PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Plan om het Britse leger naar vasteland te brengen D£ BILT NOORDELIJKEN TOONDEN ZICH BEREID TOT EEN CONCESSIE DEINING OM SCHIPBREUK VAN ZEILBOOT TE SCHEVENINGEN DE ZEEUWSE BELANGSTELLING VOOR EEN ONDERWIJSLOOPBAAN 194e Jaargang - No. 189 Dagblad uitgave van de firma provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Balllntija PL verv.i W. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per week f L55 p. kw. fr. p. p. f 4.80 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 13 Aug. /d51 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct per rnm. Minimum p. advertentie t 3. fng. mededelingen driemaal Uriel. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—4 regels t L—- iedere regel meer 20 cent. grieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P2 C. Middelburg Bur. Vllsslngen Walstr 58—80. tel 2355 4 lijnen (b.g.g. 2881 of 2160) M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924: Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102: Terneuzen. Brouwcrljirtr. 2; Zlertkzec N. Bogerdstr. C 160. Ul. 28 ONTHULLING VAN DE DAILY EXPRESS. Vlootbases o.a. in Nederland Volgens de militaire medewerker van het Londense blad „Sunday Ex press" zal bijna het gehele Britse leger, uitgezonderd de eenheden voor het Verre Oosten en het Midden Oosten, in de toekomst zyn basis krtfgen in Duitsland, België en Nederland. De aanleg van een enorme basis by Ant werpen en van 26 kampen in België, waarmee reeds begonnen is, zou hier mee in verband staan. Van officiële zyde kon geen bevestiging worden gegeven van dit bericht. Volgens de „Sunday Express" zou den alle opslagplaatsen, bevoorra dingscentra, herstelplaatsen en an dere diensten van het Britse leger ondergebracht worden op het vaste land. Bovendien zouden eskaders jagers en begeleidingsvliegtuigen van de R. A.F. op het vasteland gestationneerd worden als versterkingen van de luchtstrijdkrachten in Duitsland. Vooruitgeschoven vlootbases zou den worden geopend in Nederlandse en Belgische havens. De totale kosten worden op ongeveer 100 millioen gul den geraamd. De nieuwe regeling is een onder deel van een gewyzigde politiek van het ministerie van defensie. Aan het eind van het jaar zou het geregelde leger, dat in Engeland worat gehou den, uit een divisie, een brigade in fanterie en luchtafweereenheden be staan. In een redactioneel artikel heeft de „Daily Express" critiek op de nieuwe plannen. Het blad acht het verstandi ger, indien Engeland zijn leger op de eilanden houdt en niet naar het vas- Uitvoer van groenten naar Duitsland weer vrij. Met ingang van heden 13 Augus tus zal de uitvoer van groente naar Duitsland weer geheél vrij zijn. Van Nederlandse zijde opgelegde beper kingen in de uit te voeren soorten zijn ingaande die dag opgeheven. Orkaan teisterde Duitse Noordzeekust. De Duitse Noordzeekust werd Za terdag door een orkaan geteisterd, die een snelheid bereikte van 100 km. per uur. Er werd grote schade toegebracht aan de oogst. De kust vaart lag volkomen stil. De vissers boot „Anne Lene", die niet tijdig een haven kon binnenlopen, is gezonken. Een Deens schip redde de beman ning, bestaande uit de kapitein en een lichtmatroos. Bij Bremen ge raakte een Brits vliegtuig in een wervelwind en stortte met gebroken vleugels omlaag. De piloot wist zich op het laatste ogenblik met een pa rachute in veiligheid te brengen. In de afgelopen nacht te v. twaalf uur werd gemeld, dat het 1100 ton metende Noorse s.s. „Bess" met 30 graden slagzij ronddreef ten Noorden van Terschelling. De bemanning ging in de boten. In de buurt ver toevende schepen begaven zich naar de plek, waar de „Bess" zich be teland overbrengt. „Elke keer, dat Engeland een leger op het vasteland van Europa had, werd dit in het eer ste stadium van de oorlog verdreven of bjna verdreven", aldus het blad, daarbij zinspelend op o.a. de terug tocht van Duinkerken na Hitiers blik- semoffensief. Binnenkort proces over de moord op Abdoefiah. In Jordanië zijn acht personen ge arresteerd wegens medeplichtigheid aan de moord op koning Abdoellah. Zij zullen binnenkort voor een recht bank te Amman berecht worden. Onder de in staat van beschuldi ging gestelde personen bevinden zich een voormalig gouverneur van Jeru zalem, een vroegere minister en een pater Franciscaan. Franse staatssecretaris door zijn echtgenote vermoord. Pierre Chevallier, de Franse staatssecretaris voor technische op leiding, jeugd- en sportaangelegen- heden, is Zondag, nauwelijks 24 uur na zijn benoeming, door zijn echtge note gedood door vyf revolverscho ten. Chevallier, een doctor in de medi cijnen, was tjdens de Duitse bezet ting lid van de verzetsbeweging. Na de oorlog werd hj' lid van het parle ment, als aanhanger van de links-ra dicale groep van Pleven, en burge meester van Orleans. Hij was Zondagmorgen vroeg uit Parijs vertrokken op weg naar Cha- tillon-sur Loire teneinde daar de zitting van een landbouwcommissie bij te wonen. Bij het passeren van Orleans verzocht hij zijn chauffeur hem bij zijn woning af te zetten en op hem te wachten. Tien minuten la ter klonken revolverschoten. Che vallier werd op slag gedood. Militaire grensposten van Ecuador aangevallen. Naar verluidt hebben Peruaanse troepen Vrijdag en Zaterdag aanval len uitgevoerd op de grensbewaking van Ecuador. Ecuador heeft bij de Peruaanse regering een protest ingediend. In verscheidene steden van Ecuador zijn demonstraties gehouden tegen de „Peruaanse agressie". Mgr. WILHELM WESKAMM, de nieuwe R.K. bisschop van Berlijn Russische atoomfabriek in Sin kiang Volgens een uit New Delhi afkom stig bericht in de New York Times hebben vluchtelingen uit de provin cie Sinkiang in Noordwest China meegedeeld, dat de Russen een atoomfabriek in het district Ili heb ben gebouwd, dicht bij de Russische grens. De vluchtelingen zouden voorts hebben gezegd, dat volgens berichten uit het genoemde district professor Bruno Pontecorvo, de Britse atoom geleerde, die enige tijd geleden met zijn gezin verdween, in deze fabriek werkzaam was. Men zoekt verband tussen deze modedelingen en het bericht van de communistische Chinese radio op 5 Juli over een hevige vulkaan-uit barsting in een afgelegen district van de provincie Sinkiang. VOORUITGANG IN KAESONG. Demarcatielijn langs de huidige frontlinie Op de byeenkomst van Zondag te Kaesong, die honderd minuten duurde, zyn vorderingen gemaakt, die de kansen op een vergelyk over een wapen stilstand in Korea hebben doen stygen. Voor het eerst heeft de Noordelyke delegatie neiging getoond het eerder ingenomen starre standpunt over een demarcatie! yn aan de 38ste breedtegraad in gunstige zin te wyzigen. Uit de berichten valt op te maken, dat de Noordeiykcn thans bereid zyn te pra ten over een demarcatielijn, die ongeveer geiyk loopt met de huidige front linie. De Noordelijken boden Zondag een kaart aan, waarop de standpunten van beide partgen tot uiting kwamen. Admiraal Joy verzocht hen daarna ook de Noordelijke opvatting over een gedemilitariseerde zóne op basis van een frontlijn op een kaart vast te leggen. Zoals bekend zyn er in het gealli eerde kamp stemmen opgegaan een lijn te vragen dwars door Noordkorea boven de huidige frontlinie, waar door de Noordelijken gebied zouden moeten afstaan. Van officiële zijde te Washington is vaag verklaard, dat de lgn „een verdedigbare linie" moest zijn. De radio zei: Generaal Nam II heeft het standpunt van de tegenstander niet verworpen zonder het nauwkeu rig te bestuderen. Dat zou onbezon nen en onverantwoordelijk zijn. Hij heeft er wel op gewezen, dat zijn ei gen voorstellen voor een gedemilita riseerde zone met de huidige frontli nie overeenkomen en stelling geno men tegen een zóne boven deze linie. Vermoedelijk is alleen een vergelijk mogelyk op grondslag van de front linie. Een brigade-generaal zei Zondaj op een persconferentie te Tokio, da de Noordelijken „iets gematigder vai toon waren geweest". Hij waarschuw de echter voor voorbarig optimisme. Een officier van de voorlichting t( Tokio verklaarde, dat de Neardelij- ken „in zekere zin hun dogmatische en onbuigzame houding hadden laten varen". Een aanwijzing van een minder starre houding der Noordelijken is ook te vinden in een verslag van ra dio-Peking over de bijeenkomst van Zondag. Schoenmaker pleegde aanslag op zijn zuster. In de Van Brakelstraat te Rotter dam heeft Zaterdag een schoenma ker met een mes een aanslag ge pleegd op zijn zuster, de 54-jarige mevrouw M. K.-D. De dader is voortvluchtig. Broer en zuster hadden lange tijd samen in het huis gewoond, maar sinds enige tijd was de zuster weer getrouwd. De verhouding in huis was zo onprettig geworden, dat de zus ter, op wier naam de woning stond, haar broer had medegedeeld, dat hij verhuizen moest. Zaterdag is de on enigheid tot een uitbarsting geko men. Terwijl de echtgenoot van de vrouw naar de kapper was, heeft de broer, die in de buurt als een onge makkelijk mens bekend staat na een twist zijn zuster met een mes ver wondingen aan hals en handen toe gebracht. Zij moest naar een zieken huis worden overgebracht. Het echt paar zou juist die dag met vacantie naar België gaan. Lichtschip te water gelaten. Op de Rykswerf in Den Helder is het lichtschip N.O. 10 te water gela ten door de echtgenote van de direc teur van de Rijkswerf. Ook de direc teur-generaal van het loodswezen, schout-bij-nacht J. Callenfels, was hierbg aanwezig. Het schip zal waar schijnlijk worden geplaatst in het Zuidelijk gedeelte van het kustge bied. Op de Rijkswerf is nóg een licht schip in aanbouw, dat vermoedelijk in Januari a.s. te water zal worden Eelaten. Op het ogenblik zijn drie chtschepen in dienst (G-oeree, Texel en Terschellingenbank) Kind door auto overreden en gedood. In het Schuttevaartje te Brunssum geraakte het 2-jarig zoontje van de familie van de W. onder een rijdende vrachtauto. De kleine had zich op de treeplank gezet toen de auto stil stond en sprong er af toen het voer tuig begon te rijden. Het kind werd op slag gedood. Di' zwaarste regenval sinds zestig jaar in West-Europa richt. Tussen Celerina en Samedan heeft de Inn op drie plaatsen de dam doorbroken. Op de linker foto heeft ook in Zwitserland enorme schade aanre- hoe daardoor in Samedan vele hulzen onder water kwamen te staan en het verkeer geheel werd lam gelegd. Op de rechter foto een beeld van de door het water ondermijnde 25 ni. lange spoorbrug Samedan- Pontreaina. Pleven vormde nieuwe Franse regering. Nationale Vergadering sprak haar vertrouwen uit. René Pleven is er in geslaagd het vyftlende na-oorlog.se kabinet te vor men in Frankrijk na een regerings crisis van 32 dagen. Het nieuwe kabinet telt twee vice- premiers, George Bidault en René Mayer. Minister van buitenlandse zaken blijft Robert Schuman. Het kabinet telt verder 6 leden van de M. R. P., 6 radicalen, 2 links-radi calen en 6 onafhankelijke!!. Zaterdagmorgen sprak de Natio nale Vergadering met 390 tegen 222 stemmen haar vertrouwen uit in. de nieuwe regering. Gaullisten en com munisten stemden tegen. Het parle ment zal tot 23 October op reces gaan met een korte onderbreking van 21 Aug. tot 1 Sept. Hoogst waarschynlijk zal -er dus vóór No vember geen nieuwe kabinetscrisis komen in Frankrgk Stokes stelt vorming nieuwe oliemaatschappij voor. Gelijke winstverdeling tussen Perzen en Br-tten. Minister Stokes heeft de Perzen voorgesteld een nieuwe Engels-Perzi sche maatschappij te vormen voor de exploitatie en de verkoop van de olie. De opbrengst zou gelijkelyk ver deeld worden. Zaterdag werd van de zijde der Britse delegatie in Teheran ver klaard: „Wij hebben overeenstem ming bereikt over algemene kwes ties. Deze moeten nu uitgewerkt wor den." In de Perzische pers wordt stelling Emen tegen een vergelijk met de ilsen. De meeste bladen geven g aan wantrouwen in de Britse bedoelingen. De Perzische minister van finan ciën heeft Zondag in het parlement meegedeeld, dat het land in finan ciële moeilijkheden verkeert, nu de olie niets meer opbrengt. Hij zeide: dat de regering thans niet kan schat ten. wat de inkomsten van de schat kist zullen zijn. KAMERLID HAALDE NAT PAK. Vergeefse jacht op „spoorloos verdwenen" opvarenden. In Scheveningen is het afgelopen weekeinde veel deining ontstaan over een geheimzinnige schipbreuk. Twee onbekende opvarenden van een groot jacht, dat Zaterdagavond op het Noorderhoofd te pletter sloeg, waren na aan wal te zijn gekomen en per taxi te zyn vertrokken, „spoorloos verdwe nen". Pas Zondagavond Iaat kwam de oplossing van het mysterie: het bleek, dat de opvarenden het Tweede Kamerlid, mr. J. A. W. Burger uit Dordrecht en een Groningse schipper waren, die lang onkundig zyn geble. ven van de deining, die hun „verdwyning" ten gevolge had. 'Mr. Burger had het jacht, de „Ca- ro", éen zeewaardige hoogaars, ge- oouwd naar Zeeuwsch-Viaams type, in leen van zijn sportvriend baron"Op- zoomer te Antwerpen. Ondanks het slechte weer bereikten de opvarenden de Scheveningse haven, doch 't jacht werd door uitstromend getij naar zee gezogen en sloeg stuk op het Noor der havenhoofd. De doornatte schipbreukelingen wisten aan land te krabbelen en wer den door een automobilist naar een taxistandplaats gebracht. Met een korte groet en zonder bedankje stap te het tweetal haastig over in een ta xi. Dit vond de automobilist wel wat gek en hy verstrekte de reeds gealar meerde politie het nummer van de taxi. Inmiddels was in Den Haag door twee mannen een autö gestolen. Zij raceten hiermee in de nchtlne Rijs- wyk, reden een motorrijder onderste boven, maar vervolgden in volle vaart hun rit. Ook het nummer van de gestolen auto was dadelijk bekend en oeide auto's werden spoedig ge vonden. Later bleek, dat cie gestolen auto op een taxi was gebotst. Eén der autodieven, was öaarbg door de voorruit gevlogen. Hij ligt thans met zijn confrère in een ziekenhuis. Toen ontstond er verwarring bij de politie. Men wist niet meer precies welke ta xi men achternazat. Tenslotte bleek, de gezochte taxi in Rotterdam gear riveerd te zijn. De taxichauffeur kon te Rotterdam direct mededelen waar hij zijn natte vrachtje, de „mysteri euze" schipbreukelingen, had afgele verd. „SIMPELE ZAAK' Mr. Burger en de schipper, die koud, nat en moe waren, hadden zich zo snel mogelijk naar Dordrecht bege- ONZE VOLLE KWEEKSCHOLEN Iets minder dan elders in Nederland. De belangstelling voor de onderwyzersloopbaan is aan grote schomme lingen onderhevig. In 1933 bevolkten 12.500 leerlingen 'de Nederlandse kweekscholen en -opleidingsinstituten (Normaalscholen, enz.j. In 1941 was dat aantal gezakt tot iets minder dan 4500! Daarna trad een ietwat grillige staging in, waartoe ondermeer de éénjarige spoedopleiding tot onderwyzer bjjdroeg enin 1951 naderde het aantal kweekschoolleer lingen de 12.500. In tegenstelling tot vroeger overwegen thans in Nederland de vrouwe- lyke leerlingen (53 ofschoon in Zeeland nog altijd het aantal manne lijke leerlingen iets groter is. Hoe staat het nu met het aandeel van de provincie Zeeland in de „pro ductie" van jonge onderwijzers en onderwijzeressen En hoe staat het met de benoe mingskansen? Om met de laatste vraag te beginnen. Het aantal kweek schoolleerlingen, dat de eindstreep haalt, is hoog: voor 1951 kan ver wacht worden, dat circa 2250 jonge onderwijzeressen en onderwijzers zich met de verworven akte in de hand zullen aanmelden voor een baantje en voor 1952 zal dat aantal zelfs 2550 bedragen. Het vinden van een baan zal dus moeilyker worden. DRANG NAAR DE SCHOOL. Kort geleden heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek een reeks cijfers gepubliceerd over de onderwij zersopleiding en daaruit blijkt, dat in Friesland de drang naar de school het grootst is. Friesland bereikt het concentratie getal 189 (bij een landelijk concen tratiegetal van 100) en Zeeland be reikt 92. Alle plattelandsgebieden produce ren meer onderwijzers dan Zeeland, behalve Overgssel. Overigens is het opmerkelijk, dat in de grote steden (met meer dan 200.000 inwoners) de belangstelling voor de onderwijzersloopbaan naar verhouding laag is. KWEEKSCHOLEN. De belangstelling houdt uiteraard nauw verband met de aanwezigheid van kweekscholen. Zeeland telt er slechts twee, namelijk een openbare en een protestants-christelijke. Voor Schouwen en Duiveland en Sint Philipsland Is het aantal kweek scholieren uiterst laag. Rondom Wal cheren, dat twee kweekscholen heeft, is het aantal beduidend groter. Op 16 Sept. 1950 (dus voor de cursus 1950/'51) telden de beide Zeeuwse kweekscholen totaal 170 leerlingen, in 1949 was dat aantal 118 en in 1948 was het 94. Deze stijging van het aantal leer-110.000. lingen spreekt voor zich zelf. Wat de opleiding voor de hoofd- acte betreft bleef het aantal leer lingen tamelijk stationnair. Het was ln 1950: 36 en dat was precies even veel als in 1949 en 1948 Zeeland heeft geen R.K. Kweek school. maar er zijn wel Zeeuwse leerlingen op R.K. Kweekscholen el ders, namelijk 17 uit Zeeuwsch Vlaan deren en 10 uit het overige Zeeland. HET MILIEU. Men heeft ook nagegaan uit welk milieu de kweekschoolleerlingen in Nederland kwamen, die zich in 1950 voor het eerst aanmeldden. Deze statistiek geeft weliswaar landelijke cijfers, maar die zullen in Ir°[end^nen °°k WC* floppen voor Het blijkt, dat in 1950 voortkwa men uit wat men zou kunnen noe men een hoger milieu 437 nieuwe leerlingen (van wie 107 kinderen, die stamden uit een leraarsgezin) voorts uit middelbaar milieu 2124 leerlingen (onder wie 393 uit onder wijzerskringen en 1056 uit kringen van zelfstandige landbouwers en mid denstanders). Uit wat men zou kunnen noemen lager milieu kwamen 1161 leerlingen onder wie 588 uit de kringen van industrie- en landarbeiders en 498 uit de kringen van lager administra tief personeel bij overheid en bedrijf. Voor 55.5 kwamen de leerlin- fen van de kweekscholen voort uit e middengroepen en binnen deze middengroepen was de zogenaamde „oude" middenstand (winkeliers, zelfstandige ambachtslieden enz. het sterkst vertegenwoordigd met bijna 18 Overigens blijkt, dat er in de on derwijzerswereld een grote gehecht heid aan het beroep bestaat, want uit elke 10.000 onderwijzersgezinnen Tingen in 1950 niet minder 75 kin leren naar de kweekschool. Voor landarbeidersgezinnen was dit cijfer 4 op 10.000, voor zelfstandi- f;e landbouwers 15 per 10.000, voor a 'abrieksarbeiders was het per ven. Na een stevige maaltijd en een behoorlijke portie slaap bracht mr. Burger Zoncfag de schipper, die tame lijk overstuur was, met zijn auto naar huis. Pas by zyn terugkomst vernam het Kamerlid van de raadselen, die om de schipbreuk waren gerezen. Hij was verbaasd over het lawaai, en noemde de gehele geschiedenis een „heel simpele zaak, die door de meest domme samenloop, van om standigheden" tot een geheimzinnige affaire was uitgegroeid. Honderden arrestaties op Oost-Sumatra. Toch konden sommige gevaarlijke elementen nog ontkomen. In geheel Oost-Sumatra hebben ge- zagsinstellingen Zaterdag grote raz zia's uitgevoerd, «aarbij honderden personen werden gearresteerd. In doorgaans welingelichte kringen verklaarde men aan Aneta, dat de ac tie gericht was tegen georganiseerde en ongeorganiseerde verstoorders van orde en rust. die aangemoedigd zouden «•orden van „bepaalde zijde", zoals onlangs op Java. In Medan werden bij het aanbreken van de dag alle hoeken van straten bezet door militairen en politie, die iedereen, ook hoge ambtenaren en mi litairen zonder speciale opdracht, te rugstuurden. Een uitzondering werd gemaakt voor artsen en voor perso neel .van de gezondheidsdienst en de radio. Het spoorweg-, telegraaf- en te lefoonverkeer werd volledig stilge legd. Door de straten patrouilleerden tanks en pantserauto's. Af en toe re den gevorderde autobussen voorbij, waarin de arrestanten werden ver voerd. Radio Medan riep een bekend making om van de plaatselijke mili taire commandant, waarin werd me degedeeld, dat iedereen in huis moest blijven in verband met een oefening. Het element van verrassing werd echter enigszins verzwakt door kran tenberichten. volgens welke „arresta ties op grote schaal misschien ver wacht kónden worden". Hierdoor ge waarschuwd, wisten sommige van de gevaarlijkste elementen zich Zaterdag aan arrestatie te onttrekken. Koml er een kwaliteitsonder scheiding voor margarme? Van de zijde van de ondervakgroep margarine-fabrikanten is ons mede gedeeld, dat het niet in de bedoeling van de margarinefabrikanten ligt binnenkort een gering percentage aardappelmeel aan de margarine van de lagere prysklasse toe te voegen. Wél overwegen de fabrikanten een kwaliteitsonaerscheiding van de twee prysklassen. Er bestaan verschillende middelen om een kwaliteitsonderscheiding mo gelijk te maken, zonder dat de voe dingswaarde of vetgehalte van de margarine minder wordt. In Italië bgv. is de verwerking van aardappel meel in margarine van de laagste prijsklasse wettelyk voorgeschreven. Het is gebleken dat deze met aardap pelmeel verwerkte margarine niet slechter is. VOORSPELT: ENKELE BUIEN. Geldig tot Maandagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Langs de Wadaenkust aan vankelijk nog harde, overigens krach tige tot matige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1