PROVINCIAL ZEEUWSE COURANT Gommunisten ontketenen offensief aan Westelijk front in Korea Ook Zeeland moet zuinig zijn op zijn cultuurgrond DIRECTEUR VAN GASBEDRIJF MET ZIEKTEVERLOF GESTUURD STIKKER ZAL VREDESVERDRAG TEKENEN ZONDER VOORBEHOUD BILT Kantlijn Kirk sprak een half uur met Wysjinsky Engeland wil niet meer onderhandelen met Perzië Programma goedgekeurd voor Amerikaanse bases Vandaag Ï94e Jaargang No. 211 Dagblad uitgave van de örrna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Balllntfln. PL verv.: W. Leertouwer en EL A. Boss hardt ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per week f 455 p. kw. Ér. p. p. i 450 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VUSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 7 Sept 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 rcgcla f 1.—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer Giro nr 353300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr 50—60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) MTiurg Lor.dense Kaai 29. teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, teL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Terneuzen: Brouwerljstr. 2; Zlerikzee: N. Bogcrdstr. C 160. teL26. Strijd nabij Kaesong ontbrandt Grootste slag sedert het begin der onderhandelingen Ridgway wil nieuwe plaats voor conferentie Donderdag: zijn communistische troepen, die door tanks werden vooraf gegaan, een verrassende en grote aanval begonnen aan het Westelijk front in Korea. Het terrein van de strijd lag op 12 16 ltm., van de neutrale zö- ne van Kaesong in de buurt van Nontsjon. Honderden jagers en bommen werpers vlogen over Seoel op weg naar het strijdtoneel. Een afdeling Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen heeft zich na hard nekkige gevechten uit een omsingeling kunnen bevrijden. Hoewel de censuur bijzonderheden over de slag ophoudt, blijkt uit de eerste berichten, dat de actie van de communisten de grootste is in de Wes telijke frontsector sedert het begin van de onderhandelingen. onderhandelingen kunnen worden voortgezet zonder dat zij onderbro ken worden". De opperbevelhebber der V.N., ge neraal Matthew Ridgway, heeft de Chinezen en Noord-Koreanen een nieuwe plaats voorgesteld voor het voeren van besprekingen om een ein de te maken aan de strijd op Korea. In zijn verklaring stelt Ridgway een bijeenkomst voor van verbin- dingsqfficieren, die terstond een be slissing moeten nemen over een an dere plaats dan Kaesong, „waar de Hit Zeeuws Tijdschrift heeft zijn eerste jaargang voltooid. Met zijn volgend nummer zal het tweede beginnen. Allereerst dient geconstateerd, dat de redactie het in deze eerste twaalf maanden niet gemakkelijk heeft ge had. Het is lastig om in een kleine provincie als Zeeland voldoende goe de medewerkers te vinden. Het is moeilijk om zonder ervaring op dit gebied een tijdschrift te starten en het ontbreekt aan voorbeelden om als richtsnoer te kiezen. Ten slotte valt het niet mee om in een provincie als Zeeland zoveel lezers te veroveren, dat het voortbestaan van een tweemaandelijks blad verze kerd is. Ondanks deze remmende factoren is het Zeeuws Tijdschrift in zijn eerste jaargang zeker het lezen over waard geweest. Het bevatte enkele voortreffelijke artikelen over onze provincie. Men herinnere zich de ge degen beschouwing van L. W. de Bree over de Vlaamse invloeden op het culturele leven van Zeeland voor de Münsterse vrede. Hans Warren schreef twee belangwekkende arti kelen, resp. over de Kaloot en over de avifauna van Zeeland. J. L. van Leeuwen bracht een goed gedocu menteerd overzicht van de Zeeuwse visserij, prof. dr. ir. J. T. P. Bijhou wer twee verrassende essays over het Zeeuwse landschap. Ten slotte was de overpeinzing van mr, J. C. J. van Schagen over Veere een juweel- tje. Als men aldus zeven bijdragen van een totaal van zeven en twintig als van blijvende waarde kan achten, dan is dat voor de redactie geen ge ringe lof. Toch mag bij het passeren van een mijlpaal ook de critiek niet zwijgen. Het kan zelfs nuttig zijn om juist bij de voltooiing van de eerste jaargang enkele kanttekeningen te maken. De zes nummers, die tot dusver verschenen, nog eens bestu derend, zal menigeen tot de slotsom komen, dat de redactie op vallend weinig aandacht heeft be steed aan de actuele problemen van Zeeland. Men had mogen verwach ten, dat een „Zeeuws Tijdschrift" zich niet slechts zou verdiepen in het verleden, niet in hoofdzaak on derwerpen zóu aansnijden, die slechts in beperkte kring belangstelling zul len ontmoeten, maar bovenal de he dendaagse ontwikkeling in Zeeland nauwlettend zou volgen en een spie gel zou zijn van hetgeen de Zeeuw se mens van heden in zijn dagelijkse doen en denken bezig houdt. Daaraan evenwel heeft het ontbro ken. Het blad verscheen in dezelfde maand, waarin Zeeland zijn cultuur bezit in het rijke Vlaanderen ten toon stelde. Node miste men daarom in het Zeeuws Tijdschrift een alge meen oriënterende beschouwing over het hedendaagse culturele leven van Zeeland. Juist omdat zo gaarne be weerd wordt, dat het Zeeland van na de oorlog een ènder Zeeland is geworden, bezield met nieuwe drif ten, zou zulk een beschouwing bui tengewoon belangwekkend zijn ge weest. De mosselziekte bedreigde een deel van de bevolking met economische ondergang, de Koninklijke Marine keerde naar Zeeland terug, de bo dem van Walcheren wordt herverka- veld, de Provinciale Planologische Dienst verricht baanbrekend werk, het toerisme in Zeeland ontwikkelt zich langs geheel onverwachte ba nen, de industriële problemen wor den met de dag actueler, verkeers wegen, oeververbindingen, water schapslasten, inpolderingen, wijzigin gen van gemeentegrenzen zijn regel matige gesprekstof. Natuurlijk: de dagbladen schenken aan deze problemen volop aandacht. Maar journalistiek is al te zeer ge bonden aan de actualiteit. Met al de nadelen daarvan. Een Zeeuws Tijdschrift heeft de kans om specialisten overal deze De geallieerde opperbevelhebber verklaarde, dat de gebeurtenissen van de laatste tijd het hem en de we reld volkomen duidelijk hadden ge maakt, dat een verder gebruik van de huidige conferentieplaats Kaesong onvermijdelijk tot nieuwe onderbre kingen van de wapenstilstandsbespre kingen en tot verder uitstel van een eventuele overeenstemming zou lei den. Volgens niet-officiële berichten zouden de geallieerde verbindingsof ficieren moeten voorstellen, dat de onderhandelingen zouden worden De Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Kirk, heeft een onderhoud gehad met de Sowjetrussische minis ter van buitenlandse zaken, Wysjin sky. Volgens de Amerikaanse ambassa de had Kirk om dit onderhoud, dat een half uur duurde, verzocht. „Kruistocht voor de vrede" begonnen in de V.S. In geheel Amerika is een „kruis tocht voor de vrede", waarvoor men 3.500.000 millioen r'nilar bijeen tracht te brengen, begonnen. In een speciale radio-uitzending kon men de stemmen van vijf voor aanstaande Amerikanen en het ge beier van klokken in verschillende wereldsteden beluisteren. Generaal Eisenhower sprak van Parijs uit en zelde o.m., dat hij erop rekende dat iedere Amerikaan aan deze actie zou deelnemen. BERICHT OVER „KAUKASISCHE" TROEPEN TEGENGESPROKEN Volgens Radio-Peking heeft een communistische correspondent te Kaesong de berichten over „Kauka- voortgezet aan boord van een neu- j sische" troepen aan het front in traal schip in de Koreaanse wateren. Noord-Korea tegengesproken. GEMEENTERAAD VAN ALPHEN GRIJPT IN Explotatietekort van een half millioen gulden Ilcfc tekort bij het gemeentelijk gasbedrijf van Alphen aan de Rijn, dat alleen over 1950 ruim 145.000.heeft bedragen, maar sinds de bevrij ding tot op de huidige dag gevoeglijk op een half millioen kan worden ge raamd, heeft B. en W. van Alphen aan de Ryn Donderdag aanleiding ge geven tot even drastische als onverwachte maatregelen. Op aen „straal van ionen" naar Mars. Op het Internationaal Congres voor de Astronautiek, dat te Londen wordt gehouden, heeft dr. L. S. Shepherd, directeur der Britse Interplanetaire Vereni ging en werkzaam aan het Brit se atoomcentrum te Harwell, de mogelijkheid geopperd, dat dc mens ééns op een „straal van ionen" de reis naar Mars zal kunnen maken. De eerste voor waarde voor een reis met een ionenraket naar Mars is vol gens hem dat de aarde de be schikking krijgt over een kunst matige maan als vertrekpunt.. Hij is overtuigd dat de verwe zenlijking van het plan binnen het bereik der hedendaagse ra kettechniek ligt. Het beginpunt van het inter planetaire verkeer zou met ra ketten in een baan rond de aar de op een afstand van on geveer 500 km. moeten wor den geschoten. Het raket zou blijven cirkelen met een snel heid, die de centrifugale kracht en de aantrekkingskracht der aarde zou uitschakelen. Dr. Shepherd is van oordeel dat Deimos of Phobos (kleine manen van Mars) als eindpunt zouden kunnen worden ge bruikt. Vandaar zouden de rei zigers per „gewoon" raket naar Mars kunnen worden gebracht. Bij de aanvang der werkzaamhe den van de gasfabriek vervoegde het voltallige college zich aan het kan toor der fabriek, waar het gehele personeel door de burgemeester werd medegedeeld, dat noch het college van B. en W., noch de gemeenteraad, het langer verantwoord achten de huidige gang van zaken bij de water en lichtbedrijven. meer in het bijzon der wat de bedrijfsleiding en het eco nomisch beheer van de gasfabriek betreft, langer te accepteren. De raad had B. en W. gemachtigd om drie maatregelen te treffen, welke het college noodzakelijk achtte voor sanering van het gasbedrijf in de ruimste zin. In verband hiermede werd aan de directeur van de Gemeentelijke Utili- teitsbedrijven voor onbepaalde tijd ziekteverlof verleend en de technisch hoofdambtenaar geschorst. Met ingang van Donderdag is met de leiding van deze bedrijven, ln tij delijke functie, belast, de heer Jac. Ploeger, oud-directeur van de Gasbe drijven te Apeldoorn. De heer Ploeger heeft de opdracht gekregen alle maatregelen te treffen welke hij in het belang van de ge- vraagstukken een bezonken en des kundig oordeel te laten vellen. Het heeft niet slechts die kans, maar de plicht daartoe. Vergeefs zal men echter over deze grote vraagstukken in het blad ook maar een enkel woord zoeken. He laas. En toch zal dit Zeeuwse Tijd schrift moeten trachten het he den te grijpen en ook het leven de Zeeland te weerspiegelen. Slaagt het daarin niet, dan zal zijn pad niet over rozen gaan. Het zal dan bezwaarlijk zich kunnen be klagen over gebrek aan belangstel ling van de zijde der gemeenten, der onderwijsinstellingen, de Zeeuwen zelf. Want het heeft dan de hand in eigen boezem te steken. Een krant, die altijd met oud nieuws komt en blind is voor de problemen van het heden, gaat ten onder. Een tijdschrift van en voor Zeeuwen zal het niet beter vergaan als het het levende Zeeland miskent. Deze critiek klinkt wellicht scherp. Men vergete evenwel niet, dat het „Zeeuws Tijdschrift" geen particuliere liefhebberij der redactie is, maar een Zeeuws gemeenschaps- bezit. Daarom ligt het ons na aan het hart. Welnu: het zou een blama ge 2fln voor ons gewest, als het zou moeten verdwijnen, omdat de redac tie geen juiste opvatting zou hebben van haar ongetwijfeld zeer moeilijke taak, of omdat het blad de Zeeuwen niet voldoende Interesseert. Daarom kan bij alle lof, die wij in de aanhef het Zeeuws Tijdschrift en zijn redactie hebben gebracht, ook deze critiek wellicht haar nut hebben. Het Zeeuws Tijdschrift, uniek in Nederland, mag niet verloren gaan. meente nodig acht. Hij zal de gemeen te op de kortst mogelijke termijn van voorlichting moeten dienen omtrent de vraag op welke wijze het ontstel lend tekort van ruim 150.000 over 1950 had kunnen worden voorkomen of althans belangrijk verminderd. Voor het lopende jaar vreest het Ge meentebestuur een nog hoger tekort. Er is nl. berekend, dat de gasproduc tie op het ogenblik een nadeel ople vert van 6 cent per m3. De raad heeft een crediet beschik baar gesteld van ruim 30.000 voor het treffen van voorzieningen die moeten leiden tot verlaging van de productiekosten. Oppositie tegen Mossadeq neemt toe. De Britse regering beschouwt de onderhandelingen met Perzië die door Richard Stokes zijn begonnen, als afgebroken en niet langer als ge schorst. Dit werd Donderdag verklaard door een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse zaken. Uit de onlangs door de Perzische pre mier in de Senaat gehouden rede was duidelijk gebleken, aldus de woordvoerder, dat voortzetting der onderhandelingen met de Perzische regering geen nut kan hebben. De uitwijzing van het Britse personeel zou een nieuwe inbreuk op de voor lopige beslissing van het internatio naal gerechtshof betekenen. OPPOSITIE Donderdag hebben afgevaardigden van de Perzische oppositie door niet in de Kamer te verschijnen de behan deling van het aan Engeland te stel len ultimatum opgehouden. Slechts 48 van het vereiste aantal van 67 afgevaardigden was aanwe zig en na drie uur gewacht te heb ben gaf px-emier Mossadeq het op en verliet hij het gebouw. Politieke kringen beschrijven het absenteïsme van Donderdag als het meest vastberaden teken van parle mentaire oppositie sedert Mossadeq vier maanden geleden aan het bewind kwam. Op de vliegbasis Soesterberg zijn Donderdag 13 nieuw benoemde twee de luitenants van de luchtmacht be ëdigd. Het was de eei'ste keer, dat officieren van de luchtmacht, die hun opleiding aan de K. M. A. 'geno ten, beëdigd werden. VERKLARING VAN NEDERLANDSE DELEGATIE. Dertien landen reeds accoord met het ontwerp. Minister Stikker heeft op de Conferentie te San Francisco verklaard, dat Nederland het vredesverdrag met Japan zonder voorbehoud zal teke nen. Dertien van de achtenveertig afgevaardigden zouden reeds te kennen gegeven hebben het verdrag te tekenen. De Donderdag gehouden b®»bre kingen hadden een rustig verloop. De afgevaardigde van België Paul van Zeeland, zelde, dat hg net verdrag voor zijn land zou tekenen. België had indertijd uit solidariteit met zijn geallieerden de oorlog aan Japan verklaard. Het wenste thans ook uit solidariteit met zijn geallieer den de vrede te sluiten. België maak te echter enig voorbehoud. De econo mische clausules namelijk zo vreesde België, zouden de kleine landen mo- felijk niet de billijke rechten in de apanse handel toekennen. Hij zeide te hopen, dat oneerlijke concurrentie door latere verdragen uitgeschakeld zou kunnen Avorden. De Noorse afgevaardigde verklaar de, dat zijn land het verdrag zou te kenen, omdat het zich aan de zijde der vredestichters wenste te verkla ren. De Egyptische afgevaardigde bracht critiek uit op de clausules volgens welke Japan grondgebied afstaat en buitenlandse troepen in Japan gesta- tionneerd mogen worden. De Indonesische gedelegeerde acht te het vredesverdrag een bijdrage tot de wereldvrede. Het was een goed verdrag, hoewel het niet volmaakt was „zoals trouwens niets in deze wereld volmaakt is". De afgevaardigde van Ceylon zel de, dat Ceylon, India en Pakistan Eindhovens commissaris van politie kreeg 50.— boete Donderdag heeft de rechtbank te 's-Hertogenbosch uitspraak gedaan in de zaak tegen de Eindhovense hoofd commissaris van politie, B. van der W. Hij werd wegens eenvoudige mis handeling veroordeeld tot een geld boete van 50 subs. 10 dagen. De eis luidde: 100 subs. 30 dagen. PLANOLOGEN VERKLAREN: een vry Japan wensten en het ver drag voorzag in zgn geheel hierin. Bij deze woorden klonk applaus. De Amerikaanse correspondent van Aneta seint het volgende; De Neder landse delegatie naar de conferentie te San Francisco zal om drie redenen het vredesverdrag met Japan in zijn huidige vorm tekenen. De redenen zgn: 1. De conferentie is bijna eenstem mig voorstander van de aanvaarding van de tekst; 2. Amendementen van welke aard ook blijken onder de huidige omstan digheden absoluut onmogelijk te zijn; 3. De Nederlandse delegatie wenst zich niet aan de zijde der Sowjet- Unie te scharen door de conferentie zaal te verlaten. Het oorspronkelijke Nederlandse plan om de bezorgdheid over bepaal de aspecten van het verdrag te doen wegnemen door een verklarend pro tocol Is voor de opstellers van de tekst onaanvaardbaar gebleken. Minister Stikker heeft op de con ferentie met Japan verklaard het te betreuren, dat met bepaalde Neder landse wensen niet ten volle reke ning is gehouden. Minister Stikker zeide. dat de Amerikaanse methode om het ver drag door diplomatieke onderhande lingen op te stellen niet geheel doel treffend was gebleken en dat de Ne- dei-landse delegatie niet geheel te vreden was over de wijze waarop het overleg tussen de initiatiefnemers en andere deelnemende landen was ge- voex-d. Over de burgeiyk geïnterneerden, zei minister Stikker, dat de zaak van deze mensen moreel sterk staat en ernstige overweging door Japan ver dient. HH sprak de hoop uit dat Ne derland bij besprekingen over deze kwestie aan de zijde van de regering en het volk van Japan de bereidheid zal vinden om aan die moreele ver. plichtinsr te voldoen. Onderhandelingen over steunpunten in Noord-Afrika en Frankrijk. De Amerikaanse Senaat heeft een programma voor de bouw van Ame rikaanse militaire bases goedgekeurd, dat 5.8- milliard dollar zal kosten. Het programma is opgesteld om de ring van luchtmacbtbases rond Sowjet- Rusland en de Oost-Europese staten uit te breiden en te versterken. Het door de Senaat goedgekeurde wetsontwerp stelt 3,5 milliard dollar beschikbaar voor de luchtmacht, 1,4 milliard dollar voor het leger en 846 millioen voor de vloot. Dat is 1185 millioen dollar meer dan het Huis van Afgevaardigden beschikbaar wil de stellen. De eigenlijke toewijzingen moeten geschieden in aparte wetten. Voor de Senaatscommissie voor de strijdkrachten had de onder-minister van Defensie, Lovett, onthuld, dat on derhandelingen aan de gang waren „over een aantal bases in Noord-Afri ka en Frankrijk". Beperking grondverlies moet vooral in agrarische gemeenten geschieden De enorme bevolkingsaanwas, de uitbreiding van industrie en van ver- keersvoorzienlngen, de noodzakelijke ontsluiting van openlucht-recreatie- terreinen voor brede lagen der bevolking, dat alles brengt mee, dat vér strekkende aanspraken op de beschikbare oppervlakte cultuurgrond moe ten worden gedaan. Het behoeft geen betoog, dat de landelijke voedselvoor ziening, de export van agrarische producten, kortom onze nationale econo mie, schade lijdt door 't voortdurend verlies aa ndeze grond Hoewel dit in onze provincie zeer kennelijk minder aanzienlijk is dan in 'andere delen van het land, heeft de Provinciale Planologische Dienst te Middelburg het toch nuttig geoordeeld, een nota op te stellen, waarin, zo goed als dit mo gelijk Is, wordt nagegaan, hoe groot het verlies aan cultuurgrond in Zee land zal zijn over het tijdvak van 1 Januari 1950 tot eind 1960. De P.P.D. komt tot de conclusie, dat de beperking van het grondverlies ten gevolge van de te verwachten woningbouw en de reservering van in dustrieterrein ln de eerste plaats in de agrarische gemeenten zelf gezocht dient te worden. De Rijksdienst voor het Nationale Plan heeft ruwweg berekend, dat van 19501970 jaarlijks in ons land cir ca 2400 ha. cultuurgrond wordt op geslokt door stadsuitbreiding, we genaanleg, enz. Ogenschijnlijk ligt de situatie in Zeeland niet zo ongunstig. De bevolking is sedert een eeuw slechts toegenomen met 67,5 in de laatste halve eeuw met 35 Zelfs leverde de eeuw van 1850— 1950 een landwinst op langs de Scheldeboorden van 9255 ha. en voor de komende periode tot 1960 staat wederom een belangrijk inpolderings- werk van plm. 1300 ha. voor de deur. Deze uitzonderingspositie ont slaat de Zeeuwen toch xiiet van de plicht een zo economisch mogelijk grondgebruik voor niet-aj doeleinden toe te passen. In de nota worden allereerst de gevolgen van de uitbreiding der volkshuisvesting nagegaan. Dé" maxi male bevolking van zeeland op 31 December 1960 wordt op rond 275.000 inwoners geraamd, hetgeen ten op zichte van 't bevolkingsaantal op 1 Januari 1950 (volgens de voorlopige cijfers 268.582) een groeifactor van 102 zou betekenen. De hiervoor be nodigde vermeerdering van de wo ningvoorraad t/m 1960 (zonder ver vanging van noodwoningen, nood- boerderijen, zonder sanering, zonder zomerverblijven, e.d.) wordt geschat op 6000 woningen. Thans telt Zee land 70.671 woningen. Van de 101 Zeeuwse gemeenten bezitten er 77 een uitbreidingsplan. Een 43-tal steekproeven heeft geleerd, dat van de 6000 benodigde woningen er 338 niet en 5662 wél op cultuurgrond zullen worden gebouwd, waardoor 182 ha. voor de landbouw verloren gaan. VOLDOENDE INDUSTRIE TERREINEN. Een schatting van het te verwach ten grondverlies door aanleg of uit breiding van industrieterreinen in de eerstkomende 10 jaren is moeilijk te maken. Nimmer mag uit het oog worden verloren, dat de ruimtelijke gevolgen van de industrie-aantrek king neerkomen op de nig van de landbouw. In Zeeland zijn 515 ha. gereser veerd voor industrieterreinen of reeds geheel of gedeeltelijk als zo danig in gebruik. De P.P.D. meent te mogen concluderen, dat de be staande oppervlakten bouwrijpe In dustrieterreinen (345 ha.) waarschijn lijk meer dan voldoende zyn t/m 1960 en dat het alleen verantwoord Is de „geplande", nog niet bouwrijpe terreinen (170 ha) aan de landbouw te onttrekken, wanneer uit sociaal economisch oogpunt de noodzakelijk heid van ontsluiting onomstotelijk Is aan te tonen. Vermoedelijk zal het verlies aan cultuurgrond t.m. 1960 plm. 40 ha. bedragen. Het verlies tengevolge van open bare werken is geraamd op rond 430 ha. Vermoedelijk zullen 363 ha. no dig zijn voor de volgende projecten van het Rijk: verbetering Rijksweg ZijpeZierikzee, aanleg Rijksweg NieuwlandVlissingen en rijwielpa den langs de Rijkswegen Rilland Kruiningen en BreskensSluis, weg- omlegging bij Hulst, verbreding ka naal van Terneuzen en aanleg nieu we zeesluis, vliegvelden in de Van Wuyckhuysepolder e n bij Ritthem. Verwacht wordt, dat werken van de Prov. Waterstaat 63,5 ha. zullen opeisen. wordt Koning van België 21 jaar. Boudewijn is het 50 jaar geleden, dat te Peking vrede werd gesloten tussen China en de grote mo gendheden. is het 525 jaar geleden, dat de door Paus Martinus V ge stichte universiteit van Leu ven werd geopend. S Dodelijk ongeval in N.O.-Polder. Donderdagmorgen gebeurde in de Noordoostpolder een dodelijk ongeval. De 27-jarige wielrijder A. J. K., uit Hazerswouae, begaf zich per rijwiel naar zijn werk. In zijn hand had hij een onderdeel van een landbouwma chine. Toen van achter hem een vrachtauto naderde, wilde de man naar rechts uitwijken, maar het on derdeel, dat hij droeg, werd door de auto gegrepen, waardoor de man op zij werd getrokken en onder het ach terwiel terecht kwam. Hij was op slag dood. Het slachtoffer is onge huwd. DE VOORSPÉLT, OVERWEGEND DROOG. Weersverwachting tot Vrijdagavond. Aanvankelijk plaatselijk mist Zwak ke tot matige Noordelijke wind. In het Zuidoosten warm en zonnig weer. In het overige gedeelte van het land tij- delijk veel bewolking en minder warm (Vervolg op pag. 2), dan gisteren. Overwegend droog. - <*9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1