msriH Veredelingswerk in Amerika voor aardbeien en bramen belangrijk Nationale Paardententoonstelling weer een groot succes De verplaatsing van de Land- bonwvoorlichtingsdienst naar Goes. DRONKEN OP DE FIETS .r PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951. STUDIECOMMISSIE KEERDE TERUG Hoofdassistent A. van Oosten over zijn bevindingen in de Ver. Staten Een aardbeienoogst van acht maanden van dezelfde planten en bramen struiken zonder doornen. Dit waren enkele van de typische ontdekkingen, welke het Nederlandse „kleinfruit-toam" deed tijdens zyn driemaandse stu diereis door de Ver. Staten. Het waren echter niet alleen interessante be vindingen zonder meer. De groep, waarvan o.m. de Zeeuwse hoofdassistent van de Itykstulnbouwvoorlichtingsdienst, de heer A. van Oosten uit Kapel- le-Biezelinge deel uitmaakte, is Maandag ternggekeerd met een ryke schat aan ervaringen. Er zijn nieuwe gewassen en rassen ontdekt, waarvan men goede hoop heeft, dat deze ook voor dé Nederlandse fruitcultuur van groot belang kunnen zijn. Van het grote Amerika naar het kleine, doch overigens vriendelijke dorpje Blezelinge is een grote over gang. Hoewel blij weer in de familie kring teruggekeerd te zijn, voelde de heer Van Oosten zich toch nog een beetje onwennig, toen we hem Maan dagmiddag even in zijn woning op zochten. Het kleinfruitteam, bestaande uit ir. J. D. Gerritsen, rijksconsulent voor de Betuwe, mej. ir. A. S. Kronenberg, onderzoekster aan het Instituut voor veredeling van tuinbouwgewassen, de heer W. de Groot, directeur van dc Bredase veiling en de heer Van Oosten, heeft een schitterende reis achter de rug. „We hebben wel een drukke tijd gehad. Meestal Zaterdags en Zondags reizen en vaak kwamen we in de week nog slaap tekort Dit laatste kwam misschien ook wel door dat de Amerikanen bijna te vrien delijk waren", zo vertelde onze zegs man enthousiast. „Wij hebben hen leren kennen en waarderen als bui tengewoon gastvrij. Het waren heus niet alleen de mensen van de E.C.A., doch ook velen die totaal niets met deze reis te maken hadden, sloofden zich uit om ons met raad en daad teizijde te staan". Als eerste klein- fruitgroep welke Amerika bezocht, stonden de Nederlanders ook zeer in de belangstelling van pers en radio. In de drie maanden van het ver blijf heeft de groep voornamelijk de Noordelijke staten bezocht, welke wat klimaat betreft min of meer ver want zijn met Nederland. Hierbij is een studie gemaakt van de aard beien-, frambozen- en bramenteelt, terwijl ook de in ons land onbekende cranberries en de blauwe bessen de bijzondere aandacht hadden. RIJKE ERVARINGEN. Op onze vraag over de opgedane er varingen. kon de heer Van Oosten uiteraard slechts hier en daar een greep doen. In een rapport zullen al- Je bevindingen nog nader worden uit eengezet, Wat vooral opviel, was het zeer be langrijk» veredelingswerk voor aard beien, frambozen en bramen. In ons land heeft men veel te kampen met ziekten als mozaiek. Men probeert deze te verdrijven met spuiten en se lecteren. In Amerika heeft men deze ziekten ook wel, doch er wordt daar veel meer werk gemaakt van het zoeken naar rassen, welke resistent zijn tegen de verschillende ziekten. Hiermee zijn goede successen ge boekt. Het fruitteam heeft goede moed, dat verschillende van de daar gekweekte rassen, in ons land ge bruikt kunnen worden. Een aardige ontdekking was ook dc doornloze braam in de staat Ore gon. In Nederland is deze onbekend en daarom hoopt men haar ook hier te gaan proberen. Vooral ook omdat het plukken minder lastig is en zo doende wel 10 meer wordt geoogst. NIEUWE MOGELIJKHEDEN. De grootste verrassing, aldus de heer Van Oosten, vormden wel de blauwe bessen, welke nauw verwant zijn aan de bosbes. In Drente wordt deze blauwe bes reeds op bescheiden schaal gekweekt, doch men is in ons WATERTOREN GEEN UITKIJKTOREN MEER Zoals bekend, biedt de hoge nieuwe watertoren te Oostburg een prachtig vergezicht over geheel Zeeuwsen Vlaanderen. Daarom heeft de direc tie van de W.M.Z.V. met het ge meentebestuur van Oostburg een re geling getroffen, waardoor via een verpachting aan een particulier te gen entree de bezoekers de toren kun nen beklimmen en kunnen genieten van het fraaie panorama. Hierbij zijn thans echter moeilijkheden gerezen. Onverlaten hebben de toren dermate verontreinigd, dat de directie slechts bezoek toestaat onder geleide van de pachter. Deze kan hieraan echter niet voldoen, zodat de meeste bezoe kers vergeefs proberen toegang te krijgen tot de toren, hetgeen vooral voor toeristen een teleurstelling be tekent. Het is te hopen, dat alsnog een regeling zal kunnen worden ge troffen, waardoor het beklimmen dei- toren mogelijk wordt. Advertentie y),,»»-1"tubb,!r land met deze teelt nog hopeloos achter. De vruchten zijn hier ook veel kleiner. Algemeen dacht men in Ne derland, dat deze bes alleen op zeer zure grond kon gedijen, doch de prak tijk-in Amerika heeft getoond dat er wat de grond betreft, veel méér mo gelijkheden zijn. Deze cultuur is daar zeer snel uitgebreid en de blauwe bes, welke vers en verwerkt wordt gecon sumeerd, is er zeer populair. In vijf jaar tjjds is de teelt zo toegenomen, dat zij na de aardbei wel de tweede plaats inneemt. Ook in Engeland is het een zeer gevraagde vrucht, zodat er voor de teelt in Nederland zeer zeker mogelijkheden zijn. Zwarte bessen ziet men in Amerika vrijwel niet. Deze bessen blijken nl. gastplanten te zijn voor een roest- ziekte, welke ook op dennen voor komt en deze radicaal kan vernielen. De Amerikanen stellen meer prijs op het behoud van hun dennen, zodat de teelt van zwarte bessen vaak verbo den is of slechts op bijzondere ver gunning mag plaats vinden. WEINIG VERSCHIL. De verzorging van het zacht fruit verschilt weinig met die in Neder land. Wel worden in het Oosten bijv. de aardbeien in de wintermaanden on der een dikke laag stro bedolven ter bescherming tegen de vorst. Boven dien wordt zo het onkruid onder het stro verstikt. Voor Nederland zou het gebruik echter weer verscheidene na delen kunnen hebben, o.a. het aan trekken van muizen. Min of meer ver rast was het gezelschap ook door de chemische onkruidbestrïjding. Door bespuiting wordt het onkruid in een nog jong stadium gedood. Deze be strijding kan voor Nederland even eens van betekenis zijn. De bramen en frambozen werden in het Westen goed verzorgd, doch zeker niet beter dan in Nederland. "De grootte van de bedrijven voor klein fruit in het Westen was gemid deld 1 ha. of kleiner. Er was in 'Cali- fornië wel een club van 10 telers met tezamen 600 bunders. Zij beschikten, over een eigen onderzoekingsdienst, doch de grónd werd weer in pércelen van 1 ha. verhuurd, voornamelijk aan Japanners. Aan de Oostkust zijn de bedrijven wel groter, doch zij vor men meestal een onderdeel van het landbouwbedrijf. De fruitteelt is daar extensiever en de opbrengsten zyn dan ook belangrijk lager. Eu als laatste verrassing vertelde onze gastheer van zijn bevindingen in C'alifornië. In een koele streek langs de kust kan men daar, dank zij het klimaat, van April tot Kerstmis prachtige volwaardige aardbeien oogsten van dezelfde planten, zodat de opbrengsten driemaal zo groot zijn dan in Nederland! „Wy zullen alles eerst moeten pro beren en vooral moeten oppassen geen nieuwe ziekten in ons iand te brengen, doch overigens hebben we goede moed verschillende nieuwe din gen meegebracht te hebben", zo be sloot de heer Van Oosten. Ongetwij feld zullen alle Zeeuwse klein fruit telers verder met belangstelling de resultaten van deze studiereis af wachten. Er zjjn blijkbaar nog vele mogelijkheden om dit onderdeel van de fruitteelt op hoger peil te bren- Vragen van raadslid Het Goese raadslid, de heer Ph. Haverhoek, heeft zien tot B. en W. van deze gemeente gewend met een aantal vragen omtrent de overplaat sing Van de landbouwvoorlichlings- dienst van Kruiningen naar Goes. Hij doet dit naar aanleiding van een raadsvergadering te Kruiningen, waarin het raadslid Burkunk zijn verontwaardiging heeft uitgespVoken over de verplaatsing van genoemde dienst naar Goes en daarbij in vlam mende bewoordingen hier tegen pro-, test heeft laten horen. De gehele; raad der gemeente Kruiningen heeft zich hierbij aangesloten. De heer Ha- verhoek stelt de vraag of B. en W. niet van mening zijn, dat uitdrukkin gen over slechte nabuurschap en het niet netjes handelen van het Goese gemeentebestuur ten opzichte van de gemeente Kruiningen, de eer en de goede naam der gemeente Goes en die in het bijzonder van het college van, B. en W. aantasten. Gevraagd wordt' of het college van B. en W. bereid is aan de Goese raadsleden een schrif-j telijke uiteenzetting te geven van de gevoerde onderhandelingen omtrent de verplaatsing van de landbouwvoor- lichtingsdienst, waarbij de geuite be sehuldigingen aan het adres van heti Goese gemeentebestuur tot hun ware proporties teruggebracht kunnen worden. POLITIERECHTER MIDDELBURG Negen zaken in één zitting De Politierechter te Middelburg behandelde Dinsdag maar liefst negen zaken tegen mannen, die in kennelij ke staat van dronkenschap over de openbare weg hadden gefietst en daar!d9or niet alleen hun eigen veilig heid ih gevaar brachten', maar ook die van andere weggebruikers. Zo:'had de Goesë bakker C. B. in dé avond van 22- Juni te Kloetinge op de Rijksweg gereden, terwijl hij dron ken-was. Na zijn aanhoudinghad hij aan de politie verteld, dat hij wel enigp borrels en waf bier' bad genut tigd, maar dat hij nogzeer goed in staat :was zijn karretje te besturen. Het feit, dat hij het verschil niet meer kende tussen het rijwielpad" en de rij baan voor het snelverkeer, sprak echter boekdelen, on et het gevolg, dat de. bakker, al was het dan bij verstek, werd veroordeeld tot een boete van f 40, te 'vervangen door 20 dagen hech tenis, Dë landbouwer A. de H. uit- Schoon- dijke werd op de avond van 3 Juni in zijn woonplaats aangehouden, toen hij onder invloed van spiritualiën met zijn bromfiets over de Rijksweg reed. Ook deze wegmisbruiker wilde tegen over de politie niét toegeven, dat hij dronken was. Hij vond het waarschijn lijk raadzamer niet ter zitting .te ver schijnen, wat echter niet verhinderde, Advertentie a -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Toch een wedstrijd achter Derny-motoren te Goes. In tegenstelling met een vorig be- •icht, zal de wielex-wedstryd achter Derny-motoren te Goes toch door gaan. Als datum is 22 September vastgesteld. Het gemeentebestuur van Goes heeft het te rijden par cours goedgekeurd. Het ligt in de bedoeling, een wedstrijd voor ama teurs aan bovengenoemde koers te laten vooraf gaan. Er zijn nog geen namen van renners bekend, die aan de wedstrijd achter Derny-motoren zullen deelnemen. Beëdiging van officieren te Middelburg Vx-ijdag a.s., des morgens om 11.30 uur, zullen op het Molenwater te Middelburg vijf officieren der mili taire administratie, afkomstig van de Kon. Militaire Academie te Bre da, beëdigd worden. Zy hebben in 1948 hun administra- tieve opleiding ontvangen bij de COAK te Middelburg. De eed zal worden afgenomen door kolonel G. J. dé Lexxr, inspecteur der militaire administratie. Aan de plechtigheid zal medewer king worden verleend door het mu ziekcorps der Limburgse Jagers uit Roermond. Nationale Vrouwenraad vergadert dit jaar in Middelburg. Naar wij vernemen zal de Nationa le Vrouwenraadz y rPjaarver gad ei'ing ditmaal op 1 en 2 October te Middel- burg houden. Dè Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland en de burgemeester van Middelburg heb ben zich bex-eid verklaard het gezel schap officieel te ontvangen. Roerdomp verwondde jager. Toen de heer v. d. V. te Philippi ne een eend geschoten had en hij deze wilde halen, werd hij eensklaps aangevallen door een vreemde vogel, die hem boven het oog en aan de hand verwondde. De jager wist het beest te pakken en op het politiebureau kwam men tot de ontdekking, dat het een roerdomp was, een vogel die zelden in deze streken voorkomt. De roerdomp herkreeg de vryheid, om dat het een beschermde vogel was. Nutsspaarbank Middelburg Het totaal tegoed van de spaar- dei's bij de Nutsspaarbank te Middel burg steeg in Aug. van 7.388.840 (v. jaar 7.133,307) tot 7.402.645 (vorig jaar 7.159,617). Ingelegd werd 213.695 en terugbetaald 199.890. Het aantal rekeningen steeg van 10.464 tot 10.503. Bijkantoor Oostburg: het tegoed steeg van 768.281 tot 777.865, het aantal i'ekenin^en van 1021 tot 1028, terwijl ingelegd werd 27.152 en te rugbetaald 17.568. Zitdag Oostka- pelle: ingelegd 3378; terugbetaald 2240. Het tegoed schoolsparen daal de van 32.594 tot 30.710 en het aantal rekeningen van 1258 tot 1234. In Middelburg werden 18 babyboek jes afgegeven met een eerste bijstor ting van 168,50 en in Oostburg 4 babyboekjes met een eerste bijstorting van 39. Het aantal in omloop zijn de spaarbusjes steeg van 479 tot 502 en het gespaard bedrag was 691,67 groot. Eerste steen gelegd voor kerk van Geref. gemeente te Arnemuiden. Onder'' grote belangstelling werd- Zaterdagmiddag de eex'ste steen ge-! legd voor het xxieuwe kerkgebouw van de Geref. gemeente te Arnemui den. De plechtigheid werd geopend door ds. L. Aangeenbrug uit Terneu- zen met het zingen van Ps. 84 vs. 1, waarna lig uit 1 Kon. 6 de verzen 11 tot 13 las. Ds. Aangeenbrug sprak vervolgens over: Tempelbouw en boodschap aan de bouwers. Hij stond stil bij Gods goedkeuring tot het bouwen van Gods huls, Gods achtge- ving op het bouwen van Gods huis,. Gods raadgeving bij het bouwen van Gods huis en Gods aanmoediging tot het voortgaan bij het bouwen van Gods huis. Na een korte verklaring van deze tekstwoorden, wex'd nog gezongen Ps. 84 vs. 2. waarna ds. Aangeenbrug de plechtigheid met dankgebed. sloot ELF EERSTE PRIJZEN VOOR ZEELAND Minister Mansholt stelde Consulent voor paardenfokkerij voor (Van een eigen redacteur). Het puikje van Nederlands koudbloed-paarden was gisteren weer byeen- gebracht in de vermaarde Bosse Veehallen, waar de Kon. Ver. „Het NeJ dei-landsche Trekpaard" haar jaariykse nationale tentoonstelling hield. En een van de meest opvallende dingen van deze tentoonstelling was wel, dat zij waarlijk „nationaal" genoemd mag worden. Niet, dat er vorige ja ren geen paarden uit bijna aïle delen van het land te bewonderen warén. Integendeel, maar ditmaal viel toch wél zeer iu het bijzonder op, dat ook de beste paarden niet langer uit één of twep delen van het land kwamen (Zeeland en Limburg!) maar uit vele provincies, iets wat in een statistiek- je van toegekende prijzen natuurlijk direct tot uitdrukking kwam. En wat Zeeland betreft moge het dan jammer zyn, dat we niet langer 15 of 20 van de 25 éérste pfyzen aan Zeeuwse paarden toegekend zien, met 11 van de 22 pp de eerste dag toegekende pryzen, komt onze provincie toch nog altyd uitstekend voor den dag'! Voor. de andere provincies noteer den wy .4 eersteOprijzen: voor Lim burg, 4 voor Noord-Brabant, 2 vo^r Zuict-Hoïlatid én 3 Vödrf;Groïilngen'. Opvallend was" voorts, dat Zeeland 8 van zjjn 11 eerste prijzen met de merries behaalde en slechts 2 met de hengsten. (1 fokgroep); Bovendien gingen nög 19 twéedë,: 19 derde," 31 vierde, 32 vijfde en 12 zesde prijzen naar onze provincie. WELKE KAMPIOENEN De grote vraag, welke, gigteren door de duizeixdén kwekers in de veehallen rond de boxen en keurings- ringen reeds druk werd besproken, was natuurlijk: Wélke paarden zul len dit jaar de kampioenen worden?" Er werden kansen gewikt en gewogen, er werd vex> geleken en geoordeeld en men hoorde vele en velerlei opinies uitspreken. Dè beide kampioenen van? vorig jaar, Nico van de Heibloem en Udine van Kruiningen, beiden in Zeeland, waren dit jaar slechts ter opluiste ring, aanwezig en doen dus niet meer mee aan het kampioenschap. Maar Van de eerste prijswinnaars maakt bijv. bij die hengsten todh zeker de prachtige, kloeke vos Edelman van de Veldzicht uit Dirksland (Z.H.) een uitstekende kans, maar Nico van Stegeshof, een van de zonen van de vermaarde hengst Nico van Melo (kampioen ,in 1939), van de coöp. Hengstenhoudersvereniging „Eiland Tholeii" is zeker een ernstige con current. Voor een nationaal kampioenschap by de merries staan de Zeeuwse pa pieren by zoveel eerste prijzen- na tuurlijk aanzienlijk gunstiger. Wie het zal worden? Dat valt moeilijk te voorspellen, maar zeker is, dat de jury hiex'bij vanmorgen een zeer moeilijke taak zal hebben. TRADITIONEEL DINER 's Avonds vond in het Bosse Casino, het traditionele diner plaats waaraan zich naast een groot aantal Neder landse paardenfokkers, vele buiten landse gasten uit de V.S., Canad'a, Zuid-Afrika en een tiental Europese landen hadden verzameld. Verder be-- vonden zich onder die gasten minister S. L. Mansholt, oud-minister mr. E. M. J. Sassen, de bxirgemeester van Den Bosch mr. H. J. M. Loeff en tal van Nederlandse landbouwautoritei- ten, die allen ook reeds op de ten toonstelling blijk had'den gegeven van hun belangstelling voor de paarden fokkerij. Vanzelfsprekend werden aan tafel vele hartelijke woorden ge sproken. Na het welkomstwoord van de voorzitter, jhr. J. van Vreden- burch, het eex-st door minister Mans holt, die zeidie, in deze zorgelijke tij den gaarne te zyn overgekomen voor dit Bósse feest, vooral omdat hij hier kon komen, niet alleen als minister, maar ook als vriend ondér vrienden. Er mogen dan wrijvingspunten be staan tussen het „departement van motortractie", zoals het Departement van Landbouw wel eens spottend wordt genoemd én het Nederlandse Trekpaard, maar men mag ér toch van overtuigd zyn dat dit departe ment. ook het paard, wil geven, wat het toekomt. Het gaat immers om het bereiken van een gezond even wicht tussen tractor en paard en daarom was het de minister een vi'eugde, aan dit gezelschap te kun nen voorstellen de consulent voor het veeteeltwezen dr. ir. B. J. B. Groene- veld, die juist belast is met de specia le zorg voor de paardenfokkery. Het departement meent nl., dat In derdaad de paardenfokkery meer steun moet worden gegeven, omdat het trekpaard als gebruikswaardig dier ten volle tot ontplooiing moet Door de Kroon in het gelijk gestejd. Bij K.B. van 20 Augustus jl. is aan de heer A. H. Buijze te Zuidzande ïhet vernietiging van de beschikking der Commissie Vergunningen Perso- nenvexwoer alsnog in beroep ver gunning verleend,zij het onder een bijzondei-e voói*waax*de, tot het ver zorgen van tpèi-wagenritten en onge regeld vervoer. Gedeeltelijke verbetering weg Kapelle Wemeldinge Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen Vrijdag 14 September te Mid- delbui-g in het openbaar aanbesteden de gedeeltelijke verbetering van de weg Kapelle-Wemeldinge in laatst genoemde gemeente. Plantengroèi in hét Zwin wordt in kaart gebracht. Dxv.M. F. Morzel' Brurjns van de iafdeli-ng Natuurbescherming van; Staatsbosbeheer vU4recht:.zal; de plantengroei in het op Nederlands grondgebied gelegen gedeelte van het Zwin in kaart brengen. Deze botani sche kartering geschiedt in het kader van de werkzaamheden der .interna tionale Zwineommissie. dat hij werd veroordeeld tot eexx boe te van f 60 of 20 dagen brommen (en dat niet met zijn bromfiets). De landbouwersknecht J. de R. uit Kapelle was verdachte nummer drie, die verstek liet gaan. Hij had op 20 Juni 's avonds de landbouwtentoon stelling te Krabbendijke bezocht en had daar niet op een droogje geleefd. Omdat hij zich evenwel in het geheel niet dronken voelde, was hij per fiets naar huis teruggekeerd. Zijn manier van rijden liet echter veel te wensen over en een straf van f 40 of 20 da gen was dan ook zijn deel. De vlashandelaar C. M. uit IJzen- dijke had op de kermis te Schóön- dijke nogal wat gedronken, waarna'bij op zijn fiets was gestapt om zijn le dikant op te zoeken. De manier, waar op hij over de weg naar huis zeilde, trok de aandacht van twee waakzame politiemannen, die hem aanhielden en toen bevestiging kregen van het ver moeden, dat deze kermisganger zich aan geestelijke dranken was te buiten gegaan. Verdachte, die in de zitting dit laatste ronduit toegaf, kreeg even eens f 40 te betalen, te vervangen door 2 0 dagen zitten. Daarentegen werd de AarÖenburgse smid A. J. R. bij verstek veroordeeld tot één maand gevangenisstraf voor waardelijk met twee jaar proeftijd, omdat hij dronken door de Weststraat in zijn woonplaats reed. De .Belgische werkman C. I. V.'.uit Zelzate wex-d op 21 Juni in Sas van Gent aangehouden, toen hij laveloos over de weg fietste. De man wérd tér ontnuchtering opgesloten in de politie kazerne, waar hij, na zijn roes te heb ben uitgeslapen, verklaarde, maar ze ven af acht pinten bier te hebbéri gé- dronken. Hij was stellig niet dronken geweest. Uit de stukken bleek echter het tegendeel en V.. werd den ook, bij verstek, veroordeeld tot één week gevangenisstraf. De fabrieksarbeider A, D. de W. uit Terneuzen kreeg 2 weken gevan genisstraf, de veekoopman A. L. G. uit dezelfde stad f 100 of 20 dagen en. de vlasbewerker C. R. uit St. Lau- reins (B.) f 40 of 20 dagen. J' Minister Mansholt: prachtig materiaal „.ullie.uit Zeeland zijn Wc^r prachtig voor de dag gekomen. Magnifiek .materiaal, die Zeeuwse paarden",. Dat waren de woorden, die minister Mans holt gisteravond laat op het Stadhuis-bordes tot ons sprak, toen de voorzitter Van „Het Nederlandse Trekpaard" jonker Jan van Vredenburgch zo vriendelijk was ons aan Zrjne .Excellentie vdor te stellen. De minister zeidé óns, zeer getrof fen te zijn door. het uitsteken de materiaal op de nationale tentoonstelling en hij schreef de algemene vooruitgang, wel ke de Nederlandse koudbloedi- fokkerij de laatste jaren ver toont, voor een niet onbelang- rijk deel toe, aan de kwalitei ten van het Zeeuwse paard de Zeeuwse hengsten met na me.dde enige jax'en geleden -reeds excelleerde..- „Dat wex'kt nu door"., .aldus minister Mans holt, „mede aan Zeeland dan ken wij de •vooruitgang van de fokkerij in verschillende andere delen van het land". worden gebracht. Deze mededeling van de minister werd vanzelfsprekend met een hartelijk applaus begroet. Tenslotte sprak de minister in het Frans de gedelegeerde van de Franse regering toe, de heer R. Maze Sen der, inspecteur-generaal voor de paardenfokkerij, wien hij mededeling deed van zyn-benoeming tot comman deur in de Orde van Oranje-Nassau. Nadat de heer Maze Senciex1- voor de ze onderscheiding had dank gezegd, voerden nog vël'e spreker het woord. Jhr. Van yredenburch dankte .allen, dië aan deze tentoonstelling mee werkten of hun belangstelling toon den,, waarna nóg vertegenwoordigers van België, Canada exx West Duits land van hun waardering voor de Ne derlandse paardenfokkerij getuigden. De avond werd op- traditionele wyze besloten met een serenade van de Bosse Harmonie en een rondgang achter de muziek dool- de stad, met voorzitter. Jonker Jan en minister Mansholt aan het Hoofd' en een in drukwekkende taptoe.o.p de Markt. DE KONINGIN KOMT Zoals bekend 'zal HrM.- de Konin gin hedenmiddag de demonstraties, waarmede deze nationale tentoonstel ling^ besloten worden met een bezoek vereren. Ongetwijfeld belooft dit ko ninklijk bezoek een hoogtepunt te worden voorde „Bossche paarden dagen" van 1951. Vqór'die uitslagen v.erwjj'zen Wij naar pagina 6. Trawler met 30 jongens aan boord zonder kolen en brood Het Nederlandse s.s. Venus van de K.N.S.M., dat uit Rottex-dahi naar Tanger onderweg was, zond Dinsdag een radiobericht uit, dat het een trawler passeerde met dertig jongens aan boox'd en dat dit schip assisten tie verzocht, omdat er geen kolen en geen brood meer aan boord was. Het bleek de Engelse trawler Tay- bar te zijn. De- Venus bleef in de buurt, totdat er andere schepen kwa men opdagen. Ook een Nederlandse torpedobootjager bood hulp aan. Het' Engelse kabelschip Alert heeft ten slotte de trawler te Harwich binnen- gebracht. De kapitein van de Taybar yei'zooht -zijn dank over—te ^bi'engen aan de opvai'éndiën vah ~d¥*"' Marmx voor het aanbod om hulp te verlenen. De Britse jongens aan boord vormden een gezelschap, dat ondier leiding stond van de eigenaar en ka pitein van het schip, een zekere inx\ ^MerTxneent te weten, dat het ge zelschap niet over voldoende geld be schikte om het scheepje naar beho ren van proviand en kolen te voor zien. Oud-commandant van Oldebroek veroordeeld Conform de eis van de advocaat fiscaal heeft het Hoog Militair ge rechtshof Dinsdag de oud-comman dant van de legerplaats Oldebroek, de luitenant-kolonel der artillex;ie, Chr. Th. N. veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijf maanden met aftrek en ontslag uit de militaire dienst zoxxder ontzetting uit de be voegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Aangezien luit.-kol. N. reeds meer dan vijf maanden in voorarrest heeft doorgebracht, blijft hij door deze uitspi'aak op vrije voetexi. Luit.-kol. N. stond terecht oxxxdat hy ervan werd verdacht zich in zijn functie van commandant van de le gerplaats Oldebroek aan verscheide ne malversaties schxildig te hebben gemaakt. Truman over nieuwe wapens Op een bijeenkomst van de demo cratische partij heeft president Tin- man vex-klaard, dat er „verschrikke lijke dingen" zouden gebeux'en als er een nieuwe wereldoorlog zou uitbre ken. „Niemand kan zich een beeld vox-men van de vernielingen door het gebruik van nieuwe wapens, die de gehele beschaving zouden kunnen wegvagen", aldus de president. Hij voegde daar aan toe: „ik hoop dat we die wapens niet behoeven te ge- bi'uiken". Woedende minnaar mis handelde jongen. De Haarlemse politie heeft de acht tienjarige loodgieter H. van B. ge arresteerd, die Maandagavond een bewoner van de Nachtegaalstraat zo ernstig mishandelde, dat deze in zorgwekkende toestand naar zijn wo ning moest worden vervoerd. De loodgieter was in de Nachte gaalstraat aan het minnekozen met een meisje en werd daarbij gehin derd door een groepje opgeschoten jongens, hetgeen hem zo kwaad maakte, dat hy op een gegeven mo ment op zyn plaaggeesten afstorm de. Een 19-jarige bétonvlechter, die met het gehele geval niets uitstaan de had, werd het slachtoffer van de heethoofdige jongeman en kreeg een harde stomp in het gelaat, waar door hy achterover op de stenen sloeg. Met een zware hersenschud ding en een bloeding in het achter hoofd werd hy naar zijn dichtbijge legen woning vervoerd. In verband met zyn ernstige toestand werd overbrenging naar een ziekènhuis niet verantwoord geacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2