NIEUWS UIT ZEELAND MARKTBERICHTEN Bietenoogst in Zeeland valt ernstig tegen. WALCHEREN Eerste steenlegging voor Chr Kleuterschool te Vlissingen. Voor de zesde maal Hp Ronde van Sas PRJNCIPE-BESLUIT OVER LANGE- AFSTANPSGASV00RZIENING Mijnwerkers bestormden politiewebouw te Saalfeld DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1951. PROV IN C1ALE ZE EUW SE COURAN7 Wortelgewicht en suikergehalte beneden verwachting In aansluiting1 op onze mededelin gen over de teleurstellende kwaliteit van de suikerbieten in Zeeland, vol gen hier nog enkele cijfers, welke ontleend zö naan de V.C.S.-bode. Het wortelgewicht per biet kon op 23 Juli in Zeeland voor wat betreft de eilanden berekend worden op ge middeld 222 (in 1950 gemiddeld 390 en 206 (vorig jaar 365) wat betreft Zeeuwsch Vlaanderen. Dat is dus een tegenvaller van ruim 40 Het suikergehalte bedroeg voor de Zeeuwse eilanden 11,21 en voor Zeeuwsch Vlaanderen 10,53 (vorig jaar 12,50 en 12.92). Samen zullen het mindere wortel gewicht en het lagere suikergehalte er toe leiden, dat de suikeropbrengst iets boven de 50 van vorig jaar zal komen. De landelijke cijfers zijn nog iets ongunstiger dan de Zeeuwse cijfers. De vooruitzichten voor de komen de bietenoogst zijn dus verre van rooskleurig, al moeten wjj er ons re kenschap van geven dat er na het tijdstip van monsterneming nog een groeiperiode van gemiddeld 2% 3 maanden overbleef. Er kan in deze maanden nog heel wat veranderen, maar het zal toch wel niet mogelijk zijn dat de grote achterstand wordt ingehaald. De ongunstige ontwikkeling der beetwortelen is. naar algemeen wordt aangenomen, aan een drietal om standigheden te wgten. In de eerste plaats aan het latere tijdstip van zaaien, in de tweede plaats aan het natte en koude weer van April, Mei en Juni, en in de derde plaats aan de slechte structuur van de grond. Aan dit laatste zal het wel te wij ten zyn, dat er veel vertakte bieten voorkomen. In dit Verband kan opgemerkt wor den, dat voor de suikerfabrieken een korte campagne verwacht moet wor den. De aanvang van de aflevering der suikerbieten aan de fabrieken zal later gesteld kunnen worden dan vorig laar. Een definitieve beslissing over de aanvang en duur der cam pagne zal in de loop van September worden genomen. Walcherse burgemeesters en secretarissen bezochten Schouwen Woensdag bracht de Vereniging van burgemeesters en secretarissen op Walcheren een bezoek aan Schouwen- Duiveland. Het gezelschap werd te Zierikzee ontvangen door de burge meester van deze stad, jhr. mr. J.' Schuurbeque Boeye en de stadsarchi varis, de Heer P. van Beveren. Na een wandeling door de stad bezocht men het museum, waar de heer van Be- veren een en ander toelichtte. Hierna ging men naar de „Schouwse Boer" te Haamstede, waar de lunch werd ge bruikt. Hierbij zat ook aan de burge meester van Haamstede, jhr. R. J. H. Q. Röell. De voorzitter van de vereni ging, burgemeestc-r J. L. Dregmans van Koudekerke, bracht dank aan de burgemeester van Haamstede en aan de heer van Beveren, waarna een be zoek gebracht werd aan het Slot Haamstede en aan de Ned. Herv. kerk. Het gezelschap bezocht voorts de uitkijktoren van de waterleiding, de duinen van Westen Schouwen, het monument te Renesse, daarna Scha- rendijk, om tenslotte over Brouwers haven en Dreischor naar Zierikzee te rug te keren. Op 1 November in gebruik Met een in de nationale kleuren versierde troffel en een handigheid waarvoor een metselaar zyn petje zou afnemen, werd Woensdagmiddag door mevrouw M. K. Kolff-Kruisinga de echtgenote va» Vlissingens burgemeester de „eerste" steen gelegd voor de in aanbouw z\jnde Chr. kleuterschool aan de Minister Lelystraat te Vlissingen. De stralen de zon, het dundoek aan de steigerpa len en de haag van kleuters, die met vlaggetjes en oranjestrikken waren getooid, gaven aan deze plechtigheid een feestelyk karakter. Nadat mevrouw Kolff zich van haar ongewone taak had gekweten, was de jeugd aan de beurt om een „steen tje bg te dragen". Met ernstige ge zichtjes omvatten de kleuters de trof fel en sommigen was het aan te zien, dat zij liefst een hele muur hadden willen optrekken. De eerste steenlegging werd o.m. bijgewoond door de loco-burgemees ter, de heer L. P. van Oorschot, wet houder M. A. van Popering cn ver schillende hoofden van gemeente diensten. Voorts het bestuur van de Vereni ging voor Chr. Kleuteronderwijs, pre dikanten der Ned. Herv. Kerk, verte genwoordigers van de Ned. Herv. kerkeraad, hoofden van scholen en mej. J. H. Glasz, hoofdopziendster van het Chr. Kleuteronderwijs in dis trict IV. Ds. F. S. Kloosterman, predikant van de Ned. Herv. Kerk te Vlissin gen en voorzitter van de Ver. voor Chr. Kleuteronderwijs, sprak zijn blijdschap en dankbaarheid uit over de eerste steenlegging en zei, dat wat een jaar geleden nog een visioen was, thans al een groeiende werkelijkheid is geworden. Hij hoopte, dat de bouw van de kleuterschool een stimulans mocht zijn voor een spoedige bouw van het kerkelijk centrum, dat op hetzelfde terrein als waarop de kleu terschool staat, zal verrijzen. Mej. v. d. Waal, het hoofd van de nieuwe kleuterschool, die door een ongeval in het ziekenhuis verpleegd wordt, wenste hij een spoedig her stel toe. Haar afwezigheid op deze hoogtij dag tempert onze blijdschap, aldus spreker. Tenslotte dankte ds. Kloosterman het gemeentebestuur voor de ver leende medewerking en allen, die op enigerlei wijze aan de totstandko ming van de school hebben gewerkt of nog werken. De loco-burgemeester, de heer L*. P. van Oorschot, bracht namens de gemeente zijn gelukwensen over en zei o.m., dat het kleuteronderwijs in Vlissingen zo langzamerhand weer de plaats krijgt die het verdient. Nadat ds, A. M. Maas, voorzitter van de Ned. Herv. kerkeraad, de wens had uitgesproken, dat het werk on der Gods zegen voortgang mocht vinden, werd tenslotte nog het woord gevoerd door de hoofdopzienster van het Chr. Kleuteronderwijs, mej. Glasz. Naar w(J vernamen ligt het in de bedoeling de nieuwe school aan de Minister Lelystraat op 1 November a.s. in gebruik te nemen. De leerlingen van de school aan het Bellamypai'k zullen binnenkort on dergebracht worden in het voorma lig distributiekantoor aan de Wllhel- nünaatraat. bi. Laurens VOOR DE KANKERBESTRIJDING. De inzameling voor het .Konin gin Wilhelminafonds" ten bate van de kankerbestrijding bedroeg te St, Laurens 111,24. Zoutelande AANBESTEDING EN GUNNING. Door de architect W. Voogt werd on derhands aanbesteed de bouw van een woon- en winkelhuis voor de heer C. van Sorge te Zoutelande. De in schrijvingen luidden: J. Dingemanse, f 24.156; A. Janse, f 23.880; J. Gahriël- se, f 21.900. Het werk werd aan de laagste inschrijver gegund. Vlissingen MOOI COLLECTE-RESULTAAT. De collecte voor het Koningin Wil- helmina Fonds heeft té Vlissingen een zeer verblijdend resultaat opge leverd. De opbrengst was niet minder dan 3605,77, welk bedrag als volgt ge specificeerd werd: collecte Alhambra Theater 473.36; huis aan huis col lecte 2233,52; straatcollecte 898,89.' Een schitterende opbrengst, waar uit wel blijkt hoezeer de Vlissingers bereid zijn hun steentje bij te dra gen voor de kankerbestrijding. EEN LUIDINSTALLATIE VOOR HET NIEUWE CARILLON Vrijdagavond a.s. zal in het Ge meentehuis van Vlissingen een comi té vergaderen, dat zich ten doel stelt het gemeentebestuur een electrische luidinstallatie voor het nieuwe caril lon van de St. Jacobstoren aan te bieden. De klokken zullen binnen zeer korte tijd worden afgeleverd, waarna men zal moeten beslissen of het mo gelijk is, een luidinstallatie aan te brengen. Bij de uitvoering wordt ge rekend op de mogelijkheid, dat de drie grootste klokken als luidklok- ken kunnen worden gebruikt. De kos- sten van de installatie zouden onge veer 2000 bedragen. Getracht zal worden, dit bedrag door bijdragen van de burgerij bij elkaar te brengen. SLUITING DER BADEN Met ingang van Zondag 9 Septem ber a.s. zullen de baden en 't strand stoelenterrein van de badplaats VIÏS-" singen gesloten zijn. Voor wijkverpleegster met aante kening slaagde te Nijmegen zuster E. Voet, die met ingang van 1 Octo ber te Vlissingen als wijkverpleegster van het Wit-Gele Kruis oenoemd werd. Politierechter Middelburg. De los werkman A. C. G. uit Ter- ncuzen stond voor de Politierechter te Middelburg terecht wegens dief stal van twee z.g.n. ijzeren taatsen, toebehorende aan de Rijkswaterstaat De man werd veroordeeld tot 25 boete, te vervangen door 10 dagen hechtenis. Wegens diefstal van acht worsten, toebehorende aan een Ter- neuzen se slager, werd de los werk man M. R. uit Terneuzen veroordeeld tot één maand gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De landarbeider J. P. C. uit Bres- kens werd bij verstek veroordeeld tot 20 of 10 dagen wegens mishande ling van een zekere N. H. W. uit LJzendijke. De 29-jarlge mevrouw S. B.-v. G. te Retranchement had tijdens een woordenwisseling Petronella S. in het gezicht geslagen. Dit kwam haar te staan op 20 of 10 dagen. J. G., echtgenote van C. S. te St. Anna- land, kreeg bij verstek 20 of 10 da- fen wegens mishandeling van haar uurvrouw M. L. D. De schippers- khecht H. F. de R. te Graauw werd wegéns mishandeling van Ch. M. C. te Terneuzen veroordeeld tot één maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd. De hotelhouder M. C. de K. te Burgh had een politieman beledigd, toen deze zijn hotelregister kwam controleren en hierop een aanmer king maakte. De K. voerde tot zijn verdediging aan, dat hij zenuwachtig was geweest, omdat het op dat mo ment zeer druk in de zaak was. De uitspraak luidde 30 of 15 dagen. Wegens overtreding van de Verorde ning heffing belasting op honden werd de arbeider C. H. v. K. te Schoondijke veroordeeld tot 4 of 2 dagen. De los werkman L. P. de J. kreeg wegens huisvredebreuk en be lediging. gepleegd op 13 Juli j.L te Walsoorden, 40 of 20 dagen. Middelburg MOLENWATER-CONCERT. Het Chr. Muziekgezelschap O.N.D.A. te Middelburg geeft morgenavond om 8 uur in de muziektent op het Molenwater onder leiding van de heer J. C. F. van Kamer een open luchtconcert. Het programma luidt als volgt: Koraal (Ps. 84); 1. Voor het vaderland, mars, S. Vlessing; 2. The lost chord, A. Sullivan; 3. Ich bete an die Macht der Liebe, para phrase, B. Leipold; 4. Andante in G., Batiste; 5. Marche américaine. Sou- sa; 6. Sambre et Meuse, mars, Raus- ki; 7. Parade in het sprookjeswoud, P. W. Noack; 8. Tweede Strauss- walspotpourri9. Aufzug der Stad- wache, L. Jessel; 10. Voorwaarts mars, potpourri, Ciere. JONGETJE AANGEREDEN. Een jongetje, dat bij de Koepoort té Middelburg plotseling de rijweg overstak, werd aangereden door een motor. Het kind viel, doch kwam met de schrik en een lichte verwon ding vrij. Gapingc FEESTMIDDAG. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina werd te Gapinge op de wei van de heer M. Goedbloed een feestmiddag gehouden. Er werden verschillende volksspelen uitgevoerd, o.a. doolhoflopen, stoeltje rijden te paard, hindernisfietsen en touwtrekken. Alle kinderen werden getracteerd. 's Avonds trok het gecostumeerd voetbal veel belangstelling. De fees telijkheden waren georganiseerd door de Oranjevereniging. Arnemuiden VOOR DE KANKERBESTRIJDING. Te Arnemuiden werd voor de kan kerbestrijding gecollecteerd. De op brengst, 210,60 werd nog vermeer derd met 86,40, welk bedrag door de vissersbevloking bij elkaar was getfracht. Sterlc bezet veld renners aan de start. Zaterdag a.B. za! de 6e ronde van Sas van Gent voor professionals wor den verreden. De organisatoren heb ben van deze Ronde van Sas een eve nement weten te maken, dat er zijn mag. Een sterk bezet veld van een veertigtal renners zal aan de start verschijnen. De traditie wil dat deze wielerronde uitgroeit tot een Hollands Belgisch duel. omdat naast een schare van Hollandse renners ook een flinke groep Belgen heeft inge schreven. O.m. zien we op de deelne merslijst vermeld de namen van Henk Lakeman, Huub Seijen, Van der Zan- de, Hulb Vinken. Sjef Janssen. Frans Vos, Piet van As. Thjjs Roks. Evers, Grift, Suijkerbuijk, Cor Bakker en Harm Smits, terwyi de Belgische deelnemerslijst de namen te zien geeft van de Belgische kamploen-op- de-weg van het vorig jaar Berten Ramon, Allomeersch, René Adrlaan- sen, Alpaerts, Rijckaert en Van der Velde. In totaal zullen minstens 16 Belgische renners starten. Er zal wel weer fel gereden wor den. De Ronde van Sas is immers een ronde, waar „het vuur eruit vliegt". Eén ding is zeker: de Hol landse renners zullen behoorlijk moe ten rjjden om hun Belgische collega's de baas te blh'ven. Vooral Ramon is een gevaarlijk heer, die dit Jaar ln to taal 10 wedstrijden won en op andere courses 38 maal bij de eerste zeven eindigde. Lakeman is, gezien zijn huidige grootse vorm, de favoriet by de Nederlanders. Goede resultaten van Vlissingse zwemsters in Scarborough De Vlissingse sportmensen, die in Engeland vertoeven, hebben weer en kele bijzonder mooie dagen achter de rug. Zo werd van Scarborough uit een bezoek gebracht aan het schil derachtige plaatsje Whltby waar een fraaie tocht werd gemaakt, 's Avonds was er een tafeltenniswedstrijd tus sen Scarborough-Vlissingen. Vlissin gen verloor met 14-3. Alleen de he ren Crock en Pennock wisten het tot een overwinning te brengen. Voorts was er een zwemfeest, dat uitstekend verliep. Het eindresultaat was, dat Vlissingen 43 punten behaalde en Scarborough 48. De gedetailleerde uitslag luidde: 100 meter vrije slag. 1. S. Temple Scarborough, 2. E. Kolff Vlissingen, heren 1. R. Bar- rath, Scarborough, 2. C. Verbeek, Vlissingen. 100 meter borstcrawl heren: 1. L. den Boer, Vlissingen; 2. Kynman, Scarborough; 3. B. Kögeler, Vlissin- fn; dames: 1. A. de Bie, 2. J. Beadle; F. Somers; 50 meter rugslag he ren: 1. L. de Jong. Vlissingen, 2. P. Pickles; 3. C. den Boer; dames: 1. S. Temple; 2. E. Kolff; 3. T. Castel; 4x50 heren: 1. Scarborough: 2. Vlis singen; dames: 1. Vlissingen; 2. Scarborough; Estafette heren 1. Scarborough; 2. Vlissingen; dames: 1. Scarborough; 2 Vlissingen. 't Water- poloteam won met 7-2 van Scarbo rough. Botersmokkel Dezer dagen werd door de ambtenaren der Invoerrechten en Accijnzen te Clinge 200 kg. roombo ter in beslag genomen. De boter werd met een auto tot dicht bij de grens gebracht om daar na door het veld frauduleus te wor den uitgevoerd. De waarde van de boter bedroeg ongeveer 900. TOELATINGSEXAMEN CHR. LYCEUM VOOR ZEELAND Bij het op 5 September gehouden toelatingsexamen van het Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goe3, slaag den voor de le klas A. Sturm te Mid delburg en voor de tweede klas Fetje Siebenga te Goes. VEILING ZUID-BEVEL AND. S Sept. Zigeunerin (verpakt) A 3439; 2933; C 28—28. alles per 100 kg. Fruit voor export: Clapps Favorite A 48: B 40; BC 33—3990: I 3790-44; II 34.30 Br. d' Am. A 26; B 22 BC 21—27; I 27; II 16: Br. de Merode A 30; BC 3090; I 30.5032.10; II 1990; S. d' Esperen A 32; 31.60; BC 29—31; I 27.00—31.40; II 12; Manks Codlin A 2590; BC 24.40^-25.10; 1 22.40-2490; II 15.40-15.70; Zigeunerin A 34—35.10; B 32; BC 28.10—3190; I 31.30— 3190; II 24.10; Tr. de Cronscl A 21.40; BC 18—19; I 18—19: II 9.40; James Grieve A 32.30; B 31X0; BC 31.1^-3290; I 32—3290; II 19.90. alles per 100 kg. Pruimen: Reine Claude Verte 3443; Reine Victoria 6-20; Jefferson 6—26; Belle de Louv. 6-11; Reine Cl. d' Alth. 7—39; Klrkes 15—31; Abrikoosprulm 6— 17. alles per 100 kg. Gewone velling: Clapps Favorite 16 28; Br. d' Amanlis 10—17; Br. de Merode 8—12; Jutten 15—24; Bon Chr. Williams 21—31: Br. Lebrun 6—24; Zigeunerin 4— Manks Codlin 4—11: Tr. de Cronscl 3—12; Kroetappels 3—390; Blauwe Drol- en 88—02, alles per 100 kg. Groenten: Bloemkool 1113; Komkom mers 8—12; Kropsla 2—9: Meloenen 13— 34, alles per 100 stuks. Groene kool 990— 19; Rode kool C—12; Witte kool 4; Stok snijbonen 2055; Pronkbor.en 21—29; Dubb. Prlncessebonen 30—49; Rentege- 42—62; Andijvie 8—12; Tomaten 18 —34; Augurken 33—81; Uien (afw. en stek) 090—8; Postelein 21—23; Kroten 9; Aardappelen 911. alles per 100 kg.; Wortelen 34—35; Kroten 16—17, belden per 100 bos. RAADSSTUKKEN COES B. en W. hebben nog enkele bezwaren Zoals bekend zal een lange-afstandsgosvoorziening van Walcheren en Zuid-Beveland vanuit Sluiskil tot stand worden gebracht. Het gas wordt door de regering (Energievoorziening) van. de cokesovens te Sluiskil ge kocht. Vandaar wordt een leiding door de ÏVesterschelde gelegd, waarmee Woensdag Js begonnen. Het Rijk verkoopt het gas ln het groot aan Goes, Middelburg en het Provinciaal Gasbedrijf te Vlissingen. Deze bedrijven bly- 'ven het gas distribueren aan de ingezetenen in hun verzorgingsgebied. B. en W. van Goes stellen thans aan de raad voor, in principe mede te werken aan de totstandkoming van deze gaslevering vanuit Sluiskil, waar bij echter enkelo uitdrukkelijke voorwaarden worden gesteld. In de toelichting op dit voorstel de len B. en W. om. mede, dat elk van de drie te leggen pijpleidingen vol doende capaciteit krijgt om het thans, benodigde gas te transporteren. De beide andere pijpen dienen voor re serve voor. meerdere afname en voor bedrijfszekerheid indien een der py- pen onverhoopt onklaar zou worden. Berekend naar de kostprijs per 1 Januari 1951 zal het gas, dat Dij het stilleggen van de verschillende pro ductiebedrijven (vermoedelyk 1 Jan. 1953) benodigd is, tegen 9 cent per m3 geleverd kunnen worden. De meerdere afname wordt in rekening gebracht tegen 7 cent per m3. By de ze bedragen moeten ae kosten van de distributie worden geteld. De ge meenten zullen zelf de wachtgelders moeten betalen en de lasten dragen van de buiten bedrijf gestelde be zittingen. BEZWAREN. Bij een bespreking te Middelburg over de model-overeenkomst met het Rijk, hebben B. en W. van Goes ver schillende bezwaren naar voren ge bracht. Indien de raad hiermee in stemt, zal nader overleg met de Di recteur-generaal van de Energievoor ziening vereist zijn. Dit zal natuur lijk weer enige tijd vergen. Ondertus- I sen is het Ryk bereid in verband met de weersomstandigheden, op eigen nsico over te gaan tot de aanleg van de leidingen door de Schelde, in dien de raad in principe besluit met de centrale levering accoord te gaan. De bezwaren van B. en W. van Goes gaan in de eerste plaats uit naar het risico van storing in de le vering, indien een of twee leidingen zouden uitvallen. Bij een stijging van de behoefte zou de derde leiding h.i. niet voldoende gas meer kunnen transporteren. Nu zal in een ver hoogde behoefte wel kunnen worden voorzien, zodra te Sluiskil een nieu we compressor klaar komt. Er kan dan l.p.v. plm. 11 millioen, wel 20 a 25 millioen m3 gas door een leiding worden getransporteerd. Teneinde steeds gedekt te zijn me nen B. en W„ dat als eis moet wor den gesteld, dat vóórdat met de gas levering vanidt Sluiskil wordt be gonnen, een koppelleiding GoesBer gen op Zoom wordt aangelegd, welke aansluit op het net der Staatsmynen en waardoor in geval van nood gas kan worden bygeleverd. Hierdoor wordt het risico in leder geval zeer beperkt. Voorts wenst men ln de overeen komst de bepaling opgenomen, dat na 10 jaren de plaatsgehad hebbende afschrijving van de geïnvesteerde ka pitalen als corrigerende factor zal gelden met betrekking tot de bepa ling van basisprijs en additionele prijs, tenzy ondertussen de gasprHs m geheel Nederland gelijkgeschakeld is. OOK GAS NAAR BRABANT? Het ligt ook in de bedoeling t.z.t. via de leidingen door de Westerschel- de en een leiding GoesBergen op Zoom gas te leveren aan Brabant. De afschryvingen op de zinker druk ken echter enkel op de m3 gas, die aan Midden Zeeland worden gele verd, Indien deze levering aan Bi bant doorgaat willen B. en W. van Goes dat de gasprijs, voorzover zij bestaat uit transportkosten, even redig wordt verlaagd, tenzij onder- tussen de gasprys in geheel Neder land gelijkgeschakeld is. Voorts menen B. en W. dat in de overeenkomst een artikel moet wor den opgenomen, dat indien en zodra Energievoorziening tot gaslevering aan 'n andere gemeente of distributie- bedryf overgaat op gunstiger voor waarden dan die, welke voor de ge meente volgens deze overeenkomst gelden, de gemeente recht heeft op herziening van de overeenkomst. Voorts dat het industriegas afne mers van 5000 m3 of meer per jaar en gas voor straatverlichting tegen 'n verminderde prys, de additionele prys wordt geleverd. Dit laatste Is ae prys voor de eenheden afgenomen boven het basisverbruik. Het basis- verbruik moet ook worden vermin derd indien do straatverlichting ge heel of gedeeltelijk geëlectrificeerd wordt en de gestelde voorwaarden t. a.v. het industriegas cn gas voor straatverlichting niet worden aan vaard. Daarnaast hebben B. en W. nog en kele andere punten van minder be lang. Deze zouden zy niet als voor waarde willen verbinden aan het be sluit tot medewerking, doch wel er by Energievoorziening ten sterkste op willen aandringen, dat ook deze punten in de model-overeenkomst worden gewijzigd. REKENING COURANT OVEREENKOMST. Verder wordt voorgesteld het ma ximum crediet in rekening courant bij de N.V. Bank voor Ned. gemeen ten, voor September en October 1951 met 500.000 te verhogen tot 1 2 >4 millioen. VEILING MIDDELBURG. 5 Sept. Groenten: Dubb. princeieen 21 —60; Snijbonen 20—33; Pronkbonen 27— 33; Stokprlncc&sen 6267; Peen. kg.. 9— 40; Bospeen 17—41; Kroten, kg.. 6-17; Botkroten 8—17; Sla 2—12: Bloemkool A 21—61 idem B 12—47; Idem C 8—23; idem D 10; Augurken 6—79; Komkommer» A 8—13; Idem B 8—10; Idem C 8-9; Uien 9—14; Zilveruien 38—33: Savoyekool 10— 24; Rode kool 13—18: Witte kool 6; Prei 915; Postelein 10—30; Spinazie 19—33; Rabarber 5— Andijvie 5—14. Fruit: Appela: Manks Codlin 7—27; Ja- me» Grieve 9—29: Zigeunerin 10—25; Jac. Label 8—13: Codlin Keswick 7—8; Val en kroct 3—12. Peren: Clapps Favorite 25— 31; Jutten 15—26; Seigneur d' Eapern 31; Val cn kroct 8—21; Perziken 10—26; Net- meloen 12—33; Sutkermeloen 12—37; Ana nasmeloen 16—47; Pruimen: Reine Vic toria 8—25; Jefferson 13—32: Belle de Louvaln 19—25; Klrkes 34—37; Reine Cl. d' Althan 17—35: Reine Cl. Violet 32: To maten 12—41; Alicante 82—85; Frankcn- thaler 72—1.08; Bramen 55—64. Aardappelen. Aanvoer: 28 ton. Bintjes, bonken 6—8; idem grote 58; Koopmans blauwe e—9; BI. Eigenheimers 6—8: Meer- landcrs 6. Aardappels per 100 kg. EIERNOTER1NG GOES. Prijs voor verse kippeneieren f 2.28 per kg. Voor vullschallge en gewassen cier<-:> wordt 2 ct. per stuk minder uitbetaald. Hagenaar misleidde politie. .VERLOREN" COLLIER LAG IN ZIJN KIPPENHOK. Een parelcollier, ter waarde van 20.000 gulden zou door een Hagenaar verloren zijn. Het werd later echter in een kippenhok teruggevonden. Po ging tot oplichting wera do man ten laste gelegd en daarom werd van morgen voor dc Haagse rechtbank een jaar gevangenisstraf tegen hem geëist, aldus een bericht in De Volks krant. In Mei van dit laar vervoegde de 60-jarige A. P. T., medisch repeti tor in Den Haag zich bij de Haag se recherche met dc mededeling dat hij het collier, dat hij voor een be drag van 20.000 gulden had laten verzekeren, had verloren. De politie geloofde echter weinig van zrjn verhaal en bij een tweede ondervraging viel T. door de mand. Zijn portefeuille. Inhoudende het be wuste collier, werd in het tóppen- hok van zjjn tuin gevonden. Het jaar gevangenisstraf, dat werd geëist, is met aftrek, zes maanden voorwaardeiyk. een proeftyd van drie jaar en onder toezichtstelling. Uit spraak over 14 dagen. Welke nieuwe wapens bedoelde president Truman De nieuwe wapens, waarop presi dent Truman Dinsdag heeft gezin speeld, zullen volgens een Ameri kaans geleerde met .wie een verslag ever van het Franse persbureau A. \P. te Washington een onderhoud had de volgende zyn: 1. bacteriolo- fische wapens; 2. radio-actieve stof; atoomartillerie; 4. nieuwe atoom wapens; 5. onderzeeboten met atoom- aandrijving, waarvan de eerste op het ogenblik gebouwd worden; 6. 't we- reldruim-vluigtuig met atoomaandrij ving. De Amerikaanse onderzoekers zou den een gehele reeks preparaten met dodeiyke microben en giften hebben samengesteld en de methoden tot verbreiding van epidemieën verbeterd hebben, zoals het uitwerpen van be smette vleermuizen, ratten en insec ten uit vliegtuigen. Ook zouden vleermuizen met kleine brandbom men vyandeiyk gebied ln brand kun nen steken. Het Amerikaanse oppercommanda zou overigens aarzelen om van der gelijke wapens gebruik te maken, omdat men deze nog niet geheel in zyn macht heeft. WIJ tekenen hierbij aan, dat In de tweede wereldoorlog regelmatig werd gesproken over bacteriën- en gas- oorlog, zonder dat het evenwel zover kwam. Een hazardloze roulette? Een Nederlandse ingenieur en wis kundige heeft een behendigheidsspel geconstrueerd, dat sterk op roulette lijkt, doch waarbij, naar zijn bere kening, het hazard-karakter geëlimi neerd wordt. Zijn constructie houdt re kening met het waarnemingsvermogen van het menselijk oog. Voor een op lettende speler is het volgens ae constructeur mogelijk van tevoren precies aan te geven, waar het rou letteballetje op de schijf terecht zal komen. In kringen van amusementsvereni gingen. waarin men zich tot voor kort voornamelijk met roulette en baccarat onledig hield, bestaat belang stelling voor deze hazardloze roulette. Korl geding Ambonezen legen de Staat Voor de Haagse rechtbank diende het kort geding van enige Ambone zen uit het woonoord te Woerden te gen de Staat der Nederlanden. Voor de Ambonezen pleitten mr. van Rijskevorsel en mr. van Haren. Mr. van Ryckevorsel noemde het ver bod tot het ontvangen van bezoek in him woonoorden van hun eigen lei ders en voormannen beledigend en kwetsend en het heeft hun geestelijk isolement voltooid. Mi*. Van Haren betoogde dat de ge nomen maatregelen onwettig zyn. Mr. Veegens, die als pleiter voor gedaagde optrad, verklaarde dat het hier gaat om een verbod dat geheel gelijk staat met het bekende art. be treffende de huisvredebreuk en de be paling omtrent openbare lokalen. Van vryheidsbelememring is geen sprake. De uitspraak wero bepaald op Za terdag 15 September. De Canadese immigratiedienst zal binnenkort, in samenwerking met de Stichting Landverhuizing, bijkantoren openen in Eindhoven en Heerenveen. Het hoofdkantoor zal gevestigd blijven te 's Gravenhage. Deze bijkantoren zullen worden opgericht om de adsplrarrt-emi- granten de kosten van de lange reis naar Den Haag uit het Zuiden en Noorden te besparen. Arbeiders In Oost-Duitslaod worden uitgebuit. De Westberlijnso pers maakt mel ding van verschillende botsingen tus sen de Volkspolitie en arbeiders in Oost-Duitslaivl Over het herzien van de arbeidscontracten waren wryvin- gen ontstaan. In deze contracten kwamen bepalingen voor, die neer kwamen op het uitbuiten van arbei ders, onder het voorwendsel van ver betering van werkmethodes en pro ductieverhoging. Te Saalfeld zouden incidenten zijn ontstaan, omdat vier mynwerkers hun collega's ertoe had den aangezet, een nieuw contract te verwerpen. Deze werden gevangen ge zet. Duizend arbeiders hadden zich verzameld by het gebouw van de po litie en eisten hun vrijlating. Dit werd door het hoofd van de politie gewei gerd, waarop de mynwerkers begon nen stenen te gooien naar de wacht posten. Hierby werd een kapitein ge dood en zeven personen gewond. De mijnwerkers bestormden het gebouw, sloegen alles kort en klein en namen het hoofd der politie gevangen. Hij werd later bevryd. Do brandweer wist de menigte achteruit te dryven met de brandspuit, 's Nachts werd met 3000 man een tweede poging on dernomen. waarbij de mijnwerkers de vier gevangenen wisten te bevrijden. Nadat zij zich drie dagen in een fa briek hadden verschanst werden zij door bedreiging met optreden van Sowjettroepen, tot overgave gedwon gen. VIJF CLANDESTIENE ZENDERS IN BESLAG GENOMEN. De politie van Hoogeveen heeft in samenwerking met de rykspolltie en de opsporingsdienst van P. T. T. ty- dens een razzia vijf clandestiene zenders in beslag genomen. De zenders, die alle in landarbei dershuizen waren verborgen, zonden geregeld verzoekplaten uit en maak ten reclame voor plaatsclyke lever- ATHLETIEK Nieuw Nederlands record van Hans Harting Tijdens dlstrictswedstrijden, die Woensdagavond op de Sintelbaan te Amsterdam werden gehouden, is de A.A.C.-er, Hans Harting, er in ge slaagd het Nederlands record over 2000 meter hardlopen met 1,8 sec. te verbeteren en te brengen op 5 min. 39.6 sec. Het oude record stond op naam van Frits de Ruyter met een tijd van 5 min. 21,4 sec. en werd op 26 Juni 1946 te Brusel gevestigd. KERKNIEUWS. DE BOND VAN VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN IN- NEDERLAND 70 JAAR. Zaterdag 15 September a.s. zal het 70 jaar geleden zijn. dat de bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Ne derland gesticht werd. Voor die datum waren er reeds enige vrije gemeenten in ons land, die echter afzonderlijk werkten en niet in een bond verenigd waren. Een der pioniers uit de eerste jaren der vrije gemeenten was de bekende ds. H. W. Witteveen te Ermelo, onder wiens leiding enige keren besprekingen wer den gehouden om te komen tot het stichten van een bond. Van de zen dingsgemeente te Ermelo was reeds in 1878 een oproep uitgegaan. Van 13 tot en met 15 Sept. kwam men in dat jaar in Ermelo bijeen om te spreken over de stichting van een dergelijke bond. Eenparig werd daar uitgespro ken: „We moeten tot elkander komen, willen we niet van elkander verwij derd worden". De vergadering werd destijds bezocht door ds. A. Mooy van Winschoten, ds. A. M. Mooy van Oude Leye, ds. Adr. Mooy van Wemeldinge en verder de heren Giaeonse uit Mid delburg, K. Loggers uit Goes, W. J. Benhoff uit St. Oederode. W. Vlietstra uit Raalte, Wouter de Smit uit Cad- zand, J. Smit uit Nieuwkoop, A. Schip per van Goes e.a. De leiding der ver gadering was in handen van ds. Wit teveen van Ermelo. Een concept beginselverklaring werd opgestelden een commissie daarvoor benoemd. Van 14 tot en met 17 Oct. 1879 kwam men weer bijeen cn toen werd het concept-beginselverklaring aangenomen en werd besloten in 1881 een bond op te richten. Dit geschiedde dan ook op 15 September van dat jaar te Franeker. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te IJzendrjke: C. Blom- aard, Kloe tinge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3