneuzen heeft als havenstad en de nijverheidsreputatie, die Sas van Gent geniet. En toch is het niet simpelweg de vierde gemeente der provincie Zeeland, de vierde na Vllssingen, Middelburg en Ternenzen, dat zowaar enige tientallen inwoners meer heeft dan de Geuzenstad. Goes is meer: het is de volkomen evenknie van de drie andere genoemde gemeenten. MOSSADEQ DREIGT OPNIEUW Binnen 15 dagen uitwijzing van Britse technici uit Abadan. De Perzische eerste minister, Mohammed Mossadeq, heeft Zondag de Perzische Kamer medegedeeld, dat hy Engeland een ultimatum zal stel len, zonder de motie van vertrouwen, waarom hy de Kamer had verzocht. Het ultimatum zal Dinsdag aan Averell Harriman worden overgemaakt, die voor doorzending aan Groot-Brittannië zal zorgdragen. Mossadeq heeft gedreigd met het uitwijzen van de 350 Britse technici in Abadan, indien Engeland niet binnen 15 dagen na overhandiging van het ultimatum de besprekingen over het oliegeschil zou hervatten. De vice-president, Fatemi, heeft verklaard, dat Tsjecho-Slowakye on- middellyk 500.000 ton olie wil kopen en later 2 millioen ton. Tsjecho-Slowa kye zou bereid zyn zelf de benodigde tankschepen beschikbaar te stellen. VEERTIG UREN DE TUD De Perzische regering heeft de op positie-afgevaardigden veertig uren de tijd gegeven om hun afkeuring kenbaar te maken. In politieke kringen te Teheran ge looft men niet, dat de oppositie zal proberen op de zitting van Dinsdag de meerderheid tegen het ultimatum achter zich te krijgen. Zy weet, dat zij deze meerderheid niet kan beha len en dat de enige manier om Mos- sadeqs plannen te dwarsbomen is, uit het parlement weg te blijven, zo dat het quorum niet aanwezig is en de vergadering niet kan doorgaan. In verband met het vervallen van de omzetbelasting ls de prys voor llcht-petroleum met een halve cent per liter verlaagd. Franse regering verhoogt minimumloon. De Franse regering heeft met in gang van vandaag het nationale mi nimumloon, de gezinstoeslagen en de ouderdomspensioenen verhoogd, doch tegelijkertijd een verhoging van de prijzen van kolen, electnciteit en staal aangekondigd. Een Franse arbeider, die 45 uur per week werkt zal thans piet minder dan 20.000 francs per maand mogen verdienen. Bovendien heeft hij recht op vergoeding van reiskosten tot een bedrag van 800 francs per maand. De Franse regering heeft voorts medegedeeld, dat zij de strijd tegen ongeoorloofd hoge prijzen met grote re kracht zal voortzetten. Militairen en politie bewaakten het parlementsgebouw toen Mossadeq zijn mededeling deed over het zen den van het ultimatum. Het was de tweede keer in vier dagen, dat hii de Kamer bijeen geroepen had voor deze kwestie. Mossadeq verklaarde niet bevreesd te zijn voor de oppositie en zei, dat hij niet van zins was af te treden. Mossadeq verklaarde, dat de Sjah geen vrees behoefde te koesteren, dat hij, Mossadeq, het huidige regiem in een republiek zou veranderen. Fel ageerde de Perzische premier tegen de missie van Stokes, die in Perzië onderhandelingen heeft ge voerd. Volgens de premier zou Sto kes begin Augustus met „andere" be doelingen in Perzië zijn gearriveerd, dan uit zijn later aangenomen hou ding bleek. Fatemi heeft nog verklaard, dat als de oppositie-afgevaardigden verschij nen op de speciale zitting van de Ka mer van Dinsdag en zy er in slagen de meerderheid te behalen bij de stem ming over het voorgestelde ultima tum, dit niet verzonden zal worden. Men zou natuurlijk de vraag kun nen stellen, waaraan het dan zijn po sitie ontleent. Maar die vraag naar gewoonte stellen is haar naar ge woonte beantwoorden enonvolle dig beantwoorden. Want met de mededeling, dat Goes het agrarisch centrum van Zeeland is, is men er al weer niet. Natuurlijk, Goes is het agrarisch centrum. Vrijwel alle landbouwlicha- men van enige betekenis zijn in de Bevelandse hoofdstad gevestigd. Ver gaderen de 'Zeeuwse boeren, meestal is Goes de plaats van samenkomst. Komt dat echter alleen doordat Zuid en Noord-Beveland zulke belangrijke landbouwgebieden zijn. of spelen er andere factoren een rol bij? Dat laat ste is inderdaad het geval. Goes is een der oudste steden van Zeeland en een stad verliest nimmer de faam, die zij daaraan ontleent. Kan men Veere wegdenken uit het tegen woordig beeld van Zeeland? En toch heeft het alleen de betekenis van zijn vismijn en zijn onvolprezen schoon heid over van zijn vroegere glorie en niet te vergeten zyn sfeer. Zou Zie- rikzee zo belangrijk zijn, als het alleen maar de hoofdstad van Schouwen en Duiveland was en niet tevens een der groten van weleer? Er bestaat tussen de Zeeuwse ste den en gemeenten onderling een ge zonde naijver. Spreek met een Mid delburger en hij zal u verzekeren, dat Middelburg de parel der Zeeuwse ste den is. Maar ga een half uur later naar Vlissingen en probeer een recht geaard inwones van de Scheldestad wijs te maken, dat Vlissingen niet in betekenis kan halen bij Middelburg. Hij zal u met vlammende ogen aan zien en al zijn overtuigingskracht in het vuur brengen om u aan te tonen, dat het in Middelburg een ietwat stof fige beweging is en dat er goed be schouwd maar één waarlijk belang rijke stad in Zeeland is: Vlissingen! En ga dan met rechtgeaarde Mid delburgers en Vlissingers eens praten over Goes! Terneuzen kunt ge rustig in het geding brengen. Het schijnt veraf en dus ongevaarlijk. Maar Goes, dat ziet men als een mededinger, als een stad, die Vlissingen en Middel burg in de toekomst wel eens zou kunnen overvleugelen. Het kan voor komen, dat men in zulk een gesprek de Ganzenstad ervan beschuldigt, dat zij profiterend van haar gespaard blij ven tijdens de oorlog trachtte Middel burg en Vlissingen te overvleugelen in veel sneller tempo, dan langs ba nen der geleidelijkheid mogelijk zou zijn. Rijzen ergens plannen, de Vlissin gers en Middelburgers hebben de nei ging om ertegen te waken, dat het resultaat dier plannen in Goes komt; zij hebben de neiging om voor hun eigen belangen op te komen. En hier raakt men het feit, waaraan Goes zyn merkwaardige plaats in de Zeeuwse samenleving inderdaad ont leent. Goes is actief en de mensen, die er wonen hebben frisse denkbeelden. Zij zyn niet gebonden aan het indus trieel karakter, zy hebben geen reke ning te houden met de waardigheid, die Middelburg heeft hoog te houden als provinciale hoofdstad. Goes is een stad, waar, met de eman cipatie van de boerenstand, een andere wind is gaan waaien, een stad, die de neiging heeft zich aan te melden en er in ieder geval voor zorgt, dat zij niet over het hoofd wordt gezien. Goes eist zijn rechten op en het vraagt om aandacht. Er is beweging en een on miskenbare wil om vooruit te komen als gemeente, als stad. Daarmede is niets ten nadele van andere gemeenten gezegd. Maar Goes is naijverig op andere Zeeuwse centra en het wekt de naijver op van andere Zeeuwse centra en het is daardoor een stimulerend element in de Zeeuwse samenleving. En daaraan ontleent het zijn grote betekenis, een betekenis, die inder daad zeer veel groter is dan die van gemeenten van dezelfde omvang in andere provincies. Lang niet ieder initiatief, dat in Goes genomen wordt, wordt verwe zenlijkt op even grootse schaal als in de bedoeling lag. Er zijn te vaak rem mende factoren. Wat natuurlijk is. Maar de Goesenaren laten zich niet uit het veld slaan. Na iets wat minder goed geslaagd is. staan zij al weer klaar met een nieuw denkbeeld, dat ten doel heeft om de aandacht te ves tigen op Goes als landbouwcentrum. Goes als winkelstad. Goes als handels centrum, Goes als toeristenstad. Die activiteit, dit initiatief, deze wil om mee te tellen en een leidende po sitie te behouden, zij doen weldadig aan. En zij zijn voor een provincie als Zeeland van niet te onderschatten waarde! VOORSPELT ZONNIG EN VRIJ WARM. Geldig tot Maandagavond. In het Oosten van het land hier en daar ochtendmist. Overigens droog en zonnig weer met een matige Oos- telyke wind en vry warm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1