PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stokes breekt besprekingen met Mossadeq af B. en W. van Vlissingen achtten zich gepasseerd Kantlijn EERSTE MARINIERS-BATALJON WORDT THANS GEVORMD Vandaag OVEREENSTEMMING OVER DE SAARCEBIED-KWESTIE? 0B BILÏ 194e Jaargang - No. 198 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardl, ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week 4.55 p. kw. fr. p. p. 4,80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 23 Aug. '51 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie 3.— lng. mededelingen driemaal tarie£. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr, 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 o£ 2160). MTjurg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12, tel. 102; Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zterikzee: N. Bogcrdstr. C 160, tel. 25. IMPASSE IN TEHERAN. Harriman: Niet definitief, voorlopig „geschorst" De leider van de Britse delegatie te Teheran, Stokes, heeft de oliebe sprekingen met de Perzische regering afgebroken, nadat Mossadeq de Britse eis om de raffinaderij te Abadan onder een Britse bedrijfsleider te stellen, had afgewezen. Mossadeq verklaarde, dat hij tegenvoorstellen had ingediend, die echter door Stokes niet aanvaard waren. De laatste bespre king werd gehouden in liet zomerverblijf van de Sjah en werd bijgewoond door de Amerikaanse vertegenwoordiger Harriman. Stokes verklaarde la ter niet te weten, wat de inhoud van de Perzische tegenvoorstellen was. „Vlak voor myn vertrek overhandigde Mossadeq mij twee enveloppen. La ter hoorde ik, dat zij nieuwe voorstellen bevatten. Aangezien zij in het Perzisch waren gesteld, had ik er geen flauw idee van, wat zij inhielden...." het spreekgestoelte en las het overi ge gedeelte der verklaring voor. Dr. Mossadeq gaf hierin een over zicht van zijn onderhandelingen met minister Stokes. Hy zette uiteen niet te hebben kun nen instemmen met Stokes' voorstel voor hel In Britse handen leggen \an de leiding der oliewinning in de Zui delijke Perzische provincies, daar de Britse minister geen bijzonderheden had verstrekt over de grenzen, die aan de rechten en verantwoordelijk heden van een dergelijke leiding zou den worden gesteld. „Indien een der gelijke Britse leiding bevoegdheden zouden worden toegekend, die de grenzen der Perzische wetgeving te buiten zouden gaan, zou dit een over treding van de wet op de nationalisa tie en een inbreuk maken op de Per zische souvereinlteit zijn", aldus dr. Mossadeq. De Perzische premier zeide verder minister Stokes te hebben voorge steld een driehoofdige bedrijfsraad in te stellen, waarin één Brit, één Pers en één internationale deskundige zit ting zouden hebben. Stokes had dit evenwel een verdeling der verant woordelijkheid genoemd en dit onaan vaardbaar geacht. Volgens Harriman is de huidige impasse ontstaan naar aanleiding van de kwestie van het vinden van een regeling, onder welke de Britse oliestaf in Perzië kan blijven. Men verwacht, dat Stokes vandaag Teheran zal verlaten en dat Harri man eveneens zal vertrekken. Deze verklaarde gisteravond laat echter, dat de besprekingen niet definitief waren afgebroken, doch slechts „ge schorst1'. Harriman voegde er aan toe. dat hy hoopte dat de onderhan delingen spoedig konden worden her vat. Zowel de Perzische Senaat als de Tweede Kamer heeft haar vertrou wen uitgesproken in het beleid van Mossadeq. Zij machtigden hem de be sprekingen over het oliegeschil met de Britten voort te zetten, indien de ze hiertoe bereid waren. Mossadeq begon in de senaat met het voorlezen van een uitvoerige ver klaring. Toen hij tien minuten had ge sproken, begaven zijn krachten hem en moest hij gaan zitten. Hierop snel de de minister van financiën naar De Amerikanen zijn ongetwijfeld knappe propagandisten. Zij heb ben zeer veel geleerd. Zij be schikken bovendien over geld en grondstoffen en West-Europa doet dat niet. En terwijl de rol van het oude Europa uitgespeeld schijnt in de wereld, heeft Amerika nog maar één grote tegenstander: Sowjet-Rusland. West-Europa wordt overstroomd door een vloedgolf van Amerikaanse propaganda. West-Europa wordt op grootscheepse wijze geholpen (op voorwaarde, dat het zeer zware be wapeningsoffers brengt). En ons wordt dag in dag uit voorgehouden, dat er geen betere politiek jegens Moskou mogelijk is, dan die van Washington. Ondanks dit alles evenwel stijgt in West-Europa het wantrouwen jegens Amerika. Men wantrouwt de propa ganda. Men wantrouwt de economi sche en financiële hulp. Men wan trouwt de Amerikaanse politiek je gens Moskou. Dit is een tragisch verschijnsel. Het vloeit voort uit onvoorzichtig heden van de Amerikanen zelf. Als de Amerikaanse minister van defensie Marshall, zoals onlangs feschiedde, het betreurt, dat er onder e Amerikaanse bevolking een vrede lievende stemming ontstaat, en als hy onomwonden zegt:-„Wij geven dollars om andere mannen dan de onze te bewapenen. Wij dragen liever dollars by dan mensen", dan kan het niet an ders of deze woorden moeten in Euro pa een zeer slechte indruk maken. Als de Amerikanen rondlopen met plannen om de economie in de Euro pese landen te „ver-amerikaniseren", dan wekt dat al evenzeer achter docht. Voor Europa evenwel is het goed, dat der-gelijke onvoorzichtige uitla tingen worden gedaan. Omdat men er daardoor toe zal ko men de Amerikanen zonder roman tiek te zien. De Amerikanen zijn zakelijke, nuchtere, soms keiharde realiteits mensen. Zij zien zeer goed in, dat West-Europa een uitstekend bolwerk is tegen een Sowjet-aanval via de Atlantische Oceaan. Nu West-Europa leeggebloed is in twee wereldoorlo gen, helpen zij het om die reden op de been. Om geen andere. Zij doen niets voor niets. En zij hebben gelijk. Geen volk, geen staat zou anders doen. Het tragische is, dat bij West- Europa andere motieven in het ge ding zijn, n West-Europa, dat onder de voet I dreigt te worden gelopen Sowjet-Rusland, leeft de wil om het hoge welvaartspeil, dat hier be reikt werd, te handhaven. In West- - Europa leeft de wil om onze twintig eeuwen oude beschaving te redden van een ondergang, die onvermijdelijk is, als het communisme zegeviert. Daarom aanvaardt men Amerikaanse hulp, en daarom is men er dankbaar voor. Zonder die hulp is men zeker verloren. Met die hulp is er althans een kans op zelfbehoud. Niettemin: het wantrouwen stijgt en daarmede de voorzichtigheid. En dat is goed. Europa kan, juist omdat het voor Amerika economisch en militair onmisbaar is, een mati gende invloed uitoefenen. Het moet die uitoefenen. Omdat Amerika al lereerst zal doen wat dienstig is voor Amerikaanse belangen. En dat zyn nu eenmaal niet de Europese. Laat Europa maar aandringen op vredelievende oplossing van geschil len, op beëindiging van de koude oor log, op matiging van het bewape ningsplan, dat onze welvaart ver slindt. Amerika zal er voorzichtiger, min der roekeloos door worden. Vliegtuigen beschoten jeep in zone rond Kaesong Noordelijken hadden geen kennisgeving gezonden Generaal Nam II heeft zijn klacht over een nieuwe schending van de neutrale zóne van Kaesong schrifte lijk via verbindingsofficieren by ad miraal Joy ingediend. Beiveerd wordt, dat geallieerde vliegtuigen met ma chinegeweervuur een Noordelijke jeep in brand hebben geschoten. In een verklaring van de V.N. wordt gezegd, dat de Noordelijken „tracht ten een jeep langs de binnenweg van Pjongjang naar Kaesong te sturen zonder dit aan te kondigen. Herhaal de malen is gewaarschuwd, dat voor afgaande kennisgeving noodzakelijk is voor beveiliging tegen luchtaanval len". In het communiqué van het achtste leger van Woensdag werd gemeld, dat de Noordelijken met regimentssterkte boven Janggoe tegenaanvallen uit voerden en Noordelijke bataljons in het gebied van Kansong de verbon denen tot terugtrekken dwongen. De subcommissie voor een demar catielijn is Woensdag voor de zesde maal in strikt besloten vergadering bijeen gekomen. Er werd na afloop slechts medegedeeld dat Donderdag weer zal worden vergaderd. De bijeenkomsten der subcommissie zijn strikt vertrouwelijk, zodanig zelfs, dat de geallieerde legerleiding niet eens het uur van aanvang der verga deringen wil mededelen. Dievenbende van jongens ontmaskerd. De politie heeft te Nijmegen een De Engelse koninklijke familie bijeen op het kasteel Balmoral in Schotland. V.I.n.r.: Koning George in Schotse „kilt". Prinses Elisabeth en haar echtgenoot, Prins Charles op de ereplaats op de mg van een (stenen) hert, Prinses Margaret en Koningin Elisabeth. dievenbende ontmaskerd. Uit" allerlei gebouwen, woonhuizen, clubtenten, kiosken enz., werden geld. snuisterijen, kleding en snoepe. rijen gestolen. Ook looddief stall en werden gepleegd. De Nijmeegse re cherche wist een paar jongens op he terdaad te betrappen. Het waren jongelui van 16 tot en met 20 jaar uit West Nijmegen. De hele troep is inmiddels voor de officier van justitie te Arnhem geleid. Voldoende Amerikaans materieel voor zes bataljons aanwezig. De oorlogsorganisatie van het Corps Mariniers omvat zes infanterie-ba- taljons, een groot aantal bewakingseenheden ter grootte van compagnieën en verscheidene ondersteuningseenheden, het geheel ter sterkte van onge veer 13.000 man. Dit deelde de commandant van het Corps Mariniers, ge- neraal-majoor M. R. de Bruyne, mede aan persvertegenwoordigers, die een bezoek brachten aan het Marinierskamp „Woestduin" te Doorn. In „Woestduin" komen deze week 1300 mariniers, voor het merendeel O.V.W.-ers, die op Java bij de Mari niersbrigade hebben gediend, in drie groepen, van ruim 400 man voor twee dagen onder de wapenen. Deze mobi lisatie-oefening is een eerste beschei den begin om het plan voor de oor logsorganisatie uit het papieren sta dium te brengen, waarin het nog verkeert. Uit de 1300 mariniers zullen gedu rende deze mobilisatie-oefening het eerste infanterie-bataljon en een transport-compagnie worden ge vormd. Generaal-majoor de Bruyne ver klaarde voorts, dat er thans voldoen de zeer modern Amerikaans materi eel aanwezig is om alle 13.000 mari niers van wapenen en uitrustingen te voorzien. Over de taken, die het corps mari niers zijn toebedeeld, verklaarde de generaal geen inlichtingen te kunnen geven. Wel bleek uit zyn antwoord, dat het corps in geval van oorlog niet als één gesloten eenheid zou optre den. Een deel zal in West-Europa on der commando van de Benelux-admi- raal dienen, een ander deel op zee, en een derde deel overzee. Generaal majoor de Bruyne liet uitkomen, dat hy dit jaar gaarne een langere mobilisatie-oefening dan die is het 10 jaar geleden, dat Russische en Engelse troepen Perzië binnenvielen, nadat dit land geweigerd had de daar aanwezige Duitsers uit te wij zen is het 250 jaar geleden, dat de Nederlandse etser, tekenaar en schrijver Cornells Meyer te Rome overleed. Jongeman door een trein gedood. Te Velzen is de 25-jarige IJmuide- naar J. van N. door een uit Bever wijk komende trein gegrepen. De jongeman, die in losse dienst was bij de Nederlandse Spoorwegen, was be zig met het verversen van een olie lamp aan een seinpaal. Door een misstap - er zyn geen ooggetuigen - moet hij tegen een trein uit Beverwijk gevallen zijn, die hem een eindweegs meesleepte. De jongeman werd zwaar aan het hoofd gewond. In de loop van de dag is hij overleden. van twee dagen had gezien en dan voor alle dertienduizend mariniers. De kostenfactor en het feit, dat de O.V.W.-ers by hun afzwaaien min of meer de toezegging hebben ontvan gen, dat zij niet meer zouden worden opgeroepen, hebben er echter toe ge leid, dat dit jaar slechts 1300 mari niers voor een tweedaagse mobilisa tie-oefening zyn opgeroepen. Gooide V.N.-irliegtuig bommen op Kaesong Nieuwe communistische beschuldiging. Het Chinese persbureau „Nieuw China" heeft een bericht verspreid, waarin wordt verklaard, dat een vliegtuig van de Verenigde Naties boven de conferentieplaats in het neutrale gebied van Kaesong bommen liet vallen en beschietingen uitvoer de. Dit is de vierde maal, dat derge lijke beschuldigingen van communis tische zijde worden geuit sinds de on derhandelingen te Kaesong zijn be gonnen. Bovendien hebben de radio stations Tokio en Pekin over en weer beschuldigingen geuit over het ontbreken van „goede trouw" bij de onderhandelingen. Rusland weigert Amerikaanse schepen terug te geven. De Sowjet-Unie heeft opnieuw ge weigerd 670 kleine marinevaartuigen, die haar in de oorlog krachtens de leen- en pachtovereenkomst werden gezonden, terug te geven. Volgens Rusland hebben de v.S. er in toege stemd de schepen aan de Sowjet-Unie te verkopen. De Russische onderhan delaars hebben zich wel bereid ver klaard, hun aanbod van 240 millioen dollar ter vereffening van de Russi sche schuld te verhogen. Verder werd beloofd, dat de Sowjet-Ünie twee ijs- brekers zou teruggeven. Dodelijik ongeluk in legerplaats Olrschot Woensdagmorgen is de 25-jarige soldaat F. P. C. Smits uit Eindhoven, in de legerplaats bij Oirschot be kneld geraakt tussen een muur en een rijdende jeep. Het slachtoffer werd zodanig gewond, dat hy vrijwel onmiddellijk overleed. Schreef Stalin zelf het antwoord in de „Prawda" aan Morrison Alexander Kerensky, de uitgewe ken eerste premier van de Russische republiek van 1917, heeft tegenover Reuter verklaard over inlichtingen te beschikken, Volgens welke Stalin zelf het antwoord op de brief van minister Morrison in de „Prawda" heeft geschreven. RADIOREDE VAN ADENAUER. Optimisme over de geschillen tussen West-Duitsland en de geallieerden. Dr. Adenauer heeft zich Woensdagavond in een radiorede in gematigd optimistische zin uitgelaten over de hangende geschillen met de geallieer den inzake kolenexport en bezettingskosten. Hy gaf uitdrukking aan de hoop, dat deze kwesties in verdere onderhandelingen tot een voor Duits land en de geallieerden dragely'ke oplossing zouden kunnen lelden. Dr. Adenauer had tevoren een on derhoud gehad met de Franse hoge commissaris, die hem als voorzitter van de hoge commissie inlichtte over de jongste ontwikkeling. Naar ver luidt is daarbij ook de Saarkwestie ter sprake gekomen en wel in zoda nige geest, dat de Duitse kanselier nieuwe hoop heeft gekregen op een regeling, die zowel Duitsland als Frankrijk zal kunnen bevredigen. Dr. Adenauer kondigde in zijn ra- Britse spoorwegarbeiders vragen 10 procent. Nog meer looneisen in Engeland. Een half millioen Britse spoorweg arbeiders hebben tien procent loons verhoging geëist. Deze eis zal in dien ingewilligd de spoorwegen op 16 millioen pond per jaar komen te staan. In Februari kregen de spoor- mannen reeds 7,5 procent meer loon. Volgens Reuter zjjn deze looneisen nog maar het begin van een hele serie. Reeds hebben de vakvereni gingen van de metaalbewerkers en de arbeiders in de scheepsindustrie (in totaal 2,5 millioen man) aangekon digd, dat zij één pond sterling per week zullen eisen. Andere vakverenigingen zijn nog druk bezig haar looneisen voor te bereiden. De Gasperi naar de V.S. De Italiaanse minister .president De Gasperi, heeft een uitnodiging aanvaard voor een bezoek aan de V.S. in September, ten einde bespre kingen te voeren met president Tru man en Acheson. diorede aan, dat er geen fundamen tele wijzigingen in zijn regeringsbe leid zullen komen. Opheffing van het bezettingsstatuut en ratificering van het plan Sehuman zouden de voor naamste doeleinden daarvan blijven. De door McCIoy, de Amerikaanse hoge commissaris, afgelegde verkla ring, dat de geallieerden zich tot de afschaffing van het Rtihrorgaan zou den verbinden, indien de organen van het plan Sehuman in werking kwa men, en de nieuwe uitzichten op een regeling van de Saarkwestie worden te Bonn beschouwd als factoren, die do kansen van Adenauer om het plan door de bondsdag te doen aanvaarden zeer kunnen versterken. NASLEEP VAN SCHELDEBEKERZWEMWEDSTRIJD Wethouder Van Oorschot: „Gewogen en te licht bevonden Tijdens de gisteren gehouden vergadering van de raad van Vlissingen stelde het raadslid J. Marys (A.R.) het college van B. en W. de vraag, waarom burgemeester en wethouders niet vertegenwoordigd waren by de ontvangst van de deelnemers aan de Scheldebekerzwemwedstryd. Ook bij de prijsuitreiking was het gemeentebestuur niet aanwezig. Deze vraag was voor de voorzitter, loco-burgemeester L. P. van Oorschot, aanleiding om uitvoerig op deze kwestie in te gaan, waarby hy tot de conclusie kwam, dat de organisatoren het gemeentebestuur in dit geval opzettelijk hebben gepasseerd. Tot nu toe was het altijd de ge woonte, aldus de heer Van Oorschot, dat de burgemeester het gemeentebe stuur vertegenwoordigde by deze be langrijke zwemwedstrijd. De Schel- debeker is een schenking van oud- burgemeester C. A. van Woelderen, zodat in de loop der jaren dit zwem- evenement als het ware verweven is met de functie van burgemeester. In mijn naïviteit, aldus de voorzit ter, meende ik dat bij afwezigheid van mr. Kolff ik als loco-burgemees ter zou worden uitgenodigd en daar om wachtte ik op contact met de or- fanisatoren. Er is echter in geen en- ele vorm contact geweest, vervolg de spreker, alleen kregen wij het ver zoek om het strand beschikbaar te stellen, hetgeen vanzelfsprekend ge beurde. Onze verbazing was echter groot, toen wij een uitnodiging ontvingen, waarop twee van de drie invitaties waren doorgehaald, namelijk die voor een plaats op een begeleidingsvaar tuig en die voor de prysuitreiking in de Belgische Loodsen sociëteit Hier door werd ons te verstaan gegeven, dat wij ongewenste gasten waren op de vaartuigen en in de sociëteit. Wy' moesten ons tevreden stellen met een plaats op het strand achter het poli- tiecordon. Een ere-comité heeft zich bezigge houden met 't uitnodigen van de ere gasten, aldus de heer Van Oorschot, en dit comité heeft daarby rekening gehouden met een bepaalde groep. Hierbij behoorde het college van B. en W. en dus ook de loco-burge meester blijkbaar niet. Men heeft ons er opzettelyk buitengehouden. Tegen deze handelswijze pro testeer ik ernstig, aldus de voor zitter. Door ons te negeren heeft men het grootste gedeelte van de l Vlisslngse gemeenschap een slag in het gelaat gegeven. Diegene, die verantwoordelijk is voor deze gang van zaken, weet dat zyn handelswijze ongenoegen by het gemeentebestuur heeft gewekt. Niettegenstaande dat heeft hij geen excuus aangeboden. Wij zyn gewogen en te licht bevonden De heer Van Oorschot wees er op. dat tijdens de prysuitreiking o.a. het gemeentebestuur dank gezegd is voor de medewerking. „Deze dankwoorden hadden achterwege kunnen blijven", meende spreker, „het gemeentebe stuur was niet aanwezig De voorzitter besloot met de ver klaring niet te willen ingaan op het „waarom" van deze kwestie, doch zeide er van overtuigd te zyn, dat dit niet gebeurd zou zyn, wanneer burge meester Kolff aanwezig was geweest. (Applaus). Na deze toelichting zeide de heer Marijs eveneens ernstig te proteste ren tegen dit gebeurde. In deze stad is zoiets nog nooit voorgekomen, al dus spreker. Het is diep treurig, dat het comité naar personen heeft geke ken en in B. en W. niet de vertegen woordigers van het gezag hebben ge zien. De heer Marijs hoopte, dat in de toekomst iets dergelijks niet meer zou voorkomen. (Zie voor de andere punten van bespreking pag. 5.) Nederlandse inbreker in Finland gevat. De Rotterdammer S. is door de po litie van Uleaborg in Finland gevat toen hy trachtte m te breken in een winkel. S. wilde het gebouw ongezien met een gestolen geldkist verlaten, maar werd door de politie ontdekt. Kort daarvoor had hy getracht in een win kel in machine-onderdelen binnen te dringen, door een raam in te drukken. S. zal binnenkort te Uleaborg terecht staan. Amerikaanse Senaatscommissies besnoeien hulp-program. De Amerokaanse Senaatscommissies voor de strijdkrachten en de buiten landse betrekkingen hebben Woens dag het program voor hulp aan het buitenland ten bedrage van 8 mil liard dollar met één milliard dollar besnoeid. Een senator, die de besloten bijeenkomst van de commissies voor het einde van de zitting verliet, deel de mee, dat het plan voor economi sche hulp met ongeveer 660 millioen dollar verminderd werd en de aan vraag voor militaire bijstand met 315 millioen. Duitse grenswacht krijgt er 10.000 man bij. De Westduitse regering zal de plan nen laten varen, om een centraal- georganiseerde mobiele politiemacht van 10.000 man in het leven te roe pen. Hiervoor in de plaats zullen 10.000 man voor de grenswacht wor den gerecruteerd. Deze wacht bestaat thans reeds uit 10.000 leden. In het geheel hebben de staten afzonderlijk reeds 10.000 man mobiele politie in dienst. De geallieerden hadden West-Duits land toegestaan voor de mobiele poli tie tezamen met de grenswacht 30.000 man te recruteren. Het parlement moet nog toestemming geven voor de aanwerving van de 10.000 man van de grenswacht. Amerikaanse missies in Spanje. Te Madrid is een Amerikaanse mi litaire missie aangekomen, die zal nagaan welke behoeften Spanje heeft aan tanks, vliegtuigen enz. Tegelijkertijd arriveerde op doorreis te Gibraltar een economische missie die zal hebben na te gaan, wat Span je aan economische steun behoeft om de gevolgen van de burgeroorlog te boven te komen. Vliegtuig in zee gestort. Een Britse treiler heeft geseind, dat Woensdagmiddag een niet-geï- dentificeerd vliegtuig is waargeno men, dat in zee stortte ongeveer 3 bi mijl ten Zuiden van het lichtschip Humber. Het schip heeft de omtrek afgezocht, doch geen wrak of over levenden aangetroffen VOORSPELT: half bewolkt. Geldig tot Donderdagavond: Half bewolkt, droog weer. Zwak ke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1