PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Truman: Een grote stap naar de vrede in de Stille Oceaan Langste buisleiding ter wereld komt in de Westerschelde 01 BILT Kanflijn PERZIE WIL BESPREKINGEN MET ENGELAND HERVATTEN Vandaag Engeland voor oprichting Europees leger KAUKASISCHE TROEPEN AAN FRONT IN KOREA Troepen uit Beneluxlanden voor manoeuvres naar Duitsland Nanno Meinders aan zijr ouders teruggegeven. VOORSPELT, 194e Jaargang - No. 209 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdxed, G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A BosshardL ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week f 4.55 p. kw. fr. p. p. f 4.80 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 5 Sept. 1951 ADVERTENTIEPRIJS ct „I mm. Minimum p. advertentie f 3.- inr. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») van 1—8 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. «Brieven of adre» Bureau van dit Blad" 25 cent meer Giro nr. 359300 PJZ.C, Middelburg. Bur. VUssingen Walstr 58-60. teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuzen: Brouwerljstr. 2; Zlerikzee: N. Bogerditr. C 180, teL28. Conferentie te San Francisco geopend Nieuwe Japan zal vertrouwen van andere volken moeten winnen Verdrag van verzoening, dat in de toekomst kijkt en niet naar het verleden. „Het verdrag:, dat thans voor ons ligt, biedt meer dan gelegenheid tot onderhandeling over de vrede. Het biedt ons de leans tot vredesdaden. Deze conferentie zal degenen aanwijzen, die vrede wensen te sluiten en degene, die vrede wensen te voorkomen degenen, die een einde aan de oorlog wensen te maken en degenen, die de oorlog wensen voort te zetten. Ik ben van oordeel, dat het verdrag door allen gesteund zal worden, die eer lijk wensen de spanning in de wereld te verminderen. De vredesconferentie te San Francisco vormt een grote stap naar de vrede in de Stille Oceaan". Deze woorden werden gesproken door president Truman in zijn rede, waar mede hü gisteravond in het Marble Opera House te San Francisco de con ferentie opende over het Japanse vredesverdrag. Truman betoogde, dat er echter nog meer stappen genomen dienen te worden. De belangrijkste is vrede en veiligheid in Korea te bewerkstelli gen. „Met Japan teruggekeerd op zijn plaats in de familie der naties en met een Koreaans volle verenigd en vrij in veiligheid, dient het mogelijk te zijn een weg te vinden om de andere problemen, die de vrede in de Stille Oceaan bedreigen, op te lossen", al dus de president. President Truman sprak lovend over de Japanners, die, zo zeide hij, zich volledig aan de termen van de overgave hadden gehouden. GEEN SCHONE LEI Daarmede was de lei echter niet schoon. Amerika had Pearl Harbour en Bataan nog niet vergeten en vele aanwezige landen hadden dergelijke herinneringen, die niet zo gemakke lijk uitgewist konden worden. „Het nieuwe Japan zal de wereld niet ge heel en al vriendschappelijk en ver trouwend tegenover zich vinden. Het Er zijn niet zo heel veel gebieden ter wereld, waar het Nederlands de voertaal is en daarom verdie nen de streken, waar onze taal dat wel is, wel enige Nederlandse aan dacht. In België is het Nederlands een officiële taal en tot dusver was het zo, dat niet slechts in Vlaande ren, maar ook in de Waalse gebieden onze taal werd onderwezen. De studie van het Nederlands in Waals België gaat echter zienderogen achteruit. Stelselmatig wordt daar, als gevolg van de „Waalse Actie", het Neder lands op de achtergrond gedrongen, zo zelfs, dat het kans loopt geheel uit het rijksonderwijs te verdwijnen. H et Brusselse Laatste Nieuws is op zoek gegaan naar de oorza ken en kwam tot belangwek kende ontdekkingen. Het onthult, dat niet alleen de Vlaamse inspecteurs van het middelbaar onderwijs stelsel matig uit de Waalse gebieden zijn verwijderd, maar dat men bovendien de Vlaamse leraren in de Germaanse talen in de Waalse gebieden weert. Daardoor wordt het onderwijs in het Nederlands op de Waalse middelbare scholen toevertrouwd aan leraren, die weliswaar onze taal theoretisch ken nen, maar haar in de practrjk nimmer gebruiken. Velen van die leraren hebben niet slechts nimmer een voet in Nederland gezet, maar zelfs nim mer in Vlaanderen! De resultaten zijn niet uitgeble venEen eenvoudig Nederlands leesboek, dat gebruikt wordt op de Vlaamse lagere scholen, wordt te moeilijk geacht voor de middelbare 3cholen in Waals België! Dit slechte onderwijs in het Neder lands brengt onder meer mede, dat Vlaamse families, die zich moeten vestigen in de Waalse gebiedën, hun kinderen volkomen van de Vlaamse taal zien vervreemden. Vlaanderen. dat zoals bekend hecht aan zijn eigen taal, loopt langzaam maar zeker tegen de ze toestand in het geweer. De Vla mingen zijn een propaganda-actie voor onderwijs in de Nederlandse taal in de Waalse gebieden begonnen en in tal van redevoeringen ziet men deze kwestie thans in België aange sneden. Met nadruk brengen die redevoe ringen onder de aandacht niet alleen van de Belgische bevolking, maar evenzeer van dc Belgische regering, dat de tweetaligheid van België een voordeel voor de Belgen is en daarom behouden moet blijven. Het schijnt, dat deze actie succes heeft. De Belgische regering begrijpt blijkbaar, dat de huidige regeling van het onderwijs in de talen ongewenste gevolgen heeft. Reeds deze zomer heeft zij aan Waalse leraren in het Nederlands studiebeurzen toegekend om enige weken in Nederland door te brengen en zich onze taal meer eigen te maken. Deze proefneming mag als geslaagd worden beschouwd... maar zij is onvoldoende om de achterstand, waarin het Nederlands In Waals Bel gië geraakt is, goed te maken. Daarnaast spant het Willemsfonds zich in om voor het onderwijs in onze taal op de Waalse middelbare scho len betere voorwaarden te scheppen. Aan Nederlandse zyde is er alle reden om deze actie met belangstel ling te volgen en haar een groot suc ces toe te wensen. zal moeten blijven werken om de vriendschap en het vertrouwen van andere volken in de toekomst te winnen". Het door de conferentie te bespre ken vredesverdrag was het resultaat van lange en geduldige onderhande lingen. Er kan echter geen vooruitgang gemaakt worden als het Japanse volk en zijn buren in de Stille Oceaan niet beschermd worden tegen de drei ging van agressie. Het gebied van de Stille Oceaan, zo vervolgde de presi dent, wordt aangetast door de recht streekse agressie in Korea en de drei ging van nieuwe gewapende aanval len. De Amerikaanse bedoeling bij het sluiten van de vrede was er op gericht Japan te beschermen tegen agressie doch er tezelfdertijd voor te zorgen, dat Japan zelf niet de veilig heid van andere landen in gevaar zou brengen. President Truman achtte het ge rechtvaardigd om van een goed vre desverdrag te spreken. Het hield re kening met de voornaamste wensen en uiteindelijke belangen van alle deelnemers en het was eerlijk voor overwinnaar en overwonnene. „Meer dan dat echter beteken* het feit, dat het vredesverdrag daadwer- keiyk zal functionneren en niet het zaad van een nieuwe oorlog in zich bergt. Het is een verdrag van de ver zoening, dat in de toekomst kijkt en niet naar het verleden". Het voorzag in de verdere vooruit gang van het Japanse volk. Truman deelde mede, dat Ameri kaanse strijdkrachten voorlopig in Japan zouden blyven tot handhaving van de internationale vrede en Ja pans defensie. Hulde bracht de president aan het buitengewoon leiderschan van gene raal Mac/ "thur en zijn opvolger ge neraal Ridgway. Tenslotte zei Truman, dat een blij vende vrede slechts stap voor stap bereikt kan worsden. Communisten in Japan gearresteerd. Tegen 17 communisten in Japan, onder wie leidende partijfunctionaris sen, zijn arrestatiebevelen uitgevaar digd omdat zij inbreuk zouden heb ben gemaakt op de verordening tot bestrijding van tegen de bezettings macht gerichte activiteit. Vijf hun ner zyn reeds aangehouden. NIEUWE UITLEG AAN VOORSTELLEN Olie aan de landen van het Russische blok Door een nieuwe ïiitleg te geven aan de voorstellen zal Perzië proberen de oliebesprekingen met Engeland alsnog te hervatten. Dit heeft Hoessein Fatemi, assistent van premier Mohammed Mossadeq, Dinsdag te Teheran verklaard. Fatemi deelde voorts mede, dat in beginsel besloten was olie te leveren aan de landen van het Russische blok. viert ex-koningin Farida van Egypte haar 30e verjaar dag; is het 200 jaar geleden. dat de Noorse Kantiaanse wijs geer Nils Treschow te Dram men werd geboren. f Engeland zal dc plannen voor de oprichting van een Europees leger op de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken der „Grote Drie" te Washington ondersteunen. Aldus wordt in gewoonlijk goed ingelichte diplomatieke kringen te Londen ver klaard. Volgens deze kringen gelooft de Britse regering op het ogenblik, dat, hoewel er geen sprake van is dat Britse eenheden van het Noordatlan- tische bevel deel zullen uitmaken van het Europese leger, de oprichting van dat leger de beste manier zou z(jn om de politieke moeilijkheden bij 't opnemen van 'n Duitse srijdmacht in het Noordatlantische leger op te lossen. GEREED VOOR NIEUW OFFENSIEF Vrijwilligers uit Oosteuropese staten en Oost-Duitsland. Volgens dc bevelhebber van het achtste leger, generaal Van Meet, be vinden zich op het ogenblik Kaukasische troepen met tanks, artillerie en pantserwagens by de gevechtszone In Noord-Korea. De Kaukasische troe pen bestaan uit vrijwilligers, die afkomstig zijn uit de Oosteuropese staten en Oost-Duitsland. De inlichtingendienst noemt deze troepen Kaukasisch om daarmee aan te duiden, dat het geen Aziaten of blanken zgn een ras onderscheiding, die In de V.S. gebruikeiyk is. Opnieuw wordt uit frontbe- richten bevestigd, dat de communisten zich gereed maken voor een nieuw offensief. Met het oog hierop hebben de Verbondenen hun llnlee naar het Noorden verlegd. Het Dinsdag uitgegeven communi qué van het Achtste leger meldt, dat troepen der Geallieerden wederom sterke communistische tegenaanvallen aan het centrale front hebben afge slagen en een grote overwinning heb ben behaald. De verliezen van de te genstanders worden op tweeduizend man geschat. Volgens generaal Van Fleet, heeft de geallieerde aanval de mogelijkheid van een nieuw offensief van de tegen stander uit materieel oogpunt vermin derd. Sinds 18 Augustus hadden drie Amerikaanse divisies en Zuïd-kore- aanse troepen gestreden om een reeks zwaar verdedigde bergruggen en berg streken. Het leger van de tegenstan- Zondag zullen de „opnieuw geïn- terpreleerde" voorstellen worden in gediend bij de Kamer. „Wij zijn er ze ker van, dat de Britten, indien zij van goede wille zijn, deze poging niet zullen afwijzen en dat de besprekin gen heropend zullen worden", aldus Fatemi. Afghanistan had om 31000 ton Militaire leiders uit de drie landen te Brussel bijeen De chefs van de generale staven van de Beneluxlanden zijn Dinsdag te Brussel bijeen geweest in het ka binet van de Belgische minister van Landsverdediging voor besprekingen van de coördinatie der militaire in spanning van de drie landen. Na af loop der besprekingen werd een com muniqué uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd, dat in de komende maanden In de Belgische sector van bezet Duitsland gemeenschappelijke troepenmanoeuvres gehouden zullen worden. Tevens is een programma opgesteld voor dë aanleg van gemeenschappe lijke oefenterreinen. Overeenstemming is bereikt tot oprichting van 'n luchtverdedigings- school te Lombartsijde en een schiet baan te Den Helder. Lombartsijde ligt aan de Belgische kust tussen Nieuwpoort en Oostende. Kleinzoon van laatste Duitse keizer getrouwd. Prins Ernst August van Hannover kleinzoon van de laatste Duitse kei zer is Dinsdag te Hannover in het huwelijk getreden met Prinses Ortrud van Sleeswyk-Holstein. Na de huwe lijksplechtigheid werd een ontvangst gegeven, waarop ongeveer 4000 gas ten verschenen. Onder hen bevonden zich de Koning van Griekenland met zijn echtgenote. Het feest werd met veel pracht en praal gevierd. De Duitse regering had geen vertegen woordiger gestuurd. Het echtpaar is voor de wittebroodsweken naar Italië vertrokken. Zaak Thiessen contra Westerling op 1 October De Haagse arrondissementsrecht bank zal op 1 October a.s. vonnis wij zen in de zaak, die John Thiessen, ir. uit Den Haag, aanhangig heeft ge maakt tegen Westerling. Zoals bekend, is Westerling door eiser gedagvaard omdat hij zich naar diens oordeel beledigend over hem had uitgelaten. olieproducten verzocht, Tsjecho-Slo- wakije om 500.000 ton en 2.500,000 ton daarna en Polen om 700.000 ton. De Sowjet-Unie had Perzië reeds 500 ton papier beloofd van welk quantum 70 ton reeds was aangeko men. Fatemi zei, dat Perzië's finan ciële toestand niet toeliet, dat het op het ogenblik olietankschepen kon ko pen. Radio-Teheran deelde nog mede, dat Perzië de 2de September zal be schouwen als de datum van in wer king treden van de operaties der na tionale oliemaatschappij. Dat is de dag waarop de buitenlandse em ployes hun werk verlieten. Perzië zou ook plannen hebben voor ver scheidene pi'ojecten op de olievelden, waaronder de aanleg van een vlieg veld te Abadan. Het leggen van de grootste gaszinker ter wereld begonnen. Dinsdag heeft men een begin gemaakt met het. leggen van de grootste gaszinker ter wereld door de Westerschelde ten behoeve van de voorziening niet cokesovengas uit Sluiskil van Zuid Beveland en Walcheren. Foto toont een overzicht tijdens de eerste „trek". Op de voorgrond de pijp, welke in zee wordt gesleept. Op de achtergrond de sleepboten. der. een Chinees korps en grote on derdelen van drie Noordkoreaanse korpsen, telde 83.000 man. Viee-admiraal Joy heeft de drie laatste beschuldigingen van Peking over „schendingen" van de hand ge wezen. Uit Den Haag wordt medegedeeld, dat het oorspronkelijke detachement Verenigde Naties op 29 Augustus j.l. uit Japan naar Nederland is vertrok ken. NOTA VAN RIDGWAY OP KOMST Volgens berichten uit Tokio ls ge neraal Ridgway bezig met het opstel len van een belangrijke nota aan het communistische opperbevel. Men verwacht dat deze nota binnen 24 uur zal worden openbaar gemaakt. Persberichten spreken het vermoeden uit, dat Ridgway zijn tegenstanders zal voorstellen "de onderhandelingen ergens anders dan in Kaesong voort te zetten om de mogelijkheid van schending van de neutraliteit van het conferentiegebied te verkleinen. SPANNING BIJ BAARLAND Eerste buislegging Werd gisteren een succes Dinsdagmorgen tien over tien klonk op de zeedijk bij Baarland door de radiotelefoon het sein, waarop de gehele ingenieurswereld en ieder die iets met waterbouw ook te maken heeft, met volle belangstelling heeft ge wacht: „Attentie alle posten, de eerste honderd meter buisleiding zal wor den getrokken". De mannen op de sleepboten en langs de buisleidirig op het land, uitgerust met walkie-talkies, gaven hun laatste orders en toen kon het grote experiment: het te water slepen van de tot dusver langste buis leiding ter wereld beginnen. Na een zeer spannend begin, liep alles van een leien dakje. De eerste 1250 meter was binnen het uur te water getrok ken en nadat het tweede deel was gelast, kon in de namiddag de eerste buislegging voltooid worden. De fa. Smit heeft een knap stuk werk gele verd cn het begin is gemaakt om Walcheren en Zuid Beveland straks van uit Sluiskil van gas te voorzien. Met een macht aan mensen en ma teriaal is daar onder aan de zeedijk in ruim veertien dagen tijd een kx-achtprestatie verricht. Over een lengte van ruim één km. slingeren zich zes bixisleidingen van 1200 me ter als lintwormen over de weilanden en langs de voet van de dijk. Alle lei dingen werden ter plaatse uit bui zen samengesteld, gelast en boven dien van een bekleding van latwerk voorzien. Alleen voor dit laatste moest 240.000 meter houten latten worden gebruikt! De grootste „stunt" begon echter ?as Woensdagmorgen. Vijf sleepbo- en lagen voor de wal gereed om de sleepkarwei op te knappen. Er kon met minder trekkracht volstaan worden, doch de aannemers wilden geen enkel risico nemen. Terwnl zeer vele belangstellenden uit Waterstaatskringen, directeuren .van Zegywse gasbedrijven enz., zich rond de „commandopost" op de dyk verzamelden, werden de laatste voor bereidingen getroffen. Twee sleepbo ten werden op de sleepkabel aange koppeld en toen klonk het sein: „De eerste honderd meter leiding zal worden getrokken". Ankerkettingen ratelden door de kluisgaten, de sleep tros kwam gespannen te staan, doch met het afgaande water kwamen de boten dwars voor de glijstelling te liggen. Een der rolstellingen moest het ontgelden door de sluitring van de kabel en voor de arbeiders werd het even een „sauve qui peut". Nieu we orders weerklonken, een der sleep kabels werd afgekoppeld omdat het werk beter door één sleepboot teza men met een kleinere collega kon worden opgeknapt en toen kwam de „lintworm in beweging. Met een snelheid van twee km. gleed de lange buisleiding te water, os» zlcli tegelijk reeds gedeeltelijk in de bodem in te graven. De gevaariy- ke bochten op het land werden door de elastische leiding zonder moeilijk heden „genomen" en reeds binnen het uur lag de eerste 1250 m. te water. Langzaam werd afgeremd en op de meter nauwkeurig, kwam de leiding tot stilstand om het tweede, eveneens 1250 m. lange deel van de buis aan te koppelen. De beide uiteinden werden aan elkaar gelast, een röntgenfoto werd genomen waarmee binnen het kwartier kon worden gecontroleerd of het laswerk in orde was, de be kleding werd verder afgewerkt en hierna kon omstreeks half vijf het slepen opnieuw beginnen. Alles verliep toen nog vlotter dan in de morgenuren. Terwijl nauwkeu. rig do trekkrachtmeters gecontro leerd werden, stevenden de boten naar de zandplaat waar reeds om vflf over vyf het uiteinde van de kabel met twee boelen eu ankers op de zandplaat werd gedeponeerd! Vandaag en waarschijnlijk Vrijdag, zullen de twee andere leidingen op dezelfde wijze natuurlijk gebruik makend van de opgedane ervaringen worden gelegd. Hierna trekken de aannemers naar de overzijde van de Schelde, om dan in de eerste dagen van October het „spel" te herhalen. Nadat de uiteinden op de bank aan elkaar zullen zijn gelast, worden de leidingen voor controle onder 16 at mosfeer druk gebracht. Verloopt de ze krachtproef naar wens, dan wor den de buxzen met 110 m3 zoet water gevuld om vervolgens een jaar op proef te blijven liggen. Onder de vele belangstellenden be vond zich prof. dr. F. K. Th. van It- terson, voorzitter van de commissie voor centrale gasvoorziening. Binnenkort met zijn Duitse pleegmoeder naar Assen Na een minnelijke schikking met zyn Duitse pleegmoeder, Gerda Ull- ner, is Dinsdag voor het Amerikaan se districtsgerechtshof te Bremen be sloten de achtjarige Nanno Sjoerd Meinders. die Ingo LUner werd ge noemd, aan zijn ouders terug te ge ven. Tussen 15 en 22 September kal Nanno's moeder. Josephine Meinders. hem afhalen en hem, vergezeld door mevrouw Ullner, naar Assen bren gen, waar zyn vader en drie kleine zusjes op hem wachten. Óp voorstel van de vertegenwoor diger van de Nederlandse regering zal Nanno's pleegmoeder als ver- zorgingskosten 3000 van de Neder landse regering en R.M. 1000 van de regering van Bremen ontvangen. Zoals bekend werd Nanno Sjoerd Meinders in 1943 gedurende de te werkstelling van zijn Nederlandse vader en Belgische moeder in Bremen geboren. Toen hij drie en een halve maand oud was, werd hij aan de zor gen van mevrouw Ullner toever trouwd. Zij heeft hem als haar eigen kind opgevoed. Sedert 1946 hebben de oudere po gingen gedaan om hun kind terug te krijgen. Ontploffing in clandestiene vuurwerkfabriek. Dinsdagmiddag werd het feeste lijk versierde IJmuiden opgeschrikt door een explosie in een oud fa- brieksperceel aan de Duinstraat, waarvan alle ruiten braken. Het bleek, dat een hoeveelheid spring stof, waarvan in een werkplaatsje klappertjes en ander vuurwerk wer den gemaakt, tot ontploffing was gekomen. De eigenaar van het clan destiene fabriekje is met ernstige verwondingen aan de armen en het gezicht naar het ziekenhuis vervoerd. Gevreesd wordt, dat hg beide armefi zal moeten missen. Hondje sprong op zijn baas: bekkenfractuur. In 's-Gravenhage heeft zich een niet alledaags ongeval voorgedaan. Een hondje sprong van een muurtje boven op zgn baas, toen deze met zfcn fiets passeerde. De man kwam te vallen en liep een bekkenfractuur op. De schoolkwestie in Frankrijk. Met 370 tegen 247 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering het voornaamste artikel aangenomen van het regerings-wetsontwerp betreffen de het onderwijs. Op grond van dit ar tikel kunnen leerlingen van middel bare scholen, die over een beurs van de staat beschikken, met deze beurs ook katholieke scholen bezoeken. Vóór stemden Gaullisten, M.R.P., gematigde conservatieven en onge veer drie kwart van de radicalen. Te gen waren de rest van de radicalen, socialisten en communisten. IETS WARMER Geldig tot Woensdagavond. Aan vankelijk veel bewolking, maar later ook opklaringen. Overwegend droog weer. Matige tot vrij krachtige Zui delijke wind. Iets warmer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1