PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Practisch geen kans meer op een accoord in Korea Zeeuwse landbouwoogst is niet onverdeeld gunstig AANVULLENDE OVEREENKOMST TUSSEN AMERIKA EN JAPAN 0E BILT Kantlijn Vandaag r VOORSPELT: 194e Jaargang-No. 208 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter Hoofdrad. G. Ballintljn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 et. per week t 4.55 p. kw. £r. p. p. f 4.80 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 4 Sept. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.— Jng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») van 1—5 regel» f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adre» Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr 58—80. teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) M'burg Londense Kaal 29. teL 2077 en 2924: Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuzcn: Brouwerljstr. 2; Zlerikzee: N. Bogerdatr. C 160. teL*6 ONDERHANDELAARS NAAR JAPAN TERUGGEKEERD. Noordelijken hebben 800.000 man en honderden tanks klaar staan Militaire waarnemers in Korea zijn algemeen van mening, dat er prac tisch geen kans meer is, dat de wapenstilstandsbesprekingen in Kaesong hervat zullen worden. Maandag zyn de leden van de delegatie der Verenig, de Naties bij de besprekingen naar Japan gevlogen. Ook vice-admiraal Joy is in Tokio teruggekeerd. Generaal Van Fleet heeft verklaard, dat de Noordelijken tijdens de wapenstilstandsbesprekingen een troepenmacht van 800.000 man hebben bijeengebracht. Honderden tanks staan gereed om in de strijd te worden geworpen. Rekening wordt gehouden met een spoe dige groot opgezette militaire operatie van de Noordelijken. Maandagmorgen vroeg hebben deelnemers aan de conferentie te San troepen der Verbondenen zware aan- Francisco om een nieuw ontwerp vallen gedaan op een zevenhonderd aangenomen te krijgen, dat is opge- meter hoge heuvel ten Zuiden van steld met behulp van de Sowjet-Unie Koensong. Hierbij werden 142 Chine- en de volksrepubliek China kan ver zen gedood. De tegenstander heeft ijdelen". eveneens op verschillende plaatsen zware aanvallen gedaan, maar de strijdkrachten der Verenigde Naties hielden stand. Radio-Peking gaat inmiddels door met het omroepen van beschuldigin gen. Maandag beweerde Peking, dat Amerikaanse vliegtuigen en oorlogs schepen op 29 Augustus jl. driemaal het Chinese grondgebied geschonden zouden hebben. De radio zei, dat een Amerikaanse zware bommenwerper boven Mand- joerijs gebied een bom had laten val len. Een andere zware bommenwer per had boven de Mandsjoerijse stad Koeantien gevlogen, Voorts verklaarde radio Pelting, dat „Amerika wenst, dat de spanning in Korea blijft bestaan, opdat het de poging van Europese en Aziatische Het vervolg van Goes is achter de rug. In Brussel en Anneville bij Breda hebben de nieuwe Bene- luxbesprekingen tot een bevredigend resultaat geleid. Nederland zal zijn invoer uit België beperken met 52,9 millioen, België zal trachten een hoe veelheid goederen, die het tot dusver importeerde uit de dollarlanden, voortaan in Nederland te kopen. Bo vendien zijn geheime plafonds vast gesteld voor tot dusver vrije artike len. Meer dan de practische resultaten, hoe belangrijk die ook mogen zijn, stemt de goede wil tot vreugde, die uit het bovenstaande blijkt. Kennelijk hecht ook België toch gro te waarde aan de Benelux en nu het er op aankwam niet langer de fond sen der Europese Betalingsunie te ge bruiken voor de financiering der Economische Unie, is van beide kan ten getoond, dat men door eendrach tig samenwerken wil pogen de Euro pese Betalingsunie tevreden te stel len en toch de Benelux-samenwer- king te handhaven. Thans moet natuurlijk worden af gewacht, of de afspraken van Brus sel en Anneville inderdaad tot prac tische resultaten leiden. Reeds thans echter is de slotsom der afspraken zelf verblijdend. Minister Stikker heeft bij zijn aankomst te New York, op doorreis naar San Francisco, de belangrijke verklaring afgelegd, dat Nederland als staat bereid is af te zien van schadevergoedingsaan spraken jegens Japan. Het is echter niet bereid om af te zien van de aan spraken der Indische geïnterneerden. Het is te hopen, dat deze medede ling niet te vroeg is gekomen. Op internationale conferenties is hel maar al te vaak zo, dat men veel moet eisen om althans iets te krijgen. Nederland begint met minder te eisen, dan het voornemens was te doen. En dat stemt ons niet optimistisch omtrent het resultaat, De Nederlandse ziekenfondsen staan er financieel niet al te best voor. Men denkt over pre mieverhoging. Dit heeft de (r.k.) Maasbode er toe gebracht om te on derzoeken of er geen mogelijkheden bestaan om die premieverhoging te voorkomen. Het blad meent, dat die mogelijkheid inderdaad bestaat. Zon der iets af te doen aan de werkelijke gezondheidszorg, kan men nog wel bezuinigen op de verstrekkingen, waarvan de kosten geweldig gestegen zijn. Onder de andere maatregelen, die het blad bepleit, behoort ook een kleine betaling. „Zou men het b.v. zo kunnen rege len, dat alle verzekerden, die zich als patiënt bij de arts aandienen, iets moeten betalen, dan zou ongetwijfeld de stroom patiënten terstond al af nemen en dit zou een meervoudig ef fect hebben op de kosten, omdat de doorwerking hiervan ook op de an dere verstrekkingen voelbaar zou worden. Men wil wel eens beweren, dat een dergelijke maatregel, omdat de som betrekkelijk gering zal moe ten zijn, de verzekerden niet van een doktersbezoek zal weerhouden, maar dan miskent men de psychologische uitwerking van het huidige systeem. Want nu wil toch immers iedereen volledig profiteren, wanneer maar eenmaal betaald Is. Zo gauw dit ech ter anders wordt en ook maar een beetje aan de portemonnaie getrok ken wordt, gaat men uitkijken. Of een dergelijke regeling succes zal heb ben, hangt tenslotte natuurlijk veel van de uitwerking af". Margarine wordt 2 cent duurder De margarinefabrieken zijn voor nemens de prijs van de margarine eerste kwaliteit van 52 tot 54 cent per half pond te verhogen. Tomatenexport naar Engeland stopgezet. De tijdelijke hervatting van de to matenexport naar Engeland is van korte duur geweest. Met ingang van vandaag kunnen uitvoermachtigin- gen voor tomaten niet meer worden afgegeven. „Operatie biefstuk" in Frankrijk. In Frankrijk zal men tot een prijs- beheersing van vlees overgaan. De export zal beperkt worden, omdat de prijzen schrikbarend stijgen. Het in grijpen van de regering noemt men „Operatie biefstuk". Een zeer omvangrijk werk is de vernieuwing van de sluizen te Vlissingen, die in de oorlog, grotendeels verwoest werden. Thans is men bezig met het maken van een bouwput, die zal worden leeggepompt zodra de z.g. kist dammen gesloten zullen zijn: De foto toont het vernielde buitenhoofd van de sluizen te Vlissingen. Op de achtergrond de veerboot naar Breskens. Nog geen ratificatie van het Plan-Schuman Voor de ratificatie van de overeen komst inzake het plan Schuman was aanvankelijk ais streefdatum 17 Oc tober vastgesteld, d.i. zes maanden na de ondertekening van de overeen komst te Parijs. Deze datum zal niet kunnen wor den gehandhaafd, daar de parlemen ten dit verdrag tot oprichting van de Europese gemeenschap voor kolen en staal nog moeten goedkeuren. In ar tikel 99 van het verdrag wordt be paald, dat wanneer 6 maanden na de ondertekening de betrokken regerin gen het verdrag nog niet hebben ge ratificeerd, de regeringen der zes deelnemende landen zich dienen te be ramen over de te nemen maatregelen. Naar wij vernemen zal er voor dit uitstel geen nieuwe conferentie der ministers van buitenlandse zaken noodzakelijk zijn. M enltan dit wel per brief afdoen. Alleen in het geval, dat zich bij de goedkeuring door de par lementen moeilijkheden zouden voor doen, zou zulks het geval zijn. Jaarvergaderingen Internationaal Monetair Fonds en Wereldbank Op 10 September a.s. zullen finan ciële leiders uit 50 landen te Wash ington bijeenkomen ter gelegenheid van de bijeenkomst van de Raad van Gouverneurs van het Internationale Monetaire Fonds en van de Interna tionale Bank voor Herstel en Weder opbouw. De meeste gouverneurs zijn minister van financiën of leider van de centrale bank in hun land. Productieverhoging door uitbreiding van agrarische industrie Minister Stikker heeft onlangs, als voorzitter van de Raad van Ministers van de O.E.E.S., een Westeuropees productieprogramma aangekondigd, dat een algehele productieverhoging in Westeuropa inhoudt. De economi sche situatie zou, als de productie in de deelnemende landen in 5 jaar met 25% toeneemt, aanmerkelijk verbe teren. De uitvoering hiervan zou voor een belangrijk deel voor reke ning van d'e Europese agrarische in dustrie komen. Het aandeel van Ne derland zou grotendeels op het ter rein van de veevoederwinning lig gen. Voor de verbouw van de veevoe dergewassen zouden zelfs 200.000 ha. grasland moeten worden ge scheurd. „Jutlandia" heeft gewonde Korea-strijders aan boord. Maandag heeft het Deense hospi taalschip „Jutlandia", dat met Ne derlandse, Britse, Belgische, Franse en Griekse getvonden van Korea op weg is naar Europa, in Athene der- Incident aan de grens tussen Joego-SIavië en Albanië. Een Albanese en een Joego-Slavi- sché soldaat zijn Zondag volgens Ra dio Belgrado, bij een grensincident aan de Joego-Slavische-Albanese grens om het leven gekomen. Negen Albanese soldaten zouden bij het dorp Dur de grens zijn overschreden. Zij hadden zich schietend terugge trokken en toen de Joego-Slaven het vuur beantwoordden, waren een zes tigtal Albanezen hun kameraden te hulp gekomen. Zes Albanezen wer den gewond. Joego-SIavië zou „energieke stap pen" doen bij de Albanese regering. ...wordt in Antwerpen het be vrijdingsfeest gevierd. is het 25 jaar geleden, dat aan de N.V. Mij tot uitvoering van de Zuiderzeewerken het maken van de Afsluitdijk werd opgedragen. Spaak: Verenigd Europa zonder Duitsers ondenkbaar Spaak, de voorzitter van de Raad van Europa, heeft medegedeeld, dat onder auspiciën van de Europese Beweging te Hamburg een conferentie zal worden gehouden, om met de Duitsers te spreken over opname in een Verenigd Europa. Spaak betoogde dat een Ver. Europa zonder Duitsers ondenkbaar is. De conferentie begint 21 September a.s. Knaapje viel van 18 meter hoog dak. Moeder vond haar k;nd ongedeerd. In Rotterdam was Maandag een moe der op een achttien meter hoog dak bezig de was op te hangen. Plotse ling viel haar vijfjarig zoontje, dat zij bij zich had, van het dak. Vijf me ter lager hangende waslijnen stuitten de vaart wel enigszins, doch verhin derden de verdere val in een tuintje niet. Het ergste vrezend, snelde de moeder naar beneden. Daar vond zij het ventje met builen en schrammen liggen. Snel werd de knaap naar het Zuiderziekenhuis ge bracht. waar men tot de verrassende ontdekking kwam, dat hij geen ver der letsel had opgelopen, maar dat hem toch iets scheelde, nlwa terpokken. Zodoende kwam het zie kenhuis toch nog van pas. Dr. Schacht vindt Indonesië een paradijs Het blad „Welt am Sonntag" be- I richt, dat dr. Hjalmar Schacht uit Djakarta in een brief aan kennissen in Duitsland heeft geschreven, dat hij „het gevoel had. in het paradijs te zijn". Dr. Schacht is .oigens de berich ten voornemens zich na een verblijf van twee maanden in Indonesië naar India te begeven en vandaar naar Teheran. Hij wordt omstreeks Kerst mis in Duitsland terug verwacht. Nederland maakt baretten voor Belgische leger Ingevolge de samenwerking in Be- neluxverband werd aan een pettenfa- briek in Tilburg door het Belgische ministerie van Oorlog opdracht ver strekt tot het vervaardigen van 1.000 baretten voor het Belgische leger, te léveren voor het einde van dit jaar. Dit zou de eerste officiële opdracht van het Belgische ministerie van Oorlog aan de Nederlandse in dustrie zijn. Teleurgestelde minnaar schoot meisje dood. Een politieagent te Montpellier in Frankrijk, vroeg een meisje ten hu welijk. Toen zij zijn aanzoek afwees, schoot hij haar met zeven revolver schoten dood en trachtte daarop zich zelf met een kogel van het leven te beroven, welke poging echter mis lukte. NA SLUITING VAN VREDESVERDRAG Zowel Nationalistisch China als Rood-China erkennen vredesverdrag met Japan niet. De Japanse minister-president Yosjida, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Aeheson en Tmmans adviseur voor het Verre Oosten, Foster Dulles, hebben te San Francisco de mogelijkheid besproken van een aanvullende veiligheldsovereenkomst, die zou voorzien In het stationneren van Amerikaanse troepen op de vier voornaamste Japanse eilanden. Deze overeenkomst zou na de sluiting van het vredesverdrag met Japan van kracht worden. Japan zou geen wapens mogen bezitten, die als aan- valsdreiging tegen andere landen zouden kunnen worden gebruikt. Deze beperking zou in de overeenkomst echter niet nadpr worden omschreven om de mogelijkheid open te houden, dat Japan, zo nodig, zou worden her bewapend. Inmiddels hebben zowel Nationalistisch China als Communistisch China verklaard het vredesverdrag me.t Japan niet te erkennen. De Amerikaanse delegatie voor de conferentie te San Francisco, die vandaag begint, heeft een reeks pro cedureregels opgesteld om eventuele Sowjetrussische „afleidingspogingen" de kop in te drukken. Indien deze regels door de deelnemers worden aanvaard, zou de mogelijkheid van debat drastisch worden beperkt en het indienen van amendementen op het Japanse vredesverdrag verboden zjjn. Bovendien zouden de redevoerin gen van iedere delegatie tot onge veer een uur worden beperkt. Op een der. eerste zittingen zullen deze regels aan de conferentie worden voorgelegd. Zolang enkele hiervan echter nog niet zijn aangenomen, heeft de voorzitter Aeheson niet de bevoegdheid eventuele Sowjetrussi sche voorstellen tot het aanbrengen van wijzigingen ln het verdrag bui ten de orde te verklaren of „Mara thon-redevoeringen" te verhinderen. Kostganger mishandelde twee vrouwen In een portiek aan de Nieuweweg te Groningen werden Zondagmorgen in alle vroegte twee vrouwen aange- troffen, te weten de 33-jarige S. V. en de eveneens 33-jarige M. B. uit de Oudeweg. die door een kostganger, de 61-jarige E. M. met een bijl wa ren mishandeld. Hevig gillend warf zij uit het huis gevlogen, terwijl c kostganger schreeuwde: „Ik zal jul lie vermoorden". De vrouwen moesten onmiddellijk naar een ziekenhuis worden overge bracht. Eerstgenoemde had een kaak- fractuur opgelopen. De andere had een schedelfractuur. De kostgang die waarschijnlijk onder de invloed van sterke drank verkeerde, is door de recherche gearresteerd. Haags Toonkunstenaar aan verwondingen overleden. De 55-jarige toonkunstenaar P. Z. uit Den Haag, die verleden week door een vroegere vriend van zijn zoon werd neergeschoten, is Maandagoch tend aan de bekomen verwondingen overleden. Zoals men zich zal herin neren heeft de dader, de 31-jarige electricien J. B. uit Den Haag, na de moordaanslag zelfmoord gepleegd. Treinramp bij New Delhi Bij een treinramp in India zijn Maandag twaalf personen, van wie 3 vrouwen en twee kinderen, om het leven gekomen en drie-en-twintig ge wond. De trein ontspoorde ongeveer vijftien km. van New Delhi. JAPAN VERZOEND In welingelichte kringen te San Francisco wordt gezegd, dat de Ja panse afgevaardigden thans verzoend zijn met de bepalingen van het ont- werp-verdrag. ten aanzien waarvan zjj eerst nog voorbehoud maakten maar dat zij klaarblijkelijk nog ho pen, dat in een later stadium na dc conferentie herzieningen moge lijk zyn, waarbij de. wat zij noemen, zware last der herstelbetalingen zou worden verlicht en de Japanse sou- vereiniteit over die gebieden welke volgens het ontwerp aan Japan ont houden worden, hersteld wordt. PRAWDA ZWIJGT OVER SAN FRANCISCO Maandag heeft de „Prawda" op de voorpagina de telegrammen, die ter gelegenheid van de verjaardag van de overwinning op Japan tussen Sta lin en Mao tse Toeng zijn gewisseld, afgedrukt. De telegrammen noemen de „grote onschendbare vriendschap tussen de Sowjet-Unie en de Chinese volksre publiek de belangrijkste factor voor vrede in het Verre Oosten". Ook wijdt de „Prawda" een artikel aan de overwinning op Japan en een ander aan de vriendschap met China. In geen van de artikelen wordt de conferentie te San Francisco ge neuk!. Amerikaanse vliegbases in Spanje Volgens berichten uit Madrid wil len de Amerikanen vliegbases aanleg gen rond Lissabon en in het Zuid oostelijk deel van Spanje. REGEN BRACHT NADEEL. ...EN VOORDEEL Bietenoogst, blijft beneden gemiddelde De Zeeuwse boer heeft zo langzamerhand tussen de buitjes door zijn graanoogst binnengekregen. In de spaarzame mooie oogstdagen is er hard gewerkt, waarbij de steeds modernere werktuigen rijke diensten hebben bewezen. De vele regens hebben nogal wat overlast bezorgd, does dat is het ergste niet. Lelyker is de schade, welke door het natte weer is toegebracht aan verschillende gewassen, vooral de uien, aard appelen en suikerbieten welke nog te velde staan. Hoewel uiteindelijk de financiële resultaten beslissend zullen zyn voor een oordeel over de oogst-1951, kan reeds thans worden vastgesteld, dat deze niet in alle opzichten bevredigend is geweest. tig gewonde Grieken aan wal gezet. goed. Aan alles zit een schaduw- en een zonzijde. En zo zit de weidebouw in dit zon-arme jaar aan de goede kant. Want zo slecht als het weer voor de akkerbouw was, zo gunstig was het voor het grasland. In andere jaren moesten de boeren hun vee om deze tijd reeds kuilvoer toedienen, doch thans is er zoveel gras. dat de kuilen niet geopend behoeven te worden. Vele boeren overwegen zelfs, om het overtollige gras in de wei te ensile- ren. Het meest hebben de uien wel van het warmvochtige weer geleden. Vooral de percelen die zich in het be gin van de groeiperiode goed ontwik kelden en een volle stand vertoonden, hebben zeer veel geleden van de valse meeldauw. Naar schatting zal een oogstverlaging van een derde hier van het gevolg zijn. Zelden is de meeldauw reeds omstreeks half Juli in zo hevige mate opgetreden als dit jaar het geval was. Alleen de perce len die feitelyk te dun stonden en de percelen op de lichte gronden aan de rand van de eilanden, zijn nog vrij Ook de aardappel ondervindt nogal schade van de regen. Daar de Zeeuw se boer in hoofdzaak het gevoelige ras Bintje verbouwt, is de schade door phytophthora in deze omgeving zeer erg. Op de zwaardere, minder doorlatende grond en vooral in de voormalige inundatiegebieden is niet alleen het blad afgestorven, doch ko men er ook reeds vry hoge percenta ges zieke knollen voor. In de late ras sen Alpha en Furore treft men, on danks vrjj regelmatige bespuitingen, eveneens veel kwaad in het loof aan. Voor de suikerbieten waren de weersomstandigheden al evenmin gunstig. In het begin van de groeipe riode droeg de regen er wel toe bij dat de bieten zich zeer snel ontwik kelden, doch het vele hemelwater had ook tot gevolg, dat er abnormaal veel bladluizen op de bieten voorkwamen. De aanvankelijk goede ontwikkeling werd daardoor sterk geremd. Een nevenverschijnsel daarvan was, dat de vergelingsziekte zeer vroeg is op getreden. Men ziet thans vrijwel geen bietenpercelen meer, die nog een fris groene kleur hebben. Het wortelge wicht van de bieten is er momenteel lager door, dan in een grote reeks van jaren in deze tijd van het jaar het geval is geweest. Indien men daarbij in ogenschonw neemt, dat de vergelingsziekte zeer ernstig is, zal geconcludeerd moeten worden dat de vooruitzichten voor de bietenoogst minimaal zyn. Het staat thans wel vast, dat ook al krijgen we nog een mooi najaar de op brengst van de bieten beneden het ge middelde zal blijven. LAAT GEZAAIDE GERST VIEL TEGEN. De gerst is thans practisch van het veld en voor een belangryk deel reeds gedorst. De opbrengsten lopen zeer sterk uiteen. De vroeg gezaaide gerst gaf over het algemeen goede op brengsten van 40005000 kg. en in enkele gevallen nog hoger, doch de laatgezaaide staat er over het alge meen veel slechter voor. De opbreng sten variëren daarbij van 26004000 kg. met een gemiddelde van 3500 kg. De wintertarwe is voor ongeveer driekwart van het veld. Ondanks de mindere verwachtingen, zijn de op brengsten zeer meegevallen. Uit voor lopige dorsresultaten menen we te mogen concluderen, dat de opbreng sten variëren van 4 tot 5000 kg. In sommige gevallen kwamen zelfs be langrijk hogere opbrengsten voor. Vooral het nieuwe ras Heines VII blijkt op de practijk een zeer gunsti ge indruk te hebben gemaakt, on danks het feit dat deze tarwe een ro de korrel heeft. De hoge verwachtin gen van het nieuwe Belgische ras Minister zijn maar ten dele in ver vulling gegaan. Vooral de grote ge voeligheid voor schot is dit jaar zeer duidelijk naar voren gekomen. In het Franse plaatsje Pont-Salnt Esprit heeft zich een opzienbarende vergiftigingsaffaire voorgedaan. Vier personen kwamen om liet leven en tientallen inwoners werden ernstig ziek tengevolge van het nuttigen van brood, dat uit ondeugdelijk graan be reid was. Een molenaar en een bak ker werden gearresteerd. Foto toont een der beschuldigden, de 40-jarige molenaar Maurice Mail let bij het verlaten van zijn molen na zyn arrestatie. Toch nog iets anders dan moederkoren Nader onderzoek naar oorzaak van de brood-vergiftigingen Franse toxicologen onderzoeken, of het brood, waardoor een aantal perso nen te Pont Saint Esprit vergiftigd werd, andere gifstoffen bevatte dan moederkoren. Alle slachtoffers heb ben namelijk van lange broden (ba guettes) gegeten, die gebakken wor den in een temperatuur, die vèr bo ven de zestig graden ligt. Moederko ren verliest door een temperatuur van meer dan zestig graaen zijn schadelijke uitwerking. IETS HOGERE TEMPERATUREN. Half tot zwaar bewolkt met voor namelijk in het Westen van het land plaatselijk enige lichte regen of mot- (Vervolg op pag. 2). temperaturen. regen. Matige tot vry krachtige wind Zuid. Iets hogere tussen Zuidwest en 'i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1