Krantencrisis in Engeland JIMMY BROWN, sportheld no. 1 INTERNATIONALE KANAALRACE GEWONNEN DOOR HAMAD I Vereffende schuld I VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LOCALE BLADEN IN NOOD Roofbouw in de bossen veroorzaakte gebrek aan hout Minder papierverbrulk. (Van onze correspondent.) LONDEN Augustus. Eerder en radicaler dan andere landen heeft Engeland drastische maatregelen genomen om z(jn P®™ d°or middel van ingrijpende voorschriften ter besparing van papier, in het leven te hou den. Sinds 1940 werden, voorlopig als oorlogsmaatregel, de grote dag bladen met een omvang van 24, 36 en meer bladzijden, beperkt tot 4 of 6 pagina's, wat na de oorlog verhoogd werd tot 6 k 8 pagina's, al naar gelang van de vroegere omvang, en hun papiercontingent werd streng en onveranderlijk vastgesteld. Tijdelyke verhogingen van dit contingent, waardoor ongeveer een jaar geleden een iets grotere oplage of omvang mogelijk werd, moesten inmiddels weer Ingetrokken worden, zodat de toestand op het ogenblik weer bijna net eender is als in de oorlog. De Engelse pers heeft zich aan de- J ze moeilijkheden zeer goed aangepast door gebruik te maken van kleinere, duidelijk leesbare lettertekens, door kleiner koppen en opschriften, con- tingentering van de advertenties en verhoging van de advertentieprijzen, In sommige gevallen tot het tienvou dige. Deze advertenties verschijnen bijna altijd in de tekst en beslaan nog maar een klein gedeelte van de vroe gere omvang. LIQUIDATIE VAN LOCALE BLADEN. Dit geldt alleen voor de „nationa le", d.w.z. de grote bladen, die met een oplage tot 4 millioen op twee, drie of vier plaatsen tegelijk gedrukt en in het hele land gelijktijdig verspreid worden. Een paar grote provinciale bladen, eveneens met elkaar of met Louden door alle middelen der tech niek verbonden, hebben zich nog kun nen handhaven. Maar de kleinere, vroeger lucratieve locale bladen, die een belangrijke rol spelen in het plaatselijke of regionale leven, kon den dit voorbeeld niet volgen: een vermindering tot op een vijfde of een tiende van hun vooroorlogse omvang zou ze tot het formaat van een brief gereduceerd hebben. Voor deze bla den is dus de papierprijs en de stij ging van alle verdere kosten van nog groter belang dan voor de grote dag bladen in Londen. DE PRIJS De prijs van een ton krantenpapier is dezer dagen gestegen tot rond 65 pond, ongeveer 690 gulden meer dan vijf maal ze hoog als voor de oorlog en deze tste stijging heeft een groot aai..o.. plaatselijke bladen de nekslag gegeven. In het afgelopen jaar moesten meer dan een dozijn van deze bladen sommige met een 150 jaar oude traditie de strijd opge ven; bovendien zijn er nog ongeveer een dozijn verdwenen door samen smelting met andere in een naburige of dezelfde plaats verschijnende bla den of door aansluiting aan een com binatie van zuiver commercieel ge leide bladen, waardoor ze 'hun eigen plaatselijk karakter moesten opge ven. Deze ondergang van de locale en regionale pers is nog niet afgelopen; pogingen om de verliezen te compen seren door verhoging van de abonne- ments- en advertentietarieven leiden noodzakelijkerwijze tot een verminde ring van abonné's en adverteerders en bij iedere verdere stijging van prij zen en lonen vallen er nieuwe slacht offers onder deze bladen. De voortdurende stijging van de papierprjjzen bedreigt de dagbladen van alle landen, in de eerste plaats van landen met betrekkelijk zachte valuta. De oorzaak hiervan is gedeeltelijk te zoeken in het steeds grotere volume van de Amerikaanse bladen, gedeeltelijk in het ver dwijnen van de wouden in de Ver. Staten, Canada, enz. De gevolgen hiervan voor Enge land worden in het onderstaan de artikel behandeld, waarin tevens een suggestie wordt ge daan om deze crisis te vermin deren. OOK TIJDSCHRIFTEN VERDWIJNEN. Hoewel voor week- en maandbladen de kwestie van de papierprijs in ver houding tot de verdere kosten af beeldingen, redactiekosten, kleuren druk enz. niet zo'n uiterst belang rijke rol speelt als voor kranten, wor den deze toch ook zwaar getroffen door de duurte en de beperking van hun oplage. Afgezien van een groot aantal kleinere of op een speciaal ge bied verschijnende organen zijn sinds ongeveer een jaar verschillende oude, wereldbekende bladen opgeheven, zo als het „Strand Magazine", waarin bijvoorbeeld Conan Doyle's „Sherlock Holmes"-verhalen hun eerste triom fen vierden en dat nog een oplage had van meer dan 100.000, de „Lea der", een geïllustreerd weekblad en kort geleden het sinds 90 jaar ver schijnende radicaal-liberale weekblad „Public Opinion". In deze drie geval len ontbrak het zeer zeker niet aan de nodige middelen, want achter ieder dezer organen stonden bloeien de ondernemingen met millioenen ka pitaal. Ze werden dan ook blijkbaar opgeheven, omdat men geen kans zag voorlopig ook maar de kosten te dek ken. ROOFBOUW. De Labour-regering wordt dikwijls verweten, dat deze door de opzegging van langdurige papiercontracten met Canada waartoe de pers In 1949 tijdens de dollar-paniek ondanks hef tige protesten gedwongen werd deze crisis veroorzaakt heeft. Maar de roofbouw, die sinds tientallen i; ren overal in de natuurlijke wouden bedreven wordt en de papierverkwis ting. vooral in Amerika, zouden ook zonder dergelijke verkeerde maatre gelen na verloop van tijd hun uitwer king niet hebben gemist en hierin kan op de duur slechts verandering gebracht worden door internationale overeenkomsten, waarbij het papier- verbruik streng gecontingenteerd wordt, bijvoorbeeld volgens Engels voorbeeld. (Nadruk verboden) Half millioen schade bij branden in Ooypolder Boerenbevolking is radeloos Een brand, die Woensdagnacht te Ubbergen woedde in een hooiberg met 250.000 kg. hooi heeft de schade, die sinds Zondag door branden in de Ooypolder is aangericht op meer dan i een half millioen gulden gebracht en nog steeds staan ae autoriteiten voor een raadsel over de vraag wie dit vuur telkens aansteekt. Want ook deze brand moet waarschijnlijk weer toegeschreven worden aan brand stichting. De boerenbevolking is radeloos; men waakt nu dag en nacht op de hoeven. De rijkspolitie zoekt nog steeds naar de dader(s), maar men heeft geen enkele aanwijzing. Vrij al gemeen wordt aangenomen dat de dader niet onder de boeren zit. Donderdagavond om 21.18 uur werd de Nijmeegse brandweer opnieuw ge alarmeerd voor een brand in de ge meente Ubbergen-Beek. Het berichte luidde: hooiberg in brand in Leuth. De brandweercorpsen van Nijmegen en Ubbergen gingen direct aan het blussingswerk De wachten van de boeren en de politie zijn op het ogen blik in volle actie om een spoor van een eventuele brandstichter te ont dekken. De foto toont de televisie-zender te Bussum, in een vroeger kerkje, dat 125 Jaar geleden werd gebouwd en sinds lang voor andere doeleinden werd gebruikt dan voor kerkdiensten. We zien In deze door PhilipsN.S.F. inge richte ultra-moderne proefstudlo, hoe de regisseur In het midden door een schuin geplaatst dubbel raam in de studio, waar de eigenlijke uitvoering geschiedt, kan kijken. Zowel door gebaren als door een microfoon kan hU zijn aanwijzingen geven. Aan zijn linkerzijde zit de technicus, die het beeld regelt en zo nodig de camera's omschakelt, terwijl rechts van hem de ge luidstechnicus zyn belangrijk werk doet. Het beeld, dat door de camera's wordt opgenomen, kan hjj controleren op ontvangers, welke boven het raam van de studio zij" aangebracht. De directie van het vogelpark „Avi fauna" te Alphen aan de Rijn heeft Woensdagmiddag de millioenste bezoeker begroet. v door Barbara Cartland 29 VAN KAAP GRIS NEZ NAAR DOVER Negentien deelnemers geslaagd. De tweede Internationale Kanaalrace, uitgeschreven door het Londenee dagblad „Daily Mail". Is weer achter de rug. Twintig zwemmers en zwem sters waren gistermorgen om één minuut voor half acht by Kaap Gris Ne* te water gegaan en ongeveer een halve dag later bereikten achttien de overkant, te weten vier uit Engeland, drie uit Egypte, twee uit Frank rijk, twee uit Argentinië en Zweden en één uit Canada, Griekenland, Ne derland, Peru en Denemarken. Het is een spannende race geworden In het water, waarvan de gemiddelde temperatuur 16 graden bedroeg, en waarin duidelyk de superioriteit van de Egyptenaren tot uiting kwam. Het was dan ook de Egyptenaar Hamad, die de race won in een tijd van 12 uur 12 min., gevolgd door de Fransman Le Morvan, die er één minuut langer over deed. Ook onze landgenoot Van Hemsbergen heeft uitstekend gezwommen. 65. Met de ontwikkeling van de foto grafie is het eigenlijk een beetje vreemdsoortig gegaan. Zoals men weet, gaat het principe van de camera obsenra (of het fototoestel zonder lens) hiervan uit, dat in een afgesloten kastje door een klein gaatje een beeld, op de tegenoverlig gende wand wordt geworpen. Dit beeld staat, net als in het moderne fototoestel, ondersteboven. Welnu, het beginsel hiervan schijnt reeds bekend te zijn geweest aan Eu- clides, de Griekse wiskundige, die in de derde eeuw vóór Chr. leefde. Aan zijn ontdekking werd echter weinig aandacht geschonken. Er wordt hier over in de Europese wereld dan niets meer vernomen, tot. Leonardo da Vind het apparaat in 1500 in een van zijn werken vermeldt. Vóórdien schijnt het evenwel reeds omstreeks het jaar 1000 bekend te zijn geweest aan de Arabische geleerde Ibn al Haytam. ,fNou, ja", zal de laatdunkende lezer opmerken, een doosje met een gaatje heeft eigenlijk nog weinig met ons te genwoordige kiektoestel uitstaande": Hieraan heeft Johan Danielo Barbaro zeker ook gedacht, want in 1568 rustte hij de camera met een lensje uit en Giambattista della Porta verbeterde hieraan nog het een en ander en be schreef het in 1589 in zijn boek ,JWa- gia Naturalis". Desondanks bleef het gehele terrein der fotografie onont gonnen en kan eerst drie eeuwen la ter van een verdere ontwikkeling worden gesproken, toen in 1839 de uit vinding van Daguerre en Niépce door de Franse regering werd aangekocht en als „een geschenk voor de gehele wereld" ter beschikking werd gesteld. Natuurlijk kan men nog tegenwer pen, dat de ontwikkeling van de camera obscura al die eeuwen werd tegengehouden door het feit dat men niet over de chemische middelen be schikte om de resultaten vast te leg gen en vast te houden. Slechts gedeel telijk gaat dit argument op, want de verschijnselen van lichtgevoeligheid, zoals bijv. het bleken van bepaalde kleurstoffen in het zonlicht, zijn ze ker al een twintigtal eeuwen bekend. Neen, we moeten volhouden, dat het met de ontwikkeling van de camera een beetje nonchalant is toegegaan l H. Pétillon. „Kom, kom schatje, je bent moe en waarom zou je om zulke dingen zorgen in je lieve hoofdje halen? Torqo en ik zullen over je waken. Ga nu by het vuur zitten en doe je Tehoenen uit. Geef me ook je muts •n je handschoenen". „Om acht uur is het diner", zei ludora. „Er zullen zowat dertig gas- m zyn". „Dertig riep Serena uit. „Ja", knikte Eudora. „De bediende artelde me, dat het elke avond 't elfde is. Er komen altijd heel wat nensen dineren en anderen verschij nen later verder wordt er zowat de hele haeht tot de vroege morgen ge speeld". rtGespeeld? Hier Op Mandrake?" „Ja. de bediende zegt, dat de mar kiezin aan weinig anders denkt. Ze leeft ervoor", beweert hij. „Wat vreemd „Er wordt van alles en nog wat gespeeld", ging Eudora voort. „En dikwijls dansen ze ook". Serena zuchtte. „Ik zal hier helemaal niet op mijn plaats zijn, want je weet, Eudora, hoe ik het land heb aan dat spelen. Ik heb geen geld ervoor". „En dat is, als u 't mij vraagt, maar goed ook", zei Eudora bits, „want elke avond en nacht gaan gro te bedragen van de ene hand in de andere over. De bediende vertelde me, dat de hertogin van Dover on langs zesduizend pond verlooi'. Een van de gasten ik weet zijn naam niet meer zette, toen hij al het andere kwijt was, zijn koets en paar den in en als een andere gast geen medelijden met hem had gehad, zou hij naar huis hebben moeten lopen". „Lieve help riep Serena uit. „Gelukkig maar, dat wij niets te ver liezen hebben,-Eudora". „Dit is geen geschikte plaats voor u", antwoordde Eudora onheilspel lend. Uit vrees, dat Eudora weer zou beginnen over haar voorgevoelens, trachtte Serena van onderwerp te veranderen. „Waar komt die deur op uit vroeg ze, op een kleine eikenhouten deur aan de andere kant van de ka mer wijzend. „Ze zeiden, dat we het wel als rom melkamer konden gebruiken", ant woordde Eudora. ,,'t Is een wat vreemd torenkamertje". Toen ze de deur had geopend, zag Serena een bijna cirkelvormig ver trek met kleine, puntig toelopende ramen. „Wat eigenaardig riep ze uit, maar meteen liep ze de kamer door en keek door een van de venstertjes naar buiten. De duisternis was ingetreden, maar boven het zee-oppervlak hing een zwak-phosphorescerende glans en aan de hemel schitterden de ster ren. In de diepte zag Serena de con touren van ommuurde tuinen, die plotseling eindigden ter plaatse waar de klippen in zee uitliepen. „Een mooi gezicht", fluisterde Se rena. maar het leek wel dat ze meer uit behoefte om zichzelf te overtui gen, dan uit échte overtuiging sprak. „Komt u weer bij het vuur", zei Eudora. „Anders vat u nog kou". Serena sloot de deur van het toren kamertje achter zich. „Dit gedeelte van het huis moet tot het oude kasteel hebben behoord", merkte zij op. ,,'t Is hier erg rustig en ik hoop alleen, dat er niet te veel geesten zyn". „Voor de geesten ben ik niet bang", verzekerde Eudora met nadruk. Eensklaps hief Torqo zyn kop op en gromde diep in zyn keel. „Wat is er, Torqo?" vroeg Serena en voelde toen de nekharen van de hond langzaam omhoog gaan. Wéér gromde hij. „Er komt iemand", meende Eu dora. Op dit ogenblik hoorden zij stap pen naderen in de gang en even la ter werd er hard op de deur geklopt. Eudora ging er heen, maar voor zij de deur bereikt had, werd deze wyd open geworpen en stond de markie zin op de drempel. In de kleine lage kamer scheen ze nog forser dan in ae grote salon; haar schitterende juwe len. haar laag uitgesneden, nauwslui tend costuum deden haar een vreem de, fantastische verschyning uit een andere wereld lyken. (Wordt vervolgd.) De twintig concurrenten, onder wie 13 mannen en 7 vrouwen, waren van het hoofd tot de voeten ingesmeerd met een speciaal soort vet. Zestig kleine volgboten volgden hen trjdens de overtocht. Aan boord bevonden zich tydopnemers, scheidsrechters, radio-experts, doktoren en een groot aantal verslaggevers, filmoperateurs en radio-reporters. De Daily Mal] had een totaal be drag van 70.000 aan prijzen be schikbaar gesteld, waarvan de eerst- aankomende man en vrouw ieder 10.000 kregen, en daarnaast de Festival of Britaln-beker. De tweede aankomende man en vrouw kregen ieder 5000 en alle andere zwem mers en zwemsters die de overtocht volbrachten, ieder 2500. Soldaat dodelijk getroffen bij legeroefening Mars. Over het ongeval bij de oefening ,.Mars" vernemen wij van onze ver slaggever nog het volgende: By een kleine schermutseling tij dens de legeroefening ..Mars" is Woensdagmiddag de soldaat G. J. Kieboum getroffen door een op zeer korte afstand afgeschoten losse pa troon. Het ongeluk bracht ernstige verslagenheid teweeg. Van de zijde van de commandant strijdkrachten te velde was een bevel uitgegaan, dat er met losse patronen niet op min der dan een afstand van 40 meter van het doel mocht worden gescho ten. In het vuur van het gevecht heeft echter een van de soldaten zich hieraan niet gehouden.. Record tarwe-oogst in Canada. Canada zal dit jaar volgens het bureau voor de statistiek een record tarwe-oogst van 581.678.000 bushels produceren. Deze raming ligt onge veer 120 millioen bushels hoger dan die van vorig jaar. welke 461.664.000 bushels bedroeg en ongeveer 15 mil lioen bushels hoger dan de vorige re- cordoogst van 566 millioen bushels In 1928. De meeste zwemmers en zwemsters gebruikten een stevig ontbijt voor zy startten. De weersomstan digheden waren gunstig: een wolken loze hemel en een byna gladde zee. Het vertrek verliep niet zonder in cidenten. Het jacht „Ginasal", dat de 60 volgboten leidde, kreeg moeilijk heden by het lichten van het anker en kwam In aanvaring met een mo torboot, die dientengevolge zonk. De twee opvarenden konden door een sloep w-orden gered. HET VERLOOT Om half tien gistermorgen lag de Egyptenaar Abd el Rehim op de eerste plaats met de Fransman Le Morvan op de tweede. De 25-jarige Canadese Winnie Roach en de Engel se Eileen Fenton waren de voorsten by de dames. Na vier en een half uur zwemmen, om twaalf uur in de middag, was Le Morvan de Egypte naar gepasseerd. Winnie Roach lag toen by de dames nog steeds vooraan. Na vyf en een half uur zwemmen echter viel Le Morvan terug naar de vierde plaats. De drie Egyptenaren Hamad. Rehim en Araby lagen toen op kop. Brenda Fisher (Engeland) was inmiddels miss Roach voorbtj- Sezwommen en leidde by de dames. p dit moment waren de Nederlan der Van Hemsbergen en de Zweedse Bauer ongeveer 8 myl van de Franse kust verwijderd. DE LEIDER Zeven uur na de start lag de Egyp tenaar Hamad aan de kop, die hg niet meer af zou staan. Hy was toen minder dan 9 km van de Engelse kust verwijderd. Nog geen enkele deelnemer had op dit tijdstip opgege ven. Om half één werden allen van voedsel voorzien, met uitzondering van de Argentijn Abertondo, die be weerde niet hongerig te zyn. Jenny James uit Wales was op dit moment het best geplaatst bij de da mes. Des middags vier uur was Hamad nog slechts 6 km verwijderd van Dover. Driehonderd meter achter hem zwom zijn landgenoot Rehim, op Het wereldgebeuren De zaak Oatis Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft deze week een re solutie aangenomen over de zaak Outis. die nc nrotestcaxnpagnc tegen Tsjecho-Slowaktje een scherper wen ding heeft gegeven. De 37-Jarigc illlam N. Oatw. correspondent van het persbureau Associated Press in Praag werd in de lente van dit Jaar gearresteerd en op 10 Juli tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens spionnage. Hoewel over zijn lot niet veel bekend is. mag aangeno men worden, dat hy volgens de g*-- bruikciyke methoden door de Tsje chische staatspolitie is „verhoord" en hem in een warnet van feiten en vei - zinsels een bekentenis in afgedwon gen, die de veroordeling een schijn van recht moet geven. Tijdens het proces werd duidelyk, dat de autori teiten ln Praag er een bijzondere op vatting van spionr.age op na houden Blijkbaar wordt ook net gewone Jour nalistieke werk, waartoe behoort het verzamelen en verifiëren van feiten en gegevens ais zodanig beschouwd O&tu deed niets anders dan wat als correspondent zijn taak was, het ver zenden van telegrammen en artike len over toestanden en gebeurtenis- sen in Tsjecho-Slowakye. jüi dc Oost- Kurope.se staten echter wordt onaf- hankeiyke berichtgeving niet geduld. Wie het regiem niet bewierookt haalt zich de ongenade op de hals van d- autoriteiten cn ziet zich zyn werk bemoeilykt tot onmogelijk gemaakt. Telefoongesprekken worden afgeluis terd, gangen nagegaan en telegram men vertraagd of gecensureerd. De voorganger van OatJs verhaalde on langs hoc hy by het eenvoudigste journalistieke werk op een ziekelyk wantrouwen stuitte. Een Belgisch blad had hem opdracht gegeven een geïllustreerde reportage te maken over de Tsjechische speelgoedindus- trie. Het bleek niet mogelyk hierover cijfer» en foto's te krijgen. De fa- briekadirectie.s Heten brieven onbe antwoord cn dc officiële instanties deden alsof het hier onduldbare eco nomische .spionnage betrof. Deze vij andige houding tegenover elke vorm van persvryheid maakte ook de taak van Oatis zeer delicaat. Zyn moed om desondanks op zyn buitenpost in Praag in overeenstemming met de Westerse opvattingen hierover copie te blijven leveren heeft hy met een veroordeling moeten bekopen. Het spreekt vanzelf, dat over deze zaak in dc Ver. Staten een storm van verontwaardiging is opgestoken. Te recht eisen de collega's van Oatis. dat de Amerikaanse regering voor hem op de bres zal springen. Indien de Tsjecho-Slowaakse regering hot ver blijf van Oatis niet langer gewenst achtte, had hg met opgaaf van rede nen uit het land gewezen kunnen worden. Een optreden als nu is ge schied is een belediging voor de vrije journalistiek en een precedent, dat alle Westerse correspondenten ach ter het IJzeren Gordp in gevaar brengt. Meer nog dan in de zaak Vo- geler zijn belangrijke principes in het geding. Hei Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft zich met op één na algemene stemmen geheel achter de ze opvatting geplaatst. In de desbe treffende resolutie wordt de arresta tie en veroordeling van Oatis eer ..brute schending van het Handvest der Ver. Naties genoemd en „diepe verontwaardiging" uitgedrukt. De Amerikaanse regering wordt in over weging gegeven alle handelsbetrek kingen met Tsjecho-Slowakye te ver breken tot Oatis zal zjjn vrygelaten Enkele afgevaardigden hadden nog scherper represaillemaatregelen ge vraagd, o.a. het binnen 90 dagen af breken van de diplomatieke betrek kingen. Washington kan de resolutie niet naast zich neerleggen en is dat trouwens ook niet vsn plan. Op 31 Juli werd reeds aangekondigd, dat ten opzichte van Tsjecho-Slowakye alle tariefconcessies worden inge trokken en verdere maatregelen zul len wel niet lang op zich laten wach ten. Hoe betreurenswaardig het ook is, dat de spanning er door toeneemt, de handschoen is in dit geval door Praag geworpen. 44. Met een raffinement dat twee volleerde cour tisanes haar niet verbeterd zouden hebben, bleven Toos en Trien de nieuwe oppasser Inspinnen. Zy behandelden hem als ware hij meneer de directeur zelf. Hg moest het ene complimentje na het an dere aanhoren en op de duur bleek Sgmen Sabbel daar tóch gevoelig voor. Hy had in zyn leven van sappelen en zwoegen nooit veel lof gekregen en nu er twee wezens waren al waren het dan ook maar apen die hem met de grootst mogelijke onderscheiding behandelden, deed hem dat toch echt goed. Zijn eigen vrouw noemde hem meestal lummel of sufferd en nu hg voor en na met „lieve mijnheer Sabbel" werd aangesproken, raakte hij daar tegen wil en dank van in zyn humeur. Hij vond die twee chimpansees echte aardige dieren voor wie hy op zyn beurt óók wat over had. Hy bracht voor hen allerlei lekkere hapjes mee, die hy hen stilletjes toestopte. Trien en Toos waren daar heel bly mee. maar in alle opzichten tevre den toch weer niet, want het was haar om de sleutel begonnen en niet om in de suikerpot ge doopte bananen, hoe heerlyk zy die zich ook lieten smaken. 500 yards gevolgd door Araby. De stevig gebouwde Le Morvan zwom echter in de laatste fase van de wedstryd zo goed. dat hij een uit stekende kans kreeg de leidende Egyptenaar Hamad te kloppen. Hij kwam echter een kleine 50 meter té kort en precies één minuut, nadat de Egyptenaar by Shakespeare Cliff, even buiten Dover, aan lari<I was ge gaan, bereikte Le Morvan de kust by St. Margarets Bay. By de dames werd eerste het En gelse zwemstertje Brenda Fisher. Haar tyd bedroeg 12 uur 43 min., een nieuw damesrecord. Het oude stond met 13 uur 23 min. op naam van de Amerikaanse Florence Chad- wick (9 Aug. 1950). DE XAKOMERS Als vierde zette de 21-jarige En gelsman Godfrey Chapman, de jong ste van alle deelnemers, voet aan wal. Zyn tyd was 12 uur 56 minuten. Ook Winnie Roach, de 25 jarige Canadese moeder van drie kinderen. Lars Bertil Warle Zweden i. Jan van Hemsbergen (Nederland), Mo- rand (Fr.). Sally Bauer (Zweden) Enriqueta DuarL? (Arg.i en Carpio (Peru) hebben de overtocht vol bracht. De Britse zwemster Eileen Fenton daarentegen, die verleden jaar de race bij de dames won. moest opgeven. Een ambulance-auto wachtte haar te Dover op. Ook de Fransman Louis Bombard uit Bou logne moest onderweg opgever: De Fransman Le Morvan zeide na aankomst, dat de tocht verschrikke lijk was geweest en dat hy bij een volgende gelegenheid niet meer van de partij zou zyn. Volgens een niet-offïciële lyst is de volgorde: I. Mareeh Hassan Hamad (Eg.); 2. Le Morvan fFr.): 3. Has san abd el Rehim (Eg.); 4. Brenda Fisher (G. B.); 5. Safed el Araby fEg.); 6. Chapman (G.B.); 7. Win- nie Roach (Can.); 8. Warle (Zwe den); 9. Enriqueta Duarte (Arg.); 10. Carpio (Peru); 11. Morand (Fr.): Later werd bekend gemaakt, dat ook de 55-jar. Schot Barn ie de tocht volbracht heeft. Barnie is dc eerste die twee maal in een seizoen over het Kanaal gezwommen is. Op 29 Juli jl. zwom hg in 19 uur 2 minuten van Engeland naar Frankrijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5