PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Perzen nog niet tevreden met Britse voorstellen Padvinders houden markt in Middelburg oe BILT Londennu seen concessies meer Kantlijn Commissie voorgesteld voor demarcatielijn. ENGELAND ZAL HANDEL MET 00ST-EUR0PA NIET STAKEN Sneeuwbrug zakte m JONGE COMMUNISTEN SLAAGS MET WESTBERLIJNSE POLITIE 194e Jaargang - No. 192 Dagbtaa uitgave van de Onna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer AdJ W de Pagter Hootdred G Balilntljn Pi verv.: W. Leertouwer en U A BosshardL ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per week t 155 p lew fr p p. f 450 per lew Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VUSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 16 Aug. '51 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct per mm Minimum p advertentie t 3.— lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenues (max 8 regels i van 1—5 regel» t L— Iedere regel meer 20 cent -Brieven of adre» Bureau van dit Blad' 23 cent meer. Giro ru 359300 P.Z.C. Middelburg Bur VUsslngen Walstr 58—60. tel 2353 4 UJnen (b.g.g 2861 of 2160» MTjurg Londenae Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goea L. Vorstatr 63. tel 2473 (b.g.g. 2228); Ooatburg Pr MaurllsaU 13. tel. 102; Terneuien Brouweryatx 2; Zlerlkxee N Bogerdatr C 160. teL 86 AANVAARD OF VERWORPEN? Er heerst enige verwarring over het verloop van de olie-besprekingen in Londen. Dr. Hoessein Fatemi, adviseur van Mossadeq deelde Woensdagmorgen mee, dat de Perzische premier de Britse voorstellen had afgewezen. Dit werd later door de Britse minister Stokes met idem tegengesproken. „Niets is verworpen en niets is aanvaard" zei hy". Stokes was enigszins ontsticht, dat Fatemi tegen de afspraak tot ge heimhouding in mededelingen had ge daan over de inhoud van ae voorstel len. Volgens Stokes gaat de Britse re gering accoord met de nationalisatie. Alle activia in Perzië van de Anglo Iranian worden aan de nieuwe Nati onale Perzische Oliemaatschappy overgedragen. De winsten van deze maatschappy komen geheel ten goe de aan de Perzische regering. Perzië moet daarentegen echter een contract met Engeland voor de ver koop van zoveel mogelijk olie gedu rende een zo lang mogelijke tijd. Voorgesteld wordt 25 jaar. De Britse regering wil verder in vloed behouden in het beheer van de olievelden en de raffinaderij te Aba- dan, en in de distributie van de Per zische olie over de wereld. Daarom wordt voorgesteld een nieuwe organisatie op te richten met enkele Perzen in de directie. Deze organisatie zal zich belasten met de verkoop van de olie en met techni sche bijstand. De Britse staf in Abadan zal alleen blijven, indien de leiding der olievel den en raffinaderij bekwaam te ach ten is. VERRASSING. De berichten, dat de Britse voor steilen in Perzische kringen critiek hebben ontmoet en misschien ronduit zijn verworpen, hebben enige verras sing in. Londen gewekt. Men be schouwt de voorstellen als een „edel moedige stap om aan de Perzische eisen tegemoet te komen". De Britse voorstellen gaan in feite zo ver, dat, als zy door de Perzen worden aanvaard, de Labour-regering ernstige critiek zal krygen in het parlement en in de Engelse pers, al dus Reuter. Het zou moeilijk zijn ver dere concessies te doen. Radio en televisie. Beide onder werpen, die al heel wat pennen in beweging hebben gebracht en waarover ongetwijfeld de laatste woorden nog lang niet zyn geschre ven. Het spreekt haast vanzelf, dat het de laatste tijd vooral de televisie is, die op allerlei niveau druk wordt besproken. De organisatie en voor al de financiering van deze jong ste vorm van draadloze massa-com municatie vormen problemen, waar aan zoveel moeilijkheden verbonden zyn, dat men zich angstig begint af te vragen of in Nederland wel ooit een bereikbare oplossing gevonden zal worden. Wij komen met de tele visie toch al ver achteraan bij tal van andere landen, maar het zou toch wel zeer te betreuren zijn, wanneer we met de televisie het de eerste ja ren niet verder zouden kunnen bren gen dan de experimentele uitzendin gen, die nu eerstdaags zullen begin nen. Er is natuurlijk een weg om de middelen te verschaffen, die voor een f oed televisie-programma onontbeer- ijk zijn, maar dit is nu eenmaal een weg, welke men in ons land, met de radio althans, nog steeds angstval lig heeft gemeden. Wij bedoelen die van de zakelijke uitzendingen re clame dus, om het kind maar rond uit bij de naam te noemen zoals deze in tal van landen reeds sinds jaar en dag voorkomen. De Ver. Sta ten en Luxemburg zyn er de meest bekende voorbeelden van. Dit is ech ter een zeer gevaarlijke weg. Men geeft ontegenzeggelyk door het aan trekken van zakelyke belangen een belangrijk deel van zyn onafhanke lijkheid prijs. Of althans de niet-za- kelijke uitzendingen dan nog onder alle omstandigheden vrij en objectief gehouden zouden kunnen worden, is een vraag, waarop het positieve ant woord heus niet zonder enig voorbe houd kan worden gegeven. Voor hands lykt het ons zaak de ideeën, welke hier en daar in deze richting worden gelanceerd, toch tenminste met de grootst mogelijke voorzichtig heid op haar consequenties te onder zoeken. Er zitten in elk geval adder tjes onder het gras! Hiervoor schreven wij, dat men bij de radio tot dusver de betaalde reclame angstvallig heeft ge meden. De radio moest onafhankelyk blyven, vrij van zakelyke invloeden in elk geval, en men meende op deze wijze er zeker van te zijn het luiste rende publiek een eerlijk en objectief programma voor te zetten, voor elke omroeprichting natuurlyk alleen maar gekruid met het aroma van haar eigen godsdienstige of maat schappelijke overtuiging. Toch schynt ook hier reeds een on zuiver element te zijn binnengedron gen. De Volkskrant onthulde althans dezer dagen, dat de bekende radioru briek van de Antwoordman van de A.V.R.O. eigenlijk een uitzending is van een Amerikaanse voorlichtings dienst en, tussen allerlei neutrale" vragen en antwoorden door, propa ganda maakt voor de Amerikaanse hulpverlening aan Europa. Natuur lijk hebben wij niets tegen deze Ame rikaanse hulp wij zijn er zelfs dankbaar voor en zelfs niet te gen een beetje propaganda daarvoor. Maar wanneer deze propaganda ano niem wordt gebracht onder de dek mantel van een onafhankelijke om roep nog wel, dan is men toch op een weg, die principieel even gevaarlijk en verkeerd is als die van de zakelij ke omroep in woord of beeld. De verontschuldiging van de zijde van de betreffende omroepvereniging, dat zy ten allen tyde het recht heeft al datgene te schrappen, wat naar haar oordeel over de schreef zou gaan, is slechts een mager excuus, dat niet bij machte is ons principieel bezwaar tegen deze gecamoufleerde propa ganda weg te nemen. Ad. int. Hittegolf in Texas. De bevolking van de Amerikaanse staat Texas heeft al veertien dagen te lijden van een hittegolf, die tot dusvei 30 slachtoffers heeft gekost. Ook gisteren heerste een bijna ondra gelijke warmte. Gedurende het weekeinde hebben onweersbuien hier en daar tijdelijk wat opluchting gebracht, maar Dinsdag steeg de temperatuur weer snel, op sommige plaatsen boven de 41 graden Celsius. Geraamd wordt, dat de katoen- oogst 35 tot 50 procent beneden nor maal is. Peking-China verwerpt ontwerp-verdrag Japan. De minister van Buitenlandse Za ken van communistisch China heeft het voorgestelde Japanse vredesver drag, dat ln September in San Fran cisco getekend zal worden, als „fun damenteel onaanvaardbaar" verwor pen. Inmiddels is van Amerikaanse zy- de het ontwerp herzien om tegemoet te komen aan de wensen van de bond genoten. De herziening betreft ech ter slechts een paar ondergeschikte punten, waardoor in wezen weinig veranderd is. De voornaamste wyzi- ging houdt in, dat de Japanse sou- vereiniteit uitdrukkeiyk wordt er kend. Poging om te Kaesong uit de impasse te geraken. In een poging om het volkomen vastlopen van de besprekingen over een wapenstilstand in Korea te voor komen, heeft de leider van de gealli eerde delegatie Woensdag in Kaesong aan de Noordelijken voorgesteld een sub-commissie te benoemen, die zich zal bezighouden met de kwestie van een demarcatielijn. Deze commissie zou volgens het geallieerde voorstel moeten bestaan uit één lid van iedere delegatie, terwyi voorts een beperkt aantal adviseurs aan deze leden zou den worden toegevoegd. De Noordelijken vroegen het ver zoek tot het instellen van de sub commissie, schriftelijk in te dienen. Daarna werd de bijeenkomst, de 25ste verdaagd tot Donderdag. Woensdag is in een uitzending van radio Peking verklaard, dat de Ame rikaanse voorstellen voor een demar- catielyn „geen wapenstilstands-, doch overgave-voorstellen" waren. Volgens de radio heeft generaal Nam II Dinsdag verklaard: „wy wil len vrede, doch wy znn niet gekomen om ons over te geven Het eerste contingent van dertienhonderd man Amerikaanse troepen is op weg naar Oostenrijk, in I.ivorno (Italië) aangekomen per transport schip „Gen. R. E. Cailan". Livorno is een nieuwe Amerikaanse basis. Twaalfhonderd man gaan direct door naar Oostcnryk. de overige honderd biyven ln Livorno voor het inrichten en onderhouden van de voorzienings basis, Als protest tegen de aankomst van de Amerikaanse troepen organi seerden de communisten in het havengebied van Livorno een staking, doch er werden geen incidenten gemeld. AL WIL WASHINGTON HET OOK. Van belang voor de Britse economie. Engeland zal de V.S. deze week laten weten, dat het niet al zyn handel met de landen van achter liet ijzeren gordijn kan opgeven, omdat Engeland uit die landen goederen betrekt, die vitaal voor de Engelse economie zyn. In Engeland heerst de mening dat de Britse exportpolitiek niet volledig de Amerikaanse gedragslyn kan vol- fen, omdat de V.S. veel minder ,af- ankelijk van overzeese handel zyn. Als de „Battle bill" zou worden toe gepast, het Amerikaanse wetsont werp dat beoogt naties die handel dryven met het Russische blok alle Amerikaanse militaire, financiële en economische steun te ontzeggen, zou dit volgens Britse opvattingen bete kenen dat de Westeuropese export- handel van Washington afhankelijk is. Engeland zal zich houden aan het embargo opgelegd aan de export van strategische materialen naar commu- Nederlander in Engeland in hechte-nis genomen. Een 28-jarige Nederlander. H. A. G. uit Baarn, is te Sheffield ln Enge land verdacht van oplichting en dief stal voor een week ln preventieve hechtenis genomen. Zwitserse skiër en toeriste gedood. De 23-jarige bekende Zwitserse skiër Otto Zurbriggen, lid van de voorlopige Zwitserse ski-ploeg voor de Olympische Spelen in 1952, heeft de dood gevonden bij een poging de 4000 meter hoge Allahnhorntop te be reiken. Zurbriggen fungeerde als gids voor een 25-jarige toeriste, toen een sneeuwbrug onder zijn voeten weg zakte en hij met zijn gezellin 300 me ter omlaag stortte. Beide lichamen werden later levenloos door een red dingsploeg aangetroffen. Rendieren naar Schotland- Veertien uit Zweden te im porteren rendieren zullen moe ten aantonen of zy geschikt zijn de economische positie van de eigenaren van kleine boer derijen in Schotland te verbe teren. Er is voor de proefne ming met deze dieren een re servaat aangewezen in het Ro- thiemurchus hertenwoud, nabij Aviemore in het graafschap Inverness. Het experiment wordt slechts op kleine schaal uitgevoerd, aangezien niemand kan zeggen of het resultaten zal opleveren. Het rendier voorziet de Lappen van melk, vlees en leer en zou dus van groot nut kunnen zyn in de af gelegen streken van de Schot se hooglanden. nistische landen, een maatregel waar over mgn het eerder dit jaar met de V. S. eens is geworden, maar Enge land zal zyn handelsverdragen met deze landen niet opzeggen en zal van hen blyven kopen in ruil voor niet- strategische exporten. De Britse minister sir Hartley Shawcross zeide Woensdag, dat voor Engeland de handel naar Oost-Euro- pese landen even noodzakelyk is als voor die landen zelf. Kon. Paar In September naar Wageningen. BEZOEK AAN JI BII.ERENDE RUKSLANDBO LWHOGESCHOOL Ter gelegenheid van de viering van het 75-Jarig jubileum van de Ryks- landbouwhogeschool te Wageningen, is H.M. de Koningin voornemen» Vrijdagmiddag 14 September 84. een bezoek aan Wageningen te brengen en enige landbouwkundige Instituten te bezoeken. Prins Bemhard zal Donderdag 13 September a-s. een be zoek aan Wageningen brengen. Het ligt in de bedoeling, dat de Prins dan ook het capitulatie-monument voor hotel „De Wereld" zal onthullen. Adenauer wil met president Truman spreken. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, is van plan eind October of kort daarna naar Washington te vliegen om met president Truman over de geallieerde bezettingskosten te spreken, aldus een woordvoerder van Adenauers party. Adenauer is uitgenodigd om in de komende herfst een bezoek te bren gen aan Engeland. Hy heeft echter geen officiële uitnodiging van Tru man ontvangen. Waarnemers in Bonn beschouwen Adenauers voorgenomen bezoek aan de Ver. Staten als een poging om uit de impasse te geraken, waann de be trekkingen tussen de Weateiyke geal lieerden en West-Duitsland de laatste weken zyn geraakt. Legertje spionnen zou in W.-Duitsland opereren. Volgens de „anti-communistische federatie van slachtoffers van het Nazi-regiem" bevinden zich op het ogenblik ongeveer 20.000 goed ge oefende communistische agenten uit Oost-Duitsland in West-Duitsland. In Oost-Duitse opleidingsinstituten zijn nog 10.000 spionnen in opleiding, die binnenkort naar West-Duitsland zul len worden gesmokkeld. De federatie zegt deze inlichtingen ontvangen te hebben van betrouwba re personen, waarvan sommigen be langrijke posten in de Oost-Duitse re gering bezetten. Deelnemers Jamboree terug in ons land. Woensdagmiddag kwamen de Ne derlandse padvinders, die in Oosten rijk hebben deelgenomen aan de ze vende wereldjamboree, na een reis van ongeveer twee en twintig uur in Nederland terug. Dinsdagavond om zeven uur was het gehele contingent per extra trein uit Bad Ischl vertrokken. Gedurende het oponthoud in Frank fort, dat ongeveer een klein uur duur de, werden voor de katholieke ver kenners van het contingent door de vier toegevoegde aalmoezeniers op het hoogfeest van Maria-Hemelvaart, missen opgedragen in de goederen wagon voor aan de trein. Toen de trein weer op het punt van vertrekken stond, ontbraken er tot groot ongenoegen van de padvin dersleiders drie jongens op het appel. Later bleek, dat zy wat in Frank fort waren gaan rondkyken. Het ge volg was, dat de trein zonder hen moest vertrekken en speciale maat regelen genomen moesten worden om te bewerkstelligen, dat de jonge lui 's avonds nog om tien uur met de Rheingoldexpresse in Utrecht kon den aankomen. RELLETJES IN BERLIJN Propaganda-expeditie met de brandspuit afgeweerd. Woensdagavond werd voor het eerst tydens bet communistisch wereldjeugdfestival in Beriyn melding gemaakt van relletjes. Ruim 6000 jongelingen trokken onder het roepen van anti-Amerikaanse leuzen de Franse en Amerikaanse sectoren binnen en raakten toen slaags met de Westberiynsc politie. De agenten voerden charges uit en verspreidden de de monstranten met stralen water. De demonstranten gooiden met stenen. Vyf politieagenten werden gewond en ruim honderd demonstranten gear resteerd. Vele demonstranten deelden com munistische propagandabiljetten uit en op verscheidene punten langs de zónegrens werden van Oost-Beriftn uit raketten afgeschoten, die boven West-Be rlijn propagandamateriaal uitstrooiden. De demonstraties begonnen om on- freveer 5 uur 's middags en een uur ater, aldus de politie, was de toe stand weer normaal. De West-Beriynse politie heeft een lid van de Oostberlijnse volkspolitie gearresteerd, omdat hy de sector grens overschreden zou hebben. De West-Berlijnse politie deelde nog me de, dat de demonstranten hen aan gevallen hadden en hun pistolen, gummiknuppels en helmen wilden af nemen. Kort na 8 uur 's avonds werden nieuwe incidenten gemeld aan de grens van de Russische en de Fran se zóne. Franse militaire politie werd naar de plaats van de incidenten ge zonden. Er was een gevecht ontstaan tussen honderden West-Berlijners en Oostberlynse volkspolitie. De Oost- Berynse politie zou getracht hebben een West-Berlyner te ontvoeren, doch de West-Berlijners slaagden er in de man te ontzetten. Verscheidene per sonen werden licht gewond. JAMBOREE IN HET KLEIN. Jubileumfeesten op 31 Augustus 1 September en Zaterdag 1 September zal Middelburg padvindersstad zyn. Die dag zul len de „zonen en dochteren van B. P.", de meisjes en jongens, die het des tyds door Baden Powell gegeven parool hebben begrepen en er naar willen leven, in de Zeeuwse hoofdstad hun eigen jubileum veertig jaar verken nen op Walcheren op hun eigen wyze vieren. Dat uil zeggen: niet met een receptie en de daaraan verbonden hooggestemde redevoeringen en pe perdure bloemstukken, doch met een jamboree in het klein, een manifesta tie, welke de bevolking beter vertrouwd zal maken met het spel van ver kennen, dat nu reeds veertig jaar bijdraagt tot de karaktervorming van zovele Walcherse jongeren. Reeds vele maanden zyn de ruim vijfhonderd Walcherse verkenners, padvindsters, gidsen, welpen, kabou ters, voortrekkers en oud padvinders in him vrye tyd in touw om dit feest, deze hoogtijdag in de geschie denis van de padvinderij op het ei land, voor te bereiden. Maar die Za terdagmiddag 1 September om 2 uur zullen de laatste steken zyn gebreid en zullen allen in groot carré op het Molenwater-terrein zyn opgesteld om getuige te zyn van een plechtige ge beurtenis, de opening door de Com missaris der. Koningin, jhr. rar. A. F. C. de Casembroot, van een grote, voor Walcheren unieke padvinders- markt. Deze markt, die om de muziektent op het Molenwater wordt opgebouwd, is geheel en al het werk van de pad vinders en padvindsters en belooft de grootste attractie te worden van het jubileumfeest. Er komen maar liefst 23 stands, die een volledig beeld zul- len geven van het scoutswerk, die de training aanschouwelyk zullen voorstellen en die speciaal de aan dacht zullen vestigen op het patrouil lesysteem (jongens door jongens ge leid), dat wel de basis op het padvin- derswerk mag worden genoemd. Wat er op die markt alzo te zien is? Wy doen slechts een greep uit het programma: testen van gehoor, reuk, smaak en gevoel, sporen lezen, E.H. B.O.-werk, behendigheidsoefeningen (lasso-werpen, sDinnir.g rope, ja- kardraaien, een bezigheid van Hin- doe's), seinen, het natrouilleleven, zo als zich dat in het kamp afspeelt, pionieren (ondermeer wordt een brug van 7 meter gebouwd en een kabel baan. die het publiek kan beproeven), welpen- en kabouterswerk (de kabou ters voeren een revue op), iiu-jitsju en krachtspelen, kampinrichting, vo- gelkennis ên nog veel meer. Een der stands zal iets vertellen van het nieu we buitencentrum Rammekens, dat in de toekomst een kampeerplaats en trainingsgrond van de Walcherse scouts zal zyn, er komt een Indiaanse nederzetting met een grote wigwam en de voortrekkersstam „Christlaan de Wet" uit Middelburg zal herinne ringen ophalen aan de boerengene raal De Wet". De markt kan, net als de Donderdagse weekmarkt, koste loos worden bezichtigd en wanneer men moe-gewandeld is. kan men zich verkwikken in een cantlne, waar ech te „zwerftocht-gerechten" worden ge serveerd KAMPVUUR. 's Avonds om 8 uur wordt, even eens op het Molenwater, een groot kampvuur gehouden, waaraan mede werken de Padvindersband, het mu ziekkorps „Veere's Genoegen" onder leiding van oubaas J. de Kuyper en de heer C. M. Hariot, alsmede pad- vindersgroepen. Om een pagode vuur, dat op symbolische wyze wordt ont stoken, wordt o.m. een zwaarddans ten beste gegeven, zullen cowboys in actie komen en zullen symbolische fi guren uit het padvindersleven tot le ven worden gebracht. De dag wordt besloten met een taptoe. Er is een erecomite gevormd, waar in zitting hebben de Commissaris der Koningin, de burgemeester van Mid delburg en dr. B. D. H. Teilegen, oud- voorzitter P. C. Tevens is een comi té van aanbeveling samengesteld. FEEST OP 31 AUGUSTUS De dag te voren, 31 Augustus, zul- Machinist N.S. gearresteerd verdacht van verduistering. De spoorwegrecherche heeft, in sa menwerking met de Haarlemse politie, een 50-jarige machinist der N.S. ge arresteerd, die ervan verdacht wordt vrij aanzienlijke verduisteringen te hebben gepleegd in zijn functie van bestuurslid der spoorwegreisvereni- ging. Hij wordt ervan beschuldigd de bijkomende kosten van vrij vervoer- biljetten te hebben verhoogd en de daaruit voortvloeiende baten in eigen zak te hebben laten verdwijnen. De politie heeft in zijn woning een aanzienlijk bedrag aan Nederlands geld en Belgische en Franse francs in beslag genomen. Vader redde kind uit waterput. Het 4-jarig dochtertje van de land bouwer V. te Venray viel bij het spe len in een die|>e waterput. De vader, die terstond werd gewaarschuwd, sprong pardoes in de put en slaagde er in het kind op het droge te bren gen. Na kunstmatige ademhaling wer den de levensgeesten weer opgewekt gemeentelyk sportterrein aan de Na- dorstweg. Om 7 uur vangt een muzi kale wandeling van de muziekvereni ging O.N.D.A. en de Padvindersband uit Middelburg aan, met medewer king van padvinders, padvindsters. „Medio" en „Uit het volk-voor het volk". 's Avonds om 8 uur is er op de Markt een vlaggenceremonieel door de padvinders en padvindsters en le den van ..Medioburgum". Om 8.15 uur feeft O.N.D.A. en om 9 uur het Mid- elburgs Muziekkorps een concert op de Markt; aan het laatste zal „Me dioburgum" medewerken met reidan sen, waarmede de vereniging nog zo kort geleden in Folkestone zoveel succes behaalde. Het kon» speelt ondermeer een mars van Jan Morks. „De padvinders komen", waarvan de partituur na dertig jaar weer te voorschijn is ge komen. Deze mars, die dus in dertig jaar niet ten gehore is gebracht, werd destyds door de componist opgedra gen aan de bekende Middelburger P. ten Kate, één der eerste padvinders leiders op Walcheren. Om 10.15 uur verzorgen het Mid delburgs Muziekkorps en de Padvin dersband nog een fakkeloptocht en om 11 uur wordt het feest besloten met een mars. aan de festiviteiten in de stad ter ge legenheid van de verjaardag van H. k!h. Prinses Wilhelmina. „Uit het volk-voor het volk" heeft niet alleen hun medewerking verkregen, maar ook die van de gymnastiekvereniging „Medioburgum die haar 60-jarig ju- bileum viert. De feesteiykheden beginnen om 2 uur met een vllegerwedstryd op het VOORSPELT: DROOG EN VRIJ ZONNIG Weersverwachting geldig tot Don derdagavond. Droog en vry zonnig weer. Weinig wind. wanner.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1