Hulster stadhuis wordt fraai gerestaureerd VRAAGBAAK VAN DE ZEEUWSE LEERKRACHTEN JUBILEERT £cJ\faijcrtv Viva &f2/ PARASIET LIET VEEL TARRA ACHTER OP DE PERCELEN WOL ZIJDE Studenten hartelijk in Zierikzee ontvangen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951. HERBOUW OOK VROEGER GEEN SINECURE Vermoedelijk wordt het gebouw volgend jaar in gebruik genomen Met de restauratie van het stadhuis te Hulst worden goede vorderin gen gemaakt: men rekent er op, dat het gebouw volgend jaar in gebruik kan worden genomen. Dan zal de stad Hulst weer een monumentaal bouw werk rijk zjjn, waarop zowel het gemeentebestuur als do burgerij met het volste recht zeer trots mogen zyn. Het restaureren van historische gebouwen is in deze t|jd geen 'sinécure. Dat het echter In vroeger tijden ook niet zo eenvoudig was om dergeiyke werkzaamheden tot stand te brengen, leert de bewogen geschiedenis van dit trotse stadhuis. Het stadhuis met toren ln de vorm, die wij kennen, dateert uit de jaren 15281540. Uit de stadsreke ning van 1326 blijkt echter, dat Hulst ook in die tijd reeds een sche penhuis bezat; in deze rekening leest men o.m., dat in dat jaar geld weri uitgegeven om de Halle (waarmede het stadhuis werd bedoeld) te „stop pene" (herstellen), „te deckene ende slote ane te slane." In 1452 werd het gebouw door Gentenaren met de grond gelijk ge maakt. Wel werd het herbouwd, doch in 1485 werd het bij een inval door Gentse benden andermaal verwoest. Tengevolge van de steeds terugke rende oorlog in 1491 werd de stad door opstandelingen uit Gent voor de zoveelste maal gebrandschat duurde het niet minder dar. 43 jaar alvorens met de herbouw kon woraen begonnen, waarbij vanzelf sprekend ontzaglijk veel moeilykhe- den moesten worden overwonnen. De bouw van het nieuwe stadhuis werd in 1528 aangepakt door tien metselaars en steenhouwers onder de bekwame leiding van de Hulster fildebroeder meester Willem van assen. De aannemer Michiel Jacobs leverde het houtwerk. Vermeldenswaard zijn de cijfers en bedragen uit die dagen. Zo ver werkten de metselaars in 1528 on geveer 160.000 rode bakstenen, ge leverd door steenovens op de Zeeuw se eilanden. Deze stenen kostten 6% schelling of 1,95 per duizend. Te genwoordig zou de prys zeker 70 hebben bedragen! Meester Willem van Sassen, leider van de metsel- ploeg, genoot een dagloon van 13 grooten of wel 32^ cent Overstromingen en andere rampen (de pest) vertraagden de bouwwerk zaamheden aanzienlijk. Laurens Keldermans uit het beroemde bouwmeesters-geslacht is één der bouwers geweest. Hij maakte o.a. de 20 m. hoge pui met een prachtige gebeeldhouwde, na tuurstenen leuning en het wapen Zeeuwse landbouwoogst (Slot van pag. 1). Met de maïs stond het er in het be gin van de groei op vele percelen niet al te goed voor. De groei was ge ring en er kwamen veel open plaat sen voor. Door het warme, regenach tige weer is de groei echter zeer sterk geweest, zodat men thans al gemeen zeer mooie maïspercelen ziet. Indien het vochtige weer nog enige tijd aanhoudt, zou het wel eens zo kunnen worden, dat de maïsplanten, waarvan men oorspronkelijk ver wachtte dat zij een goede, volle stand hadden, thans te veel blad vormen voor een goede zetting van de kolven. Indien de uiteindelijke resultaten dit jaar weer goed zullen znn, dan kan gezien de grote belangstelling, op een vrij sterke uitbreiding van de teelt in 1952 gerekend worden. De erwten zijn reeds voor een groot gedeelte van het land. De dorsresul- taten zyn nog weinig bekend. De kwaliteit en de opbrengst schijnen evenwel goed te zijn. De stambonen staan er dit jaar over het algemeen slecht voor, als gevolg van minder goede stand, bladluizen en virusziek ten. De opbrengst zal wel beneden het gemiddelde komen. Het blauwmaanzaad is door wind en regen op vele percelen vrij sterk door elkaar gewaaid, zodat er meer met de hand gesneden zal worden dan oorspronkelijk het plan was. Het is echter ook mogelijk, dat de grotere belangstelling voor het verzamelen van bolkaf voor de pharmaceutische fabrieken hierop enige invloed heeft. De opbrengst-verwachtingen zijn ook voor dit gewas matig. Het vlas is eveneens voor een groot deel van het veld. De kwaliteit van het op tijd geschelfde vlas heeft niet veel van de regen geleden. Er schijnt momenteel weer meer vraag naar dit product te komen, doch de boeren voelen er blijkbaar niet veel voor om hun vlas voor 26 ct. per kg, te verko pen. WEER KOOLZAAD IN DE SLOEPOLDER. De tyd voor het uitzaaien van het winterkoolzaad is inmiddels voorbij. De oppervlakte lijkt zeer gering. Al leen in de nieuwe Zuid Sloepolder kan men, indien alles meeloopt, vol gend jaar opnieuw van de bloemen pracht genieten. Er Is daar weer 80 van het areaal met dit gewas uitgezaaid. Op de overige 20 van de gronden ln deze polder zal groten deels suikerbleten en wintertarwe verbouwd worden. De grote opper vlakte koolzaad werd hoofdzakelijk beïnvloed door de goede resultaten welke met dit gewas ln het eerste jaar werden bereikt. De gemiddelde opbrengst bedroeg 3300 kg., tegen 25002800 kg. normaal. De uitkomsten in de akkerbouw zijn dit jaar dus wel zeer wisselend. Met de veehouderij, aardappelen, erw ten en het op tijd verkochte goede vlas zullen wel goede tot zeer goede financiële resultaten worden verkre gen. Daarentegen zal dit voor de uien nog dienen te worden afgewacht AI zal de opbrengst in kg. laag zijn, met een hogere prijs per kg. kan dit echter gemakkelijk goed gemaakt worden. De bieten, zomergerst er ten dele ook het blauwmaanzaad zul len evenwel aanmerkelijk' beneden de verwachtingen blijven. van de stad in het midden boven de grote kelderdeur. Helaas is van dit alles niets overgebleven. Zo prijken thans wapens uit andere tijden in het front van de pul en werd de ge beeldhouwde balustrade vervangen door een ijzeren hek. In 1538 is men begonnen met de bouw van de toren, die twee jaar later gereed kwam. In deze toren werd een geheime zolderkamer ge bouwd met stenen gewelven. Deze ruimte is gelukkig bewaard gebleven, maar jammer genoeg is dat niet het geval met de fraaie natuurste nen balustrade en de gebeeldhouw de bekroning (lantaarn), die brj de jongste restauratie ook niet meer in oude glorie zijn hersteld. EEN VONDST IN DE TO RENMUUR. Deze restauratie werd drie jaar geleden ter hand genomen. In de oorlogsjaren zette de architect G. M. Sturm uit Goes reeds een bewonde renswaardig restauratieplan op, dat echter in verband met de bedenke lijke toestand van 's Ryks schatkist niet tot uitvoering kon komen. Het plan, dat nu wordt gerealiseerd, is dan ook veel soberder. Het herstel van de toren is inmid dels voltooid. Bij de restauratie van de torenmuur heeft men nog een merkwaardige vondst gedaan. Deze muur bleek namelyk op een be paalde plaats hol te zijn en men ont dekte hier het vrywel geheel ver teerde tralievenster van het vroegere cachot, dat zich, zoals destijds ge bruikelijk, ln de toren bevond. Men heeft dit stukje historie thans zicht baar gemaakt. Het stadhuis en de toren (tot de eerste omloop) zijn gothisch. Vóór de restauratie had de toren een re naissance bekroning, doch nu aan schouwt men een nieuwe vorm, wel ke eveneens het oog sti'eelt. De zij- en achtergevel van het stadhuis zijn geheel, de voorgevel practisch ge heel gerestaureerd. Alleen de trap met bordes, die in desolate toestand vérkeert, moet nog wórden hersteld. Het valt te betreuren, dat de fraaie, oudé kruiskozijnen, die de gevel in vroeger tijden gesierd moeten heb ben, niet meer werden aangebracht. Hiervoor in de plaats zijn nu kozij nen gekomen van veel lichtere hout constructie. Zij doen in de zware muren wat eigenaardig aan. Inwendig kwam de ruwbouw ge reed. Met de afwerking moest wor den gewacht op de beslissing, of in het gebouw al dan niet centrale verwarming zou worden aange bracht. In verband met de noodzaak tot bezuiniging heeft dit nog een probleem uitgemaakt, doch uiteinde lijk is toch besloten het stadhuis centraal te verwarmen. INRICHTING. Op de begane grond bevinden zich de vertrekken voor de burgemees ter en de archivaris, alsmede de trouwzaal, terwijl onder de toren IIET STADHUIS TE HULST een wachtkamer voor het pu bliek is ontworpen. In de gangen langs deze vertrekken zullen lei steentegels worden gelegd, terwijl in de kamers zelf rubbertegels als vloerbedekking zullen dienen. De wanden worden in wit schuurwerk uitgevoerd. In de plafonds zyn de zware moer- en kinderbalken ver vangen door een zoldering van be tonnen gewelfjes, die veel wegheb- ben van de oudere troggewelven. Op de verdieping zyn de kamer voor B. en W. en de Burgerzaal ge projecteerd. De vloer van deze zaal zal bestaan uit marnieren en hard stenen tegels, die van een „sloop" afkomstig zijn. De wanden worden ook hier geschuurd en de zoldering zal weer uit betonnen gewelfjes be staan. De archiefruimte vindt men de kelders van het gebouw. Bij de aansluiting van het pan nendak van stadhuis en toren is goed te zien, dat dit vroeger veel steiler moet zijn geweest. Natuur lijk kon het dak, daar het kaphout nog in goede staat verkeerde, niet in de oorspronkelijke toestand wor den hersteld, aangezien dit enorme kosten met zich mee zou brengen. Wel werd het aan de Marktzijde met blauwe Hollandse pannen ge dekt, terwijl de overige bruikbare pannen aan de achterzijde werden verwerkt. Tegen het gothisch gedeelte is het trappenhuis gebouwd, waarvan de wanden inwendig in gevoegde steen zijn uitgevoerd. Dit trappenhuis staat in verbinding met de verdie ping van het naastliggende schoolge bouw, op welke verdieping secreta rie, ontvangerskantoor, etc. gehuis vest zullen worden. Wanneer het gothisch gedeelte gereed is. en men verwacht, dat dit aan het ein de van dit jaar het geval is zul len genoemde diensten tydelijk naar het gerestaureerde stadhuis worden overgebracht, waarna de verdieping van het schoolgebouw onder handen, zal worden genomen. Oesterkwekers vergaderden te Bergen op Zoom Te Bergen op Zoom werd een be spreking gehouden tussen de bestu ren van de oesterverenigingen der Vebo en Vervoer enerzyds en de af gevaardigden der Engelse impor- teursgroep anderzijds. Besproken werd, hoe ln het komende oestersei zoen de export van oesters naar En geland zal kunnen geschieden. Vo rig jaar is deze export zeer teleur stellend geweest, hetgeen in hoofd zaak werd geweten aan het prijsver schil tussen België en Engeland. Men heeft toen nJ. de prijs voor Bel gië verhoogd en die voor Engeland niet. Hierdoor had het voor de export- teurs weinig zin, naar Engeland te leveren en werd de kwaliteit sterk hierdoor beïnvloed. Dit seizoen zullen de pryzen gelijk zyn, waardoor men betere kwaliteit naar Engeland kan zenden. De export zal weer col lectief geschieden, daar dit onder de huidige omstandigheden het beste lykt. De Engelsen waarschuwden echter tegen te groot optimisme en wezen er op, dat de toestand in het Verenigd Koninkrijk verre van roos kleurig is, iets wat natuurlijk in vloed heeft op de consumptie van een weeldeartikel als de oester. Met de uitvoering werd de heer Pronk weer belast. Keuring voetbalterreinen Officials van de KNVB; afdeling Zeeland van de K.N.VB. en het N.O. C., hebben tezamen met vertegen woordigers van de D.U.W. en de Ned. Heidemij. vorige week een aantal nieuw aangelegde voetbalvelden in ogenschouw genomen. De terreinen te Clinge, Hulst, Terneuzen, Schoon- dyke, Souburg en Domburg werden voor bespeling vrygegeven. Het ter rein te Baarland was in een zodanige conditie, dat het vermoedelijk op een afkeuring van dit terrein zal uitlo pen. Alle terreinen zijn onder leiding van de D.U.W. door de Ned. Heide mij. aangelegd, terwijl deze instan ties ook de nazorg van de terreinen op zich hebben genomen. De nazorg voor 't terrein te Baarland was in handen gelegd van particulieren. UIT DE AS HERREZEN Schoolmuseum te Middelburg, dat onmisbaar is voor het onderwijs, bestaat vandaag 25 jaar. Vandaag wordt de vraagbaak van de Zeeuwse leerkrachten, het School museum te Middelburg, 25 jaar. Gedurende een kwart eeuw hebben ontel bare onderwijzers en onderwijzeressen zich en dat nimmer tevergeefs tot deze nuttige instelling gewend, wanneer z|j wilden uitkienen, welk leerboekje, welke landkaart, welk lesmateriaal voor hun school, voor hun kinderen gekozen diende te worden, wanneer zij vaktijdschriften wilden raadplegen of zich wilden verdiepen in de voor de uitoefening van hun schone beroep zo noodzakelijke wetenschap der paedagogiek en der psy chologie. Zonder overdrijving kan worden gezegd, dat het Schoolmuseum dat b|j de buitenstaander weinig bekendheid geniet, zich in de betrekkelijk korte tyd van z|jn bestaan, voor het onderwijs ln Zeeland onmisbaar heeft gemaakt. De volijverige secretaris-penning meester, de heer C. Roelands te Mid delburg, het enige bestuurslid, dat méé-jubileert, heeft ons gisteren een kijkje gegund in het Schoolmuseum en tevens enkele herinneringen op gehaald aan vroeger. Het initiatief tot stichting van het museum (deze naam is eigenlijk niet juist, want het is bepaald niet de bedoeling van de instelling om zich met oudheden en curiositeiten op te houden) werd in 1926 genomen door de toenmalige inspecteur van het lager onderwijs, de heer S. Brandsma, die daarbij de grote steun ondervond van de heren P. de Bree, Winter, Mollema, S. Douma en J. B. Stoopman. Het Schoolmuseum-werd onderga- bracht ln drie lokalen" van de school aan de Nieuwe Haven te Middelburg, waar het ook nu weer is gehuisvest. Na verloop van tijd kreeg het be stuur echter de gelegenheid, welke uiteraard dankbaar werd aangegre- HET GEHEIM De ervaren textiel vakman regt; Het brillante effect van nieuwe Moffen krijg ik to: Ik neem voor iedere fijne stof het speciale alkalivrije wasmiddel, dat er bij boort. U kunt Uw fijne stoffen nieuw houden door deze ook zo te wassen. ALLEEN SPECIAAL ALKALI- VRIJ. |S VEILIG ALKAUVRIj MOSSELKWEKERS BIJEEN TE BRU1NISSE Bezwaren tegen bepalingen van het Aan- en Verkoopkantoor. Nu het mosselseizoen weer in volle gang is, worden ook de problemen der mosselkwekers weer actueel en een groot aantal kwekers kwam in Het Veerhuis te Bruinisse bijeen om hun belangen te bespreken. De mosselen, die de ahnval van de mosselparasiet hebben overleefd, z|jn van uitstekende kwaliteit, maar doordat een groot aantal mosselen is af gestorven, is op de meeste percelen veel tarra achtergebleven, bestaande uit schelpen, gruis enz., dat nu natuurlijk b|j het opvissen mee naar boven komt en tegelijk met de goede mosselen wordt afgeleverd. De handlaar maakt deze mosselen schoon, alvorens ze aan de cliënten af te leveren, doch het.hoge tarrapercentage is natuurlijk voor hem een nadeel. Teneinde nu te bevorderen, dat de mosselen zo goed mogelijk worden afgeleverd en de handelaar gelegen heid te geven, zyn verlies enigszins te compenseren, heeft het Aan- en Verkoopkantoor voor mosselen in de leveringsvoorwaarden de bepaling opgenomen, dat wanneer een partij mosselen meer dan 10 tarra bevat, de aftrek voor deze tarra zal worden verdubbeld. Door deze maatregel achtten vele kwekers zich ernstig benadeeld. Het standpunt van deze kwekers is, dat niet meer tarra mag worden afgetrokken, dan een party werkelijk bevat. De voorzitter, de heer A. C. Ver spoor, zeide hierop, dat dit punt ook was besproken te Bergen op Zoom in de vergadering van de Adviescom missie en dat de bezwaren der kwe kers tegen dit punt van de leverings voorwaarden ook daar ter tafel wa ren gebracht. Van de z|jde van het Aan- en Ver koopkantoor werd tegen deze bezwa ren ingebracht, dat een percentage van meer dan 10 tarra voor ae handel bezwaarlijk is, vooral omdat de prijzen der mosselen zeer behoor lijk zijn. De kosten van uitrapen kan de kweker besparen, doordat net ma ximum tarra percentage zoveel ho ger is, dan andere jaren, De kweker ontvangt door de ge wijzigde berekening van het vleesge wicht een compensatie van het tarra- verlies, de handelaar heeft meer slij tage, meer arbeidsloon en zelf meer tarra, door het hoge percentage van kleine uitvallende mosselen, die bij een minder vuile party mosselen niet behoefden te worden uitgezeefd. De meesten konden het standpunt van het Aan- en Verkoopkantoor ech ter niet delen. Men achtte de voorde len voor de handel uit deze voor de kwekers rigoureuze maatregel te groot, terwyl de kweker voor het verlies ten gevolge van het dubbel aftrekken van tarra, te weinig wordt tegemoet gekomen. Besloten werd dat het standpunt van Bruinisse ter kennis van het Aan- en Verkoopkan toor zal worden gebracht. VERHOGING STAND AARDCAPACITEIT. Een ander punt, dat de gemoederen nogal in beweging bracht was het verlangen der Wieringer vissers, dat het gezamenlyk standaardcapaci- teitscyfer met 15.000 tonnen zou worden verhoogd, wat hierop zou neerkomen, dat het gemiddelde sttcc, dan 2800 tonnen per bedrijf zou wor den. De voorzitter deelde mede, dat hij en anderen als leden der Adviescom- Bom tussen de steenkool Toen Maandamiddag te Terneuzen uit het Engelse s.s. Forsdyke Trader steenkool werd gelost, bleek er een vrij zware bom tussen te zitten. De bom was met een lading steenkool door de grijper aan wal gebracht en op een wagon terecht gekomen. Voor zichtig werd het projectiel weer in de gryper gebracht en daarna op de wal gedeponeerd, waar de Mrjnop- ruimingsdienst uit Oostburg er zich over ontfermde. Er deden zich geen ongelukken voor. Twee in een Bij de heer A. Goetheer te Wol- faartsdijk werd een ei geraapt, dat bijzonder groot was. In dit ei bevond zich nl. een tweede ei van normale omvang, met een gewone schaal. missie, hun bezwaren daartegen met zoveel klem naar voren hadden ge bracht, dat dit' punt verschoven' was naar een volgende Vergadering van de Adviescommissie. De leden van de Adviescommissie zullen intussen over dit punt met de leden der verenigin gen, die zij vertegenwoordigen, kun nen beraadslagen. Het motief van de zyde der Wiermgers is, dat zij bereid zyn de visserij op eendenvoermosse- len te staken, iets wat de gehele mos selzaadstand ten goede zou komen. Deze eendenvoermosselvisserij bracht echter in 1949 nog 90.000 op, voor het verlies van deze visserij moeten de Wieringers anders schadeloos wor den gesteld. Uit de vergadering werd er op ge wezen, dat de Zeeuwen weinig scha de ondervinden van de mosselvissery voor eendenvoer, wel echter wanneer in Zeeland de standaardcapaciteits- cijfers zouden moeten woraen ver laagd, ten gunste van de Wieringers. De voorzitter had. in Bergen op Zoom er reeds op gewezen, dat te Bruinisse vele kwekers een standaard capaciteitscijfer hebben van beneden de 2000 tonnen, zodat het niet aan gaat, daarvan nog iets af te nemen. De reactie op het verlangen der Wie ringers was ook uit de vergadering tamelijk vinnig. Met aandrang werd te kennen gegeven, dat de voorzitter als lid der Adviescommissie, duide lijk het afwyzende standpunt van Bruinisse naar voren zal brengen. pen, om de gehele bovenverdieping van de lagere school aan de Lange Delft in gebruik te nemen. „Toen be gon onze glorietyd!" vertelde de heer Roelands. Men bezat vier ruime lo kalen, die een dorado vormden voor de onderwyzers en onderwyzeressen. Een groot aantal kastjes was gevuld met verschillende uitgaven van de bekende uitgevers van schoolboeken en de leerkrachten konden op hun ge mak de mérites van deze uitgaven toetsen. Zij konden ook studieboeken, die hun kennis van paedagogie en psychologie vergrootten, raadplegen of lenen, zy konden een keuze ma ken uit landkaarten en wandplaten, natuurkunde-instrumenten en school- meubelen, door diverse fabrikanten tentoongesteld, zy konden twee sy stemen van verlichting der schoollo kalen beschouwen, kortom, zy wa ren dank zij het Schoolmuseum in staat de outillage van en het onder- wys aan hun school te verbeteren. EEN NIEUW BEGIN Na deze glorietyd kwam ramp spoed. Toen in 1939 de school aan de Lange Delft werd gevorderd ten be hoeve van de legering, van Neder landse militairen, werd een gedeelte van het materiaal opgeborgen in het Entrepot en een ander gedeelte weg gestopt in een klein vertrek van de school. Beide gebouwen gingen in Mei 1940 in vlammen op en van het opgeslagen bezit van het Schoolmu seum, dat een grote geldswaarde ver tegenwoordigde, bleef geen stofje over. Slechts de kastjes met boeken waren gered, dank zy de heer Roe lands, die ze tevoren in veiligheid had gebracht. Na de oorlog werd een schadevor dering ingediend bij de Schade En quête-commissie; het schadebedrag kon aan de hand van de maandbe richten, welke naar alle Zeeuwse scholen en de uitgevers worden ver stuurd, worden vastgesteld. Het Schoolmuseum ontving na verloop van tijd een bedrag van 2800, welke som werd gebruikt voor de in richting van de twee lokalen, welke het bestuur van de gemeente in de Nieuwe Haven-school in bruikleen verkreeg. Hoewel de verzameling van het museum (waarvan ongeveer 350 leerkrachten lid zyn en dat gesubsi dieerd wordt door een aantal ge meente- en schoolbesturen) nog niet op vóóroorlogs peil is, kan het mo menteel toch vrywel geheel aan zyn doel beantwoorden. De hoeveelheid leerboeken is zeer uitgebreid en be treft niet alleen de normale lagere school-vakken, maai' ook boekhou den, handelsrekenen, moderne talen, Bijbels- en nijverheidsonderwijs en zelfs esperanto. Men heeft weer een eigen bibliotheek voor de leerkrach ten, dat zorgvuldig wordt opgebouwd, de wanden worden weer gesierd door kaarten en platen, de nieuwste on derwijsmethoden kunnen bestudeerd worden en een lange tafel in één der lokalen ligt vol met vaktydschriften en gnderwijsperiodieken. Als om de naam van de instelling nog eniger mate te rechtvaardigen, zyn er ook enige curieuze leerboekjes van heel vroeger te bewonderen. Het bestuur is vanzelfsprekend zeer voldaan over de huidige stand van zaken, maai* nog niet alle wen sen zyn vervuld. Gaarne zou het tot uitbreiding overgaan, opdat o.a. ook weer schoolmeubilair geëxposeerd kan worden en tevens aandacht kan wor den besteed aan de behoeften van het fröbelonderwijs, maar helaas zyn er geen lokalen meer beschikbaar. Éénmaal per jaar houdt het School museum een provinciale vergadering tydens welke steevast enige vooraan staande sprekers voor de leerkrachten zeer belangwekkende onderwerpen inleiden. Alleen reeds om deze bij eenkomsten, die hogelyk gewaardeerd worden, wensen tal van onderwyzers en onderwijzeressen in onze provin cie. dat het Schoolmuseum, hün Schoolmuseum, nog een lang leven zal zyn beschoren. Gasten zeer tevreden Met de provinciale boot arriveer den Zaterdagmorgen in Zierikzee 57 buitenlandse studenten, die groten deels afkomstig waren uit Suriname, terwyl een gedeputeerde uit de An tillen, Indonesiërs en enige Neder landers het gezelschap completeer den. De studenten werden verwel komd door de burgemeester van Zierikzee, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, de gemeente-secretaris, dc heer G. Grolleman en de gemeente archivaris de heer P. v. Beveren. Daarna begaf men zich gezamenlyk naar de stad, waar men de beziens waardigheden bezichtigde. Op het Gemeentemuseum werd het Stadsbestuur door de heer B. A. Knoppers, cultureel verbindingsman voor buitenlandse studenten, aan de studenten voorgesteld. De burge meester van Zierikzee hield hierna een toespraak, waarin hy naar vo ren bracht, dat Zierikzee het van groot gewicht achtte tot de plaatsen te behoren, die met een bezoek ver eerd worden. Een der studenten sprak namens allen zyn voldoening uit over de hartelyke ontvangst en verbond daaraan tevens, dat banden gelegd zullen worden tussen Suriname en Zeeland, zoals vroeger het geval was. Tydens de bezichtiging van het Museum gaf de heer van Beveren een uiteenzetting over het ontstaan en de verdere ontwikkeling van de stad. De koffie werd gebruikt in „Con cordia". De archivaris hield liierby een toespraak, waarin hij Zeeland door de eeuwen heen schetste. Met grote aandacht werd zyn betoog gevolgd en een langdurig applaus was de bekroning. De lunch, waarby aanzaten de ge meente-secretaris en de archivaris de burgemeester was verhinderd werd benut voor het stellen van vragen, welke door de heer Grolle man* werden beantwoord, voorzover deze betrekking hadden op sociaal en staatkundig gebied. De heer van Beveren behandelde de vragen op cultureel en historisch terrein. Des middags werd een trip ge maakt naar Renesse, waar men te vens een bezoek bracht aan het Monument. Vandaar reed men naar Haamstede en bezichtigde men het slot Haamstede, waarvan een expli catie werd gegeven door de heer v. Beveren. Na een bezoek aan het strand van Westenschouwen aanvaardde men de terugtocht. Met autobussen vertrok het gezelschap via Zype naar Domburg. IX VLÏSSINGEN. De trip werd gistermorgen voort gezet met een bezoek aan het bedryf van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde". De studenten werden ont vangen in het hoofdkantoor waar een uiteenzetting werd gegeven over het bedryf. Tijdens de middaguren bood de Mij. „De Schelde" de gasten een eenvou dige koffiemaaltyd aan. Hierby zaten tevens aan de voorzitters van de per soneelsvereniging en van de amb tenaren-, bazen- en werkliedenverte genwoordiging. Nadat nog enige werkplaatsen be zichtigd waren, keerden men terug naar het hoofdkantoor. De studenten toonden zich zeer enthousiast over de ontvangst en ver klaarden enigzins een inzicht te heb ben gekregen van de mogelykheden van een moderne scheepswerf. Des avonds bood de Bedryfsunie voor de metaalnijverheid, afd. Vlis- singen, de studenten een ontmoe tingssamenkomst aan in gebouw „Unitas" met de georganiseerde ar beiders van de drie vakorganisaties uit Vlissingen, Als spreker trad op de heer H. v. d. Meer, secretaris van de Bedrijfsunie, die tot onderwerp had gekozen: „De positie van de vakbe weging ten opzichte van de werkge ver'. Spreker betoogde o.a., dat de ar beiders nog altyd een historisch wan trouwen koesteren tegenover de vak bonden. Vooral de jongeren staan apathisch ten opzichte van het werk der organisaties. Spreker besloot zyn rede met de hoop uit te spreken, dat ook spoedig de publiekrechtelijke bedrijfsorgani- ;ie van kracht moge worden. Morgenavond wordt door de Chr. organisaties in Vlissingen een ont- moetingssamenkomst belegd tussen haar en de cursisten van de S.O.C.C. I. (Stichting Ontwikkeling Christe- lyke Cursisten in Indonesië) in het jeugdgebouw van de Gereformeerde kerk. Verder zullen verschillende stu denten morgenavond de gast zyn van enkele Vlissingse gezinnen, onder meer van enkele leaen van het per soneel van de My. „De Schelde". Gewestelijke Mobilisatie Vergadering P.v.d.A. De Party van de Arbeid belegt op 15 September a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes een Gewestelijke Mo bilisatie Vergadering. De heer H. Willemse uit Rotterdam zal de hui dige politieke situatie belichten en de opzet en organisatie van een nieuwe winteractie, de z.g. „Fakkeldxagers- actie" behandelen. Brandweerauto in brand Toen Maandagmiddag te Terneuzen A. v. d. B. te Terneuzen bezig was met het byvullen van de tank van een brandweerauto, schoot plotseling een steekvlam omhoog. De cabine stond in een oogwenk in lichte laaie. Met een schuimblusser en hulp van de politie kon de brand bedwongen worden. De brandweer deed de rest met twee stralen, aangesloten op de waterleiding. Bh' het onderzoek kwam vast te staan, dat de trechter, die de chauffeur gebruikt had, in aanraking was gekomen met de stroomleiding van de accu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2