PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voorzichtig optimisme bij Zeeuwse mosselkwekers Frankrijk blijft streven vorming van Europees naar leger D£ BILT Kantlijn bij Abadan ..LABOUR VOORKWAM IN 1950 EEN NIEUWE OORLOG" Zes medeplichtigen dood veroordeeld CAFÉHOUDER DOODGESCHOTEN BIJ ROOFOVERVAL IN ROTTERDAM 194e Jaargang - No. 203 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Balllntijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 Ct. per week f 4.55 p. kw. fr. p. p. f 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 29 Aug. '51 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.— lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f Liedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen Walstr 38—60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29. teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Temeuze» Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26. PLAN-FLEVEN OP HET TAPIJT Voorwaarde tot herbewapening van West-Duitsland Het Franse kabinet heeft met algemene stemmen besloten op de komende bijeenkomsten van de Atlantisch Pact-landen het plan-Pleven voor een Europees leger, hardnekkig te verdedigen. Frank jk zal vasthouden aan z\jn standpunt, dat herbewapening van West-Duitsland slechts duldbaar is, indien Duitse eenheden worden ingelijfd in een Europees leger onder een algemene bevelvoering. Het Franse plan steunt op een ra dicaal denkbeeld, waal-mee oude tra dities danig worden aangetast. Het wil de bevoorrading, legering en ver plaatsing van de strijdkrachten der Europese landen doen lopen via een gemeenschappelijke generale staf, waardoor dus het nationale element naar het tweede plan verdrongen wordt. Op die manier, zouden de ge varen voor een herleving van het Pruissische militairisme bezworen worden. De oorspronkelijke gedachte om de Duitse eenheden zo klein mogelijk te houden, heeft men laten varen. Dit zou in strijd komen met de eisen van de practrjk. In plaats daarvan is de gedachte aanvaard, dat de andere Westeuropese landen vrijwillig de zelfde beperkingen in de souvereini- teit op zich nemen als van de Duit sers wordt geëist. Nederland heeft weinig reden om zijn bondgenoten uit Wereld oorlog II dankbaar te zijn. Amerika en Engeland hebben er na de oorlog veel toe bijgedragen, dat Indonesië zich in al te overijld tem po los maakte tot schade vao> Ne derland, maar evenzeer van Indone sië zelf. Duitsland betaalt practisch niets voor wat het aan schade aanrichtte. Thans is voor Japan een vredesver drag in de maak, dat voor de over wonnene buitengewoon zoetsappig schijnt te zijn. Amerika zou nl. niets liever zien. dan dat Japan zich met een solide leger aan de zijde van het Westen schaarde tegen Moskou. Zo als West Europa een uitstekende de fensiegordel of aanvalsbasis kan zijn aan de ene kant, zo kan Japan die zelfde rol spelen aan de andere kant van de SowjetkolosDit alles na tuurlijk in geval van nood. Daarom een vredesverdrag voor Japan, waar in met de Nederlandse verlangens gemakshalve geen rekening is gehou den. Nederland was het eerste land, dat in 1941 Japan de oorlog verklaarde. Nu wil het vredesverdrag eenvoudig alle vorderingen van de Nederland se staat of van Nederlandse onder danen op Japan kwijtschelden. Al leen de militaire geïnterneerden krij gen een kleine schadevergoeding. De burger-gedetineerden, de bedrijven, de staat krijgen niets! Nederland wil hiertegen ageren. Misschien krijgt het steun van Noor wegen, dat zich ook benadeeld acht. De andere ex-bondgenoten gaan ech ter met Amerika mee. Zij hebben met de oorlog tegen Japan niets te ma ken gehad Zo zal het Nederlandse verzet wel bitter weinig uithalen. Japan kan lachen. Het heeft alle reden om Amerika dankbaar te zijn. Pieter Jan Bruin is gearresteerd. Jammer, zegt een deel van het Nederlandse publiek. Een knaap, die een dikke honderdduizend achterover drukt en daarmede ruim 70 dagen uit handen van de politie blijft, blijkt zich precies zoals meest al de meeste schelmen in de sympa thie van velen te mogen verheugen. Toch is het goed, dat Pieter Jan Bruin gegrepen is, zoals destijds Manus Oly gegrepen werd. Succes van boosdoeners tegenover de speu rende politie heeft een noodlottige uitwerking. Zwakke broeders komen er zwakker door in hun schoenen te staanBeter is het, dat het kwa de gestraft wordt en het goede zege viert. Wij zyn sedert enkele weken een nieuw weekblad rijker. Het heet Uilenspiegel en het is wellicht goed er hier de aandacht op te vestigen, dat dit blad een ver momde communistische uitgave is. Het orgaan van de V.V.D. onthul de, dat de uitgeefster zetelt in het gebouw Felix Meritis te Amster dam, waar ook de redactie van De Waarheid is gevestigd. De artikelen, die erin voorkomen, hebben een com munistische Inslag. Het vergif wordt echter zeer behoedzaam en bij kleine porties toegediend. Men heeft hier dus te doen met een bolsjewistische poging om in ruimer kring, dan die der partijgenoten, in vloed te krijgen. Daarom is het nuttig dit rode haantje te signaleren en er voor te waarschuwen!! De mosselen zijn weer best! De mosselziekte behoort tot het verleden. Grote exemplaren, lekker vet, sma kelijk van uiterlijk en prima van smaak wachten de liefhebbers. Het is voor Zeeland verblijdend nieuws. Toen de mosselziekte uitbrak heb ben vele Zeeuwen daarvan ernstige schade ondervonden. Men moet het de mosselvissers van Brouwershaven, Militaire deskundigen van Italië, West-Duitsland en België oordelen gunstig over het Franse plan. Tot dusver namen de Britse en de Ne derlandse regering een zeer gereser veerde houding aan. Generaal Eisenhower steunt het plan-Pleven. „Ijïoewel vele van mijn collega's menen, dat ik niet goed wijs ben, zal ik aan de vdrming van een Europees leger meewerken, indien daardoor een federatie van de West europese landen tot stand zou ko men'1, aldus verklaarde Eisenhower onlangs tegenover Amerikaanse Se natoren. Van 10 tot 13 September a.s. zal in Washington een conferentie ge houden worden van de „Westerse Grote Drie" over de Duitse herbewa pening. De Amerikaanse Hoge Com missaris in West-Duitslana, John MacCloy, heeft bondskanselier Aden auer in een onderhoud, dat vijf uur duurde, gewaarschuwd, dat hij niet teveel moest verwachten van de re sultaten. Er zullen nog geen defini tieve beslissingen worden genomen over een intrekking van het bezet tingsstatuut en over het aandeel van West-Duitsland in de verdediging van Europa. Alles is nog in een sta dium van overleg. Perzen sloegen alarm Maandag heerste in Abadan alarm toestand. Een Perzische kanonneer boot, de „Simorg?', meldde de komst van Britse landingsvaartuigen met troepen en pantserauto's. In alleryl werden Iraanse gemotoriseerde troe pen en pantserauto's naar het gebied van Abadan gezonden. Ongeveer 9000 soldaten en 1000 matrozen betrokken stellingen ,,ten- einde Abadan te verdedigen". Volgens Perzische berichten echter voeren de Britse landingsvaartuigen door naar Basra. Op een door de Perzische autoriteiten ingediend pro test antwoordde het Britse consulaat geen officiële mededelingen over de troepenbeweging te hebben ontvan gen. „Wij zijn niet verplicht aan de Perzische autoriteiten mededeling te doen over alle troepenbewegingen", aldus het consulaat. Indonesië zal vermoedelijk vredesverdrag niet tekenen De meerderheid van de sectie bui tenlandse zaken van het Indonesi sche parlement heeft zich uitgespro ken tegen het ondertekenen van het Japanse vredesverdrag. Men is over het algemeen van oordeel, dat onder tekening van het verdrag in strijd zou zijn met de zelfstandheidspoli- tiek van Indonesië. De kansen, dat Indonesië het verdrag zal onderteke nen is aanzienlijk verminderd nu In dia niet aan de conferentie deel neemt. e WAARHEID OF VERKIEZINGSSTUNT? Attlee kalmeerde de Amerikanen „In December 1930 werd de wereld voor een oorlog: behoed door het op treden van de Britse Labour-rege- ring". Dit verklaarde de secretaris van de Labour-party, Moran Philips, op een persconferentie ter toelichting van het nieuwe verkiezingsmanifest „Onze eerste plicht". Deze woorden baarden opzien en de journalisten vroegen om bijzonderheden. Philips antwoordde, dat ..omstan digheden" die maand een oorlog zeer dichtbij hadden gebracht en dat noch de strijdkrachten der Ver. Naties, noch de Chinezen of Russen bijzon der dreigend deden. De door Philips genoemde maand viel onmiddellijk na de Chinese inmenging in Korea en na de opmerking van president Truman, dat werd overwogen of de atoombom moest worden gebruikt. Premier Att lee vloog op 4 December naar Wash ington. „Was het in eerste intantie Attlee's reis naar Washington, die de wereld een oorlog bespaarde?" wilde een journalist weten. „Het was een zeer belangrijk deel van diverse hande lingen", antwoordde Philips. Een andere journalist vroeg of Att lee naar de Ver. Staten was gevlogen Spoorwegongelukken bij Hamburg en bij Parijs Op de lijn Hamburg-Bremen is door onbekende oorzaken een locomotief van een goederentrein uit eikaar ge sprongen. De locomotief kwam dwars op het tegenspoor te liggen, waar door een goederentrein uit de tegen overgestelde richting ontspoorde. De machinist, de stoker en een reserve machinist van de eerste trein kwa men om het leven. Twaalf wagons van de tweede trein ontspoorden en twee oliewagens vlo gen in brand. Twee kranen en twee reddingstrei- nen en de plaatselijke brandweer snel den naar de plaats van het ongeluk. De berging van de slachtoffers en van bedreigde goederen werd echter door de brandende olie bemoeilijkt. In de nabijheid van BlancrMesnil (Noord-Parijs) zijn twee goederentrei nen met elkaar in- botsing gekomen. De machinist en de stoker van een der treinen kwamen om het leven. Twee spoorwegbeambten werden ge wond. Tengevolge van het spoorwegonge luk op het traject Hamburg-Bremen moest de Scandinavie-expresse in beide richtingn omgeleid worden, het geen ernstige vertraging met zich bracht. vragen. Zg hebben een moeilgke tyd gehad en van allen zullen zij wel het meest verheugd zijn, dat de narig heid achter de rug is. Ook buitenstaanders zullen het nieuws evenwel met voldoening be groeten. Omdat de Zeeuwse mosselen een reputatie genoten en die goede repu tatie onze gehele provincie ten goede kwam. Zg dreigde verloren te gaan maar die dreiging is gelukkig af- van Zierikzee, van Yerseke maar eens gewend voor het te laat was. om deze te kalmeren en op wie an ders de Britse handelingen gericht waren geweest Philips antwoordde, dat zij tegen niemand gericht waren geweest, doch hij herhaalde, dat de betrokken han delingen een wereldoorlog hadden vermeden. Nog meer gevallen van voedselvergiftiging in Frankrijk In het dorpje Saint Esprit by Ni- mes zijn tengevolge van de broodver giftiging reeds verscheidene personen overleden. Andere lijden aan ernstige geestesstoornissen. iUt het dorp Saint Galmier wordt gemeld, dat ongeveer honderd perso nen na het gebruik van consumptie- ijs ernstig ziek zijn geworden. Het derde geval van voedselvergif tiging heeft zich in de omgeving van Cnartres voorgedaan, waar ongeveer tachtig personen na het eten van paardevlees ziek werden. Enige van hen moeten met hoge koorts het bed houden. Na J«et stopzetten van de onderhandelingen te Kaesong door de communisten, die de strijdkrachten van de Verenigde Naties ervan beschuldigden, de neu trale conferentie-zóne te hebben geschonden, heeft Generaal Matthew B. Ridgway een antwoordnota opgesteld, waarin hij alle beschuldigingen ont kende. Hoewel de nota was gesteld in koele, enigszins honende bewoor dingen, werd toch de mogelijkheid opengelaten tot hervatting van de onder handelingen. Op de foto de Zuid-Koreaanse Lt.-kolonel Lee Soe Young (rechts), die de antwoord-nota overhandigt aan de eerste verbindingsoffi cier van de communisten, Chang. Geen rapporten meer aan de V.N. over de West Dc Nederlandse regering zal voort aan geen rapporten meer zenden aan de Ver. Naties over Suriname en de Ned. Antillen. Het handvest verplicht tie V.N.-leden, die gebieden beneren, wier bevolking nog niet een volledige mate van zelfbestuur heeft bereikt, gegevens te verstrekken over de toe standen In die gebieden. De regering heeft per nota doen weten, dat Suriname en de Antillen thans volledig zelfbestuur hebben ge kregen .waardoor Nederland zich van bovengenoemde verplichting ontsla gen kan achten. De nota zegt: „De zorg voor economische, sociale en opvoedkundige belangen dezer ge bieden behoorde reeds lang voor de jongste staatsrechtelijke herzieningen tot de taak van Suriname en de Ne derlandse Antillen, maar daarbij be stond de mogelijkheid van interve niëren door de Nederlandse wetgever. Van bijzonder belang nu is. dat hier van bij de laatste staatkundige her vormingen door de Nederlandse wet gever afstand is gedaan. De autono me bevoegdheid is duidelijk vastge legd. Meer bromfietsen dan personenauto's. Volgens berekeningen van dc K.N. A.C. waren op 1 Augustus J.I. in be drijf: 160.000 (138.625) personen auto's: 84.000 (71.416) vrachtauto's; 5900 (5763) bussen; 108.000 (96000) motorrijwielen en 170.000 (55.239) rij wielen met hulpmotor. De tussen haakjes geplaatste ge tallen geven de cijfers van 1 Aug. 1950 aan. Indonesische regering stelt vertrouwenskwestie De Indonesische regering heeft de vertrouwenskwestie gesteld bij de be handeling van de motie-Bebasa, waar in critiek wordt geleverd op twee gouvernementsbenoemingen. Donder dag zal over de motie gestemd wor den. PK MOORD OP KONING ABDOELLAH Zes beklaagden in het proces, dat te Amman gevoerd werd in verband met de moord op koning Abdullah van Jordanië, zijn conform de eis ter dood veroordeeld, op beschuldiging van medeplichtigheid, en vier beklaagden werden vrijgesproken. De terdoodveroordeelden zijn: de oud-gouverneur van Jeruzalem kolo nel Abdoellah Teil (bij verstek), een voormalig groentehandelaar uit Jeru zalem (bij verstek), dr. Moesa Ab doellah Hpesseini. een verbindingsof ficier bij het toezicht op de naleving van de wapenstilstand, twee veehan delaren uit Jeruzalem, een koffie huishoudster uit dezelfde stad, en een slager. Alleen Hoessein had zich schuldig aan het ten laste gelegde verklaard. De anderen zeiden, dat enige beschul digingen juist waren, doch andere niet. Het proces werd gevoerd door het militaire hof van het Arabische Le gioen te Abdali bij Amman. Zoals bekend werd Abdoellah 20 Juli vermoord, toen hij een der mos- keëen te Jerulem wilde betreden. Zijn moordenaar werd ter plaatse door een lijfwacht van de koning neergescho ten. HET WAS GEEN SPEL Drie gemaskerde mannen zonder buit verdwenen Drie gemaskerde mannen zgn Dinsdagnacht om half één het café „Ta rantella" om de hoek van de Putselaan en de Retiefstraat in Rotterdam- Zuid binnengedrongen. Met een pistool gewapend wilden z(j de caféhouder dwingen zijn geld af te geven, maar toen deze daar niet onmiddeliyk toe bereid bleek en de aandacht van buiten trachtte te trekken door een vaas te grypen en die door de ruiten te werpen, viel er een schot en werd de caféhouder, de 44-jarige G. Becude, dodelijk in het hoofd getroffen. De daders ontvluchtten, zonder dat zij iets van hun gading konden meenemen. Z\j zyn nog niet gegrepen. Omdat de sluitingstijd naderde, wa ren de deuren wagenwijd opengezet met het oog op de rook. Binnen be vonden zich nog de heer Becude met zijn vrouw en de buffetjuffrouw, als mede een echtpaar met een zoontje van 14, dat in Schiedam naar de ker mis was geweest en nog even wat wilde gebruiken. Plotseling stapten drie mannen de openstaande deur binnen, allen om het hoofd een zwarte doek gebonden, waarin een tweetal gaten waren voor de ogen. Terwijl een van hen de deur sloot en er bij staan bleef, trad een tweede, met een pistool gewapend, naar voren en gelastte: „Handen om hoog. Wij willen money". In het café dacht men aanvanke lijk aan een grap, maar toen de ge wapende tegen nummer drie riep: „telefoon" en deze naar de cel liep, kennelijk met de bedoeling de tele foon uit te schakelen, ging men be grijpen dat het ernst was. De beide vrouwen achter de tapkast waren van deze ernst nog niet zo doordron gen en verklaarden zich, het spel naar haar mening meespelend, be- GEVAAR BEZWOREN? Voortplanting van de parasiet dit jaar mislukt Op de Zeeuwse mosselpercelen tuffen de vissersvaartuigen weer bedry- vig rond. Het geluid van de motoren klinkt de vissers opnieuw als muziek in de oren, want zy dobberen niet langer boven een mosselkerkhof, zoals vorig jaar. Op de percelen is nieuw leven gekomen. De schelpdieren hebben de strijd tegen de gevreesde parasiet voorlopig gewonnen en hiermee bloeit de Zeeuwse mosselvisserij, welke sommigen ln de donkere winter maanden van 1950 ten dode opgeschreven meenden, weer op. Eén zwaluw maakt echter nog geen zomer en daarom mag uit deze hoopvolle berich ten nog geenszins geconcludeerd worden, dat het gevaar voor de parasiet voorgoed is bedwongen! Reeds in het voorjaar deden hoop volle berichten in de Zeeuwse mossel dorpen de ronde. De weinige mosse len, welke waren overgebleven en op nieuw waren uitgezaaid, ontwikkel den zich gunstig. De aantasting door de parasiet was zeer belangrijk min der, terwijl in het voorjaar van 1950 de parasieten sterk ontwikkeld wa ren. Hoewel de oude in Mei afstier ven, was het warme weer nadien zeer gunstig voor de groei van het onnoe melijk aantal jonge parasieten. Mede doordat de percelen dik bezaaid wa ren met mosselen, kregen deze para sieten ruimschoots kans hun slacht offers te vinden. In het afgelopen voorjaar waren de weersomstandigheden gunstiger voor de mosselkwekers. Door de koude is de voortplanting van de oude para sieten practisch mislukt. Er kwamen belangrijk minder jonge parasieten, welke bovendien op de zeer sterk ge dunde mosselpercelen een veel gerin gere kans hadden een „gastheer" te vinden. Het gelukkig gevolg hiervan was, dat de mosselen zich gunstig ontwikkelen en thans kerngezond zyn. Mosselkenners verklaren, dat de mosselen de laatste vier of vijf jaar niet zo gezond geweest, zgn als thans. Het vtsgewicht ligt ge middeld rond de 22 hetgeen ze ker niet slecht genoemd kan wor den. Integendeel. De halfwasmos selen welke in het voorjaar ge zaaid werden, kunnen nu reeds voor consumptie geleverd worden. Uiteraard kan nog niet voorspeld worden hoe de toestand volgend jaar zal zgn, wanneer het weer warmer mocht zyn. In eik geval schijnt toch wel bewezen te zijn, dat een beperkter uitzaai van mosselen het gevaar van de para siet sterk terugdringt. Men kan echter nog niet zeggen, hoeveel mosselen nu maximaal gekweekt moeten worden om veilig te zyn. Hoewel dus nog niets vaststaat, mag men wel aannemen, dat over wogen zal worden aan de uitzaai een zekere beperking op te leggen. GOEDE PRIJZEN. De mosselkweekers, die tot de ge lukkigen behoren, die thans kunnen leveren, maken goede zaken. Er is veel vraag uit Frankrijk en België, waarbij de prijzen bijna het dubbele zgn van vorig jaar. In de afgelopen week alleen werden ongeveer 8000 tonnen geëxporteerd. Intussen gaan de Zeeuwse kwekers ook nog verder in het Noorden. Men zal daar wel mee blijven doorgaan, zolang in Zeeland niet voldoende ge kweekt kan worden. De kwaliteit schgnt er echter minder te zgn dan vorig jaar. Op verschillende percelen is, zaad gevallen, waardoor de con- sufnptiemosslen wat overwoekerd worden. Hoewel op het ogenblik de ene kwe ker wat meer profiteert van de gun stige wending in de Zeeuwse mossel- visserij dan de andere, is toch aller- wege een gerechtvaardigd en tegelijk voorzichtig optimisme ten aanzien van de toekomst teruggekeerd rcid het geld te geven en wezen bo vendien de kastelein aan. Een van de drie mannen, uitzonder lijk blond van haar. liep reeds op de vrouwen toe om het geld in ont vangst te nemen, maar de man met het pistool gaf het bevel: „Nee. die moet je hebben". Daarbij wees hij op de heer Becude. die op een krukje voor het buffet zat. De lichtblonde man veranderde daarop van richting, stapte op de ca féhouder af. draaide hem met het barkrukje naar zich toe en wilde hem zgn portefeuille afhandig maken. Maar B. zeide geen geld te hebben, liep, zijn aanvaller afwerend, achter uit. greep een vaas die tegen een ta feltje stond en wierp die naar de glas-in-loodruit. De vaas brak in stukken en een brok er van kwam op straat terecht. De man met het pistool scheen in tijdnood te geraken. Daarom riep hg opeens: „Pas op, ik schiet". De licht blonde man, die met de caféhouder bezig was, vluchtte haastig opzij, er viel een schot en de heer Becude werd onder de neus in het hoofd ge raakt. De caféhouder zakte in elkaar. De drie overvallers waren na het vallen van het schot ijlings verdwe nen. zonder medeneming van geld. Zij sprongen op hun fietsen, die zg bg een waterstokerij in de omgeving hadden neergezet en verdwenen in het donker. Londen ontkent bericht Vrije Volk (Van onze correspondent). Londen. Dinsdag. Een zegsman van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft vandaag officieel ontkend, dat een ambtenaar van dit ministerie zich deze week naar Neder land zal begeven in verband met de uit Nederland gekomen berichten om trent de verdwijning van Burgess en Maclean zoals Maandag jl. door het Vrije Volk werd gemeld. Inderdaad zou een dergelijk onder zoek niet op het terrein van dit mi nisterie liggen, doch op dat der Wes terse Geheime Dienst. Explosie aan boord van tanker Aan boord van de Noorse tanker „Ranella". die bij de Amsterdamse droogdokmaatschappij gemeerd lag. heeft zich Dinsdag een ontploffing voorgedaan, waarbij vier mannen brandwonden opliepen. VOORSPELT: AANVANKELIJK OPKLARINGEN. Geldig tot Woensdagavond. Aanvankelijk nog opklaringen later echter weer toenemende bewolking met in de namiddag hier en daar re genbuien. Meest matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Dezelfde of Iets hogere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1