Wie wordt Keizerin van Japan? ONBARMHARTIG RECHT AAN DE RODE ZEE T~ ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN1 MADAME BUTTERFLYOMGEKEERD Troonopvolger en schaduw-keizer in het Rijk van de Rijzende Zon (Speciale correspondentie) Hongkong, Aug. Vier Japanse meisjes van 17, 14, 12 en 11 jaar, alle vier uit vooraanstaande families, zullen dezer dagen met kloppend hartje de beslissing afwachten of ze eens Keizerin van Japan zullen wor den. Deze beslissing hangt niet af van het vrtfe oordeel van een Prinse lijke Prins, die de schoonste der schonen moet uitzoeken; niet de zoon van Keizer Hirohito, Prins Aki Hito, die binnenkort zjjn 18e verjaardag viert, kiest z\jn levensgezellin, maar de kroonraad zoekt de toekomstige keizerin voor hem uit. eigen keuze beleefd heeft twee jaar ouder dan hijzelf en die nu binnenkort een onverbiddelijk einde zal moeten vinden zou een dichter kunnen inspireren het verhaal van „Madame Butterfly" opnieuw te schrijven, maar dan omgekeerd, want deze keer is de man, die zijn geliefde verlaat, een Japanner, geen blanke marineofficier en de ongelukkige vrouw met het gebroken hart een jonge Amerikaanse. (Nadruk verboden). Indonesië bestelt schepen in ons land. Gedurende het laatste half jaar zijn door Indonesië verscheidene or ders geplaatst bij Nederlandse wer ven voor de bouw van schepen. In totaal betreffen deze orders 18 mo torboten, 12 bestuursvaartuigen en twee kleine vracht- en passagiers schepen van ieder 1100 ton. Deze laatste schepen worden ge bouwd bij Van Diepensmit te Gro ningen. De overigen bij De Vries Lcntsch te Amsterdam, Versehure te Amsterdam, De Waal te Zaltbom- mel. Kraayer te Zaandam, Pot te Bolnes en Niestem te Delfzijl. De schepen z(jn bestemd als aan vulling van de vloot van het depar tement van Scheepvaart té Djakar ta. Zo wil het de traditie, maar toch wordt nog een liefelijke schijn be waard; als namelijk de keus ge maakt is, dan wordt de jonge Prins uitgenodigd zelf te „kiezen" wie hij tot zijn gemalin wil maken. En Aki Hito zal een gehoorzame zoon blijken te zqn en de oude gebruiken eerbie digen, die zowel in het Keizerlijke Paleis als in de hutten der armen alle schokken der tijden overleefd hebben: in goede Japanse families, waar de moderne opvattingen nog niet konden doordringen, zoeken de ouders de vrouw voor hun zoon, de man voor hun dochter en de kinderen aanvaarden dankbaar als een ge schenk him levensgezel. Voor zover men thans reeds kan voorspellen, zal de kroonraad in de eerste plaats een keus maken tussen de elfjarige Prinses Kitashirakawa en de twaalfjarige Prinses Hideko. DE „SCHADUWKEIZER Japan heeft nog een „schaduwkei- zer", die voor een klein salaris als klerk in een ministerie werkt, maar die toch wel eens aanspraak zou kunnen maken op de troon. Het is niemand anders dan de man van Ta- ka, de keizerlijke Prinses en zuster van de huwclijkscandidaat Aki Hito, die tegen de wil van haar keizerlijke vader het ongehoorde vergrijp beging te trouwen met de man, van wien ze hield. Zij had hem bovendien onder fatale omstandigheden leren kennen, toen de jonge man niet in staat was zijn tramkaartje te betalen, waarbij de Prinses hem te hulp kwam. Het was echter in het geheel geen mesal liance, want de onbemiddelde jonge man was de neef van de keizer, Prins Tosjimi Takusakawa, die door Mac Arthur uit al zijn rechten was ont zet, omdat hij geweigerd had de ne derlaag te erkennen, en die de ar moede prefereerde boven het leven in een gouden kooi. DE „ZWARTE DRAAK" In de ogen van diegenen, die de ne derlaag van J$.pan niet te boven kun- Lchtvaartovereenkomst tussen Australië en ons land. Tussen de Nederlandse en Austra lische luchtvaartdelegaties te Can- berra is overeenstemming bereikt over het wederzijds luchtverkeer. Deze overeenkomst zal gelden voor de diensten tussen Nederland en Australië, Australië en West-Nieuw- Guinea en West-Nieuw-Guinea en Australisch Nieuw-Guinea. De over eenkomst zou reeds volgende week voor accoond getekend worden. De K.L.M. is voornemens via Nieuw- Guinea een weekdienst op Sydney te openen. 2- Toch is 't zo I 71 De aarde trilt eigenlijk voortdurend en steeds op andere plaatsen, en voor al in de z.g.n aardbevingsstroken. Dat zijn twee gordels, waarvan de ene om de Stille Oceaan gelegen is en de an dere vanuit de Middellandse Zee over Perzië naar het Hinialayagebergte loopt en vervolgens over Indonesia naar Nieuw-Guinea. Slechts als uit zondering treden buiten deze gordels aardbevingen op. Meende men een dertigtal jaren geleden dat jaarlijks 9000 aardbevingen voorkomen, de on derzoekingen der latere jaren hebben er toe geleid dit aantal op niet minder dan. 1 millioen te stellen. Dat zijn er dus 2700 per dag of 3 in elke twee mi nuten. Hiervan wordt slechts een klein gedeelte door de instrumenten opgetekend, omdat de meeste aardbe vingen zwak zijn en het aantal opge stelde seismografen onvoldoende is. Naarmate er echter meer instrumen ten worden opgesteld, wordt ook een groter aantal aardbevingen geregis treerd. Gelukkig zijn er van dit millioen aard bevingen per jaar „slechts" 1000 die schade veroorzaken. En van deze 1000 zijn er 100 die verwoestend zijn en tien die catastrofen veroorzaken. Deze laatsten behoren altijd tot de tectoni- sche aardbevingen, welke ontstaan door verschuiving van twee gedeelten van de aardkorst ten opzichte van elkaar. Met welke ontzagwekkende krachten men in deze gevallen te ma ken krijgt, illustreert de aardbeving in Alaska van 1899, waarbij de kust van de Yakoetat Baai tot 12 meter werd omhoog geheven Of de aardbe ving in Califomië, waarbij de bodem over 184 km langs een breuklijn werd verschoven, met een maximale hori zontale verschuiving van 7 m en een verticale van bijna anderhalf. Geen menselijk bouwwerk houdt daar tegen stand. Nu uit Turkije opnieuw van een aardbevingsramp is melding gemaakt, kunnen wij ons land slechts prijzen dat het buiten deze gordels ligt en dat zwakke schokken hier tot de hoge uit zonderingen behoren. Nu we het toch over uitzonderingen hebben: iveet U dat er een dier be staat dat met een slot op de mond loopt? H. Pétillon. nen komen, is de prinselijke klerk de belichaming van hun hoop en idealen. Zijn trouwste aanhangers Vindt hij echter onder de 300.000 Japanners, die in Zuid-Amerika wonen, vooral in Brazilië. Een aantal fanatici uit To kio is twee jaar geleden naar Zuid- Amerika gereisd om deze in het bui tenland levende Japanners op te hit sen. De Prins werd zelfs tot Keizer uitgeroepen en zijn huwelijk met de dochter van Hirohito gaf hieraan nog een schjjn van legitimiteit. De scha- duwkeizer wordt, naar men beweert, ook door de geheime vereniging van de „Zwarte Draak" gesteund, die, hoewel doyr de Amerikanen verboden en opgeheven, reeds lang weer op nieuw opgericht schijnt te zijn. LEGER OF MARINE Met het huwelijksproject heeft de dynastie geen slechte tegenzet ge daan. De twee kleine Prinsessen, die voor Aki Hito in aanmerking komen, zijn afstammelingen van de oudste en voornaamste clans van het Kei zerrijk. Kitashirakawa als een Taira, uit de clan der Samoerai's. Hideko is een Sazoema, een familie uit marine- kringen. Al naar gelang van de keuze zal het leger of de marine achter de toekomstige keizerin staan. Doch Aki Hito's ware liefdesro man, die hij met de geliefde van zijn Organisators van voetbal pools op het matie Geen verschil tussen pools en zogenaamde voetbalprijsvraag. Het Rotterdamse Kantongerecht heeft zich Donderdag en Vrijdag be zig gehouden met de behandeling van de zaken tegen de voetbalpools „Little Wood", ..Strang", .Hollandia" en „Sportfavoriet". Óp de eerste dag werden straffen van twee maanden hechtenis tot f 50 boete opgelegd. Ook op de tweede dag van het proces werden zware straffen uitgedeeld. In drie gevallen (met betrekking tot de drukkers van formulieren) zal vol gende week sehrifteiyk vonnis gewe zen worden. De drukkers hadden zich te verant woorden. omdat zij formulieren had den gedrukt, die bestemd waren om daarmee de loterijwet-1905 te over treden. Het O Af. meende, dat de drukkers strafbaar zijn door het stel len van een strafbaar feit „tezamen en in vereniging". In de eerste zaak, die van .Little Wood", ging de ambtenaar var het O.M. in zijn requisitoir uitvoerig in op de oude voetbalpools, die sinds 1930 in ons land afzetgebied hebben. Vooropgesteld werd, dat de ver dachten zich hebben schuldig ge maakt aan overtreding van de lote- ■ijwet en dat uit de jurisprudentie on- >mstotel\jk vaststaat, dat zij .straf baar zijn. Er kan geen sprake van ijn. dat langs rekenkundige weg in en voetbalpool een orrjs kan worden ewonnen. omdat daarvoor dan niet ünder dan 1.400.000 kolommen zou- -m moeten worden ingevuld. Het meespelen in de voetbalpools is en kwestie van gokken en wei vari gokken op grote schaal, omdat de pools per jaar een geraamde omzet hebben van anderhalf tot twee mil lioen gulden. Het meest verbreid is dit wel onder de arbeiders in de grote centra en mr. van Buuren noemde met name het Rotterdamse havengebied, Philips, de Zaanstreek, de wei*ven en de mijnen, Het publiek is maar al te snel geneigd te zeggen: nou ja, s dat dan zo ergDat het inderdaad „zo erg" kan zijn is het O.M. gebleken bij de grootscheepse arrestaties in het begin van dit iaar, toen bleek dat het publiek niet meespeelde voor en kele guldens, maar veelal voor tien of vijf-en-twintig gulden. GEEN „PUZZLE". Vrijdag hield het kantongerecht zich bezig in de zaak tegen „Sport favoriet". Van de 42 personen, die opgeroepen waren en die meegewerkt zouden hebben aan de door „Sport favoriet" uitgeschreven prijsvraag, waren er maar 8 verschenen. Het O.M. zag verzachtende om standigheden voor de verspreiding van het weekblad, maar niet voor een zekere de J. uit Krommenie, die hij de autor intellectualis van het com binatiesysteem noemde De J. werd veroordeeld tot 2 maanden hechtenis. Volgende week Donderdag wordt de zaak tegen „Een Nul" behandeld. Wordt de eigen teelt weer populair? Het laboratorium voor technische botanie tc Delft, de heer F. Henge- veld van de Deli-mij. en de groothan del in tabak de fa. W. Floes te Am sterdam zijn er in geslaagd hier te lande geteelde tabakssoorten zo te fermenteren, dat een tabak is ver kregen, die met Amerikaanse Virgi nia-tabak kan wedijveren. Hoewel de proefnemingen nog in het experimen tele stadium verkeren, zqn de ver wachtingen voor de toekomst hoog gespannen. In enkele delen van ons land werden proeven genomen met de teelt van verschillende tabaks soorten en er zijn behoorlijke resul taten verkregen. Dit jaar verwacht men reeds een opbrengst van 15.000 kg. Het vertrouwen is gewettigd, dat deze teelt mettertijd een aanzien lijke besparing van deviezen zal be tekenen. In de Philips Televisiestudio .Irene" te Bussom zijn de omroepverenigingen bezig candidaten voor de functie van televisie-omroeper of -omroepster aan proeven te onderwerpen. Een van de gegadigden geeft, beschenen door het licht van talloze schijnwerpers, voor de televisie-camera een proeve van haar kunnen. OOG OM OOG, TAND OM TAND Moordenaars doorkrabben verscheurd. (Van onze correspondent). CAIRO. Augustus. Aan de kust van de Rode Zee geldt ook tegenwoor dig nog het onverbiddelijke Bijbelse gezegde ..Oog om oog. tand om tand". Dit blijkt uit een geval, dat de Engelse justitie veel hoofdbrekens veroor zaakt heeft. Twee mannen, de een uit Erythrea. de ander uit Soedan, een zekere Sllma Moessalera. eigenaar van een klein, snel zeilschip cn de kara- vanenleider Omar Allassi. hadden in Khartoem, de hoofdstad van de Soedan, een groep van 22 pelgrims leren kennen. Deze Takroeis. zwarte Mohamme danen uit West-Afrlka. hadden zonder ongelukken de reis naar het Heilige Land dwars door het donkere werelddeel volbracht tol aan de stad aan Nij! Nu wisten ze niet hoe ze verder zouden komen. Aliassi bood aan, de groep naar de kust van de Rode Zee te geleiden, waar Moessalcm zc op zün zeilschip snel en veilig naar de andere kant zou brengen. De overeenkomst werd afgesloten, de pelgrims kwamen behouden aan de oever van de Rode Zee aan en gin gen aan boord van het schip, waarop twee mannen met hen alleen bleven. Onderweg maakten Moessalem en Allassi, die aan de bagage van de reizigers gezien hadden, dat ze met rijke lieden tc doen ha'dden. de af spraak, dat ze op een verlaten eiland, Kadhoe genaamd, zouden aanleggen en hier de nacht doorbrengen. Ter wijl de pelgrims sliepen zouden zij er dan met de bagage vandoor gaan en de niets vermoedende reizigers aan hun lot overlaten. DUIVELS PLAN. Het was een duivels plan, want Kadhoe wordt 's avonds bezocht door hele scharen boosaardige krabben, die vlees eten en onbarmhartig ieder levend wezen aanvallen, om het tot op de beenderen af te knagen. Dit ge schiedde dan ook: van de 22 onge- lukkigen werden er 18 na verbitter de tegenstand verscheurd; de enigen, die overbleven, waren een zeventigja rige grijsaard, twee vrouwen en een knaap, die op een rots klommen, waar de dieren hen niet konden vol gen. Tot hun geluk werden ze daags daarop door een voorbijvarend zeil schip uit hun benarde toestand be vrijd en van de dood door honger en dorst gered. He.t schip bracht de pel grims naar Massaua, waar de twee moordenaars onvoorzichtigerwjjze en geheel zeker van hun zaak. bezig wa ren hun buit te gelde te maken. Ze. werden door de overlevenden van dit vreselijke avontuur herkend en gear resteerd. Het uit inboorlingen samengestel de gerechtshof sprak een onbarm hartig vonnis uit: de twee misdadi gers zouden zonder water, levens middelen en wapens op het eiland Kadhoe aan land gezet en op het strand vastgebonden worden, waar 's avonds de vraatzuchtige krabben verschijnenOp deze wijze zouden zij met hun eigen misdaad gestraft pOIIIHIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIllilllllllllllllllllllllll HIHItttlil!l!t8IIHIil(ffiHill!ll!lRIIHIH:iliitilliJlllllIllilllHliil;Blffiiiltli!nytiniBIHHI^tlilt|{ttlMBB0RnttMfl8ffi3lflllin Lei» is noe 'n ende in de sé- venteg en dus is 'n a 'n sluit opg'ouwe mee waerke. Hetrouwd is 'n nooit hewist, da kon der nie op overschiete zeid 'n aoltied, en dan moe je der bie bedienke: ik was véé lillek ok nog. En noe zit 'n vo z'n kotje dat 'n z'n „villa" noemt, 't Eele 'uus is één kaemertje, schèéf der tehenanhebouwd is 't boenkot en dat is z'n keuken en boven is 'n stikje vlierieng dat 'n z'n zolder noemt en dat- is aolles Ie heniet van eiken dag en as 'n op z'n sténe bangetje vo 't 'uusje z'n puupje zit te róke, dan doét 'n nie oars as hlundere van de leute Ik zei: zo rentenier'oe haet et, en wa doe jie den 'eelen dag Kollesaolzeit 'n, ik kieke nae de verbie kommende auto's.' E lie, joe'n wa blienke die prachteg eeEnneas ik er ok nog's een nodeg dan neem ik er een, mee van die rooie nommers der opDa' bin de mooiste dat é-k-a hezie Och, och; onderlest stopte der eentje vo mien deure, en ik wou 'nét zèhe: komt er in mense.!! Toe vroohe ze de wegt nae Mid delburg en rrrt, toèg waere ze weeWat 'n aest, wat 'n aest! En waerom zou je zo zèhe? Hi, hi, lachte 'n, soms dan toer ik ok 'oor! Dan klim ik op mien ouwe fietse, ie kraekt wè vee, mae jae, ie is nog van vo 1914 clws dan' mag je wa kreake ee? Mae ie draeg' mien nog trouw overao nae' toe as ik mae kalm an doe, en waerom zou ik niet? En soms, dan bin ik om zes ure 's morges a' op Domburg Mae joe'n toch zei ik: wat moe jie noe om zes ure a op Domburg doe? Aenoe, wee terugfietse, naer 'uus, dan maek ik de koffie waerm, en mee 'n stik brood en 'n bokkum 'k 'n mael as 'n keunienk! Of doch je soms van nie? En as ik lanst de dune kom, dan kan ik de kenientjes zie worstele, dienk je dan dat et nie leutig is? En de veuhels die zienge en flute zo vroeg, zomae alléneg vo mien, en dan doe ze der best zo is weetjeOch en zo is der zovee om van te he- niete, as je 't mae wil zie ee! Jae joe'n, zat 'n te prakkezeere mee z'n kop voorover sind dat 'n mee 'n takje op de hrond té kende: Weet jie wat 'n hoed mens moe' wéze Nee zei ik, ikke nie. Ikke wè! „Drees" zeid 'n. fQiz ons op tcfjuyp Mae, kèn jie die dan? vroog ik. Bel neent, 't is 'n Menister 'oorEn ik kenne heen Me- nisters. Ik ok, nie! zei ik, héén één En toch zei 'n as je noe 's ré kent: mien ouwers aodde 'n kot- mee elf guusjes. En Vaoder brocht in zien lied 's Zaeterdags 'vuuf hulden naer 'uus, 't eid wè hewist van vier en alf ok, den 'uus 'uur was zestig cente in de weke, en me zaehe aol hroen van den 'oenger. Vaoder stierf vo z'n fuuftigsten jaer en Moe der wier nie vee ouwer. Een van me broers wier korperaol bie de Merine, en 'n aoren wier knecht bie de meulenaer en viel dood van de zolders. De rest waerkt zo overao bie de boer. M'n zusters hoenge diene en trouwden den een vo, den aoren nae, mee 'n aerrebeier. En ikke? hi, hi, ik bi» der hlad bovenop! Ik 'eel m'n léve bie den boer hewaerkt en ik docht da 'k der mee deu zou moete hae, totdat 'k der bie zou neervalle, en noe noe bin ik boven-jan! Deu' dien Drees Jae, jae Mae ik nie vee nodeg weetje, daerom bin ik zo rieke! Snap je dat? As ik méér wou cn m'n eihe onhelokkeg voel de, dan zou ik aerm weze. Mae ik dienke an m'n ouwers, m'n fermielje en 'oe 't vroéher was. Hi, hi, ik 'n uusje, 'n stikje hrond vo de aerepels en hroente, in 'n knien in 't kot vo de kerstdaehe! Ik brune böónen -en juun onder m'n bedstee stae vo de winter, dus ik kan nie ver'- O engere. Ik boomstroenke om kapot te zaehe en op te stoke zovee as ik wille, aolleynaele boomen die deu 't zout bin doodhehae rond 't óf van den boer waer ik vuufteg jaer hewaerkt die mag ik Ik 'n ferme rehenbak en de bedieninge is onrehelmaeteg, da's waer, mae de kwaliteit is prima en 't valt zomae uut den 'éémel op mien dak, deu' de heute in mien rehenbak Zomae vo niks Moei nie 'n bakje waeter Der is nie lekkerder Ik 't onder ons hezeid: reus- achteg Jae en dien Dreès ee, die is die uutkeerienge an ons in 'n be roerden tied behonne ok nog Wan vroéher was der riekdom ee? Mae ons soort mense konne toch verrèkke, en 't hebeurden ok a was 't. netuurlek vee jam mer vo deheen die 't trof. Noe is der aermoei in aolle landen, en ik 't reusachteg en 'n' oop mense mee mien, a ka' je mee evenvee recht mien riek dom, aermoei noeme't Is mae net van wa vo kante je de zaek bekiekt. Zou dien Drees et vroéher ok benauwd g' aod dat 'n noe zo hoed vo ons zurgt Dat weet ik niet, zei ik. Mae 't komt nie allénig van um 'oor! Nee, neturelek niet, zei Lein in de vaerte kiekend, sind dat 'n z'n puupje stopten, „mae één mot et behunne en z'n schoe- ren der onder wille zette! Aors hebeurt er niks, da's me aolles zo". Ik zei: Je moe dien Drees is schrieve, dat j'n zo dankbaer bin vo aolles Ik schrievelachte den ou- stae nae de spae en nie nae de iven Lein, hi, hi, mien 'anden penne weet je, der zou nie vee van terechte komme. Mae as 'n noe 's toevalleg 'ier lanst kwam, jae dan zou ik 'n wè 'n and tcil- le gee, en m'n mooiste goudrei- nette kan 'n kriehc van dien boom daer, achter 't uusje. 't Joe'n dae komme in den 'erfst toch zokke mooie appels an! Nie zo 'eel vee, wan' 't is mae 'n eel klein oud boompje, (net as ik 'n oud ventje bin) mae vruchte en 'n geur en 'n smaèk l 'n kwaliteitAfijn, kosfelek, en dae haet et toch mae om in ons waeréldje! Of je Drees bint, of 'n appel, of rehenwaeter uut den emel, de kwaliteit! die doet et 'oor, zo waer as ik Lein 'eete. BESPIEGHELAER. worden. Dc Engelse autoriteiten, die tegenwoordig het bestuur van Ery threa waarnemen, protesteerden ech ter tegen dit vonnis, dat daarom ver anderd werd: de twee veroordeelden zouden opgehangen worden. Met een ironisch glimlachje legden de Mohammedaanse rechters zich neer bij deze beslissing. De delin quenten werden op het strand van Kadhoe opgeknoopt. De galgen wa ren echter van zacht hout vervaar digd. waarlangs de krabben zonder moeite omhoog konden klimmen naar de lokkende buit. Zo werd de vorm bewaard en toch de duizendja rige wet van „Oog om oog, tand om tand" uitgevoerd. (Nadruk verboden) Het wereldgebeuren In het kielzog Sinds de oude neutraliteitspolitiek door de Duitsers ruw tn stukken werd geslagen is Nederland gedwon gen in het" Amerikaanse kielzog te varen. De Ver. Staten hebben de lei ding in het verbond van staten, ge richt tegen verdere uitbreiding van de Russische invloed en ons land moet daarin als kleine partner zijn rol spelen. De grote politiek wordt gemaakt, in Washington en ook nog in Londen, de kleine landen kunnen slechts een bescheiden invloed uit oefenen. Niettemin mag van onze re gering verwacht worden, dat zij waar nodig en waar mogelijk haar stem zal doen horen en van een eigen standpunt zal blijk geven. Er zijn ook binnen de Atlantische Unie ver schillen van mening en Den Haag zal hierin kleur moeten bekennen. Daar is bijv. het vredesverdrag met Japan. Nederland heeft tegen de ontwens-tekst bezwaren ingediend in het bijzonder tegen de regeling van de aanspraken op schadevergoeding. In zijn haast van Japan een Ameri kaanse bondgenoot te maken heeft John Foster-Dulles zich in de finan ciële zaken wel zeer grootmoedig ge toond. Bij de jongste wijziging van het ontwerp, die weinig om het lijf had, is aan de Nederlandse bezwa ren nauwelijks tegemoet te komen. Moet niettegenstaande dat straks -in San Francisco de Nederlandse dele- Ktie het verdrag toch tekenen? n Haag heeft nog geen beslissing genomen. Waarschqnlijk zal worden ondertekend met de opmerking dat het artikel over schadevergoeding niet wordt aanvaard. Een andere kwestie is het plan- Pleven tot vorming van een Euro pees leger en daarmee verbonden de opneming van Duitsland in de Euro pese defensie. Deze week werd in Den Haag meegedeeld, dat Neder land. „een welwillend waarnemer" blijft bij de voorbereiding van een Europees leger, stellig niet afwijzend staat tegenover het nieuwe denk beeld. *iaar toch grote bezwaren ziet. De Franse voorstellen, hoe voor uitstrevend ook, houden te weinig rekening met de werkelijkheid, me nen onze ministers. Voor de gedach te, dat alle soldaten en officieren in West-Europa dezelfde soldij zullen krijgen en het kader wordt benoemd door één commissaris voor Europese Defensie zijn zij niet te vinden. Een tussentijds rapport van de deskundi gen, die plannen voor een Europees leger ontwerpen, is dan ook in dc mi nisterraad verworpen. Is het plan Pleven een Frans initia tief. het voorstel om Griekenland en Turkije in het Atlantisch Pact op te nemen is van de Britten afkomstig. Den Haag, en mei deze aanduiding wordt dan bedoeld het ambtenaren apparaat van minister Stikker mits gaders de „diplomatieke kringen" is daar niet vóór. De regering is van oordeel, dat de Atlantische gedach te in het" gedrang komt wanneer het Pact onbeperkt wordt uitgebreid. Een standpunt, waar veel voor te zeg gen valt, omdat Turkije bezwaarlijk als een Westerse democratie kan worden beschouwd. Inzake de herbewapening van Duitsland heeft Nederland nog geen positief standpunt bepaald. Dat kan ook moeilijk, daar nog niemand pre cies weet wat de geallieerden eigen lijk met West-Duitsland willen. Is het de bedoeling een streep onder de rekening te zetten of durft men dat niet aan? Wil men Duitsland aan vaarden als gelijkwaardige partner of gaat dat tc ver? Onze regering is van oordeel, dat het vraagstuk nu eerst maar eens Lot in al zijn conse quenties moet worden besproken, op dat een duidelijk beeld verkregen wordt van de situatie. Dat dient dan op korte termijn te geschieden, want er is niet veel tijd meer te verliezen, aldus Haagse kringen. De Amerika nen zien de herbewapening van Duitsland volkomen van de zakelijke en nuchtere kant zonder veel woor den te spenderen aan het verleden. Wat hun bij het zoeken naar bond genoten het meest interesseert is de vraag: hoeveel betrouwbare divisies kunnen er door gemobiliseerd wor den tegen Moskou. Him houding je gens Franco-Span je is in dat opzicht veelzeggend. Tegenover het bondge nootschap met Franco blijft onze re gering in een neutrale houding vol harden. Daaraan zal wel niet vreemd zijn dat de katholieke ministers over de staat van dienst des generaals an dere opvattingen huidige* als hun socialistische collega's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5