Brusselse agenten hebben martiale uniformen Een lekenconferentie werd gehouden te Bad Boll JIMMY BROWN, sportheld no. 1 MARSHALL'S ANTWOORDMAN VERDWIJNT UIT DE AETHER ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ADMIRAAL OF BIOSCOOPPORTIER? Edele wedijver van de gemeenten in fantastische uitmonsteringen (Van onze correspondent) Brussel, Augustus Buiten de vele attracties, die Groot Brussel de vreem deling kan bieden, is er een, die men tevergeefs in een reisgids of reclame folder voor toeristen zoekt. Het zal waarschyniyk wel niet als zodanig bedoeld zyn, maar de ge meentebesturen van de achttien gemeenten, die tezamen Groot Brussel vormen, zyn er in geslaagd buitenlandse bezoekers een geheel nieuwe en waarschijnlijk in de gehele wereld unieke attractie voor te zetten, door hun politiemannen in nieuwe uniformen te steken. Met deze nieuwe unifor men hebben de gemeentebesturen nog eens duidelijk hun onafhankelijkheid gedemonstreerd. sel is doorgaans een zwarte of een witte helm, of een witte pet la de- Franse marine, of een zwarte acht kantige pet zoals de agenten In de Amerikaanse gangsterfilms dragen. Indien men na het bestuderen van deze richtlijnen nog twijfelt, of de man in uniform een politieagent is of niet, is het beste wat men kan doen om zekerheid te krijgen, een van de honderden verkeersregels te overtre den. Indien de man op u.afstapt met een boekje en een potloodje in de hand, kan men er zeker van zijn met een politieagent te doen te hebben. (Nadruk verboden) Nu moet direct gezegd worden, dat sinds men van de tot dusver bestaan de uniformiteit is afgeweken, het stadsbeeld aanmerkelyk aan „kleur" heeft gewonnen. Zelfs geboren en ge togen Brusselaars, die er zo langza merhand aan gewend zijn de pakjes van hun dienders bijna jaarlijks te zien verwisselen, zijn diep onder de indruk van de stoere en martiale aan blik, die hun politiemannen thans bie den. De buitenlanders hebben nog wel eens moeite bij het herkennen van een dienaar van de heilige Herman dad. Ook hebben ze vaak moeite een glimlach te onderdrukken, wanneer zij op de hoek van de ene straat juist de weg gevraagd hebben aan een man, die volgens hun beste weten niets minder dan een admiraal in groot tenue kan zyn en zij twee stra ten verder een soort super-ijscoman aantreffen, die het verkeer staat te regelen. Later, meestal veel later, ko men ze er danjichter, dat beide he ren handhavers van wet en orde wa ren, die echter ieder voor een andere „baas" werken, hetgeen hun verschil in uniform verklaart. Er is een tijd geweest, en dat is nog niet zo heel lang geleden, dat men de „gardevilles" kon zien rondstap pen in blauw of zwart geverfde batt- ledresses, die beschikbaar waren ge steld door de geallieerde legers. Het gold toen als een soort van sympa thiebetuiging aan de Engelsen, Ame- 66. Deze maand doorkruist de aardbaan een meteorietenzwerm. Dat zijn op eenhopingen van kleine steenbrokken, afkomstig van een komeet, die in milliarden stukken is vergruizeld en waarvan deze restanten zich over de baan van de komeet hebben ver spreid. Astronomen hebben berekend dat deze komeet in een tijdsduur van 110 jaar om de zon liep en dat haar baan zich tot voorbij de planeet Ura nus uitstrekt. Haar uiteengeslagen brokstukken bewegen zich nog over deze baan. In het midden van Augus tus bevindt de aarde zich het dichtst bij deze meteorieten-baanzodat u laat in de avond bij helder weer, in N.O. richting vallende sterren zult kunnen waarnemen. Geen mens heeft deze stukgeslagen komeet waarschijnlijk ooit in onge schonden staat aanschouwd. Dit in tegenstelling tot de bekende komeet van Halley, waarvan de geschiedenis zo belangwekkend is, dat wij haar in deze kolom even in de herinnering moeten terugroepen. Bij het onderzoek naar het gedrag van de kometen, werd Neviton geas sisteerd door Edmund Halley (1656 1742) die een groot aantal beschrijvin gen bestudeerde van 24 kometen, wel ke tussen de jaren 1327 en 1698 wa ren waargenomen. De beschrijvingen van een drietal kometen, die in 1531 door Apian, in 1607 door Kepler en in 1682 door Halley zelf waren waar genomen, vertoonden een zo grote overeenkomst, dat Halley daaruit con cludeerde met één en dezelfde komeet ie maken te hebben. Haar omloops tijd moest ongeveer 75 jaar bedragen en Halley deed. de vermetele stap door de herverschijning van de komeet in het jaar 1758 te voorspellen. „Wanneer deze voorspelling uitkomt, is er geen reden om aan de terugkeer van andere kometen te twijfelen", meende hij. En in beginsel heeft hij gelijk ge kregen. Want toen het jaar 1758 begon te naderen, sloegen de astronomen ijverig aan het rekenen en zij kwa men tot de conclusie dat de komeet iveliswaar zou verschijnen, maar dat er enig oponthoud in het reispro gramma had plaats gevonden, wijl de reuzen-planeten Jupiter en Saturnus de komeet een eindje uit haar baan hadden getrokken. Deze vertraging was overigens niet onwelkom, want drie vooraanstaande wiskundigen waren een volle zes maanden bezig om dit geval uit te rekenen. Zij voorspel den dat de komeet op 13 April van het jaar 1759 zich het dichtst bij de zon zou bevinden en de sterrenwachten maakten zich op om met hun kijkers de hemel met de grootste nauwgezet heid af te tasten. Maar het was de amateur Palitzsch, een kleine boer bij Dresden, die de komeet in de Kerst nacht van 1758 het eerst ontdekte. Het gezag van de wetenschap werd echter glorierijk hersteld, toen bleek, dat de komeet op 12 Maart van het volgende jaar de zon het dichtst genaderd was, dus slechts een maand verschil met de voorspelde datum. In 1835 en in 1909 werd de komeet van Halley, zoals zij in den vervolge zou heten, opnieuw waargenomen en toen men haar geschiedenis eens wat nauwkeuriger naging, bleek, dat zij op verschillende merkwaardige data in de menselijke geschiedenis aan de he mel was verschenen. H. Péiillon. rikanen en Canadezen om zich in een oud legeruniform te steken. Met het verdwijnen van de laatste Engelse en Amerikaanse bevrijder verdwenen ook de geïmproviseerde uniformen en beleefde men een pe riode van werkelyke uniformiteit, waar het de uitrusting van de poli tiemannen betrof. Deze gang van zaken strookte echter niet met de autonome gevoelens van de verschei dene gemeenten. TUSSEN ADMIRAAL EN PORTIER Vrijwel gelijktijdig, zonder even wel van elkanders plannen op de hoogte te zijn, begon een aantal ge meenten nieuwe uniformen te ontwer pen voor hun agenten. Kennelijk heb ben de vroede vaderen zich in hun ontwerpwoede geïnspireerd op reeds bestaande uniformen, variërend van een admiraal van de Peruaanse vloot tot de uitrusting van de por tier van het Negresco-hotel in Nice. Boze tongen beweren zelfs, dat er een geheim accoord gesloten is, waarbij de kleinste gemeenten het recht zouden hebben het mooiste pak voor hun politiemannen te kie zen. Het resultaat van deze nieuwe-^, uniform-actie is thans dagelijks te zien in de verschillende gemeenten en bewijst zonder de minste twijfel, dat het de burgemeesters en wethou ders niet aan fantasie ontbreekt. Wanneer men in Brussels straten een man in uniform tegen komt en men twijfelt er aan, of het een in specteur van de tram, een marineof ficier van een vreemde mogendheid, •en piloot van een der grote lucht- ijnen, of een bioscoopportier is, kan nen er vrijwel steeds zeker van zijn net een politieman te doen te heb ben. HOE TE HERKENNEN Een officiële handleiding voor het herkennen van politieagenten bestaat er helaas nog niet, doch ten behoeve van de Nederlanders, die een uitstap je naar Brussel willen maken, kan gezegd worden, dat een politieagent meestal te herkennen is aan de ster ren op zijn kraag. En als het geen sterren zijn, dan is het een nummer of zijn het een paar streepjes in blauw, rood, zwart, zilver of geel en wellicht nog een paar andere kleu ren. Hij is gewapend met een sabel, een gummistok of revolver. Soms met een van de drie, maar meestal met alle drie tegelijk. Zijn hoofddek- Smokkelarij aan Westduitse grens tiert welig. Douane-autoriteiten te Bonn heb ben Vrijdag meegedeeld, dat in de eerste zes maanden van dit jaar 46.391 smokkelaars door de West duitse grenspolitie zijn aangehouden. In dezelfde periode werden goede ren en smokkelvoertuigen ter waarde van meer dan 16 millioen gulden in beslag genomen. Onder meer werden meer dan 10 millioen sigaretten, 130 ton koffie, 5 ton thee, 550.000 pakjes sigaretten papier, 387 personenauto's, 106 vracht auto's, 90 motorrijwielen, 200 fietsen en 17 vaartuigen geconfiskeerd De „Sibajak" wordt gerestaureerd. De „Sibajak", het voormalige mail schip van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, dat in de oorlogsjaren als troe penschip en daarna als evacuatie-, repatrianten- en emigrantenschip dienst deed, wordt op de werf van de Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij verbouwd en gerestaureerd. 53 Nederlanders uit Rusland in Amersfoort. Donderdagmiddag zijn 54 cx-kryg.s- gevangenen uit de Sowjet-Unle in net Boskamp te Amersfoort gearri- 1 veerd. Zij zyn afkomstig: uit een kamp uit Kiew. Naar uit inlichtingen van de teruggekeerden kon worden opgemaakt, is dit waarschijnlijk het laatste grote contingent Nederlan ders. dat uit Rusland is teruggekeerd. Bij de groep bevinden zich enkele mannen, wier gezondheidstoestand te wensen overlaat. Vier ernstige zieken zjjn achtergebleven in een hospitaal te Friedland. Een aantal anderen is uit vrije wil in Duitsland achtergeble ven. Van dc 54 teruggekeerden zulle» 30 mannen direct nadat de nodige formaliteiten zijif' vervuld en nadat zij aan een geneeskundig onderzoek zyn onderworpen, op vrije voeten worden gesteld, waarschijnlijk nog in de loop van het weekeinde. De 24 anderen worden nog vastgehouden voor een speciaal onderzoek. GEVOLG VAN PERSCR1T1EK E.C.A. beëindigt deie vorm van voorlichting. De E.C.A. Marshall-missie heeft besloten haar medewerking aan het radioprogramma ..De Antwoordman" te beëindigen naar aanleiding van de critiek in de Nederlandse pers op deze vorm van voorlichting (zie kant lijn in P.Z.C. van Donderdag). Marshall's antwoordman zal dus uit de ae ther verdwijnen, doeh vermoedelijk zal een ander zijn taak overnemen, want de A.V.R.O. wil niet gaarne dit populaire onderdeel van haar programma laten vervallen. Aan het communiqué van dc E.C. A -missie is ontleend: „De E.C.A. heeft haar medewerking verleend aan het „Antwoordman programma in Nederland. Deze me dewerking was gebaseerd op dc ver wachting. dat dit populaire en onder houdende programma een waardevol le bijdrage zou vormen tot het kwe ken van een beter begrip voor belang rijke kwesties, die betrekking hebben op de gemeenschap van vrije volke ren, waartoe zowel Nederland als de Ver. Staten behoren. Recente uitin gen in de Nederlandse pers hebben echter doen blijken, dat cr bezwaren bestaan tegen de manier, waarop de voorlichting wordt gegeven. Om zelfs de geringste vorm van misverstand over de bedoelingen van de E.C.A. welke organisatie dc Nederlandse De dienstplichtigen van de lichting 1950-11, die in het najaar van J950 als recruten in werkelijke dienst zyn gekomen, worden thans griffend in groot verband. Uit de onderdelen, waarbij zij werden ingedeeld, is de 31ste Re- gimentsgroep samengesteld, welke thans in het Oosten van Noord-Brabant onder wisselende omstandigheden oefent tegen andere onderdelen. Onder dekking van tanks rukken infanteristen op. Jouvet in Den Haag herdacht. Cees Laseur, één der beide direc teuren van de Haagse Comedie, heeft Vrijdagavond in dc Koninklijke Schouwburg in Den Haag, vóór het begin van een voorstelling van „Waar om jok je. chérie?" in een korte rede Louis Jouvet herdacht. Het publick nam hierna een minuut stilte in acht Koningin bezocht Hoenderioo. Vergezeld door haar particuliere secretaresse heeft H.M. Koningin Ju liana Vrijdag een bezoek gebracht aan de stichting Hoenderioo. waar voogdypupillen, regeringspupillen en kinaerreehterpupillen worden ver zorgd. Hoenderioo, herdenkt op 6. 7 en 8 September zyn honderdjarig bestaan. De 50-jarige Poolse consul in Canada. Zygmunt Zicmski, heeft Vrijdag medege deeld, dat hij ontslag heeft genomen en i in Canada zal blijver. STEMMEN UIT DE KERKEN Een raad van Europese kerken? Een maand geleden is in Bad Boll, wcike Duitse badplaats vooral bekend geworden is, omdat zich hier de werkzaamheid van de beide Blamhardts ontplooide, een „lekencongres" gehouden, waar een 200 afgevaardigden uit geheel Europa bijeen zijn geweest, vertegenwoordigende Protestantse. Angli caanse en Grieks-Orthodoxe kerken. Op dit congres is in ons land bijzondere aandacht gevestigd, omdat nie- maud minder dan onze eigen Koningin een boodschap voor die conferentie heeft gezonden, waarin zij, na gewezen te hebben op het menselijk onver mogen de ellende waarin heel de wereld verkeert, op te lossen, o.a. zei dat dc mens alleen maar gerehabiliteerd kan worden door in Gods schepping Zijn schepsel te worden, dat de aarde bewoont en niet vernietigt. „Maar bij alle raadsels en pijn, geeft God ons die éne zekerheid: dat Hij niet alleen ons Probleem is, maar ook onze enige nooduitgang". Bij alle menselijk on vermogen wil zü een beroep doen op de genade Gods. ..Hij kan ons op een hoger peil voeren, vanwaar wij verder en dieper kunnen zien". Wat is dit voor een conferentie ge weest. die zelfs vorstelijke aandacht trok? Hoewel het woord „leek" aan Protestanten nog altijd niet ligt, om dat het tot achtergrond heeft de Roomse tegenstelling: geestelijken-le ken, willen we er dit keer gebruik van maken, omdat we anders terecht moeten komen bij omschrijvingen ais: niet-predikanten: geen-beroepstheolo gen; riiet-kerkelijk vrijgestelden. VERANTWOORDELIJKHEID. Deze „lekenconferentie", die onder leiding stond van onze professor Kraemer ging geheel over de ver antwoordelijkheid van de „Ijeek" in de tegenwoordige situatie. Hoe moe ten we Christen zijn en de verant woordelijkheid, die het Evangelie ons oplegt, dragen in ons beroep; in het gehele maatschappelijke leven: in het politieke leven van deze tijd, te mid den van de vele moeilijkheden en pro blemen die er zijn? Al waren enkele Amerikanen aan wezig, toch was de achtergrond van de besprekingen telkens weer het hui dige verdeelde Europa, dat naar gro tere eenheid zoekt en deze maar niet kan vinden. „Mogen de kerken hier %verkeloos blijven?" En wanneer het gaat om een eenheid van Europa, kan dit alleen zyn een politieke eenheid? Zal deze dan ook niet moeten hebben een geestelijke inhoud? En zijn dan ook niet de „leken", die op verant woordelijke plaatsen staan in het po litieke en maatschappelijke leven van hun volk, mede verantwoordelijk voor de geestelijke inhoud? Is het niet no dig zo werd er in een siot-resolutie aan de voorzitter gevraagd, dat er zo iets komt als een Raad van Europese kerken, die voortdurend bezig is met de vragen die hier liggen? PERSPECTIEVEN. Gij zult gevoelen dat de bijeen komst te Bad Boll er één geweest is met zeer wijde perspectieven. Men heeft zich bezig gehouden met het 45. Maar op een Zaterdagavond kregen zy dan toch eindelijk haar kans. Srjmen Sabbel ging, toen hij het voedsel voor de twee apen had neergezet, even op een tak van de klauterboom zitten en begon een gezellig praatje. Hy zei, dat hij in alle opzichten met zijn nieuwe baantje tevreden was en dat dat heel wat beter was dan hetgeen hij vroeger had gedaan. „Ik ben jarenlang pontjes baas geweest", zei hy, „en dat is voor iemand die niet van een schommelend bestaan houdt, een af. schuwelijke betrekking". Trien en Toos beaamden dat. En terwijl Trien op het onderwerp diep in ging en Sijmen Sabbel allerlei dingen vroeg over het beroep van pontjesbaas, ging Toos heel ver trouwelijk naast Sijmen op de tak zitten. Zy legde voorzichtig haar rechterhand op de sleutelbos en schoof doodvoorzichtig de sleutel van het apenhok van de ring. Dat was niet zo héél gemakkelyk, maar het gelukte toch. Omzichtig schoof zij het ding onder zich en ging er op zitten, vol spanning wachtend op wat er nu zou gebeuren gehele leven in de wereld, zodat het begrijpelijk is dat deze conferentie dc aandacht had van hen, die mede-ver antwoordelijk zijn voor dc regering van hun land. Uit verschillende lan den waren trouwens mensen aanwe zig, die direct bij de regering betrok ken zijn. „De Kerk heeft als gemeen schap van christenen dc roeping op de bres te staan voor de mensheid, die'dreigt ten onder te gaan". Er is tegenwoordig, nu de mens al meer een nummer wordt in de grole massa's, waarmee men alleen re kening houdt, terwijl alleen de gro te leiders mannen van betekenis schijnen te zijn. in alle Kerken een beweging gaande om nadruk te leg gen op de enkele mens, het gewone gemeentelid. In de R.K. kerk kent men het Jekenapostolaat". In de ko mende herfst zal er in Rome een we reld-congres van deze beweging plaats vinden. Men heeft hier opgemerkt dat in de tegenwoordige tijd velen door „geestelijken" niet meer te be reiken zijn en dat de verkondiging van het geloof alleen nog kan ge schieden door mannen en vrouwen, die met hen staan op het zelfde werk; aan dezelfde machine. Deze gedachten zouden voor Pro testanten natuurlijker moeten liggen dan voor Rooms Katholieken, daar Protestanten principieel uitgaan van het priesterschap van aHe gelovigen. Een feit is echter dat ook hier steeds meer is gaan rusten alleen op de schouders van predikanten. VOOR ELKE DAG. In en na de oorlog heeft men in verschillende landen (wc denken in het bijzonder aan Frankrijk en Duits land) zo iets gekend als wat wij heb ben in de beweging van „gemeente opbouw". Het gaat om het wakker maken en wakker worden van de ge wone gemeenteleden. Het Evangelie is niet allereerst een boodschap voor de Zondag, maar voor het leven van el ke dag. In Bad Boll is met de meeste nadruk uitgesproken dat de gewone man allereerst aan het front staat en niet de kerkelijke leidslieden. Met hei Evangelie moet hij daar stand houden als een soldaat van Jezus Christus, met het zwaard des Geestes, hetwelk is Gods Woord. Efezen 6 is geschre ven voor heel de gemeente! Het belangrijke van de samen komst te Bad Boll is nu dat daar in Europees verband, de „leken" het woord hebben genomen. Zij hebben onomwonden gezegd dat het in de Kerk op de „leken" aankomt LEKENERVARING. In het Franse Protestantse week blad „Reforme" (de Franse afvaardi ging is op deze conferentie zeer ac tief geweest) vonden we, van de hand van één van de deelnemers een be schouwing over die bijeenkomst, waarin ook deze zin: „De predikant heeft een Bijbels onderricht ontvan gen, maar hij verkeert dikwijls in een grote moeilijkheid om in te komen in het werkelijke leven, het dagelijkse leven van zijn gemeenteleden. Wij hebben nodig dat voor ons de bijbelse situatie wordt overgezet in de situatie waarin wij leven en dat is hem dik wijls zeer moeilijk. De leken met hun ervaring van het leven in de tegen woordige wereld, kunnen hem daad werkelijk helpen. Nodig is dat leden van de gemeente hem bijstaan bij het maken van de preek". Dit Franse woord geldt ook voor Nederlandse predikanten en gemeen teleden. H. luisteraars alleen maar een informa tief programma wilde aanbieden - uit de weg te ruimen, heeft de E.C. A.-missie besloten, haar medewer king aan het Nederlandse „Ant- woordmun" programma te beëindi gen, wat tevens het einde van dit programma betekent. De E.C.A. verklaart met nadruk, dat dc A.V.R.O,. die het programma in kwestie heeft uitgezonden, niet verantwoordeiyk is voor het besluit tot staking er van. Deze omroepver eniging ls eveneens van mening, dat de serie uitzendingen van grote waar de is geweest. Ook zy betreurt de stopzetting". EEN NIEUWE ANTWOORDMAN Gisteravond deelde de directeur van de A.V.R.O., de heer W. Vogt, desgevraagd mede. dat de uitzending gewoon door zal gaan onder dezelfde naam. tenzy dit als gevolg van be paalde autfcurrechten niet mogelijk zou z|jn. Of het programma door de zelfde persoon als tot dusverre ver zorgd zal worden, is nog niet bekend. Het wereldgebeuren Boycot Sir Hartley Shawcross, dc Britse ministcr van handel, heeft in een rede bij de opening van een ten toonstelling de Amerikanen op zake lijke toon enige harde waarheden ge zegd. Engeland is niet van plan de handel met landen achter het yzeren gordijn zo drastisch te beperken, dat net daarvan zelf groot nadeel onder vindt. De uitvoer van een aantal arti kelen, die van belang zyn voor bewa peningsdoeleinden, is verboden, maat verder wil dc regering in geen geval gaan. Rusland levert hout. graan en mais en Engeland verkoopt rubber en industriële artikelen; stopzetten van deze transacties zou dc Britse- economie ernstig schaden. De uitlatingen van Shawcross lie ten aan duidelijkheid niets te wensen over en waren in de eerste plaats be stemd voor diegenen in de Ver. Sta ten, die aandringen op een volledige economische boycot tegen de Sowjet- Unie. Een dergclyke boycot wordt beschouwd als ccn scherp wapen om druk uit te oefenen op de Russen, een wapen bovendien, dat in alle stilte zyn werk doet. Dc Ver. Staten kunnen zich als machtigste industriële staat ter wereld deze boy cot veroorloven en er wordt ook geen f;eheim van gemaakt dat de bedoe- ing is: „Moskou de economische schroeven aan te draaien". In een opzienbarende „vredes boodschap" van Sjvernik aan Tru man is van Russische zijde protest aangetekend tegen de handelsrestric ties. Gij hebt een vurig pleidooi gele verd voor vrije uitwisseling van ge dachten en mensen tussen de Wester se wereld en het Sowjet-blok, aldus werd Truman toegevoegd, maar on dertussen neemt ge het initiatief tot het versmoren van de uitwisseling van goederen tussen de beide gebie den. Is dat geen tegenstrijdige hou ding Nu kan men erover twisten of het één het gevolg is van het ander of omgekeerd. In elk geval is Washing ton geïrriteerd door de na-oorlogse Russische politiek en oe gebeurtenis sen in Korea en er wordt geredeneerd dat 't dwaas zou zijn 'n potentiële vij and economisch te versterken. Daar bij wordt getracht dc bondgenoten tot hetzelfde standpunt over te halen. In het Amerikaanse Congres is een wetsontwerp in behandeling, (de Battle-bill, genoemd naar de indiener Battle), dat beoogt landen, welke handel drijven met het Russische blok, alle Amerikaanse steun te ont zeggen. De dollarhulp wordt volgens dit ontwerp gebruikt als stok aèhter de deur om onwilligen in het Ameri kaanse gareel te brengen. Tegen deze weinig bondgenootschappelijke opvat ting is in Amexika zelf ook verzet gerezen en vermoedelijk zal straks de soep wel niet zo heet gegeten worden als nu wordt opgediend. Niettemin heeft Londen het reeds nu nodig ge oordeeld te waarschuwen, dat de stok op de Blitse leeuw weinig uit werking zal hebben en aangenomen mag worden, dat de andere Europe se landen op gelijke wijze verzet zul len aantekenen. Om twee redenen is de Battle-bill verwerpelijk. In de eerste plaats is het Amerikaanse denkbeeld, alvast een economische oorlog tegen de Sowjet-Unie voor te ber eiden, in strijd met de herhaalde verklaringen over de zuiver defensieve bedoelingen van de Atlantische blokvorming. Volledi ge economische boycot draagt er nu niet bepaald toe by het gevaar voor een werkelyke oorlog te verminderen. Dat dus de West-Europese lande» weinig geestdriftig zyn, is begrijpe- In de tweede plaats zou de Battle- bill de Europese handel geheel onder controle brengen van Washington, hetgeen een soortgelijke situatie schept als in Oost-Europa, waar Moskou op handelsgebied de lakens uitdeelt. Voor een dergelijke status van satelliet-zyn is West-Europa vooralsnog te onafhankelijk. Een andere factor is trouwens, dat de internationale hande! zich moeilyk laat reglementeren en het winstmo tief sterker is dan alle verboden. Als er geld te verdienen valt zijn wel lek ken te vinden, desnoods clandestien. Is niet dezer dagen onthuld, dat Mao Tse-Toeng materiaal ontvangt via Formosa en ondanks het embargo van de Ver. Naties, geregeld tiental len schepen, meest varend onder Pa namese vlag, rode Chinese havens aandoen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5