In Nieuw-Vlissingen verrijzen nieuwe woon-complexen JIMMY BROWN, sportheld no. 1 I Vereffende schuld i GAITSKELL WIJST OP NOODZAAK VAN CONSUMPTIEBEPERKING WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE GATEN WORDEN GEVULD Weer een pand voor de Nieuwe Markt Het karakter van de oorlogsverwoesting heeft in verschillende steden vaak ook een zeer verschillend aspect: volledig verwoeste stadskernen als in Middelburg en Rotterdam in het buitenland is de Franse stad Tours hiervan ook een typerend voorbeeld en plaatsen, waar door bombarde ment of beschieting her en der huizen of huizenblokken zijn vernield of zwaar beschadigd. Waar de bebouwing dus grotere en kleinere gaten ver toont zonder dat van een min of meer volledige „Ausradierung" van een bepaald stadsdeel sprake is. Onder dit laatste type zouden we ook Vlissin- gen willen classificeren en wanneer we eens een zwerftocht door de stad maken met de bedoeling om na te gaan hoever we hier nu ook met de we deropbouw zjjn gevorderd, dan gaat het dus eigeniyk om de vraag: hoe staat het met de opvulling van de gaten? Begint VHssingen weer gevuld te geraken en krijgt de bebouwing langzamerhand weer het karakter van een gesloten geheel? En het merkwaardige is, dat deze vraag zich met evenveel recht laat stellen voor de nieuwe stadswyken, die In Vlissingen de laatste jaren zo snel zijn verrezen. Want doordat men by de bouw van deze nieuwe wijken in zeer veel gevallen is begonnen aan de buitenkant, zy ook hier tussen de oude en de nieuwe stad gaten ontstaan, die langzamerhand opgevuld moe ten worden, wil men op den duur weer tot een normaal gesloten stadsbeeld komen. In een tweetal artikelen, geschre ven na een tocht onder deskundige leiding door de nieuwe èn de oude stad, willen wij trachten een beeld te geven van de vordering van de we deropbouw van Vlissingen en van de verwachtingen, welke wij daarvan verder in de naaste toekomst mogen koesteren. Ditmaal dan de nieuwe stad. Het trekken van een grens tussen oude en nieuwe stad is natuurlijk altijd een vrij willekeurige geschiedenis, maar wanneer we beginnen met de Nieuwe Markt, dan lijkt ons dat toch wel een geschikt punt van uitgang. DE NIEUWE MARKT. Zal er ooit iets van de Nieuwe Markt, zoals die ons in het wederop- bouwplan van Vlissingen is voorge steld als een prachtig nieuw stads centrum met modern Stadhuis, nieuw Postkantoor, hotel, theater, winkel galerij, enz., terechtkomen? Dit is een veel gestelde vraag en bij de vraagstellers klinkt bijna altijd wel een tikje pessimisme door hun woor den heen. En inderdaad: wanneer men die kale, slordige grasvlakte, waarvan de meeste schuren en keten nu langzamerhand gelukkig zijn ver dwenen, ziet liggen, vraagt men zich wel eens af hoe lang dit nog zo zal blijvenVoor de aanleg van een plantsoen of iets dergelijks als tijde lijke oplossing is helaas ook geen geld beschikbaar. De eerste panden voor de Nieuwe Markt staan er al geruime tijd. Men kent ze: de twee fraaie nieuwe win kelpanden op de hoek van de Hobein- straat achter het plantsoentje, dat de gemeente hier als tijdelijke ver fraaiing heeft doen aanleggen. P"—- 60. Vroeger dacht men dat de parel m een oester zich vormde om een zand korrel of een andere materiële onge rechtigheid die abusievelijk de oester schelp was binnengedrongen, doch la tere onderzoekingen hebben aange toond dat een parasiet zich in het bin- o nenste van de oester nestelt, t.w. een blaasworm. Hoewel de levensgeschie denis van dit laatste dier op zichzelf uiterst interessant is, omdat hij bij tijd en wijle van gastheer verwisselt, zullen wij ons in dit geval toch uit sluitend bepalen tot de doodkist, die de oester hem bereidt. Want het is duidelijk dat de oester op een dergelijke parasiet die zich in zyn éénkamer woning heeft binnen gedrongen, weinig gesteld is. Daarom kapselt hij de indringer in op een aldus ontstaan is, wordt uiteindelijk toch in vele gevallen weer de doods oorzaak van de oester, wijl zij de heb- uiterst fraaie wijze. Maar de parel, die zucht der mensen heeft opgewekt. Uit eindelijk veroorzaakt de larve van die blaasworm dan toch de ondergang van de oester. Het is gebleken, dat niet alleen de oester, maar ook andere schelpdieren van het euvel der ongewettigde sa menwoning te lijden hebben en zij reageren daarop op dezelfde wijze als, de oester, nl. door parelvorming. De parel van de Reuzen Strombus bijv., die een roze kleur heeft, is van grote waarde. Zij heeft echter twee nadelen, tnv. dat de kleur met het verstrijken der jaren vervaagt en vervolgens, dat zij zelden in een Strombus-schelp wordt aangetroffen. De riviermossel uit Schotland en N. Engeland draagt eveneens parels, maar de handelswaarde daarvan is vrij ge ring wegens de kleine afmetingen en de doffe glans. Maar een familielid van deze mossel in de Amerikaanse wate ren bevat somtijds prachtige parels en wordt dan ook met hartstocht ge zocht (en gevonden). Mogen wij, bij het naderen van het mosselseizoen, de liefhebbers een riem onder het hart steken? Ook de gewone zeemossel bevat parels. Maar wanneer deze voorkomen dit moeten wij er als teleurstelling bijvoegen zijn zij klein, lelijk en dus waardeloos. Beter staat in dit opzicht de riviermossel er voor, want één op de honderd dieren bevat een parel en één op de drie dui zend bezit een parel die waarde heeft. Het is uiteraard wat omslachtig om zoveel dieren te openen om naar een parel te zoeken. Daarom wordt tegen woordig het onderzoek met Röntgen- stralen verricht, waardoor ook de die ren niet gedood behoeven te worden. Het verbazingwekkende van mosse len en oesters moet U echter niet in de parel zoeken, maar in heel iets anders. Want, het zonderlinge van deze dieren is, dat zij het ene jaar moeder en het andere jaar vader zijn H. Pétillon. Verheugend ls het bericht, dat bin nenkort weer een pand van de toe komstige Nieuwe Markt zal verrij zen. De Alg. Ned. Metaalbedrjjfsbond heeft n.l. opdracht gegeven voor een nieuw kantoorgebouw, dat ongeveer tussen de R.K. kerk en de verlengde Hobeinstraat komt te liggen. Aan de zyde dus, waar we ln de toekomst ook het nieuwe Postkantoor en het theater hopen te zien. Natuurlijk zal dit laatste nog wel even duren, maar met de bouw van het pand van de Metaalbedrljfsbond zal toch reeds spoedig worden begonnen. Een andere belangrijke verande ring. welke zich op korte termijn gaat voltrekken, vinden we aan de Singel tussen de Bonedijkestraat en de Paul Krugerstraat. Men heeft de laatste tijd al kunnen zien, dat hier enige bunkers worden gesloopt, hetgeen in derdaad verband houdt met de op handen zijnde bebouwing van de Noordzijde van de Singel. „De Schel de" zal hier niet minder dan 61 mid denstandswoningen laten bouwen en wanneer dan bovendien nog het plan voor de herbouw van 12 andere wo ningen en een winkelpand doorgaat, zal dit stuk van de Singel met een aansluitend gedeelte van de Bloemen- laan ook volledig worden gesloten, hetgeen aan het aspect van de Singel niet weinig ten goede zal komen. En wanneer we het nu toch over het aspect van de Singel hebben: de noodwoningen welke de middenbaan van het gedeelte voorbij de Paul Kru gerstraat innemen, zullen voorlopig nog wel niet verdwijnen. Ze zijn ten slotte voor tien jaar gezet en zien er nog steeds zeer behoorlijk uit, wat voor een belangrijk deel aan de be woners zelf te danken is natuurlijk. Zolang er dus bij de Woningdienst nog zo ongeveer 1200 gegadigden voor een huis staan ingeschreven, zal nen er niet aan kunnen denken de ïoodwoningen op te ruimen. Ook al .ou de Singel er heel wat door op- nappen! Aan de Paul Krugerstraat by de erlengde Van Dishoeckstraat komen 14 middenstandswoningen van „Ge- ueenschappelyk Belang" en mis- chien juist om de hoek. aan de Van lishoeckstraat, nog 12 arbeiderswo ningen, alles in verdiepingbouw (drie hoog). Dit laatste project hangt nog van de financieringsmogelijkheden af, welke zoals algemeen bekend mag worden verondersteld op het ogenblik een zeer ernstige moeilijk heid vormen. Mocht men er echter in slagen deze kwestie ook voor deze 12 arbeiderswoningen nog tot oplossing te brengen, dan zou ook in dit stads gedeelte een fraaie afronding van de bestaande bebouwing zijn verkregen. In deze omgeving is op het ogen blik voorts de bouw van de Maré chaussee-kazerne met zes bijbehoren de woningen (aan de Beatrixlaan en de Ribesstraat) in volle gang. OOK SLOPEN. Maar behalve bouwen, zal men in deze buurt wellicht in de toekomst ook nog wel eens tot slopen moeten overgaan. Wanneer eenmaal de nieu we toegangsweg tot Vlissingen zal worden aangelegd, zal men door de Ribesstraat en de Boterbloemstraat toch een doorbraak moeten tot stand brengen om een goede aansluiting van de nieuwe weg met de Paul Kru gerstraat en de stad te verkrijgen. Daarvoor zullen inderdaad enige hui zen moeten verdwijnen, maar dat zal toch wel een paar jaar duren. Ook aan de Bloemenlaan en in de onmiddellijke omgeving daarvan vul len zich langzamerhand de gaten. Aan de Bloemenlaan zelf naderen vier duplexwoningen haar voltooiing, terwijl aan de Jozef Israëlslaan nog zeven duplexwoningen en een winkel pand in aanbouw zijn. Een ander belangrijke hartader van Nieuw-Vlissingen is de President Rooseveltlaan, waarvan men, evenals aan een gedeelte van de Hoge Weg, hoogbouw wil toepassen. Voor de Pre sident Rooseveltlaan ligt wéér een plan voor veertig woningen met twee winkels vrijwel gereed, terwijl aan de Experimentele televisie start in October De experimentele uitzendingen van de Nederlandse televisie-stichting zullen, naar gehoopt wordt, in ieder geval in October beginnen. De be slissing van de regering inzake het televisievraagstuk kan in de loop van de komende weken worden te- gemoetgezien. Dit heeft het hoofd van de regeringsvoorlichtingsdienst, de heer Landré, medegedeeld op een televisie-conferentie, die de buiten landse persvereniging Dinsdag in Hilversum hield. De regering heeft dit bescheiden uitstel van de aan- van g van de experimentele televisie uitzending gemeend te moeten ver kiezen boven een overyld besluit. Zij heeft hierbij overwogen, dat ook in televisiekringen hiertegen geen be zwaar bestaat. tegenover de poort van .Goed Wonetf', dertig woningen in flatbouw van „Volkshuisvesting" in aanbouw zijn. Ook „Goed Wonen" zal echter bin nenkort weer bouwen en wel 23 wo ningen met een winkelpand aan de President Rooseveltlaan en de Bone dijkestraat. Deze zullen binnenkort reeds worden aanbesteed. Voor de bouw van 6 woningen (hoogbouw) aan de President Rooseveltlaan bij de Koudekerkseweg is het wachten ech ter nog op een oplossing van de fi nancieringskwestie. Ten slotte noemen we nog 10 du plexwoningen aan de Leeghwater- straat en acht aan de Joost de Moor straat (tegenover de achterzijde van „Bethesda"), beide voor „Gemeen schappelijk Belang", die er mede toe zullen bijdragen de bebouwing in de ze wijk verder te voltooien. Die aan de Leeghwaterstraat wor den dezer dagen reeds betrokken en de acht van de Joost de Moorstraat zijn reeds aanbesteed en gegund, zo dat zeer binnenkort met de bouw zal worden begonnen. WINKELS. Wij gaven hiervoor een overzicht van de belangrijkste complexen, die in aanbouw of in voorbereiding zyn. Daarnaast zijn er natuurlijk nog op zichzelf staande gevallen van afzon derlijke percelen, waaronder ook eni- Se winkels. Veel winkels komen er in e nieuwe wijken niet, maar toch vol doende om in de dagelijkse behoeften van de bewoners te voorzien. In de meeste gevallen worden deze winkel panden benut voor oplossing van hoe ken, kop-bebouwing, enz. Het nieuwe stadsgedeelte is na de oorlog in een ongelofelijk snel tempo gegroeid en nu de gaten, welke de nieuwe bebouwing vertoonde, zich steeds meer beginnen te vullen, kan men zeggen, dat Vlissingen bijzonder aantrekkelijke woonwijken heeft ge kregen, die wel zeer gunstig afsteken bij veel, wat wij voor de oorlog heb ben gekend. Want in plaats van veel oude, verouderde en zelfs uitgewoon de huizen, die door oorlogsgeweld werden weggevaagd, heeft Vlissingen nu honderden arbeiders- en midden standswoningen gekregen, die er niet alleen fleurig en aantrekkelijk uit zien, maar bovendien zo zijn inge richt, dat het bewonen er van prettig en gezond moet zyn. Nieuwe wijken verrijzen in Vlissingen in snel tempoHier /.let men een indrukwekkende ry flats de President Rooseveltlaan. Moordenaars van Koning Abdoellah terechtgesteld. De vier ter dood veroordeelden wegens medeplichtigheid aan de moord op Koning Abdoellah van Jordanië, zijn Dinsdag te Amman terechtgesteld. Koning Abdoellah werd op 21 Juli jJ. by het betreden van de Omar-moskee in Jeruzalem doodgeschoten. De lijfwacht schoot de dader ter plaatse neer. Publicatie economisch plan waarschijnlijk nog deze maand De publicatie van het centraal eco nomisch plan 1951 kan waarschijnlijk nog in de loop van deze maand tege moet worden gezien. Dit deelde de minister van Economische Zaken, prof. dr. A. H. M. Albregts mede. naar aanleiding van vragen, die door het Tweedekamerlid van Nederhorst (Arb.) werden gesteld. Verkeerswetgeving in Benelux-verband De K.N.A.C. heeft zich, mede naar aanleiding van het zeer intensieve, onderlinge verkeer tussen de drie Be- neluxlanden. tot minister van ver keer en waterstaat gewend met het verzoek te bevorderen dat bij de her ziening van de verkeerswetgeving, zeer in het bijzonder ten aanzien van de gedragsregels van de weggebrui kers, zoveel mogelyk rekening wordt gehouden met de Beneluxgedachte. 'Xe Amsterdam ls overleden, 79 jaar oud, mevrouw Carry PothuisSmit. vroe ger een bekende figuur in de S.D.A.P. ,DE MINISTER HEEFT GOED PRATEN" Looneisen dienen gematigd te worden De Britse minister van Financiën, Hugh GaKskel), heeft Dinsdag op het Congres van de Britse vakverenigingen te Blackpool een rede gehouden, waarin hy de waarschuwing liet horen, dat de consumptie beperkt en de looneisen gematigd dienen te worden. De minister wees op het gevaar van inflatie en zeidc, dat de last. die Engeland door herbewapening en econo misch herstel moet dragen, zwaar is. De prljsstyging-werd niet door En- gelands eigen herbewapeningspro gramma veroorzaakt. Zij was het ge volg van de herbewaoening in de we reld. die de invoerprijzen omhoog dreef. Volgens de minister kon niet ge zegd worden, dat hoge winsten een belangrijke oorzaak van de stijging der kosten van levensonderhoud wa ren geweest. Zijn oplossing voor de hoge winsten was, dat Engeland de binnenlandse vraag moet beperken tot een omvang, die juist voldoende is om volledige werkgelegenheid moge lijk te maken. Het is niet waarschijnlijk, dat de po ging, die Gaitskell heeft gewaagd om de vloedgolf van looneisen, die drei gen de anti-inflatiepolitiek der Engel se regering in gevaar te brengen, tot staan te brengen, /al slagen. Deelne mers aan de conferentie verklaarden, dat de minister goed praten heeft, doch dat zyn rede geen geld ln de zak ken der arbeiders brengt, wat juist hetgene Is, dat zij verlangen. door Barbaro Cartland 45 Ze had succes, want eindelijk ver mande Nicholas zich. „Vooruit, ik ga", verklaarde hij en voegde de daad bij 't woord. „Ik wil je iets laten zien, Isabel", zei hij, plotseling naast haar staande. „Ga eens mee." Hij sprak zo bevelend, ja autori tair, dat Lady Isabel, enigszins in de war na een woordenwisseling met Lord Vulcan, zich weg liet leiden voor ze besefte wat er eigenlijk ge beurde. Serena glimlachte even bij zichzelf, toen ze hen doo» de dichte mensenmassa zag heendringen. Eensklaps bemerkte ze, dat de mar kies naast haar stond. „Blij, dat uw neef hier is?" vroeg „Heel blij", antwoordde Serena op recht. „Dat dacht ik wel", zei Lord Vul can, maar op zulk een vreemde toon, dat Serena hem oplettend aan keek. Ze stond op het punt, iets te zeggen, toen de butler met sten- storstem aankondigde, dat het diner was opgediend. De markies moest de hertogin van Dover, die ongeduldig aan het an dere einde van de zaal op hem wachtte, naar tafel geleiden, maar maakte geen haast, zich bij haar te voegen. „De tafelschikking is veranderd", deelde hij Serena mee. „Uw nèef zit naast u." „O, dank u wel", antwoordde Se rena, wat verbaasd over de uitdruk king op zyri gelaat. txbt Oii.tr \.c,s ..is gewoonlijk een uitgebreide maaltijd, waarin de ver schillende gerechten elkaar schier eindeloos opvolgden en uitgezochte wijnen rykelijk vloeiden. Serena vond het als gewoonlijk moeilijk, haar conversatie tussen de beide tafelbu ren te verdelen. Nicholas praatte, als hij geen glimp van de verderop zittende Lady Isabel trachtte op te vangen, aanhoudend over zichzelf en Serena's linkerbuur had maar één onderwerp: de jacht, waarvan ze heel weinig afwist. Ze was bly toen het feestmaal ten einde liep en de dames, naar Engel se gewoonte, zich in de salon terug trokken. Terwyl Serena met de bab belende, rijk geparfumeerde vrou wenschaar meeliep, kwam Isabel op haar toe. „Laat ons", stelde ze voor, „naar uw kamer gaan. Ik moet u spreken." Serena ging haar voor op de grote statietrap, maar toen ze nog meer trappen opklommen, scheen Isabel wat verwonderd om zich heen te zien. „Waarom is u in dit deel van het huis?" vroeg ze, toen ze eindelijk Se rena's kamer hadden bereikt, waar het haardvuur vreemde schaduwen op de massieve meubels wierp. „Ik ben niet van genoeg belang om voor de logeerkamers op de eerste verdieping in aanmerking te komen", zei Serena glimlachend. Terwijl Serena de kaarsen in de kandelaars aanstak, sloot Isabel de deur. „Mag ik u een vraag stellen?" vroeg ze tenslotte. Zoals bekend zijn er reeds eisen tot j loonsverhoging ingediend door 2.500.000 arbeiders in de constructie- j en scheepsbouwnijverheid en door i 500.000 spoorwegarbeiders. Ook ande re groepen arbeiders verlangen ho gere lonen. Hoewel men onder de indruk is van de érnstige opsomming van cijfers door de minister van Financiën, zul- 'en de deelnemers aan de conferen tie Donderdag a.s. waarschijnlijk toch de resolutie aannemen, die aandringt op vermindering van de kosten van levensonderhoud, strengere beperking van de grote ondernemingswinstcn en verlaging van de omzetbelasting. Het staat reeds vast. dat de resolu tie gesteund zal worden door 1.500.000 leden van vakbonden. De mijnwer- kersbond. die 609.000 leden telt. zal waarschijnlijk tegen de resolutie stem men. Gaitskell zeide. dat de Labourpartij binnen een jaar of twee een politiek moet vinden om ongelijke bezitsver deling tegen te gaan. Ongeveer één uur, nadat Gaitskell zijn rede had gehouden, heeft het Con gres met algemene stemmen een re solutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op verhoging van de ouderdomspensioenen, de uitkeringen krachtens de sociale verzekeringen en de gezinstoeslagen ter compensatie van de stijging van de kosten van le vensonderhoud. Het wereldgebeuren Zich omwendend, zei Serena: „Ik weet wat het is en u kunt de vraag stellen, maar ik kan er niet op ant woorden". „Wat bedoelt u?" De woorden klon ken wat bits. Serena, nu gereed met de kaarsen, stak haar handen naar het vuur uit. „Waarom zouden we niet eerlijk te genover elkaar zyn?" vroeg ze. „U wilt graag met Lord Vulcan trouwen: ik niet U wilde van mij te weten ko men, of hy plan heeft mij tot vrouw te nemen, maar op die vraag kan alleen hy antwoorden. Ik geloof niet dat hij 't van plan is, maar kan het niet ze ker zeggen. Zulke mensen als hier heb ik nooit te voren ontmoet en ze brengen me in de war, maar verba zen me ook". (Wordt vervolgd). 60. Trien begon haastig de sleutel op te zoeken, waaraan een houtje hing, waarop met duidelijke letters „Leeuwenhok" stond. „Hier heb ik 'm", mompelde zy. Zy stond even nadenkend met de sleutel in haar hand, maar zei toen: „Vooruit Toos, het spel gaat beginnen. Kom mee naar de leeuw Piet". De twee chimpansees haastten zich naar de leeuwenkooi, waar zy de leeuw Piet op nieuw in diepe slaap aangetroffen. „Piet" riep Toos zo zacht mogelijk, „wordt eens wakker. We hebben gedaan wat je ons hebt opgedragen. We hebben &lle sleutels en hier is de sleutel vanne vanne uw hok". Toos durfde de koning der dieren toch niet goed te tutoyerenDe leeuw Piet sloeg slaperig de ogen op. Hy keek de twee chim pansees een beetje achterdochtig aan. „Als jullie me wat staan voor te liegen", zei hy brommerig, „dan zal je eens zien wat er gaat gebeuren". „Heus, meneer Piet", zei Trien, „we jokken u niets voor. We zullen u bewyzen, dat we de volle waarheid spreken, maar u moet ons beloven dat u ons niets zult doen, want dat zou écht onbillijk zyn, nu wy al ons best hebben gedaan u uw vrij heid te gevenDe leeuw Piet keek Trien ta melijk onvriendelijk aan. „Kom nou maar op met die sleutel", zei hy, „en sta niet zo te leuteren. Natuurlyk doe ik jullie niets. Ik heb héél andere plannen". Trien en Toos haalden verlicht adem en voorzichtig stak Toos de sleutel in het slot Veranderd, beeld De gedelegeerden der Ver. Naties hebben Kaesong verlaten en men verwacht algemeen een hervatting van de stryd op grote schaal. De Noordelyken hebben in dc afgelopen weken in elk geval kennelijk een groot offensief voorbereid en men mag aannemen, dat ook de bevelheb bers van de verbonden troepen niet stil gezeten hebben. Het zal dus we! weer op vechten uitlopen. Maar wat dan? Mag men nu constateren, dat de politiek van Truman en Acheson, die. tegen dc uitdrukkelijke wens van MacArthur in de Chinezen in Korea niet te heftig wilden aanpakken, heeft gefaald, nu hun bedoelingen om langs diplomatieke weg tot een ac- coord tckomen hebben gefaald? Had MacArthur dan toch gelijk, toen hrj de stelling verkondigde, dat de enige reële oplossing lag in een krachtig aangrijpen van de Chinezen Moeilijke vragen! Vast staat in elk geval, dat men thans weer op een kritiek punt. het tweede in het Koreaanse conflict, is aangeland. Het eerste werd bereikt tegen het einde van 1950, toen de Noord-Koreanen waren verslagen en de actie tegen hun agressie met suc ces bekroond leek. Het optreden van de Chinezen, door dc Amerikanen blijkbaar niet verwacht, óók niet door MacArthur. veranderde het beeld van de situatie even plotseling als radicaal. MacArthur stond op het standpunt - - en hij heeft dit veel la ter voor de Amerikaanse senaats commissie nog verdedigd dat toen zonder enig aarzelen de consequentie moest worden getrokken: een volle dige oorlog tegen communistisch China. Hy werd in zijn opvatting ge steund door de hoge militaire leiders der Ver. Staten, maar deze militaJre opvatting kon geen genade vinden in de ogen der politici, die een interven tie van Moskou zelf vreesden. De politici kregen hun zin en Mac Arthur verdween van het Koreaanse toneel. Toen Jacob Malik nu enige maanden geleden zijn bekend vredes aanbod deed, zag het er even naar uit, dat de politici gelijk zouden krij gen. Maar nu Het beeld is wéér veranderd. De onderhandelingen te Kaesong zyn vastgelopen en dc mensheid vraagt zich met angst in het hart af, wat ons nu te wachten staat. Zal Amerika moeten besluiten de Chinezen van Mao met de kracht van zyn wapens te dwingen zich van verdere inmenging in de Koreaanse zaken te onthouden? Zal het langs een andere, minder verschrikkelijke weg óóit mogelyk zyn aan Korea vre de en vrijheid terug te geven? Ook aan Noord-Korea? Zal dat alles zon der een hereniging van Zuid- en Noord-Korea mogelijk zijn? De Amerikanen en met hen de Ver. Naties, voor zover zij aan de ac tie tegen dc agressor deelnemen, -- hebben getracht de oorlog ln Korea te voeren als een „beperkte" oorlog. Beperkt in zijn doelstellingen en be perkt ook in het optreden te velde zelf. Op het ogenblik ziet het er wel enigszins naar uit, dat de tegenstan der de verbondenen wil dwingen tot het opgeven van deze beperking. Maar zal Moskou ooit toestaan, dat gen zou worden? MacArthur geloof - zijn bondgenoot China door de Ame rikanen en hun medestrijders versla de niet in een ingrijpen door de Rus sen, maar met dc Chinezen heeft hij zich destijds in elk geval toch vergist. Het zyn allemaal vragen, waarop op het ogenblik heel moeilijk een be vredigend antwoord is te geven. Er wordt in het Verre Oosten hoog spel gespeeld en niemand weet waar de sterkste troeven zitten en wanneer die uitgespeeld zullen worden. Door een mislukken van de on derhandelingen van Kaesong is het gevaar van het uitbreken van een nieuwe wereldbrand echter weer ac- cuut geworden. In de komende maan den zal van de militaire èn dc poli tieke leiders veel worden gevraagd. Dat is een teleurstellende ontwik keling en een hoogst onprettige. Want met name de politieke leiders plegen nog al eens rampzalige ver gissingen te begaan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5