MOSSELZAADBANKEN GAAN OP 11 SEPTEMBER OPEN NIJTENG0 VIII TE GOES HAD HET VERWACHTE SUCCES V.V. ..MIDDELBURG" VIERDE HAAR 35-JARIG JUBILEUM AKKERTJES 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 20 AUGUSTUS 1051 PARASIET VERDWENEN De oesterbroedval is teleurstellend, aldus dr. Korringa. Dn mosselzaad banken in de Zeeuwse Stromen zullen op 11 September weer voor de publieke visserij worden opengesteld. Nu op enkele plaatsen buiten deze banken in de loop van dit jaar reeds zaadvai werd geconsta teerd, wordt met spanning tegemoet gezien of dit jaarlykse evenement in de visserswereld thans iets zal opleveren. Deze spanning Ls groot, omdat de groei van de jonge Zeeuwse mosselen, voor zover nog aanwezig, zich overal gunstig ontwikkelt en de parasiet geen schade meer aanricht. Kond op de zeer vele larven, die veel ïger dan anders in het Scheldewa- ter werden aangetroffen, blijkt het resultaat van de broedval ver bene den de verwachtingen te blijven. „Nog nimmer", aldus dr. Korringa in zijn twaalfde bulletin aan de oester kwekers, „hebben wtf bij een derge lijke gunstige ontwikkeling van de larven een zo geringe aanslag op de schelpen waargenomen". Hy wijt dat aan net vele zomergroen en het vuil dat dit jaar in het water dreef, waar door de collecteurs spoedig met een laagje werden overdekt, zodat het voor de larven niet meer aantrekke lijk was, zich daarop vast te zetten. Geheel en al bevredigt volgens dr. Korringa deze theorie echter niet. Als er evenwel een redelijk percen tage blijft leven, zijn de kosten van schelpen zaaien niet vergeefs ge maakt. Over de sehelpziekte wordt mede gedeeld, dat deze voorlopig weer de kop werd ingedrukt door de drasti sche verlaging van de watertempera tuur. Er werd nog geen schade aan gericht en voor geruime tyd is het gevaar weer geweken. De groei der oesters laat zich prachtig aanzien, zowel grote als kleine. Het broed 1950 belooft veel. Velen hebben nu hun hoop op de oude percelen iq Zeeland gevestigd, temeer omdat de kwaliteit van de Waddenzeemosselen voorlopig nog tegenvalt. Zaadvai zou bovendien be tekenen, dat de Zeeuwse mossel ge zond is en verder, dat een nieuwe mosselcultuur levensvatbaar is. Dat de Waddenzee mosselen het op het ogenblik, wat de kwaliteit betreft, moeten afleggen tegen hun Zeeuwse soortgenoten, mag overigens nog geen reden zijn om aan te nemen, dat de Waddenzee mossel minderwaardig is. De nieuwe vis in de Waddenzee mos sel komt nu eenmaal later dan in de Zeeuwse mossel. De komende weken kan de kwaliteit nog veel verbeteren. Vorige week kwam ook bericht, dat de mosselpercelen op de z.g. Oude Tongse Bank in cultuur zullen wor den gegeven en dat zij weer aan de oude pachters zullen worden ver pacht De Oude Tongse Bank is in Zeeland een der weinige mosselban- ken, die niet het eigendom is van de Staat der Nederlanden. In de export van Zeeuwse mosselen kwam een verheugende vooruitgang. Een aantal tonnen van 3405, dat door de Brulnlsser kwekers te Tho- len en Yerseke werd afgeleverd, is een cijfer, dat met de tijd van het jaar, vergeleken by vorige jaren, in overeenstemming is. De mosselen waren bestemd voor België en voor de inmakeryen. OESTERBROEDVAL TELEURSTELLEND. Ondanks de goede berichten, die dit seizoen over de oesterbroedval werden verspreid en die waren ge- Hypotheekkantoor blijft in Zierlkzee. THANS OFFICIËLE VERKLARING VAN MINISTER LIEFTINCK. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Stokvis (CPN) heeft minister Lieftinck thans offi cieel medegedeeld, dat hjj niet het voornemen heeft de inspectie, regi stratie en successie en het kantoor van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewyzcn te ZIerikzee naar elders over te brengen. E.H.B.O.-oefening te Goes op 27 Augustus a.s. Vrijdagavond werden in hotel Tivoli te Goes de diploma's uitgereikt aan de geslaagde leerlingen van de E.H.B.O.- cursus 1950'51. Nadat de vice-voor- zitter van de afd. Goes, de heer J. A. v. d. Guchte, in zijn openingswoord de heer C. Vader, voorzitter van het dis- trictsbestuur, de docent dr. v. Blom- mestein en zuster v. d. Kley, in 't bij zonder welkom had geheten, werden de diploma's door dr. v. Blommestein uitgereikt. Verder werden nog enkele interne punten behandeld door de heer Vader. Een belangrijk punt van bespreking was de te houden grote avondoefening op 24 Aug. a.s. op het terrein achter het veilinggebouw te Goes, waaraan alle afdelingen in Wal cheren en Zuid-Beveland zullen deel nemen. INDISCHE KEUKEN LEEIXECETEH. Er kwamen 13.405 bezoekers De Nijtengo VM behoort weer tot het verleden. Zaterdag, de laatste dag, luisterde het vroeger toch wel traditionele Njjtengo-zonnetje de ten toonstelling eens met ztfn aanwezigheid op en 's avonds was het goed ver toeven In de ftesttuin, zodat nog ruim 2800 bezoekers werden geregis treerd. Het weer heeft ditmaal niet erg meegewerkt, hetgeen ongetwijfeld van invloed op het bezoek Is geweest. Toch is een totaal bezoek van 13.405 personen zeker niet slecht. De organisatoren, die zich weer vele moeiten hebben getroost, louter en alleen om te Goes wat leven in de brouwerij te brengen, kunnen dan ook tevreden zijn. Op enkele uitzonderingen na, zijn ook de standhouders goed te spreken over de behaalde resultaten, zodat Nijtengo VIII geslaagd genoemd mag worden. Vooral in de avonduren, toen de Kon. Muziekvereniging „Schelde- galm" uit Hansweert een gevarieerd en populair concert gaf, was het bij zonder druk. Dichte drommen mensen bewogen zich door de zalen en tenten, waar de onvermoeide standhouders de laatste gelegenheid aangrepen om de interesse voor hun producten op te wekken. Ook de Indische tentoonstel ling met zijn vele attracties alsmede het Indische restaurant profiteerden van deze grote toeloop, zodat het be- RA TOP! DAT IS HET.... ORANJEBOOM BIER! -************************ 67. Afhankelijk van de aantrekkings kracht die de komeet van Halley bij 't doorlopen van haar baan van Jupiter en andere planeten ondervindt, ver schijnt zij met tussenpozen variërend van 74 tot 79 jaar aan het firmament. Terugrekenend blijkt, dat verschillen de waarnemingen van kometen, welke ons vanuit de oudheid hebben bereikt, betrekking hebben op die beroemde komeet van Halley. Van deze komeet wordt o.a. melding gemaakt door Dion Cassius, die mede deelt, dat in 11 vóór Chr. een komeet boven Rome was verschenen, klaar blijkelijk om de dood van Agrippa aan te kondigen. Nu zal voor de meeste onzer lezers de naam Agrippa niet een zo bekende klank hebben, dat zij het gerechtvaardigd achten alleen voor diens verscheiden een komeet te laten optreden. Zij dienen dan echter te bedenken, dat Agrippa de admiraal en veldheer van keizer Augustus was en als tweede man van het rijk kon gelden. Wat het nageslacht echter in het bijzonder voor Agrippa moet in teresseeren is, dat hij, behalve een kundige vechtjas, óók geograaf was en een kaart van het gehele Romeinse Rijk heeft vervaardigd, die de Keizer in marmer liet graveren, zodat het nageslacht daardoor nog talrijke feiten heeft kunnen achterhalen. Vervolgens wordt de komeet (van Halley) genoemd door Josephus, die haar verschijning in 66 na Chr. be schouwde als een waarschuwing voor de naderende verwoesting van Jeru zalem. Dan is het een tijdlang stil rondom de komeet, maar in 451, ten tijde van de slag op de Catalaunische velden, verschijnt zij weer in nieuwe gloed. Daar hadden de troepen van de Hun nen Koning Attilla zich verschanst te gen de verbonden troepen van de Ro meinse veldheer Aetius. Men moet zich die zaak niet te eenvoudig in denken, want behalve door zijn eigen troepen, werd Attila nog gevolgd door onderworpen stammen, als de Oost- Goten, Gepiden, Rugen, Skirren, Herulen, Quaden, Thuringers, delen van de Bourgonden en zelfs Franken, terwijl Aetius, behalve over een handvol Romeinen, nog beschikte over Bourgonden, Alanen, West-Goten, Franken en andere in Frankrijk ge vestigde volksstammen. Voor het Wes ten gold, nu precies 1500 jaar geleden: er op of er onder. Het xoas dus niet zo vreemd, dat men de verschijning van de komeet daarmede in verband bracht. Na een lange en bloedige strijd trokken de Hunnen zich terug, zorg vuldig en voorzichtig gevolgd door het leger der verbondenen. Totdat Attila de Donauvallei had bereikt en het Westen verlicht kon ademhalen. De komeet had gezegevierd voor de genen, die haar taal verstonden. In 1066 toen de Hertog van Norman dië, Willem de Veroveraar, naar En geland overstak en dat land onder zijn heerschappij bracht, gaf de komeet nogmaals acte de presence. We kun nen hier de Engelse geschiedenis met ophalen, doch wanneer men weet, dat hierdoor de Franse invloed in de En gelse taal en -instellingen, toonaange vend werd, dat het continentale leen stelsel daar te lande werd ingevoerd, en dat Engeland politiek en cultureel met het rasteland werd verbonden, kan men het de komeet niet kwalijk duiden, dat zij van haar belangstel ling liet blijken. Ook al zullen de ge volgen daarvan ook haar nog wel on bekend zijn geweest. Nu we het toch over onbekend neb ben: wist u dat gekookte eieren by grote volksgroepen bijv. van Ecua dor en Bolivia onbekend zijn RECEPTIE EN FEESTAVONDEN. De heren A. Jobse en M. Polak tot ereleden benoemd. Alle vrienden van de thans 35 jaar oude voetbalvereniging „Middel burg" en dat zyn er vele zullen met groot genoegen terugdenken aan het jubileumfeest, dat „de vereniging der kampioenselftallen" het afgelo pen week-end vol vreugde heeft gevierd. Het begon met een druk bezochte receptie, die gevolgd werd door twee feestavonden en bereikte zyn hoogte punt, toen de voorzitter in de stampvolle Schuttershofzaal mededeelde, dat dc heren A. Jobse Sr en M. Polak benoemd zyn tot ereleden en de heren J. Carol, A. Coppejan, J. de Beer en J. Bostelaar tot leden van verdienste. In deze oude getrouwen werden allen geëerd, die jaar in, jaar uit voor de belangen van „hun" Middelburg op de bres hebben gestaan. De receptie werd Zaterdagmiddag gehouden in één der zalen van res taurant WÖhler, waar tientallen bloemstukken prijkten. Namens het gemeentebestuur en de burgemeester, die wegens een lich te ongesteldheid verhinderd was, complimenteerde wethouder J. W. Kogeler het bestuur. Hij kon de ver zekering geven, dat het gemeentebe stuur een grote belangstelling heeft voor de sportbeoefening en dus ook voor de ontwikkeling van de sport verenigingen en dat het er ernstig naar streeft de uitbreiding van "de sportoccommodatie te bespoedigen. De heer A. Imanse, voorzitter K.N.V. B., afdeling Zeeland, bood de geluk wensen aan van de voetbalbond, de heer J. Verkerk deed dit namens de sub-scheidsrechterscommissie Zee land IV en de heer L. J. Geers, die ter herinnering aan het jubileum een medaille heeft geschonken, namens de gemeentelijke sportcommissie. Het oud-lid de heer D. Kampman, verraste het bestuur met een album vol foto's van het afgelopen speelseir zoen, één der belangrijkste uit dè „Middelburg"-geschiedenis, de oud speler de heer W. Romeyn, bood een foto van het kampioenselftal uit 1921 aan en v.v. „Vlissingen" bracht als geschenk een ingelijste foto van de Boulevard de Ruyter mede. De voorzitter van de Adviescom missie voor de Sport, de heer D. A. Huysse, zorgde eveneens voor een aangename verrassing: na felicitatie woorden te hebben gesproken, intro duceerde hy het gemeenteraadslid van Folkestone, de lieer T. L. E. Franks, die momenteel met vacantie ln Zeeland vertoeft en die niet wilde verzuimen zijn beste wensen voor de toekomst van „Middelburg" te uiten. De voorzitter van „Zeelandia", de heer C. Westerweel, wees op de pret tige verstandhouding, wélke thans tussen beide verenigingen bestaat. Ook werd gesproken door de oud voorzitters Jobse. Van Westen en Adriaanse. De laatste, zoon van de oprichter, hei-dacht in een sympathie ke toespraak de verdiensten van zyn vader. - Voorts werden gelukwensen aange boden door afgevaardigden van „De Zeeuwen", „Goes", E.M.M., de mu ziekvereniging „Excelsior", R.C. Souburg, ae plaatselijke tennis- en hockeyclub „Achilles", „Swift", de Supportersvereniging, de Bedryfs- en Zomeravondvoetbal, de Contactcom missie, door majoor J. Potteboom na mens de C.O.A.K. en vele anderen. Ook werden talrijke telegrafische ge lukwensen ontvangen. GESCHENKEN AANGEBODEN Bij het begin van de eerste feest avond, Zaterdagavond in het Schut tershof, bood de voorzitter der feest commissie, de heer A. Jobse Jr., de voorzitter van „Middelburg", de heer S. Simonse, enige fraaie geschenken van de leden aan. Toen het doek op ging, toonden junioren de honderden in ue zaal, waaruit deze cadeaux be stonden: een grote medaillekast, de provinciale vlag, vijf vlaggen in de kleuren van bezoekende verenigingen en twaalf reserveshirts. Getroffen dankte de heer Simonse voor dit hul deblijk. Hij liet vervolgens vier bezoekers, die de vereniging jarenlang trouw hebben gediend, de aanvoerders van het le en het 3e elftal, J. Carol en A. Coppejan, de oud-speler uit het eer ste, Jos de Beer en J. Bostelaar, die FéttlUtfLjuim 22 jaa* U4 is van de elftalcom missie, op het toneel komen en deed hun de verheugende mededeling, dat besloten is hen tot leden van verdien ste te benoemen. De „versierselen" van deze onderscheiding werden hem opgespeld. V Vervolgens moesten de heren A. Jobse Jr en M. Polak, die beiden ö5 jaar lid zijn van „Middelburg" en in de moeilijkste verenigingsjaren ver antwoordelijke bestüursfuncties be kleedden, voor het voetlicht verschij nen. Onder luide instemming van het publiek in de zaal deelde de heer Si monse mede, dat in een buitengewone ledenvergadering met overgrote meerderheid van stemmen besloten is beide heren te benoemen tot ere-le- den. De voorzitter noemde dit be sluit een bewijs van grote waardering Brand te Kapelie. Te Kapelie brak Zondagmiddag brand uit in een schuur, staande bij het woonhuis van de wed. P. E. aan de Biezelingse straat. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse en tast te het vuur met twee stralen aan. Daardoor kon worden voorkomen, dat de brand zich uitbreidde en dat de schuur geheel afbrandde. De scha de bleef beperkt tot enkele partgen appels en pruimen en enig materiaal. De oorzaak was waarschijnlijk ge legen in kortsluiting. Jongeman huurde bromfiets ln Bruinisse. EN KEERDE NIET MEER TERUG. Eind Juli vertoefde in een der plaat selijke hotels te Bruinisse een jonge man die vertelde uit Australië te ko men. Hij bracht de groeten over van arbeiders die in 1946 te Bruinisse aan de Wederopbouw hadden gewerkt. Om een bezoek aan Zierikzee te brengen huurde hij een bromfiets. De ze transactie bleek het einde van zijn bezoek te zijn, want zowel berijder als bromfiets keerden niet terug. Van de dader kon een vrij goed sig nalement worden opgegeven, zodat het gelukte in Overijssel de man te arresteren. Hij bleek een zekere van M. te zijn, die enige tijd geleden uit 't Rijksopvoedingsgesticht te Avereest was ontsnapt. De bromfiets was niet meer in zijn bezit, maar werd bij een rijwielhandelaar te Rotterdam aan getroffen. Het voertuig had hij daar verkocht met nog een gestolen rijwiel. Van de opbrengst was bijna niets meer over. voor de vele arbeid, die de heren Po lak en Jobse zich voor hun vereniging hebben getroost. De heer Polak bood Vervolgens een foto aan van de on vergetelijke terreinknecht „Saar" Berger, die in 1940 door oorlogsge weld is omgekomen. Op zijn verzoek werd een minuut stilte" in acht geno men. Tenslotte dankte de voorzitter de spelers van de kampioenselftallen voor hun prestaties.- De zaal onder streepte deze hulde met een ovatie. DE FEESTAVONDEN Na dit officiële gedeelte van de feestavond bracht het gezelschap André Meurs een onderhoudend caba retprogramma. Meurs zorgde voor de conférence, zotte liedjes en goede imitaties. Louk Norell bracht op al leraardigste wijze uitstekende klein kunst. de bekende tenor Eddy Can- zioni zong zijn Napolitaanse liederen, Charles Matla boeide het publiek met zyn manipulaties op een grote bal en zijn sprongen in niet minder grote manden en ook het danspaar Gerda en-Terry en de accordeonist-pianist .Cor van Veen droegen er het hunne toe by om dit programma te doen slagen. Nadien was-er een gezellig bal rfiet 'medeWërkihg'vaft. dé Baby ton band. Zondagavond werd een herha ling gegeven van dit feestprogram ma. Schuttersconcours te Goes. De Kon. Handboogsocieteit „Jaco ba' van Beieren" te Goes hield Zater dag haar jaarlijks concours, waaraan door 22 Sociëteiten met 87 schutters werd deelgenomen. De uitslag was als volgt: Hoofdvogel: W. de Jonge „A.D.L. M.", Kwadendamme; le zijvogel: L. Hesters, „De Schelde" Gent (B.); 2e zijvogelW. Hengeveld, „Jacoba v. Beieren", Goes; le hoofdkal: C. Lous, „Edele Handboog", Oudelande; 2e hoofdkal: A. Luik, „A.D.L.M.", Kwa dendamme; le onderkal: H. Rent meester, „Willem Teil", Ovezande; 2e onderkal: F. Claeijs, „Edele Hand boog", Oudelande; le klepprijs: W. de Jonge, „A.D.L.M.", Kwadendamme; 2e klepprijs: C. Raas, „Willem Teil", Ovezande; 3e klepprijs: C. Nagelker- ke, „V.I.O.S.", Kwadendamme; 4e klepprijs: J. Rijk, „A.D.L.M."i Kwa dendamme. Als bijzonderheid zij vermeldt, dat de beide door de gemeente Goes uit geloofde wisselbekers, werden be haald door W. de Jonge, „A.D.L.M.", Kwadendamme, die de hoofdvogel en le klepprijs wist te behalen. De meeste kleine vogels (5)'* met zilveren medaille, beschikbaar gesteld door de beschermheer van „Jacoba v. Beieren", Jac. van Zweeden, „Ja coba van Beieren", Goes. Bouwactiviteit in Zeeland. In de maand Mei werden bouw werken goedgekeurd voor een totaal bedrag van 71,5 millioen. In Zee land zijn in Mei 140 woningen ge reed gekomen en waren op 1 Juni j.l. 900 in uitvoering. Acht duplex- woningen wenden voltooid en 41 wa ren in uitvoering. De gemiddelde prijs van de 277 van Januari t/m Mei 1951 voltooide, goedgekeurde woningen (alleen traditionele bouw) bedraagt 12.950. Van de bevrijding af tot en met 30 Juni j.l. zyn 205 complete boerderijen en 229 gedeel ten van boerderijen ter beschikking gekomen. zoek daar nauwelijks te verwerken was. De Indische keuken, waarvan in de afgelopen dagen een goede roep was uitgegaan, werd snel leeg-gege- ten. Hoewel de financiële resultaten van de Indische afdeling nog niet ten vol le bekend zijn, is men alleszins tevre den. De medewerkers (-sters) hebben met animo gewerkt en algemeen werd deze combinatie met de Nijtengo toe gejuicht. De 13.000ste Nijtengo-bezoeker was Dies Smallegange uit Goes, die als laatste grote prijswinnaar, met een serie geschenken huiswaarts kon ke ren, AFSCHEID VAN DE STANDHOUDERS. Der traditie getrouw bood het Nij- tengo-comité des middags ae stand houders met him dames in de tuin een eenvoudige koffiemaaltijd aan. Ook hier kwam weer duidelijk de goede verstandhouding tussen comi té en standhouders tot uiting. De heer Polderman vertolkte de dank van de standhouders tegenover het comité en verklaarde dat Nijtengo VIII ook voor hen in het algemeen gespro ken verre van een mislukking is geworden. De burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, sprak er zijn vreugde over uit dat deze tentoonstelling zo goed geslaagd is. Hij hoopte, dat dit het comité aanleiding mag zijn op de ingeslagen weg voort te gaan. Na mens de gemeente Goes dankte hij de organisatoren voor wat zij in het be lang van deze stad hebben gedaan. Ook sprak de burgemeester een woord van dank tot de standhouders, die eveneens tot de bloei van Goes heb ben bijgedragen. Hij riep allen een tot weerziens op Nijtengo IX toe. Tenslotte voerde de Nijtengo-voor- zitter, de heer A. de Roo, nog het woord om de standhouders dank te zeggen voor hun medewerking en voor de handhaving van de prettige sfeer, welke steeds heeft geheerst. Hij wenste allen veel profijt toe van de hier gekweekte relaties en hoopte ve len een: volgende maal terug te zien. GESLAAGD. Aan de' sportschool Felix Jans- sens te Bergen op Zoom slaagden voor de le graad Jiu Jitsu de heren J. A. Verbeem uit -Goes; T. van 't Anker uit Schore; G. Corstanje uit Kloetinge; J. Vermeulen uit 's-Heer Arendskerke; A. Janse. eveneens uit i-Heer Arendskerke; M. Sinac uit Ovezande; C. Tissink uit Middelburg en P. Huiszoon uit Arnemuiden. Wèg die pijn die Uw nachtrust. Uw humeur en Uw lust tot werken ver stoort. Neem bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn een paar ...die helpen direct! Openluchttheater te Retranche- ment in gebruik genomen. Zaterdag werd de Nassauschans te Retranchement ingebruik genomen als openluchttheater. De eerste to neelvereniging, die van dit theater ge bruik maakte, was „Thalia" uit Bres- kens, die er het zigeunerspel „Stefan Borkos" vertoonde. Voor de opvoe ring te Retranchement bestond veel belangstelling en de toeschouwers konden van de wallen af het spel goed volgen. Burgemeester J. A. Leenhouts sprak hartelijke welkomstwoorden, in het bijzonder tot de heer A. L. S. Lockef eer, lid van Ged. Staten, en sprak er voorts zyn voldoening over uit, dat het spel op deze mooie plaats kon worden gehouden. Met de wens, dat ook vele toeristen de kennisma king met Retranchement zouden her nieuwen, verklaarde de burgemeester het openluchttheater voor geopend. Het spel werd onder de bekwame lei ding van regisseur J. C. le Bleu op gevoerd waarbij de rollen uitstekend door de spelers werden vertolkt. Ook de costumering, verlichting en ge luidsinstallatie waren goed. Burge meester Leenhouts dankte aan het slot „Thalia" voor de opvoering en hoopte dat de vereniging nog meermalen in Retranchement zou optreden. KUNST Concert Gerard Hengeveld. MUZIEK in VeereZo zou de titel kunnen luiden van een bekoor lijk verhaal, waarin de toonkunst kon worden verweven met de sfeer van deze oude stad. Welk schrijver laat zich eens door dit samengaan inspi reren tot een dichterlijke vertelling? Zaterdag had men echter geen litera tor nodig om de bekoring van „mu ziek in Veere" te ondergaan, want de pianist Gerard Hengeveld zorgde in de Schotse Huizen op excellente wijze voor schone klanken, waardoor velen enige bijzondere uren werden ge schonken. Helaas brachten enkele karakte ristieke eigenschappen van het met kaarsen verlichte „Lammetje" met zich mee, dat er gespeeld moest wor den op een kleine piano: de kleine ra men en de nauwe wenteltrap verhin deren namelijk het transport van een vleugel. Dat was in hoge mate te be treuren en het is te hopen, dat in de toekomst wegen worden gevonden, bijvoorbeeld door volledige demonta ge van een instrument, om in deze leemte te voorzien. Gelukkig liet Gerard Hengeveld zich niet uit het veld slaan door dit gemis. Eerder scheen het voor hem een stimulans om er voor te zorgen, dat zijn publiek hiervan weinig zou merken en daarin slaagde hij in hoge mate. Dit nu was de grote verdienste van Hengeveld en men was hem hier voor terecht dankbaar. De wijze, waarop hij bijvoorbeeld de langzame tweede delen uit Bach's Italiaanse Concert en Mozart's C-dur sonate speelde, was boven alle lof verheven. Ondanks de beperkte mogelijkheden zorgde Hengeveld in deze beide An dantes voor prachtig verschil in tim bre tussen de sopraan en de andere stemmen. Zijn spel getuigde van een gezonde muzikaliteit, welke dank zij een knappe techniek, uitstekend tot gelding kwam. Ook bij Schumann en Brahms toonde hij zich een markant pianist. De bijval aan het slot van het pro gramma drie maal Debussy was begrijpelijk groot, waarvoor Henge veld met een Chopin-toegift dankte. de K. Advertentie Mr. Mes zal museum te Sluis openen. Met de inrichting van het nieuwe museum te Sluis zijn enige maanden van ingespannen arbeid heengegaan. Belangrijk materiaal is door de oor log verloren gegaan of verbrand, zo wel uit gemeentelijke archieven en bezittingen, als uit particulier bezit. Het weinige, dat nog over was, is nu gesorteerd en geordend door de heer C. Bukkens, hoofd van de R.K. Jongensschool, die met veel moeite en zorg het voorbereidende werk be langeloos heeft verricht. De officiële opening is bepaald op Donderdag a,s. en zal geschieden door mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Ged. Staten. KERKNIEUWS. Ds. H. P. Stegenga 80 jaar. Donderdag 30 Augustus a.s. hoopt ds. H. P. Stegenga, emeritus predi kant van de Ned. Herv. Gemeente te Nederhorst den Berg en thans wo nende te Bussum de leeftijd der zeer sterken te bereiken. Ds. Stegenga, die 30 Augustus 1871 te Koudum werd geboren, bezocht van 1887—«1893 het stedelijk gymna sium te Doetinchem, studeerde daar na eerst aan de Gemeentelijke Uni versiteit te A'dam en vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Nadat cand. Stegenga in 1849 door het Provinciaal kerkbestuur van Zee land was beroepbaar gesteld in de Ned. Herv. Kerk, verbond hij zich 15 Augustus van dat zelfde jaar na vöoraf te zijn bevestigd door wij'len ds. W. H. Stegenga van Oud Loos- drecht aan zijn eerste gemeente Hau- lerwijk. Daarna stond de jubilaris achtereenvolgens nog te Middelburg 19021907; Wolfaartsdijk 1907 1919; Langweer 19191925. In ver band met zijn benoeming tot predi kant voorganger van de Ned. Herv. Evangelisatie te Assen kreeg ds. Ste- ?enga met ingang van 10 October 925 eervol ontslag met de bevoegd heid van emeritus. 5 jaar later kwam de jubilaris weer als dienstdoend predikant in de Ned. Herv. Kerk te rug en verbond zich 19 October 1930, na vooraf te zijn bevestigd door wij len ds. H. Stegenga van Simonshavën aan zijn laatste gemeente Neder horst den Berg, die hij diende tot 1 November 1940 toen hem na ruim 43 volbrachte dienstjaren op 69-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds. Stegenga zich metterwoon te Bussum, waar hij nog van 19401945 hulpprediker is geweest. INTREDE DS. L. RIJKSEN. Donderdag 13 September om 7 uur n.m. zal ds. L. Rijksen zijn intrede doen als voorganger van de Gerefor meerde Gemeente te Middelburg, 's Middags om 3 uur wordt hij be vestigd door ds. Aangeenbrug uit Ter- neuzen. NED. HERVORMDE KERK. Aangenomen naar Brouwershaven: dr. J. Sperna Weyland, prop. te Rol- Bedankt voor Oude en Nieuwe Nie- dorp (nadere beslissing)G. H. W. van Medevoort te Beetgum. EVANG. IUTH. KERK. Beroepen te Heerlen-Brunssum- Vaals: A. J. Allan, cand. en hulppre diker te Gent. VRIJE EVANG. GEMEENTE. Benoemd tot hulpprediker te Nieuwvliet: Q. v. d. Vrie, cand. te KlQetjnge,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2