RUNDVEESTAPEL IN ZEELAND KAN WORDEN UITGEBREID Ook Nieuwei kerk tegen herindeling van gemeenten. ücAM BonKora Bespreking over de haven van Terneuzen. NUMMER VIERDUIZEND VIER PASSEERDE DE CONTROLE RA VIT EN THUIS.... ORANJEBOOM BIER! MELKBEZORGING IN GOES EN OMGEVING GESANEERD Amerikaanse bezoekers in Zeeland. 2 PROVINCIALr ZEEUWSE COURANT MAANDAG 18 AUGUSTUS 1951 INTENSIVERING WEIDEGEBRU1K Maar of dit mogelijk is door benutting van gras langs wegen, sloten en dijken, valt te betwijfelen Kan de Zeeuwse rundveestapel worden uitgebreid door het gras langs wegen, sloten en dUken te benutten? In theorie wél, maar of het in de practyk ook mogelijk Is, valt ernstig te betwyfelon. Een intensieve be nutting van de bodem is vanzelfsprekend zeer gewenst, doch men moet dan toch In de eerste plaats z^Jn aandacht richten op de weidegrond en er zorg voor dragen, dat deze In prima staat verkeert en intensief wordt gebruikt. Tijdens een diner na afloop van de rundvee-fokdag, welke onlangs in Axel werd gehouden, kwamen m di verse redevoeringen de positie van en de interesse voor de rundveehouderij ter sprake. Ook het lid van Gedepu teerde Staten, de heer C. Hamelink uit Axel. voerde het woord en gaf de verzekering, dat het provinciaal be stuur de ontwikkeling van de rund veehouderij met belangstelling volgt en zo nodig ook zijn medewerking verleent tot verbetering van de rund veestapel. Ingaande op een klacht, dat de be langstelling voor de rundveehouderij in Zeeland te gering is, zeide de heer Hamelink, dat de landbouw zich ook niet de nodige inspanning getroost om uitbreiding van de rundveestapel te verwezenlijken. Op vele plaatsen in onze provincie wordt de plantengroei langs dijken en sloten totaal verwaar loosd. Werd deze beter benut, dan zou veel meer vee gehouden kunnen wor den en zou ook meer liefde voor het vee worden aangekweekt. De provin cie moet thans grote kapitalen four neren voor wegenaanleg, terwijl de landbouwers geen moeite doen om deze stroken te verwerven en ten nutte te maken, terwijl dit in de meeste gevallen toch voor een be trekkelijk klein bedrag mogelijk zou zijn. Op vele bermen en langs vele /"dijken en sloten groeit voer voor tal loze runderen, aldus de heer Hame link, die ook wees op de flinke gras bermen langs de Provinciale wegen. BEZWAREN Op het Ryksveeteeltconsulentschap te Middelburg gelooft .men echter niet, dat het veel zin zou hebben om de wegbermen en het gras langs slo ten en dyken voor de veehouderij te benutten. Niet alleen groeien daar vaak twee soorten gras, waardoor de koeien niet de juiste voeding zouden krjjgen en levert het bezwaren op, vee te laten grazen op dijken, aange zien het daar moeilijk kan lopen, maar ook en dat is wel het voor naamste bezwaar zou een derge lijke veehouderij absoluut niet renda bel zijn te maken, omdat men hoeders zou moeten inschakelen en dus moe ten betalen. Men kan de dieren moei lijk zonder toezicht op wegbermen weiden, maar zelfs al wordt er over gewaakt, dan is dit nog uit verkeers- oogpunt ongewenst. Veel beter is het, wanneer men alle aandacht concentreert op de verbe tering en de verzorging van het weiland. Nog te veel wordt bijvoor beeld de grasgroei sterk belemmerd door een slechte waterafvoer. Maar behalve de ontwatering, zijn ook be- Advertentie mesting, systeem van beweiding, tijdstip van hooien en juiste inkuiling van gras in tijden met ongunstig hooiweer in tal van gevallen nog voor verbetering vatbaar. Van groot belang is ook een goede drinkwater voorziening voor het vee, doch de daaraan verbonden problemen zijn niet zo gemakkelijk op te lossen. De eigen voederproductie op bouw- en weiland moet op een zo hoog moge lijk peil worden opgevoerd en alle aandacht moet worden besteed aan soortenkeuze, cultuur en bewaring van voederbieten, terwijl een ratione le voeding moet worden toegepast. Ook dient er naar gestreefd te wor den goed en door en door gezond vee te kWeken. Wanneer aan al deze voorwaarden wordt voldaan, kan het niet anders, of de rundveehouderij in Zeeland zal rendabeler worden en de rundveestapel zich uitbreiden. Advertentie. •♦■it-***********#*****#*#*# 61. Er zijn gelukkig of niet, dat laten we in het midden verschillende soorten vlooien. De honden-vlo be hoort niet tot dezelfde soort als de vlo, die het kattenvel tot woonoord heeft gekozen. En de gewone vlo, die zulke verrassende aanvallen op de mens kan ondernemen, zonder zijn waardigheid maar in het minst te ontzien, behoort weer tot een andere soort. Het is tuaar, dat elk dezer soorten zich het liefst tot het eigen terrein be paalt, maar aan de andere kant weet iedere vlo van de nood toch ook een deugd te maken. En een honden- of kattenvlo zal, wanneer hij bij een mens terecht komt, zich dan ook heus 7iiet loten verhongeren, maar tot zich nemen wat hij meent dat hem rechtens toekomt. Dat is dan het bloed van zijn gastheer. De entomologen veten gronden aan te voeren voor de bewering dat t;looien eens vleugelen hebben beze ten, welke tengevolge van de parasi taire levenswijze echter zijn gedegene reerd en tenslotte zó volkomen zijn verdwenen, dat de deskundigen nau welijks meer in staat zijn de plaats aan te wijzen, waar de rudimenten zich bevinden. Deze verklaring zou misschien enig licht kunnen werpen op de wijze waarop de verschillende vlooiensoor- ten tot het contact met hun verschil lende, over alle streken verspreide gastheren zijn gekomen. Stammend van één gevleugelde familie, hebben zü in oer-oude tijden ruimschoots ge legenheid gehad die dieren uit te kie zen, die het best konden voorzien in de noden van hun bestaan. Dat daarna een specialisatie is ingetreden, waar door het de kenner mogelijk is de ver schillende soorten te onderscheiden, is alsdan niet zo onbegrijpelijk. Inplaats van vliegers zijn het dus de kampioen-springers in het dieren rijk geworden. En we hebben nog de pech, dat de mensenvlo het verste springt van alle soorten. Wanneer een mens zijn sprongen zou moeten na doen, zou hij ongeveer 400 m. ver springen en ruim 60 m. hoog! Weet u overigens, dat het onbeerlijk ts om spring-records te vergelijken, welke niet in plaatsen op dezelfde breedte m behaald? g_ Arrondissementsrechtbank te Middelburg. EISEN. Voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg werden de navolgende straffen geëist: Wegens het besturen van motorrij tuigen onder de invloed van sterke drank: F. D., veekoopman te Terneu- zen, 3 weken gevangenisstraf en ont zetting uit het recht om motorrijtui gen te besturen voor de tijd van 4 maanden. D, van S., wonende te Goes, één maand gevangenisstraf en zes maanden intrekking rijbewijs, M. C. koopman te Goes, 50.of ZO dagen, één maand voorwaardelijk' met' 2 jaar proeftijd en 2 maanden intrekking rybewys, G. H. F. M. T., landbouwer te Hoofdplaat, één week gevangenis straf en 3 maanden intrekking rijbe wijs. Tegen A. H. B. P., veehande laar te fc>t. Jansteen, werd één week gevangenisstraf en zes maanden in trekking rijbewijs gevraagd, omdat hij tegen een gerechtelijk vonnis in een motorrijtuig had bestuurd. We gens het rijden onder invloed van sterke drank werd 2 maanden gevan genisstraf en twee jaar intrekking van het rijbewijs geëist tegen de woon wagenbewoner K. M. Voorts werd een aantal hoger be- roep-zaken behandeld. A. J. de K., bakker te Hoofdplaat, was door de Kantom-echter te Oostburg veroor deeld tot 15.of 10 dagen wegens overtreding van de Vestigingswet Kleinbedrijf; W. H. v. d. B., koopman Le Goes, door de Kantonrechter te Terneuzen tot 10.of 5 dagen we gens het- niet op eerste 'vordering to nen van een rijbewijs en F. van H., slagersbediende te Goes, door de Kantonrechter te Middelburg tot ze ven dagen hechtenis wegens een po ging om het Nederlands grondgebied te verlaten. De officier van justitie vroeg in al deze zaken bevestiging van de vonnissen. De raad van Nieuwerkerk verga derde onder voorzitterschap van bur gemeester A. A. van Eeten. Beslo ten werd in te gaan op een verzoek van het gemeentebestuur van Brui- nisse om een projector voor culturele doeleinden te huren. Hiervoor zal gedurende 2 jaar 50 per jaar be schikbaar worden gesteld. Aan de algemene leesbibliotheek werd een subsidie van 50 per Jaar verleend. Voorts^ werd behandeld de herin deling van het gemeentelijk grond gebied op Schouwen-Duiveland. Deze plannen van Ged. Staten werden door de raad unaniem afgewezen. Bij de rondvraag vroeg de heer van Dyke of het niet mogelijk zou zyn een gedeelte van de langs de Ooststraat gelegen sloot te dempen en ter plaatse Septic-tanks te plaat sen. Spreker meende, dat de kosten van demping, indien daarvoor de me dewerking van de burgerij wordt ge vraagd en verkregen, geen onover komelijk bezwaar zullen zjjn. De heer H. Flikweert achtte dit niet billijk tegenover hen, die reeds op eigen kosten tot demping over gingen. Weth. Overbeeke was het met de heer Flikweert eens. Bovendien moet de vergunning niet aan het gemeen tebestuur, doch aan G.S. worden aangevraagd. De heer J. A. van Dienst vestigde de aandacht op de gevaarlijke bocht onder Capelle bij het café van de heer van Steijn en vroeg voorzienin gen te doen treffen. De voorzitter zegde toe de moge lijkheden tot verbetering te zullen nagaan. Voorts zegde de voorzitter te zul len overwegen in Capelle een brand slang beschikbaar te stellen en en kele personen voor de bediening aan te stellen. Directeur gasfabriek te Yerseke jubileert. Donderdag a.s. is het 40 jaar gele den, dat de heer W. C. Loggers als directeur van de gemeentelijke gas fabriek te Yerseke in dienst trad. Reeds op 23-jarige leeftjjd werd hy benoemd als directeur van de gasfa briek te Doesburg, totdat dit bedryf overging naar de gemeente. De heer Loggers verbleef hierna enige tyd in Duitsland en bouwde, teruggekeerd in ons land, een gasfabriek te Mont- foort. Vervolgens vestigde hy zich te Yerseke. waar hij eveneens de lei ding had by de bouw van de gasfa briek. Hy is thans de oudste direc teur van een gasfabriek in Neder land. De heer Loggers heeft zich in Yerseke ook verdiensteiyk gemaakt door de gemeentelijke bloemperken, welke een sierraad zyn voor de plaats, te ontwerpen. Zij worden steeds onder zyn leiding verzorgd. Het bezoek van Commissaris der Koningin aan Ambonezen. Over het niet-officieel bezoek van de Commissaris der Koningin jhr. mr. A.F. C. de Casembroot. aan de Ambonese woonoorden op Schou wen-Duiveland, vernemen wy nog enige nadere bijzonderheden. Vergezeld door kolonel Brerdgen, leider der Ambonezen in Zeeland, de inspecteur van de Dienst voor Maat schappelijke Zorg in Zeeland, de heer S. J. G. van Leeuwen en de leider van de woonoorden op Schouwen, de heer Van Wijk. bezocht de Commissa ris achtereenvolgens de woonoorden „Kerkwerve". „Brydorpe" en .Noord- gouwe". Bij de ontvangst der autoriteiten waren de plaatselijke burgemees ters aanwezig. In ieder woonoord wend het gezel, schap verwelkomd door een zang koortje, dat op ontroerende vvyze het Wilhelmus en het Ambonese volkslied ten gehore bracht. Na een korte kennismaking met de oudste gezinshoofden wera in de cantine koffie of thee geservéerd. De Com missaris der Koningin sprak de Am bonezen toe. nadat de kampoudste het woord had gevoerd. Er werden liederen ten gehore gebracht en en kele Adat-spelen of -dansen vertoond. Vervolgens kregen de bewoners gele- Sinheid persoonlijke verzoeken by r. De Casembroot in te dienen Hier van werd door enkelen gebruik ge maakt. De Commissaris bezocht ten slotte alle verblijven en nam met een handdruk afscheid van alle bewoners. Bij deze bezoeken is weer duidelijk gebleken, hoe sterk de band is tussen de Ambonezen en het Huis van Oran je en dus Nederland. Velen waren zó onder de indruk van het bezoek, dat de vertegenwoordiger van H M. de Koningin in Zeeland aan hun woonoord bracht, dat zij de tranen niet konden bedwingen. Uit de rede voeringen bleek voorts de danitbaar- heid van de Ambonezen voor de hulp en vriendschap, die zy van de Schou- wenaren mogen ontvangen. FAILLISSEMENTEN IN JULI. In de maand Juli wenden in ons land 134 (vorig jaar 117) faillisse menten uitgesproken, waarvan twee in Zeeland (vorig jaar Juli géén). In het tijdvak van Januari t.m. 31 Juli 1951 werden 1084 faillissemen ten uitgesproken. Advertentie. 2/ Voelt zich beter dan ooit! Een der duizenden enthousiaste gebruiksters van BonKora verloor 21 pond in 6 weken, zij werd ]3cm smaller over de heupen, voelt zich nu veel prettiger en ziet er jeugdiger uit Geen kwellende hongerkuur Geen gymnastische martelingen Geen gevaarlijke bestanddelen BonKora is een vlug en veilig werkend verma geringsmiddel in vloeibare vorm.Het bestrijdt de werkelijke oorzaak van zwaarlijvigheid door een proces van dehydratie, dat de schadelijke, giftige afvalstoffen uit het lichaam verjaagt. BonKora stelt u in slaat uw gewone bezig heden te blijven verrichten. Een prettig middel om in te nemen, absoluut veilig en toch afdoend. Er is thans werkelijk geen reden meer om nog langer te blijven berusten in de hinderlijke dikte, die u altijd en overal in de weg zit. Flacon a ƒ2.80 bij apothekers en drogisten. Voor hen die de voorkeur geven Y»^ aan tabletten, thans ook vermageringsdragées BONKORETS Opnieuw gerepatriëerJen naar Zeeland. Naar wij vernemen is in de afge lopen dagen wederom een aantal ge repatrieerde Indische Nederlanders in Zeeland gearriveerd, te weten twin tig gezinnen en ongeveer 35 alleen staande gerepatrieerden. Het meren deel is voorlopig ondergebracht in hotels te Middelburg; de overigen vertoeven tot het tijdstip, dat wonin- §en beschikbaar zijn, in Domburg, ostkapelle, Zoutelande en Vlissin gen. Vrydag 24 Augustus a.s. zal In Hotel Rotterdam te Terneuzen een bespreking worden gehouden tussen de directeur-generaal van de Neder landse Spoorwegen, de directeur-ge neraal van het Verkeer en het college van Ged. Staten over de haven van Terneuzen. Nijtengo-climax Vanavond N.C.R.V.-reportage over tentoonstelling en Passar Malam. Hier is het verhaal van de NUtengo-climax. De eerste Zaterdag van Nütengo VI bracht destyds 1322 bezoekers, de eerste Zaterdag van jde Nytengo VII leverde er 1901, doch de huidige tentoonstelling, de Nytengo VIII, trok Zaterdag eveneens de eerste van de tentoonstellingsweek niet minder dan 2483 bezoekers. In totaal passeerden nu vierduizend en vier personen de controle, zodat wel biykt, dat deze show van handel, nUver- heid en ambacht in het middelpunt van de belangstelling staat. Zaterdagmiddag arriveerde de re portage-wagen van de N.C.R.V., die enkele opnamen maakte voor de ra diokrant „Vandaag". Deze krant wordt vanavond om tien voor acht uitgezon den. 's Avonds werd een concert ge geven door de harmonie „St Caeci- lia" uit Stampersgat Inmiddels groei de de bezoekersstroom gestadig aan en in een vaste regelmaat volgden de Studiedagen K.V.P. te Hulst Zaterdag en Zondag werden in het klooster van de pater Marristen te Hulst de jaarlijkse studiedagen ge houden van de kring Middelburg van de K.V.P. Zaterdag sprak de heer-Th. Koertsen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, over de rege- ringspolitiek, gezien in het Westeuro pees bestel. In de avondbtfeenkomst werd het woord gevoerd door pater Witte S. J. over de verhouding van de Rooms-Katholieken tot de andersden kenden. De inleiding van prof. dr. Jos Gie- len over actuele vraagstukken kwam te vervallen en in de plaats daarvan werd uitvoerig van gedachten gewis seld over de beide referaten van Za terdag. De byeenkomsten stonden onder leiding van mr. dr. A. J. J. M. Mes. WEGVERBETERING. Thans is men druk bezig aan de wegverbetering in de Groten Huis- senspolder te Zaamslag. Dit is de weg welke aansluiting geeft op de weg ReuzenhoekVal en loopt tot aan Kampersehoek en Poonhaven. De weg van Othene naai' het ge hucht Val is reeds klaar. Ook is men begonnen aan de weg Reuzenhoek naar Zaamslag, een zeer slecht gedeelte in de gemeente. Hier wordt een Esphalite-weg gelegd. Er zal getracht worden om voor de bietencampagne begint, met deze wegen klaar te zijn. KLANT BLIJTF KONING. Van vandaag af heeft Iedere leverancier zijn eigen „melkwijk". Vandaag wordt in Goes een grote verandering gebracht in de wijze van melkbezorging: voortaan zal iedere melkslijter zijn eigen wijk hebben, waardoor de bezorging aanzienlijk vlugger zal geschieden en de kwaliteit van de melk en de melkproducten veel beter bewaard blijft. Dit nieuwe systeem, dat in Middelburg, St. Laurens, Vlissingen, Souburg, Oostkapelle en Zierikzee reeds enige tyd wordt toegepast en daar uitstekend voldoet, wordt thans niet alleen in Goes, maar ook in Kloetinge en 's-Heer Hendriks kinderen ingevoerd. Melk is een artikel, dat zich bij uit stek leent voor een uniforme distri butie. Uit economisch oogpunt is het onverantwoord, dat een groot aantai slijters in dezezelfde straten klanten heeft, waardoor het kan voorkomen, zoals in Goes inderdaad het geval was. dat in één straat in de loop van de dag meer dan twintig melkhande laren met hun karretje verschijnen. Niet alleen wordt hierdoor de bezor ging vertraagd en wordt de melkdis- tributie onnodig kostbaar, maar ook kan een aantal klanten pas laat be diend worden, met het gevolg dat het z.g. kiemgetal in de melk belangrijk toeneemt en de voedingswaarde dus sterk vermindert. De melkhandel in Goes, Kloetinge en 's-Heer Hendrikskinderen heeft zich vóór sanering uitgesproken en ook de colleges van B. en W. opper den er geen bezwaren tegen. Daar door was aan de voorwaarden vol daan. welke de Zeeuwse Melkfedera- ties te Middelburg bij de organisatie vaD de sanering stelden. TIEN SECTOREN. De plaatsen Goes, Kloetinge en 's- Heer Hendrikskinderen zijn nu ver deeld in tien sectoren; in iedere sec tor kregen gemiddeld drie melkslij- ters na overleg met hen en met hun goedkeuring een z.g. melkwijk toege wezen. De klant is dus persé niet aan één bepaalde leverancier gebonden; hij kan nog een keuze maken. Bovendien zal hij, wanneer hij on tevreden is over het optreden van zijn leverancier of over de wijze van be zorging, steeds in de gelegenheid zijn schriftelijke klachten in te dienen. De ze worden objectief beoordeeld door een vertrouwenscommissie, die bin nenkort wordt gevormd en waarin vertegenwoordigsters van plaatselijke vrouwenverenigingen zitting zullen nemen. Zo nodig zal deze commissie adviezen uitbrengen aan de betrok ken overheidsinstanties. Men behoeft derhalve zeker niet bevreesd te zijn, dat Koning Klant onttroond zal wor den. Onderscheiding uitgereikt. Aan de sergeant-majoor der Mili taire Administratie van de Kon. Landmacht, de heer J. P. Wiegeraad te Yerseke, werd de zilveren medail le uitgereikt voor- 12-jarige trouwe dienst bij het K.N.I.L. Deze onder scheiding ontving hy uit handen van zijn commandant, terwijl de compag nie waartoe hy behoort, stond aan getreden. Scheepvaartbeweging kanaal van Zuid-Beveland in Juli. In de maand Juli passeerden door het kanaal van Zuid-Beveland in to taal 5615 schepen (2.356.778 ton). Hiervan waren 3584 schepen meteen inhoud van 1.699.026 ton geladen en 2031 schepen met een inhoud van 657.752 ton ledig. By dit aantal schepen waren in totaal 2801 motor schepen met een inhoud van 981.972 ton geladen en 1215 motorschepen men een inhoud van 323.868 ton Ie-, dig. Verder waren er 733 geladen sleepschepen met een inhoud van 705.190 ton en 343 ledige sleepsche pen met een inhoud van 320.631 ton. Tot de Rijnvaart behoorden in to taal 1235 schepen met een inhoud van 946.452 ton. Daarvan waren 1085 schepen geladen met een inhoud van 852.457 ton en 150 met een in houd van 93.995 ton ledig. Deze ru briek kunnen wij ook weer verdelen in 708 geladen motorschepen met een inhoud van 405.639 ton en 128 ledige met een inhoud van 71.455 ton. Er waren 377 geladen sleepsche pen bij met een inhoud van 446.818 ton en 22 ledige met een inhoud van 22.550 ton. Er zijn bovendien nog gepasseerd 31 coasters, waarvan en 22 geladen waren er ledig. Van de passerende schepen waren 3923 Nederlandse, 1089 Belgische, 204 Franse, 234 Zwitserse, 4 Engel se, 153 Duitse, 7 Luxemburgse en 1 Amerikaan. „honderdste" gasten elkaar op. Al spoedig was nummer twee duizend aan bod, afkomstig uit Souburg. Het was mevrouw Allewynde Jonge, die tal van geschenken in ontvangst mocht nemen. Nummer drieduizend was een Goesenaar, de heer C. v. d. Dorpel, en onmiddellijk na de slag van tienen was nummer vierduizend er uit, dit maal afkomstig uit Hansweert, de heer Joh. Polderman. Ook de „Passar Ma- lam" maakte goede zaken: men no teerde hier in totaal ruim 2500 bezoe kers, waardoor het netto bedrag, dat het Comité Hulp Gerepatrieerden bij een bracht tot ruim f 1800 steeg. Zo heerste er Zaterdagavond in de secretariaten van Nytengo en Passar Malam grote tevredenheid en het laat zich aanzien, dat het vanavond precies zo zal zyn. Vanavond immers treedt het muziekgezelschap van „The King's Own Hussars" op en men mag ver wachten^ dat velen daarom een be zoek aan het tentoonstellingsterrein zullen brengen. Gedurende het afgelopen weekeinde vertoefden in Zeeland de heren L. E. Morris J G. A., die „judge-advocate" is by het'Amerikaanse leger in Duits land. Hy was vergezeld door de heer G. Howes Copeland, van de Ameri kaanse Information Service te 's Gra- venhage. De beide heren kwamen eens kennis maken met Zeeland. De heer Morris meer in het bijzonder, omdat hij de landingsplaats te Westkapelle wilde zien en de heer Copeland, omdat hij gedurende de weekends steeds een ander deel van Nederland bezoekt, waarby hij nadere kennis op doet voor zijn werk. Behalve voor de Information-Ser vice werkt de heer Copeland ook nog van tyd tot tijd voor de New York Times, aan welk blad hy vroeger als reizend redacteur verbonden is ge weest. De heer Copeland verzekerde ons, dat hij geen spijt heeft van zijn komst naar Nederland. Hij vond het land mooi en de bevolking prettig. Hy heeft dan ook al heel wat over Neder land gepubliceerd in U.S.A. en omge keerd heel wat voorlichting over U. S.A. verstrekt aan Nederlandse dag bladen. Zaterdag vroeg hy zich af of de temperatuur van het zeewater wel geschikt was om te baden. Het water scheen hem wat koud toe. Hy heeft dan ook geen duik in de frisse Schel de te Vlissingen genomen, maar gaf er de voorkeur aan zich door de heer E. Smit, directeur van V.V.V., te la ten rondleiden over Walcheren, waar by Westkapelle, Domburg en Veere op het program stonden. Zondag heeft hy met zijn gezel schap Westelyk Schouwen bezocht. Oesterbroedval loopt ten einde. C KANS OP SCHELPZIEKTE. Volgens de laatste berichten van dr. Korringa wordt het aantal oes terlarven minder. Toch konden er evenwel nog ca. 200 worden waar genomen per 100 liter water, wat voor de tyd van het jaar veel is. Als er nog schone collecteurs aanwezig zijn, kan nog wat aanslag worden verwacht, maar veel kans daarop is er niet meer. Het loopt ten einde met de l?roedval. Vorige week werden de eerste te kenen van aantasting van schelp ziekte waargenomen, doch het is nog weinig van betekenis. Als de tempe ratuur de eerstkomende dagen niet hoger wordt, zal het niet ernstig worden. Vooral op de ondiepe plaat sen van de Yersekse bank is er kans op aantasting en de kwekers wordt- daarom in overweging gegeven, het zich daar bevindende broed op die pere plaatsen over te brengen. Of dit in de practyk zo gemakkeiyk uit voerbaar is, is een andere vraag. Het koele weer van de laatste da gen moge voor vele vacantiegangers niet leuk zijn, de oesterkwekers zien het in Augustus liever zo dan aan houdend zeer warm weer. De schelp- ziekte is nog steeds een van hun grootste vijanden. NOORS SCHIP HAD MACHINESCHADE. Het Noorse s.s. „Kronprinsen", brt. 7076, op weg van Antwerpen naar Narvik is Vrydagmorgen by boei no. 6 ten anker gegaan met machine- schade. Het bergingsvaartuig„Bruin- visch" van Van der Tak's Berging My. en de sleepboot Goliath" voe ren ter assistentie uit, doch het schip heeft 's middags zyn reis op eigen kracht voortgezet zonder dat assistentie verleend behoefde te wor den. NED. ORGANISATIE VOOR TOEGEPAST NATUURWETEN SCHAPPELIJK ONDERZOEK. By K. B. is met ingang van 1 Sep tember 1951 aan ir. W. Kakebeeke op zyn verzoek eervol ontslag verleend als gewoon lid van het bestuur van de Ned. Organisatie voor toegepast natuurwetenschappeiyk onderzoek ten behoeve van de landbouw. DE WERKLOOSHEID IN ZEELAND. Gedurende de maand Juli steeg het aantal by de arbeidsbureaux inge schreven manneiyke werklozen van 56.501 tot 62.056. In Zeeland waren er 754 werklozen. In onze provincie was de relatieve werkloosheid met 9 het laagst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2