Verbond Hitler-Stalin bracht de wereld in opschudding JIMMY BROWN, Sportheld no. 1 PENSIOENREGELING VOOR ZEELIEDEN TER KOOPVAARDIJ Vereffende schuld WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 22 AUGUSTUS 1939. Mislukte speculatie der „appeasers" Op de 22ste Augustus 1939 werd de wereld verrast door een manoeuvre In de buitenlandse politiek, die de sensationeelste zou worden sinds de eer ste wereldoorlog. Do twee grootste dictatoriale staten ter wereld, Hitiers Derde Rijk en Stalins Sow jet-Unie, hadden elkaar gevonden; de demo cratieën van het Westen stonden plotseling voor een overmacht, die de lei ders in de ban sloeg van vrees en defaitisme. „Geïnspireerd door de wens om de zaak van de vrede te versterken heb ben de Duitse en Russische regeringen besloten de volgende overeenkomst aan te gaan", aldus luidde de aanhef van het met grote koppen in de we reldpers gepubliceerde monsterverbond. En daarop volgden zeven punten, waarvan de eerste was; „De twee partijen verbinden zich om af te zien van elke daad van geweld of van agressie jegens elkaar, hetzy alleen, het- xU In samenwerking met andere machten". Hitler had zich in de rug ge- Mekt; de weg voor agressie jegens het Westen lag open. In de communistische partijen heerste enige dagen grote verwarring door de plotselinge ommekeer, die al le tot dusver gevoerde propaganda omver wierp, maar dra werden de oude leuzen naar de rommelzolder verwezen en 't conflict tussen Hitier en de democratieën voorgesteld als ,,een imperialistische oorlog". De Nazi's staakten de anti-bolsjewisti sche propaganda; plotseling behoef de de beschaving niet meer gered te worden van „het rode gevaar". De documenten, die in 1945 uit de Duitse archieven werden gehaald, hebben het mogelijk gemaakt een vrij nauwkeurige analyse te geven van de ontwikkeling in de spannende jaren 1938 en 1939. En dan blijkt, dat op de departementen in Londen, Parijs, Berlijn en Moskou een drie- hoeksspel werd gespeeld, waarbij de partijen voor elkaar in cynische machtspolitiek niet onderdeden. Dat tenslotte Frankrijk er geheel aan ten onder ging en Engeland bijna, was een gevolg van gebrek aan rugge- graat bij de zwakke staatslieden, die in de kritieke jaren aan het bewind waren. De basis in de driehoek was Nazl- Duitsland, dat van zijn veroverings plannen en het streven naar een nieuwe orde in Europa en mogelijk in de wereld geen geheim maakte. Hit- Ier zelf had er in Mein Kampf de geloofsbelijdenis van het Derde Rijk van gemaakt. Een defensief verbond tussen de Sowj et-Unie enerzijds en de beide Westeuropese staten ander zijds zou Hitiers plannen, die niet berekend waren op een oorlog aan twee fronten, zwaar gedwarsboomd hebben. Maar de Nazi-leiders specu leerden er met succes op de Sowjet- Unie en het Westen tegen elkaar uit te spelen. DE „APPEASERS" In Frankrijk waren politici als Da- ladier, Bonnet en Laval aan het be wind, in Engeland zwakke staatslie den als Chamberlain, Lord Halifax en sir Samuel Hoare. Zij waren door en door anti-Sowjet gezind en ge voelden in zeker opzicht wel enige sympathie voor het natlonaal-socia- lisme dat, bij alle uitwassen toch maar korte metten had gemaakt met het communisme. Uit deze men- 9 2 68 Als we onze voedingsmiddelen wil len koken, zetten we ze in water en laten dat aan de kook komen, en na een kortere of langere tijd bemerken we dat de aardappelen, bonen, groen ten, of wat het dan ook mag wezen, gaar zijn. Op gevaar af dat de lezer zal den ken, dat we hier een kookrubriek be ginnen, moet bovenstaande inleiding ons even van het hart, omdat het alles zo doodgewoon lijkt en we er geen ogenblik bij stil staan hoe merkwaar dig het is dat een groot deel van ons voedsel juist gaar wordt bij een tem peratuur die tegen het kookpunt van water (100 gr. C) aanligt. Wanneer ons voedsel gaar zou worden bij een hitte van bijv. 120 gr. C zou onze nor- male kookwijze geen toepassing kun nen vinden. „Mogelijk niet", zal een lezer ver zuchten, „maar wat deert mij dat?" Inderdaad raakt dit alleen hen die emigratieplannen hebben en toevalli gerwijs beland zouden raken tussen de bewoners der hoogvlakten van Ecua dor, Bolivia of Peru. Want deze men sen kunnen met de beste wil van de wereld hun eten niet koken. De ver klaring hiervoor is vrij eenvoudig. Water kookt op zee-niveau bij 100 gr. C., maar wanneer we 1000 m hoger ko men, ligt het kookpunt ongeveer 3 gr. lager. En de hoogvlakten, waarvan hier sprake is, zijn zo hoog, dat het kookpunt van water 12 en 15 gr. lager ligt dan hier te lande. De temperatuur blijft daardoor te laag om de verschil lende voedingsmiddelen gaar te krij gen. Hoe de bevolking zich daaraan dan heeft aangepastPrecies als wij, wan neer we iets willen bereiden waartoe het kookpunt van water te gering blijkt: door bakken en braden: gepofte mais, gebakken aardappelen, geroos terd vlees, gebakken vis, enz. En geen hard gekookt eitje bij het ontbijt, maar een spiegelei. De weinige Amerikaanse of Euro pese families, wier voorkeur naar de gekookte maaltijden blijft uitgaan, kunnen zich bovendien compressie kooktoestellen aanschaffen, die door drukvermeerdering in het toestel, een kookpunt van 100 gr. bereiken. De bevolking van die streken eet haar voedsel dus niet rauw en U be hoeft voor haar dan ook geen traan van deernis te plengen. Hoe we ook over tranen mogen den ken, zij hebben uiteindelijk de ontdek king van de penicilline mogelijk ge maakt. H. PétiUon. 'iSt taliteit vloeide de „appeasement" voort, het voldoen aan Hitiers eisen in de hoop diens aanvalsdrift naar het Oosten af te leiden. München was het hoogtepunt. Niettegenstaande Moskou aan zijn militaire verplich tingen wilde voldoen en aanbood via Polen en Roemenië troepen te zen den naar Tsjecho-Slowakije, dwongen Daladier en Chamberlain president Benesj tot capitulatie. „Vrede met eer, place for our time", riep Cham berlain bij aankomst in Londen. „Schande en oorlog" gromde Chur chill. Na het verraad van München be gon de zwenking in de Russische po litiek, die leidde tot het monsterver bond. Stalin maakte zich geen illu sies meer over samenwerking met Engeland en Frankrijk en evenmin twijfelde hij aan Hitiers voornemen met deze democratieën „af te reke nen". Een aanbod in April 1939 tot het sluiten van een verdrag van we derzijdse bijstand werd in Londen en Parijs afgewezen. Engeland en Frankrijk wilden de handen vrij hou den, Indien Hitier de Sowjet-Unie zou aanvallen. Op 3 Mei 1939 trad Litwinov af. Hij werd vervangen door Molotov. 'Enkele weken later besloten de Nazi-leiders op een ge heime bijeenkomst tot een actie te gen Polen. De Britse regering, ongerust worden door de wijze, waarop Ier het accoord van München als een vodje papier behandelde, zond een de legatie naar Moskou. Stalin stelde eisen: Uitbreiding van de Russische invloed in Oost-Europa en wederzijd se bijstand. Chamberlain voelde er weinig voor. DE KOOP GESLOTEN Onderwijl begon ook Berlijn toena dering te zoeken tot de Sowjet-Unie. De Nazi's waren bereid de prigs te betalen die Engeland en Frankrijk weigerden. Zij stelden de eind strijd met Moskou tot een later tijdstip uit. De geheime onderhande lingen in Moskou leidden tot de over eenkomst, die op 23 Augustus werd gepubliceerd. In een geheim proto col werden Oost-Polen, Estland en Letland aan de Sowjet-Unie toegewe zen, West-Polen en Littauen zouden aan Duitsland komen. Enkele weken later sloeg Hitier toe en begon de op mars tegen Polen. Op 17 September 1939 verklaarde Moskou, dat de Pool se staat opgehouden had te bestaan. Het Rode Leger bezette het Poolse gebied, dat de Wehrmacht nog niet veroverd had. De Russische grens vas naar het Westen verschoven, de 3altische staten werden onder pro tectoraat gesteld. Wereldoorlog II was begonnen. SPECULATIES MISLUKT De speculatie van Chamberlain en Daladier op een Diüts-Russische oor log, waarin het Westen neutraal kon blgven, was mislukt, Maar ook de Russische speculatie, dat het buiten het conflict tussen Hitier en het Wes ten kon blijven ging niet op. Sneller dan verwacht, werden de Westerse legers verslagen en kreeg Rusland Ook een zuiveringsactie te Semarang. Ook te Semarang is blijkens be richten van de correspondent van Aneta een zuiveringsactie ingezet na de soortgelijke acties te Djakarta, Medan en Soerabaja. O.m. werd een inval gedaan in het afdelingskantoor van de comunistische partij en in het gebouw Rahjat Indonesia. de volle aanvalskracht van de Wehr macht te verduren. De gehele oorlog door bleef het Russische wantrouwen smeulen. Het geroep om een „tweede front" was er een uiting van. Omge keerd bleef in het Westen de vrees bestaan, dat Rusland na de oorlog niet meer naar de oude grenzen zou terugwillen en Oost-Europa invloeds sfeer van Moskou zou worden. Chur chill moest in Teheran en Jalta door Roosevelt ertoe worden overgehaald Stalin in dat opzicht de concessies te doen, waartoe in 1939 ook Hitier be reid was. De verplaatsing van de Russische grens naar het Westen werd de kiem van de latere breuk tussen de ver bonden mogendheden. Washington en Moskou legden de overeenkomst van Jalta ieder op eigen wijze uit en pre sident Roosevelt was helaas vroeg tijdig gestorven. Nederlandse schrjjfwarenhandelaren maken een studiereis naar Zweden, per speciaal K.L.M. toestel. Voor de prentbriefkaarten naar huis hebben ze zich van een flinke ballpen voorzien. Regering draagt 70 millioen bij. Er is een beslissing genomen met betrekking tot het pensloenvraagstuk voor de opvarenden van de Nederlandse koopvaardijvloot. In de minister raad is besloten, dat de regering bereid is te bevorderen, dat ten behoeve van de uitvoering van een pensioenregeling voor de zeelieden een bijdrage ineens wordt verleend van 70.300.000.en wel in de vorm van 3 ft rentende staatsschuld. Dit bedrag is het uiterste, waartoe de regering kan gaan, zo zegt men. Door het ter beschikking stellen van dit bedrag moeten de. toezeggmgen, die de regeling in verband niet de vaarplicht aan de zeelieden heeft ge daan, geacht worden ten volle te zijn vervuld. De pensioenregeling zal Prinsesjes naar een andere school. Sedert April krijgt prinses Beatrix, samen met een aantal kindei'en van haar leeftijd, voortgezet onderwijs op het nieuw gestichte lyceum te Soest- dijk. Begin Juli werd zij bevorderd tot de tweede klasse. Prinses Irene, die evenals haar ou dere zusje lager onderwijs kreeg in de Werkplaats van Kees Boeke in Bilthoven, zal in een overbruggings klas komen, die onder leiding staat van de heer J. van Dijk, hoofd van de nieuwe Baamse school te Baarn. Prinses Margriet gaat naar de der de klas van die school. Vliegtuig brandde na noodlanding geheel uit. Een „Percival-Proctor" van de waarnemersschool op Gilze Rgen heeft als gevolg van een brandje in de motor een noodlanding moeten maken op een weiland in Nieuwer- kerk aan de IJssel. De drie inzitten den, een sergeant-vlieger, een ser geant-telegrafist en een leerling te legrafist konden zonder enig letsel het toestel, dat geheel uitbrandde, verlaten. 100 ton vruchtensap als essence naar Nederland gesmokkeld. De douane te Wernhout aan de Belgische grens is een omvangrijke clandestiene handel op het spoor ge komen, waarmee, voor zover men thans kan nagaan, een bedrag van 4.500.000 Belgische francs gemoeid is. Deze zaak is aan het rollen ge bracht, toen enige tijd geleden een partij van meer dan 12.000 k.g. zo genaamde essence in beslag werd ge nomen. Deze „essence" bleek, bij een scheikundig onderzoek, vruchtensap te zijn, welke in België vanuit Ame rika was ingevoerd en op een zoge naamde essence-verklaring over de Belgisch-Nederlandse grens werd ge bracht. De laatste drie maanden is meer dan 100.000 kg. vruchtensap op deze manier ons land binnengekomen. Bij deze zaak zijn twee Amster damse kooplieden betrokken: A. van K. en G. O., voorts G. S. uit Zimdert (N.-Br.) en A. R. uit Brussel, die de leverancier van de vruchtensappen moeten worden uitgevoerd door een bedrijfspensioenfonds en zal staan naast de toekomstige algemene wet telijke onderdomsverzekering, waar in volgens de plannen ook de zeelie den zullen worden opgenomen. Uit dat bedrijfspensioenfonds zul len ook een pensioen moeten ontvan gen degenen, die nu vallen onder de zogenaamde interimregeling (beslis sing van de minister van Verkeer op 28 November 1946), welke regeling zal worden ingetrokken. Naar aan leiding van deze beslissing zullen be sprekingen worden gehouden tussen het bedrijfsleven en vertegenwoordi gers van de regering. Tragisch ongeval. In Amsterdam is Maandag een baby van nog geen jaar oud het slachtoffer geworden van een droevig ongeval. Het kind speelde in de box en had van zijn moeder een fluitje gekregen, dat aan een koord om de hals hing. Dit koord schijnt te zijn blgven hangen aan een haakje aan de box, terwijl de baby struikelde. Het gevolg was dat het kindje door het touw werd gewurgd. Militaire oefeningen bij vliegveld Valkenburg. Dinsdagmorgen werd bij het vlieg veld Valkenburg een oefening gehou den door enige bataljons infanterie der territoriale troepen. Deze infan teristen moesten het vliegveld ver overen op een bezetting, bestaande uit mariniers en matrozen-vliegtuig makers. Ondanks de steun van para chutisten en vliegtuigen slaagde de infanterie er niet in om het vliegveld te bezetten. Het springen van de 120 man sterke Belgische luchtlandings troepen was wel het meest spectacu laire van de hele oefening. Het ble ken felle vechters en slechts enkelen werden „krijgsgevangen gemaakt". In de lucht woedde intussen een strijd tussen aanvallende straaljagers en verdedigende Seafuries, Fireflies en Mitchells. De straaljagers werden verdreven! De bevelhebbers waren van mening dat er met animo en vastberadenheid was geoefend. Zij waren doorgaans tevreden over de geleverde prestaties. Dit gedeelte van de algemene drie daagse oefening in Noord- en Zuid- Holland en Utrecht stond onder lei ding van kolonel F. H. Beenhakker, garnizoenscommandant van Den Haag. Kapitein-luitenant ter zee der vliegers jhr. P. M Elias leidde de operaties in de lucht. De oefening werd bijgewoond door de Belgische militaire attaché gene- raal-majoor J. Woussen. Meer dan 5000 ballonnen met anti communistische vlugschriften zijn Zon dagavond bij de Beiers-Tsjechoslowaakse grens opgelaten in het kader van de door de Amerikaanse beweging „kruistocht voor de vrijheid" georganiseerde cam pagne, welke „winden van de vrijheid" is genoemd. In vier dagen hebben 9.825 ballonnen meer dan negen millioen vlug schriften naar Tsjecho-Slowakije ge bracht. door Barbara Cartland Jarenlang had ze Mandrake en haar echtgenoot, die de voorkeur aan het buitenleven gaf, slechts af en toe bezocht: nu zij er permanent ver blijf hield, ging ze grote sommen aan verbeteringen en verfraaiingen besteden. Een jaar later was ze we duwe, maar haar enige zoon, de erf genaam, scheen, evenals zgn vader haar niets te kunnen weigeren. De bekendste architecten, de beste de corateurs spoedden zich uit Londen naar het historische gebouw. En toen, terwijl iedereen zich nog afvroeg, wat er toch aan de hand zou zgn, liet de markiezin de deuren van Mandrake wijd open gooien. Elke avond werden er grote gast malen gegeven en na afloop daarvan bleven de gasten zich met spelen be zig houden. Het ging om hogere in zetten dan in de deftigste Londense clubs of speelzalen. De bezoeker van Mandrake had de keus tussen aller lei soorten van spel, van het kalme „quadrille" af tot het opwindende fa ro of macao toe 48. Na die uitbarsting van Trien begreep Sij- men zelf ook wel, dat Trien en Toos totaal on schuldig waren aan het geheimzinnige verdwij nen van de sleutel van het hok. „Met dat al snap ik er niets van", bromde hij. „Ik ben er toch mee binnen gekomen en nu is dat ding spoorloos ver dwenen". „Wat 't huis verliest, geeft 't huis te rug", riep Toos geruststellend, maar zg wachtte zich er wel voor van haar plaats op te staan. Zij voelde de sleutel gewoon onder haar brènden „Méns, laat die sleutel toch de sleutel", zei Trien zo onverschillig mogelijk, ,,'t Ding kan niet weg zgn. U zult zien, dat het vanzelf weer opduikt. Trek 't hok gewoon dicht. Wij zullen hem heus niet smeren. Wij hebben 't bij U veel te goed. Wat De ontvangstzalen in het grote huis waren luxueus en exotisch ge noeg om zelfs de meest veeleisende speler te voldoen. Spijzen en wijnen streelden het verhemelte van de bes te fijnproevers. Alles wat modern en zeldzaam was vond men op Mandra ke, het centrum van schittering en gedurfdheid, met als centrale figuur, vol licht, leven en geest, de gast vrouw zelf. Stralend van schoonheid en vernuft, werd de markiezin feite lijk koningin van een hof, dat ge schiedschrijvers, gedoemd over de deftige maar vervelende omgeving van regerende vorsten uit te weiden, zich misschien soms in vermetele dromen hebben voorgesteld. Mandrake werd het punt, waar de mensen uit de zg. grote wereld elk aar ontmoetten, maar weldra bleek, dat alleen de rijksten zich een bezoek aan het kasteel konden veroorloven. Ook begonnen er lelijke praatjes over de begerigheid van de markiezin te lopen. Als ze verloor speelde ze hef tig en als ze won wüde ze altijd méér winnen maar in geen geval kon iemand haar ontsnappen zolang hij nog geld had om te spelen. Ze was niet te verzadigen; een vrouw door haar eigen begeerten als het ware verteerd. Soms legden haar gasten bij terug keer naar Londen de dure eed af, dat ze niet op Alandrake zouden terug komen. De markiezin mocht dan nog altijd een mooie vrouw zgn, maar het was niet prettig, haar begerig en opgewonden naar geld te zien kijken, te weten, dat ze geen zier gaf om de gevoelens en aandoeningen van ande ren, maar alleen om de inhoud van hun beurzen. Ook de nieuwe markies van Vul can was niet populair en zelfs zg die geregeld op Mandrake kwamen, voel den dat ze hem niet welkom waren. Er deden steeds meer vreemde geruch ten de ronde, maar toch waren er al tijd nog mensen, die hun ledige uren met het „gokken" om grote bedragen wilden slijten. Ook zg, die niet langer in de gunst van het Hof stonden, be gaven zich vaak naar Mandrake en reizigers van Dover naar het vaste land vonden, dat dit kasteel, slechts vijftien mijlen oostelijker, een ge schikt oord was om er óf hun over tocht voor te bereiden óf er van uit te blazen. Tal van bezoekers hadden even geldige redenen en zo kwam het, dat de markiezin en haar zoon altijd gezelschap hadden. Misschien was het enige dat zij vreesde, alleen te zijn in het grote huis. 1 Plotseling ging de deur van haar I slaapkamer open en trad Lord Vul can binnen. Hij was in rijcostuum, met hoge laarzen, die volmaakt pas- L ten bij een nauwsluitende korte gele moeten wij in die vijandige wereld uitvoeren, wij, twee weerloze, arme chimpansees. Wij zouden alleen maar kans lopen door de een of andere cir cusklant opgepakt te worden en dan zou ons leed niet te overzien zijn. Heus we zijn wel wijzer!" Sij- men Sabbel moest toegeven dat er in deze woor den veel waarheid school. „Ja, dat zal ik dan maar doen", zei hij, „maar Trien en jij ook Toos, jullie moeten mij Belóven, echt eerlijk belóven dat jullie hier geen misbruik van zullen maken". „Meneer Sabbel", zeiden de twee chimpansees als uit één mond, „maak U nou geen zorgen, wij zijn het nü al vergeten, dat ons hok niet helemaal goed dicht zit"; Het wereldgebeuren Onderhandelen met hindernissen Onderhandelen is moeilijk, dat blijkt zowel in Kacsong als in Tehe ran. Al wekenlang is het nieuws over de besprekingen ten aanzien van Ko rea en Perzië. twee brandpunten in de wereldpolitiek, somber geklemd met nu en dan een vleugje optimis me als toch nog de mogelijkheid van een vergelijk komt opdagen. In Kaesong wordt de sfeer vertroe beld door de herhaalde incidenten in de neutrale zóne. Bij de schietpartij van Zondag werd een Chinees gedood en dat heeft generaal Nam I! aanlei ding gegeven op zijn beurt op hoge toon te eisen, dat een bevredigende verklaring wordt gegeven. Die verke ring is inderdaad gekomen van gealli eerde zijde, maar de zaak is er toen niet geheel door opgehelderd. Vast staat, 'dat niet geallieerde troepen, maar gewapende burgers het incident hebben veroorzaakt, vermoedelijk Zuid-Koreaanse partisanen, voor wier doen en laten het geallieerde opper bevel niet verantwoordelijk is. „De gehele oorlog door zijn er zwervend-. groepen burgers geweest, die zich tot doel stelden de communisten schade- toe te brengen", verklaarde dit opper bevel nuchter. Zoals gewoonlijk be schuldigen de partijen elkaar inciden ten uit te lokken als voorwendsel voor een afbreken van de onderhandelin gen, hoewel aannemelijker is, dat het acties of vergissingen betreft, waarvan de legerleiding niet op de hoogte is. De Noordelijken hebben uiteraard getracht, uit de door Zuid-Koreanen uitgelokte schietpartij het maximum aan propaganda-rendement te hal. teneinde de capitulatie bij een inci dent van twee weken geleden, torn generaal Nam II gedwongen werd zijn verontschuldigingen aan te bieden, wat te verbleken. De indruk bestaat, dat de gevraagde genoegdoening een revanche is voor het bitse optreden van generaal Ridgway. die destijds onmiddellijk de besprekingen afbrak. Het is al zeer onwaarschijnlijk, dat de Chinezen nu dit voorbeeld zullen vol gen. Uit vele feiten in de afgelopen weken is gebleken, dat de Noordelij ken in elk geval de besprekingen gaande willen houden en vermoede lijk ook een overeenkomst willen be reiken, zij het een, die zo weinig mo gelijk concessies kost. De trage gang van zaken is destijds van vele zijden voorspeld, aangezien de Chinese onder handelingstactiek. Van Noordelijke zijde wordt alles vermeden om de schijn te wekken, dat uit militaire onmacht naar een wapenstilstand ge streefd moest worden. Daartoe wer den aanvankelijk de besprekingen in Kaesong zo in scene gezet, dat het leek alsof een geallieerde delegatie om een wapenstilstand kwam verzoe ken. Toen Ridgway daar krachtig be zwaar tegen maakte werden de onder handelingen een onderdeel gemaakt van het „vredesoffensief" en de zaak in de propaganda zo gesteld, alsof de Chinezen de strijd wilden beëindigen in het belang van de wereldvrede, maar de Amerikaanse „imperialisten" dat voornemen dwarsboomden. Komt straks een bestand in werking dan is dat een „overwinning voor de vre- deskrachten". In deze propaganda- tactiek past ook de nieuwste Chinese stunt om zich in pamfletten recht streeks tot de frontsoldaten te richten. Omgekeerd spelen ook bij de geal lieerde legerleiding prestige-kwestics een rol. Generaal Ridgway voelt zich op 't ogenblik in Korea militair ster* en hij is niet van zins onnodig toe te geven aan generaal Nam II of de frontlijn terug te trekken. De bom- bardementsvluchten blijven normaal voortgaan en op enkele punten is zelfs een beperkt offensief ingezet. Voorspellingen zijn gevaarlijk, omdat steeds rekening moet worden gehou den met onverwachte gebeurtenissen. Aannemelijk is echter, dat straks een staakt het vuren bewerkstelligd zal worden op basis van de huidige front linie, zoals ook het meest logisch is. De commissie voor een démarcatie- lijn heeft in dat opzicht langzaam eni ge vorderingen gemaakt. Het is een goed teken, dat de commissie zonder publiciteit vergadert; dan komen de prestige-kwesties minder in de schijn werpers van de belangstelling te staan. In elk geval zijn de kansen op suc ces in Kaesong groter dan die in Te heran, waar nu de laatste kans ver keken schijnt en minister Stokes zich gereed maakt onverrichterzake naar Londen terug te keren. broek, zijn jas van een vol-bruine tint was door de grote mode-kleerma ker Stulz zelf vervaardigd. „U wilde me spreken,moeder?" Hij liep op zijn gemak door de ka mer en hield even stil bij de haard, waarin reeds een vuurtje brandde. Daar keek hg rond naar het grote bed met zijn vier opgaande stijlen, de fraai bewerkte en vergulde meu bels en de zware nijl-blauwe gordij nen die de vensters omlijsten. „Een mooi geheel", zei hij goedkeu rend. „Mgn complimenten". „Maar nog niet betaald", antwoord de de markiezin knorrig. ..Maar het geld, dat ik U laatst gaf, was toch, meende ik, voor de aankleding van het huls". „Het was juist genoeg, om er een kwart van de rekeningen mee te be talen", verzekerde zijn moeder, „en dan is er nog het aanleggen van' de nieuwe tuin. Bovendien drong mijn kleermaker op betaling aan". Lord Vulcan nam zijn snuifdoos uit de zak. Hg keek onverstoorbaar, maar toch klonk zgn stem wat koel toen hg kalm zei: „Op het ogenblik kan ik U niet meer geven". „En dat meisje?" „Ik ben nog niet met haar ge trouwd". „Dat huwelijk kan nooit doorgaan. Justin. Ik heb je al eerder verteld en ik vertel je opnieuw, dat je nooit kunt trouwen". „Ik heb U altijd gezegd moeder, dat ik onder de gegeven omstandigheden geen zin heb om te trouwen". „Waarom heb je dan dit onnozele meisje van buiten hier gebracht? Je bent gek. Justin. Als we niet aan haar geld kunnen komen, is ze slechts een mond meer om te eten te geven. Vroeger of later zullen we haar de laan uit moeten zenden Stuur haar liever dadelijk weg vandaag nog". (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5