NIEUWS UIT ZEELAND ZEEUWSE SNIPPERS ZUID-BEVELAND WALCHEREN jT-genda NIJTENGO EN MIDDENSTAND Bevredigende export van fruit en groenten naar Engeland. 0P BEZOEK BIJ DE KOOIKER TE OOSTKAPELLE „Door de eeuwen trouw" hield protestvergadering. MAANDAG 13 AUGUSTUS 1951 PROV INCl ALE ZEEUWSE COURANT Ambonese band kreeg Hawaian guitaar. Zaterdagavond werd te Vlissingen een bijenkomst ghouden door iet co- mité dat gelden heeft ingezameld voor' de ontspanning van de Ambo nese kampbewoners en door een aan tal bestuursleden van de afd. Vlis. singen „Door de eeuwen trouw". In deze bijeenkomst, waarnh ook tegenwoordig waren wethouder W. Poppe en de kampcommandant dc heer van Boxtel, droeg de voorzitter van „Door de eeuwen trouwIr, J. H. Krietemeijer, aan de Ambonese kampraad over een fraaie Hawaian guitaar met versterker en loud speaker, waardoor de uitrusting van de Ambonese band verder Wird ge completeerd. Hij zegde toe, lat de genen, die de gelden voor dit ge schenk bijeen gebracht hadden, ook er voor zouden zorgen, dat er in dc toekomst nog een microfoon by kwam, opdat de zangers voor de mi crofoon kunnen zingen. Een lid van de Ambonese kampraad en een lid van het orkestje dankten voor het geschenk. Daarna werden enkele Ambonese en andere liedje en wat dansmuziek gespeeld, waarbij bleek, dat net nieu we instrument voortreffelijk voldeed en dat ook van de ristr urnen een, die reeds vroeger waren aangeboden, een nuttig gebruik wordt gemaakt. Wanneer de Ambonese band in het openbaar optreedt, dan zal ze onge twijfeld veel succes hebben. In zijn openingswoord vestigde de heer Krietemeijer nog eens de aan dacht op de tweeledige taak die „Door de eeuwen trouw" zich opge legd heeft, namelijk een politieke taak van steunverlening bij net stre ven naar zelfbeschikkingsrecht voor Ambon binnen het kader van de Ron de Tafel conferentie-overeenkomst en een charitatieve taak. bestaande in het verlenen van steun aan de hier te lande vertoevende Amocnezen door het verstrekken van ontspan ningsmateriaal en allerlei enciere hulp. NACHTMARS OVER WALCHEREN GAAT DOOR Naar wij vernemen is de belang stelling voor de nachtmars, die de Middelburgse gymnastiekvereniging „Medioburgum" in de nacht van 25 op 26 Augustus op Walcheren wil orga niseren, zodanig, dat deze mars in ieder geval kan doorgaan. Ondermeer zullen groepen van de Marine, de luchtdoelartillerie uit Ede en de Kon. Marechaussée meelopen. Dezer dagen slaagde te Amsterdam de heer A. de Jager Johzn. te Biezelinge voor het practijkexamen vakbekwaamheid tricotage, kousen en sokken. De heer A. B. Koster te Yerseke slaagde voor het vakdiploma van de vak groep huishoudelijke artikelen. De schoolkinderen der hoogste klas sen uit Ellewoutsdijk, maakten een reisje per autobus rond Schouwen-Duiveland. De kinderen der laagste klassen en V3n de kleuterschool ontvingen een tractatie In Den Haag slaagde voor het exa men leesbiblibotheekhouder, de heer J. J. van den Berg te Yerseke. Goes AVONDMCZIEK GROTE KERK Het programma voor de avondmu- ziek, Dinsdagavond halfacht in de Grote Kerk te Goes, luidt: 1. Canzona (orgel) J. S. Bach; 2. Cello Sonate, B. Marcello, (adagio - allegro largo andante); 3. Fluit Sonate in C, G. F. H&ndel, (larghetto allegro - larghetto - tempo di gavot- ta - allegro); 4. Fantasie super „Komm, heiliger Geist, Herre Gott", J. S. Bach. Dit programma wordt uitgevoerd door; mevrouw de Munck-Calats, de heer Jac. de Munck (Gouda) resp. cello en fluit, en de heer Adr. Kou semaker, orgel. TEGENBEZOEK VAN PRETORIA. Enkele juniorenelftallen van de v. v. „Pretoria" uit Rotterdam hebben een tegenbezoek gebracht aan de v. v. „Goes". Zondag werd een tocht over Walcheren gemaakt en het ligt in de bedoeling vanmiddag de „Ng- tengo" in Goes te bezoeken. WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „De Rode Doffer" *te Goes, hield een wed vlucht uit Quievrain met jonge duiven. Snelheid le prijswinnende duif 1244.60 m. per min. 98 duiven in concours. 1, 7 Joh. de Witte: 2, 4, 5, 8, 9, D. Kloos terman. 3, 6 H. J. van den Broek. 10 W. Louisse. Yerseke OPENLU CIITB AZ AR. De muziekvereniging „Mozart" te Yerseke organiseert Zaterdag 1 Sep tember een grote openluchtbazar op het Kerkplein. Daar het ledental nog steeds toeneemt, moeten nieuwe in strumenten worden aangeschaft, doch het instrumentenfonds is uitgeput. Het plan bestaat, om deze bazar het ka rakter van een oud-Hollandse markt te geVen. ZWEMPROEF VAARDIGHEIDS DIPLOMA K.N.G.V. Een aantal leden van de gymnastiek vereniging „V.Z.O.S." te Yerseke leg de de zwemproef af voor het vaardig heidsdiploma van het K.N.G.V. De uitslag: Jongens. 100 meter binnen 3 minuten: 1. S. van Anrooy, 2.20 min.; 2. F. van Stee, 2.23 min. Meisjes: 100 m. binnen 3 min.: 1. M. Hoogesteger, 2.27 min.; 2. C. Ste- ketee, 2.28 min.; 3. D. Nijssen, 2.32 min.; 4. J. Minnaard, 2.55 min.; 5. C. Cornelisse, 2.56 min.; 6. A. van de Plasse, 2.59 min. Dames, 200 m. binnen 7 min.: 1. J. de Bel, 4.12 min.; 2. A. van Boven 5.40 min. Heren, 400 m. binnen 10 min.: 1. P van der Endt, 8.12 min.; 2. T. van An rooy, 8.39 min.; 3. J. van den Berg, 9.25 min.; 4. C. Sinke, 9.27 min.; 5. H. van Stee, 9.27 min.; 6. P. Schouwe- naar, 9.59 min. De leiding berustte bij de heren P. Sturm, technisch bestuurslid van de i Zeeuws-Brabantse Turnkring en P. van Boven. Kwadendamme WEDVLUCHT. De vereniging van postduivenhouders „Steeds Sneller" te Kwadendamme, hield een wedvlucht van Breteuil met jonge duiven. 1 en 10 M. Rijk, Kwadendamme; 2, 4 Gebr. Boudens, Kwadendamme; 3 J. Moerland, Ellewoutsdijk; 5, 7 Gebr. de Putter, Hoedekenskerke; 6 J. Vermue, 's- Gravenpolder; 8, 9 Joh. Bal, Kwaden damme. Baarland AANRIJDING Zaterdagmiddag vond op de hoek van de Nieuweweg en de Raadhuis straat te Baarland een aanrijding plaats tussen een personenauto van de heer C. de V. en een motorrijwiel, bestuurd door L. L., beider.'uit Baar land. L. kreeg enige sniJwondcn aan het hoofd en moest door dokter Ko len behandeld worden. Het jongetje, dat by hem achterop zat, kwam met de schrik vrij. Auto en motorrijwiel werden beschadigd. De politie stelde een onderzoek in. Communistische jeugd paradeerde voor kopsaiklsen Zondag hebben tienduizenden deel nemers aan het jeugdfestival te Oost- Beriyn een parade gehouden voor communistische kopstukken, die op een tribune hadden plaats genomen. Er werden in de parade portretten van Stalin en Pieck meegevoerd en spandoeken met velerlei leuzen. In een der jeugdkampen te Oost-Ber- lijn is volgens de gezondheidsdienst typhus uitgebroken. De Oostduitse regering heext ter gelegenheid van het festival een wit boek uitgegeven over de „herrijzenis van het Duitse imperialisme in West- Duitsland". Het witboek telt 214 pa gina's en er wordt o.a. in beweerd, dat binnenkort een Westduits leger van 250.000 man zal worden ge vormd onder leiding van voormalige Wehrmachts-generaals. Boerderijbranden. Zondagavond omstreeks half tien brak door nog onbekende oorzaak brand uit in de kapitale boerderij van de landbouwer A. Jeuken te Leuth (gemeente Ubbergen-Beek) bij Nijmegen. De brandweer van Ub bergen-Beek rukte onmiddellijk uit en ook de brandweer van Nijmegen werd gealarmeerd. De Nijmeegse brandweer nam met groot materiaal aan het blussingswerk deel. De brand sloeg door de tamelijk hevige wind over op een tweede boerderij, die behoorde aan W. Jeuken. Deze boerderij lag op 500 meter afstand. Enige tijd later geraakte ook een kapitale schuur, eigendom van de landbouwer Damen in brand die een kilometer verder lag. Het vee was grotendeels in de wei de, doch de landbouwgereedschappen en de binnengehaalde oogst gingen verloren. De schade is nog niet De- kend. De brand in de schuur kon na enkele uren worden bedwongen. De beide kapitale boerderijen gingen verloren. 75 jaar landbouw-onderwijs door het Rijk. HERDENKING TE WAGENINGEN In September zal het vijf en zeven tig jaar geleden zyn dat in ons land door het Rflk een begin werd ge maakt met het geven van landbouw onderwijs. In September 1876 werd nl. in Wageningen de eerste R(jks- landbouwschool opgericht, waaruit de Landbouwhogeschool ontstond. Het jubileum zal te Wageningen worden gevierd op 13, 14 en 15 Sep tember as. Minister Mansholt en ae president-curator van de hogeschool dr. ir. D. S. Huizinga, zullen redevoe ringen houden. Staking op Aruba. Sedert enige dagen wordt op Aru ba gestaakt by de Lago Oil and Transport Company, een zusteronder neming van de Standard Oil. Het geschil draait om looneisen van de arbeiders, die door de direc tie niet werden ingewilligd. Zaterdag en Zondag was de toe stand tamelijk gespannen. Politie en mariniers handhaafden echter de or de. Later werden de mariniers te ruggetrokken. Enige landsministers zijn van Curaqao naar Aruba ver trokken met de bedoeling te trach ten te bereiken, dat landsminlster Plantz door partijen als bemiddelaar zou worden aanvaard. Een voorstel van de directie om de lonen met 16 pet. te verhogen, werd door de arbeiders verworpen. Kinderen van Westerling in ons land aangekomen. De kinderen van de gewezen kapi tein Westerling zijn met het stoom schip „Sibajak" uit Indonesië te Rot terdam aangekomen. Zy werden tot nog toe in Indonesië vastgehouden. De kinderen werden naar Neder land gebracht door mevr. Hooper, van wie niemand van de ongeveer 1000 passagiers wist. dat zij de schoonmoeder is van Westerling. Prijzen voor winterfruit op Het hout In de Betuwe en in het Land van Maas en Waal werd in de afgelopen week het winterfruit aan het hout verkocht. De belangstelling was hiervoor zeer groot. Verscheidene personen, die ieder jaar tot de pachters be hoorden, slaagden er niet in een boomgaard te bemachtigen, omdat anderen hen voor waren geweest. Er waren jiercelen by die voor 9, 10 en zelfs lo.OOO gulden verpacht werden. De prijzen van de verschillende va riëteiten waren: goudreinetten ge middeld 4-5 gulden; peren 3.50 - 5.50 per kist (25 kg.) op het hout. Bijzonder mooie goudreinetten brach ten 20-25 cent per kg en claps favo riet 25-30 cent per kg op. ONDER ZEELAND'S HOGE HEMEL Middelburg REKENING-COURANT OVEREENKOMST. In de behoefte aan vlottende mid delen van de gemeenten wordt voor zien door opneming van gelden in re kening-courant by de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. De gemeen te Middelburg betaalt daarvoor aan rente bij een debetsaldo tot 1.000.000 3^4% per jaar en bij een debetsaldo van 1.000.000 en meer 4}£% per jaar De schuld aan de Bank bedraagt thans ruim 3.200.000. Natuurlijk is deze wijze van financiering voor de gemeente zeer nadelig! Thans kan men echter de beschikking krijgen over een bedrag van 1.000.000 in rekening-courant, dit door bemidde ling van een bankierskantoor. Het bedongen rentepercentage bedraagt 3% per jaar (bij opzegging door de geldgeefster binnen een jaar 3), ter wijl aan provisie is verschuldigd 1/8 procent van het leningsbedrag. B. en W. stellen de Raad voor tot het aan gaan van deze rekening-courant-over eenkomst te besluiten. DE DUIVEN VLOGEN. Zaterdag hield de P.V. /Telegraaf" te Middelburg een wedvlucht van Quievrain (B.) uit met jonge duiven (afstand 120 km). De uitslag luidde: 1, 3, 4 W. Daane; 2 N. Scheijbeier; 5 S. Kodde; 6 en 9 M. D. Walraven; 7 R. Dirven; 8 J. A. Minne- boo; 10 H. G. de Ru. De wedstrijd met oude duiven leverde het volgende resultaat op: 1 en 7 A. v. d. Hooft; 2 S. de Bree; 3 en 6 F. Klaaijssen; 4 err 5 L. v. d. Roost; 8 en 9 C. L. Daane; 10 W. M. Walraven. MIDDELBURG. Vandaag: Electro: Een heer in het ver keer, (a.l.), 7 en 9.15 uur; Schouw burg: Buitengewone algemene verga dering M.V. en A.V. Middelburg, 8 u. Morgen: Electro: Trader Horn (14 J 7 en 9.15 uur. VLIS SINGEN. Vandaag: Alhambra: ,,Ma Pomme", (a.l.), 7 en 9 uur; Luxor: .Morgen gaan we scheiden", (18 j.), 8 uur; Cosy Cor ner: Trio Jur Abels, 36 en 8—11.30 uur. Morgen: Alhambra: „Als mijn vrouw dat wist", (aJ.), 7 en 9 uur; Luxor: „De laatste der wilde paarden", (14 J.). 8 uur; Cosy Corner: Als vandaag. MUZIKALE GELUKWENS. Zaterdagmiddag brachten de mu ziekverenigingen „Excelsior" van Mid delburg en „Voorwaarts" van Koude- kerke een muzikale hulde aan hun directeur, de heer J. J. Laroes, die, na een zware operatie te hebben on dergaan, des morgens hersteld in zijn woning aan de Nieuwe Vlissingseweg was teruggekeerd. KINDERFEEST NIEUW MIDDELBURG Bijna vierhonderd kinderen hebben Zaterdagavond genoten van een aar dig kinderprogramma, dat hun door de buurtvereniging Nieuw Middelburg werd aangeboden. Aanvankelijk zou het feestje in het Van Eepenpark worden gehouden, doch de slechte weersomstandigheden maakten het noodzakelijk de kinderen in de gym nastiekzaal van „Kinderzorg" binnen te brengen. De Ambonese band uit het kamp Middelburg II trad op als tegenprestatie voor de medewerking van de buurtvereniging aan een avondje in het kamp en voorts werd een poppenkastvertoning gegeven en werden enige filmpjes gedraaid. Na tuurlijk werden de kinderen ook ge- tracteerd. Vlissingen MEXICAANSE SHOW'. Het restaurant Cosy Corner, Boule vard Bankert te Vlissingen, gaf Za terdag de eerste van een serie Mexi caanse dagen. De band van Jur Abels, die zich reeds enige jaren te Vlissingen in een gro te populariteit mag verheugen, gaf naast andere ook Mexicaanse muziek en omdat ook de kleding en verdere entourage gemexicaniseerd was, werd de juiste stemming wel bereikt. Het was gezellig druk en het publiek leef de sterk mee met de weemoedige sen timentaliteit en de heftige knaleffec ten, waarvan men in Nederland de Mexicanen altyd verdenkt Zoutelande GESLAAGD STRANDFEEST Zaterdag werd te Zoutelande door de Oranjevereniging een uitstekend georganiseerd strandfeest gehouden, waaraan door ruim 300 kinderen werd deelgenomen. Hoewel het weer niet meewerkte was er toch groot en thousiasme. Vooral „koekhappen" en „hindernislopen" trokken veel be langstelling. Alle deelnemers ont vingen versnaperingen en prijzen. De regen bleek 's avonds geen be letsel om met medewerking van de plaatselijke muziekvereniging een lampionoptocht te houden. De Oran jevereniging verdient een woord van waardering voor haar werk. LEZERS SCHRIJVEN. Een onjuist verwijt Jammer is het. dat by de opening van de achtste Nytengo te Goes een minder gelukkige zinsnede voorkwam in de rede van de voorzitter van het Nijtengo-comité „wy nadden het op prys gesteld, wanneer de middenstand Vooral voor uien, tomaten In Nederlandse tuinbouwkringen is men zeer tevreden over de uit voer van groenten en fruit naar En geland. De voornaamste producten voor de Engelse markt zyn sla, bos- peen, komkommers, tomaten, uien, appelen ên peren. Ten aanzien van tomaten en uien is door Engeland een zeer soepele houding aangenom?n. Spanie is op de uienmarkt onze enige concurrent, zodat men voor het Nederlandse kwaliteitsproduct op de Engelse markt veel belangstelling ontmoet. De uitvoer van appelen en peren naar Engeland is geliberaliseerd. Vooral voor peren heeft men ln tuin bouwkringen hoge verwachtingen met betrekking tot de Engelse markt. Engeland zelve heeft dit jaar een vrij goede appeloogst. zodat men aan Nederlandse zijde uitziet naar ande re afzetgebieden voor appelen. Amerikaanse dollars voor Europese defensie. De negen Amerikaanse senatoren, die onlangs een tocht door West Europa gemaakt hebben in hun kwa liteit van leden van een subcommis sie voor de buitenlandse betrekkin gen, hebben Zondag in een rapport onder meer naar voren gebracht: Dat Spanje en Joego-Slavië moeten worden betrokken in de defensie plannen voor Europa. De behoefte van Spanje aan militaire en econo mische hulp wordt geschat op 400 millioen dollar. Het zal ongeveer een milliard dol lar kosten om in Frankrijk vliegvel den voor jachttoestellen in te rich ten, benevens het verzorgen van de verbindingen en de bevoorrading voor operaties. Een gedeelte hiervan zouden de Verenigde Staten moeten bekostigen. De handel tussen Oost en West mag niet leiden tot een versterking van het Russische oorlogspotentieel ten koste van Europa. Opgemerkt wordt nog dat de deel nemende landen aan het Noordatlan- tisch Verdrag zich hebben verbonden het aantal divisies, dat aan generaal Eisenhower ter beschikking staat, in 1952 met 75 procent te verhogen. Zondagavond werd te weduwe Martha Jansen-Steen te Ide (Drente) die haar 103e verjaardag vierde, har telijk gehuldigd. blijk van waardering; nad gegeven voor dit initiatief" enz. Nog temeer betreur ik deze zinsnede, omdat de Commissaris der Kon.ngln in zijn openingsrede hierop reageerde. En waarom is dit te betreuren? In de eerste plaats, omdat door de Contactcommissie uit de drie plaatse- lyke middenstandsverenigingen geen uitnodiging is ontvangen voor een samenspreking met het Nytengo- comité; in de tweede plaats, ornaat de Contactcommissie zich steeds ter dege bezig houdt met alles wat er toe leiden kan Goes in het middel punt van de belangstelling te bren gen (dit zal straks blijken by de uitvoering van de licht- en Dloemen- week, waarin de middenstand een be langrijk aandeel zal hebben); in de derde plaats, omdat een bepaalde groep uit de middenstand op een der gelijke actie niet is ingesteld. Dat wil echter niet zeggen, dat ze er niet op gesteld is. want de niet aan de Nytengo deelnemende zakenmensenJ hebben door hun étalages en adver- J tenties wel terdege medewerking verleend Ik veronderstel, dat de voorzitter gedoeld zal hebben op diegenen, die met een groot en uitgebreid bedrnf verstek lieten gaan. Met hem zeg ik in dit verband eveneens „Jam merJammer ook. dat hr dit niet uitdrukkelijk heeft vermeid.' Nu worden alle middenstanders in dit verwyt betrokken en dat lijkt my onjuist. Een oude kruidtuin werd een merkwaardige eendenkooi. Er rijn plekjes, waar men talloze malen voorbij kan rijden, ronder er de rijkdom van te vermoeden. Zo zwierf Zwerfmans menie keer langs en om Oostkapelle zonder enige notie van het bestaan der eendenkool in het duingebied. Zwerfmans was dan ook niet weinig In 7.yn nopje» toen hy op een zwoele zomeravond de weg naar die eendenkool Insloeg, waar de Inmiddels ont dekte kooiker hem zou ontvangen. Nu schUnt bet, dat een kooiker en een natuurliefhebber wel heel grote tegenstellingen zijn. Wat heeft een beschermer van vogels gemeen met Iemand, die er zUn bedrijf van maakt zo veel mogelijk eenden te vangen teneinde de tafels te verzorgen van lekkerbekken, die met graagte de wel- bevleesde boutjes doen veranderen in kale beentjes, welke daarna In de vuilnisbak verdwijnen? Het is heel goed, dat het grote publiek daarover eens anders gaat denken. Het* is er mee als met de eierenrapers ln de meeuwenkolonics Een buitenstaander maakt er zich druk over: wat een nestenversto ring! Maar hy, die weet, dat deze mensen hebben te zorgen, dat de „kip die de gouden eieren legt" niet wordt geslacht, m.a.w. dat zy hun eigen verdiensten niet door onoor deelkundig rapen moeten vernieti gen, denkt heel anders over deze mensen. Ze zfjn in niets te vergelij ken met de amateur-eierenzoeker. die te hooi en te gras eieren raapt om later by een sloot eens te gaan proberen of de eieren soms bebroed zyn of niet De kooiker zorgt er voor, dat de eenden in en buiten de jachttyd een plaats hebben waar ze zich rustig voelen. Hy bevordert zo veel moge lijk het broeden der vogels, die in uitgebreide bossages rond de „plas' een uitgezochte dekking vinden. KLEIN NATUURRESERVAAT. Niet nodig daaraan toe te voegen, dat ook andere vogels daarvan gre tig profiteren. Om de eendenkooi volkomen rustig te houden worden slechts heel enkele bezoekers toege laten en dit maakt, dat men het bedryf kan vergelijken met een klein natuurreservaat, waarin plant en dier een ongestoorde ontwikkeling kan doorlopen. Op zyn sluiptochten door het bos raakt de kooiker vertrouwd met de vegetatie, leert hg de dieren kennen. In de stilte, te midden dezer natuur, waarmee hij als 't ware vergroeit, ontwikkelt de kooiker zich tot een natuurliefhebber, als er weinige zyn. EEN PIJP. Een halfverborgen voorterrein, een tweede (afgerasterde) voorhof ge bruikt voor pluimveeteelt, nog een hek door en dan staat Zwerfmans by een der veelbesproken „pypen", met gaas overdekte zij-arm van plas, uitlopend in een fuikachti ge vernauwing die met een klep kan worden afgesloten. By het vangen blijft de kooiker onzichtbaar voor de eenden achter hoge schuttingen, die als coulissen langs de pijp Staan op gesteld. De kooiker vertelt van de trucjes, waarmee de eenden worden binnen gelokt: het gele of witte hondje, waar de eenden zo graag op „trekken", het trektouw, dat de ge vangen eenden het vluchten belet, maar dit alles verdwynt geheel op de achtergrond, wanneer het reser- vaatje zelf wordt bezichtigd. Want Zwerfmans is hier niet om eenden A. VERMAIRE. Voorzitter Contactcommissie der drie middenstandsverenigingen, Goes. De stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft in het gebouw van de Haagse Dierentuin een protestverga- dering gehouden in verband met het z-ê'. vlaggenincident te Woerden. Tij dens deze vergadering werd besloten een telegram te richten aan HM. de Koningin, waarin gevraagd wordt te willen voorkomen, dat andermaal op Nederlandse bodexr door lioge Nederlandse ambtenaren de Neder landse vlag of die van een andere staat op smadelyke wyze worden neergehaald. De eerste spreker, de heer J. van Hulzen, betoogde, dat het vlaggen- incident slechts een logische conse quentie is van de „revolutionnalre op portunistische staatkunde", welke na de oorlog in ons land werd gevoerd. In de verkiezingsprogramma's van het volgende jaar zouden de politie ke partgen de erkenning door Ne derland van de republiek der Zuid- Molukken als punt in hun program ma moeten opnemen. Prof. S. U. Zuidema sprak over „een derde militaire actie": tegen de Ambonezen, wier vlag door de Ne derlandse regering werd verguisd Minister van Maarseveen heeft "op vragen van de heer Reyers uitvluch ten gebruikt, aldus spr. Wat is ons parlement eigenlijk, dat het zich zo laat afschepen met een „daarom." Minister van Maarseveen, ga heen! zo riep spreker ten slotte uit. te zien vangen, daar/oor is het be zoek in de avond gesteld. Slechts enkele wilde eenden en talingen zwemmen verdoken langs de randen van de plas. Wij gaan liever eens rond langs de paden, uitgespaard tussen het geheel wild opgroeiend hout. Een der paden is een jaar ge leden gehakt en die open plaats tus sen de elzen heeft zich in die korte tyd weer gevuld met prachtige va rens. „Ik heb twee soorten", zegt de kooiker trots, „deze en die grote daarachter". Ja, die grote biykendie trots overwaard. Zwerfmans stuift er op af, want hg herkent oude vrienden uit de Brabantse loofbos sen, niet meer of minder dan de Ko ningsvaren pronkt hier: Osmunda regalia, de breedbebladerde met de vruchtaren aan het eind der bladve ren. Wat een kolossale exemplaren! Er staat Rankende helmbloem tus sen, hier en daar slaat een karmo zijnbes op en de smalbladige wilgen roosjes strekken er him paarse plui men. In de diepe schemer tussen het struikgewas telkens nog varens en al een enkele paddestoel, een aardappel- bovlst of een brulzoom. VEENMOS. Nog steeds vol trots brengt de kooiker me naar lichtgroene kussens van Sphagnum, het zo gezochte sterk voenthoudende veenmos. De Waternavel bezet er elke beschik bare plaats tussen nissen en gras pollen; er groeit Wederik en ge heimzinnig steken de blauwe bloe men van het Glidkruid er paarsge wijs naar voren; de fijne sterretjes van het Moeraswalstro lichten de duisternis wit op. Ook de Wolfspoot is aanwezig en telkens weer duiken de koningsvarens er tussen omhoog. Waar de kooiker wat licht wenste, sloegen hele veldjes van Teucrium scorodonla, de Valse salie op» om ringd nog door elzen en ïysterbes- sen. De kamperfoelie in gele en wit te variëteiten overhangen de strui ken met geurende bloemtrossen. En in en om dit alles zoemen talloze insecten. Welk een wereldje! OUDE KRUIDTUIN. Terloops vertelt de kooiker, dat hier vroeger een kruidentuin was. Daarvan is dc Digitalis, het Vinger hoedskruid, nog overgebleven en ook de Doornappel mengt hier en daar nog zyn giftige adem in de geurige lucht van de wildernis. Neen, Zwerfmans kan niet meer genieten van al wat hier leeft en groeit, dan de kooiker, die alles wil weten van de planten, die hy nog niet by name kent of die, waaraan hg iets bgzonders heeft opgemerkt. In het gesprek biykt. dat hy con tact heeft met vele specialisten van naam op natuurgebied, dat zijn ter rein insecten bevat, die nergens el ders in Zeeland worden gevangen; dat speciaal vogelliefhebbers onder de specialisten hem bezoeken om de jonge eenden (die nooit worden ge dood) te ringen, dat zy er komen om hun statistische gegevens te kun nen completeren. De zon is dan ook al lang onder, als Zwerfmans terugkeert naar zyn vacantieoord, na een gezellig praat- Je over alles en nog vat by de kooi ker thuis. De tocht gaat geheel langs de rand van het duin. met zijn bos paadjes en in het donker. Zwermen vlinders dartelen om en door het licht van dc fietslantaarn en botsen tegen het hoofd van de avondlgke rgaer. Naar het Noorden glanst de lucht nog van verstoken zonlicht, waartegen de golvende top- peniyn der duinen donker afsteekt. Over de daken der naderkomende huizen schuift fel en snel het ver sterkte licht van de Westkapelse vuurtoren, dat zelfs een ogenblik afschampt op een paar overtrekken de kwekende eenden. Gaan die naar de kooi? Harend Zwerfmans. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen te Mastenbroek: A. Baars te Sluipwijk; te de Meero: J. A. Pammens te Varsseveld; te Aals meer: M. Heymans, cand. te Amster dam; te Montfoort: R. W. Steur te Ouddorp. Aangenomen naar Kloosterveen- Heikersmilde: J. C. J. Bronsgeest, predikant by de varende gemeente van Maasbracht; naar de Presbyte rian Church in Nieuw Zeeland: W. van Wijngen -te Wassenaar. Bedankt voor Sneek: D. Bouw man te Katwijk aan Zee; voor Maar tensdijk: J. R. Cuperus te Doorn- spgk. CBR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Dedemsvaart: C. den Hertog, cand. te Mydrecht. GEREF KERKEN (ART. 31). Anagenomen naar Hamilton (Cana dian Reformed Church): W. Loopstra te 's-Gravenhage-Loosduinen. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Nieuwerkerk: K. de Gier te Lisse en dr. C. Steenblok te Gouda. Bedankt voor Goes: M. Heerschap te Wageningen. DS. W. VAN WIJNEN NAAR NIEUW ZEELAND. Ds. W. van Wijnen, die .een beroep aannam naar Nieuw Zeeland, is de eerste Nederlandse predikant, die naar dit land vertrekt met als speci ale opdracht de verzorging van de geesteiyke belangen van de protes tantse Nederlandse emigranten al daar. zyn benoeming ln deze functie is het resultaat van overleg, dat ge pleegd Is tussen de synoden van de Ned. Hervormde kerk en van de Nieuw Zeelandse Presbyterian Church. In de practyk was n.l. geble ken, dat vele Nederlanders, voorna- meiyk ten gevolge van moeilijkheden met de taal. er moeilijk toe te bren gen waren in contact te treden met de kerk, die het meest verwant is met het kerkgenootschap, waartoe zy in Nederland behoorden. Voor Hervorm den en Gereformeerden is dit de Presbyterian Church. Vandaar, dat besloten werd een Nederlandse predi kant te benoemen wiens taak het zal zijn. het contact tussen de Nederland se protestanten en de Presbyterian Church te vergemakkeiyken. Het is dus geenszins de bedoeling, in Nieuw Zeeland een Nederlandse kerk te stichten. AFSCHEID WIKA D. HIENS In een speciale jeugddienst heeft wika D. Hiens te Schoondgke in de Ned. Herv. Kerk afscheid genomen van West Zeeuwsch Vlaanderen. Wika Hiens sprak naar aanleiding van Rom 8:37 „Maar in dit alles zijn wij meer dan overwinnaars". Hy werd ingeleid door ds. Schopenhauer, die tgdens de dienst ook de liturgie leidde. Na afloop van de dienst verzamel de de jeugd zich in het arbeiderslo- geerkamp Prins Willem, waar een broodmaaltijd volgde en een aardig program werd afgewerkt. Er werd ook nog gevolksdanst. Velen zien -wika Hiens, die ln w est Zeeuwsch Vlaanderen een po pulaire figuur was, node vertrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3