De Denen eten roomboter... geen margarine JIMMY BROWN, sportheld no. 1 LEGE COKFERENTIEGEBOUWEN. TWEE SPIONNEN GEARRESTEERD „Vrede door Kracht!" DINSDAG 28 AUGUSTUS 1951. PROVINCIALE ZEEUWSE COÜRAN1 ZOEKLICHT OVER EEN GELUKKIG LAND Vrouw werkt, man leert baby de luier aandoen Een land zonder overbevolking en met minder problemen dan Nederland. (Van een speciale verslaggever.) KOPENHAGEN. Aug. In de haven van Kopenhagen zit op een rotsblok een kleine bronzen zeemeermin. Achter haar ligt 't brede, druk bevaren wa ter van de machtige Sont. Voor haar strekt zich de rijke Deense hoofdstad uit, een en al leven en vertier, het Parijs van het Noorden. En achter deze stad weer ligt het wijde Deense land. Liefelijk, heuvelend, een bonte schakering van vruchtbare velden en stemmige loofbossen, met diep 't land indringende fjorden de eilanden. Ruiger, somberder met tussen bossen en velden vaak uit gestrekte heidevlakten Jutland, het Deense vasteland. Het is naar Nederlandse begrippen een gelukkig land, waarover de ranke bronzen zeemeermin haar blikken laat dwalen. Dat is de eerste indruk die men krijgt, als men Denemarken betreedt. Het is ook de laatste, als men het na enkele weken beter heeft leren kennen. En de blijvende. Denemarken is een land met aan zienlijk minder problemen dan Ne derland. Het is rond 43.000 vierkan te kilometer groot tegen Nederland rond 33.000. Het heeft 4.000.000 in woners tegen Nederland ruim 10 millioen. Van die vier millioen Denen wonen er dan tegen de 800.000 in de enige wereldstad, die het land rijk is in Kopenhagen, de rest is verdeeld over de 500 eilanden en over Jutland. De tweede stad van Denemarken, Aarhuus, is met de voorsteden mee 150.000 inwoners sterk, alle andere plaatsen zijn aan zienlijk kleiner. Woont van de Ne derlanders slechts 14 procent in ge meenten van minder dan 5000 zielen, bij de Denen is dat met vijftig pro cent der bevolking het geval en het spreekt van zelf, dat dit zijn stem pel op de mensen drukt. KARAKTER BOVEN DI PLOMA'S. Terwijl Nederland worstelt met een nog voortdurend groeiende over bevolking, terwijl wij elkaar in de weg lopen en soms het gevoel krij gen van een benauwend gebrek aan laats voor ons zelf, vindt men in enemarken ruimte, mogelijkheden, horizonten. Weldadig doet er het ont breken aan van de beruchte stands verschillen. In de negentiende eeuw is Denemarken bankroet gegaan. Alle Denen werden daarbij straatarm. Er restte geen bezittende klasse, die zich verheven kon voelen boven de rest van het volk. Kan men zich een be tere voedingsbodem denken voor een wortel schietende democratie? De democratie in Denemarken heeft iets Amerikaans en het volk is er gelukkig mee. Zegt het niet iets, dat het onder wijs de nationale trots is? En dat dat onderwijs veel minder dan ten onzent is ingesteld op het behalen van diploma's? Karakter- en per soonlijkheidsvorming staan in De nemarken op de voorgrond. Terwijl bij ons de Volkshogescholen, zich ten doel stellend de vorming van de plattelands jongeren en het leggen van contact tussen deze jongeren en de stadsjeugd, moeizaam starten, is de Deense Volkshogeschoolbeweging reeds een eeuw oud en de waarde van haar zegenrijke arbeid is on schatbaar. In Nederland tellen de diploma's. Het karakter moet zich zelf maar vormen BOTER, GEEN MARGARINE. Veel minder, dan in Nederland, overheerst in Denemarken het indu strialisatieprobleem. al is ook daar evenwicht in de betalingsbalans van zelf sprekend noodzakelijk. De land bouw heeft er te kampen met ex portmoeilijkheden: ook de Denen kunnen hun zuivelproducten niet kwqt aan hun vroegere klanten. Maar zij eten geen margarine zij eten hun roomboter zelf. De boter kost er de helft van wat zij in Ne derland kost, terwijl de Deense loonstandaard aanzienlijk hoger is dan de onze. Verstandige Denen! mompelt de toerist, die dit verschijn sel constateert. Natuurlijk ook Denemarken heeft zijn woningnood. Maar er werd ge durende {le oorlog niets verwoest en dat scheelt een zeer stevige slok op een borrel. Nqpend is het wo ningprobleem eigenlijk alleen in de steden en het meest in Kopenhagen. Daar hebben de Denen flats, die ge meenlijk slechts twee kamers, een badcel en een keukentje omvatten. Zij betalen er huren voor, waarvan men in Nederland achterover zou vallen, zo tussen de 80 en 140. DE VROUW WERKT Trouwens: Denemarken is geen goedkoop land, naar onze begrippen1 is het zelfs duur. De levensstandaard j ligt er hoger dan ten onzent, maar i de Denen kunnen haar alleen hand- haven, doordat gewoonlijk niet al- leen de man, maar ook de vrouw werkt, met name in de steden. Er:1 daarmede zien de Denen zich ge- plaatst voor een probleem, dat Ne- derland in veel geringere mate kent: de ontwrichting van het gezinsleven. Grote gezinnen vindt men in dit i land niet. Een baby kan men naar een kinderbewaarplaats doen, een tweede desnoods ook nog, als de vrouw moet verdienen om het le venspeil te handhaven. Maar drie kinderen naar een kinderbewaar plaats, dat eist een dusdanige uit- gave, dat de Denen er tegen op zienHet geboorteoverschot is in j Nederland dan ook aanzienlijk hoger dan in Denemarken. DE MAN IN DE KEUKEN. Die werkende vrouw brengt nog een ander probleem mee. Als zjj des j avonds van haar werk komt, is zrj j te vermoeid om alle huishoudelijke werk alleen op te knappen. Huis- houdelijke hulp is er al even moei- ljjk te krijgen als in Nederland. Wat ligt dus meer voor de hand dan dat de man bijspringt? En ziet: het is al zover gekomen, dat men in Ko penhagen en ook elders scholen vindt, waarin de mannelijke jeugd onder meer ook onderwezen wordt in huishoudelijk werk en dat er cur sussen worden gehouden, waarop de man van de geheimen der babyver zorging op de hoogte wordt ge bracht Daar staat men als Nederlander ietwat onwennig tegenover en me nige echtgenoot zal rillen bij de ge dachte alleen al, dat het ook hier zo zal worden. Maar de Denen lachen erom. Zij leven graag een goed en genoeglijk leven en kunnen dat alleen als hun vrouw ook verdient en zij hebben er de nadelen voor over. Zo blijft Denemarken een land met minder problemen dan Neder land, een gelukkig land. De kleine bronzen zeemeermin in Kopenhagens haven heeft rond haar mond een te vreden glimlach. En terecht! (Nadruk verboden). Jos. Suykerhuyk uit Breda, die tijdens de Ronde \an Middelburg een arh- terstund, ontstaan door een lekke band, wist in te halen, doch enige t(Jd later door een val moest opgeven. si: 73 Wanneer iemand na zijn werk zaamheden enkele glaasjes alcohol heeft genuttigd en 'hij keert in op gewekte stemming in de boezem van zijn gezin weder, wacht hem vaak een schromelijke teleurstelling. La ten we tot goed begrip even vooróp stellendat deze delinquent inder daad slechts énkele borreltjes tot zich heeft genomen, ioaardoor hij het leven weer met welbehagen kan aanzien, zonder zich nochtans in staat te achten de Nederlandse staatsfinaniën te kunnen reinigen of Prees, met aanhang, door mannen van zijn kaliber te willen vervangen. Hij is dus in een rustige en tevreden gemoedsstemming en zijn geest is ge opend voor de zinsindrukken die de genoegens van de aanstaande •maal tijd hem zullen verschaffen. Zodra hij de sleutel in liet slot heeft gestoken, treedt zyn vrouw hem reeds halverwege de gang tegemoet en juist zal hy haar in tedere omhel zing een kus op de wangen drukken, of met een enkele zin is de hele vre dige stemming verbrijzeld: ,JSah, je hebt gedrbnken" En aan tafel be merkt hij vol ontstemming, dat zijn kinderen uitsluitend met afgewend hoofd met hem converseren. „Alle maal de schuld van die alcohoUucht" denkt hij. En de avond is verder be dorven. Toch vergist deze man zich, want de alcohol zelf ruikt niet. Van de al cohol, die hy heeft gedronken is 85 pet. in het lichaam verbrand en 5 tot 10 pet. verdwijnt met de ademha ling. Het is dan echter geen alcohol meer, maar dit zyn aldehydes, af splitsingsproducten, die de,penetran te lucht veroorzaken. Laten we dit slachtoffer van de chemische reacties verder aan zijn lot aver. Hij heeft ons verder niet van node wanneer hy in het verder ver loop van de avond met engelengeduld tracht de huiselijke storm tot beda ren te brengen. Wist U overigens, dat storm een zodanige kracht kan ontwikkelen, dat strohalmen in hout kunnen worden gedreven als waren het stalen pen nenf Daarover zullen we het een volgende keer eens hébben, H. Pétillon. De huizen te Kaesong, die gebruikt werden voor de conferenties over een wapenstilstand, in een typisch-Chinese stijl gebouwd, zullen waarschijnlijk voorlopig leeg blijven. De conferenties zijn opgeschort, daar de communisten op 23 Augustus hebben meegedeeld, dat de besprekingen afgelopen zijn. Ze beschuldigden de strijdkrachten van de Verenigde Naties ervan, de neutra le conferentie-zóne te hebben gebombardeerd. Amerikaanse -autoriteiten quaüficeren deze uitlating als „in strijd met de waarheid en fantastisch". ZE LIEPEN TÓCH IN DE VAL Zoon van gefusilleerd landverrader wilde militaire geheimen verkwanselen. Dezer dagen heeft de Haagse recherche twee Hagenaars gearresteerd, die Nederlandse militaire geheimen aan een buitenlandse mogendheid probeerden te verkopen. Dit is de eerste maal na de oorlog, dat er in ons land spionnen zqn gearresteerd, zo vernemen wij. Een van de twee gearresteerden, zekere D„ werkte als tekenaar in een Haagse industrie, waar een bepaald soort landmijn wordt vervaardigd. Het proto-type van deze mijn is reeds in de laatste wereldoorlog in gebruik ge weest. Het huidige type is een verbetering ervan. D. heeft door zijn positie in het bedrijf kans gezien zich de tekeningen en een exemplaar van deze land mijn toe te eigenen met het doel een en ander aan een buitenlandse mogend heid te verkopen. i tas, die hy by zich had, bevond zich een landmyn. G. werd In het café ge- I arresteerd. I Beiden hebben een volledige beken- tenis afgelegd. Een andere mogeiijk- Den Haag en kende heid hadden zij ook niet. G. heeft als Hij zag zelf geen kans om in con tact te komen met een agent van een buitenlandse mogendheid en nam daarom een vriend in de arm. Deze G. was croupier geweest bij een speelclub daardoor tal van mensen. Ongeveer j motief opgegeven, dat hij een over een maand geleden ontmoette G. in i weldigendo haat koesterde tegen ons een bar een kennis, waarvan hij aan- land omdat zi,n vader een ^>utieh- nam. dat deze hem het verlangde .Jellnmient. na de bezetting ter dood contact zou kunnen bezorgen. Deze j veroordeeld en gefusilleerd is. D. is Kennis antwoordde bevestigend op de tot zijn daad gekomen nil geldzucht, vraag van O. of hi] hem in contact Naar wij nog vernemen is het per- zou kunnen brengen met ..iemand uit «,nee!. dat op de landmijnenfabriek werkzaam is. niet op zijn anteceden ten onderzocht. Het is niet onmoge lijk, dat dit na deze spionnagezaak alsnog zal gebeuren. het Oosten". De kennis waarschuwde echter on middellijk de Binnenlandse Veilig heidsdienst (B.V.D.). Na onderling overleg werd besloten dat hij zijn rol zou blijven spelen. Zodra de B.V.D. er zeker van was, dat het hier inderdaad een geval van spionnage betrof, waarschuwde zij de Haagse recher che. De kennis berichtte enige tijd la ter aan G. en D., dat hij een „koper" voor de landmijn had gevonden. G. en D. stemden er in toe deze koper te ontmoeten in een café aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag. In het café en daarbuiten hadden zich rechercheurs opgesteld. G. ver scheen alleenD. bleef buiten 't café rondslenteren. De kennis stelde G. voor aan de pseudo-koper en alles scheen volgens de (politie) plannen te verlopen totdat de kennis plotseling aan ae telefoon werd geroepen. H(j dacht, dat een rechercheur hem opbelde en zei daarom zoiets als „het gaat prachtig, ze lopen ln de val". Hjj had echter D. aan de telefoon, die zonder Iets te zeggen de-verbin ding verbrak. Zo snel als zjjn benen hem dragen konden, verwijderde hij zich van het café. Gelukkig werd zijn plotselinge vlucht opgemerkt door de bulten het café opgestelde recher cheurs, die hem arresteerden. In een Labour-Party geeft verkiezings manifest uit. De Engelse Labour Party heeft een manifest uitgegeven, dat de volgende maand op de jaarlijkse conferentie te Scarborough moet worden goedge keurd en een programma bevat voor de komende algemene verkiezingen. Het manifest verzet zich tegen de roep om wapenbeperkingen van de linkervleugel der partij en roept op tot „vrede door kracht Verder be vat het manifest geen nieuwe grote nationaiisatieplannen. Een oorlog met Rusland wordt niet onvermijdelijk ge acht. Voor de binnenlandse politiek staat de Labour Party de volgende begin selen voor: 1 Geen particuliere winst of plaatselijk belang mag het nationa le belang in de weg staan. 2 Winstuit keringen moeten bij de wet worden beperkt. 3 De Labour Party moet stappen doen om de inflatie tot haar kleinste vormen terua te brengen, Hef wereldgebeuren Le Monde I De Franse pers heeft over 't alge meen niet zo'n beste naam. De meeste Parqse bladen z(jn ingesteld op sensatie en beperken dc bericht geving vrijwel tot sport en interes- sant gemengd nieuws. Voor het nieuw» uit het buitenland drijven zij op de grote persbureaus, omdat bui- tenlandse correspondenten niet bc- I kostigd kunnen worden. De landelij ke bladen moeten het hebben van de straatverkoop en zijn dus wel ge- j dwongen door grote koppen en wat J sensatieverhalen de aandacht te I trekken van een lezerspubliek, dat j slechts vluchtig de krant doorneemt. vaak in de métro. De vaste abcn- née's vormen slecht» een te venvaar- lozen percentage van de oplaag, i Om nog een andere reden staat Marianne's journalistiek niet hoog aangeschreven: het geld speelt wel een zeer belangrijke rol bij de in houd van de kolommen. Er zijn wei- nig gegevens over de huidige toe stand wellicht is er verbetering maar vast staat, dat voor de oor log een deel van de Franse pers corrupt was. Göbbels wist dat in elk geval zeer goed en heeft grote sommen uitgegeven om Parijs met defaitisme te infiltreren in tqden van crisis. Daaraan had hy bqv. te danken, dat 't merendeel der kranten een politiek van „appeasement" te genover Hitier steunde en het ac- eoord van Miinchen in 1938 toe juichte. Niettemin waren er steeds bladen, die wat berichtgeving en commentaar betreft, zich in eenzelf de gunstige roep verheugden als in Engeland The Times en de Daily Telegraph, in de Ver. Staten de New York Times, in Duitsland de Frank furter Zeitung. De vooroorlogse Temps was zulk 'n Parijs blad en op 't ogenblik Le Monde en de conserva tieve Figaro. Dergelqke kranten zqn misschien wat saai van opmaak en Intellectueel van inslag, maar zjj zijn in elk geval betrouwbaar cn hebben een veel grotere Invloed dan evenredig is aan de oplaag. ..Toon aangevend" is de gebruikelijke qua- lificatie. In Le Monde nu heeft zich vorige week een koerswijziging voltrokken, die in de wereldpers sterk de aan dacht heeft getrokken. Het was reeds lang bekend, dat in de krin gen die het dagblad financieren, grote ontevredenheid bestond over de wijze, waarop de hoofdredacteur. BeuveMéry, dit blad leidde. Aan zijn kundigheid en vakmanschap twijfelde niemand. De zaak is, dat de heer BeuveMéry een ..neutralist" is en zijn neutralistlsche denkbeel den over de buitenlandse politiek flverig in zijn blad propageerde. Het „neutralisme" is een stroming, die een al te nauw bondgenootschap met de Ver. Staten bestrijdt en een zelfstandige positie bepleit van de West-Europese landen tussen de bei de grootmachten, die in een koude oorlog verwikkeld zyn. BeuveMéry is anti-communistisch, maar bfl tq'd en wqle ook anti-Amerikaans, voor al wanneer het er om gaat het „Amerikanisme" in Europa te be strijden. Hq voerde destijds een ac tie tegen het gebruik van Coca- Cola, welke drank volgens zijn blad de grondslagen van de Franse (wijm cultuur aantastte. Hoe men ook over dit „neutralis me" moge denken, het schijnt in deze tijd weinig levensvatbaar in elk geval liet Le Monde steeds een af wijkend. onafhankelijk geluid horen. Daaraan is nu een eind gekomen. De commissarissen van het blad be sloten enkele maanden geleden de hoofdredacteur onder curatele te stellen. Voortaan moesten zijn be schouwingen eerst goedgekeurd wor den. BeuveMéry trok er zich wei nig van aan en heeft nu vorige week zijn ontslag gekregen. In zijn plaats van de Katholieke M.R.P. Egyptische regering beloont haar Kanaal-zwemmers. De Egyptische regering heeft be sloten een beloning van 1000 Egyp tische pdn. (ruim 10.000) toe te kennen aan de Egyptenaar Mareeh Hassam Hammad, de winnaar van de Kanaalovertocht van de Daily Mail. Verder werden beloningen toege kend van 250 Egyptische pdn. (onge veer 2500) aan Hassan Abdel Re- him, die als derde eindigde en Sayed el Arabi, die vierde werd. Fuad Serag el din Pasha de mi nister van Binnenlandse Zaken en Financiën heeft zqn waardering uit gesproken over de loffelqke houding van deze zwemmers, die de door de Daily Mail beschikbaar gestelde prij zen niet hebben aanvaard. Verkeersverbeteringen in Brabants Zuid-Westhoek. De K.N.A.C. heeft bij de betrokken autoriteiten aangedrongen op verbe tering van de slipgevaarlijke bocht bij 1 „De Vijver" in de weg Bergen op ZoomKortevenHoogerheideBel gische grens, vooral uit Zuidelijke richting en voorts op wijziging en verbetering van de aanwijzingen bij het verkeersplein bij de kruising van de wegen MoerdijkPrincenhage Belgische grens en Breda—Roosen daal, en wel in het bijzonder voor het verkeer uit Westelijke richtirc 53. „Pie-ie-iet!" Word 's wakker!" riep Trien nog eens op een zachte, maar dringende toon. De leeuw Piet was al met snurken opgehouden en h(j sloeg nu een beetje onwillig de ogen op. „W-wat is er nou weer?" vroeg hij slaperig en op een toon alsof hq elke nacht zo een paar maal in zijn slaap werd gestoord. „Piet, moet je 's luisteren", zei Toos. „We wilden je iets laten zien, iets, dat je vast wel interesseert...". Meteen dacht de leeuw Piet aan een heerlijk, malse biefstuk van de haas en derhalve toonde hij inderdaad enige belangstel ling. „Nou, wat is 't dan?" vroeg hy op een on danks zich zelf wat barse toon. „Kijk 's, wat wq hebben!" riep Toos, terwijl zy triomfantelijk de sleutel van het apenhok in de hoogte hield. De leeuw Piet keek er nogal glazig naar. Hij had dadelijk gezien, dat het géén biefstuk of iets van dien aard was en dat het nu een doodgewone sleu tel was, die die twee apen hem in het holst van de nacht kwamen tonen, viel hem bitter tegen. „Ja, een sleutel", gromde hq boos, „en moeten jullie me daarvoor uit m'n slaap halen?" „Ja, maar, vraag je dan niet wat voor een sleutel het is?" vroeg Trien op een verongelijkte toon. .„Voor mqn part is het de sleutel van de Bibele- bomseberg", grauwde Piet en hij draaide zich mat een ruk om, om verder te gaan slapen. is een lid benoemd, die van het blad ongetwij feld een partij-orgaan zal maken dat braaf het Atlantisch Pact en de Franse buitenlandse politiek zal steu nen en geen Amerikaan meer op de teentjes zal trappen. Aan het ontslag zijn uiteraard achter de schermen enige manoeu vres voorafgegaan. Gefluisterd wordt dat van Amerikaanse zijde kapitaal' in de onderneming Is gestoken en zodoende de houding van aandeel houders en commissarissen beïnvloed is. De juiste toedracht is natuurlqk niet aan de grote klok gehangen. In elk geval heeft de ..haute finance" aan Frankrijks bekendste dagblad eenvoudig een nieuwe koers voorge schreven en dat heeft een bittere nasmaak achtergelaten. Een derde „Malle Babbe" van Frans Hals? Michel Jacobs, een schrijver en portretschilder, kocht onlangs op een veiling te New York voor 605 dollar een portret van „Malle Babbe, de Heks van Haarlem". Na onderzoek is hij er thans van overtuigd, een echte schilderij van Frans Hals te hebben gekocht, waar van de waarde zeker enkele honderd duizenden dollars bedraagt. Er zijn twee portretten van „Mal le Babbe" van Frans Hals bekend. Een ervan bevindt zich in het Kaiser Friedrichmuseum te Bcrlqn en het andere in het Metropolitan Art Mu seum te New York. Jacobs heeft verscheidene jaren ge leden de werken van Frans Hals op een studiereis in Europese musea en particuliere verzamelingen bestu deerd. Het laatste op een veiling verkoch te schilderij van Frans Hals bracht 350.000 dollar op. Zaterdag gedeeltelijke zonsverduistering Bq heldere hemel valt Zaterdag a s. een gedeeltelijke zon-eclips waar te nemen. Om 13.49 uur is het nieu we maan en de maan zal zich dan juist tussen de zon en de aarde be vinden. Omdat Zaterdag de maan slechts gedeeltelijk de zon bedekt, zal er dus een gedeeltelijke zon eclips te zien zijn. Slechts een tiende deel van de zonmiddellijn zal worden bedekt. De verduistering zal zich vol trekken tussen 12.36 uur en 13.48 uur. By heldere hemel kan men met een zwart glas de verduistering het best waarnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5