Twee Zeeuwen houden onze kleuren hoog op de Zuidpoolzee UITBREIDINGSPLAN AXEL ZEEUWSE SCHUTTERS WONNEN VAN BELGISCHE COLLEGA'S PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1951 MET ACCORDEON EN... EEN VISHENGEL. Klaverjassen op de „Willem Barendsz" met Amsterdam OVER ZES WEKEN I» liet weer zover voor de jonge Vlissinger Kurel Bleyenberg. Beu van het maandenlang nietsdoen zal h|j op een morgen In October de trein naar Amsterdam pakken en een uur of vtff daarna zün zware koffer, z'n accordeon en.... z'n vishengel over de valreep van de „Willem Barendsz" sjouwen. Nog es zes weken later zal hü als steward er gens op de onstuimige Zuidpoolzee en een dansend schip lopen te jongleren met gevulde borden en glazen en 's avonds zal hU, als de Pool nacht donker en dreigend over de oneindige zee valt, in de veilige besloten heid van 7.yn hut naar de accordeon grepen en bü de muziek van zijn in strument; m^mcrend en met een tikkeltje heimwee terugdenken aan het verre, verre Zeeland. Aan het Nollehoofd In VlIssLngen, aan het zacht spie gelende water in het Middelburgse kanaal, aan de slootjes op zijn eiland en aan zoveel andero plekjes, waarin hU tUdens zUn verlof aan de wal Hjn en aas uitwierp om schar, paling of „herders" aan de haak te slaan. Karei Bleyenberg is een hartstochtelijk hengelaar. Zonder vishengel stapt hü niet de „Barendsz" op. Niet om er mee op walvissen te jagen in de Zuid poolzee, maar om nog even gauw in de twee tussenhavens Curasao en Kaapstad die de „Barendsz" aandoet op zjjn reis naar de Antarctische wa teren, z\jn geluk te beproeven. „Verleden jaar", zegt zijn moeder, „was hü nog maar amper een paar uur thuis van zün reis met de „Barendsz", of hij pakte al weer zijn hengel om ergens in een slootje te gaan vissen. Snap je nou zo'n jongen?" Soms passeert een machtige drij vende ijsberg ons schip en dat is voor de mannen dan een welkome aflei ding na maanden van niks anders dan lucnt en water, water en lucht. EEN KLAVERJASSIE. Advertentie 'QOOQQÖSQQi Karei Bleyenberg was 15 jaar toen hij met toestemming van zijn vader gehoor gaf aan de roepstem van de zee en met een marinevaartuig over. stak naar Engeland. Voor moeder Bleyenberg was liet afscheid van haar zoon zwaar. Wel was Walcheren bevrijd, maar de oorlog woedde nog steeds voort. Reeds tijdens de over tocht met het marinevaartuig werd de jonge Vlissinger geconfronteerd met de verraderlijke oorlog ter zee: uit het convooi. waarin hij meevoer, werd een Libex*ty-schip in de grond geboord. In Engeland monsterde hij op de Nieuw Amsterdam en met dit schip dat voor vervoer van troepen werd. gebruikt en later ook met de Eem- dijk, heeft hij verscheidene reizen ge maakt en heel wat avonturen be leefd. In 1947 kwam Karei Bleyenberg door bemiddeling van een oom op de „Barendsz". Vier keer is hy met de walvisvaarder naar de Zuidpoolzee getrokken en de reis. die hij in Octo ber begint, zal zijn vyfde zijn. En misschien wel zyn laatste, want tUdens een gesprek dat wij dezer da gen met hem hadden, vertrouwde hü ons toe er veel puf in te hebben de „Barendsz" te ruilen voor een ander schip. Niet omdat het werk my aan boord van de „Barendsz" niet bevalt, dat niet, maar omdat, ehnou ja, om dat je wel es wat anders wil. Hoewel ik dan m'n walvisbiefstukje zo vers uit de zeel wel erg zal missen. Sjonge, dat is zo lekker! De taak van Bleyenberg is als ste- ,ward kapitein en officiëren bij dag, inaar ook bij nacht en ontij, van spiis en drank te voorzien, een waarlijk niet gemakkelijk baantje, dat vooral op de „Barendsz", waar het werk dag en nacht en zelfs Zondags doorgaat, niet alleen veel kennis van zaken ver eist, maar ook een flinke dosis uit houdingsvermogen. Tussen de geharde ongeveer 400 koppen tellende bemanning, is Karei Bleyenberg niet de enige Zeeuw, die de kleuren van onze provincie op de Zuidelijke IJszeeën hooghoudt. Ook Leijn versluis uit Colijnsplaat komt die eer toe. Deze stoere Zeeuw heeft vanaf de eerste reis van de „Ba rendsz" een groot werkzaam aandeel gehad bij de verwerking van de wal vissen en op deze wijze zün steentje bügedragen in de totstandhouding van onze vetpositle. EEN VROUW TUSSEN 400 MANNEN. Over drie mensen aan boord van de walvisvaarder spreekt Bleyen berg met diep respect. Dat zyn de gezagvoerder van de „Barendsz", ka pitein Klein „een f|jne vent", dok ter Teljer uit Den Haag die de plaats heeft ingenomen van dokter P. C. Kraan uit Vlissingen èn de vrouw van dokter Teljer, die als assistente van N.V. ORGANON - OSS haar man en als enige vrouw tussen de honderden mannen van verschil lende nationaliteiten, ook nu weer de reis meemaakt. Voor die twee is er de laatste keer heel wat werk aan de winkel ge weest, vooral door de vele ongelukken op de 12 jagers, die soms half onder 't water en met ijs bedekt, achter de walvissen jagen. De knapen aan boord van die snelle boten maken heel wat meer avonturen (maar ge vaarlijke!) mee, dan wij op de steeds maar rondtoerende traanfabriek. „Ligt de Barandsz" dan niet stil?" Kan je net denken. Om voor an ker te gaan is het er veel te diep. Nee, zolang we in de Zuidpoolzee zrjn va ren we op halve kracht in een krin getje rond en af toe verleggen we on ze positie naar betere vanggebieden. Middels de scheepskrant wordt de bemanning op de hoogte gehouden van wat er In de wereld en in eigen landje gebeurt en ook voor ontspan ning en ontwikkeling Is een ruime plaats ingeruimd. De „Barendsz" heeft een prima bibliotheek, er zün cabaretavonden en bioscoopvoorstel lingen èn de jonge Bleyenberg zegt het of het de doodgewoonste zaak ter wereld U „we maken een klaverjassie met Amsterdam. We spelen zelfs een competitie met de Amsterdamse klaverjasclub „Pres to". De punten die we maken worden radiografsch doorgegeven aan Am sterdam en van daar uit ontvangen wü ook weer radiografisch de stand bü „Presto". Als Bleyenberg ons verteld had, dat de „Barendsz" geen drhvende traanfabriek was maar een plezier vaartuig, Jouden we niet verbaasder zijn geweest dan thans het geval was. Klaverjassen met Amsterdam Wonderbaarlijk is toch wat de tech niek vermag! Aan het korte verblijf in de havens Curasao en Kaapstad bewaart de jeugdige Zeeuw de aangenaamste herinneringen. De bevolking is zéér hartelijk voor de bemanning en in de loop der jaren zijn heel wat hechte vriendschapsbanden ontstaan. Vooral het vertrek uit Kaapstad heeft, met de serpentines die op het dek van de „Barendsz" neerdwarre- len, altijd iets feesteiyks en toch ook iets weemoedigs, omdat dit tevens een afscheid voor maanden betekent van de bewoonde wereld. VERSTEKELINGEN NIET GEWENST. Overigens heeft die belangstel ling voor de „Barendsz" in Kaapstad op vorige reizen ook wel eens vormen aangenomen, waarop de kapitein minder gesteld was. In volle zee do ken namelijk een stuk of wat verste kelingen op, die nergens meer afge zet konden worden en dus de reis „Keizer Trajanus keek niet epeen boogje, toen hij 2050 jaargeleden deze Romeinse waterleiding liet bouwen". „Het kan dus zeker bogen op Constante Kwaliteit". „Ja, net als CABALLERO. Kun je er nog eentje missen?" naar en het verblijf op de Zuidpoolzee meemaakten. De kapitein heeft hiertegen een middel uitgevonden, dat tot nog toe perfect heeft gewerkt. Zodra de „Ba rendsz" het anker laat vallen in de baai van Kaapstad, wordt een bord op de valreep aangebracht, waarop ter afschrikking voor eventuele clan destiene reizigers vermeld staat, dat zij hard zullen moeten werken en dat zy voor hun arbeid geen cent lcrygen. Wij willen tenslotte dit relaas van de jenge Vlissinger Karei Bleyen berg. dit in October opnieuw hoopt uit te varen met de „Willem Ba rendsz" niet beëindigen, zonder hem een goede vaart, een behouden thuis komst volgend jaar April eneen rijke visvangst toe te wensen. INTERNATIONAAL GOEDERENVERVOER Als „douanekantoren van bestem ming" bij het internationaal goede renvervoer langs de weg zijn in Ne derland o.a. de navolgende plaatsen aangewezen als losplaatsen: Hulst, Middelburg, Sas van Gent, Sluis, Ter- neuzen, Vlissingen, Zierikzee en Ber gen op Zoom. Deze losplaatsen zyn tevens aan gewezen als laadplaatsen, toegelaten als „douanekantoor van vertrek". Als laadplaats, waar de voertuigen en containers moeten worden aange boden ter verkrü'ging van een certifi caat van goedkeuring, is o.a. aange wezen de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Terneuzen. DE WEGEN ZJJN TE SMAL Berekend op 10.0000 inwoners Wie kennis neemt van het nieuwe, uitbreidingsplan van Axel, dat tijdelük ter Inzage ligt, ontkomt niet aan de indruk, dat hierin niet alleen wordt gestreefd naar behoorlijke voorziening in de behoeften van een groeiende gemeente, maar ook naar een oplossing van diverse verkeersproblemen, terwyl uitbreiding, modernisering en recreatie niet worden vergeten. Dit plan voorziet in bewoning van de stad door 9 10.000 zielen. Behandel Uw kostbare zijde en Uw rayon met de speciale zorg die deze stoffen verdienen. ViVd (Oljj SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE Hel sop van de ragfijne Vivalon^vlokjes is een waarborg voor ruisende zijde en prachtige kleuren. INTERNATIONALE ONTMOETING. jac. Srnallegange uit Ellewoutsdijk won de Benelux Keizerschietwedstrijd. Te St. Amandsbrg bij Gent in Bclgi werd dc jaarlijks terugkerende schietwedstrijd gehouden tussen 24 Belgische en 24 Zeeuwse schutters. De wedstrijd werd door de Zeeuwen gewonnen met 40 tegen 37 punten. Alvorens de wedstrijd begon, werden de Zeeuwen officieel ontvangen door het bestuur van de Koninklüke Handboogmaatschappij „De Schelde" te St. Amandsbcrg en daarna door burgemeester en schepenen van die plaats. De toespraak van de burgemeester van St. Amandsberg werd beant woord door burgemeester Th. J. An- driessen van Ovezande. Hierna werd gezamenlijk een krans gelegd bij het oorlogsmonument. Op het terrein van de schieting werd een maaltijd aangeboden. De Zeeuwse schutters werden daar toegesproken door de heer Duytschaever, voorzitter der Belgische schutters, welke toe spraak werd beantwoord door de heer J. de Beste uit Oudelande, als voor zitter van de Zeeuwse schuttersbond. De schietwedstrijd werd gehouden op twee wippen. Bij het wisselen der wip was de stand: België 24 punten en Holland 19 punten. De eindstand was echter 3740. zodat de Hollandse ploeg de overwinning behaalde. De hoofdvogel werd geschoten door Adr. Geense uit Driewegen; de beide zijvogels door W. v. d. Kreeke uit Wol- faartsdijk; de hoofdkallen door L. Meijaard uit Oudelande en door P. Steijnaard uit Graauw; de kleine kal len door Ed. Hofman uit Terneuzen en door C. Raas uit Ovezande. Zilveren bekers gingen naar A. Geense uit Driewegen en W. v. d. Kreeke uit Wolfaartsdijk. Een schaal werd gewonnen door de Zeeuwen: P. Steijnaard uit Graauw, Ed. Hofman uit Terneuzen, L. Meij- aard uit Oudelande. Corn. Raas uit Ovezande, J. de Beste uit Oudelande, Hub. Driedijk uit Wolfaartsdijk, Josef van Esbroeck uit Sluiskil, P. de Baar uit Graauw, W. de Jonge uit Kwaden- damme, August Meert uit Sluiskil, P. van Kampen uit Graauw, Corn. Rijk van „Bushoeve" Driewegen en Bern. Plassaert uit Graauw. Geslaagden voor korlballeider. Van de 18 dames en heren, die aan het examen voor korfballeider hebben deelgenomen, hebben met goed gevolg drie dames en zes heren dit examen afgelegd. Op het Goese sportterrein waren voor dit doel Zaterdagmiddag vier korfbal-twaalftallen bijeenge bracht, waarop de candidaten hun krachten moesten beproeven. Een hoofdambtenaar van het Ministerie, afd. Lichamelijke opvoeding, was als gecommitteerde aanwezig, benevens vier examinatoren van K.N.K.B. Ge slaagd zyn: mevr. K. van Bergen tp Middelburg; mevr. A. Bruggeman te Middelburg; mej. A. de Hullu te Schoondijke; en de heren S. Alberts te Arnemuiden; D. Houg te Zaamslag; A. Francke te Goes; C. Kieviet te Co lijnsplaat; L. Oppe te Zaamslag en J. Waverijn te Kruiningen. Tevens werd een Benelux-keizer- schieting gehouden, welke gewonnen werd door Jac. Srnallegange Mz. uit Ellewoutsdijk, die daarmee een kei- zersvogel en een porseleinen schaal verwierf, alsmede een medaille van de Koning. Om een door de Zeeuwse schutters aangeboden lauwerkrans werd niet geschoten, maar deze zal door de Bel gen worden ingelijst en als herinne ring in het clublokaal worden opge hangen. Bij het einde, der wedstrijden wer den de Zeeuwse schutters uitgenodigd het 100-jarig bestaan van de Konink lijke Handboogmaatschappij „De Schelde" te Sint Amandsberg, dat volgend jaar zal worden gevierd, bij te wonen. Veel cultuurgrond werd aan de landbouw onttrokken In Zeeland 390 h.a. in vijf iaar. Blykens een door de bui'gemeesters van Nederland verstrekte opgave werd in 1950 totaal 4109 ha. cultuur grond in gebruik genomen voor niet agrarische doeleinden. De provincie Zeeland offerde 75 ha. en daarvan waren bestemd voor bouwterrein 27 ha., voor industrieterrein 9 ha., voor sport- en ontspanning 18 ha. en voor straten en wegen 20 ha. In het tijdvak van 1945 tot 1950 werd in Zeeland totaal voor burgerlijke doel einden in gebruik genomen 390 ha., waarvan voor bouwterrein 159 ha., voor industrie 33 ha., voor sport en ontspanning 149 ha., en voor straten en wegen 49 ha. Van deze gronden behoorden oorspronkelijk 383 ha. tot de cultuurgronden en 7 ha. waren niet in cultuur gebracht. Twist in Ambonezenkamp te Oostburg. CiEEN ERNSTIGE GEVOLGEN. In het kamp „De Wilgenhof" te Oostburg, waarin zich Ambonese ge zinnen bevinden, is gisteren twist ontstaan tussen twee Ambonezen tengevolge van een meningsverschil tusseu hun kinderen. Een der Ambo rozen maakte zich daarbij zo kwaad, dat hy een ruit vernielde, waardoor zijn hand werd gewond. Verdere inci denten deden zich niet voor. Het oude uitbreidingsplan, in 1936 ontworpen door jhr. ir. de Ranitz, la ter inspecteur der Volksgezondheid in Zeeland, had betrekking op een ter rein, dat liep van de Westelyke naar de Oostelyke Buitenweg. Het huidige plan, verzorgd door het architecten bureau Wesseloo en Van Voorst te Bussum, omvat het gehele gebied ten Zuiden van de spoorbaan tussen Buthstraat en Eerste Verkorting met inbegrip van het Plaatje tot Drie- schouwen. Het zwaartepunt der uitbreidingen blijft het in Oost en West voortzet ten van kombebouwing, terwijl langs de ringweg in het' Zuidwesten (de Zuidsingel) open bebouwing is ge projecteerd. Verschillende wandelpa den zijn hierby op het plan aangege ven. PLAN ZUID Als nieuwe punten komen op dit plan voor het zgn. „Plan Zuid" en het grote binnenterrein achter het stadhuis. De aanleg van „Plan Zuid" wordt mogelijk gemaakt door gedeel telijke omlegging der Rykswaterlei- ding Axel-Hulst en dat plan bevat behalve open bebouwing met mid denstandswoningen en landhuisjes ook uitgebreide terreinen voor actie ve en passieve ontspanning (zwem bad, speeltuin, sportterreinen en wan delplaatsen). Voorts is op dit plan een openlucht-theater geprojecteerd, doch het staat te bezien of de V.V.Z. F. dit zal sanctionneren. WATERSPORT Het nieuwe kanaal en de Kreek in de nabüheid scheppen voorwaarden tot eenvoudige watersport-beoefe- ning. Doch ook aan de andere zijde van de watertoren is daartoe gele genheid. Op het nieuwe plan komt nl. een brug voor over de Grote Kreek In de omgeving der algemene be graafplaats en verder is hier een lan ge wandelweg geprojecteerd aan de Zuidkant der Kreek en ten Westen van de watertoren. Door aanleg van boomgroepen en lage aanplant zal dit zacht-glooiende terrein zeker even aantrekkelijk gemaakt kunnen worden als dat ten Oosten van de Kinderdyk. TERREIN ACHTER STADHUIS In de officiële toelichting bü het plan wordt terrecht opgemerkt dat de behoefte aan bouwterrein zeer urgent is, niet alleen voor woning bouw, doch ook voor enkele openba re gebouwen. Door vestiging van deze gebouwen zouden verschillende dringende pro blemen een oplossing vinden. Bedoel de gebouwen moeten zo dicht moge- lyk by het oude centrum lij plan voorziet in een land scholen, een nieuwe R. K. kerk, ga rage-gebouwen voor Gemeentewer ken, een brandweer-kazerne, een par keerterrein met wachtlokaal en mo derne markthallen, DOORBRAAK MET VIADUCT Het doorgaand verkeer ondervindt in Axel grote hinder van de te smal le wegen en gevaariyke kruispunten. Daarvoor is door de op dit plan voor komende Zuid-Noord doorbraak een oplossing gezocht. Een nieuwe weg is geprojecteerd van de Kanaalkade naar de Markt, waar -deze nieuwe Vroege „Sinterklaas" deelde worst uit. Gistermorgen verschenen twee in woners van Terneuzen op het politie bureau, die de vorige nacht verrast waren door „St. Nicolaas". Er werd eerst aangebeld en toen men open deed werd een worst door het raam en een worst door het deurgat ge worpen en riep een onbekende „worst van St. Nicolaas" en verdween daar na. Met deze gegevens toog de po litie op onderzoek en er kwam aan het licht, dat deze vroege Sinter klaas een goede bekende van de Terneuzense politie was, die by' een slager zeven kilo worst had gestolen en op deze wyze enkele kilo's had „uitgedeeld." De man bevindt zich nu in arrest. weg na verwijdering van enkele minder kostbare percelen tussen Gentse Vaartstraat en Buitenweg zou lopen en met een viaduct over het spoorwegemplacement zou aan sluiten op de provinciale weg Axel- Terneuzen. Hoewel dit viaduct ver moedelijk een te kostbare zaak zal worden lykt de oplossing wel ideaal, want zü zou inderdaad een enorme verkeersverbetering betekenen. Een ander element in dit plan is het rechtdoor trekken van de Beoosten- blijse-straat naar de Overweg aan de Nieuwendük, waar een stervormig wegennet zou ontstaan. Deze door trekking zou de vestiging van diverse landbouwbedrijfjes in de. onmiddelly- ke omgeving der kom mogelyk ma ken, die tevens dichtbij het stations emplacement zouden liggen. De be staande overweg zou dan tijdelyk verbreed moeten worden en verlegd voor een goede aansluiting. SANERING „OUDE WIJK" Verder voorziet het plan in een grootscheepse sanering van de „Oude Wijk" (alles wat ligt tussen de Weststraat en de „Molen van Cap- pon", omvattend ongeveer 50 wonin gen). De driehoek, gevormd door de zg. „Zandstraat", Koestraat en West straat zal na de sanering plantsoen worden. De samenkomst van Ooster straat en Kerkdreef zou dan tevens minder erevaarlyk worden. Een groot industrie-terrein is ge projecteerd aan de Noordzüde van de Buitenweg tot aan de Eerste Verko- ring, en eveneens aan de „Axelse Sassing" In de omgeving van de silo. Advertentie WEK DE GAL IN UW LEVER OP U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpllletjes. 0 -bed is 09I1 yogr U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Betere polderwegen Het Vrije van Sluis neemt proeven De grind- en macadamwegen in de landbouwstreken zü'n niet bestand te gen het moderne verkeer. Werden vroeger deze wegen uitsluitend bere den met voertuigen, die door paar den werden getrokken, thans zün het in hoofdzaak zware vrachtauto's en tractoren, welke er gebruik van ma ken om de landbouw-producten te vervoeren. Het zijn juist deze vervoersmidde len, die de onderhoudskosten met sprongen deden stijgen. De zware rubberbanden persen het losliggende grind naar ae bermën van de weg, zodat het strooien van grind veel aan nuttigheid heeft ver loren. Het onderhoud van deze wegen vordert jaarlijks een aanzienlyk be drag, duizenden tonnen grind en ma cadam worden er op verwerkt, daar naast moet er door de arbeiders nog vele dagen aan gewerkt worden om ze enigszins berijdbaar te houden. Door de Technische Dienst van het waterschap Het Vrüe van Sluis wor den thans proeven genomen met een verzwaarde oppervlakte behandeling met een teerproduct, waardoor een gesloten wegdek wordt verkregen. Proefvakken zijn aangebracht op die wegen, welke momenteel het meest aan onderhoud vergen. Het teerproduct wordt per tank auto aangevoerd en door middel van een pomp Installatie op de weg ge sproeid, waarna afdekking met fijn grind volgt. De bedoeling is, dat het grind vast komt té liggen. Indien de proeven aan de gestelde verwachting voldoen en er by minde re onderhoudskosten betere wegen worden verkregen, zullen alle wegen, welke daarvoor in aanmerking Ko men, aldus worden behandeld. De gereed gekomen proefvakken zyn: de weg door de Zachariaspolder langs Schorersgraf naar Driewegen, de Mariapolderdijk, de weg vanaf de Oranjedük naar Turkeije de Kleine Oudemansdijk, een gedeelte van de Brieversweg en een gedeelte van de weg Retranchement-Cadzand Haven, terwül een dezer dagen zal worden aangevangen met de weg vanaf de kom der gemeente Groede naar de Hertenkamp. ONDERWIJSBENOEMINGEN Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is benoemd tot trjdelyk le i-aar aan de afdeling R.H.B.S. van het Openbaar Lyceum te Goes, de heer H. A. Schuring wonende te Zuilen, Engelse aulo reed bij Groede tegen lichtmast. In de nabyheid van het gehucht Boerenhol by Groede is een Engelse personenwagen, waarin drie dames zaten, geslipt en tegen een lichtmast aangereden, waarna de auto in een lager gelegen tuin tot stilstand kwam. De auto moest zwaar bescha digd worden weggesleept. Persoon- lyke ongelukken deden rich niet voor. ONDERSCHEIDING VOOR GOESE VERKENNERS. De Verkenners van de Hertog van Beyérengroep uit Goes, welke van 1320 Augustus met de leiders Van Dük, Sinke, LJssel en v. d. Linde in de bossen van Strijbeek hun zomer kamp hielden, hebben van de Dis trictscommissaris uit Noord-Brabant, welke onverwachts het kamp kwam inspecteren, de Kampeerstandaard der N.P.V. ontvangen. De Kampeerstandaard moet be schouwd worden als de hoogste on derscheiding voor netheid en kam- peervaardigheid der verkenners en wordt slechts by hoge uitzondering door het Hoofdkwartier der N. P. V. verstrekt. Vergadering Ingelanden waterschap Ellewoutsdijk. De Ingelanden van het waterschap Ellewoutsdyk vergaderden onder voorzitterschap van dijkgraaf A. J- Bruggeman in het café „De Koekoek" te Driewegen. Uit het jaarverslag bleek, dat de gehouden peilingen be vredigende uitkomsten hebben gege ven, met uitzondering voor de dykpa- len 53 en 54, waar sinds 1910 niet meer zulk een diepte was gepeild. De schuldenlast bedroeg aan het ein de van het dienstjaar nog 323.509,60 hetgeen ongeveer 266 per ha is. Overeenkomstig de circulaire van Ged. Staten van 8 Mei 1951 werd de bezoldiging van personeel geregeld. De rekening 19501951 werd vast gesteld met een bedrag aan ontvang sten 67.358,08 en van uitgaven 62.349,74; een batig slot dus van 5.008,34. Het grafmonument der Evertsens te Middelburg. WORDT OPNIEUW OPGERICHT. Naar wü vernemen wordt vandaag een begin gemaakt met de opbouw van de graftombe der Evertsens in de zogenaamde Trouwkerk tussen Nieuwe- en Koox-kerk te Middelburg. Dit monument ternagedachtenis van de grote Zeeuwse zeehelden, be vond zich tot voor kort in de Nieu we Kerk, doch is t|jdens de restau ratiewerkzaamheden afgebroken. Het wordt nu opnieuw opgericht en wel in de Trouwkerk, waar het, naar verwacht wordt, zeer goed tot zijn recht zal komen. Met de restauratie van de beide kerken worden uitstekende vorderin gen gemaakt. In de Nieuwe Kerk is men zelfs reeds het stadium van de afwerking genaderd. Balken, waarop straks de kerkbanken zullen rusten, zün al op hun plaats ge bracht en binnen afzienbare tyd zal de tegelvloer gemaakt kunnen wor- iden. De kerk zal 700 plaatsen tellen. Er hangt momenteel bij wüze van proef éenv zeer fi-anie, metalen licht kroon. Botsing tussen marinewagen en Belgische auto. Op de Middelburgse straat tussen Souburg en de Grote Abeele kwam om ongeveer zes uur gisteravond een vrachtauto van de Kon. Marine in botsing met een Belgische perso nenwagen. De bestuurder van de marinewagen heeft waarschijnlük de macht over het stuur verloren, door dat hy een paaltje aan de kant van de weg raakte. Hierdoor kwam hij in botsing met de Belgische auto. Beide wagens liepen materiële scha de op, maar persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Boter in beslag genomen. De douane te Koewacht consta teerde dat uit een auto op de Ned. Belgische grens goederen werden ge lost. Bij controle bleek het een bo- terhandelaar uit St. Jansteen te zün, die probeerde 25 kg. roomboter frau duleus uit te voeren (waarde ruim 100). De Belg, welke de boter zou overnemen, verdween bij komst van de ambtenaren op Belgisch gebied. De boter is in beslag genomen, terwijl tegen de boterhandelaar pro ces-verbaal is opgemaakt,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2