Jachthonden speurden door de Fredericapolder CcAfoforv SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL „EXCELSIOR" ORGANISEERT EEN OPENLUCHTFEEST Verloofden Profs achter derby-motoren in Goes Rusthuis der Geref. Kerk te Zaamslag geopend HET WERK VAN ..VREDERUST" GING IN 1951 RUSTIG VERDER Bevorderingen bij de Koninklijke Marechaussee DE KINDEREN WEER NAAR SCHOOL AMBONEZEN IN ZEELAND BLIJVEN NIKIJULUW ERKENNEN s PROVINCIALS ZESUWSS COURANT DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1961 JAGERSEVENEMENT IN RILLAND Veldwedstrijden van de Nederlandse vereniging „Langhaar" Op de uitgestrekte landerijen van de Fredericapolder onder Rilland was Woensdag voor de Zeeuwse jagers Iets bijzonders te genieten en do leken op het gebied van de jachtsport konden kennis maken met de „techniek" van deze sport. Want om zo te zeggen, Is wat men misschien niet direct zou verwachten het bezit van een goede jachthond met een fyne speur dersneus, van het eerste belang voor de jager om succes te hebben. En juist om deze jachthonden ging het deze dag, want de Nederlandse Vereniging „Langhaar" organiseerde hier voor het eerst in Zeeland, haar veldwed strijden waarbij de jachthonden hun prestaties in het jachtveld moesten tonen. De afdeling Middelburg van de Kon. Ned. Jagersvereniging verleen de haar medewerking by de organisatie van dit voor Zeeland nieuwe ja gersevenement. In de afd. gebruikshonden werd eerste: „Hinda V. o. d. Beuken", eig. A. J. Zegers, Amsterdam, diploma „zeer goed", 203 p., (medaille Com missaris der Koningin, med. Raad van Beheer voor beste watermerk en ereprijs Griffon voor beste heer ja ger) ;*2c pr. „Amice Peelhond", eig. Th. Baron van der Feltz, Gorssel, dipl. „goed" met 172 p., (med. afd. I Middelburg K.N.J.V.); 3e pr. „Attie", J. de Ruiter, Klaaswaal, 133 p.; 4. „Whiskey du Mandarin", eig. mr. M. - jgg p.. 5, :raaf, Bad- Wolfaart Het zag er des morgens niet naar uit dat deze dag een succesvol ver loop zou hebben. Toen de eerste deel nemende honden in de waterleiding onder de djjk aan de Zimmermanpol- der de aangeschoten eenden moesten opsporen, viel er nog een behoorlijk regentje. Langzamerhand klaarde het echter op en zo werd het vooral voor de ingewijden in de jachtsport een waar festjjn. Verschillende honden gaven zeer knappe staaltjes van hun speurzin te zien door plon send in het water en wroetend tussen het hoge riet hun buit op te sporen en netjes by hun „baas" te deponeren. Onder het scherp toeziend oog van de juryleden hadden de honden alle zgn. Duitse staande langhaar honden vele proeven in het veld af te leggen. Interessant was byv. het nummer „verloren apport van haar wild op sleep". Op een stoppelveld werd met een pas gedood kontfn een sleepspoor uitgelegd, waarna de hond afgaand op de reuk, het wild moest trachten te vinden. Al kostte het soms wel enige tijd, toch wisten de honden het wild te vinden. Het interessantste van deze dag vormde wel de speurtocht naar pa trijzen, waarbij op verschillende pun ten van optreden door de honden werd gelet. Het zat de organisato ren echter in het eerst niet mee, Verschillende percelen waar patrij zen waren gesignaleerd, werden ver geefs afgespeurd. De patrijzen waren niet te vinden, totdat men in een per ceel bieten in de Zimmermanpolder belandde. Hier kon het spel eerst be ginnen. Enkele uren konden daar de jagers en niet-jagers genieten van het prachtige speurderswerk van de hon den. Zig-zag doorkrulstten de dieren het veld, op zoek naar de prooi voor de jager. Om dan plotseling by het ont dekken van het wildspoor te blHven staan, totdat de jager was genaderd. Afgaand op de reuk zag men dan het schrandere dier behoedzaam naderby sluipen, totdat de patrys opvloog en do jager zgn schot kon lossen. Op het commando „Apport" ging de hond dan het aangeschoten wild opsporen, om dit bji de voorjager af te leveren. Verscheidene honden leverden hlerbg knap werk, waaraan ongetwijfeld een lange dresseertyd ten grondslag moet liggen. Rond half zeven kwam aan deze eerste veldwedstryden in Zeeland, welke in twee klassen werden gehou den, nl. een jeugdproef en een ge- bruikshondenproef, een einde. Inmid dels was ook de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, op het bedrflf „Middenhof" gearriveerd, om van zijn belangstel ling in de jachtsport blijk te geven. Nadat de jury haar rekenwerk had verricht, kon daarop bij monde van de secretaresse van „Langhaar", Jonkvrouwe A. van der Hevaen van Doornenburg, de uitslag bekend ge maakt worden. UITSLAGEN Bij de jeugdproef werd eerste: „Thea's Peter" van M. v. Weele, Krabbendyke, die het diploma „uit muntendheid" verwierf met 74 p. De eigenaar ontving de medaille van de burgemeester van Rilland-Bath. Tweede prys: „Flappie" van G. J. Tiecken, Laag Keppel, met diploma „zeer goed", 62 pnt (med. afd. Ter- neuzen K.N.J.V.); derde prys „Por- thos", eig. mr. E. de Staercke, Gent (B.), dipl. „goed", 53% p, (med. afd. Oostburg K.N.J.V.). De medaille van „Langhaar" voor de beste Zeeuwse hond was ook voor de heer M. v. Weele. van Anne Moershoek", eig. K. W. s, 122% p.; Bentveld, Baron van Pallandt, Goes, 7. „Rona", eig. R. Maks, 119% p. Aan het eind sprak de voorzitter van de afd. Middelburg van de Kon. Ned. Jagersvereniging, de heer H. K. Michaëlis, een dankwoord tot de ver eniging „Langhaar" dat deze wed strijd in Zeeland organiseerde, tot de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot voor zijn komst, alsmede tot de burgemeester van Rilland, de heer J. A. ae Goffau, die met de gem. secretaris, de heer J. A. Kouman, deze wedstryden even eens bywoonde. Voorts aan de direc tie van de Fredericapolder voor de ondervonden medewerking. De voorzitter van de „Ned. Ver. „Langhaar", A. E. E. C. Baron van der Heyden van Doomenburg, ver tolkte de dank van zyn vereniging voor de lofwaardige ontvangst. De vereniging was nog nooit de eer te beurt gevaljen dat by haar wedstrij- ofriciële belangstelling werd ge toond, zodat men hiermee thans wel den zeer verheugd was. De dag werd des avonds besloten met een gemeenschappeiyke maaltijd van de deelnemers in hotel „De Ko renbeurs" te Goes. Opruiming van wrak in de Eendracht Dezer dagen heeft men een aanvang gemaakt met het slopen van het wrak in de Eendracht bij Tholen. By hun terugtocht in October 1944 hebben de Duitsers door middel van het laten zinken van vaartuigen een versper ring in de rivier willen maken. In de loop der jaren zijn de schepen weer gelicht en verschillende wrakken op geruimd. Thans is men bezig met het laatste wrak van een vissersvaartuig, dat door de explosie geheel uit elk aar is gerukt Veertig jaar in dienst van de visserijpolitie Op 1 September a.s. herdenkt de heer L. J. Olree te Tholen de dag, waarop hy vóór veertig jaar in dienst trad van de Visserijpolitie op de Zeeuwse stromen. Hij begon als knecht, werd later schipper en is thans werkzaam als controleur. Zijn voornaamste en voor de oesterhandel bijzonder belangrijke taak is, er op te letten, dat de oesterverzendingen gedekt zijn door certificaten en dat de oesterputten niet verontreinigd worden. Zaterdag opening van sportveld te Schoondijke Nadat het nieuw aangelegde sport veld bij de kom der gemeente Schoon dijke dezer dagen door de betrokken instanties voor ingebruikneming werd goedgekeurd, zal het a.s. Zaterdag om 15 uur door het gemeentebestuur in tegenwoordigheid van genodigden en belangstellenden officieel geopend worden. Het is dc bedoeling, dat twee voet balwedstrijden worden gespeeld, na melijk Schoondijke IHoofdplaat I en Breskens IDe Zeeuwen I. De plaatselijke muziekvereniging zal aan deze voor de sport belangrijke gebeurtenis muzikale medewerking verlenen. Advertentie Eén heer wassen met een slecht wasmiddel han Uw kostbare wol voorgoed bederven. Het overzette en satijnzachte Echfalon-sop geeft zekerheid: Uw wol blijft daarin als nieuw. FEEST IN KRUIN1NGEN Advertentie. Let op de krant van a.s. Zaterdag. Vijf mandolineverenigingen en twee tamboers- en pijpers korpsen wenken aan het festival mede. Wanneer het weer een beetje wil meewerken, zal het Zaterdag 8 Septem ber te Kruiningen een drukte van belang worden. De mandolinevereniging „Excelsior" gaat een openluchtfeest vieren! Voor de Oostelijk Zuid-Beve landers zou met deze aankondiging volstaan kunnen worden, daar de naam „Excelsior" voor hen reeds een voldoende waarborg is, dat het weer iets goeds en gezelligs wordt. Zijn de uitvoeringen van deze thans tienjarige club niet altijd besproken-uitverkocht? Eerlijk gezegd sta je wel even te kijken wanneer je hoort, dat Kruinin gen een mandolinevereniging rijk is, welke niet minder dan 56 leden telt. „En het zouden er nog veel meer kun nen zijn", vertelde de overigens be scheiden directeur, de heer B. Leijs, ons met trots. Daarom gaat men na de 8ste September met spoed beginnen om een jeugdafdeling op te richten. Doch eerst nog de grote feestdag. Behalve de jubilerende vereniging zullen hieraan vier zusterverenigingen medewerken, nL „Tovido" uit Vlissin- Ronde van Sas van Gent Zaterdag a.s. wordt in Sas van Gent voor de zesde maal een ronde voor profs verreden. Vorige jaren werd de wedstrijd steeds op kermis-Dinsdag gehouden, doch door bijzondere om standigheden is men ditmaal van de ze gewoonte afgeweken. Er is een sterke bezetting verkregen. Van de Nederlandse renners noemen wy Bak ker, Sijen, Jansen, Vinken, Vos, Evers, Grift, Roks en De Vries, van de Bel gen o.m. Speeckaert, Allemeersch, Van de Velde, Alpaerts, Cleemput en Rijckaert. Van Est, Wagtmans, Schulte, Middelkamp van de partij Ook Goes krijgt gelegenheid om be roepsrenners aan het werk te zien. Ter gelegenheid van de Licht- en Bloemenweek wordt op Zaterdag 22 September een wedstrijd voor profs achter derbymotoren verreden. Het wordt een Nederland-België-ontmoe- ting, want er zullen vier Nederlan ders tegen vier Belgen uitkomen. De Nederlandse ploeg is reeds sa mengesteld en bestaat uit niemand minder dan Wim van Est, Wout Wagt mans, Gerrit Schulte en Theo Mid delkamp. Voor de Belgische ploeg hebben De Baere en Stan Ockers reeds gecon tracteerd. Voor de bezetting van de beide andere plaatsen zijn nog onder handelingen gaande. Start en finish zyn in de Stations straat vóór hotel Tivoli. Het parcours loopt door de Stationsstr. Parallelwég en M. A. de Ruyterlaan en heeft een lengte van iets meer dan 1000 meter. Er zullen 80 ronden worden verreden. Wielrijder maakte een ongelukkige val Op de oude Rijksweg te 's Heer Arendskerke kwam een wielrijder in aanrijding met het aanhangwagehtje van een andere fiets. De man viel, brak een sleutelbeen en liep schaaf wonden op. Hy werd overgebracht naar het ziekenhuis te Goes. Dinsdag werd te Zaamslag het rusthuis aer Geref. kerk officieel ge opend. In de Geref. kerk werd ter gelegenheid daarvan een kerkdienst fehouden, waarin werd voorgegaan oor ds Ritsema en waarbij onder andere aanwezig waren burgemees ter H. D. Trimpe en ds Jansma, Ned. Herv. predikant. Ds. Ritsema bracht dank aan al len, die aan de totstandkoming van het rusthuis hebben meegewerkt. Als voorzitter van de commissie voor het rusthuis gaf de heer .De Regt-Dekker een overzicht van de voorgeschiedenis, waaruit bleek,'dat, vele moeiiykheden moesten woeden overwórtnèn, voordat 'het zover wafi. Gelukkig Werd vkn alle kanten mede-; werküig ondervonden. Nadat het ontwerp van de heer C. Dieleman was goedgekeurd, kon op 1 Maart j.l. de eerste steen worden gelegd. Na een kórte speciale dienst, die werd geleid door ds Ritsema, werd door hem 't echtpaar Van Bemmel— v. d. Oüden geïnstalleerd, dat-de lei ding van het rusthuis op zich neemt. De heer Van Bemmel zeide, dat hy en zijn echtgenote cr voor zullen wer ken er een goed tehuis van te ma ken. Ook ds. Jansma feliciteerde de Gemeente met de ingebruikneming Burgemeester Trimpe verzekerde, dat het burgerlijk bestuur ook in de toekomst grote belangstelling zal hebben, voor het tehuis. Tot slot werd nog het woord gevoerd door de heer J. de Zeeuw, welke namens de am bachtslieden sprak waarna ds. Rit sema de sprekers dankte en de héér J. Hermon een dankgebed uitsprak. Het rusthuis was 's avonds door sch'jnwerpers helder verlicht. gen, „De Tokkelaars" uit Middelburg, „Togo" uit Wemeldinge en „Goud klank" uit Renesse. Voorts zullen de tamboers- en pijperskorpsen ..Excel sior" uit Goes en „Jonge Kracht" uit Biezelinge van de party zijn, terwijl de damesgroep van de Kruiningse gymnastiekvereniging K.W.V. rhyth- mische oefeningen zal uitvoeren. Des middags kwart voor twee wordt begonnen met een officiële ontvangst ten gemeentehuize. Vervolgens zullen de diverse mandoline-verenigingen en de pijperskorpsen om beurten concer teren op de Markt. OPENLUCHTSPEL. In de avonduren wordt het feest voortgezet op het terrein van de heer Van Hootegem. Nadat het accordeon orkest „Animato"\iit Goes om 7 uur het avondfestijn met vrolijke klanken zal hebben geopend, 2ullen de leden van „Excelsior", die ook als tonelisten hun sporen reeds verdiend hebben, het zigeunerspel „Verdeeld Kamp" van Arie v. d. Lugt opvoeren. „Excelsior" heeft een naam op te houden, zodat aan de voorbereidingen voor deze uitvoeringen kosten noch moeiten worden gespaard. Er wordt een podium van 100 M2 vervaardigd, terwijl voor het bosdécor grote aan tallen dennenbomen worden aange voerd. Ook de verlichting en de costumering beloven weer iets bij zonders te worden. De feestdag zal besloten worden met een taptoe van de beide tamboers- en pijperskorpsen. EXAMEN. Voor de Oranje Band 4e Kyu Jiido slaagde aan de Sportschool F. Jans- sens te Bergen op Zoom, de heren C. de Vlieger uit Middelburg; J. Touw uit Souburg en-,A. Delmonte uit Mid delburg. Advertentie.' Oiiepompbootje in moeilijkheden Een oiiepompbootje geraakte gis teren ter hoogte van Borssele in moeilijkheden. Door de hevige windstoten dreef het bootje plotseling aanzienlyk af. De drie personen, die aan boord waren, twee mannen en een jongen, werden daardoor ongerust? en verzochten een man, die aan de waterkant aan het vissen was, sleepboothulp in te roe pen. Er was evenwel geen sleepboot aanwezig. Deze hulp was later trou wens niet meer nodig, want toen de wind wat kalmeerde, slaagde men er in het bootje weer vaste koers te ge ven. Succes voor Middelburger in Velsen-Noord De heer J. Heystek van de gym nastiekvereniging „Achilles" te Mid delburg nam met succes deel aan de athletiekkampioenschappen van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond, wel ke te Velsen-Noord werden gehouden. Heystek werd tweede op speerwer pen met 42,22 meter, tweede op ko gelstoten met 11,31 en tweede op dis cuswerpen met 32,85 meter. MIDDELBURGER NAAR MARATHONLOOP TE ENSCHEDE. In Enschedé wordt Zaterdag a.s. voor de derde maal een internationa le marathonloop gehouden. Tot nu toe schreven reeds 17 buitenlanders in. Voor de eerste maal zal ook Zee land in deze monsterloop vertegen woordigd zijn. Het is de Middelbur ger J. K. van de Voorde van E.M.M., He zal trachten de Zeeuwse kleuren hoog te houden. Advertentie JAARVERSLAG VERSCHENEN Jaarvergadering op 19 September a.s. Woensdag 19 September a.s. zal de Stichting Vrederust van de vereni ging tot Christelijke verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland haar 47ste jaarvergadering houden. De agenda omvat oan. tBespreking van de verslagen van secretaris en penning meester en verkiezing van 5 bestuurs leden. Aan de beurt van aftreden ziin de heren J. J. Duvekot; drs. J. J. Knib- be en A. de Lange (alle 3 herkies baar), mr. dr. R. W. Graaf van Lijn den (niet herkiesbaar). Voorts dient te worden voorzien in de vacature ds. H. J. J. Keijzer, die de provincie ver liet. Om 1.30 uur spreekt dr. M. van Kuijk te Noordwijk-Binnen over „Het gelukkige leven van het zwakzinnige kind". Het verslag van de secretaris over 1950 luidt in vele opzichten gunstig. Rustig kon al het werk voortgang hebben. De propaganda werd ook in 1950 voortgezet. Het totale resultaat was, dat terwijl het ledental op 31 December 1949 7662 bedroeg, dit op 31 December 1950 was gestegen tot 8740. Op 1 Januari waren in dienst 78 verplegers; 116 interne verpleegsters; 2 externe en 1 part-time verpleeg kracht voor halve dagen. Vier opperwachtmeesters worden adjudant-onderofficier In verband met zeer binnenkort te verwachten bevordering door de mi nister van Oorlog van vier opper wachtmeesters in Zeeland tot adju dant-onderofficier, zyn bereids door de Generaal-Majoor, Commandant van de Koninklyke Marechaussee de volgende detacheringen gelast, gere kend vanaf 1 September a.s. De opperwachtmeester E. de Pae- pe, brigadecommandant te Sluis wordt belast met het commando over de brigade Vaals (L.)de opper wachtmeester P. F. Meulblok van Sas van Gent belast met het com mando over de brigade Sluis; De opperwachtmeester M. v. d. Moere, brigadecommandant te Axel wordt ingedeeld bh de Staf van de 2e Divisie Koninklyke Marechaussee te Maastricht, de opperwachtmeester G. Stolk te Axel wordt belast met het commando over de brigade al daar; De opperwachtmeester C. de Korte, brigadecommandant te Hulst wordt belast met het commando over de brigade Vlisslngen, de adjudant O. O. J. Spuij, brigadecommandant te Vlissingen wordt ingedeeld by de Staf van het district 's-Gravenhage; De opperwachtmeester B. Smits van de brigade Vlissingen wordt be last met het commando over de bri gade Hulst. De opperwachtmeester L. M. Dorst, brigadecommandant te Breskens, wordt geplaatst bij het Depót te Apeldoorn als instructeur. De opper wachtmeester J. de Lljzer, brigade commandant te Aardenburg, wordt belast met het commando over de brigade Breskens en de oppenvacht- meester C. M. van der Kolk, instruc teur aan het Depót, wordt belast met het commando over de brigade Aar den burg. Bevorderd tot adjudant-onderoffi cier zullen dan worden de opper wachtmeester E. de Paepe, M. v. d. Moere, L. M. Dorst en C. de Korte. Opperwachtmeester de Paepe maakte destijds deel uit. als wachtmeester, van de brigade Prinses Irene; de op perwachtmeester M. v. d. Moere, ver kreeg destyds het bronzen kruis voor zijn optreden als detachementscom mandant bij het bombardement van het verblijf van H.M. Koningin Wil- helmina in Engeland; opperwacht meester L. M. Dorst, was vóór 1940 vele jaren werkzaam als instructeur by het korps Politietroepen. Opper wachtmeester C. de Korte, verrichtte talrijke moeiiyke opdrachten in En geland in de oorlogsjaren en was se dert 1946 Brigadecommandant te Hulst. Hoe heerlyk de vakantie ook was, toch slaakt menige moeder even een zucht van verlichting :als diekleine (én grote!) druktemakers weer naar school zyn. Nd kan moeder eens rustig op de vacantietyd terugzien. Wat was liet prettig logeren by Mien en Henk! Een prima huisvrouw ook. die Mien. Wat schonk zy morgens een heeriyke kop koffie en 's avonds een geurig kopje thee! Moeder had direct het merk gevraagd en de naam in haar oor geknoopt: Niemeyer's koffie en thee, die zou zy voortaan ook kopen! En dan natuuriyk ook de waarde- punten sparen voor dat prachtige „Safira"-tajfelbestek. Mien had het haar met trots laten zien. Direct maar even een briefkaart aan Niemeyer, Groningen, schrijven om de geïllustreerde cadeaulüst! Resolutie aangenomen Naar aan het A.N.P. wordt meegedeeld, ls in de algemene kampraad vergadering' van de Ambonezen-kampen in Zeeland, die dezer dagen In Middelburg is gehouden, door „de leden van het volk der republik Maluku Selatan" een resolutie aangenomen van de volgende inhoud: Heeft besloten: a. dr. J. P. Nikiju- luw als de wettige algemene verte genwoordiger van de republik Ma luku Selatan te erkennen en te blij ven handhaven buiten het gebied van de bovengenoemde republik. b. De heer Lokollo en zHn medewerkers niet te erkennen als de vertegenwoor diger van de republik Maluku Sela tan bulten het gebied van de boven genoemde republik. c. De CRAMS (commissie rechtspositie Ambonese militairen en schepelingen) niet te erkennen als een officieel orgaan ter behartiging van de bovengenoemde militairen en schepelingen, d. Een algehele compromie te bewerkstelli- „Gehoord: a. al die gebeurtenissen, voortvloeiende uit de daden van on verantwoordelijke elementen ten aan zien van de algemene vertegenwoor diger van, de republik Maluku Nikj Sela tan, dr. J. P. Nikijuluw, en zHn naas te medewerkers in Schattenberg; b. De hiermee in verband te brengen maatregelen, die getroffen zijn door de bovengenoemde elementen in Vught, Woerden en Schattenberg, ten aanzien van de leden van het Zuid-Molukse volk; c. Propaganda's die uitgegeven zyn door de bovenge noemde groep in al de Molukse woon oorden. Overwegende: dat die bovenge noemde gebeurtenissen a. een verne derende invloed uitoefenen op de eer van de algemene vertegenwoordiger van de republik Maluku Selatan bul ten het gebied van de bovengenoem de republik; b. Een stremmende in vloed uitoefent op het „vry zyn" van de stem van het volk, gebaseerd op het streven naar eenheid en vrede; c. Een chaotische toestand hebben doen ontstaan, door middel van de propaganda door de bovengenoemde onverantwoordelyke groep in de ge lederen van het volk van de republik Maluku Selatan, buiten het gebied van de bovengenoemde republik. van de stryd der republi latan". Deze resolutie zo wordt verder me degedeeld, is gezien en accoord be vonden door de leden van de kampra den in Zeeland, en getekend door de leden van het hoofdbestuur namens alle kampen in die provincie, De leden van dit hoofdbestuur zyn de heren J. J. Kaihatu voorzitter; Hatumesen, secretaris; Rehatta, vi- ce-voorzitter; J. Mainake, penni meester en L. Papilaja, De exploitatiekosten stegen aanzien lyk nL met f 185.058.23. Deze stijging werd voor een bedrag van f 105.305.16 veroorzaakt door verhoging van de personeelskosten door de 2 maal 5% salarisverhoging, meer personeel en de automatische stijging van de sociale lasten; op het overige deden prijsver hogingen en de grotere bezetting van de Inrichting hun invloed gelden. Na overleg met Ged, Staten van Zeeland en Zuid-Holland werd de verpleeg- prijs met ingang van Januari 1950 ver hoogd tot f 4.33 per dag. Het aantal verpleegdagen nam toe v. 299.792 in '49 tot 316.449 in 1950. Ondanks de meer dere inkomsten kon de toeneming van de exploitatiekosten slechts gedeelte lijk worden bestreden. De exploitatie rekening wijst een nadelig saldo aan van 46.969.13. Dit bedrag is overge bracht haar de rekening van baten en lasten van de Vereniging, welke een voordelig saldo aanwijst van f 898.33. Op gebouwen, uitrusting, machines en gereedschappen en vervoermidde len werd f 25.465.43 afgeschreven, ter wijl uit de eigen inkomsten der Ver eniging zoals contributies, giften, le gaten, opbrengst effecten enz. een be drag van f 23.012.74 aan het Vereni gingsvermogen werd toegevoegd, waardoor dit toenam van f 30.863.75 in 1949 tot f 53.876.49. Het Pensioenfonds der Vereniging werd aangevuld met f 6500.als ver goeding wegens op de in 1950 op de pensioenen betaalde toeslagen, waar voor geen dekking in het fonds aan wezig is. In verband met de minder gunstige financiële resultaten in het afgelopen jaar kon het bouwfonds niet worden versterkt. De uitkomst der bedrijven was gun stiger dan in 1949. Het kapitaal van 't Pensioenfonds bedraagt f 1.311.879.38. Hiervan is een bedrag van f 774.240. belegd in effecten en f 170.500.in hypotheken, terwijl een bedrag van f 100.000.— voor de duur van een jaar werd geleend op schuldbekentenissen. Ook in 1950 zijn door de gevoerde propaganda goede resultaten bereikt, aan contributies werd f 1620.meer ontvangen dan in 1949. KUNST Concert in de Oostkerk te Middelburg In elke Bach-biografie vindt men het verhaal van de jonge Bach, die een geduchte uitbrander van zijn su perieuren kreeg, omdat hy een hem toegestaan verlof met vele weken overschreed en daarvoor slechts als excuus aanvoerde, by Buxtehude te zijn geweest Een ongehoorde escapade? Och, zy zal begrepen worden door een ieder,, die de muziek van Buxtehude kent, want hy is een der groten, zon der wie Johann Sebastiaan niet ge schreven zou hebben als de Bach, zo als wy hem kennen. Dat bleek ook gisteravond in de Oostkerk te Mid delburg, waar een kerkconcert werd gegeven door mevrouw A. A. Schel- tensKoops, sopraan, mej. Lize Schoo, sopraan, Sam Schijve, bas en de organist Jan Rijn. „Cantate Domino": honderden ja ren geleden schreef Diedrich Buxte hude muziek op deze eeuwenoude woorden en gisteren, een Augustus- avond in het jaar negentienhonderd een en vijftig, ontroerde zy velen door haar pracht en door haar blijde vroomheid. En daarmede is de kern van dit concert benaderd: het heeft vele luisteraars rijker gemaakt en hun is het duidelijk geworden, dat de Kerk schatten bezit, die helaas slechts sporadisch te voorschyn ko men. Wellicht waren er bezoekers, die niet onder de indruk kwamen van de sfeer in de Oostkerk en die met een uiterst critisch oor luisterden naar deze kerkmuziek. Zy zullen niet met algehele instemming van bovenstaan de regelen hebben kennis genomen, omdat het voor hen onmogeiyk was over technische bezwaren heen te stappen: Was dat laatste deel van Buxtehude's werk soms vlekkeloos? Liep het daar niet ernstig scheef En de zuiverheid, vertel daar eens iets van Natuuriyk hebben deze sceptici eveneens geiyk, maar zy dienen te bedenken, dat het de excecutanten niet in de eerste plaats om een feillo ze techniek ging, maar om aan een groep mensen een avond van goede muziek te bezorgen. En, heer Nurks, slaagde men daarin soms niet? Bovendien was er zelfs voor de meest verwende luisteraar veel schoons te genieten. De sopraan Llze Schoo zong vooral In het begin van de avond met flair en met veel over tuiging en het was daarom jammer, dat zij in de Messias-aria haar stem enigszins forceerde. Was zy mis schien met tè veel energie het con cert begonnen? Voorts leverden zo wel mevrouw Scheltens, Lize Schoo als Sam SchHve ln het eerste deel van Buxtehude's cantate uitstekende samenzang. Tenslotte zy met ere ge noemd de vertolking van Walther's „Allein Gott in der Höh' sei Ehr" door Jan Ryn. de K. Jonge musici naar Ziertkzee De tydschrif scheen en waarin jonge kunstenaars werden uitgenodigd onder auspiciën van de Zierikzeese Muziekschool het concertpodium te betreden, heeft reeds succes gehad. Verschillende jonge instrumentalisten en vocalis ten hebben zich aangemeld. Voor het muziekminnend publiek van Zierik- zee en omgeving betekent dit een nieuwe gelegenheid om van tyd tot tyd van goede muziek te genieten. De organisatie is thans in handen gesteld van een commissie, waarin zitting hebben de heren P. Bulthuis, J. Klaassen, R. P. Hogerheyde en M. J. By de Vaate. Er zullen in 1951 Waarschijnlijk nog drie concerten worden gegeven, waarvan het eerste ln de eerste week van October. On derhandelingen zyn gaande met de vlolist G. Mulder en de pianiste Greet Swaansdyk, beiden verbonden aan het Radio-Kamerorkest, oproep, welke onlangs ln het ihrift „Mens en Melodie" ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2