Nam II, de geheimzinnige Noord-Koreaanse generaal JIMMY BROWN, sportheld no. 1 r ACTRICE MARION DAVIES EIST AANDEEL IN HET VERMOGEN OP Vereffende schuld DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1951. PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN 1 Spreekbuis voor de Russen Van leraar tot chef van de Generale Staf (Van onze correspondent). HONGKONG. Niet alleen de leden van de Amerikaanse delegatie in Kaesong, doch ook de pers en de Amerikaanse Geheime Dienst breken zich het hoofd over de vraag, wie toch eigenlijk de geheimzinnige Noord-Koreaanse generaal Nam II is, die bij de onderhandelingen over een wapenstilstand de woordvoerder der tegenpartij is. Deze man, die bij het begin van de onderhandelingen in Kaesong als leider van de communistische delegatie optrad, was een totaal onbekende voor de Amerikanen en tot nog toe heeft men niet veel over hem kunnen ont dekken. Hoe weinig er ook over hem be kend is, toch weet men, dat Nam II geen actief militair is, doch burger en dat hij geen militaire opleiding heeft gehad, nog minder een loop baan bij de Generale Staf heeft doorlopen. Hij is de zoon van een Koreaanse pachter, die met zijn ge zin naar Mantsjoerije emigreerde, waar Nam II de school en de univer siteit bezocht. Ongeveer in 1932 werd hij leraar in Korea. Tien jaar later, in 1942, begon zijn carrière bij het Ministerie van Onderwijs, hij werd afgevaardigde en kort daarop plaatsvervangend minister van Onderwijs. Daarna werd hij plotseling, enige weken voor het uit breken van de oorlog in Korea, be- Luitenant verdacht van ver duistering niet in vrijheid. Voor het Hoog Militair Gerechts hof diende Dinsdag in hernieuwde behandeling het beroep van de res. 2e luitenant H. J. W. M. uit Amster dam die door de Krijgsraad te velde West tot 14 maanden gevangenisstraf met aftrek was veroordeeld. M. zou als waarnemend hoofd van de sociale dienst van het ministerie van Oorlog te Amsterdam een totaalbedrag van meer dan 20.000 hebben verduis terd. Bovendien zou hij van het Ne derlands Beheersinstituut meubilair hebben losgekregen, voorgevende, dat dit bestemd was voor de Prins Bern- hardstichting. Het nieuwe onderzoek had echter weinig mee- aan het licht gebracht en de raadsman was van oordeel, dat het onderzoék geen be wijs voor de beschuldiging had opge leverd. Wel zouden enkele bedragen, die M. in handen heeft gehad, ver dwenen zijn, maar de raadsman schreef dit toe aan de administratie ve warboel op de sociale dienst in '45. Hij vroeg dan ook vrijspraak en on middellijke invrijheidstelling. Het verzoek tot invrijheidsstelling werd evenwel afgewezen. Het Hof zal op nader te bepalen datum uitspraak doen. noemd tot Chef van de Noord-Kore aanse Genex-ale Staf. Deze sprong van het ministerie van Onderwijs naar de belangrijkste militaire func tie, zonder enige vooropleiding, is een van de vreemdste feiten in deze eigenaardige carrière, waarover nog geen nadere bijzonderheden bekend zijn. De geruchten, dat Nam II ook enige tijd plaatsvervangend minis ter-president geweest zou zijn, zijn niet bevestigd. GEWEND TE BEVELEN. In Kaesong treedt Nam II, die pas 38 jaar is, steeds op in een onberis pelijk, elegant uniform en steekt daardoor sterk af bij zijn Chinese kameraden in hun grove linnen uni formen. Zijn groene uniform ver toont overeenkomst met het Russi sche model en is van uitstekende snit. Hierbij draagt hij glanzende Russische laarzen. Uit zijn optreden blijkt, dat hij een man is, die ge wend is te bevelen en onvoorwaar delijk gehoorzaamd te worden. Vol gens de Amerikanen in Kaesong spreekt hij op een toon, die geen tegenspraak duldt. Over het karakter van Nam II worden veel gissingen gehoord, maar niemand weet, wat er achter dit ondoordringbare gezicht schuilt; zijn gelaatstrekken getuigen van on verbiddelijke strengheid, misschien zelfs van wreedheid. Bij de onlangs gehouden vergadering, waarin de beide delegaties twee uur lang zwij gend tegenover elkaar zaten, is ge bleken, dat hij over het typische Aziatische geduld beschikt, dat de tegenstander een voordeel tracht af te persen. Aan de andere kant wijst Conflict bij Nederlandse Opera. Diepgaand verschil van mening ten aanzien van punten, die het be leid van de Nederlandse Opera be treffen, heeft geleid tot een conflict tussen het bestuur van deze instel ing en haar muziekdirecteur Paul 'ella. Tengevolge daarvan heeft de leer Pella zijn verbintenis met de Tederlandse Opera beëindigd. Dit is door het bestuur aanvaard nder dankzegging voor de vele üensten, die de heer Paul Pella aan Ie Nederlandse Opera heeft bewe zen. 81 Het komt in de natuur veelvuldig voor dat de vrouwelijke en de manne lijke functie in één organisme worden aangetroffen. De bloemen bijv. hebben een vrouwelijke stamper en mannelij ke meeldraden. Toch vindt in de mees te gevallen geen zelf bestuiving plaats, wijl meeldraden en stamper dan niet gelijktijdig rijp zijn. De vereniging van deze twee functies in plant of dier noemen we tzveeslachtigheid. Bij de mossel en de oester treffen we dit in een merkwaardige vorm. aan. Het dier is eerst vrouwelijk, dat wil zeggen dat er eicellen gevormd wor den. Deze worden bevrucht door man nelijke cellen van een andere oester en ontwikkelen zich tot larven. De eerste maand van hun ontwikkeling genieten zij gastvrijheid en bescher ming van het moederdier, want zij verblijven in de ruimten tussen de kieuioen, zoaar zij leven van een stof, die door de kieuwen wordt afgeschei den en die veel eiwit bevat. Is het ogenblik gekomen, zoaarop zij zelf standig kunnen optreden, dan worden deze larven door de moeder uitgesto ten in de vrije zee, waar zij een be langrijk deel van het plankton uitma ken en dus voor een deel tot voedsel van andere dieren dienen. Maar dat is de vraag van het ogen blik niet. Laten wij ons tot het moe derdier zoenden en ons verbazen over de ontwikkeling die zij doormaakt. Want nadat de eicellen zijn afgestoten, ontwikkelen zich in dit dier mannelij ke cellen en het volgende jaar fun geert dit zelfde dier dan ook als vader. We moeten dit niet al te letterlijk ne men, want het komt ook wel eens voor, dat de wisseling van geslacht binnen het jaar plaats vindt, maar in het algemeen kan men zeggen dat de oester het ene jaar vrouwtje en het andere jaar mannetje is. Voor degenen, die dit wel wat erg zonderling vinden, moeten wij wijzen naar het hierboven aangehaalde voor beeld uit de plantenwereld. Wanneer we ons de verschillende rzjpingsperio- den van meeldraden en stamper voor de geest halen, blijkt, dat aan de twee slachtigheid van mossel en oester eigenlijk hetzelfde principe ten grond slag ligt. Over tweeslachtigheid, in figuurlij ke zin, gesproken: wist U dat ook tij dens de 'Franse revolutie vrouzpen als soldaten zijn opgetreden, doch dat zij in tegenstelling tot de opvatting der hzddige Oost-Europese communisten zich de verachting van hun manne lijke mede-revolutionnairen op de hals hebben gehaald? H. Pétillon. zijn gewoonte om aan één stuk door te roken en gedurende de onder handelingen met een potlood figuur tjes te tekenen op een zekere nervo siteit. Hij kan soms plotseling op vliegen en heftige, fanatieke rede voeringen houden. In het algemeen schynen echter zijn gevoelens en opwellingen van tevoren berekend en zorgvuldig voorbereid te zijn, als of hij hiermede een bepaalde indruk wil wekken. Men is algemeen van mening, dat de raadselachtige Nam II als spreek buis dient voor de Russen in Kae song, dat hij zijn gehele carrière aan de Russen dankt en dat ook zijn be vordering tot Chef van de Generale Staf een politieke maatregel van Moskou was. Terwijl de Chinese ge delegeerden in Kaesong het stilzwij gen bewaren, betuigt Nam II steeds zijn loyaliteit tegenover de Russi sche bondgenoot en men krijgt de indruk, dat de Chinezen hem niet mogen en dat er aan zijn carrière plotseling een einde zou komen, als Peking in plaats van Moskou in Noord-Korea het meeste te zeggen had. (Nadruk verboden). „Snarler", Engeland* nieuwste raket motor De eerste by/.onderheden van de „Snarler", Engeland* nieuwste raket motor, waaraan expert» van Armstrong Siddeley sedert de herfst van 1947 in het diepste geheim gewerkt heblwn. z(jn thans bekend gemaakt. De „Snar- ler" is grondig beproefd in de Hawker P 1072 en zal voor hef eerst te be/.iehtigen 7.yn op do tentoonstelling die door de Vereniging van Britse Vliegtuige.onstrueteu rs dezer dagen te Farnborough wordt gehouden. Het Hawker proefvliegtulg P 1072 met de raket motor op het punt van opstijgen. Ik- ruitvormige „schokgol ven", die optreden bij snelheden groter dan die van het geluid en hier veroorzasikt worden door de „Snarler", kan men aan het einde van de staart van het toestel onderscheiden. Op klaarlichte dag 2 mille ontvreemd uit kapperszaak Op klaarlichte dag is Woensdag te Roosendaal op een druk kruis punt ingebroken in de woning van kapper de W. Uit een der lcastladen werd een portefeuille ontvreemd, inhoudende 2000. J' Burgemeester lanceert nieuwe mode De burgemeester van Ede heeft zijn gemeente verrast met een primeur, die niet naliet zeer de aandacht te trekken. Bij de huwelijksvoltrekking van ds. G. Visser uit Avereest en mej. R. Haffmans uit Ede ver scheen de burgemeester, bij de ze gelegenheid fungerend als ambtenaar van de burgelijke stand, niet gekleed in deftig zwart in de trouwzaal, doch in een toga, gefestonneerd met met donker fluweel en ver sierd met het in goud en blauw geborduurde gemeen tewapen. Déze nieuwe mode" zal in Ede in de toekomst een onder deel van het decorum blijven vormen. Critiek op Belgische regering over economisch beleid. Het bestuur van de Belgische So cialistische partij heeft critiek uitge oefend op het economisch beleid van de regering Pholien. 't Verwijfde re gering, dat ze niet voldoende de prij zen in de hand houdt. Met name de jongste verhoging van de melk- en broodprijzen noemt zij zeer ernstig. OM DE MILLIOENEN VAN HEARST Geheime overeenkomst gevonden. Ilct testament van de onlangs overleden Amerikaanse kranteiikoning William Randolph Hearst, blijkt aanleiding te geven tot een der grootste processen, die Amerika ooit gekend heeft. Toen deze miliiardair in Augus tus j.l. stierf, liet hij een document na, waarin aanwijzingen werden gege ven over de verdeling van zyn fortuin, dat op 200 millioen dollar werd ge schat. Hierbij liet bij zijn buis te New Vork met alle meubelen en kunst schatten, alsmede het stemrecht in de raad van beheer in de Hearst-C'or- poratie na aan zijn jeugd-vriendin, dc Amerikaanse actrice Marlon Davies. aldus ,,Het Laatste Nieuws". In een later geschreven bijvoeg sel, heeft Hearst deze beslissing ech ter weer herroepen. Er blijkt thans een geheime overeenkomst ontdekt te zijn, waarop de advocaten van de filmster zich beroepen. De vondst van dit geheime accoord maakt het mogelijk, dat Marion ondanks alle sombere vooruitzichten bij het ope nen van het testament, toch zijn op volgster en koningin'' van de Ame rikaanse krantenwereld zal worden. De blonde actrice, die er nog jong uitziet, niettegenstaande haar 51 ja ren, heeft haar advocaten ei; voor gespannen, om deze grootste en meest winstgevende zaak van deze eeuw te winnen. Zeer waarschijnlijk zullen de vijf zoons, die in het testament aange steld 'zijn tot beheerders-vennoten van deze onmetelijke maatschappij, de beweringen van Marion Davies betwisten. Ook hun moeder, mevr. Millicent Hearst, die een niet onbe langrijk deel van het vermogen erft, zal zich niet onbetuigd laten. EEN LENING. De geheime overeenkomst, waar van sprake is. dateert van 5 No vember 1950. Hierin liet Hearst we ten, dat de actrice, die hem na de beursinzinking van 1932 een milli oen dollar had geleend, haar gehe le leven het enige stemrecht zou be houden en daarmede toezicht zou uitoefenen op de 100.000 gewone en door Barbara Cartland 46 Terwijl ze dit op kalme toon zeide, voelde Serena, dat Isabel's blik zach ter werd. Toen ze de trap op waren gegaan, had er Iets agressief-vijan- digs in haar houding gelegen, maar nu staarde ze Serena stomverbaasd aan en barstte daarna in lachen uit. „Maar kind, ik vind dat heel aardig van je", riep ze. „Ik zou je willen ha ten, maar ik kan niet. Je bent lief en we moeten vriendinnen zijn, jij en ik. Waarom niet?" „Ja waarom niet?" stemde Serena in. „Ik maak een fout", hernam Lady Isabel, „want ik heb me zelf dikwijls genoeg beloofd, nooit een vriendin te hebben, die even knap was als ik. En jij bent knap, heel knap en ik kan maar niet begrijpen, waarom Justin al niet dagenlang met je getrouwd is". „Houd je zóveel van hem?" „Ik ben dol op hem", erkende Isa bel. „Dat ben ik al meer dan een jaar, maar hij wil niets van me weten. Toch zal hij me liefhebben, dat zweer ik. Hij is zo knapnog afgezien van het feit, dat ik graag de markie zin van Vulcan zou zyn". „Komen rang of stand erop aan, als je van iemand houdt?" vroeg Se rena. „O, kind, wat ben je nog eenvou dig!" riep Isabel uit. „Natuurlijk komt het erop aan. Denk eens, wat Justin een vrouw zou kunnen aanbie den. Maar toch, afgezien van zijn rijkdom, zijn titel en dit huis, houd ik van hem. Hy trekt mij aan, ik dweep met zijn heerlijke onbeschaamdheid, zyn onverschilligheid voor alles en iedereen. Een dezer dagen zal Ik hem veroveren, let op mijn woorden". „En dan?" „Dan zal ik de markiezin van Vul can zijn! Welk een triomf, na een heel jaar te zijn weggekwijnd!" ,,'t Spijt me wel", lachte Serena, „maar je ziet er niet uit, of je hebt gekwijnd. Je bent zo knap, zo vrolijk, zo levendig". „Foei, ik zei toch, dat we geen vriendinnen behoorden te zyn", zei isaoei opgemaaKt strenge toon. „Hoe durf je beweren, dat ik niet kwijn! Ik denk dag en nacht aan Justin, ik lig wakker om aan hem te denken. Juist om hem te ontmoeten heb ik vandaag een afschuwelijke reis van Londen hierheen gemaakt". ,,'t V/as vriendelijk van je, mijn neef itiee te brengen". Isabel keek haar een ogenblik aan, met twinke.lende ogen. „Vriendelijk?" vroeg ze. „Zal ik je de waarheid vertellen of heb je die al geraden?" „Je wilde hem over mij uithoren?" veronderstelde Serena. „Juist! Maar ik heb heus erg wei nig gehoord. Nicholas bleef maar over zichzelf praten; ik kon het ge sprek niet afleiden op wat anders". Isabel lachte nu ook. „Een veelom vattend onderwerp; dat geef je wel toe". „Arme Nicholas; hij houdt zo veel van je". „Ja, dat weet ik en nooit heb ik zo'n saaie vent ontmoet. „Hoor nu eens, Isabel, luister naar me" en „Isabel, ik smeek jeO, hemel, wat zijn de mannen toch dom met hun bidden en smeken, hun gejengel en gegrien. Dat bevalt me nu juist zo in Justin: Hij vraagt niemand een gunst". „Maar Nicolas zou altijd erg goed voor je zyn". „Goed?" herhaalde Isa bel spottend. „Wie heeft er goedheid nodig? Ik zou liever hebben dat een man me sloeg dan dat hij me vertroe telde. En ik zou een, die brutaal was, gewoonweg aanbidden. Tegenwoordig zijn ze allemaal te beleefd". (Wordt vervolgd). de 100.000 preferente aandelen van de corporatie. De verdediger van Marion Davies mr. Gregson Baut- zer heeft verklaard, dat deze over eenkomst onaanvechtbaar is. wan neer zij aan de rechtbank wordt voorgelegd. De actrice, die veel van de kinde ren van Hearst houdt, vreest echter een opzienbarend proces. Aan haar vrienden heeft Marion verklaard: Ik dacht een rustige oude dag te hebben en blijf liever weg van al die drukte en beslommeringen. Ton boete geëist tegen gemeente Apeldoorn School gebouwd zonder vergunning. Voor de economische kamer van de rechtbank te Zutphen, heeft Dinsdag de gemeente Apeldoorn terechtgestaan wegens het zonder schriftelijke goed keuring van het daartoe bevoegde ge zag doen bouwen van een openbare lagere school aan de Oud Beekber- gerweg aldaar. Daar het hier een derde dergelijke overtreding in successie betrof, eiste de officier van justitie, mr. W. J. Stam, die in zijn scherp requisitoir dit ge val diep beschamend noemde. een zeer hoge straf. t.w. een boete van honderd duizend gulden. Tegen de di recteur van de dienst van gemeente erken. ir. T, R., die namens B. en W. de aanbesteding had gehouden en de bouw had gegund, werd twee duizend gulden boete geëist of drie maanden hechtenis, alsmede een voorwaardelij ke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. Verzuimde dagen mag men inhalen. Bij beschikking van de staatsse cretaris van Sociale Zaken (Arbeid) is een algemene vergunning van de Arbeidsinspectie vastgesteld voor het Inhalen van verzuimde uren, wan neer ondernemingen op Maandag 24 December en/of Maandag 31 Decem ber a.s. wensen te sluiten. Op de onbewaakte overweg tussen Lunteren en Barneveld is Dinsdag de motorrijder Van den A„ veearts te Lunteren, door de trein gegrepen en ge dood. 61. Met een klik vloog het slot van het leeuwen- verblijf open en het volgende ogenblik duwde Toos de deur naar binnen. De leeuw Piet keek er toch met enige verbazing naar. „Ze hebben 't toch maar voor elkaar gebokst", mompelde hij niet on tevreden. Een beetje onwennig stapte bij naar buiten. In de verte sloeg de torenklok van Kuiten- dam op plechtige wijze 3 uur... „We heten u wel kom, meneer Piet, en wensen u geluk met uw be vrijding", zei Trien op vleiende toon. „Nu moeten jullie eens uitscheiden met dat menéér Piet", zei de leeuw Piet geërgerd. „Ik ben, zoals jullie mis schien zult weten, de Kóning der Dieren en als zo danig wens ik toegesproken te worden met Sire. Is jullie dat duidelijk?" „Zeker, Sire, zeker Sire!" riepen Trien en Toos om het hardst, doch ondanks zichzelve met bibberende stemmen, want om zo eensklaps oog in oog te staan met een grote leven de leeuw was toch een héél ding voor twee weer loze apen. „Prachtig," zei de leeuw Piet, „en waar zyn nu de andere sleutels?" „Ze liggen allemaal in ons hok, Sire," zei Trien haastig, maar er klonk toch enige trots in haar stem. De leeuw Piet knik te goedkeurend. „Breng mij naar jullie hok," zei hij gebiedend. „Maar langs de kortste weg, want er valt vannacht nog heel wat werk te verzetten". Het wereldgebeu'en Frankrijk wordt bedreigd Dc Fransen zijn slecht tc spreken over de Engelse politiek in het Mid den-Oosten. I Zij gevoelen zich daardoor bedreigd I en het is nu zo ver gekomen, dat de „Times" gemeend heeft in een ult- voerig artikel enige olie te moeten werpen op de golven van de Franse verontwaardiging. I Engeland, zo zeggen de Fransen, schept moeilijkheden voor dc vrede in Noord-Afrika en bevordert het I streven van bepaalde groepen ln Ma rokko en Tunis, die deze staten wil len losmaken uit het Franse Imperi um. Het doet dat om goede vriendjes te blijven met de Arabische Liga en om dc eigen machtspositie ln het Midden-Oosten tc beveiligen. De onlangs vermoorde koning Ab- doellah van Transjordanië, die met Engeland samenwerkte. dreigde reeds met het nauwer aanhalen van de betrekkingen, die dc Arabieren in hot Midden-Oosten onderhouden met bepaalde Noordafrikaanse politieke leiders en een erg onaangename in druk maakte het in Parijs, dat Bour- guiba, een Tunesische partijleider in Engeland vlammende redevoeringen kon houden om de onafhankelijkheid van Tunis tc bepleiten. Gevreesd wordt, dut door Arabische elementen, die in Caïro hun hoofd kwartier hebben, dit najaar een nieu we Marokkaanse crisis zal worden geforceerd, waarbij de onafhanke lijkheid van Marokko, Tunis en Alge ria zal worden geëist. Men verwacht, dat deze kwestie in October voor dc U.N.O.-vergadering zal komen nu van Zuidamerikaanse zijde de Marokko-aangelegenheid op de agenda Is geplaatst. Uit het feit. dat Cairo wel overleg pleegt met politieke leiders uit de Franse zóne van Marokko, maar niet met leiders uit dc Spaanse zóne leidt men af, dat Franco zich reeds bereid verklaard zou hebben aan dn onaf hankelijkheidsverlangens toe te ge ven in ruil voor economische conces sies. Intussen schijnt het, dat de landen van de Arabische Liga dwangmaatre gelen tegen Frankrijk overwegen. Deze dwang zou uitgeoefend worden door de dreiging, dat. als het aan de Noordafrikaanse staten hun onaf hankelijkheid niet wil verlenen, Frankrijk geen olie meer uit het Mid den-Oosten zal ontvangen. Men ziet daarom in Parijs de komende ontwik keling met grote bezorgdheid tege moet. Het verontrust dc Fransen byzon- der, dat de Arabische verlangens sa menvallen met bepaalde Angelsaksi sche belangen. Men kan moeilijk ver wachten, dat de U.N.O. de Franse politiek in Noord-Afrika tot een ge vaar voor de wereldvrede zal verkla ren, maar in dit geval zijn de Arabi sche staten ongetwijfeld van plan de betrekkingen met Frankrijk demon stratief ar te breken en zich in toe stand van oorlog te verklaren. De oliemaatschappijen, die zich in fleze staten bevinden, zouden dan bevel krijgen geen olie meer aan Frankrijk te leveren, wat deze maatschappijen de kans zou geven de aandelen van Frankrijk in de Irak Petroleum Com pany en haar filialen te onteigenen en later de gehele Franse markt te beheersen. In Parys is daardoor de verdenking gerezen, dat bepaalde Angelsaksische persoonlijkheden achter de coulissen staan van het „complot der Arabi sche Liga". Het sterke wantrouwen met betrekking tot Engeiand's bereid willigheid om in deze gebieden „soli dair" op te treden zal daarom niet gemakkelijk uit de weg te ruimen zyn. Overschot in Augustus in E.B.U. Het betalingsverkeer van Neder land met de aan de Europese Betalings Unie (E.B.U.) deelnemende landen heeft in Augustus een overschot gela ten, dat ongeveer I 97 millioen groot is. Dit resultaat (het is voor het eerst, dat Nederland een overschot heeft) is voor een niet onbelangrijk gedeelte te danken aan enkele ontvangsten, die toevallig in Augustus samenvielen, waaronder een vervroegde aflossing door de Duitse regering op de eind Juni 1950 geconsolideerde bilaterale schuld op de accoordrek.ening. l'OOTAARD APPEL- GARANTIEREGELING. Door dc Stichting voor de Land bouw en de ondervakgroep groothan del in pootaardapelen, zal gezamen lijk een stichting in het leven geroe pen worden ter uitvoering van de nootaardappelgarantieregeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5