BiJ iet vissen dit W\ maar bÜ Dw siag altijd DE RONDE VAN RENESSE AKKERTJES MODE VOOR HERFST EN WINTER DE HEER DE VRIES. NESTOR VAN DE ZEEUWSE SPELERS JIMMY BROWN, sportheld nol Van Riebeeck-herdenking La ons land PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 13 AUGUSTUS 1951 TENNIS Nel Hermsen terug naar Nederland. Even voordat mcj. Hermsen zou deelnemen aan haar eerste tournooi in Amerika, te Manchester in Massa- suchetts. kreeg ztf het bericht dat te Amsterdam haar moeder was overle den. Zy heeft direct haar tennistoer afgebroken en Is per vliegtuig onder weg naar Nederland, aldus het Alg Dagblad. SOms dat DE V.V.V.-FEESTEN. Een bijzondere cabaret-voorstelling. De feesten ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der V.V.V. „Renesse Vooruit" werden Zaterdag voortgezet. De fanfare „Luctor et Emergo" maak te evenals Vrüdag een muzikale rondgang door de gemeente, onder lei ding van de directeur L. C. Hoogcrhuis. Daarna werden des middags ruim 700 kinderen met begeleiders in de danstent onthaald op een kindervoorstelling, die gegeven werd door het gezelschap Alex Wins uit Amsterdam. Het contact met de kinderen was spoedig gelegd en het succes van de voor stelling grensde aan het uitbundige. Tc ruim vier uur des middags werd de ronde van Renesse verreden. Dit was de eerste maal, dat in Renesse een wielerwedstrijd werd verreden. Het parcours bedroeg 39 km voor de senioren. Het aantal deelnemers bedroeg 30. Dank zij de voortreffelijke medewerking van de politie verliep deze wedstrijd zonder enige stagnatie Bij een enkele valpartij maakte E.H. B.O. zich verdienstelijk. Er waren vele prijzen beschikbaar, voor race- en gewone fietsen. De Junioren, wel ke 5 ronden van 2650 m. reden, start ten 5 min. vroeger dan de senioi-en. JUNIORES. Nadat in de le ronde P. Huits als eerste was aangekomen, kwam Anton Kappers (Renesse) langzamerhand naar voren om in de volgende ronden steeds als eerste door de finish te gaan cn deze wedstrijd te winnen vóór F Verbeek Cs-Gravenpolder), A. v. d. Oplossing voor de moeili^heden van de N.V. Jongerius. Kort geleden heeft de directie van de N.V. Jongerius Constructiewerk plaats te Utrecht bij het Gewestelij ke Arbeidsbureau een ontslagaan vrage ingediend voor circa 700 ar beiders, vrijwel de gehele personeels bezetting. L)it hield verband met ge brek aan liquide middelen. Waar de constructiewerkplaats nog voor ja ren orders heeft loper, en eveneens werkt voor de Nederlandse regering, zijn over deze ontslagaanvrage de partementale besprekingen gevoerd. Naar wij thans vernemen is de kans groot, dat deze besprekingen tot een oplossing van de bestaande moei lijkheden leiden. Het doorwerken /an het bedrijf zal hiermede verzekerd zijn, zij het dat een geringe inkrim ping van de personeelsbezetting wel in de bedoeling ligt. Klopjacht op wilde zwijnen. Tijdens een nachtelijke drijfjacht op wilde zwijnen te Elspeet werden dezer dagen 'drie dieren neergelegd Twee andere wisten te ontkomen Deze werden echter later door een boer in een akker haver ontdekt tij dens het maaien. Buurtbewoners zet- ten met stokken en "hooivorken een achtervolging in. en doodden ook j deze twee nog jonge zwijnen. Boekhouder verduisterde 20.000 Een boekhouder van een aanne minsbedrijf uit Zuilen, dat een op dracht uitvoerde in Zaandam, is dooi de Zaandamse recherche gearresteerd in verband met gepleegde verduiste ring tot een bedrag van ca. f 20.000. Hoek (Renesse), J. Prummel. P. Huits, B. den Hoed, M. Prummel, R. Borg- meyer, W. Hoogerhuis, D. ten Haaf. Olivier en J. Janse. SENIORES. Voor de Senioren waren vele pre mies beschikbaar gesteld, dank zij de inwoners en badgasten. De winnaar Frans Itienne (Zonne- maire) liep in de eerste ronde van de 15 te verrijden ronden reeds uit, ver grootte regelmatig deze voorsprong en bij het passeren van de finish had hij alle renners gedubbeld, behalve J. Haverhoek. Hij won de race in 1 uur 13 min. 30 sec. Op 5 min. volgde als no. 2 H M. v. d. Weele, Brouwershaven; 3 P. van Waveren. tevens le prijs gewone fietsen, 4 H. Verschuur, Breda, vervol gens A. Groenewegen, Amstelveen. Johan Haverhoek. Zierikzee. in de laatste ronde gevallen, W. Zoon, Rot terdam, W. Neeleman, Rotterdam, P. Remeeuwes, Renesse, L. v. d. Wende, Renesse, Joh. v. d. Velde. Renesse, A. Kort. Renesse, H. Bastiaanse. Brou wershaven. P. Hoek, Zierikzee, J. Ver boom, Renesse, Theo Hart. Renesse. Na afloop ontving F. Itienne een bloemenhulde en hij reed daarna een ereronde onder daverend applaus. CABARET. Des avonds maakte het muziekge zelschap „Luctor et Emergo" weer een muzikale rondgang door het dorp, waarna de feestgangers zich begaven naar de grote tent. Evenals de vorige avond was deze geheel gevuld. Ook nu oogstte het M.C.D. Cabaret uit Zie rikzee een welverdiend applaus. M.C. D. zelf was in zijn conferences en liedjes onovertrefbaar. Vooral het liedje „Mooi Renesse aan het strand sloeg in. Ook de andere nummers wa ren af. Na afloop van de voorstelling bood de voorzitter van het feestcomité, de heer L. de Ruyter, aan de dames van het M.C.D.-gezelschap bloemen aan. Op beide avonden hielden „The Sonny Boys" daarna de aanwezigen nog lange tijd bijeen. Advertentie. Hoofdpijn Een barstendehoofdpijn, een tergende kiespijn, een slopende zenuwpijn overvallen U op het meest ongelegen ogen blik Neem dan één of twee ...die helpen direct! J Hoewel veel mensen hun vacantie nog met spanningtegemoet zien en iedereen zyn hoofd nog vol heeft met zomerplannen, zyn de mode-ontwer pers al weer druk bezig hun collecties samen te stellen voor de komende herfst en winter. We zien hier drie modellen van zeer uiteenlopend karak ter, doch alle bestemd om deze herfst tc worden gedragen. De eerste foto toont een geklede mantel In prinsessenstyl met de nieuwe aflopende schouderlyn, uitgevoerd in een soepele zwart-wollen stof en af gezet met witte kant. De mouwen kunnen naar verkiezing drie-kwart en lang worden gedragen. I'oto midden geeft een mantel van meer winterse allure. Deze is ge maakt van een warme, wollen tweedstof en kan ook zonder ceintuur, als swagger worden gedragen. De capuchon is afneembaar. De derde foto doet nog een beetje aan de zomer denken en dit model is dan ook bestemd voor de vroege herfst. Het is uitgevoerd in het populaire zwart-witte dessin, dat toch nooit verveelt. Het onderste gedeelte van de kraag en de vier knopen z\jn van zwart fluweel en geven deze overigens zeer eenvoudig gehouden mantel een aparte bekoring. WlhLRtNNl-r Vermeulen won in Boschkapelle. Zondag werd in Boschkapelle voor de eerste maal een wielerwedstrijd voor nieuwelingen gehouden. Het was jammer, dat het parcours niet zeei geschikt was. Niemand kon tenslotte wijs worden uit het verloop van de strijd, die ging over 75 km. verdeeld over 110 ronden. De jury kende de eerste prijs toe aan de Belg Vermeu len. hoewel wij deze renner niet aan de haal zagen gaan. Toen hij dan los was van zijn tegenstanders was het pleit beslist en hij dubbelde alle ren ners. Tegen het einde sprong v. d. Borst nog weg en verzekerde zich van een mooie tweede plaats. De Zeeuwse fa voriet Verhelst kon zich evenals in Sluiskil niet geheel geven, door zijn ernstige val in Chaam jl. Donderdag 14 renners beëindigden de wedstrijd. De uitslag luidt: L. Vermeulen, dc Klinge. België, 75 km in 2 uur 4 min.; 2 v. d. Borst, Etten; 3 Borremans. Hoo- gerheide; 4 Verhelst, Axel; 5 Oomen. Breda; 6 ,v. d. Linden, Bergen op Zoom; 7 Oosterhout, Oudenbosch; 8 Heling, Hoogerheide; 9 v. Trijp, Zun- dert; 10 v. d. Ven. Kaatsheuvel; 11 Boogaart, Oud-Vossemeer. Tour de France-ploeg reed te Steenbergen. Zaterdagmiddag werd te Steenber gen op de Welberg een wegwedstrijd voor Profs verreden, waaraan ook de Tour de France-ploeg deelnam. Het werd een spannende wedstrijd, die in een fraaie eindsprint werd gewonnen door G. Peters uit Haarlem. Van de Tour de France-ploeg reden er slechts twee de wedstrijd uit. Schoenmakers kwam in de vijftiende ronde met van As te vallen en gaf af. Wagtmans en Voorting duikelden tussen het publiek toen zij met elkanders pedalen haak ten en ook Wim van Est staakte de strijd. Hij was achter geraakt. Faanhof kreeg drie ronden voor het einde een kettingdefect, waardoor hij enige tientallen meters achter ge raakte. Dit was het sein voör Vos en Lakeman om er een spurt in te zetten zodat Faanhof niet meer bij kon ko men en naar de zesde plaats werd. verwezen. De einduitslag luidde hier: 1 G. Pe ters, Haarlem, 3 uur 18 min. 19 sec.; 2 Th. Roks, Sprundel; 3 F. Vos. den Bosch; 4 H. Lakeman, Amsterdam; 5 C. Bakker, Zaandam en 6 H. Faanhof, Roosendaal. De andere renners had den één of meer ronden achterstand. BAANKAMPIOENSCHAPPEN UITGESTELD. Door de slechte weersomstandig heden zijn de wedstrijden voor de Nederlandse baankampioenschappen, die Zondagmiddag in het Olympisch stadion te Amsterdam zouden wor den verreden, uitgesteld tot vanavond half acht. HANDBAL MARATHON WON IN ROOSENDAAL. De Vllssingse sportvereniging „Ma rathon" was Z dag de gast van de Roosendaalse handbalvereniging ..Olymp". Met vier elftallen werd de strijd aangebonden, t.w. 2 dames- en 2 herenelftallen. Hoewel de wedstrijden soms enke- minuten gestaakt moesten wor den door de hevige regenval, werd er toch met enthousiasme gespeeld. Uit de wedstrijden bleek, dat de Zeeuwse handballers absoluut niet voor hun Brabantse collega's onder behoeven te doen. Alle Marathon-elftallen behaalden een overwinning. Weinig spanning zat er in de wedstrijd tussen de bei de eerste heren-elftallen, die door Marathon met 132 gewonnen werd. Een op- en neergaande stryd was die tussen de eerste dames-elftallen, waarin de Zeeuwse dames met 42 zegevierden. Het 2e dames-elftal won met 5—2 en het 2e heren-elftal met Militaire colonnes zonder licht. Weggebruikers zullen in de peri ode van Maandag 13 Augustus tot en met Woensdag 23 Augustus in het Zuiden en het Oosten van ons land militaire colonnes ontmoeten, die in verband met de oefening ..Mars" des nachts met afgeschermde lichten kunnen rijden. Na een bouwtyd van bijna twee jaar is op de raffinaderij van de Bataafsche Petroleum jj^tschappytc Rot terdam-Pernis een katalytische kraakinstallatie gereed gekomen met een capaciteit van 35000 ton per oag. Deze raffinaderij is thans de eerste in Europa, die met dit technische snufje is uitgerust. De installatie doorloopt een proefperiode en zal waarschynlyk in September a.s. officieel in gebruik worden gesteld.!Met de bouw van deze katalytische kraakinstallatie is het grootste gedeelte van het na-oorlogse her- en meuiw- bomvprogramma voltooid De B.PM.-raffinaderij is thans de grootste van het Europese continent gewor den. Onze foto geeft een overzicht van de katalytische kraakinstallatie te Rotterdam-Pernis. an links naar rechts: De schoórsteen van liet fornuis (60 meter hoog), katalysator-hoppers met op de top de transport installatie voor de katalysator. Op de voorgrond het compressorhuis. Daarachter de regenerator met mt- schaeht en (weinig zichtbaar) de reactor. Op de achtergrond rechts de fractionneerkolom. ZEEUWSE SCHAAKRUBRIEK Trouw dienaar van Calssa. Reeds geruime tijd ligt er een partij in portefeuille van de nes tor der Zeeuwse schakers, de heer J. D. C. de Vries, lid van de S.V. Vlissingen. Als ik het goed heb is deze de acht kruisjes gepasseerd. In ieder geval kennen verschillende schaakgeneraties hem als tegenstan der sterk en sportief. De tijd dat de heer de Vries nog jong was, kennen wij jongeren als een periode, waarin de stijl van het spelen een heel andere was, wellicht wat min der gentleman-like, wat meer im pulsief en emotioneel, maar ook le vendiger. onverwachter, verrassen der, brillianter. Men hing meer af van' persoonlijke disposities of psy chologisch raffinement, waar het schaken thans tot een gesystemati seerde wetenschap is geworden. Het spel ls ook hier verernstigd en ver zakelijkt. De heer de Vries heeft zich ongetwijfeld aan deze over gang volkomen aangepast. Hij blijkt een goed kenner te zijn van de the orie. Als dienaar van Caïssa kun nen wij jongeren nog heel wat goeds van hem leren. Onderstaande partij is gespeeld tij dens de wedstrijd ZeelandVlaande ren op Hemelvaartsdag 1951. De zwartspeler, hoewel verliezer zijnde, stuurde deze partij op en constateert daarbij dat zijn tegenstander een verdiende zege boekte. Wit: A. Muyle (Thielt). Zwart: J. D. C. de Vries (Vlissin gen). Dame-Indisch. 1 d2-d4 Pg8-f6: 2. c2-c4. e7-e6: 3. Pgl-f3, b7-b6; 4. g2-g3, Lc8-b7; 5. Lfl-g2, d7-d5; 6. Pf3-e5, c7-c5; 7. Ddl-a4f, Pb8-d78. e2-e3, Lf8- e7; 9. 0-0, 0-0; 10. Pbl-c3, Dd8-c7; 11 Pc3-b5, Dc7-d8; 12. Pe5xd7, Dd8 xd713 Da4-c2, TfS-d8; 14. d4xc5, Le7xc5; 15. Tfl-dl, a7-a6; (beter is De7 om uit de verticaal van Tdl te komen en middels dc4: af te wik kelen); 16. Pb5-c3, Ta8-c8; 17. c4x d5, eSxdS. Zwart's gevaarlijke dame opstelling heeft geleid tot een geïso leerde pion, die vervolgens wordt veroverd om vrij baan te maken voor een angel, die de zwarte stel ling vergiftigd; 18. Dc2-d3, Dd7-e6; 19. b2-b3, b6-b5; 20. Pc3-e2, De6- e5; 21 Tal-bl, Lb7-a8; 22. Lel— b2, De5-d6; 23. Pe2-f4! Door deze manoeuvre kan d5 niet meer door de D. op e6 worden gedekt. Ook na andere zetten moet deze pion vallen b.v. door Df5 en eventueel Lf6: of e4!; 23d5-d4; 24. Lg2xa8, Tc8xa8; 25. e3xd4, Lc5-b6; 26. d4-d5, Td8-d7; 27. Tbl-cl, Ta8-d8; 28. Dd3- f5! Op direct Tc6 volgt Dc6: Thans dreigt deze zet met aanval op Lb6, Td7 en Pf6; 28Lb6-a7; 29. Tcl-c6, Dd6xc6. Op andere zetten volgt Tf6:. Lf6: en via g5 spoedig mat; 30 d5xc6. Td7xdlt; 31. Kgl-g2, Tidl-d2; 32. Lb2xf6:, Td2xf2f33. Kg2 -h3, g7xf6; 34. c6-c7 en zwart geeft op! Grote brand in Gent. Vrijdagnacht is de stad Gent in rep en roer gebracht door een brand van reusachtige omvang. De brand was uitgebroken in een fabriek, waar het vuur gretig voedsel vond in grote voorraden katoenafval. Vier grote opslagloodsen vielen aan de vlammen ten prooi. Om het over slaan van de brand naar verscheide ne belendende gebouwen te verhinde ren, moest de brandweer al haar materieel aanwenden. Verhoging tarief wegvervoer. Op verzoek van de Nationale Or ganisatie voor het Beroepsgoederen- vervoer Wegtransport heeft de rege ring toegestaan, dat de toeslag op de maximumvrachtprijzen is verhoogd van 15% tot 25%. 40. Ja, Trien en Toos hadden samen een boos plan uitgebroed, maar dat plan zou alleen kun nen slagen als zij op de een of andere manier de sleutel van hun hok in handen zouden kunnen k rijgen en zy zagen zelf wel in, dat dat zo gemak kelijk niet zou gaan, want het was niemand min der dan Jimmy zelf, die de sleutel van het apen hok en trouwens alle sleutels van alle dierenver blijven onder zijn berusting had. Hij kwam hun elke morgen en elke middag zelf het voedsel brengen, sloot dan het hok open en dicht en de kans, dat hy de sleutel daarby zou vergeten of zou verliezen was wel uitgesloten. Na de ruzie tussen Jimmy en Trien keken de twee chimpan sees Jimmy niet meer aan. Toos had helemaal de zijde gekozen van haar vriendin en ook zy be handelde Jimmy alsof hy lucht was. Zij letten wel altijd scherp op wat Jimmy met de sleutel deed en bemerkten, dat de kans, dat zy de sleutel ooit te pakken zouden krijgen, niet erg groot was. Maar op een goede dag kregen zy toch hoop. Jimmy kondigde iets aan, waarnaar zij vol be langstelling luisterden. VKMSTT DIT ORIGINELE FLESJE/ Koel geschonken, Graag gedronken.' Culemborg zal het middelpunt zijn (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG, Augustus. De grote feesten, die in Zuid-Afrika volgend jaar gehouden worden ter herdenking van het feit. dat de Nederlandse staatsman Jan van Ricbeeck 300 jaar gelden, op 6 April 1652 bij Kaapstad voet aan land zette en de Kaapkolo nie stichtte, zullen in ons land een sterke weerklank vinden. Ook het oude stamhoofd zal feest vieren, zij het geen twee maanden als in Zuid- Afrika, maar dan toch twee weken. Culemborg. de geboorteplaats van Van Riebepck, zal het centrum wor den van de herdenking in Nederland. Daar zal in het oude weeshuis, dat in de middeleeuwen door Gravin Elisa beth van Culemborg is gesticht, een grote tentoonstelling worden gehou den onder de titel: ..Van Riebeeck en zijn tijd". Dit wordt een Zuid-Afri kaanse „uitstalling", die vele nuttige en interessante zaken zal tonen, alles geplaatst in de sfeer van de Van Rie beeck-herdenking, en die een goed overzicht zal geven van Zuid-Afrika van 1652 tot 1952. Op Zondag 6 April zal in de oude kerk van Culemborg, de kerk waarin van Riebeeck gedoopt is, een kerke lijke viering plaats vinden, met o.a. een oratorium-uitvoering, terwijl die dag het carillon dat in 1654 door brand werd verwoest en waarvan het herstel pas volgend jaar voltooid zal zijn, voor het eerst gebruikt zal worden. Het ligt in de bedoeling, dat alle in Europa woonachtige Zuid-Afrikaners zullen worden uitgenodigd de feesten te Culemborg bij te wonen. De tentoonstelling zal na Culem borg ook in Amsterdam gehouden worden (in het Instituut voor de Tro pen) en misschien ook nog in andere steden. Ter gelegenheid van de Van Rie beeck-herdenking zullen in Nederland een of twee speciale postzegels' wor den uitgegeven, in Zuid-Afrika min stens vijf a zes. (Nadruk verboden).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 6